Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Реальні інвестиції - що це, види і форми, джерела і способи інвестування в реальний сектор

Останнє оновлення: Понеділок, 05 лютого 2024 Автор: Тамара Сумська

Реальні інвестиції

Здрастуйте! Сьогодні поговоримо про те, що таке реальні інвестиції.

При слові «інвестиції» все найчастіше уявляють собі фінансові вкладення в будь-які цінні папери, Forex або який-небудь величезний інвестиційний проект на кшталт «Північного потоку». Все це абсолютно різні види інвестицій. Сьогодні ми розповімо Вам, що таке реальні інвестиції і чи існують інвестиції нереальні.

Що таке реальні інвестиції

Почнемо з того, що всі інвестиції в залежності від того, у що людина вкладає, поділяють на інвестиції реальні і (ні, не нереальні) фінансові.

До фінансових інвестицій належать вкладення коштів у фінансові інструменти, тобто акції, облігації, ф'ючерси і т. д.

До реальних інвестицій належать вкладення коштів у фінансовий, а в реальний сектор економіки: виробництво, верстати, обладнання, сировину, нерухомість, модернізацію обладнання, технічне переоснащення виробничих і багатьох інших процесів і т. д.

Реальні інвестиції – це вкладення коштів у підтримку і розвиток матеріального виробництва, при цьому такі вкладення можуть бути як матеріальними, так і нематеріальними.

Види реальних інвестицій

Матеріальні реальні інвестиції – це будівництво нових будівель і виробничих корпусів, фінансування оборотних коштів, розширення виробництва і т. д.

Нематеріальні реальні інвестиції – це інвестиції в рекламу, в впізнаваність марки або бренду, науково-дослідна робота на підприємстві, курси підвищення кваліфікації для персоналу, поліпшення умов охорони здоров'я персоналу і т. д.

Мета реальних інвестицій

Мета реальних інвестицій як матеріальних, так і нематеріальних – розвиток виробництва. Помітно, що при описі реальних інвестицій найчастіше йдеться про виробництво, будь-то верстатах, сировині і т. д. Може скластися враження, що реальні інвестиції можуть здійснювати тільки організації, тобто юридичні особи. Це не так.

Реальні інвестиції можуть здійснювати і юридичні, і фізичні особи.

Реальне інвестування для фізичних осіб

Фізичні особи можуть здійснювати реальні інвестиції різними способами:

 1. Придбати нерухомість, землю і надалі здавати її в оренду. Або дочекатися підвищення вартості об'єкта і продати його набагато дорожче;
 2. Придбати будь-яку техніку і також здавати її в оренду. Або дочекатися підвищення вартості техніки і продати її набагато дорожче. Тільки тут важливо не перечекати, а то нові технології можуть абсолютно знецінити всю вашу техніку;
 3. Зареєструвати своє право на будь-яку інтелектуальну власність, яка надалі приноситиме дохід;
 4. Інвестувати в дорогоцінні метали або камені, колекційні предмети і т. д.
 5. Організувати власну компанію.

Перші 4 види реального інвестування може здійснювати будь-яка фізична особа в статусі або без статусу ФОП. Оформлення документів, необхідних при здійсненні цих видів діяльності, не займає великої праці, тому не потрібно наймати бухгалтера, все можна зробити самостійно.

А ось при створенні власної компанії можливостей для реального інвестування стає набагато більше, але і відповідальність за податками та обліку також зростає, тому тут доведеться наймати бухгалтера. Зазвичай в таких випадках вже реєструють ТОВ.

Реальне інвестування для юридичних осіб

Перш ніж починати інвестування, варто пам'ятати, що їм займаються професіонали! Від інвестора такі інвестиції вимагає знань в області управління трудовими ресурсами, знання ринків товарів і послуг і специфіки їх розширення, знання та вміння в області фінансових вкладень і управління фінансами та багато іншого. Інакше існує величезний ризик втрати всіх своїх інвестицій!

Для того щоб почати здійснювати реальне інвестування, потрібно враховувати і ризики, і писати бізнес-плани, і вважати норму прибутку, час окупності і безліч самих різних параметрів. Ну, якщо займатися цією справою серйозно і грунтовно. Здається непросто, але постараюся описати основні моменти, які допоможуть вам зорієнтуватися у реальному інвестуванні, якщо ви все ж хочете його здійснювати.

По-перше, якщо у вас своє підприємство/фірма, реальне інвестування вам у будь-якому випадку доведеться здійснювати, тому що саме таке інвестування, на відміну від фінансового, дає вам величезні конкурентні переваги, особливо в часі.

По-друге, в Україні існує закон "Про інвестиційну діяльність". Перед здійсненням реальних інвестицій можете ознайомитися з даним законом, щоб потім не було ніяких питань ні до закону, ні до самого себе. Він невеликий.

По-третє, потрібно розуміти, які завдання ви переслідуєте, здійснюючи реальне інвестування.

Завдання реального інвестування:

 1. Іноді реальне інвестування необхідно тоді, коли без цього просто не обійтися, щоб залишитися на плаву – підпирають закони або обставини. Прикладом такого інвестування може служити підвищення екологічної безпеки підприємства, зниження токсичності відходів, яке може законодавчо вимагати держава від фірми.

Якщо ці вимоги не виконати, здійснювати діяльність буде в принципі неможливо, тому такі інвестиції стають обов'язковими і необхідними. До таких же інвестицій можна віднести поліпшення умов праці працівників, якщо це також вимагало держава в законодавчому порядку.

 1. Підвищення ефективності діяльності підприємства. Для того, щоб фірма залишилася конкурентоспроможною, її обладнання, технологічні процеси, умови і порядок роботи співробітників теж необхідно міняти і покращувати. Наприклад, часто буває, що приходиш працювати в організацію (як найманий робітник або просто щоб виконати будь-які технічні або програмні роботи), а там настільки старі комп'ютери, що менеджери виконують кілька годин роботу, що вимагає витрат часу, по-хорошому, в кілька хвилин, півгодини, максимум годину. Ефективність вкрай низька, і без оновлення технічної бази як не старайся навчати менеджерів більш швидкій роботі, нічого не вийде.
 2. Якщо ви збираєтеся підкорювати нові ринки або збільшувати частку вашої компанії на поточному ринку, то часто вам доведеться здійснювати реальні інвестиції на розширення обсягів виробництва. Якщо ви виробляєте матеріальний продукт, то це абсолютна необхідність для вашого бізнесу.
 3. Якщо ви збираєтеся створювати абсолютно новий продукт або абсолютно нову послугу хочете створити для цього нове підприємство, то ви будете здійснювати реальні інвестиції на створення нових виробництв.

Коли ви визначитеся із завданнями, які переслідуєте на своєму підприємстві і заради яких збираєтеся здійснювати реальні інвестиції, варто вивчити основні форми реального інвестування.

Форми реальних інвестицій

 1. Купівля повноцінних майнових комплексів. Це придбання зазвичай великим підприємством іншого, нового підприємства цілком, з усіма його будівлями, спорудами, технологічними процесами, обладнанням і т. д. Це дозволяє організації, яка купила цілий майновий комплекс, диверсифікувати свій бізнес, зайти на нові ринки, виробляти нові товари або надавати нові послуги.

Останнім часом з-за великої кількості банкрутств така форма реального інвестування стає дуже популярною, тому що саме під час банкрутства підприємства можна придбати його за мінімальну вартість, але при цьому для того, щоб це підприємство запрацювало далі, необхідно вкласти в нього ще величезні гроші. Зате інфраструктура і клієнти вже є.

 1. Будівництво нових будівель, об'єктів інфраструктури. До такої форми реального інвестування підприємство вдається тоді, коли купувати вже наявне інші підприємства немає або можливості, або бажання. Зате є бажання розширюватися, освоювати нові ринки і розширювати частку на вже наявних, відкривати нові філії. Таке реальне інвестування здійснюється в тому випадку, якщо підприємство планує і бачить всі передумови для стабільного і сильного зростання.
 2. Реконструкція. Цей вид реального інвестування застосовується тоді, коли вашому виробництву необхідно переобладнання, технологічне переоснащення, або коли старі будівлі не відповідають новим технологіям, які ви хочете застосувати на виробництві, і тоді вам потрібно провести реконструкцію існуючих будівель, споруд, технологічних процесів і т. д.

Завдяки реконструкції ви можете освоїти нові технології для свого виробництва, підвищити якість продукції, збільшити свій виробничий потенціал.

Це дуже корисна форма реальних інвестицій, яку систематично здійснюють сучасні розвинені і успішні компанії. Часто в Україні ні будівлі, ні технологічні процеси не знають, що таке нові технології і яка користь для виробництва може взагалі від них бути. Тому зазвичай фірми дуже відстають у розвитку від провідних світових компаній.

 1. Кажучи про реконструкцію, часто згадують і перепрофілювання, тобто повну зміну всіх технологічних процесів для виробництва нових продуктів.
 2. Модернізація – це форма реального інвестування, при якій всі виробничі потужності підприємства, тобто його верстати, обладнання і т. д. приводяться у повну відповідність з часом, з сучасними новими технологіями. Це теж вкрай корисна форма реального інвестування, тому що вона в подальшому дає дуже високу ефективність робочого часу і взагалі всіх ресурсів, які є у підприємства.
 3. Купівля окремих видів матеріальних активів. Ця форма інвестування пов'язана не з повним «перевзуванням» свого виробництва, а з набуттям окремих машин, верстатів, сировини, будь-яких товарів. З одного боку, і заміна старих машин / сировини сталася, і величезні кошти на все це витрачати не довелося. Часто таке, часткове реальне інвестування здійснюється або у зв'язку зі зносом виробничих потужностей, або у зв'язку зі збільшенням обсягів виробництва.
 4. Інвестиції в інноваційні нематеріальні активи. Це покупка нових патентів, товарних знаків, ліцензій, нових знань і т. д., які окупляться і принесуть прибуток в майбутньому періоді. Ці нові знання і технології можна або розробити самостійно, або купити.

Ось такі форми реального інвестування може здійснювати юридична особа. Кожен вибере відповідні конкретно йому, його підприємству форми, але варто пам'ятати, що реальне інвестування, часто на відміну від фінансового, окупається дуже здорово, дає величезний поштовх для розвитку вашого бізнесу, вашого підприємства, при цьому ризиків при реальному інвестуванні відносно небагато, це надійна форма інвестицій. Але вони найчастіше дорогі.

Давайте підсумуємо все вищесказане і виділимо основні ознаки, плюси і мінуси реальних інвестицій.

Особливості реальних інвестицій, їх плюси і мінуси

 1. Реальні інвестиції не знецінюються так, як це робить національна валюта. Якщо курс валюти може скакати туди-сюди, і вартість грошей у населення, відповідно, теж, то вартість об'єктів реального інвестування такими темпами нікуди не скаче.

Наприклад, для фізичних осіб, які купили квартири для здачі їх в оренду або перепродажу: квартира поступово зростає в ціні, причому темпи її росту часто випереджають темпи зростання інфляції при стабільній економіці. Квартира так не знецінюється, як валюта. Реальні інвестиції бізнесу також дають величезний поштовх у його розвитку, випереджаючий інфляцію надовго.

 1. Реальні інвестиції несуть у собі менше ризиків (квартира завжди, швидше за все, буде коштувати великих грошей, верстат чи машина, швидше за все, довго працюватимуть і багато коштуватимуть). Квартирою або верстатом, патентом не потрібно ризикувати, як фінансовим інструментом на ринку.

Якщо ви здійснили реальні інвестиції, ви їх бачите в матеріальному поданні, і ніякого «повітря», як на ринку, реальні інвестиції в собі не несуть.

 1. При цьому віддача від реальних інвестицій висока. Це не мінімальний відсоток у банку, не сумнівне і незрозуміле управління вашими активами, це реальне підвищення ефективності виробництва, яке приносить вам прибуток на кожен день. Можливо, не відразу, але в майбутньому – так.
 2. Саме з допомогою реальних, а не фінансових інвестицій бізнес має можливість розвиватися швидше, ефективніше, якісніше, ширше. Нові технології підвищать ефективність виробництва, нове обладнання дозволить виробляти більш якісну продукцію, а, значить, у вас з'явиться більше клієнтів і, відповідно, ви зможете заробити більше грошей.
 3. Об'єкти реального інвестування можуть швидко застарівати через швидкий технологічний прогрес. Начебто оновили обладнання, удосконалені технологічні процеси, і поки все це впроваджували і розробляли, конкурент вже купив щось більш технологічне, тому що раптово на ринку з'явилася абсолютно нова технологія. Може бути і таке. Тому реальні об'єкти вимагають безперервного інвестування та підтримки.
 4. Об'єкти реального інвестування дуже малоліквідні. Якщо будь-які фінансові інструменти можна продати, в принципі, дуже навіть швидко (крім кризових і застійних явищ), то устаткування, особливо вже було у роботі, швидко продати найчастіше не вдається.

Або закуплену сировину можна не встигнути реалізувати, продати, і вона зіпсується. А фінансовим інструментам при цьому нічого не буде, Та вони ще й продадуться швидше на будь-якому вільному фінансовому ринку.

Якщо ви вже твердо визначили, що хочете в організації здійснювати реальне інвестування, то потрібно зрозуміти, за рахунок яких коштів це реальне інвестування можна здійснювати.

Джерела реальних інвестицій

У законі йдеться про такі джерела інвестування капітальних вкладень:

 • Інвестування за рахунок власних коштів;
 • Інвестування за рахунок залучених коштів.

Прикладом залучених коштів є, наприклад, дохід від продажу акцій, додаткові внески до Статутного капіталу та ін. тобто це не позика, не кредит. Залучені кошти не передбачають виплати відсотків, але за них теж треба певним чином «заплатити» (наприклад, за акціями – дивідендами).

Таким чином, інвестування за рахунок кредитів гарною ідеєю не є. А якщо проект прогорить? Мало того що реальне інвестування дає вихлоп часто роками, а платити вам потрібно за кредит зараз, так ще й є ризик неповної реалізації ваших вкладень. А банки, як відомо, ваші проблеми не цікавлять. Тому краще або збирайте на реальне інвестування, або шукайте залучені кошти для вашого бізнесу.

Управління реальними інвестиціями

Управління реальними інвестиціями здійснюється в організації фахівцями, так як даний процес вимагає певних знань і умінь.

Процес управління включає в себе наступні стадії:

 1. Проведення аналізу на предмет наявності реального інвестування в бізнесі. Тобто потрібно вивчити минулий інвестиційний досвід організації, якщо він був:
  • Які були здійснені інвестиції, і яку частину від загального обсягу інвестицій займає саме реальне інвестування;
  • Як змінювався раніше обсяг реальних інвестицій і чому;
  • Наскільки реальні інвестиційні проекти були реалізовані;
  • Наскільки були освоєні вкладені кошти;
  • Наскільки завершені / не завершені інвестиційні проекти і скільки ще ресурсів потрібно для їх завершення;
  • Наскільки ефективними виявилися раніше здійснені реальні інвестиції, наскільки вони відповідали поставленим цілям і бажаним параметрам.
 2. На підставі вивченого досвіду далі визначається обсяг реальних інвестицій, який ви хочете реалізувати в майбутньому. Цей бажаний обсяг виходить з того, скільки і чого ви хочете поміняти в своєму бізнесі.
 3. Визначення форми реального інвестування, які ви хочете застосувати / реалізувати в своєму бізнесі. Про це писалося вище.
 4. Підбір та пошук таких інвестиційних проектів, напрямків вкладень, об'єктів інвестування, які б відповідали цілям, які ви хочете здійснити в процесі інвестування, а також певним вами раніше форм інвестування.

На цьому етапі:

 • Вивчаються пропозиції, які на даний момент є на ринку інвестицій, вибираються найбільш відповідні бізнесу і його можливостям;
 • Відбираються необхідні об'єкти інвестування;
 • Проводиться ретельний аналіз всіх відібраних об'єктів інвестування.

Практично всі форми великомасштабних вкладень (крім незначного інвестування з-за зносу обладнання) розглядаються як інвестиційні проекти. Для інвестиційних проектів обов'язково складається розгорнутий бізнес-план.

 1. Відібрані інвестиційні проекти аналізуються на предмет своєї ефективності. Паралельно з цим також аналізуються всі можливі фактори ризику, властиві даному конкретному проекту, а також відповідність рівня ризиків рівню прибутковості проекту.

При аналізі можливих ризиків беруться основні показники проекту і змінюються в негативному напрямку. При цьому аналізується чутливість проекту до таких негативних змін. Таке моделювання можливих ризиків дозволяє інвестору розуміти, як можуть змінитися показники проекту і загальна можливість його реалізації. А також потім, при безпосередньому здійсненні даного проекту, добре орієнтуватися у всіх сценаріях його реалізації.

На цьому ж етапі розглядаються ризики зниження платоспроможності організації в цілому: на реальні інвестиції потрібні гроші, вони беруться з будь-яких інших можливих напрямків діяльності підприємства або запасів, причому це відволікання коштів досить довгий, тому загальна платоспроможність підприємства через це може істотно знизитися.

 1. Складається програма реального інвестування.

Всі можливі варіанти інвестиційних проектів на даній стадії управління реальними інвестиціями класифікуються за можливої прибутковості, ризику, цілям здійснення інвестицій, своєї ліквідності і т. д. Виходячи з того, що загальний обсяг інвестицій в будь-якому випадку обмежений, відбираються найбільш вигідні проекти, які будуть сприяти найбільш активного його розвитку. Саме ці проекти і потраплять в майбутню інвестиційну програму.

 1. Стадія реалізації інвестиційної програми та всіх проектів, які в неї потрапили.

 Реалізація інвестиційної програми здійснюється за допомогою таких інструментів, як:

 • Певна схема фінансування проектів;
 • Календарний графік фінансування проектів;
 • Капітальний бюджет.

Кожен інструмент виконує свою функцію, і з допомогою сукупності даних інструментів реалізація інвестиційної програми не змусить себе чекати.

 1. Здійснюється постійний контроль за всіма інвестиційними проектами та інвестиційної програми в цілому, аналізуються основні результативні показники проектів і всієї програми.

Ось така нехитра схема управління реальними інвестиціями. Управління реальними інвестиціями в організації – річ непроста, і кожен інвестор, наважуючись на такий крок, повинен розуміти, що, крім головного болю, він від усього цього процесу отримає.

Реальні та фінансові інвестиції - їх основні відмінності

До реальних інвестицій відносять вкладення, що збільшують капітал конкретного підприємства. Цей фінансовий вид вкладень полягає в придбанні цінних паперів та інших знеособлених інструментів, що забезпечують прибутковість.

Можливі дві форми реальних інвестицій:

 1. Грошова, що буває найчастіше. Фінансування здійснюється з метою збільшення суми основних та оборотних коштів. Результатом стає нарощування обсягів виробництва і збуту, що спричиняє зниження собівартості і підвищення конкурентоспроможності.
 2. Натуральна. Виражається передачею матеріальних і нематеріальних активів. Обов'язкова оцінка вартості предметів, що залучаються до виробничого процесу.

Таким чином, кожне реальне інвестування неможливе без фінансового вливання.

Тепер пора переходити до другої категорії вкладень. Види фінансових інвестицій:

 • Цінні папери підприємств (акції, облігації, векселі).
 • ПІФи.
 • Тезаврированні цінності.
 • Банківські сертифікати та депозитні вклади. 
 • Валюта.
 • Ф'ючерси та опціони.

У наведеному списку не всі позиції безумовно відносяться до фінансових інвестицій. Перший пункт має деякі особливості. Реальними вважаються наступні вкладення:

 1. Цінні папери, викуплені у акціонерів власником фірми-емітента.
 2. Векселі, видані підприємством як платіжний засіб за поставлені товари та надані послуги, придбані інвестором.
 3. Майно, надане у тимчасове користування підприємству.

Отже, головна різниця між реальними і фінансовими інвестиціями полягає в цільовому характері вкладення коштів.

Найпростіше зрозуміти цю відмінність на прикладі кіноіндустрії. Фінансовий інвестор (фінансист) набуває якусь кількість акцій кінокомпанії (кіностудії) на фондовому ринку через те, що ці цінні папери демонструють стійке зростання котирувань. На відміну від нього, реальний інвестор вкладає кошти в конкретний проект (фільм), а рішення приймає, детально ознайомившись зі сценарієм, списком акторів та іншими нюансами.

Фінансиста подробиці не цікавлять. Він сприймає об'єкт вкладення як "чорний ящик", у якого на вході – інвестована сума, а на виході – прибуток.

Інший приклад реальних інвестицій - це покупка підприємством обладнання для нового виробництва.

Придбання акцій не рівнозначно фінансовому характеру інвестиції. Цей спосіб вкладення коштів ділиться на дві категорії:

 1. Пряме інвестування - скупка цінних паперів підприємства з метою отримання контролю над ним.
 2. Портфельна інвестиція - придбання певної кількості акцій для отримання дивідендів або спекуляції ними на фондовому ринку.

Крім ознаки спрямованості існують і інші особливості, що відрізняють один вид прибуткових вкладень від іншого, а також їх внутрішня класифікація.

Висновок + відео

Як бачите, реальні інвестиції – справа хороша. Вони несуть у собі як ризики (відносно невеликі), так і величезні плюси для будь-якого бізнесу, дозволяють йому розвиватися, працювати ефективніше і бути найбільш конкурентоспроможним.

При цьому реальне інвестування, як дуже надійний вид інвестицій, доступний не тільки організаціям, але і фізичним особам. Часто воно дороге, але і віддача буде гарною, а інвестиції в нематеріальні об'єкти можуть бути навіть і абсолютно доступними, якщо ви створите ці об'єкти самі.

Одним словом, вирішувати вам, здійснювати реальне інвестування чи ні, але заняття це однозначно варте.

 Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити