Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Що таке хедж-фонд і як вони працюють

Останнє оновлення: Четвер, 29 лютого 2024 Автор: Тамара Сумська

хедж-фонд

Перший хедж-фонд з'явився більше 60 років тому, але на пострадянський простір вони прийшли зі зрозумілих причин значно пізніше. Тому вітчизняні приватні інвестори погано знайомі з особливостями їх роботи. Що ж це за фонди і як вони заробляють гроші.

Історія

Вважається, що винахідником хедж-фондів став Альфред У. Джонс. Саме його компанія відкрила в 1949 році фонд, який вперше назвали хеджевим. Але існують і інша точка зору. Уоррен Баффет вважає інакше: незважаючи на те, що використовувалася зовсім інша назва, вперше цю схему роботи застосовував ще його вчитель Бенджамін Грахам. І робив він це ще в двадцятих роках минулого століття. Отримати популярність, в якості першовідкривача, йому завадило тільки загальна недовіра ринку до пайових фондів і Велика депресія. Баффет це доводив так люто, що один з журналістів навіть написав досить уїдливу статтю, в якій намагався довести, що першим хеджування використовував ще Арістотель. Все це насправді не стіл вже важливо. Хто б не придумав їх, зараз хедж-фонди займають дуже важливе місце в інвестиційному бізнесі.

Розквіт їх почався в 80х роках минулого століття. Саме тоді назву хедж-фонд почули не тільки професіонали, а й прості обивателі. І це при тому, що в США можливість інвестування в нього обмежена: зробити це можуть тільки кваліфіковані інституційні інвестори, які управляють активами більше ста мільйонів доларів. Популярність їх обумовлена декількома факторами. В першу чергу завдяки тому, що вони при грамотно обраної стратегії можуть отримати прибуток не тільки при зростаючому ринку, але і при його падінні.

Чимало для популяризації зробив Джордж Сорос, а вірніше діяльність його фонду Quantum і прибутку, які той заробив. Зараз всі знають, що він заробив мільярд доларів, граючи на девальвацію фунта.

Що таке хедж-фонд

Для початку необхідно засвоїти: хедж-фонди – це нескладно. В основі їх закладений досить простий і логічний принцип: вони працюють на всіх ринках і вкладають у всі цінні папери та їх похідні. Якщо звичайний фонд законодавчо досить обмежений, то hedge за родом своєї діяльності формує свої активи з усього спектру доступних фінансових та біржових інструментів. Це дає величезну перевагу, так як дозволяє не залежати від ринку, а йти туди, де є перспективи отримання високих доходів. У класичному фонді, якщо ринок падає, то й акції, в які ви вклали гроші, знецінюються – зробити з цим ви нічого не можете. Вам залишається тільки одне, продати дешевшаючі активи, щоб зафіксувати збитки на якомусь легкотравному рівні. Хедж-фонд, використовуючи різні похідні фінансові інструменти, може заробити навіть на падаючих котируваннях. Зараз більшу частину своїх активів ці фонди тримають, якраз в деривативах.

«А як же хеджування?» - виникає питання у багатьох новачків. Хеджування – це система управління ризиків. Найпростіше її визначення: це використання (купівля) одного інструменту, який взаємопов'язаний з негативним впливом ринку на інший інструмент. Простий приклад зі звичайного життя. Ви берете у банку кредит в доларах, але ваші доходи виключно гривневі. Коли прийде час повертати кредит курс може помінятися і істотно. Якщо гривня зміцнюється, ви несподівано отримуєте додаткові доходи, так як вам доведеться менше боргу віддавати. Однак при її девальвації ви несете збитки. Простій людині з цими ризиками доводиться змирятися. Інвестиційні фонди, хедж-фонди, корпорації використовують хеджування. Якщо б ви могли вийти на біржу, ви б купили ф'ючерс на продаж вам валюти за певною ціною. При цьому треба розуміти, що хеджування не усуває ризики повністю, це своєрідна страховка, за допомогою якої ви мінімізуєте свої втрати.

Як заробляє хедж-фонд 

Здатність хедж-фондів отримувати доходи при будь-якій ситуації на ринку безпосередньо позначається на їх прибутковості.

Вже згадуваний Quantum в середньому за рік заробляв 900 млн. доларів. Звичайно, і в цій галузі бувають провали, але в цілому показники виявляються вище, ніж по інших напрямках. Наприклад, в передкризовий час на початку 2000х вони заробляли 10-15% в рік в США, а деякі примудрилися за 10 років дати віддачу в 500% і навіть 1000%. Як же вони цього досягають.

Принципи, які вони застосовують, відомі давно:

  • Купувати недооцінені ЦП і продавати переоцінені.

Недооціненими папери – це ситуація, коли на ринку вони коштують дешевше, ніж могли б, виходячи з наявного потенціалу. Тому можна припустити, що незабаром вони будуть рости. Відповідно переоцінені цінні папери, на ринку котируються вище їх реальної вартості.

Це один з найпростіших прикладів застосовуваних стратегій, в реальності їх величезна кількість, але вона прекрасно демонструють загальну систему. При цьому треба враховувати, що вони рідко працюють виключно за рахунок власних засобів, активно використовують кредити і беруть цінні папери в борг у брокерів.

Напевно, вам доводилося чути і такі терміни як коротка і довга позиція. Коротка позиція означає, що фонд взяв ЦП в борг на певний термін за умови їх подальшого продажу. Наприклад, взявши тисячу акцій за ціною 1000$ за штуку, він продає їх за 100 тисяч. Через якийсь час вартість акцій падає, припустимо, до 900$ за штуку. Хедж-фонд купує їх, і повертає брокеру. В результаті фонд заробляє десять тисяч, з яких виплачує брокеру якусь суму. Довга позиція означає, що фонд, чекаючи подорожчання акцій, викуповує їх у брокера (або знову бере в борг). Після цього він чекає, поки вони подорожчають до 1100$. Після чого продає їх, отримуючи прибуток в 100$ за кожну.

Структура хедж-фонду

Поява фонду ініціює керуюча компанія. Вона починає залучати інвесторів, домовляється з банками і брокерами, якщо звичайно ті самі не створюють фонд, що буває досить часто. Саме фахівці керуючої компанії здійснюють безпосередньо всі операції з купівлі та продажу цінних паперів.

Працювати фонд починає тоді, коли вдається зацікавити інвесторів. Вони приносять свої капітали, передають їх під управління фонду і отримують більшу частину прибутку.

Дуже важливу роль відіграє банк-гарант. Саме в ньому зберігаються всі капітали інвесторів (гроші, золото, цінні папери). Іноді він, а не первинний брокер, займається і укладанням всіх угод. Тому вимоги до банку досить серйозні: він повинен бути великим і володіти високою репутацією.

Адміністратор (аудитор) виконує функцію нагляду за діяльністю хедж-фонду. Він незалежно від керуючої компанії оцінює вартість його активів. Це спрямовано на зниження всіляких ризиків. Крім того він веде бухгалтерію, готує звітність, в тому числі і ту, яка направляється інвесторам. Іноді він веде підписку на паї фонду і займається їх погашенням.

Функції, які виконує первинний брокер, дуже різноманітні. По суті, якщо розпорядження про операції дає керуюча компанія, то на ньому залишається вся технічна частина операції, починаючи від безпосередньо угод на біржі і закінчуючи депозитарну діяльність та кредитування. З урахуванням того, що діяти хедж-фонд може на самих різних майданчиках і країнах, первинний брокер повинен володіти можливостями здійснювати операції скрізь, де може знадобитися. Тому ними виступають великі міжнародні банки, наприклад, Merrill Lynch, Goldman Sachs або Morgan Stanley. У Україні його функції досить довгий час намагається взяти на себе Приват, але поки не дуже успішно.

Типи хедж-фондів

Варіантів класифікації існує величезна безліч, але більшість орієнтуються на ту, яку запропонував МВФ. Там виділено три основних типів хедж-фондів:

  • Глобальні фонди – це фонди, які здійснюють свої операції на ринках усіх країн. Однак свою інвестиційну стратегію вони будують на підставі вивчення поведінки котирувань окремих компаній.
  • Макро-фонди працюють на ринку якоїсь певної країни, наприклад, виключно на українському або китайському. Вони приймають рішення про відкриття тієї чи іншої позиції на підставі макроекономічної ситуації в ній.
  • Фонди відносної вартості – це класичні хедж-фонди, які оперують на національних ринках і використовують стандартну схему роботи. Вона спирається на існування різниці відносних цін на активи, які взаємопов'язані. Саме ці фонди використовують ті ж самі принципи, які застосовували перші фонди, про які ми говорили вище.

Чим хедж-фонди відрізняються від Піфів?

У загальних рисах ми вже говорили, чим відрізняються хедж-фонди від Піфів. Для наочності всі відмінності можна звести в таблицю:

Параметри порівняння Хедж-фонд ПІФ
У що вкладає: Всі цінні папери, їх похідні, майнові активи, валюта, дорогоцінні метали та опціони. Виключно цінні папери та майнові активи.
Скільки коштує мінімальний внесок: Від ста тисяч$, але великі фонди зажадають вкладень від декількох мільйонів$. У Україні від 1000 грн.
Інвестиційні стратегії: Відкривають як довгі, так і короткі позиції. Відкривають тільки довгі позиції
Контроль держави: Практично не регулюється. Жорстке реґулювання.
Хто може стати інвестором: Так звані «акредитовані» або кваліфіковані інвестори. Будь-який бажаючий.
Як розподіляються доходи: Утримує частину отриманого прибутку (20-25%) Утримує обумовлену суму від вартості паю (2-5%).
Як вийти з фонду: Пай можна продати тільки всередині фонду. Дозволяється продаж пай на вторинному ринку.

Як бачите, за своїми відмітними особливостями хедж-фонди більш вільні. Головне обмеження для них - це сума вкладу, з яким інвестор може в них увійти.

Як вкласти свої гроші в хедж-фонд?

Як бачите стати учасником українського хедж-фонду досить складно. Але проблема не тільки в існування перешкоди кваліфікації, в США, де вимогу не менш жорсткі, це не заважає залучати тисячі інвесторів. Проблема більшою мірою в тому, що в інвесторів немає повної довіри до вітчизняних керуючим. Швидше за все, позначається недолік досвіду на цьому ринку.

Для тих, хто хоче спробувати інвестувати в закордонний хедж-фонд, необхідно в першу чергу відкрити рахунок в західному банку і акумулювати там досить велику суму. Зазвичай мова йде про мільйон доларів і більше. У багатьох американських і європейських великих банків є свої фонди, з якими вони співпрацюють. Можна скористатися їх послугами, а можна пошукати альтернативну пропозицію.

Деякі радять скористатися послугами українських посередників, які куплять для вас пай в якомусь іноземному фонді, але ми не рекомендуємо вам йти цим шляхом. Це мало сенс, поки дія хедж-фондів була заборонена в Україні, зараз необхідність відкривати фонд в Європі, щоб управляти їм звідси за великим рахунком відпала. Але крім того, ви зіткнетеся з деякими неприємними ризиками. По-перше, подібна схема слабо захищає ваші права. По-друге, вам буде досить складно здійснювати моніторинг цього фонду.

Плюси та мінуси хедж-фондів

Плюси

  1. Можливість одержання високого прибутку. Хедж-фонди можуть запропонувати середній річний дохід 20-30%, іноді до 70%.
  2. Гнучке реагування зміну кон'юнктури ринку. Для збільшення капіталу немає суворої системи, правил чи обмежень. Використовуються різноманітні стратегії, зокрема високоризикові.
  3. Хедж-фонди можуть торгувати (і зазвичай торгують) з використанням кредитного плеча. Що обіцяє великий прибуток при відносно невеликих вкладеннях, але і загрожує великими втратами.

Мінуси

  1. Інвестиції мають тривалий характер, достроково забрати свої кошти буває вкрай складно чи зовсім неможливо.
  2. Немає суворого регулювання. Це може призвести до помилок і зловживань керівника, а також стати причиною виникнення конфлікту інтересів.
  3. Хедж-фонди можуть створити загрозу дуже високих втрат не тільки для клієнта, але і для всієї світової фінансової системи, оскільки в них беруть участь провідні банки, які вкладають астрономічні суми. Високий поріг входу начебто мінус, але покликаний закрити дорогу в хедж-фонди людям без спеціальних знань та досвіду.

Відео

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити