Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Довгострокові інвестиції — основна класифікація + куди і як вкласти гроші на тривалий період

Останнє оновлення: Середа, 27 березня 2024 Автор: Тамара Сумська

Довгострокові інвестиції

При аналізі варіантів вигідного розміщення коштів необхідно спочатку визначитися з тим, який час виділена сума не знадобиться. Якщо є можливість "заморозити" вкладення на тривалий період, то варто розглянути довгострокове інвестування і зрозуміти його суть та особливості.

Довгострокові інвестиції - що це

Умовно, до довгострокового відноситься будь-яке вкладення грошового капіталу на термін більше 1 року. Деякі експерти вважають, що тривалим слід вважати розміщення на період від 3 років.

Мета таких інвестицій - отримання високого рівня доходу на тривалій перспективі. При цьому в залежності від обраного напрямку прибуток можна отримувати як на регулярній основі (наприклад, раз в квартал або рік), так і тільки за фактом вилучення коштів.

Більшість програм довгострокового інвестування не передбачає швидку ліквідність - при потребі в грошовій сумі оперативно реалізувати актив буде важко. Тому на тривалий термін варто розміщувати тільки ту частину капіталу, яка гарантовано не знадобиться в інвестиційний період.

За рівнем потенційного ризику не можна однозначно віднести довгострокові вкладення до тих чи інших груп - ймовірність тотальної або часткової втрати капіталу залежить від обраних об'єктів для вкладення грошових коштів.

Помилка, що для довгострокового інвестування необхідно обов'язково відразу вносити великий капітал. Існують рішення, які дозволяють спочатку розмістити незначну суму, здійснюючи надалі додаткові внески або докуповування активів.

Класифікація довгострокових інвестицій

Існує кілька варіантів поділу тривалих вкладень.

По об'єктах розміщення інвестиції можуть бути:

 • фінансові - кошти вкладаються в цінні папери;
 • реальні - грошова сума направляється на розвиток виробництва або будь-якого напрямку економіки, наприклад, вкладається в будівництво нерухомості.

Залежно від цілей інвестора виділяють наступні вкладення:

 • прибуткові - передусім іншим перед інвестором стоїть завдання примноження і збереження наявного капіталу;
 • стратегічні - прибуток відходить на другий план, а реалізація проекту стає першорядним (наприклад, інвестор може прагнути до отримання контрольного пакету голосів в конкретній компанії).

За способом отримання прибутку капіталовкладення може бути:

 • з одноразовим доходом - прибуток буде отриманий тільки після завершення реалізації проекту (наприклад, при перепродажі купленого нерухомого активу за вищою ціною);
 • з регулярними виплатами - дохід надходить вкладнику регулярно у вигляді відсотків, плати за користуванням активом і від інших джерел.

Інвестиційна діяльність може поєднувати в собі вкладення різних типів. Розміщення в незалежні один від одного активи мінімізує ризик інвестиції і підвищує потенційну віддачу капіталу.

Джерела для довгострокових вкладень

Не завжди інвестиційна діяльність відбувається з використанням виключно власних коштів. Багато вкладників вдаються до використання позикового капіталу.

При використанні кредитних ресурсів найголовніше - порахувати рентабельність проекту. Необхідно врахувати витрати на обслуговування позики (відсотки за договором, можливі комісії за операції, плату за ведення рахунку та інші). Дохід від інвестування повинен не тільки покривати обслуговування кредиту, але і приносити прибуток вкладнику.

В окремих ситуаціях можливе використання коштів з муніципального або державного бюджету. Наприклад, якщо інвестиції націлені на розвиток сільського господарства, то можна розраховувати на його субсидування та/або іншу допомогу.

Куди можна вигідно вкласти гроші на тривалий термін

Незважаючи на те, що варіантів для довгострокового інвестування багато, більшість вкладників вибирають з 5 основних напрямків для вкладення капіталу.

Інвестиції в цінні папери

На довгостроковий період найкраще розміщувати кошти або в акції, або в облігації.

Інвестування в акції передбачає вкладення коштів у діяльність тієї чи іншої компанії. Розмір одержуваного доходу буде прямо залежати від фінансових показників і прибутку обраної організації. На ступінь ризику від розміщення впливає надійність емітента. При покупці акцій великих газових, нафтових, енергетичних та інших компаній можна розраховувати на середній рівень прибутковості, ризики при цьому будуть мінімальні. Інвестиції в початкові стартапи, як в перспективні напрямки можуть принести високий дохід, але ризик втрати капіталу буде підвищеним.

Облігації відносяться до інструментів консервативного інвестування - той чи інший рівень доходу відомий в момент придбання цінного паперу. Такі фінансові розміщення будуть цікаві інвесторам, які не готові ризикувати коштами, але хочуть отримувати дохід вище, ніж по депозитах в банку.

Придбання валюти і дорогоцінних металів

Ринок валюти і дорогоцінних металів в певні періоди може показувати значні коливання. Але на горизонті декількох років по обох напрямках зафіксовано стабільний ріст.

Інвестиції в золото, срібло чи інші метали можуть бути у вигляді:

 1. Знеособлених рахунків - клієнт набуває певну кількість металу, який буде числитися на його рахунку без можливості побачити або забрати його фізично.
 2. Інвестиційних монет - зростання вартості виробу обумовлюється не тільки подорожчанням самого металу, але і рідкістю або нумізматичним інтересом до тієї чи іншої монети.
 3. Злитків - мається на увазі покупка металу в чистому вигляді.

Принцип отримання доходу від інвестицій як в валюту, так і в метали однаковий - з зростанням курсу обраного об'єкта збільшується капітал інвестора. При падінні ціни активу відбувається зворотна ситуація.

Інвестиції в нерухоме майно

Довгострокові інвестиції в об'єкти нерухомості можливі як на етапі будівництва, так і при придбанні на вторинному ринку. Заробити на покупці комерційних або житлових приміщень або будівель можна одним з наступних способів:

 1. Придбати з метою перепродажу - купивши об'єкт за нижчою ціною на етапі будівництва, можна буде реалізувати його за підвищеною вартістю.
 2. Здати в найм - інвестиції забезпечуватимуть постійний пасивний дохід.

При угодах з нерухомістю необхідно враховувати ринкові та інфляційні ризики - на довгостроковій перспективі вартість об'єкта із-за зміни ситуації в економіці чи з інших причин може знизитися. У цьому випадку розумніше буде не продавати актив за зниженою ціною, а дочекатися нового попиту на нерухомість.

Особливу увагу слід приділити вибору продавця. При покупці "з рук" необхідно перевірити юридичну чистоту об'єкта, а при інвестиціях на стадії зведення - надійність забудовника. В іншому випадку можна повністю втратити вкладену суму.

Придбання транспорту і техніки

Основний спосіб заробітку на техніці, транспорті та/або обладнанні - купити з метою подальшого оформлення в оренду або передачі в лізинг (довгостроковий найм з можливістю викупу в кінці строку договору).

Витрати на ремонт і обслуговування активів будуть на власника - цей момент важливо враховувати при розрахунку дохідності інвестицій.

Підведення підсумків + відео

При грамотному виборі об'єкта для інвестицій на довгостроковій перспективі можна отримати хороший дохід.

При вкладенні грошей важливо пам'ятати, що головною помилкою вкладника, який обрав тривалий термін, є продаж активу при падінні його вартості. Необхідно розуміти, що більшість фінансових інструментів можуть показувати короткострокові зниження вартості. При цьому в довгостроковій перспективі спостерігається їх однозначне зростання.

Читайте також - Види інвестицій 

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити