Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Сергій КосенковСтаттю перевірив:

Сергій Косенков

Наш експерт-рецензент. Автор фінансово-інвестиційного журналу «BiznesCat.com».

Сергій Косенков

Що таке гроші – їх функції і види

Останнє оновлення: Неділя, 29 грудня 2019 Автор: Тамара Сумська

Що таке гроші

 Привіт, шановні читачі блогу ITstatti.in.ua. Ми звикли до грошей, як до засобу придбання будь-яких товарів і послуг.

Тому навіть не замислюємося про те, що таке гроші, коли вони з'явилися в побуті, і чому зараз гроші існують у тому вигляді, в якому ми їх знаємо.

У цій статті постараємося розповісти все (або майже все) про гроші.

Гроші — це загальний еквівалент вартості

Первісні люди ділили здобич серед членів свого племені, не вимагаючи нічого натомість, безкоштовно. З придбанням нових навичок (вирощуванням рослин для їжі, виготовленням одягу, посуду та інших речей) мисливці стали змінювати свою мисливську здобич на предмети, виготовлені одноплемінниками. Так з'явилася торгівля у формі натурального обміну (бартер).

Можна провести аналогію з малюками, що грають в пісочниці: вони також люблять "змінюватися", змінюють машинку на ведмедика, гудзик на цукерку. Трохи подорослішавши, вони починають грати «в магазин», тепер вони «продають» машинку не за іграшку, а за красивий фантик, і чим більше фантиків, тим «крутіше» куплена машинка.

Те ж саме сталося і з натуральним обміном в ті далекі часи: ну не потрібно мисливцеві 10 мисок і 5 гребенів для волосся. Так назріла необхідність у створенні еквівалента вартості речей і послуг.

В якості цього еквівалента в різних частинах світу приймалися різні предмети. Наприклад, в Китаї за 1000 років до н. е. це були мотики, лопати і ножі. А в багатьох країнах Азії та Африки в якості оплати виступали морські раковини.

мушля каурі

Подивіться, як виглядає мушля каурі, яка колись виконувала функцію грошей в країнах Азії.

Це були прототипи сучасних грошей, еквівалента вартості товарів і послуг.

Перші металеві гроші у формі залізних монет з отвором посередині з'явилися в Китаї за 600 років до н. е. В Греції в III столітті до н. е. гроші карбувалися із золотого сплаву в храмі, який називався Юнона-Монета. Звідси походить назва "монета".

Висновок: гроші – це специфічний товар, в одиницях виміру якого оцінюють вартість всіх інших товарів і послуг.

По суті, це самий ліквідний товар, який не складе труднощів обміняти на щось інше (товари, послуги, інші гроші, тобто валюти).

Що таке гроші

Якими якостями повинні володіти гроші

 • вони повинні бути однорідними за якістю (тобто бути виконані з одного матеріалу, адже не може бути одна і та ж за номіналом монета дерев'яною, а інша залізна) і легко впізнаваними (люди не повинні згадувати, що це таке, дивлячись на гроші);
 • повинні бути подільними і поєднуваними (наприклад, гривня, якщо його розміняти на 100 копійок, повинен мати однакову вартість як в цілому стані, так і в розмінянному);
 • повинні бути довговічними (не втрачати своїх фізичних властивостей) і портативними (не повинен розмір і вага грошей залежати від їх номінальної вартості);
 • повинні мати захист від підробки.

 Функції грошей — для чого вони потрібні

Для чого необхідні гроші? Вони забезпечують одночасне виконання наступних функцій:

Для чого необхідні гроші

 • Вони є мірою вартості. Всі товари (послуги) мають свою ціну, виражену певною кількістю грошей. Для прикладу згадаємо мультфільм про 38 папуг. Пам'ятаєте, там довжину удава вимірювали зрістом папуги?
  Отже, щоб мати адекватне уявлення про розмірі іншого об'єкта, його також потрібно міряти в папугах. Так і з вартістю товару (послуг) - вартість різнорідних об'єктів потрібно вимірювати єдиною мірою, якими і є гроші;
 • Це засіб обігу і засіб платежу. Якщо до введення грошей в обіг єдино можлива схема обороту товару виглядала так: «Товар → Товар», то після того, як гроші стали еквівалентом вартості, схема обороту товару значно видозмінилася: «Товар → Гроші → Товар».
  Отже, гроші, будучи засобом обігу і, одночасно, найбільш ліквідним товаром, максимально спростили товарні відносини між людьми і вивели торгівлю на принципово новий рівень;
 • Це засіб накопичення. Не витрачені миттєво гроші здатні переносити купівельну здатність їх власника на майбутній період. Тобто за допомогою грошових коштів можливо створити накопичення, які потім можна буде витратити в будь-який момент часу.
  Варто обмовитися, що дана функція грошей не працює при високому рівні інфляції. Накопичити кошти в такій ситуації можна лише вклавши їх на депозитний вклад, за умови, що тарифний відсоток депозиту вище процентного зростання інфляції;
 • Гроші — це засіб для міжнародних розрахунків. У кожній з країн світової спільноти має оборот своя національна валюта. Очевидно, що здійснювати розрахунки за міжнародними торговими угодами необхідно в єдиній валюті.
  Для цього національні гроші конвертують (переводять) в резервні валюти. Такими на сьогоднішній день є Долар США, євро і деякі інші валюти.

Види грошей

Залежно від того, який об'єкт є грошима, відбувається їх класифікація. Існує кілька видів грошей. Основна класифікація має на увазі диференціацію на 2 класи:

 1. Дійсні. Це означає, що їх номінал (вартість) відповідає вартості металу, з яких вони виготовлені. Наприклад, відлита золота монета. Вона коштує рівно стільки, у скільки оцінюється та кількість золота, з якого вона зроблена.
 2. Замісні. Мається на увазі, що вони є знаком (еквівалентом) вартості. У свою чергу, вони поділяються на кілька підвидів:
 • товарні,
 • забезпечені,
 • кредитні,
 • фіатні.

Тепер розглянемо види замісних грошей трохи детальніше.

Товарні гроші

Вони мають власну вартість і корисність. Приклади ми вже розглядали – це сокири, ножі, зерно, сіль і т. д. Невірно припускати, що товарні гроші – це доля нецивілізованих товариств минулих епох.

Не так давно, в 90-х роках минулого століття, коли стрімкі економічні реформи в республіках колишнього СРСР в буквальному сенсі розвалили виробничі зв'язки і виробничу базу, інфляція досягла величезних розмірів і, відповідно, знецінилися гроші.

У такій непростій ситуації на виручку прийшли товарні гроші у формі бартерних угод. Наприклад, завод виготовив і продав трактор за вагон фарби, фарбу потім обміняв на тисячу пар чобіт, а їх, у свою чергу, віддав під реалізацію у взуттєвий магазин.

Виручені товари пустив на оплату праці працівників, які виготовили трактор. Аналогічні бартерні ланцюжки втримали на плаву багато підприємств у той непростий час.

Забезпечені гроші

Вони являють собою сертифікат, пред'явник якого може обміняти його на товар (послугу) або товарні гроші. Розглянемо схематичний приклад: вам подарували сертифікат будь-якого магазину. Ви можете обміняти його на обраний товар.

Людина, яка зробила вам такий подарунок, заздалегідь забезпечила сертифікат певною вартістю. За великим же рахунком, забезпеченими є гроші, номінальна вартість яких забезпечена матеріальними цінностями, наприклад золотом.

Кредитні

Такі гроші за своєю суттю є борговими зобов'язаннями. На них можна купити товар, але ви повинні віддати витрачену суму кредитору через обумовлений термін.

Спочатку кредитні гроші мали форму векселя (документа, в якому боржник письмово зобов'язується виплатити певну суму кредитору).

В якості сучасних кредитних грошей виступають кредитні картки.

Фіатні (фідуціарні) гроші

Це так звані «символічні» гроші, номінальна вартість яких встановлюється і гарантується державою.

Згадаймо приклад про малюків, під час гри «розплачуються» фантиками.

За великим рахунком, фіатні гроші – це ті ж фантики, тільки забезпечені державною гарантією.

Банкноти, які є фізичним втіленням фіатних грошей, друкуються під суворим контролем держави. Сьогодні практично всі світові грошові системи використовують фіатні гроші.

Цікавий факт появи слова «банкнота»: спочатку паперові гроші були забезпеченими, тобто людині, яка склала в банк своє накопичене золото (монети, злитки), видавалася банківська розписка про те, що в банку зберігається така-то кількість дорогоцінного металу. «Банківська розписка» в перекладі на англійську мову звучить як «bank note», тобто в українській транскрипції - «банкнота».

Згодом банкноти перестали бути еквівалентом золотого запасу, а стали кредитними (забезпечення гарантується державою) і фіатними (є символом еквівалентного грошового номіналу). В сучасних реаліях банкноти і є грошима.

Знань ніколи не буває багато. Читайте наш блог, і переконайтеся в цьому самі!

Читайте також - Як примножити гроші

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити