Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Як зберегти свої гроші — кращі способи і варіанти заощадження

Останнє оновлення: Вівторок, 20 лютого 2024 Автор: Тамара Сумська

Як зберегти свої гроші

 В умовах фінансової кризи і непостійності вітчизняної валюти людей все більше цікавить, як краще зберегти гроші, щоб не втратити заощадження через інфляцію, а ще краще – примножити. Є кілька способів, куди можна інвестувати накопичені фінанси, щоб вони працювали і приносили дохід. Кожен спосіб має свої переваги і недоліки.

 Особисті фінанси та способи їх заощадження

Особисті фінанси – це всі грошові надходження і витрати в рамках сімейного бюджету. І вони вимагають грамотного управління, як і будь-який бюджет компанії. Існує багато способів не тільки грамотно їх зберігати, але і ефективно використовувати. До вибору способу заощадження варто підходити вкрай відповідально, оскільки від нього залежить фінансова спроможність усієї родини.

Гроші на поточні потреби

У цю категорії входять особисті заощадження на поточні, найчастіше щомісячні, витрати. Перед тим, як організувати їхні заощадження, варто подумати про планування сімейного бюджету. Ведення обліку витрат і доходів дозволить заздалегідь планувати витрату грошей і бачити можливості економії.

Зберігати такі засоби краще одночасно декількома способами:

 1. Частково готівкою вдома, не забуваючи про заходи безпеки.
 2. На банківському ощадному рахунку, який можна в будь-який час поповнити або зняти готівку. Важливо заздалегідь планувати візит в банк і підлаштовуватися під графік його роботи.

Альтернатива відкриттю поточного рахунку - заощадження коштів на банківській дебетовій картці. Переважні її відмінності – мобільність, незалежність від графіка роботи банку.

Подушка безпеки

Спосіб можна ще назвати формуванням резервного фонду. Використовувати накопичені кошти так стоїть на рішення надзвичайних подій, наприклад, рішення проблем зі здоров'ям, поломка авто, втрата роботи, вимушений ремонт.

Створювати подушку безпеки рекомендується в розрахунку на те, що в разі гострої необхідності вона допоможе сплачувати власнику поточні витрати протягом 3-6 місяців. Наприклад, якщо сума щомісячних витрат сім'ї становить 12 000 грн, резервний фонд повинен складати 36 000-72 000 грн.

Основні вимоги до розглянутого способу заощаджень:

 • мобільність – можливість скористатися грошима в будь-який час;
 • зберігання резервних грошей окремо від коштів на поточні витрати;
 • не рекомендується зберігати на одному резервному рахунку більше 350 000 грн, оскільки це гранична сума, яку держава гарантує відшкодувати в разі банкрутства банку.

Резервні фінанси краще зберігати на ощадному або накопичувальному банківському рахунку. Оптимальний варіант – вклади з капіталізацією відсотків або дебетові картки з нарахуванням відсотків на залишок, і обов'язково без обмежень поповнення-зняття.

На короткострокові цілі

Просто відкладати гроші без будь-якої мети – неефективно. Зрештою, власник їх просто витратить. Тому, замислюючись, як вигідніше зберегти свої гроші, важливо визначити для себе короткострокові або довгострокові цілі заощаджень.

Недостатньо просто придумати собі мету накопичення. Важливо, щоб вона відповідала ряду критеріїв:

 • конкретність;
 • фінансовий вимір (вартість мети);
 • тимчасові параметри (якщо мова йде про короткострокові цілі, це від 1 до 5 років).

Психологи рекомендують написати мету на папері і прикріпити на саме видне місце в будинку. Якщо планована покупка стосується всієї родини, краще, щоб в розробці мети брали участь всі зацікавлені.

Крім перерахованих моментів важлива також самодисципліна і знання актуальних фінансових інструментів. Для примноження накопичень для досягнення короткострокових цілей підходять такі способи:

 1.  Зберігання грошей на банківському депозиті. Важливо вибирати надійний банк, програму з процентною ставкою, вище інфляції, щомісячною капіталізацією відсотків, можливість поповнення і забороною на зняття вкладень до кінця терміну договору. Ну і не класти на один рахунок більше 350 000 грн.
 2. Пайові інвестиційні фонди, тобто вкладення в цінні папери та інші активи. Спосіб не вимагає професійних знань і навичок у сфері інвестування, всі рішення буде приймати керуюча компанії в дозволених інвестором межах. Рекомендується інвестувати не менше 20 000 грн і не менше, ніж на 3 роки. Доходи в такому випадку вище, ніж від депозиту, а ризики диверсифіковані.
 3. Відкриття індивідуального інвестиційного рахунку в одному з великих банків. Рахунок можна в будь-який час поповнювати, а кошти інвестувати в акції, нерухомість. Дохід за таким рахунком – це результат зростання ціни придбаних активів, а також можливість повернення ПДФО за умови відкриття ІВС на 3 роки.

Вибирати спосіб варто з переваг і, враховуючи, якою сумою володіє інвестор.

На довгострокові цілі

Найпопулярніший приклад довгострокової мети - забезпечення гідного життя на пенсії. Держава поки не здатна повною мірою утримувати своїх громадян непрацездатного віку.

Для реалізації подібної мети можна використовувати наступні інструменти:

 1. Накопичувальні програми провідних страхових компаній. Найчастіше СК гарантують не тільки збереження вкладень, але і невеликий дохід.
 2. Індивідуальний пенсійний план, що відкривається в недержавних пенсійних фондах.
 3. Вкладення в дорогоцінні метали, валюту.
 4. Пенсійні інвестиційні фонди.

Ще один відмінний інструмент, враховуючи постійне зростання цін на такі активи - покупка нерухомості.

Способи вберегти і примножити накопичення

Основне правило, яким варто керуватися у виборі способів зберігання заощаджень – важливо думати, як зберегти накопичені кошти, а не як з їх допомогою максимально заробити.

Банківський депозит

Даний фінансовий інструмент - перше, що спадає на думку будь-кому, хто розглядає варіанти заощадження накопичень. Варіант підійде бажаючим просто вберегти свої гроші від інфляції, не думаючи про прибуток. Хоча, експерти стверджують, що поточні процентні ставки, які пропонують вітчизняні банки, не покривають реальну інфляцію.

Важливо розуміти, вибираючи такий спосіб, що, якщо знадобиться зняти гроші до закінчення терміну депозиту, вкладник втрачає вже набігли відсотки. Особливо неохоче банки розлучаються достроково з доларовими вкладами.

Список банків, де краще зберегти гроші в кризу

Якщо все ж варіант з банківським депозитом прийнятний, варто відповідально поставитися до вибору фінансової установи. Рекомендується зберігати гроші відразу в декількох банках, і щоб на одному рахунку було не більше 350 000 грн.

Великі банки, які можна віднести до категорії надійних банків України:

 1. Райффайзен Банк Аваль
 2. Укрсиббанк
 3. ОТП Банк
 4. Креді Агриколь Банк
 5. Прокредит Банк
 6. Кредобанк
 7. Укргазбанк
 8. Укрексімбанк
 9. ПУМБ
 10. Ощадбанк
 11. Правекс Банк
 12. Приватбанк
 13. Альфа-Банк

Якщо вибирати менш відомі кредитні установи, важливо вивчити рейтинг, відгуки реальних вкладників, а також детально переглянути запропоновані програми.

Нерухомість

Покупка нерухомості була і залишається популярним способом вкладень, тільки далеко не кожному доступний. Переваги способу - не тільки збереження заощаджень, але і їх примноження.

Головний мінус – варто хоча б трохи розбиратися в особливостях роботи цього ринку, щоб реально оцінювати вартість об'єкта, що цікавить.

Золото

Покупку золота краще вибирати, якщо інвестор готовий розглядати питання вкладень в перспективі. Існує кілька способів інвестування в дорогоцінний метал:

 • злиток;
 • інвестиційні, колекційні монети;
 • ювелірні прикраси;
 • знеособлений металевий рахунок.

В горизонті 1-2 років подібні вкладення вкрай ризиковані, незважаючи на те, що золото продовжує рости в ціні. Якщо стоїть завдання високого збереження заощаджень їх примноження, краще інвестувати на 3-5 років.

Акції

Спосіб, що вимагає професійного розуміння ринку. Експерти не радять в сьогоднішніх умовах кризи купувати акції українських емітентів. Вибираючи такий інструмент для вкладення грошей, потрібно пам'ятати про високий ризик втрати всіх заощаджень.

Облігації державної позики

Якщо інвестор зацікавлений все ж у фондовому ринку, в умовах кризи краще звернути увагу на облігації державної позики. Головна відмінність таких вкладень – мінімізація ризиків, оскільки цінні папери випускає безпосередньо держава (операції проводить Нацбанк).

Бінарні опціони

Операції на фондовій біржі вимагають розуміння роботи ринку і пов'язані з високими ризиками, тому фінансові аналітики не рекомендують вкладати таким чином всі свої заощадження. Можна самостійно розібратися в системі великих торгових майданчиків або довірити свої гроші брокеру.

Не варто довіряти вітчизняним компаніям, які пропонують торгівлю бінарними опціонами, якщо і вибирати такий спосіб заощадження, то тільки з допомогою торгових майданчиків зі світовим ім'ям.

Власний бізнес

Вільні кошти можна інвестувати в свій бізнес. Головна перевага – можливість самореалізації і максимальний дохід в разі успіху. Для початку варто задуматися про вибір сфери діяльності, спираючись на власні знання, досвід і ситуацію на ринку.

Щоб себе убезпечити, можна інвестувати в чужий бізнес і отримувати пасивний дохід у вигляді відсотка від прибутку.

Ячейки в банку

Для тих, хто боїться зберігати готівку в будинку, але не бажає використовувати будь-який інший фінансовий інструмент для вкладень, можна скористатися осередком в банку. Основна відмінність від банківського депозиту - клієнт платить банку за оренду спеціального осередку зберігання.

До плюсів методу можна віднести:

 • підвищений рівень безпеки у фінансових установах;
 • немає ризику банкрутства банку;
 • повна анонімність.

Серед недоліків варто відзначити – оплата оренди, немає можливості в будь-який час доби перевірити вміст комірки.

Антикваріат

Визнані твори світового мистецтва дорожчають рік від року, часто досягаючи вартістю в десятки мільйонів доларів. Але, у випадку з вкладенням в антикваріат дуже важливий досвід і спеціальні знання, щоб відрізнити оригінал від підробки, або мати досвідченого експерта в даному напрямку.

До категорії антикваріату відносять практично будь-яку річ, вік якої понад 50 років. Це речі, що мають історичну, художню, культурну цінність. Реалізувати придбаний експонат дорожче можна на спеціалізованих торгових майданчиках, аукціонах, виставках, в магазинах.

Дебетові карти

Це найзручніший спосіб зберігання тимчасово вільних фінансових коштів. Власник дебетової картки в будь-який час може її поповнити, зняти готівку, перевести гроші на інший рахунок або оплатити покупку.

При всіх перевагах, у способу є і недоліки. Це ризик банкрутства банку, проблеми з ліквідністю, зростання процентних ставок.

В якій валюті надійніше зберігати гроші

Експерти рекомендують диверсифікувати вкладення, тобто відкривати рахунки в різних валютах: гривні, долари, євро. Якщо розглядати довгострокові вкладення, то є сенс зберігати заощадження і в інших валютах – юані, швейцарські франки, фунти стерлінгів.

Чому не можна зберігати гроші вдома

Основна причина, по якій наші громадяни досі вважають за краще зберігати гроші вдома - страх ризику втрати власних заощаджень. При цьому вони забувають про другий бік медалі – інфляції, що, по суті, дорівнює втраті грошей.

Ймовірність пограбування квартири набагато вище, ніж проникнення в банківську комірку або банківський рахунок. Вибираючи сучасні фінансові інструменти, власник заощаджень не тільки знижує ризик їх втрати, а й отримує можливість примножити свої гроші.

Заробляйте на своїх витратах

Наприклад, якщо користуватися «Альфа-картою», ви будете отримувати 2% кешбек на всі покупки в перші два місяці. А з урахуванням того, що паперовими грошима в період пандемії користуватися небажано, — проводити безготівкових платежів ви будете достатньо для повернення пристойного кешбек.

Після закінчення двох місяців кешбек в розмірі 2% нарахують, якщо витрати по карті перевищать 30 000 грн на місяць. Якщо менше 30 тисяч, але більше 4 — назад повернеться 1,5%.

Плюс кожен місяць Вам буде повертатися 6% річних від залишку грошей на карті.

Відео

 Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити