Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Що таке СКАМ в HYIP — як визначити наближаючийся скам хайп проекту і вчасно вивести прибуток

Останнє оновлення: Неділя, 03 березня 2024 Автор: Тамара Сумська

СКАМ

Слово "хайп" (hyip) знайоме кожному бувалому інвестору. А в молодіжному середовищі аналогічне слово, але трохи з інших англомовним написанням означає будь-яке явище, що виросло з штучно роздутого галасу. В бізнес-середовищі хайп - високоприбутковий проект з відповідним рівнем ризику втратити гроші. Точку неповернення, коли "карета перетворюється на гарбуз" прийнято називати скамом. Підприємці, які освоїли навички прогнозування часу скаму, встигають "зняти вершки" і отримати гроші там, де інші їх втрачають.

Що таке хайп проекти: принцип Понці в дії

Вже мало хто пам'ятає, що прийшов цей термін з фінансового середовища: ХАЙП - інвестиційний проект з сумнівною економічною моделлю. За красивим молодіжним сленгом ховаються і піраміди, стартапи з високим ризиком банкрутства, криптовалютні фонди та інші майданчики.

Економічна модель High Yield Investment Program - виплата "дивідендів" попередньому "поколінню" вкладників за рахунок прибуваючих нових інвесторів. СКАМ - фіксація прибутку засновниками і вихід з гри або згортання діяльності з інших причин. Фраза "компанія зіскамилася" позначає, що виплати вкладникам припинилися.

Щоб зрозуміти, що таке скам в хайп, досить згадати історію найгучнішого мильного міхура, що спричинила такий самий приголомшливий вибух. Мавроді, який обіцяв нечувані прибутки з повітря, зіскамив МММ, позбавивши вкладників і доходів, і вкладень. З цієї ж компанії, яка в цьому огляді буде згадуватися неодноразово, можна і вивчати типові ознаки скаму. Втім, сама система організації Хайпів і методи розкрутки були придумані задовго до народження Мавроді.

Цей принцип організації бізнесу називають Системою Понці (допустимо прочитання як Понті і Понзі). Італійський іммігрант Чарльз Понці провернув аферу "the Securities and Exchange Company" з оборотом в 160 млн. доларів, побудувавши імперію на копійчаному поштовому векселі і масштабних обіцянках. Як в процесі слідства довели американські правоохоронці, гроші Понці нікуди не вкладав, хоча інвестори були впевнені, що вкладення працюють і приростають. Впевненість вкладників, як і їх жадібність, підігрівалася статтями в бізнес-журналах: інтерв'ю з тими, хто отримав свої стартові вкладення з обіцяним надзвичайним прибутком, переконували у чесності системи і сподвигали нести наступну пачку коштів "керуючому" такого успішного і безпрецедентно прибуткового фонду. Частина цих статей була відверто купленою, частина-дійсно чесною: першим щаблям піраміди гроші стабільно виплачувалися.

До моменту, коли експерту з "Post Magazine" прийшло в голову порахувати обсяг "векселів", їх фактичну вартість і обороти компанії, в Hyip були вкладені мільйони. Варто сказати, що до цього часу ХАЙП Понці існував всього рік з невеликим. Відразу після викривальної статті система рухнула: соскамилась, як сказали б сучасні бізнес-аналітики. За підсумком арешту майна та суду кожний вкладчик отримав приблизно 37% інвестицій, і цей приклад можна назвати ще й вдалим. Історія знає випадки, коли вкладники втрачали все, а високоприбуткові інвестиційні проекти в інтернеті ніяких судів за підсумком не передбачають.

Понці розробив ідеальну модель hyip проектів, що працює і через 100 років після першого скама:

 • В основі - красива легенда, побудована на складних термінах і поверхнево знайомих поняттях.
 • Візитна картка - максимально привабливі обіцянки, щоб жадібність і віра в "американську мрію" перемогла здоровий глузд.
 • Пара відомих людей в якості бренд-осіб або авторитетних ЗМІ з високим рівнем довіри для підвищення лояльності.
 • Мінімум реально входячих в керуючу команду осіб, щоб знизити будь-яку можливість витоку інформації.
 • Максимальна охайність у виплатах першим учасникам, обробка і використання їх історій в якості живих прикладів.
 • Активний упор на думку "це може кожен" і демонстрація історій перетворення з жебрака в багатія.
 • Акцент на довірче управління, як найприбутковіший і безпечний спосіб участі у фонді.

Понці став першовідкривачем і принципів ХАЙПА, і багатьох прийомів реклами. На досвіді бідного іммігранта, свого часу не знайшовшого коштів на марку, будується глобальна економіка. Появи в рекламі Льоні Голубкова, який стверджує, що він не халявщик, а партнер, або зірки, які демонструють нові банківські додатки в своєму смартфоні, рядові користувачі зобов'язані синьйору Понці. Все це ХАЙП.

 Чи варто інвестувати в ХАЙП

Так, в українській мові хайпу придумано більш ємна назва - фінансова піраміда або бізнес-бульбашка. Спрашується, навіщо тоді продовжувати розмову, і розглядати варіанти участі у відвертій афері. Причини дійсно є, і найочевидніша - гроші не пахнуть. На Хайпах дійсно можна заробити набагато більше, ніж в реальному секторі, крім того, при грамотному підході заробіток на хайпах може бути настільки швидким, що це незрівняні ні з якими іншими способами одержання прибутку. Прибутковість 800% і більше в рік - для таких програм реальність. Головне, дотримуватися правил і контролювати кожен крок, як свій, так і верхівки фонду.

Ключові секрети безпеки:

 1. Вкладення тільки таких обсягів коштів, якими можна ризикнути. Ніяких кредитів під відсотки, перезаймів і продажів принципово важливих активів заради сумнівного підприємства.
 2. Ретельний вибір хайп проекту. Дешеві одноденки скорочують шанс отримати хоч щось в рази. Сайт без помилок з приємним оформленням і зручним інтерфейсом, хоча б якась легалізуюча документація, реквізити керівництва - ознаки орієнтиру на роботу протягом хоча б півроку. Одностранічнік з гугл-перекладом - копійчане тренування якогось студента, що не стоїть ні секунди уваги.
 3. Участь на ранній стадії, що дозволяє сподіватися, що компанія не буде себе компрометувати так рано.
 4. Разова участь. Спокуса обернути кошти і отримати прибуток ще раз - головна причина проблем, саме на появі такого бажання і працюють ХАЙП-технології. Одиниці фондів здатні прокручувати гроші з десяток-два кіл.
 5. Виведення коштів максимально часто, наскільки це дозволяють особливості регламенту. Якщо фіксація прибутку щоденна, не варто відмовлятися навіть від цього варіанту.
 6. Моніторинг обстановки, жива участь. Вивід максимуму при перших же ознаках скаму.

На останній пункт потрібно звернути особливу увагу. Перші пункти - можливість отримати прибуток, а прогнозування скаму - останній шанс повернути своє.

Що таке скам в хайпі і чи можна його уникнути

Скам - це момент, коли Hyip закривається. Звісно, дата цієї події ніде не заявлена, в іншому випадку інвестори б просто перестали вносити кошти. Більш того, контрольну точку може не знати навіть безпосередній керівник компанії: причиною скаму не завжди є його бажання витратити гроші. Інші, в тому числі об'єктивні, причини:

 1. Злом акаунтів адміністрації або рахунків користувачів. Зокрема, на таку причину закриття послалися в команді "Klos Pamm". Опинившись без коштів на депозитах, компанія просто фізично не здатна розрахуватися за зобов'язаннями. Втім, перевірити справедливість таких пояснень, практично неможливо. Зате з успіхом можна залучати нових інвесторів, зробивши безпеку і захист від ДДоса коронної "фішкою", нібито захищає високоприбуткові інвестиції в інтернеті від сторонніх недоброзичливців.
 2. Блокування рахунку або навіть арешт керівництва - така ж "об'єктивна" причина. Часто при створенні ХАЙПа використовуються схеми, заборонені законодавством: підміна документів, використання фіктивних реквізитів, незаконні методи реклами. Претензії з боку податкових органів також можуть слугувати підставою для перегляду банком можливості надати рахунки. Навіть чутки про увагу правоохоронців до проекту здатні викликати лавину і спровокувати скам.
 3. Зрив покривів у ЗМІ або серйозний витік інформації. Команда невеликої ХАЙП-компанії складається з 3-5 чоловік. Будь-які розлади в цьому невеликому колективі, образа через несправедливого поділу відсотків, особисті відносини - ризик зливу реальних реквізитів керівництва і всієї тіньової бухгалтерії. Дізнавшись, що за аватаркою великого бізнесмена, який інвестує в нерухомість Нової Гвінеї, ховається студент, знімаючий кімнату в комуналці, вкладники виводять гроші, вже не дивлячись на втрати і штрафи.
 4. Роботу конкурентів у всіх напрямках також не можна скидати з рахунків. Щоб прибрати альтернативу з ринку, можна використовувати і перераховані вище методи: пошук компромату на керівництво, найм хакерів або передачу у відповідні органи скарг на незаконну діяльність. Всі ці кошти спрямовані тільки на одну мету - очищення території.
 5. Перевищення запитів на виплати над обсягом вливань. Причини такого прорахунку можуть бути найрізноманітнішими: або компанія вийшла вже на 3-4 коло виплат і просто не справляється з оборотами, або занадто високий заявлений прибуток не дає змоги розрахуватися навіть з першими ланками. У будь-якому випадку, навіть якщо всі перераховані вище причини скаму не зіграли, до п'ятого пункту призведе природний розвиток подій. Різниця тільки в термінах від організації Hyip проекту до цього моменту.

Але все-таки, жадібність адміністрації і банальне бажання перетворити "інвестовані гроші в особисті - найчастіша причина, по якій проект починає скамиться.

У спільнотах навіть називають найімовірніші дати закриття хайпів: середина грудня і середина червня. Бажання провести відпустку на курорті або весело зустріти Новий Рік домінує над бажанням продовжити роботу в рамках ХАЙПа. Цим же пояснюється невисокий середній термін життя хайпу - до півроку: у сучасних організаторів не вистачає витримки розкручувати щось більш глобальне і тривале (за рідкісним винятком).

Скільки живуть хайп проекти в мережі

Інтернет робить життя швидше і мобільніше - це очевидно. Всі процеси, що вимагаються для відкриття, розвитку і розкрутки бізнесу, в мережі прискорюються в рази. Історія розвитку реального хайпа на Землі становить місяці:

 • 2-3 місяці на перші вкидання і створення стартової легенди;
 • ще стільки ж на формування команди довірених осіб;
 • до півроку на розкрутку регіональних гілок і становлення лідерів;
 • рік або дві "години" від великих міст до регіонів.

І навіть в період, коли по великих містах вже починалася активна фаза згортання, в селах за межами мегаполісів робота ще у всю ведеться.

Інвестиційні проекти в інтернеті розвиваються в рази швидше: легенда пишеться рерайтерами за годину, через тиждень вже запускається сайт з вигаданими біографіями і старанно обробленими фотографіями, через місяць вже набирається критична маса інвестицій і Hyip можна скамить. Після відпустки, гарно проведеного на зароблене, та ж команда з 1-3 чоловік запустить вже нову бізнес-ідею з іншими реквізитами. За такі терміни навіть Потребнадзор не може вжити заходів. Провівши докладний аналіз, скільки живуть хайп проекти, отримуємо цифри від 68 до 540 днів:

 1.  Высоковідсоткові хайпи, з відсотком прибутку від 61% щомісяця, живуть до місяця, тобто гроші отримує буквально один круг (за рядом вкрай рідкісних і сильних екземплярів);
 2. Середньовідсоткові і низьковідсоткові хайпи (від 5% до 60% в місяць) існують в середньому, якщо не втручаються будь-які інші фактори, до 6 місяців.
 3. Хайпи довгожителі дотягують до 3-х років, але такі історії - виняток. Із сучасних програм щорічно можна назвати всього 3-5 максимально довго працюючих проекту. Враховуючи, що хайпи запускаються в тиждень десятками, ця статистика не радує.

Втім, підходити до всіх проектів з одним мірилом все-таки не можна. Доводиться визнати, що статистику псують в основному саме одноденки, які запускаються пачками в розрахунку на копійки прибутку і новий старт.

Якщо підійти до вибору правильно і уважно вивчати всю інформацію, можна знайти компанії з "запасом міцності" на десяток кіл. Зокрема, аналітики вказують на стартапи з перспективами розвитку в інших країнах і навіть на інших континентах. Приєднання наступного регіону забезпечує ще мінімум 1-2 витка, тобто від 30 днів додатково життя.

Приклади довгожительства в hyip бізнесі

 Залучаючи клієнтів, практично всі сайти заявляють про довгострокові перспективи і прогнози на роботу протягом декількох років. Ці обіцянки можна відразу визнати лукавством: hyip стільки не живуть. Знову згадуючи МММ, постраждалими від якого виявилися мільйони громадян, можна подивитися максимальні планки:

 1. Перший запуск відбувся в лютому 94 року.
 2. Вже в серпні проти керівника було порушено кримінальну справу.
 3. Через 3 роки фонд був визнаний банкрутом в судовому порядку.

Тобто, навіть для такої історії з багатомільярдними потоками грошей знадобилося всього півроку. Менш агресивні кампанії, що пройшли по країні в 90-х, існували по року. Але ні про яке довгожительство мова не йде: участь в запущеному і активно розвиваючомуся більше 6-ти місяців hyip проекті - вже безглуздо.

Мережа рекламує заробіток на хайпах як пасивний дохід. На ділі високоприбуткові інвестиції в інтернеті - це постійний моніторинг ситуації і очікування скаму, незважаючи на відсутність фізичної діяльності з боку інвестора. Короткий опис будь-якого стартапу такого типу містить інформацію про мінімальний термін вкладень: для більшості найменувань це 30 днів і вище. Відштовхуючись від цієї цифри і можна розраховувати безпечний період. Це 1-3 цикли.

Останні сками хайпів доводять справедливість таких розрахунків і рівень ризику інвесторів:

 • активно рекламувавший "Crypto Finance" проіснував 434 дня;
 • "Bitcoins Air", також заявлений як крипто-проект - 340 діб;
 • лідер цього списку заскамившихся фондів "Aurum Bank" - 2,5 року.

Для інших прикладів термін існування значно скромніше: в межах 3-6 місяців. Велика ж частина не прожили навіть пари тижнів.

Перші ознаки скама хайп проекту

Не враховуючи стартапи, яким не судилося навіть народитися, можна виділити середній рівень бізнес-ідей: 2-3 місяці життя, прибутковість 30-50% за місяць. Ці умови досить привабливі, якщо порівнювати прибуток з інвестиціями в нерухомість, капіталовкладенням в цінні папери або ПАММ-портфелі. Але помацати гроші вдасться тільки тому, хто вірно визначить, коли Hyip скотиться в скам і виведе гроші напередодні. Навчитися мистецтву такого прогнозування можна, тим більше ознаки переходу в стадію банкрутства єдині для всіх компаній:

 1. Перша і основна ознака - поява або посилення обмежень на виведення коштів. Збільшення термінів обробки заявок, збільшення лімітів на мінімалку, додаткові умови. Як тільки компанія перестала платити як годинник, варто готуватися до скаму, які б пояснення не з'явилися на сторінках сайту або в повідомленнях від техпідтримки.
 2. Зниження активності саппорта або збільшення терміну вирішення проблем. Постійний моніторинг Hyip-фондів, в який були перераховані гроші, допоможе перевірити, чи є відповідь протягом 2-3 днів нормальною ситуацією або до останнього періоду саппорт відповідав протягом пари хвилин. Зміни в гіршу сторону-сигнал, що прибуток треба фіксувати і виводити.
 3. Проблеми з сайтом, доступом до окремих сторінок і сервісів. Навіть попереджувальні оголошення про роботи і перекладання відповідальності на хостинг не повинні заспокоювати.
 4. Зміни тарифного плану і поява в ньому нових високоприбуткових маркетинг-планів - недобрий знак. Знаючи, що програма буде згорнута, адмін намагається затримати кошти на рахунках. Бонуси за продовження термінів інвестування, подвійні тарифи, підвищена процентна ставка - перед скамом пообіцяти можна все що завгодно.
 5. Поява інформації про масові блокування з будь-яких причин. Дрібні платежі ще можуть виводитися, але з великими виплатами керівництво Хайпу вже не хоче розлучатися, - знайти причину для блокування не так складно. Популярні претензії: проблеми з верифікацією документів, використання стороннього програмного забезпечення, створення мультіаккаунтов, поширення негативної інформації, що впливає на респектабельність компанії.
 6. Зміни в договорах, особливо заднім числом, - поширена техніка. Один з прийомів - запуск прибутку в оборот без згоди інвестора, що закриває можливість виведення без штрафних санкцій.

Ще один метод визначення близького скаму серед деякого числа інвесторів - моніторинг індексу Alexa rank. Ця система порівнює відвідуваність і дає статистику у вигляді наочної схеми. Підвищення цієї планки іноді говорить про те, що сайт стає мало відвідуваним, тобто приплив грошей вичерпується, - вірний знак, що пора згортати і власні інвестиції: скам хайп проекту неминуче, як схід сонця, коли-небудь це обов'язково станеться.

Єдина 100% чинна рада, як не втратити кошти при скамі - вмить виводити все, що можна, не спокушаючи обіцянками високоприбуткових інвестиційних планів і не боячись втратити відсоток. Це допоможе залишитися в максимальному прибутку.

Як проекти приходять до СКАМу

Проекти починають йти на дно в той момент, коли падають показники прибутковості і зростає відтік грошей. Причини такого економічного явища бувають різними:

 • Обмеженість цільової аудиторії. Коли структура хайп-проекту перестає масштабуватися і новачки не роблять вклади, слід неминуче закриття проекту.
 • Паніка партнерів і вкладників. Мова про ситуацію, коли через вплив сторонніх обставин (штучно створений негатив про компанію, економічна ситуація в світі або країні), вкладники разом і одночасно кидаються виводити кошти з проекту. Зазвичай, такі ситуації трапляються з банками.
 • Сезонність ринку. Перед певними подіями (наприклад, Новий рік або літню відпустку) люди також масово виводять кошти.
 • Занадто динамічний старт. Маркетинг таких проектів працює до тих пір, поки приріст учасників стабільний. Якщо при запуску проекту структура розвивається дуже швидко, а потім її розвиток різко стихає - борг системи стає величезним, а приплив грошей які підуть на виплати партнерам стає критично малим.
 • Хакерська атака. Розуміючи перспективи прибутковості хайп-проектів, хакери сприймають їх сайти і банківські рахунки як "золоту жилу". Тому, створюючи будь-який бізнес важливо грунтовно подбати про захист безпеки призначених для користувача даних і транзакцій.
 • Помилки в маркетингу. Компенсаційний план-критично важливий фактор для успіху мережевого бізнесу. Щоб розробити його грамотно, довірте його розробку підрядникам, які мають досвід розрахунку маркетингу для інших МЛМ проектів.

Коли настає година " X " і засновники розумію що компанія йде на дно, відбувається щось з наступного:

 • Перестає працювати основний сайт компанії або платіжка. Наприклад, система перестає працювати на виведення коштів, але продовжує їх приймати.
 • Компанія заявляє, що виникли технічні проблеми і виплати доведеться тимчасово обмежити. в цілому, вивести кошти з проекту стає дуже проблематично.
 • Виходить постанова про обов'язкову верифікацію користувачів. Людям які не пройшли додаткову верифікацію не платять. Подати таке нововведення можуть під витонченим соусом-наприклад, компанія запускає нову платіжну систему і банкінг, бореться з ботами, мультиакаунтами і т. д.
 • Старі вклади заморожуються або переходять в "резервний фонд". Зняти гроші звідти можна виконавши певні умови (наприклад, "приведи людину яка інвестує 1000$ і отримай свої заморожені 200$") або коли система почне знову рости і поверне свої колишні позиції.

Коли відбувається щось з перерахованого вище, серед партнерів проекту починається паніка і проблеми у проекту настануть в будь-якому випадку.

До слова, в деяких скам-проектах гроші спочатку виплачуються не всім. Серед учасників структури відбувається певний відбір і виплати виробляють вибірково. У список "VIP-користувачів" які отримують можливість заробити хоч щось зазвичай входять люди, у яких є який-небудь вплив на велику аудиторію (блогери, люди з розкрученими сторінками в соціальних мережах, що мають авторитет і репутацію в професійному колі).

Відео

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити