Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Інвестиції в освіту — чому варто інвестувати в себе, як заощадити і скільки часу займе окупність вкладень

Останнє оновлення: Середа, 14 лютого 2024 Автор: Тамара Сумська

Інвестиції в освіту

Міцна база знань - це головний крок у напрямку до успішної кар'єри і перспективи гідного заробітку в майбутньому. Поліпшити добробут без вкладень як би цього не хотілося - неможливо. Однак не всі інвестиції в освіту окупаються і приносять бажаний результат. Як вигідно інвестувати гроші в освіту, не упустивши найважливіших нюансів, розглянемо детальніше.

Що таке інвестиції в себе?

Інвестиції в широкому сенсі - це вкладення коштів в активи, що приносять гроші. Наприклад, якщо ви вкладаєте в облігації, то вони приносять стабільний дохід у вигляді купонів. Якщо в акції, то отримуєте дивіденди і приріст курсової вартості. Якщо в ETF-то зростання разом з ринком.

І акції, і облігації, і ETF, і нерухомість – все це активи. Але найголовніший актив будь-якого інвестора, який приносить йому найбільше грошей-це він сам. Подумайте самі: на ваше багатство впливають фактори, що залежать від вас:

 • ваш рівень знань;
 • самопочуття;
 • стан здоров'я;
 • комфорт і т. д.

Саме ви приносите самі собі найбільше грошей - у вигляді зарплати, доходу від бізнесу, інвестицій або онлайн-проектів. Власне кажучи, саме ви-головний суб'єкт ваших вкладень. Саме тому інвестиції в самого себе виробляти необхідно – вони в підсумку виявляться найвигіднішими.

Наприклад, ви інвестуєте на фондовому ринку, але вам не вистачає знань. Ви купуєте навчальний курс або вебінар (тобто інвестуєте гроші в свої знання) – і ваш рівень доходу зростає. Ви раніше отримували 5% річних, так як вкладали тільки в ОДП, а стали заробляти 10% (в 2 рази більше), оскільки урізноманітнили портфель акціями і ETF.

Або візьмемо приклад зі здоров'ям. У мене все життя було поганий зір: -12 на одному оці і -10 на іншому. У підсумку я зробив операцію на очі, яка коштувала більше 40 тисяч грн.

Підрахуємо економічний ефект: мені потрібна була одна пара очок приблизно раз на два роки. Окуляри коштували близько 8 тисяч грн. Отже, за 10 років інвестиція повністю окупилася.

Але це тільки економіка. Насправді підвищився рівень життя: я став менше втомлюватися, більше встигати, в результаті моя працездатність підвищилася. Скільки я зміг заробити за цей час? Питання риторичне, якщо що =)

Отже, ми розібралися, що інвестиції в себе – найвигідніші інвестиції. Але які саме інвестиції принесуть найбільшу користь? Яким чином вкладати гроші, щоб принести собі найбільшу користь?

Розумне інвестування в навчання

Для початку розберемося з поняттям "престижна освіта". При його згадці на думку приходять Гарвард, Стенфорд або MBA. Незаперечно ці установи і програми визнані міжнародним освітнім комітетом кращими. Проте ви напевно здивуєтеся, дізнавшись, що існують ситуації, коли якісна освіта заважає людині влаштуватися на роботу. Подібне явище називаються сверхкваліфікацією. Щоб з нею не зіткнутися, потрібно шукати не престижні, а затребувані в місці вашого проживання спеціалізації. Наприклад, в місті, де ви живете, популярна професія рядового програміста, а ви мрієте про кар'єру розробника, тоді краще вибрати перший варіант. Найчастіше, в такій ситуації люди вважають за краще відучитися на розробника в надії на підвищену оплату. В результаті при великих затрат часу і грошей на навчання, отримують розчарування від невиправданих очікувань і купу додаткових обов'язків за зарплату рядового фахівця. Іншими словами не варто робити інвестиції в майбутню професію, за яку роботодавці не готові переплачувати.

Коли інвестування в освіту стало усвідомленим і обдуманим пора проаналізувати свої цілі. Необхідно підкоригувати їх за методикою SMART і вибрати способи досягнення.

Класична освіта передбачає навчання в освітньому закладі на батьківщині або закордоном. Самостійне навчання також може бути успішним нарівні з вузівським. Воно підходить для людей з налагодженою самоорганізацією і цілеспрямованістю. В якості доступної альтернативи загальноприйнятій навчальній системі можна вибрати навчання онлайн.  У будь-якому випадку спочатку доведеться інвестувати в себе:

 • Час, витрачений на отримання базових знань;
 • Сили, для старанного довгострокового навчання;
 • Гроші, витрачені на заняття.

Крім плати за навчання під витратами мається на увазі і упущена в цей період зарплата. Статистичні підрахунки показують, що вона відшкодовується в строк до 5 років у вигляді підвищеного доходу в майбутньому.

Всі перераховані вище фактори повинні бути в достатній кількості. Тоді людина може розраховувати на ефективний старт і конкурентоспроможність на ринку праці. При нестачі одного з пунктів ризик викинути гроші на вітер збільшується.

5 причин інвестувати в освіту

Автори популярного американського підручника з економіки стверджують, що інвестиції в освіту - головне первісне вкладення в людський капітал. Адже вклади в навчання збільшують продуктивність, а процес навчання сприяє закріпленню теорії укупі з практикою. Люди з якісною освітою оперативно реагують на зміни в передових технологіях, тому більше отримують і швидше окуповують вкладення.

Виділяють 5 причин, чому люди прагнуть зробити інвестиції в себе:

 1. Самореалізуватися - розкрити свої здібності повною мірою;
 2. Стати фінансово-незалежним;
 3. Підстрахуватися від непередбачених ситуацій;
 4. Накопичити заощадження для старості;
 5. Поліпшити добробут сім'ї або родичів.

Інвестиції в навчання за кордоном

Іноземна система освіти докорінно різниться з нашою. Студенти багато часу приділяють кейсам - програванню різних ситуацій в ігровій формі, теорія ж відкладена на самостійне вивчення. Також майбутні експерти проходять тривале стажування, де мають шанс зав'язати вигідні зв'язки і отримати роботу в престижній компанії. Вартість освіти в США починається від 15000$ за рік навчання. За аналітичними підрахунками середній термін окупності таких інвестицій в себе становить 3 роки.

При виборі освітнього закладу закордоном потрібно розуміти, що престижний диплом це не панацея. Важливо і те, який спеціалітет ви вибрали. За статистикою люди з математичним, інженерним і технічним ухилом більш затребувані і отримують дохід вище своїх колег гуманітаріїв.

MBA

Окремо варто розглянути інвестиції в MBA. Багато роботодавців віддають перевагу випускникам бізнес-шкіл, розраховуючи, що співробітники застосують досвід і методики, отримані у зарубіжних колег в їх компанії. Згідно з рейтингом аналітичних агентств люди з МВА отримують зарплату вище на 25%. Навчання в MBA особливо цінується в сфері банківського управління, держслужбі та HR.

Вартість програми тривалістю 1,5-2 роки варіює в декількох цінових категоріях, які представлені в таблиці нижче:

Вартість навчання в МВА в ціновій градації
Верхній сегмент 250000-300000 грн.
Середній сегмент 200000-250000 грн.
Нижній сегмент от 170000 грн.

Якщо взяти за основу ці цифри і врахувати, що середня зарплата фінансового директора або рядового топ-менеджера 50000 грн., то інвестиції в своє майбутнє окупляться через 4 роки.

Інвестиції в українську освіту

Дослідження показують, що закладаючи інвестиції в себе до 30 років можна розраховувати на підвищення зарплати до 50 років в 2,5 рази. Рентабельність вкладень складе 8% в рік, той же ефект дає і додаткова освіта. Однак деякі освітні програми окупаються вже в перший рік роботи. Вони спрямовані на підготовку затребуваних високооплачуваних фахівців в IT і юридичній сфері.

В цілому окупність інвестицій в українське навчання займає більше часу, ніж в зарубіжне. Це пов'язано з маленьким рівнем зарплат порівняно з розвиненими країнами. При цьому вартість навчання в Україні лише трохи нижче, ніж закордоном.

Інвестиції в самоосвіту

У будь-якому починанні перший крок найважчий. Так і в самоосвіті, щоб зрозуміти з чого почати, проаналізуйте діяльність людей, які досягли успіхів у бажаній вами області. Для достовірності картини серед кандидатів варто відсівати людей, які домоглися суспільного визнання за допомогою впливових родичів. Далі визначте, завдяки яким якостям і знанням людина отримала статус експерта. У підсумку вийде список тих дисциплін і питань, яким варто приділити особливу увагу. Крім самостійного вивчення навчальних матеріалів, технологія самоосвіти ґрунтується на таких елементах навчання:

 • Вебінари;
 • Наукові конференції;
 • Неформальне спілкування з експертами;
 • Практика і вільні експерименти.

Особливу увагу потрібно направити на спілкування з експертами. Теорія - це базова частина, але вона кардинально різниться з практикою і людина, що застряг на її вивченні, ризикує просто зупинитися і довго стояти на одному місці.

Для успішного закріплення матеріалу важливо отримувати знання систематично, не допускаючи довгих перерв і збоїв в навчанні. Краще займатися потроху щодня, ніж відразу перевантажувати мозок купою інформації, а потім тиждень відпочивати. Повторюйте пройдений матеріал через 2 тижні і через місяць. При цьому пройдіться по ключових моментах, освіжіть їх в пам'яті.

Інші види інвестицій

У потоці професійних знань важливо не випустити з уваги і придбання непрямих навичок, які також зажадають додаткового інвестування в освіту. До них відносяться:

 • Знання іноземної мови. Володіння хоча б англійською мовою на середньому рівні розширює кар'єрні перспективи, а для ряду професій є обов'язковою умовою. Найбільш затребуваними мовами вважаються англійська, французька та німецька. Доплата фахівцеві за знання в середньому становить 200$.
 • Володіння комп'ютером. Комп'ютерна глобалізація вимагає від людей знання інформаційних технологій на високому рівні, тому що вони спрощують і прискорюють роботу в багатьох сферах;
 • Водійські права. Варто визнати, що вміння водити автомобіль підвищує шанси людини роздобути більш високооплачувану посаду.

Підсумовуючи все вищесказане, хочеться відзначити, що інвестиції в майбутнє навчання це важливий крок у напрямку стабільного добробуту. Звичайно, повноцінну навчальну базу не можна назвати панацеєю, але вона відкриває широкі горизонти для самореалізації, а також дозволяє стартувати з більш високому щаблі кар'єрних сходів. Однак окупність вкладень в кінцевому підсумку залежить від того, наскільки продуктивно людина розпорядиться отриманим капіталом знань.

Цитати про інвестування в себе

Ну і наостанок кілька мотивуючих цитат про інвестиції в себе. Так би мовити, розумні вислови від розумних людей.

Ринки нестабільні. Інвестуйте в себе. Ігор Манн.

Інвестуйте в себе. Ваша кар'єра - це мотор вашого багатства. Пол Клітероу.

Найуспішніші люди - це ті, хто роблять свою улюблену справу. Уоррен Баффет.

Головна проблема інвестора, можна сказати, його найлютіший ворог - це він сам. Зрештою, те, як поводяться ваші інвестиції, набагато менш важливо, ніж те, як поводитеся ви. Бенджамін Грехем.

Працювати потрібно не 12 годин, а головою. Стів Джобс.

Чим краще сплановано майбутнє, тим дешевше буде обходитися життя. Роберт Аллен.

Освіта допоможе вижити. Самоосвіта приведе вас до успіху. Джим Рон.

Порожні кишені ніколи не завадять нам стати тими, ким ми хочемо бути. Перешкодити цьому можуть тільки порожні голови і порожні серця. Норман Пив.

У багатих людей маленькі телевізори і великі бібліотеки, а у бідних – маленькі бібліотеки і великі телевізори. Зіг Зиглар.

Якщо ви не цінуєте свій час, не стануть цього робити і інші. Перестаньте витрачати даремно свій час і здібності. Почніть цінувати їх і брати за них гроші. Кім Гарст.

Інвестиції в знання завжди дають найбільші дивіденди. Бенджамін Франклін.

Думаєте, знання, це дорого? Спробуйте тупість. Грант Кардон.

Ваш головний актив-це ви самі. Вкладіть свій час, зусилля і гроші в навчання, підтримку і підготовку вашого найголовнішого активу. Том Хопкінс.

Частина того, що ти заробляєш, належить тобі. І ця частка повинна бути не нижче десятої частки твого заробітку, як би нікчемним він не був. В першу чергу заплати собі. Джордж Клейсон.

Хороший інвестор - все одно, що старанний студент. Дональд Трамп

Ну, і пам'ятайте, що справжній показник вашого багатства - це те, чого ви будете коштувати, якщо втратите всі свої гроші. Так що інвестуйте в себе, в свою освіту, в свої навички, здоров'я, налагоджуйте зв'язки і готуйтеся до пенсії. Удачі, і нехай будуть з вами гроші!

Відео

Читайте також - Що таке інвестиції 

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити