Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Що таке лізинг – чим відрізняється від кредиту, види лізингу, умови отримання, приклади

Останнє оновлення: Понеділок, 05 лютого 2024 Автор: Тамара Сумська

лізинг

У цій статті ми розглянемо що таке лізинг. Пояснимо термін простими словами з наочними прикладами, розповімо яку роль виконує в економіці, чим відрізняється від кредиту і чому лізинг схожий на довгострокову оренду, а також розповімо коли вигідно користуватися лізингом, а коли ні.

Для оновлення обладнання, покупки нового транспорту, розширення виробничих або офісних площ потрібні великі фінансові вливання. А що робити, якщо немає можливості одноразово зібрати потрібну суму або взяти кредит? Є цілком ефективна альтернатива – лізинг. Поговоримо про те, що означає цей термін, які бувають види лізингу, яке майно можна взяти в лізинг, як правильно здійснити таку операцію, і які підводні камені є у цієї процедури.

Що таке лізинг

Лізинг - це фінансова угода, в рамках якої одна сторона (лізингодавець) передає іншій стороні (лізингоприймач) право використовувати певне майно, таке як автомобіль, обладнання або нерухомість, протягом певного періоду часу за встановлену плату (лізинговий платіж). При цьому, власником майна залишається лізингодавець, а лізингоприймач має право користування майном, але не отримує його власність.

Угода лізингу може бути укладена між компаніями або між компанією і фізичною особою. Лізинг може бути вигідним випробуванням нового обладнання чи транспортних засобів, зменшення потреби відразу великої суми коштів для придбання майна або як фінансовий інструмент для оптимізації оподаткування.

Умови лізингу, такі як тривалість угоди, розмір лізингових платежів, правила страхування та обслуговування майна, зазвичай визначаються в договорі лізингу між сторонами. Після закінчення угоди, лізингоприймач може повернути майно, продовжити лізинг або придбати майно за встановленою в угоді вартістю викупу.

Лізинг є широко використовуваним фінансовим інструментом, який дозволяє компаніям та фізичним особам забезпечити доступ до потрібного майна без значних початкових витрат та зберегти фінансову гнучкість.

Незважаючи на те, що з англійської «lease» перекладається як «оренда», лізинг - це свого роду «гібрид» оренди та кредиту із залученням третьої особи - лізингової компанії. Остання викуповує у продавця майно і передає його лізингоодержувачу. Той виплачує щомісяця певну суму, яка є одночасно і орендних платежем, і платежем по кредиту (в залежності від подальших намірів користувача). Після закінчення зазначеного в договорі строку майно можна викупити за залишковою вартістю або повернути лізинговій компанії.

Приклад. Автопідприємство планує оновити парк автобусів. Воно укладає договір з лізинговою компанією (нехай це буде «ВТБ-лізинг», «ЯрКамп лізинг» або будь-яка інша). Лізингова компанія купує у заводу-виробника (припустимо, МАЗ) 10 автобусів на загальну суму 60 мільйонів грн. Автобуси передаються автопідприємству, яке сплачує перший внесок у розмірі 10 мільйонів грн, а потім щомісяця вносить на рахунок лізингової компанії по 1,6 мільйона грн протягом трьох років.

У XIX столітті лізинг почав активно розвиватися в США і Великобританії. Для нашої країни знаковим стало поняття «ленд-ліз» часів Великої Вітчизняної: надання військової техніки теж було варіантом лізингу. Суттєво впливати на розвиток економіки лізинг почав з 50-х років минулого століття. Засновником сучасної лізингової індустрії називають американського підприємця Генрі Шофельда, який відкрив в Сан-Франциско першу спеціалізовану лізингову компанію.

Раніше лізинг використовувався для придбання підприємствами дорогої імпортної техніки ще в 70-80-і роки, однак масштаби його були обмеженими. На внутрішньому ринку перші лізингові операції почали проводитися в 1989 році. До середини 90-х серйозного впливу на економіку України лізинг не чинив. Після модернізації податкового законодавства та прийняття в 1997 році закону "Про фінансовий лізинг» інтерес бізнесу до цього інструменту істотно зріс. 

Сторони лізингової угоди

Зазвичай в процесі лізингу беруть участь три особи:

 1. Продавець – юридична особа або індивідуальний підприємець (обов'язково – платник ПДВ), яка володіє або продає необхідне обладнання. Майно передається лізингодавцю на підставі договору купівлі-продажу.
 2. Лізингодавець – в його ролі виступає лізингова компанія, яка може бути оформлена і як юрособа, і як ІП. Найчастіше в якості лізингодавця виступають банки або афілійовані з ними структури, які мають достатній капітал, щоб купувати дороге майно (автотранспорт, нерухомість, обладнання).
 3. Лізингоодержувач – це покупець, також або юрособа в будь-якій організаційно-правовій формі, або індивідуальний підприємець, якому необхідне обладнання, транспорт або нерухомість продавця, для використання в комерційній діяльності та отримання прибутку.

Іноді продавець одночасно є і лізингодавцем, тоді в угоді беруть участь дві сторони, а не три.

У чому економічний сенс лізингу

Для кожної зі сторін лізингової угоди свої резони участі в ній.

 • Продавець продає свій товар і отримує повну вартість майна і відсутність ризиків;
 • Лізингодавець отримує вигоду за рахунок подорожчання майна, включеного в платіж по лізингу.;
 • Лізингоодержувач купує майно на більш вигідних (процентна ставка/початковий внесок) або більш лояльних (вимоги до платоспроможності) умовах порівняно з банківським кредитом. Він має право відмовитися від покупки, якщо обставини його бізнесу змінилися. Крім того, покупець економить на податкових платежах (ПДВ, податку на прибуток, на майновому і транспортному податку, якщо купується автотехніка).

Особливістю угоди лізингу є зниження викупної ціни майна до закінчення дії договору. Це відбувається за рахунок амортизації - щорічного списання частини вартості активу в міру його зносу. Враховується амортизація за спеціальними формулами і не залежить від реального зносу товару. В угодах лізингу за окремими видами майна застосовується прискорена амортизація, за рахунок чого до кінця дії договору транспорт або обладнання мають нульову вартість і переходять у володіння лізингоодержувачу без додаткової оплати.

Яке майно можна взяти в лізинг

У лізинг можна здавати рухоме і нерухоме майно: автотранспорт, обладнання, об'єкти нерухомості, підприємства як господарські комплекси.

Предметом лізингу не можуть бути природні об'єкти, земельні ділянки та майно, обмежене в обороті. Винятком в цьому сенсі є озброєння - його має право продавати іншим країнам в лізинг на умовах, закріплених в міжнародних договорах і законі про військово-технічне співробітництво.

Є й інші обмеження на лізинг, що встановлюються самими лізингодавцями. Зокрема, відмову отримують покупці, які бажають придбати в лізинг:

 • Низьколіквідне майно (наприклад, певні марки автомобілів або обладнання, які лізингодавець не зможе реалізувати у випадку, якщо лізингоодержувач порушить умови договору та майно повернеться до власника).
 • Майно певних виробників (зокрема, обладнання заводів, які відомі ненадійністю своєї продукції: лізингодавцям не потрібний мотлох, який їм повернуть лізингоодержувачі, також їм навряд чи захочеться зв'язуватися з постійними гарантійними ремонтами).
 • Майно старше 5-7 років (особливо це стосується автотранспорту).

Розглянемо особливості лізингу кожного виду майна.

Лізинг автотранспорту

Продавати в лізинг автомобілі можуть як спеціалізовані лізингові компанії, так і автосалони, і банки.

Процедура покупки автомобіля в лізинг така:

 • Укладення договору лізингу, який дає право використовувати придбаний автомобіль протягом певного терміну за певну щомісячну плату, а після закінчення цього терміну викупити. Одночасно укладається договір купівлі-продажу між продавцем і лізинговою компанією.
 • Сплата лізингоодержувачем початкового внеску (зазвичай це 20-50% від повної вартості за лізинговим договором).
 • Страхування предмета лізингу.
 • Реєстрація автомобіля. Суб'єкт реєстрації залежить від умов договору: якщо в документі прописано, що автомобіль до повної оплати залишається на балансі лізингової компанії, її фахівці і повинні реєструвати авто. Якщо транспорт відразу передається на баланс покупця (таке нечасто, але буває), то постановка на облік – його турбота. 
 • Транспорт переходить у користування лізингоодержувачу. Після закінчення строку договору останній може викупити автомобіль у власність, повернути лізингодавцю або обміняти лізинговий авто на новий.

Переваги та недоліки лізингу автотранспорту для покупця

Плюси Мінуси
У лізинг можна купувати як легковий так і вантажний автотранспорт, а також спецтехніку. Процентна ставка за договором лізингу, особливо для комерційного транспорту середньої цінової категорії, нерідко вище, ніж відсоток по банківському кредиту.
Широкий вибір варіантів: лізингова компанія може купувати техніку і у фізосіб, і у юросіб, і нову, і б/у. Затримка в черговому платежі призводить до вилучення автомобіля у лізингоодержувача.
Документів потрібно менше, ніж для кредитної угоди (про це нижче поговоримо окремо). Поки машина не викуплена, її не можна продати, а здати в оренду можна лише за згодою лізингодавця.
Більш лояльні вимоги до покупця, ніж при оформленні кредиту. Якщо автомобіль числиться на балансі лізингодавця, для всіх регулярних ТО машину потрібно надавати фахівцям лізингової компанії.
По закінченні строку оренди є вибір: можна викупити автомобіль або повернути власникові.  
Транспортом можна користуватися безпосередньо після укладення угоди і сплати першого внеску.  

Лізинг обладнання

Хороший спосіб оновити парк обладнання підприємства, не залазячи у великі борги. До обладнання може ставитися найширший спектр товарів – від офісної техніки до сільськогосподарських агрегатів і заводських верстатів. Порядок придбання такої ж, як у випадку з автомобілями, за винятком того, що страхування предмета лізингу не є обов'язковим. Втім, багато лізингодавців наполягають на страхуванні обладнання.

Переваги та недоліки лізингу обладнання для покупця

Плюси Мінуси
На придбання обладнання не потрібно великий обсяг вкладень: фактично покупець отримує розстрочку під відсоток. Процентна ставка за договором лізингу нерідко вище, ніж відсоток за банківським кредитом.
Для лізингоотримувача складається персональний графік платежів, є можливість домовитися з лізингодавцем про більш адаптованому графіку порівняно з кредитним банківським. Затримка в черговому платежі призводить до вилучення майна у лізингоодержувача.
Користуватися купленої в лізинг технікою можна відразу після укладення договору та внесення початкового внеску.  
У багатьох випадках при грамотному використанні куплених в лізинг верстатів і агрегатів щомісячний платіж вже через короткий час може покриватися за рахунок прибутку, одержуваного від придбаного обладнання.  
Лізингові платежі для покупця відносяться на собівартість, в результаті зменшується база податку на прибуток.  
За рахунок прискореної амортизації після закінчення дії договору відбувається суттєва економія з податку на майно.  

Лізинг нерухомості

Процес взяття в лізинг нерухомості аналогічний будь-якому іншому виду подібних операцій: лізингодавець купує у продавця майно, обраний клієнтом. Потім покупець виплачує щомісячні суми за користування нерухомістю, а по закінченні договору викуповує її або повертає лізингодавцю.

Покупку нерухомості в лізинг розглянемо з двох точок зору: стосовно фізичних і юридичних осіб, оскільки відмінності між ними досить істотні.

Лізинг нерухомості: юрособи

Купівля в лізинг офісної або будь-якої іншої нерухомості для компанії вигідна відразу з кількох причин:

 • Якщо придбана в лізинг нерухомість до повного її викупу знаходиться на балансі лізингодавця (а так буває в переважній більшості випадків), не платиться податок на майно.
 • Частину платежів за договорами лізингу нерухомості можна повернути у вигляді вирахування з податку на додану вартість.
 • Лізингові платежі відносяться бухгалтерією на собівартість, що в кінцевому підсумку знижує платіж з податку на прибуток.

Всі ці причини роблять лізинг нерухомості набагато більш привабливим, ніж комерційну іпотеку.

Лізинг нерухомості: фізособи

Купівля квартир у лізинг фізичними особами серйозного розвитку не отримала по одній простій причині: якщо іпотечне житло відразу переходить у власність покупця, то лізингове залишається у лізингодавця до моменту повного викупу. Небагато хто захоче жити в чужій по суті квартирі багато років, ризикуючи негайно позбутися її при простроченнях поточних платежів.

Якщо ж дивитися об'єктивно, без емоцій, то у лізингу нерухомості для фізосіб є як переваги, так і недоліки:

Плюси Мінуси
Для лізингодавця угода лізингу надійніша. Навіть якщо клієнт не виконає умови договору, нерухомість все одно залишиться у власності лізингової компанії. Тому тут до разових прострочень платежів ставляться набагато лояльніше, ніж у випадку з іпотекою. Вартість лізингу зазвичай вище вартості іпотеки. Якщо порівнювати найбільш популярні програми лізингу та іпотеки, то вийде, що щомісячний платіж при іпотеці нижче лізингового приблизно на 30-60%. Інша справа, що іпотеку взяти приблизно в такій же пропорції складніше.
Немає необхідності в чистій і красивій кредитній історії, оскільки для лізингової компанії вона ні до чого: поки квартира не викуплена, ви - тільки її орендар. Те ж саме стосується офіційно підтвердженого доходу. Відповідно, в лізинг квартиру можуть купити ті, хто ніколи не отримає іпотеку в банку. Вимоги до клієнтів набагато лояльніше. При лізингу нерухомості проводиться не одна операція, а відразу дві: купівля-продаж між лізингодавцем і продавцем і лізинг між лізингодавцем і покупцем. Оплачувати вартість послуг з оформлення в обох угодах доводиться, як правило, покупцеві.
Лізинг нерухомості зручний тим покупцям, які не хочуть афішувати його наявність, а також платити майнові податки. Також лізинг привабливий для пар які не перебувають у законному шлюбі, які не хочуть втратити майно в разі розділу.  

Зверніть увагу: у сфері лізингу нерухомості для фізосіб, при всій її нерозвиненості, зустрічається чимало шахраїв. Купувати квартиру в лізинг має сенс тільки у компаній, афілійованих з банками.

Лізинг персоналу

Не надто милозвучний термін насправді означає надання співробітників для роботи у лізингоодержувача на певний час. Лізинг персоналу в останні роки отримав досить широкий розвиток. Якщо раніше компанії намагалися максимально скоротити проникнення внутрішньої інформації в зовнішнє середовище і негативно ставилися до залучення стороннього персоналу, то у зв'язку з необхідністю оптимізації чисельності лізинг співробітників став вважатися цілком гідною альтернативою. Щороку в Україні число фірм, що надають послуги кадрового лізингу, зростає на 30-50%.

Зазвичай в ролі лізингодавця виступає кадрове агентство, яке укладає договір з працівником (продавцем своєї робочої сили). Ця людина направляється до кінцевого роботодавця (лізингоодержувача). Найчастіше мова йде про заміну штатних фахівців на час відпусток та лікарняних, а також для проведення заходів: виставок, презентацій, конференцій. Умовно кажучи, підприємству немає сенсу тримати в штаті трьох красивих дівчат, які на церемонії укладення договору зустрінуть гостей, а потім винесуть папки з текстом документа на підносах. Цей персонал надає агентство.

Обсяг необхідних функцій персоналу обмовляється в договорі між агентством і підприємством.

Лізингодавець (агентство) бере на себе обов'язок укласти трудовий (саме трудовий!) договір із працівником, який веде кадрове діловодство, розраховує і виплачує зарплату, премії та інші заохочення, позабюджетні фонди податки і відрахування, оформляє поліси, оплачує лікарняні листи.

Відносини трудового лізингу позначені такі правила:

 • Лізингом персоналу можуть займатися тільки приватні кадрові агентства, що працюють на основній системі оподаткування і отримали акредитацію в державній службі зайнятості.
 • Договори на працевлаштування працівника до лізингоодержувача не можуть укладатися довше ніж на 9 місяців.
 • Всі пересування співробітника можуть здійснюватися тільки з його письмової згоди.
 • Оплата праці у «лізингового» співробітника за однакову роботу не може бути нижчою, ніж у штатних співробітників лізингоодержувача.
 • Лізингова компанія зобов'язана виплачувати всі необхідні компенсації за профшкідливості – ті ж, які сплачуються основним працівникам лізингоодержувача.

Закон встановлює певні обмеження для «орендної» праці. Не можна залучати лізинговий персонал:

 • Для виконання робіт I і II класів небезпеки або 3 і 4 ступенів шкідливості;
 • Для виконання роботи експедитора або інших співробітників на судноплавному транспорті;
 • Для виконання робіт на підприємствах, що перебувають у стадії банкрутства;
 • Для заміни страйкуючих працівників;
 • Для роботи в умовах загрози звільнення основних працівників.

Які види лізингу бувають

В лізинговій угоді дуже багато залежить від умов договору. Залежно від них можна виділити три види лізингу:

1. Фінансовий

При цьому варіанті лізингодавець є, по суті, лише фінансовим посередником, беручи участь в угоді формально. Поставка майна йде безпосередньо від продавця лізингоодержувачу, претензії щодо якості цього майна останній пред'являє продавцю. До закінчення терміну дії договору лізингу майно, як правило, має мінімальну залишкову вартість.

У подібній схемі в договорі лізингу нерідко прописується обов'язок продавця прийняти майно у разі його повернення покупцем лізингодавцю. Банку не потрібні старі автомобілі або верстати, якщо говорити простіше. 

2. Операційний

При цьому варіанті лізингу термін договору істотно коротше, ніж термін служби придбаного майна (нерухомості, виробничого комплексу тощо). У зв'язку з цим роль лізингової компанії в угоді є ключовою. Лізингодавець бере на себе повну відповідальність за збереження переданого в лізинг майна, організовуючи ремонти, страхування і техобслуговування.

Роль лізингоодержувача в даній схемі близька до ролі орендаря. Коли договір закінчується, покупець має право:

 • Викупити майно за залишковою вартістю (в даному випадку така вартість досить велика через тривалий термін амортизації);
 • Повернути майно лізингової компанії;
 • Пролонгувати договір лізингу, якщо лізингодавець не заперечує проти цього;
 • Обміняти майно на інше (наприклад, виробниче обладнання на більш сучасне або інше за характеристиками).

Операційний тип лізингу часто застосовується дилерами великих автоконцернів: покупець користується машиною певної марки протягом 2-3 років, а потім здає і знову бере в лізинг більш сучасну модель.

3. Поворотний

Найбільш специфічний вид лізингу. Тут продавець і лізингоодержувач – одна особа. Фактично угода є формою кредитування під заставу, коли майно передається лізингодавцю лише формально, фактично залишаючись на своєму місці. Підприємство може продати своє обладнання, а потім взяти його в лізинг, отримавши велику суму грошей на розвиток і зберігши виробничі потужності.

Однак, такого роду угоди є і найбільш корупційно-ємними.

Приклад. 

Тут відбулася лізингова угода з продажу великого кіноцентру. Продавцем було ТОВ, назвемо його «Альфа». Ця компанія володіла кіноцентром понад 10 років. Але бізнес не пішов, борги росли, і засновники «Альфи» звернулися в регіональний центр підтримки підприємництва з проханням про держпідтримку – об'єкт соціально значущий, будинок має історичну цінність. Підтримка в сумі 10 мільйонів грн була надана з умовою того, що гроші підуть на розвиток кінобізнесу в регіоні.
Негайно ТОВ «Альфа» уклало угоду лізингу, продавши лізингодавцю (нехай це буде ТОВ «Бета», одним із засновників якого виявився той самий регіональний центр підтримки підприємництва, який надавав підтримку і «Альфі») майно для кінопоказу на суму у 24 мільйони грн. Лізингодавець передав це майно покупцеві – ТОВ «Гамма», уклавши договір вже на 34 мільйони грн з сплатою 10 мільйонів в якості першого внеску. Нічого незвичайного, якщо не звертати уваги на те, що засновниками «Гами» були ті ж особи, що й у «Альфи», а різниця між ціною продажу і покупки в точності повторювала суму держпідтримки, наданої підприємцям-кіношникам регіоном.

В обласному уряді врешті-решт схаменулися і зажадали гроші, виплачені в якості держпідтримки, назад. Це призвело до банкрутства ТОВ «Гамма» (списаний з-за неможливості стягнення борг склав 10,07 мільйона грн), припинення діяльності ТОВ «Бета», внутрішнім розглядів в уряді області і бурхливих дискусій про те, чи варто державним структурам взагалі брати участь у зворотних лізингових угодах.

Поворотний лізинг постійно привертає увагу і податківців: угода, в якій немає явної економічної доцільності, може бути визнано формою ухилення від сплати податків.

Ознаки фіктивної угоди поворотного лізингу:

 • Продавець і покупець пов'язані між собою (наприклад, один є залежним від другої юрособою). У цьому випадку ФНС може відмовити у виплаті відшкодування з ПДВ.
 • Розрахунок по угоді поворотного лізингу в одній з її частин вівся чеками, векселями та іншими негрошовими способами. Це може свідчити про спробу виведення коштів продавцем або покупцем.
 • Хоча б один з учасників вже був спійманий на недобросовісних схемах лізингу.

Угоди лізингу за ступенем ризику

Як і будь-яка інша угода оплатній передачі майна, лізинг має свої ризики – деякі з них вище вже були описані. За ступенем ризикованості виділяють три види угод лізингу:

1. Гарантований

Процес передачі майна страхується спеціалізованими страховими компаніями або гарантами лізингоодержувача виступає кілька інших фірм, здатні в разі порушення договору повністю відшкодувати лізингодавцю вартості майна.

2. Частково забезпечені

Страховий депозит, що вноситься лізингоодержувачем на рахунок лізингової компанії, покриває частину вартість майна. Якщо за весь термін лізингу нічого не передбаченого договором не відбудеться, кошти повернуться покупцеві.

3. Незабезпечений

Угоди, при яких сторони ніяк не гарантують один одному виконання своїх зобов'язань. Зараз такі відносини між суб'єктами лізингу зустрічаються все рідше, відсутність страхування зазвичай «натякає» на сумнівну або фіктивну угоду.

Всі етапи лізингової угоди

Зазвичай виділяють п'ять етапів продажу майна в лізинг. Давайте розглянемо кожен з них.

Етап 1. Аналіз ринку лізингу, відбір лізингової компанії.

Ринок лізингу в Україні практично ідентичний розмірам першої сотні банківського сектора. Вибирати лізингову компанію можна як за пропонованими умовами, так і по надійності головної компанії.

Етап 2. Аналіз пропонованих лізингодавцем умов.

Найважливіші моменти: первісний платіж (аванс), щомісячний платіж, сума переплати, термін і графік погашення, умови розірвання договору лізингу.

Етап 3. Складання договору лізингу.

Для складання тексту договору лізингодавець зазвичай вимагає такі документи:

 • заяву про намір взяти в лізинг майно із зазначенням параметрів;
 • фінансову звітність за останній звітний період;
 • виписку з рахунку підприємства або ІП (для оцінки оборотів фірми або підприємця);
 • копія паспорта керівника/ІП, наказ про призначення/свідоцтво про реєстрацію;
 • страховий поліс на об'єкт лізингу.

Також лізингова компанія може вимагати й інші документи.

Етап 4. Внесення авансу (початкового внеску).

Сума початкового внеску зазвичай починається від 5% (такі умови у більшості компаній, що займаються операційним лізингом автотранспорту). В середньому ж по ринку аванс становить 20-30%. Після сплати необхідної суми покупець отримує майно в користування.

Етап 5. Використання майна протягом строку договору.

Отримане в лізинг майно необхідно використовувати в суворій відповідності з умовами договору. Це стосується щорічного страхування, технічного обслуговування (транспорту, обладнання) і, звичайно, своєчасної сплати щомісячних платежів.

Варіанти платежів по лізингу

Регулярні платежі за договорами лізингу можуть мати один з трьох видів графіка:

 1. Регресивний – перші платежі найбільші, надалі зменшуються. Аналог диференційованих платежів за кредитами. Така схема дозволяє максимально знизити платежі за відсотками.
 2. Ануїтетний – платежі рівними частками. Самий "дорогий" графік, тому що перші платежі майже цілком йдуть на погашення відсотків/маржі лізингодавця.
 3. Сезонний – адаптований до деяких видів бізнесу графік (наприклад, сільське господарство, де основна прибуток припадає на осінь і зиму – в ці періоди платежі збільшуються порівняно з середніми, в інші сезони – зменшуються).

Також можуть використовуватися й інші спеціальні графіки виплат, залежно від специфіки діяльності конкретних компаній.

Переваги лізингу

У лізингу багато плюсів у порівнянні з кредитом.

 • Не потрібно вносити заставу. Саме обладнання, транспорт або нерухомість і є запорука того, що ви будете справно платити лізинговій компанії. Інакше орендоване майно у вас заберуть.
 • Ви заощадите на податку на прибуток. З прибутку, тобто різниці між вашими доходами і вашими витратами, стягується податок. Якщо ви взяли майно в лізинг, то на такому податку Ви можете заощадити. Лізингові платежі враховуються в бухгалтерських документах як витрати, як і амортизація обладнання, а значить, вони зменшують вашу оподатковувану базу.
 • Майно може обійтися дешевше. Лізингові компанії часто закуповуються оптом, тому можуть купувати потрібні вам товари з великими знижками. Завдяки цьому ви можете поступово викупити у лізингової компанії транспорт або обладнання за меншу суму, ніж якби взяли кредит і купували їх самі.
 • Не доведеться думати про доставку і монтажі обладнання. Лізингова компанія може взяти на себе всі турботи про транспортування. Якщо вам необхідно закордонне обладнання, це сильно заощадить ваші зусилля: доставку з-за кордону, митне оформлення, реєстрацію, доставку до вашої компанії і навіть монтаж може зробити лізингова компанія.

Що вигідніше: кредит або лізинг?

У кожному конкретному випадку відповідь на це питання може бути різним. Він залежить як від виду лізингу, так і від майна, від умов лізингодавця і банку-кредитора і багатьох інших аспектів. Не будемо забувати і про те, що лізинг використовується переважно для цілей бізнесу, а умови кредитування для юросіб та ІП істотно відрізняються від аналогічних для «фізиків».

Спочатку розглянемо порівняння за зовнішніми ознаками. Припустимо, ми вирішили придбати автомобіль вартістю 1 мільйон грн. Порівняємо середні за параметрами програми кредитування та лізингу на початок 2024 року.

Параметри Кредит Лізинг
Термін 2 роки 2 роки
Початковий внесок 20% 20%
Відсоткова ставка 14% річних 16,5%
Щомісячний платіж 38600 грн. 42 450 грн.
Переплата 126 000 грн. 153 500 грн

Здається, що очевидно вигідніше взяти кредит. Однак не будемо забувати, що процентна ставка і сума переплати – не завжди головні фактори при виборі способу придбання майна.

Якщо зібрати воєдино всі характеристики, за якими можна коректно порівняти лізинг і кредитування, вийде приблизно така таблиця:

Параметри Лізинг Кредитування
Суб'єкт Юридичні особи та індивідуальні підприємці. Будь-які фізособи (у тому числі ІП) та юрособи
Право на майно після угоди Об'єкт залишається у власності лізингодавця до повної виплати його вартості покупцем Майно переходить у власність клієнта, залишаючись у заставі у банку
Умови надання Історія попередніх лізингових угод і кредитна історія значення не має (за винятком спроб шахрайства) Необхідна наявність позитивної кредитної історії
Платежі за договором
 • Аванс (початковий внесок)
 • Щомісячні регулярні фіксовані платежі
 • Оплата відсотка винагороди (маржі) лізингодавця
 • Можлива оплата страхування предмета лізингу
 • Щомісячні платежі (тіло кредиту + відсотки)
 • Можливий початковий платіж
 • Можливі комісії (за ведення рахунку і т. д.)
 • Можлива оплата страхування
Амортизація майна За деякими видами майна можливе застосування прискореної амортизації Звичайний порядок розрахунку амортизації

Податкові платежі

 

ПДВ Входить до складу платежів за договором лізингу. Податок можна пред'явити до повернення після викупу майна. Не обкладається
Податок на майно Якщо майно на балансі лізингодавця, покупець податок не платить.
Якщо майно на балансі покупця, податок знижується за рахунок прискореної амортизації.
Куплене в кредит майно відразу стає власністю покупця, на нього нараховується податок у повному обсязі.

Є свої відмінності і в призначенні лізингу та кредиту для цілей бізнесу. В цілому їх можна висловити так:

 • Кредитні кошти можуть бути спрямовані підприємцем на будь-які цілі, а лізингові – переважно на розвиток бізнесу і оновлення основних фондів.
 • У випадку з кредитом банку доводиться контролювати цільове використання позики. При лізингу контроль не потрібно, оскільки майно належить лізингодавцю.
 • При кредитуванні бізнесу банку потрібні гарантії у вигляді застави вже наявного у клієнта майна (якого може і не бути), а також страхування. У випадку з лізингом в якості застави виступає саме майно, що купується.
 • Куплене на кредитні кошти майно відразу надходить на баланс фірми, що взяла кредит. Після придбання майна в лізинг воно може як перебувати на балансі лізингодавця, так і перейти на баланс лізингоодержувача, залежно від умов договору.
 • Придбане на позикові кошти майно відображається в балансі позичальника і обмежує можливості подальшого кредитування. Лізингове майно найчастіше проходить по балансу лізингової компанії, дозволяючи лізингоодержувачу спокійно брати кредити.
 • Припинення платежів по кредиту може призвести до банкрутства підприємства і розпродажу активів для погашення боргу. Припинення лізингових платежів призводить тільки до вилучення отриманого в лізинг майна.

Чим лізинг відрізняється від оренди

З формальної точки зору лізинг схожий на оренду. І в тому, і в іншому випадках є власник майна та особа, яка хотіла б це майно отримати у володіння, але не має всієї суми для покупки. Власник, в свою чергу, готовий здати майно в користування з певною націнкою.

Але поряд зі схожістю між орендою та лізингом є й суттєві відмінності.

Параметри Оренда Лізинг
Формальні параметри
Термін Найчастіше короткі терміни з можливістю пролонгування. У значній частині угод лізингу термін договору дорівнює терміну повної амортизації переданого майна або близький до нього.
Предмет Будь-яке невитрачене майно, не обмежене в обороті. Невитрачене майно, не обмежене в обороті і не є природним об'єктом (наприклад, земельною ділянкою)..
Можливість викупу майна після закінчення дії договору нема є
Право на власність користування
Хто вибирає надане майно Орендодавець Лізингоотримувач
Пакет документів Підтвердження платоспроможності не потрібно Документи, що підтверджують існування бізнесу і платоспроможність
Бізнес-схема
Учасники угоди Орендодавець, орендар Продавець, лізингодавець, лізингоодержувач. Можуть також брати участь банки, страхові компанії, фірми-гаранти і т. д.
Статус продавця (виробника) майна В угоді не бере участі Учасник угоди, укладає договір з лізингодавцем.
Відповідальність за відповідність майна заявленим вимогам Несе орендодавець Несе лізингоодержувач , за винятком ситуації, коли майно до передачі в лізинг пропонує лізингодавець, і він же шукає продавця.
Ризик випадкової втрати/псування майна Несе орендодавець Несе лізингоодержувач
Суб'єкт страхування майна Орендодавець Найчастіше лізингоодержувач

Як оплачувати Лізинг?

Платежі за Лізинг вносять у кілька етапів:

 1. Початковий внесок. Зазвичай це 20-30% від вартості майна. Але для самого ходового обладнання (наприклад, популярних марок автомобілів) початковий внесок може бути нижче – 5-10% від ціни.
 2. Регулярні виплати - зазвичай щомісячні або щоквартальні.
 3. Платіж за викуп майна.

Останній викупний платіж ви вносите тільки в тому випадку, якщо хочете залишити майно собі. Сума викупу залежить від умов вашого договору (терміну лізингу, розміру регулярних платежів), так що уважно вивчіть його, перш ніж підписати.

Іноді за лізинг можна розраховуватися продукцією. Наприклад, якщо ви берете в лізинг обладнання для польових робіт, лізингова компанія може погодитися прийняти від вас платіж зерном. У такому випадку ціна зерна прописується в договорі.

Регулярні виплати бувають:

 • ануїтетні - ви платите одну і ту ж суму протягом усього терміну договору;
 • регресивні - в перші місяці ви платите більше, потім сума внесків поступово знижується. Це, по суті, спосіб перерозподілити боргове навантаження.

Якщо у вас сезонний бізнес, лізингова компанія може піти вам назустріч і скласти індивідуальний графік виплат: ви будете платити більше в ті місяці, коли ваша виручка вище.

Пам'ятка для оформляючих Лізинг

 • Виберіть надійну лізингову компанію

  Почитайте відгуки, поговоріть з представником компанії та її клієнтами, подивіться місце компанії в галузевому рейтингу.

 • Уважно прочитайте договір

  Перед тим як підписати договір, обговоріть всі його пункти: суму і графік виплат, умови викупу або повернення, страховку, розмір відсотків і неустойки в разі прострочення платежу або несвоєчасного повернення майна.

 • Дотримуйтесь умов договору

  Уважно вивчіть всі вимоги лізингової компанії. Наприклад, може з'ясуватися, що на лізинговому автомобілі не можна виїжджати за межі міста. Або верстат повинен працювати лише певну кількість годин в день. Якщо ви порушите ці умови, компанія може забрати у вас майно.

 • Слідкуйте за графіком виплат

  Якщо ви двічі прострочите виплати, лізингова компанія може розірвати договір і забрати майно, яке вам видали в лізинг.

Лізинг і податки

Прибутковий податок

Для лізингоодержувача платежі з лізингу відносяться до інших витрат. Відповідно, чим вище платіж, тим менше доводиться платити податку на прибуток. Це, на думку законодавця, стимулює розвиток підприємств і оновлення основних засобів.

При укладенні договору лізингу може бути два варіанти:

1. Якщо майно залишено на балансі лізингодавця

У цьому випадку лізингоодержувач включає до витрат всю суму лізингового платежу.

Наприклад, якщо лізинговий договір укладено на 24 місяці, а загальна сума платежів без ПДВ становить 300 000 грн, то щомісячна сума, що включається покупцем у свої витрати, складе: 300 000 грн / 24 місяці = 12 500 грн.

2. Якщо майно поставлено на баланс лізингоодержувача

Майно має бути включено до тієї чи іншої амортизаційної групи за вартістю витрат лізингодавця на купівлю предмета лізингу та його передпродажне обслуговування. Амортизація нараховується залежно від групи – підвищує коефіцієнт на деякі види майна може досягати 3 (амортизація відбувається в 3 рази швидше, ніж зазвичай).

Лізингоодержувач може включити до складу витрат лізинговий платіж за вирахуванням суми амортизації майна.

Візьмемо той же приклад з майном, взятих у лізинг за 300 000 грн, і щомісячним платежем у 12500 грн, а вартість купівлі предмета лізингу (нехай це буде верстат з програмним управлінням, що відноситься до 5-ї групи амортизації) становила 200 000 грн. Мінімальний термін використання майна 5-ї групи – 85 місяців. 200 000 грн. / 85 міс. * коеф. 3 = 7058 грн.

Ця сума й піде до складу витрат для визначення бази з податку на прибуток як вартість амортизації. Плюс у витратах врахується частину лізингового платежу в розмірі 12500 – 7058 = 5442 грн. У підсумку відрахування складе все ті ж 12 500 грн, але якщо він не буде правильно оформлений, податок на прибуток доведеться платити без всяких відрахувань.

Податок на додану вартість

За договорами лізингу можна отримати від держави відшкодування ПДВ. Це станеться, якщо ви виконаєте наступні умови:

 • Взяте в лізинг майно придбавається лізингоодержувачем для діяльності, що обкладається ПДВ.
 • Лізингодавець може підтвердити, що дійсно надав лізингоодержувачу майно.
 • Лізингоодержувач може підтвердити, що відобразив лізингову операцію у своєму бухгалтерському обліку.
 • Є рахунок-фактура на лізинговий платіж, надана лізингодавцем покупцеві.

Податок на майно

Якщо майно залишається на балансі у лізингодавця, лізингоодержувач податок не сплачує. При оформленні майна на баланс лізингоодержувача, можна скоротити податок на майно за рахунок прискореної амортизації. Не нараховується в період дії договору лізингу податок на рухоме майно, незалежно від того, на чиєму балансі воно знаходиться.

Часті питання по лізингу

Чи можна закрити лізингову угоду достроково?

У більшості компаній достроковий викуп предмета лізингу передбачений (цей пункт повинен бути вписаний в договір). Однак для лізингоодержувача це не найвигідніший варіант: при достроковій оплаті залишкової вартості сума викупу вища, а податкові преференції менша. Крім того, швидкий викуп призводить до підвищеної уваги до операції з боку податкових органів: у податковій можуть анулювати договір лізингу і визнати його договором товарного кредиту. Тоді ніяких податкових відрахувань не буде взагалі.

В яких випадках куплене в лізинг майно потрібно реєструвати в державних органах?

Згідно із законодавством, реєструвати необхідно наступне майно і право на нього:

 • транспорт (авіаційний, морський, автомобільний)
 • устаткування підвищеної небезпеки

У кожному з цих випадків предмет лізингу реєструється за угодою між лізингодавцем і лізингоодержувачем на одного з них. При розірванні договору лізингу із-за несплати лізингоодержувачем регулярних платежів реєстраційні органи анулюють запис про користувача майна.

У нас державна установа. Чи можемо ми брати майно в лізинг?

Так, державні та муніципальні установи мають право виступати в якості лізингоодержувача. Однак для них закон про лізинг встановлює ряд особливостей:

 • Лізингодавець самостійно визначає продавця і несе відповідальність за своєчасну поставку майна.
 • Розрахунки здійснюються тільки в грошовій формі, бартер не допускається.
 • В якості застави може використовуватися тільки передане в лізинг майно.

Лізингодавець затримує поставку обладнання, посилається на проблеми у постачальника. Компенсувати втрачений час відмовляється, мотивуючи це тим, що постачальника ми шукали самі. Чи правомірно це?

Законодавство прямо вказує на те, що ризик невиконання постачальником зобов'язань за договором лізингу покладається на сторону, яка вибирала Постачальника. Найчастіше в цій ролі виступає лізингоодержувач. Те ж саме стосується невідповідності майна завданням проекту. Якщо ви вибрали обладнання, а воно виявилося невідповідним, витрати покладаються на вас. Якщо постачальника або обладнання шукала лізингова компанія, оплачувати витрати буде вона.

Що таке сублізинг?

Під цим терміном розуміють передачу права користування лізинговим майном третім особам. Припустимо, була взята в лізинг Техніка для здійснення проекту. Він виконаний раніше терміну. Закрити договір достроково – значить понести збитки в плані компенсації за податками. Приймається рішення здати техніку в сублізинг. Колишній лізингоодержувач стає лізингодавцем. При цьому потрібен дозвіл на операцію з боку початкового лізингодавця. Новий лізингоодержувач має такі ж преференції по податках, як і основний. Якщо договір основного лізингу порушений (не вносяться чергові платежі), недійсним визнається і Договір сублізингу.

Часто доводиться чути про фіктивний лізинг. Що це таке?

Найчастіше фіктивний лізинг - це прикриття угоди купівлі-продажу в розстрочку. Оформляється для того, щоб отримати податкові пільги. Оскільки в багатьох регіонах існують програми стимулювання розвитку економіки, лізингові операції там субсидуються державними коштами. Це теж відкриває широкий простір для фіктивних угод.

Схема: в органи влади надходив підроблений договір лізингу (насправді ніякого майна спочатку не існувало і не передавалося), за яким зловмисники отримували передбачену регіональними програмами компенсацію першого внеску або процентної ставки. В схемі брав участь співробітник центру підтримки підприємництва, який закривав очі на очевидну фіктивність договору.

Висновок + відео

Отже, лізинг – це один з найбільш зручних фінансових інструментів, що дають можливість фірмі оновити основні засоби або придбати обладнання для розвитку нових напрямків бізнесу. Головна його перевага в тому, що для реалізації своїх планів підприємцю не потрібно вкладати великі власні кошти і ставити під удар фінансову стабільність компанії.

Державою передбачено ряд пільг і податкових преференцій для компаній, що використовують для свого розвитку лізингові схеми. Деякі особливо підприємливі діячі намагаються отримати від цього вигоду за рахунок використання фіктивного лізингу, але за такі речі можна заробити судимість за статтею ККУ «Шахрайство».

Потрібно враховувати, що лізинг далеко не в кожному випадку може замінити кредит: прийняття рішення повинен передувати ретельний розрахунок майбутніх витрат і облік супутніх обставин. Втім, поширеність лізингу в Україні говорить про те, що дуже часто саме він – найкращий варіант для розширення своєї справи.

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити