Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Сергій КосенковСтаттю перевірив:

Сергій Косенков

Наш експерт-рецензент. Автор фінансово-інвестиційного журналу «BiznesCat.com».

Сергій Косенков

Що таке інвестиції — поняття, принципи та основи інвестування простими словами для початківців

Останнє оновлення: Неділя, 29 грудня 2019 Автор: Тамара Сумська

інвестиції

Добрий день, шановні читачі ITstatti.in.ua

Інвестування - один з пасивних способів отримання доходу, що не вимагає витрати фізичних або трудових ресурсів. Економісти, відповідаючи на питання, що таке інвестиції, характеризують їх як внесок у благополуччя, що звільняє людину в майбутньому від матеріальних проблем.

Що таке інвестування

Терміном інвестування можна назвати будь-яке вкладення коштів (матеріальних, часових, фінансових) процес, який через час приносить позитивний результат, і примножує вкладене.

Основне економічне правило говорить про те, що грошові кошти, що зберігаються на руках, постійно зменшуються. Це відбувається через зниження купівельної спроможності, що виникає як наслідок інфляції, девальвації і економічних криз. Інвестування дозволяє не тільки вберегти наявний на руках капітал від знецінення, але і примножити його.

Перш, ніж вивчити основи інвестування для початківців, слід звільнитися від міфів, що склалися серед тих, хто ніколи не стикався з подібним процесом:

Міф Реальність
Інвестуванням займаються тільки ті, хто має можливість вкладати великі суми. Насправді мінімального порога для інвестицій не існує і навіть мінімум, витрачений на покупку активу, пізніше набагато вирісшого в ціні, зможе принести значний дохід (як приклад можна привести криптовалюту, зростання курсу яких зробив перших покупців біткоінів мільйонерами).
Інвестору необхідний досвід ведення власного бізнесу та спеціальна освіта. В реальності така діяльність вимагає від людини розуміння економічних процесів, логічного мислення і розсудливості. В залежності від очікуваного рівня доходів гроші можуть вкладатися в проекти, гарантовано приносячі невеликі відсотки навіть тим, хто не бажає вникати в сутність пов'язаних з ними процесів.
Будь-які інвестиції дуже ризиковані і ведуть до втрати коштів. У інвестування безліч варіантів, які мають різний ступінь ризику. Тому початківець інвестор може вибрати спосіб отримання пасивного доходу, що відповідає його очікуванням.

В якості інструментів інвестора можуть виступати як банальна спекуляція, заснована на купівлі/продажу, так і участь в різних проектах, які, в разі їх успішної реалізації, здатні дати великі дивіденди.

Орієнтуватися в широкому розмаїтті можливостей інвестування починаючій людині можна, розібравшись в класифікації, що розділяє вкладення по об'єктах, основних цілях, термінах, формі власності та іншим характеристикам.

Типи вкладення (об'єкти інвестування)

Реальні

Передбачають вкладення у виробничі (будівництво, промисловість, сільське господарство) і нематеріальні активи:

 • матеріальні активи (земельні ділянки, основні фонди), реконструкція або модернізація, оплата будівництва;
 • нематеріальні активи - авторське право, патенти, ліцензії, ноу-хау та ін.;
 • покупка готового бізнесу;
 • людський капітал (освіта, наукові розробки та ін.).

Реальні вкладення відрізняються мінімальним ризиком втрати коштів.

Фінансові

Мають на увазі придбання капіталу, вираженого у фінансових активах: цінних паперах, акціях, ПАММ-рахунках, хайп-проектах і ПІФах. Відрізняється високим ступенем ризику, не дають гарантований прибуток. Однак серед фінансових інвестицій є і ті, які несуть мінімальні ризики втрат, але приносять невисокий прибуток, наприклад, банківські депозити.

Венчурні

Венчурні інвестиції означають вкладення грошей в зростаючі нові компанії, стартапи, які намагаються зайняти місце на ринку. Мають найвищий ступінь ризику, але здатні принести найбільш високий прибуток.

Спекулятивні

Принципи спекулятивного інвестування грунтуються на покупці з меншими витратами для перепродажу за більш високою ціною. Найпоширеніший спосіб - придбання валюти в момент зниження курсу з розрахунком на її продаж в момент зростання. До цього ж виду інвестування відноситься і покупка дорогоцінних металів. Слід знати, що подібні операції так само вимагають певних знань. Наприклад, дорогоцінні метали повинні купуватися не у вигляді виробів, а як знеособлені металеві рахунки, а зростання їх ціни припадає на час світових економічних криз.

До спекулятивних інвестицій можуть бути віднесені і операції з придбання акцій з метою їх подальшого перепродажу в момент зростання вартості.

Цільове призначення інвестицій

За цільовим призначенням традиційно виділяються:

Прямі інвестиції

Вкладення коштів відбувається безпосередньо у виробництво або матеріальні об'єкти. При цьому інвестору зазвичай дістається певна частина компанії, в яку вкладаються гроші.

Нефінансові інвестиції

Інвестування відбувається не в саме виробництво, а в документи, що володіють юридичною силою і в перспективі здатні принести вигоду: ліцензії, авторські права, проекти обладнання та інше.

Портфельні інвестиції

Портфельними інвестиціями називаються вкладення в цінні папери. Від інвестора не потрібно участі в управлінні, він просто отримує дохід, обговорений Умовами. Прибутковість портфельних інвестицій залежить від правильної оцінки перспектив капіталовкладень.

Читайте також: Що таке прямі та портфельні інвестиції

Форма власності

Інвестиції розрізняються за формою власності і можуть вчинятися державою, приватною особою або резидентом-іноземцем (компанією, приватною особою, іноземною державою).

Для початківців інвесторів цікава приватна форма вкладень.

Термін інвестування

Термін, під час якого будуть працювати витрачені гроші, обговорюється заздалегідь у конкретному договорі, або визначається самим інвестором і залежить від сприятливих умов, при яких можливе отримання найбільшого прибутку при продажу куплених раніше активів, акцій, валюти і будь-яких інших придбань. Періоди інвестування діляться на коротко -, середньо - і довгострокові.

Довгострокові

Під довгостроковим інвестуванням приймається період від 5 і більше років. Найчастіше саме такі витрати приносять найбільший прибуток. Сфери довгострокових капіталовкладень: розробка нових продуктів, галузі бізнесу, апріорі не втрачають у ціні, будівництво та інші проекти, які значно дорожчають з часом.

Середньострокові

До середньострокових капіталовкладень відносяться ті, дія яких триває до 5 років. Як правило, це або проекти з середніми показниками прибутковості, або інвестиційні фонди.

Короткострокові

Чекати кілька років повернення коштів, вкладених в інвестиції, необов'язково. На ринку діє маса пропозицій, завдяки яким можна примножити капітал за короткий час. В якості короткострокових вливань можна розглядати витрати на спекулятивні типи інвестування або банківські депозити, приносять надбавки у вигляді відсотків за вкладом.

Рівень ризику

Найважливіший показник, що характеризує інвестиції. Принципи інвестування безпосередньо пов'язують його з очікуваною прибутковістю.

Чим менше ризик, тим менше прибутку отримує інвестор і, відповідно, збільшення ризику призводить до підвищення прибутковості вкладень.

Стратегії поділяються на три групи:

 1. Консервативні - підходять для найбільш обережних інвесторів, максимально знижують можливість втрати капіталу, але приносять незначний прибуток, яка, в більшості випадків, тільки покриває інфляційні втрати.
 2. Помірні - "золота середина", що поєднує бажання заробітку і хвилювання про втрату грошей.
 3. Агресивні - надають можливість максимального заробітку, але найбільш ризиковані, при використанні подібної моделі кошти вкладаються на короткий термін з надією на високий дохід.

Як правило, при портфельних інвестиціях вибирається стратегія диверсифікації ризиків, коли капітал розподіляється між проектів, що мають різний рівень ризику.

Куди інвестувати

Перед людиною вперше вирішившою зайнятися інвестуванням, постає питання про те, який з методів вкладення більшою мірою підійде саме йому. Способів примноження капіталу з можливістю отримання пасивного прибутку безліч, перерахуємо найпоширеніші з них.

Дорогоцінні, рідкоземельні метали, золото

Володіє як перевагами, так і недоліками. Ціноутворення золота (та інших дорогоцінних металів) залежить від безлічі зовнішніх факторів і важко прогнозується. Зростання вартості незначне і має періодичний характер. В якості примноження капіталу інвестиції в золото підходять тільки при довготривалому використанні, але служать хорошим засобом для збереження грошей з можливістю в будь-який момент обміняти їх на готівку.

Нерухомість

Вкладення в нерухоме майно вважаються одним з найнадійніших методів збільшення капіталу. Ціна на нерухомість, як житлову, так і комерційну зростає, а попит зазвичай залишається на високому рівні, тому об'єкти мають підвищений рівень ліквідності.

Однак такі вкладення, по-перше, вимагають досить великого капіталу, по-друге, інвестор повинен орієнтуватися в обраній сфері діяльності. На перспективну вартість нерухомості здатні впливати не тільки географічне розташування, навколишня структура і якість будівництва, а й глобальні фактори. Так, наприклад, зменшення процентних ставок по іпотеці підвищує купівельну спроможність, але знижує загальні ціни на житло.

Інвестиції в інтернеті

Найпростіший і доступний абсолютно кожному спосіб - інвестиції через інтернет. Можна вибрати будь-який з напрямків: купувати і продавати цінні папери, ставати власником акцій, брати участь в торгівлі валютою і багато іншого. Варто враховувати, що деякі пропозиції можуть порушувати закон або використовуватися шахраями. Тому, перш ніж витрачати гроші, слід вивчити питання досконально. Найбільш поширені методи інтернет-інвестування:

Крім того, до цієї ж категорії можна віднести відкриття власних сайтів і вкладення в них або розкручування соціальних акаунтів і взяти участь в інтернет-проектах.

Банківські вклади

Депозити - найбільш поширений і звичний спосіб інвестування. До вигідних їх віднести не можна через низький відсоток, що не приносить прибутку, але як гарантований метод збереження грошей внесок може використовуватися.

ПІФи

ПІФ (або пайовий інвестиційний фонд) має схожість з ПАММ-інвестуванням. На вкладені вами гроші купуються цінні папери різних компаній, і, в разі отримання прибутку, вона розподіляється між усіма учасниками відповідно до частки кожного. До мінусів можна віднести неможливість точно передбачити результат роботи конкретного Піфа, навіть у тих, які показують регулярне зростання в кілька років, можуть бути провали.

Стартапи

Капіталовкладення в стартапи може бути віднесено до венчурних інвестицій.  Кошти витрачаються на незвичайний проект, від якого очікується високий прибуток в майбутньому. Якщо стартап продемонструє хорошу динаміку і високі результати, інвестор отримує дохід. Якщо ж проект "не спрацює", гроші назад повернути буде неможливо.

Інвестиції - плюси і мінуси

Інвестуванню, як будь-якому іншому економічному процесу, притаманні і недоліки, і переваги. Вивчити їх необхідно ще на етапі прийняття рішень.

Плюси приватного інвестування

 1. Це спосіб пасивного заробітку, що не вимагає тимчасових витрат і зусиль, що додаються найманими працівниками для отримання рівноцінної суми.
 2. Інвестування не може бути одноманітним, воно вимагає отримання нових знань і умінь, вивчення інформації, отримання досвіду роботи з інвестиційними інструментами. При цьому сам інвестор вирішує, коли і чим йому займатися.
 3. Принципи інвестування ґрунтуються на диверсифікації вкладень. Це дозволяє диверсифікувати і отримання прибутку. Інвестор отримує дохід не від єдиного джерела, а від необмеженої кількості активів, в які були вкладені гроші. Це дозволяє убезпечити загальний дохід - в разі, якщо одне з джерел його не приносить на даному етапі, кошти надходять з іншого.
 4. Теоретично можливо отримати необмежений дохід. Його розмір безпосередньо залежить від витрачених сил і часу. Однак існує і можливість отримувати пасивний дохід, не вилучати прибуток і збільшувати прибутковість інвестицій за рахунок примноження вкладу.
 5. Завдяки грамотним інвестиціям з'являється можливість поліпшення добробуту, досягнення поставлених цілей і самореалізації. У число найбагатших і успішних людей входять саме інвестори, які колись починали з нуля.

Мінуси приватного інвестування

У капіталовкладень існують і недоліки, які слід враховувати:

 1. Ризики - чим би не займався інвестор, яку б стратегію і спосіб інвестування не вибрав, завжди існує можливість втрати грошей. Навіть при використанні консервативної стратегії залишається ризик втрати активів.
 2. Вкладення, особливо при активній участі самої людини, пов'язане з нервовим стресом. Рух ціни інструментів в бік зниження, при очікуванні зростання, призводить не тільки до збитків, але і до серйозних психологічних проблем.
 3. Потрібне постійне отримання знань, без яких неможливе підвищення прибутковості. Навіть перед тим, як вибрати інструмент і стратегію, слід зрозуміти основи інвестування і інші закони, які обов'язкові для застосування в цій сфері діяльності.
 4. Інвестування не гарантує постійного надходження грошей. Інструменти, що працюють з мінімальним ризиком, не зможуть принести достатній прибуток, а ризикові проекти вимагають активної участі інвестора.
 5. Початок діяльності вимагає наявності певного капіталу, від суми якого залежить і очікуваний прибуток.

Заключні поради інвесторам-початківцям

Варто оцінити плюси і мінуси інвестицій перш, ніж починати процес. Без розуміння того, чим ви збираєтеся займатися, не варто вкладати капітал навіть в ті проекти, які здаються вам дуже привабливими. Вивчіть предмет вкладення, з'ясуйте будь-яку інформацію, оцініть, наскільки ви готові ризикувати і який рівень прибутковості вас цікавить.

І обов'язково дотримуйтесь кількох принципів інвестування, як для початківців, так і для досвідчених закоренілих інвесторів: не вкладайте всі в один єдиний проект, розподіляйте кошти в різні інструменти, не використовуйте всі наявні засоби, витрачайте тільки те, що зможете загубити без великого збитку.

У цьому випадку ви цілком зможете домогтися досягнення власних цілей і почати отримувати гроші, які вважаєте для себе гідними.

Читайте також - Куди вкласти гроші — ТОП-40 кращих способів вигідних інвестицій

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!

 


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити