Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Короткострокові інвестиції — поняття, принципи грошових вкладень і рекомендації новачкам

Останнє оновлення: Субота, 10 лютого 2024 Автор: Тамара Сумська

Короткострокові інвестиції

Як відомо грошей зайвих не буває. Саме тому заповзятливі люди намагаються "сколотити" якийсь капітал і вигідно інвестувати його. На щастя, винайдено безліч самих різних проектів, куди можна вкласти гроші і розраховувати на отримання дивідендів.

Якщо говорити в цілому, то вибирати доведеться з двох варіантів:

 1. Довгострокові інвестиції;
 2. Короткострокові інвестиції.

Перший варіант, звісно, більш надійний і передбачає максимальну прибутковість при малих ризиках, однак оскільки назва говорить сама за себе, інвестор розуміє, що чекати доведеться довго, та й стартовий капітал повинен бути значних розмірів. Другий варіант також передбачає отримання доходу, однак ризики втрати грошей тут високі, зате не доведеться надовго розлучатися зі своїми кровно заробленими коштами. Давайте спробуємо розібратися разом, що являє собою короткострокове інвестування і чи варта гра свічок.

Що таке короткострокові інвестиції

Короткострокові вкладення - це фінансове інвестування певного проекту в період до 1 року, метою якого є збільшення вкладеного капіталу.

Простіше кажучи, швидкі інвестиції припускають, що після вкладення фінансових засобів куди-небудь (це може бути і чужий бізнес, і якийсь проект в мережі інтернет, і різного роду цінні папери) після закінчення 12-ти місяців, інвестор чекає не тільки повернення вкладених ним коштів, але і заздалегідь установлений відсоток від початкового внеску. Показники ліквідності і прибутковості швидких інвестицій безпосередньо залежать від рівня ризику і відповідно від того, наскільки перспективний обраний проект. Як правило, показники прибутковості варіюються в діапазоні від 5 до 25 %.

Перш ніж, вдатися до короткострокових вкладів, потрібно спрогнозувати майбутній інвестиційний період, благо, що це досить короткий часовий відрізок.

Короткострокові вкладення: типи

Розрізняють кілька типів і форм короткострокового інвестування, а саме:

 • Цінні папери, отримані від держави/муніципалітету.
 • Папери, що належать різним великим підприємствам. Йдеться про векселі, облігації, акції і так далі.
 • Вкладення, які є статутним капіталом, а точніше його частиною, будь-якого масштабного підприємства.
 • Позики, які видаються підприємствами.
 • Депозитні програми різних фінансових установ.
 • Дебіторська заборгованість (всі її види).
 • Вклади, основою яких є договори товариства.

Не варто випускати з виду той факт, що справи можуть піти дуже швидко в гору і якщо буде видно явні перспективи, того що короткострокове інвестування принесе набагато більше доходу в статусі довгострокового. Тому ще до внесення сторонами підписів, а інвестором фінансових коштів, необхідно обумовити можливість переведення короткострокових вкладень у довгострокові.

Всі вище перераховані види короткострокового капіталовкладення відрізняються індивідуальною спрямованістю кожного конкретного випадку, це означає, що вони можуть мати не тільки різний термін (від 1 до 12 місяців), але відрізнятися за формою, ступенями ризику і способом ведення обліку. При цьому необхідно розуміти, що короткостроковими не можна назвати:

 • Акції, які громадянин придбаває в акціонера в приватному порядку.
 • Векселі, якими з продавцем розрахувалися за товари або послуги.
 • Матеріальне інвестування в той чи інший вид нерухомого майна, яке кваліфікується як плата за його експлуатацію.
 • Активи матеріальної та нематеріальної спрямованості.

Короткострокові інвестиції - це прерогатива не тільки приватних осіб, але і великих компаній, підприємств і організацій. Суттєвою різницею щодо останніх, ведення обліку таких вкладень, на балансі підприємства вони значаться як "оборотні активи". В основному ж, короткострокові вкладення залучають підприємців, оскільки це відмінна можливість уберегти свої фінансові накопичення від інфляції. Не кажучи вже про те, що висока ліквідність інвестицій в більшості випадків приносить високий дохід.

Короткострокове інвестування в Інтернеті

Оскільки інтернет вже давно став невід'ємною частиною нашого життя, люди навчилися заробляти на його просторах, причому багатьом вдається сколотити непоганий капітал. Існує три основних способи короткострокового інвестування в мережі, розглянемо їх у вигляді порівняльної таблиці:

Спосіб Принцип роботи Переваги Недоліки
1 Ринок Форекс Необхідно вибрати валютні пари, наприклад, USD/CAD, потім потрібно вигідно придбати одну з них, і тільки потім вигідно обміняти її на іншу, при цьому вибрати самий відповідний момент. Набути статусу інвестора - дуже легко. Для того щоб заробити, потрібен аналітичний склад розуму, володіння відповідними досить складними програмами. Якщо у Вас немає бази, краще почати з чогось легшого, набити руку і натренувати власне почуття інтуїції, оскільки ці навички Вам дуже знадобляться, адже робити прогнози щодо курсу валюти дуже складно навіть бувалим гравцям на Форекс.
2 Інвестиції в ПАММ-рахунки Принцип той же, що і на Форексі, з тією лише різницею, що потрібно скористатися послугами досвідчених брокерів. Брокери підсумовують і свої і Ваші вкладення і відкривають угоди. Якщо ці угоди вдалі - і Ви, і брокери отримують свої примножені фінанси в тому процентному співвідношенні, в якому вони вносилися. Якщо ж угоди не вдалі - прогорають всі. Брокерський досвід може зіграти Вам на руку. Система захищає інвесторів і не дозволяє брокерам на свій розсуд виводити кошти інвестора. Доведеться довіритися незнайомим людям.
3 Хайп проект Принцип системи нічим не відрізняється від принципу функціонування валютної піраміди. Ви на свій розсуд вибираєте проект і вкладаєте в нього гроші. Терміни і відсотки доходу обумовлюються заздалегідь. Можливість заробити велику суму в максимально стислий термін (за місяць до 60-ти % від Ваших вливань) Високий ризик помилки, оскільки хайпи можуть існувати і дуже довго, і дуже мало, наприклад, кілька годин. Новачкові спрогнозувати термін життя хайп-проекту - практично неможливо.

Всі ці інвестиції в Інтернеті відрізняються однією спільною рисою - інвестору потрібен досвід, який напрацьовується роками. В іншому випадку ризик прогоріти - вкрай високий. Такі види заробітку - ті самі ігри, крім досвіду потрібні удача і інтуїція, до слова сказати, останню можна добре "підтягнути", якщо присвятити цьому заняттю левову частку свого часу.

Короткострокові капіталовкладення та їх небезпека

Ділки світу інвестицій вже давно ведуть суперечки про те, чи існую ризики короткострокових інвестицій і наскільки вони великі. І якщо з першого аспекту, інвестори сходяться на думці, що звісно небезпека прогоріти існує, то ось щодо величини ризиків суперечки так і не вщухають. Хтось упевнений, що термін до 12-ти місяців легко спрогнозувати, а ось хтось навпаки вважає, що саме такий термін і таїть в собі основну небезпеку.

Проекти, пов'язані з найбільшим рівнем ризику - найбільш високоприбуткові і даний факт заперечувати безглуздо.

А вже прогорять Ваші інвестиційні вкладення чи ні, залежить від того, що і куди Ви вкладаєте. Звісно дуже ризикований проект може порадувати свого вкладника нечуваним доходом.

Для більшої наочності давайте складемо зведену таблицю інвестиційних вкладень з максимальним і мінімальним ступенем ризику:

Низькі ризики Високі ризики
Відкриття депозитів в банківській структурі. Хайп-проекти.
Придбання в уряду цінних паперів. Бінарні опціони.
Придбання акцій. Рахунки ПАММ.
Скупка дорогоцінних металів і каменів. Інвестування в мікрофінансові організації.
Вкладення в сировину і виробничі матеріали. Ринок Форекс.
Вкладення в ПІФи. Капіталовкладення в стартапи.

Для того щоб звести і без того величезні ризики до середнього показника, перш ніж остаточно вибрати інвестиційний проект, який апріорі є короткостроковим, необхідно проаналізувати ринкову ситуацію, зважити всі "ЗА" і "ПРОТИ", а ще краще отримати кваліфіковану консультацію досвідчених інвесторів обраної області. Існує ризик не просто прогоріти, а ще й нарватися на шахраїв і віддати їм просто так свої кров'ю і потом нажиті гроші, які, як відомо, нікому з неба не падають.

Практичні поради для початківців інвесторів зі швидких вкладень

На сьогоднішній день існує безліч форумів і блогів, де інвестори діляться своїм досвідом і дають поради людям, які тільки вирішили вступити на шлях заробітку з допомогою інвестицій. Якщо проаналізувати подібні ресурси, то можна звести всі ці рекомендації та поради до наступного списку:

 1. Напрацьовувати досвід, найкраще, використовуючи невеликі рахунки і відповідно не ставити на кін всі свої заощадження, таким чином, навіть прогорівши, частину капіталу можна зберегти.
 2. Необхідно практикуватися в складанні прогнозів, намагатися розвивати інтуїтивне чуття.
 3. В обов'язковому порядку потрібно ретельно вивчати новини на фінансовому ринку.
 4. Необхідно стежити за появою нових компаній і проектів і їх діяльністю, особливо це стосується зарубіжних підприємств.
 5. Потрібно постійно вести активний пошук нових ідей для створення власного бізнес-проекту.
 6. Накопичені кошти найкраще розподілити на кілька активів. Дане правило сприятиме отриманню доходів у максимально можливих розмірах.
 7. Перед тим як вкласти гроші, необхідно зіставити пріоритети в грошовому еквіваленті і розмір власних заощаджень.

Що стосується прогнозів щодо короткострокових вкладів, то тут інвестори сходяться на думці, що інвестувати у виробничі матеріали, виробництво сировини і звісно купувати дорогоцінні метали. До речі, коштовності завжди актуальні, як би не йшли справи в тій чи іншій країні, вони завжди в ціні. Однак високих доходів від таких інвестицій чекати не доводиться, їх основна перевага - це високий рівень безпеки. Також можна звернути увагу на:

 • Акції різних компаній, особливо це стосується тих організацій, діяльність яких пов'язана з медичними послугами приватної спрямованості (стоматологія, педіатрія і так далі).
 • Цінні папери підприємств, які тільки починають набирати обертів. Звісно, перш ніж інвестувати, потрібно переконатися в перспективності таких новачків на ринку.
 • Папери, які пропонує держава. Наприклад, це можуть бути облігації в казначейській структурі. Однак у цьому випадку мінімальні ризики пов'язані з мінімальними доходами.
 • Вкладення у фонд пайовиків. Земля рівно точно так само як і золото - завжди в ціні. Проаналізувавши ситуацію земельного фонду, можна оформити заявку з метою викупу паю. Потім інвестор набуває статусу власника частини власності фонду пайовиків, відкритого на базі того чи іншого підприємства. Дохід такого підприємства буде поділений між інвесторами в заздалегідь встановленому процентному співвідношенні. Якщо все піде гладко, гроші можна буде вивести вже через пару місяців.

Хто займається короткостроковими інвестиціями?

Вкладення на короткий термін робить маса професійних інвесторів, приватні особи і компанії, що займаються іншими видами бізнесу. Кожен інвестор має власні цілі, переваги та можливості:

 • приватні інвестори - непрофесіонали зазвичай вкладають власні заощадження, щоб отримати додатковий пасивний дохід;
 • професійні інвестори купують за власні або довірені їм кошти цінні папери, зобов'язання, активно перепродують їх і заробляють на цьому;
 • виробничі компанії інвестують тимчасово вільні гроші заради додаткового доходу.

Чим відрізняються короткострокові інвестиції?

Крім малого терміну вкладення в якийсь актив, такі інвестиції мають ще одну принципову відмінність.

Об'єкти короткострокових інвестицій це завжди високоліквідні активи. Те, що можна легко і швидко купити і продати.

Об'єктом короткострокових інвестицій можуть бути тільки масові продукти з уніфікованими властивостями.

Поточну ціну активів для короткострокових інвестицій можна точно визначити в грошах.

Хороший приклад короткострокової інвестиції-покупка постійно торгованих на ринку облігацій. А ось придбання заміської нерухомості майже напевно не буде вигідною короткостроковою інвестицією. Такий актив іноді довго продається і купується, важко прогнозувати майбутню ціну на нього.

Інша справа - акції, облігації або валюти, тут можна з точністю назвати поточну ціну будь-якої одиниці продукту.

Як заробляють на короткострокових інвестиціях?

Є різні варіанти короткострокових інвестицій, але всього два способи заробітку на них.

 • Найпростіший і часто зустрічається варіант-покупка активу за однією ціною і продаж за іншою. Чим нижче ціна покупки активу і вище ціна продажу, тим вигідніше вкладення.
 • Інший спосіб заробітку на короткостроковому вкладенні-поточний дохід від нього. Однак поточний дохід обіцяють далеко не всі інвестиційні активи.

Різні варіанти вкладень ми детально назвемо трохи далі, а поки скажемо, що для заробітку на купівлі-продажу годяться майже всі активи, крім банківських депозитів, а поточний дохід обіцяють тільки акції, облігації та вкладення в різні підприємства.

Інвестиції з поточним доходом від активів зазвичай роблять на весь термін вкладення коштів. Правильно буде назвати їх пасивними інвестиціями.

Активним інвестуванням стає неодноразовий перепродаж, спекуляції. Це набагато важче, але іноді багаторазово прибутковіше, ніж дивіденди, купони або пасивне очікування зростання ціни.

Скільки можна заробити на короткострокових інвестиціях?

Тут визначеності немає. Тому що більшість варіантів короткострокового (і довгострокового) інвестування не має обмежень щодо доходу. Приміром:

 • державні облігації США в минулі роки приносили близько 5,2%;
 • дивіденди по акціях - близько 7%;
 • вкладення в найприбутковіші індексні фонди (ETF) в 2023 році принесли 31%.

Однак все це неповні дані. Були депозити та акції з фактично негативною прибутковістю, а вкладення в акції та фонди приносили збиток.

Приклади короткострокових інвестицій

Перерахувати всі варіанти короткострокових інвестицій неможливо, в цю категорію можна включити невизначено багато варіантів заробітку від вкладень на 1, 2 або 5 років. Назвемо тут тільки кращі з точки зору доступності та надійності варіанти.

Certificates of Deposit (CDs) депозитні сертифікати, в рік - 0,5-3% і більше

Цей продукт поєднує в собі переваги банківського депозиту та облігації. Клієнт передає гроші банку і зобов'язується не знімати їх до певного терміну. Банк видає натомість сертифікат на право отримання певної суми в певний час.

Сертифікат можна перепродувати як інші цінні папери, наприклад - облігації.

Наступна гідність депозитного сертифіката - він застрахований в FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation) Федеральної корпорації зі страхування вкладів, на суму до 250 тис. дол.

Термін депозитного сертифіката найчастіше 3-5 років, але може бути і менше, починаючи від 1 місяця. Дострокове повернення допускається, але за це призначається штраф.

Money market account (MMA), рахунки грошового ринку, близько 4%

Ще один похідний продукт від класичних банківських депозитів. Відрізняється ставками вище, ніж за звичайними депозитами в банках і ощадних організаціях. Так Sallie Mae Bank з Солт-Лейк-Сіті, Юта, США, в 2023 році нараховував за такими рахунками 4,2%. На тлі депозитів з нульовою і навіть негативною ставкою, вигода очевидна.

Друга важлива відмінність - малі суми на такі рахунки не приймають. У деяких банках вимагають не менше 2 500 дол.

Часто обмежують кількість переказів з таких рахунків, наприклад - не більше 6 транзакцій на місяць.

Money Market Accounts також застраховані в Federal Deposit Insurance Corporation на суму до 250 тис.дол.

Treasury Securities, цінні папери казначейства США, 2,62%

Це дуже надійні зобов'язання, державний кредит Сполучених Штатів. Існує багато різних видів таких паперів, з різною прибутковістю і термінами погашення. Ставка може бути фіксованою або плаваючою. На відміну від інших облігацій, ризик неплатежу тут практично відсутній. Такі папери купують або безпосередньо, або через фонди, зокрема – через біржові індексні фонди, ETF.

Bond Funds, фонди облігацій, 3.11%

Облігації надійний інструмент отримання доходу, але в короткостроковому періоді вони не завжди зручні через далекі терміни погашення. Виходом стають фонди облігацій, вони акумулюють прибуток від різних паперів з різним терміном погашення, прибутковістю і ПОТОЧНОЮ ціною. Клієнти таких фондів отримують поточний прибуток від сукупності вкладень.

Municipal Bonds, муніципальні облігації до 4% і більше

Крім центральних органів держави, облігації випускають територіальні органи влади. Інтерес інвесторів до них нижче, надійність теж оцінюється як нижча. Тому їх пропонують з більшою процентною ставкою. Але це все - таки державні папери, ризик неплатежу по ним дуже малий.

Peer-to-Peer Lending (P2P), рівноправне кредитування, зазвичай до 5%

Peer-to-Peer - це спосіб прямого кредитування, коли інвестори передають гроші безпосередньо позичальникам. У цьому їх відмінність від банків та інших кредитних установ, де гроші клієнтів приймаються на депозити, а потім видаються в якості кредитів іншим клієнтам, але під істотно більший відсоток.

У разі p2p кредитування, також існує спеціальний посередник, але він тільки організовує угоду між сторонами і стягує за це Комісію.

Інвестиції Peer-to-Peer не захищені подібно депозитам, їх повернення не гарантований якоюсь третьою стороною. Цей ризик лягає на інвестора, але менші витрати на посередника дозволяють інвестору помітно більше заробляти. В середньому - 4% і вище.

Online Savings Accounts, ощадні рахунки онлайн 1-2%

Ці рахунки відрізняються від звичних банківських депозитів тим, що їх відкривають через Інтернет. Банки, які обслуговують такі рахунки, можуть зовсім не мати офісів, але працювати через Інтернет.

Ставки по онлайн-рахунках зазвичай вище, ніж за традиційними депозитами. На сьогоднішній день - від 1% до 2%, частіше близько 1,3%. Ці депозити також захищені FDIC на суму до 250 тис.дол. Online Savings Accounts можна пов'язувати з іншими банківськими продуктами, зокрема-з картами, з рахунків можна здійснювати платежі і перекази.

Exchange-traded funds (ETF), біржові індексні фонди

Індексні фонди, на відміну від багатьох інших інвестиційних фондів, годяться не тільки для довгострокового інвестування, але і для вкладень на короткий термін, завдяки високій ліквідності їх паперів. Таку можливість дає спосіб організації ETF і його взаємодія із зовнішнім середовищем.

Індексний фонд купує якісь прибуткові активи, найчастіше цінні папери, і складає власний інвестиційний портфель. Потім фонд продає власні акції. Ціна цих акцій змінюється паралельно індексу (тобто середньою ціною) активів фонду. Торгівля акціями індексних фондів організована так, що їх можна постійно купувати і продавати за ринковими цінами. Ці займаються фахівці-маркетмейкери.

Прибутковість прибуткових ETF в 2023 роках доходила до 30%. Були фонди-рекордсмени, які заробили для клієнтів 45%-65% і вище. Але прибуток одних років часто змінюється збитками при падінні ринку.

Плюси і мінуси короткострокових інвестицій

Короткострокові інвестиції занадто різноманітні, тому виділити якісь загальні переваги і недоліки важко.

Найчастіше короткострокові інвестиції менш прибуткові. Хоча б тому, що прибуток зазвичай пропорційна тривалості вкладення. Це особливо помітно при реінвестуванні інвестиційних доходів, коли зароблені за період гроші додаються до основного вкладення.

Видів короткострокових інвестицій менше, ніж довгострокових. Деякі варіанти інвестування в короткостроковому періоді не працюють або невигідні. Немає сенсу інвестувати на короткий термін в нерухомість, в довгострокові облігації, в акції зі стабільним курсом. Зазвичай не вигідно купувати на короткий час дорогоцінні метали і валюти, виняток – періоди криз і високої волатильності.

Короткострокові інвестиції можуть високо-або низько-ризиковими. Однак ризики також пропорційні періоду вкладення, тому короткострокові інвестиції виявляються більш надійними.

Головне достоїнство короткострокових інвестицій-можливість порівняно швидко отримати і вивести прибуток.

Підбиваємо підсумки + відео

В якості висновку можна достовірно стверджувати, що короткострокові інвестиції, хоч і ризикований, але дійсно працюючий спосіб примножити свій капітал. Якщо ретельно опрацювати всі вищевказані аспекти, ситуацію на фінансовому ринку можна передбачити, а якщо ще при цьому розкидати свої активи, то можна максимізувати і рівень доходу, і рівень безпеки. Звісно для початку краще звернути увагу на інвестиції з мінімальними ризиками і мінімальним рівнем прибутковості. Так можна набратися досвіду для дійсно великих справ і до того ж перевагою кількох інвестицій одного інвестора є той факт, що всі вони зможуть принести нехай і невеликі, але стабільні відсотки прибутку.

Читайте також - Інвестиції та інвестування: ТОП 12 найкращих способів інвестування в інтернеті і оффлайн

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити