Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Сергій КосенковСтаттю перевірив:

Сергій Косенков

Наш експерт-рецензент. Автор фінансово-інвестиційного журналу «BiznesCat.com».

Сергій Косенков

Інвестиції в освіту — чому варто інвестувати в себе, як заощадити і скільки часу займе окупність вкладень

Останнє оновлення: Неділя, 29 грудня 2019 Автор: Тамара Сумська

Інвестиції в освіту

Міцна база знань - це головний крок у напрямку до успішної кар'єри і перспективи гідного заробітку в майбутньому. Поліпшити добробут без вкладень як би цього не хотілося - неможливо. Однак не всі інвестиції в освіту окупаються і приносять бажаний результат. Як вигідно інвестувати гроші в освіту, не упустивши найважливіших нюансів, розглянемо детальніше.

Розумне інвестування в навчання

Для початку розберемося з поняттям "престижна освіта". При його згадці на думку приходять Гарвард, Стенфорд або MBA. Незаперечно ці установи і програми визнані міжнародним освітнім комітетом кращими. Проте ви напевно здивуєтеся, дізнавшись, що існують ситуації, коли якісна освіта заважає людині влаштуватися на роботу. Подібне явище називаються сверхкваліфікацією. Щоб з нею не зіткнутися, потрібно шукати не престижні, а затребувані в місці вашого проживання спеціалізації. Наприклад, в місті, де ви живете, популярна професія рядового програміста, а ви мрієте про кар'єру розробника, тоді краще вибрати перший варіант. Найчастіше, в такій ситуації люди вважають за краще відучитися на розробника в надії на підвищену оплату. В результаті при великих затрат часу і грошей на навчання, отримують розчарування від невиправданих очікувань і купу додаткових обов'язків за зарплату рядового фахівця. Іншими словами не варто робити інвестиції в майбутню професію, за яку роботодавці не готові переплачувати.

Коли інвестування в освіту стало усвідомленим і обдуманим пора проаналізувати свої цілі. Необхідно підкоригувати їх за методикою SMART і вибрати способи досягнення.

Класична освіта передбачає навчання в освітньому закладі на батьківщині або закордоном. Самостійне навчання також може бути успішним нарівні з вузівським. Воно підходить для людей з налагодженою самоорганізацією і цілеспрямованістю. В якості доступної альтернативи загальноприйнятій навчальній системі можна вибрати навчання онлайн.  У будь-якому випадку спочатку доведеться інвестувати в себе:

 • Час, витрачений на отримання базових знань;
 • Сили, для старанного довгострокового навчання;
 • Гроші, витрачені на заняття.

Крім плати за навчання під витратами мається на увазі і упущена в цей період зарплата. Статистичні підрахунки показують, що вона відшкодовується в строк до 5 років у вигляді підвищеного доходу в майбутньому.

Всі перераховані вище фактори повинні бути в достатній кількості. Тоді людина може розраховувати на ефективний старт і конкурентоспроможність на ринку праці. При нестачі одного з пунктів ризик викинути гроші на вітер збільшується.

5 причин інвестувати в освіту

Автори популярного американського підручника з економіки стверджують, що інвестиції в освіту - головне первісне вкладення в людський капітал. Адже вклади в навчання збільшують продуктивність, а процес навчання сприяє закріпленню теорії укупі з практикою. Люди з якісною освітою оперативно реагують на зміни в передових технологіях, тому більше отримують і швидше окуповують вкладення.

Виділяють 5 причин, чому люди прагнуть зробити інвестиції в себе:

 1. Самореалізуватися - розкрити свої здібності повною мірою;
 2. Стати фінансово-незалежним;
 3. Підстрахуватися від непередбачених ситуацій;
 4. Накопичити заощадження для старості;
 5. Поліпшити добробут сім'ї або родичів.

Інвестиції в навчання за кордоном

Іноземна система освіти докорінно різниться з нашою. Студенти багато часу приділяють кейсам - програванню різних ситуацій в ігровій формі, теорія ж відкладена на самостійне вивчення. Також майбутні експерти проходять тривале стажування, де мають шанс зав'язати вигідні зв'язки і отримати роботу в престижній компанії. Вартість освіти в США починається від 15000$ за рік навчання. За аналітичними підрахунками середній термін окупності таких інвестицій в себе становить 3 роки.

При виборі освітнього закладу закордоном потрібно розуміти, що престижний диплом це не панацея. Важливо і те, який спеціалітет ви вибрали. За статистикою люди з математичним, інженерним і технічним ухилом більш затребувані і отримують дохід вище своїх колег гуманітаріїв.

MBA

Окремо варто розглянути інвестиції в MBA. Багато роботодавців віддають перевагу випускникам бізнес-шкіл, розраховуючи, що співробітники застосують досвід і методики, отримані у зарубіжних колег в їх компанії. Згідно з рейтингом аналітичних агентств люди з МВА отримують зарплату вище на 25%. Навчання в MBA особливо цінується в сфері банківського управління, держслужбі та HR.

Вартість програми тривалістю 1,5-2 роки варіює в декількох цінових категоріях, які представлені в таблиці нижче:

Вартість навчання в МВА в ціновій градації
Верхній сегмент 250000-300000 грн.
Середній сегмент 200000-250000 грн.
Нижній сегмент от 170000 грн.

Якщо взяти за основу ці цифри і врахувати, що середня зарплата фінансового директора або рядового топ-менеджера 50000 грн., то інвестиції в своє майбутнє окупляться через 4 роки.

Інвестиції в українську освіту

Дослідження показують, що закладаючи інвестиції в себе до 30 років можна розраховувати на підвищення зарплати до 50 років в 2,5 рази. Рентабельність вкладень складе 8% в рік, той же ефект дає і додаткова освіта. Однак деякі освітні програми окупаються вже в перший рік роботи. Вони спрямовані на підготовку затребуваних високооплачуваних фахівців в IT і юридичній сфері.

В цілому окупність інвестицій в українське навчання займає більше часу, ніж в зарубіжне. Це пов'язано з маленьким рівнем зарплат порівняно з розвиненими країнами. При цьому вартість навчання в Україні лише трохи нижче, ніж закордоном.

Інвестиції в самоосвіту

У будь-якому починанні перший крок найважчий. Так і в самоосвіті, щоб зрозуміти з чого почати, проаналізуйте діяльність людей, які досягли успіхів у бажаній вами області. Для достовірності картини серед кандидатів варто відсівати людей, які домоглися суспільного визнання за допомогою впливових родичів. Далі визначте, завдяки яким якостям і знанням людина отримала статус експерта. У підсумку вийде список тих дисциплін і питань, яким варто приділити особливу увагу. Крім самостійного вивчення навчальних матеріалів, технологія самоосвіти ґрунтується на таких елементах навчання:

 • Вебінари;
 • Наукові конференції;
 • Неформальне спілкування з експертами;
 • Практика і вільні експерименти.

Особливу увагу потрібно направити на спілкування з експертами. Теорія - це базова частина, але вона кардинально різниться з практикою і людина, що застряг на її вивченні, ризикує просто зупинитися і довго стояти на одному місці.

Для успішного закріплення матеріалу важливо отримувати знання систематично, не допускаючи довгих перерв і збоїв в навчанні. Краще займатися потроху щодня, ніж відразу перевантажувати мозок купою інформації, а потім тиждень відпочивати. Повторюйте пройдений матеріал через 2 тижні і через місяць. При цьому пройдіться по ключових моментах, освіжіть їх в пам'яті.

Інші види інвестицій

У потоці професійних знань важливо не випустити з уваги і придбання непрямих навичок, які також зажадають додаткового інвестування в освіту. До них відносяться:

 • Знання іноземної мови. Володіння хоча б англійською мовою на середньому рівні розширює кар'єрні перспективи, а для ряду професій є обов'язковою умовою. Найбільш затребуваними мовами вважаються англійська, французька та німецька. Доплата фахівцеві за знання в середньому становить 200$.
 • Володіння комп'ютером. Комп'ютерна глобалізація вимагає від людей знання інформаційних технологій на високому рівні, тому що вони спрощують і прискорюють роботу в багатьох сферах;
 • Водійські права. Варто визнати, що вміння водити автомобіль підвищує шанси людини роздобути більш високооплачувану посаду.

Підсумовуючи все вищесказане, хочеться відзначити, що інвестиції в майбутнє навчання це важливий крок у напрямку стабільного добробуту. Звичайно, повноцінну навчальну базу не можна назвати панацеєю, але вона відкриває широкі горизонти для самореалізації, а також дозволяє стартувати з більш високому щаблі кар'єрних сходів. Однак окупність вкладень в кінцевому підсумку залежить від того, наскільки продуктивно людина розпорядиться отриманим капіталом знань.

Читайте також - Що таке інвестиції 

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити