Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Сергій КосенковСтаттю перевірив:

Сергій Косенков

Наш експерт-рецензент. Автор фінансово-інвестиційного журналу «BiznesCat.com».

Сергій Косенков

Як правильно інвестувати — 5 основних правил і стратегії для успішних інвестицій

Останнє оновлення: Неділя, 29 грудня 2019 Автор: Тамара Сумська

Як правильно інвестувати

Наявність грошового капіталу дає можливість отримувати дохід від його використання. Але тільки правильне розпорядження наявними фінансовими ресурсами дозволить домогтися поставлених цілей. Щоб грошові кошти приносили відчутний прибуток, необхідно зрозуміти основні об'єкти, стратегії і правила інвестування.

Інвестиції - що це

Інвестиційною діяльністю називають активність вкладника, спрямовану на отримання доходу від вигідного розміщення коштів. При цьому мова не йде про мільйонний стан - у багатьох напрямках поріг входу доступний. При цьому кінцевий результат залежить від успішності стратегії і дотримання базових інвестиційних правил.

Для ефективного розміщення наявних ресурсів необхідно:

 • Задати конкретну мету - потрібно оцифрувати свої фінансові бажання і встановити, на скільки повинен вирости початковий капітал за рік чи інший період.
 • Визначити допустимий рівень ризику - деякі інвестори принципово не вибирають інструменти з можливістю втратити нехай навіть незначну частину власних коштів, тоді як інші готові заради потенційного прибутку ризикнути половиною капіталу.
 • Встановити можливий термін для інвестицій - рідко можна вкласти гроші так, щоб вони принесли вагомий прибуток за короткий період, найчастіше потрібно заморозити певну суму на 3 і більше років.
 • Визначити напрямки для розміщення грошової суми - вкладення тільки в один інструмент підвищує рівень потенційного ризику та обмежує можливості для заробітку.

Головна мета інвестицій - сформувати такий портфель, який буде приносити своєму власникові пасивний дохід і/або спекулятивний. Знаючи, як правильно інвестувати, вкладник здатний налаштувати грошові потоки таким чином, що вкладений капітал може збільшитися за кілька років в 2 і більше разів.

Стратегії інвестування

Існує кілька варіантів систематизації інвестиційних тактик - за рівнем ризику, за обраними напрямками, в залежності від джерела інформації для прийняття рішень і інші.

Основною вважається класифікація стратегій, в якій вибір інвестора залежить від визначення кінцевих цілей і рівня допустимого ризику. Тактика вкладника може бути:

 1. Консервативний. Основне завдання такого інвестора - збереження фінансових ресурсів. Вкладник хоче отримувати дохід, але не готовий вибирати ризикові інструменти. Цільова прибутковість портфеля консервативного інвестора не перевищуватиме 20% на рік.
 2. Агресивний. Мета - значне збільшення первісної суми. Такий інвестор готовий ризикувати заздалегідь обраною частиною капіталу заради можливості отримати потенційно високий прибуток. Прибутковість при агресивній стратегії може бути необмеженою.
 3. Змішаний. Рідко одна людина дотримується тільки однієї тактики - як правило, більшість інвесторів їх комбінує.

Практика показує, що інвестиційна стратегія часто визначається характером вкладника і його схильністю до ризикової діяльності. Дуже рідко прихильник консервативної тактики стане використовувати виключно агресивні методи.

Стиль управління розміщеною сумою в кожній тактиці може бути як активним, так і пасивним. У першому випадку інвестор отримує більше спекулятивного доходу від короткотермінових вкладень, а в другому вкладник створює портфель, який буде приносити стабільний прибуток з мінімальною участю його власника.

Об'єкти та способи інвестування

Те, як правильно інвестувати, залежить від обраної стратегії. При цьому обов'язково використовувати правило диверсифікації - розподілу коштів у різні активи. Такий підхід не тільки мінімізує інфляційні, ринкові та інші ризики, але і підвищує прибутковість вкладеної суми.

У портфелі консервативного вкладника можуть бути наступні інструменти для інвестицій:

 • Банківські депозити - обов'язково, щоб діяльність обраної кредитної організації була застрахована, а розміщена сума не перевищувала 350 тис грн.
 • Державні або муніципальні облігації - надійність цінних паперів гарантується статусом емітента, прибуток при цьому буде вище, ніж при використанні класичного депозиту.
 • Акції "блакитних фішок" - включення в стратегію інвестування активів газових, нафтових та інших великих компаній дозволяє підвищити прибутковість вкладень.
 • Об'єкти нерухомості необхідно отримати впевненість у надійності забудовника (при купівлі на первинному ринку) або провести повну юридичну перевірку продавця і його пропозиції (при придбанні "з рук").

Для агресивної тактики характерні такі способи інвестування:

 • Акції молодих компаній - якщо бізнес-план виявиться дійсно ефективним, вкладені на старті діяльності фірми засоби відмінно окупляться.
 • Облігації компаній середнього та великого бізнесу - прибутковість за такими паперами вища, ніж за державними, що пов'язано зі збільшеним ризиком.
 • Дорогоцінні метали та іноземна валюта - з-за неможливості достовірно визначити рух майбутнього курсу такі інструменти можуть принести як серйозний збиток, так і великий прибуток.
 • Інші цінні папери - вкладення в опціони, ф'ючерси, ваучери і подібні їм вимагають не тільки глибокого розуміння ринкової ситуації, але й часу для управління такими активами.

У змішаній інвестиційній стратегії можуть бути використані всі перераховані інструменти. Остаточний набір об'єктів залежить від підсумкової мети вкладника і його переваг. Але, як правило, сформований одного разу портфель неодноразово підлягає перегляду і перерозподілу активів усередині нього.

5 головних правил інвестування

Кожен інструмент для інвестування унікальний і має свої особливості. Але існує 5 загальних правил, які дозволять вигідно і ефективно розмістити фінансовий капітал.

Правило № 1. Ризик залежний від потенційної прибутковості

Чим прибутковіше інвестиційний інструмент, тим більший ступінь ризику приймає на себе вкладник при його виборі. Відносно безпечні вкладення володіють невисокою прибутковістю, а найбільший потенційний заробіток приносять самі ризикові стратегії.

Правило № 2. Потрібно перевіряти будь-якого контрагента

Обов'язково необхідно оцінити реальну фінансову діяльність банку, молодої компанії, діючої організації або іншого потенційного партнера - від результатів проведеного аналізу залежить рівень ризику планованого інвестування і можлива прибутковість від вкладення коштів.

Правило № 3. Слід залишати кошти на непередбачені ситуації

Незалежно від обраної стратегії інвестування необхідно робити всередині портфеля поділ засобів на ліквідну і дохідну складову. Частина капіталу обов'язково потрібно залишати на онкольних рахунках з відсотком на залишок або депозитах по запиту - якщо знадобитися якась сума на невідкладні потреби, то не доведеться виводити її з інвестицій і втрачати реальну і/або потенційну прибутковість. А найкраще створити фінансову подушку безпеки, щоб підстрахувати своє грошове становище

Правило № 4. Інвестувати потрібно лише вільні гроші

Не варто розміщувати на довгострокові та/або навіть середньострокові перспективи капітал, який може знадобитися. Якщо немає впевненості, що гроші вийде спокійно заморозити, то краще відкрити вклад до запиту.

Правило № 5. Не можна закривати стратегію при мінімальному зниженні вартості інвестицій

Практично всі об'єкти інвестування протягом строку розміщення неодноразово змінюють свою вартість, як в більшу сторону, так і в меншу. Виводити розміщені кошти при зниженні ціни на придбані активи можна тільки якщо для цього є очевидні передумови - емітенту загрожує банкрутство, у компанії немає перспектив для подальшого розвитку або інші. В інших випадках при тимчасовому зменшенні вартості необхідно не виводити гроші зі стратегії, а подумати про можливість докуповування активів.

Дотримання наведених правил дозволить не тільки грамотно організувати інвестиційний процес, але і мінімізує пов'язані з діяльністю витрати і ризики.

Підведення підсумків

Без грамотного планування майбутньої діяльності, її результат може бути сумнівним. Для збільшення інвестованого капіталу важливий не стільки його розмір, скільки визначення відповідної стратегії, вибір оптимальних інструментів для розміщення та дотримання основних правил інвестування.

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити