Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Що таке банківський акредитив: огляд усіх видів, сфери застосування + схема проведення розрахунків за акредитивом

Останнє оновлення: Середа, 14 лютого 2024 Автор: Тамара Сумська
Зміст[Сховати]

акредитив

 «Уклав договір з начебто надійною компанією, вніс передоплату, а товар не привезли і пропали». «Відвантажили будматеріалів на кілька мільйонів гривень, директор особисто гарантував оплату протягом тижня, але я вже три місяці не можу добитися своїх грошей». Такі історії часто трапляються при укладанні угод з новими постачальниками або покупцями. Як же бути, якщо підвернувся вигідний контракт, як застрахувати себе від фінансових втрат?

Акредитив – банківська операція, яка дає можливість укладати безпечні угоди навіть з незнайомими контрагентами, не ризикуючи при цьому залишитися без товару або без оплати. Розберемося з його видами, перевагами і недоліками, а також покроково розкладемо схему розрахунків.

Що таке акредитив

Акредитив – це форма безготівкових розрахунків, при якій покупець і продавець взаємодіють не безпосередньо, а з залученням банків-посередників, які стежать за виконанням умов договору і перевіряють передбачені угодою комерційні документи до перерахування грошей.

Приклад
Українська компанія вирішила замовити в Китаї партію дитячих іграшок. Після місяця пошуку знайшовся постачальник, який запропонував відвантажити товар в потрібному асортименті і за вигідною ціною. Але виникло утруднення при переговорах про момент оплати за договором поставки. Китайська сторона наполягала на передоплату до 60% від суми угоди, без якої вони не згодні відправляти вантаж – у них вже був негативний досвід із затримками виплат від інших покупців. Українська сторона, в свою чергу, хотіла оплатити товар після відвантаження на склад - постачальник новий, іграшки можуть виявитися неякісними або не відповідати документам. Щоб не упускати вигідну угоду, було вирішено, що українська компанія оформить акредитив на всю суму договору. Так китайська компанія отримала гарантію своєчасної оплати, а українська компанія гарантію, що гроші будуть списані з її рахунку тільки після отримання та перевірки товару.

Хто є учасниками угоди

 • Покупець (платник, наказодавець, аплікант) – фізична або юридична особа, яка має розрахуватися за поставлений товар або надану послугу. Саме покупець оформляє доручення в банку про виконання (розкриття) акредитива на ім'я продавця.
 • Продавець (одержувач коштів, одержувач) – фізична або юридична особа, яка має поставити товар, надати послугу або виконати роботи на користь покупця і отримати від нього оплату. Для отримання належних йому грошей повинен звернутися в банк і надати заздалегідь узгоджений пакет документів.
 • Банк-емітент – приймає від покупця заяву на оформлення акредитива і відкриває для нього рахунок для внесення грошей, а також дає банку продавця повноваження на виконання акредитива.
 • Виконуючий банк за акредитивом - це фінансова установа, яка відповідно до інструкцій банку покупця і за умови отримання підтвердних документів виплачує гроші продавцю.

Важливо відзначити, що функції виконуючого банку і банку-емітента може виконувати одна і та ж банківська установа. Наприклад, такі форми взаємин практикуються при оформленні угоди всередині однієї країни.

Сфера застосування акредитивів

Експортно-імпортні операції

При укладанні міжнародних торгових угод акредитив слугує для захисту розрахунків між сторонами, а також як джерело фінансування контрактів. Галузь застосування:

 • експорт/імпорт будь-яких товарів, послуг, робіт та об'єктів інтелектуальної власності;
 • продаж/купівля акцій або частки в компанії.

Торгові операції всередині країни

Акредитиви користуються популярністю і при розрахунках між компаніями на території України Статистика показує стабільне зростання угод за кількістю і сумою.

Області застосування внутрішньоукраїнських акредитивів:

 • купівля / продаж об'єктів нерухомості, будь-яких товарів, послуг, робіт і об'єктів інтелектуальної власності;
 • продаж/купівля акцій або частки в компанії.

Великі угоди між фізичними особами

Законодавство дозволяє використання акредитивної форми розрахунків при укладенні угод між фізичними особами на придбання квартир, дач, автомобілів, предметів мистецтва та іншого дорогого майна. Але частіше зустрічається при операціях з нерухомістю, тому що в інших випадках, як правило, передачу майна можна провести одночасно з оплатою – покупець відразу перевіряє товар і приймає рішення платити за нього чи ні.

Для оформлення акредитива при купівлі нерухомості покупець після укладення договору купівлі-продажу відкриває в банку рахунок і вносить на нього гроші. Потім пише заяву на відкриття акредитива на користь продавця. Продавець, в свою чергу, реєструє перехід права власності і надає оригінали підтвердних документів в банк. Якщо все в порядку, то банк виплачує продавцю всю внесену покупцем суму.

Приклад
Житель Києва вирішив продати свою дачу під Києвом. На пропозицію відгукнувся покупець з Вінниці. При особистій зустрічі в київському агентстві нерухомості вони домовилися про ціну і уклали договір купівлі-продажу. Як правило, гроші при покупці нерухомості передаються з рук в руки або через банківську комірку, але покупець не захотів ризикувати і везти велику суму готівкою в інше місто. За порадою ріелтора сторони прописали в договорі акредитивну форму розрахунків. Покупець повернувся в Вінницю і відкрив в банку акредитив на ім'я продавця. Потім продавець переоформив права власності і звернувся до найближчого до його будинку відділення банку. Протягом години банківський співробітник перевірив наявність на оригіналі договору купівлі-продажу відмітки про реєстрацію і оформив видачу грошей – операція відбулася.

Плюси акредитива при продажу квартири для фізичних осіб: безпечні розрахунки без використання готівкових грошей, перевірка банківськими фахівцями документів, що підтверджують перехід права власності на житло з продавця на покупця, можливість для продавця забрати гроші без особистої присутності покупця.

Читайте також: Що таке депозит в банку

Які бувають види акредитивів

Відкличний і безвідкличний

Відкличний акредитив дає повну свободу дій для покупця. Він може на свій розсуд дати доручення скасувати акредитив або змінити які-небудь з його умов. При цьому у продавця немає зобов'язання давати свою згоду на ці дії і він може дізнатися про них вже по факту відкликання/зміни акредитива. Це ризикована для продавця форма угоди, тому застосовується вкрай рідко. Відкриття відкличного акредитива виправдано при довірчих і довгострокових відносинах між продавцем і покупцем.

Безвідкличний акредитив, навпаки, повністю захищає інтереси продавця. Всі зміни в умови, включаючи скасування і повернення коштів покупцеві, обов'язково узгоджуються між сторонами. Пересиланням повідомлень про відкликання або зміну і отриманням згод сторін займаються банки-учасники угоди. Також при узгодженні має враховуватися думка банку, який підтвердив відкриття акредитива (якщо акредитив є підтвердженим) – йому дано право відхилити запропоновані зміни.

Важливо відзначити, що за законодавством і міжнародними правилами всі акредитиви за замовчуванням є безвідкличними. При бажанні сторін оформити саме відзивний потрібно робити відповідне застереження в тексті договору.

Підтверджений і непідтверджений

Підтверджений акредитив – це угода за якою банк-емітент залучає сторонній або виконуючий банк для підтвердження частини або всієї суми акредитива. Банк-емітент і підтверджуючий банк в цьому випадку спільно несуть зобов'язання по виплаті продавцю. Така схема знижує для покупця і продавця ризик невиконання банками-учасниками угоди своїх зобов'язань – якщо один із банків не зможе з якихось причин виконати розрахунки по акредитиву, то продавець отримає хоча б частину суми від іншого банку. За непідтвердженим акредитивом зобов'язання з оплати несе тільки банк-емітент.

Необхідність у підтвердженні акредитива може виникати при нестабільній політичній або економічній обстановці в країні покупця. Крім того, оформлення підтвердженого акредитива може зажадати продавець, якщо у нього є сумніви в платоспроможності банку-емітента.

Покритий і непокритий

Депонований або покритий акредитив – це угода, при якій банк-емітент завчасно перераховує (депонує) суму акредитива на рахунку виконуючого банку. Тим самим покриваються зобов'язання виконуючого банку з виплати грошей за товар. Це зручно для продавця, оскільки дозволяє швидко отримати свої гроші. Але від покупця при цьому потрібне попереднє внесення всієї суми акредитива на рахунки банку-емітента - за рахунок власних або кредитних коштів. Застосовується для міжнародної практики характерне оформлення акредитивів без покриття.

У випадку з непокритим акредитивом (або гарантований) банк-емітент надає виконуючому банку право списати потрібну суму зі свого кореспондентського рахунку, відкритого у цьому ж банку. Ця схема акредитива вигідніше для покупця і банку-емітента, тому що гроші залишаються на його рахунках до виконання акредитива. Недолік для продавця полягає в тому, що фактично він може одержати гроші тільки через кілька днів після подачі документів – після завершення взаєморозрахунків між банками.

Приклад
Компанія-продавець побутової техніки звернулася в банк для відкриття внутрішньоукраїнського акредитива під угоду з новим постачальником. Банк при розгляді заяви оцінив ризики угоди і репутацію компанії. Якби граничний рівень ризику дотримувався (є розрахунковий рахунок або розміщений вклад у банку, позитивна кредитна історія тощо), то компанія змогла б відкрити непокритий акредитив і не тримати свої гроші на рахунках банку. Але банк порахував, що ризики для нього занадто високі і запропонував компанії оформити покритий акредитив з внесенням на акредитивний рахунок 100% від суми угоди.

Кумулятивний і некумулятивный

Умовами кумулятивного акредитива передбачена можливість приєднання невитраченої суми грошових коштів до нового акредитиву – це зручно, якщо покупець постійно відкриває акредитиви в одному і тому ж банку.

У некумулятивного акредитива залишок перераховується назад на банківський рахунок покупця.

Приклад
Компанія-імпортер споживчих товарів працює з декількома десятками китайських постачальників за акредитивною формою розрахунків та постійно залучає нових партнерів. Не всі угоди закінчуються успішно і деякі акредитиви залишаються невитраченими. У випадку зі звичайним акредитивом по кожній угоді довелося б оформляти повернення, чекати зарахування на поточний рахунок і потім знову вносити повернуті гроші на новий акредитив. І весь цей час гроші по суті «не працюють» і не приносять компанії прибуток. Кумулятивні акредитиви дозволяють не «заморожувати» гроші та одразу залучати їх в нову угоду, тим самим заощаджуючи оборотні кошти і полегшуючи роботу бухгалтерії компанії.

Перекладний (трансферабельний)

Оформляється, якщо потрібно провести виплату іншому одержувачу, який не є продавцем. У цьому випадку продавець подає до виконуючого банку заяву із зазначенням одного або декількох других одержувачів коштів. Також він може визначити перелік додаткових документів для підтвердження їх прав. Зручність переказного акредитива полягає в можливості скорочення кількості взаєморозрахунків продавця зі своїми контрагентами.

Приклад
Дві компанії домовилися про постачання партії запчастин для автомобілів. Покупець оформив безвідкличний акредитив на користь продавця на суму договору поставки (100 000 євро). Поки відбувалося відвантаження, продавець уклав договір з постачальником сталі на таку ж суму. Щоб розрахуватися по угоді, продавець оформив постачальника як другого одержувача грошових коштів. Таким чином він не відверне 100 000 євро з оборотних коштів, а постачальник гарантовано отримає належні йому гроші, нехай і з відстрочкою (до виконання акредитива).

Револьверний

Револьверний акредитив працює по аналогії з кредитною лінією і відкривається для оплати регулярних поставок – автоматично поновлюється в міру здійснення розрахунків.

Циркулярний

Функції виконуючого банку може виконувати будь-який контрагент банку-емітента. Такий варіант зручний для продавця, бо він зможе вибрати фінансову установу виходячи зі своїх переваг, наприклад, за місцем відкриття свого поточного рахунку, із зручно розташованими відділеннями, з вигідними тарифами і т. д.

З червоним застереженням

Містить в умовах зобов'язання перерахувати продавцю авансовий платіж у певному розмірі до моменту надання повного пакету підтвердних документів.

Резервний (Stand-By)

Банк-емітент виступає гарантом виплати грошових коштів продавцю, незалежно від того, чи будуть в повному обсязі виконані договірні відносини між продавцем і покупцем. Це специфічний вид акредитива, який служить альтернативою банківської гарантії в тих країнах, де заборонено використання такого банківського інструменту.

Казначейський

Казначейський акредитив (казначейське забезпечення зобов'язань) – платіжний документ, який видається Федеральним казначейством в якості гарантії виконання одержувачами бюджетних коштів своїх фінансових зобов'язань за державними контрактами. Застосовується для спрямування коштів юрособам при виконанні наступних видів держконтрактів та пов'язаних з ними договорів:

 • на будівництво (реконструкцію) об'єктів, що належать державі;
 • ув'язнених з головними розпорядниками бюджетних коштів;
 • на надання субсидій.

Інші види

За територіальною ознакою акредитиви поділяються на:

 • внутрішньоукраїнські – всі розрахунки здійснюються в банківських установах на території України;
 • міжнародні - одна зі сторін угоди (продавець або покупець) знаходиться за кордоном і угоді залучається іноземний банк.

Також в інтернеті можна зустріти поняття безакцептний акредитив - це не окремий вид, оскільки схема акредитива спочатку не передбачає акцепту (підтвердження) виплати з боку покупця. В українських і міжнародних правових документах таке поняття відсутнє.

Читайте також: Що таке лізинг – чим відрізняється від кредиту

Схема проведення розрахунків за акредитивом

Крок #1: Укладення договору між покупцем і продавцем

Продавець і покупець складають договір (поставки, купівлі-продажу, надання послуг та інші), в якому обов'язково прописується акредитивна форма розрахунків. При цьому потрібно розуміти, що банки-учасники несуть відповідальність виключно за перевірку комерційних документів і перерахування грошей. До якості поставлених товарів і наданих послуг вони не мають відношення.

Крок #2: Відкриття акредитиву

Приклад
У «УкрСиббанку» у юрособи-покупця є можливість відкрити трансферабельний, підтверджений або непідтверджений акредитив. У заяві потрібно вказати умови поставки, спосіб виконання акредитива, опис товарів, що поставляються (робіт, послуг), перелік документів та інші параметри угоди відповідно до встановленої банком форми. Додатково «УкрСиббанк» пропонує послугу постфінансування – покупець може використовувати кредитні кошти банку для оплати товарів (послуг) продавця у рамках підтвердженого акредитива.

Крок #3: Повідомлення про відкриття акредитива

Банк-емітент складає та надсилає повідомлення до виконуючого банку про те, що було відкрито акредитив, яке містить реквізити продавця, сума, термін дії, умови виконання та інші важливі параметри. Виконуючий банк, в свою чергу, направляє інформування продавцю.

Крок #4: Виконання продавцем своїх зобов'язань

Продавець відвантажує товари, надає послуги, переоформляє права власності на нерухомість, загалом, виконує всі свої зобов'язання за договором з покупцем.

Крок #5: Надання продавцем підтверджуючих документів

Продавець збирає всі документи, які були обговорені з покупцем, та надає їх у виконуючий банк для перевірки: транспортні накладні, рахунок-фактури, коносаменти, акти наданих послуг та інше. Якщо з експертного думку виконуючого банку пакет документів відповідає вимогам, то він пересилає їх в банк-емітент як підтвердження виконання акредитива.

Крок #6: Виплата продавцю грошових коштів

На цьому етапі порядок взаєморозрахунків між усіма сторонами залежить від умов угоди. Наприклад, при використанні покритого акредитива потрібна сума вже буде на рахунках виконуючого банку і він зможе відразу перевести гроші продавцю. Якщо акредитив є непокритим, то виконуючий банк буде знімати гроші з кореспондентського рахунку банку-емітента, запитувати у нього банківський переказ або використовувати інший спосіб відшкодування понесених витрат.

Способи виконання акредитива

Виконання акредитива - це виплата продавцеві грошових коштів, що покладаються йому за договором з покупцем. У практиці зустрічається кілька способів:

 • Платіж за пред'явленням документів - кошти перераховуються продавцю відразу після перевірки документів і підтвердження їх відповідності умовам акредитива.
 • Платіж з відстрочкою - кошти перераховуються після закінчення певного терміну після перевірки документів і підтвердження їх повноти та відповідності.
 • Платіж шляхом акцепту переказного векселя – застосовується у випадках, коли продавцю потрібно підтвердження оплати від покупця, а від банку. Продавець виписує на ім'я виконуючого банку або банку-емітента переказний вексель, після перевірки документів банк його акцептує і виплачує продавцю грошові кошти в указаний на векселі строк.
 • Платіж шляхом негоціації - застосовується у випадках, коли оформлений акредитив з відстрочкою, а продавцеві вигідніше отримати гроші відразу. Виконуючий банк після перевірки документів викуповує у продавця переказний вексель чужого банку, тим самим виплачуючи йому авансом кошти, які продавець повинен був отримати за цим векселем.
 • Змішаний платіж – попередньо узгоджена частина оплати перераховується на рахунок продавця після пред'явлення документів, а на залишок оформляється відстрочка платежу. Або використовується інша комбінація способів виконання.

Авізування акредитива

Банк-емітент може залучити до угоди авізуючий банк за акредитивом - це фінансова установа з хорошою репутацією, яка може виступити гарантом правомірності угоди, але при цьому не бере на себе ніякі зобов'язання щодо здійснення виплат. Процедура авізування акредитива - це перевірка і підтвердження автентичності акредитива, а також всіх його змін. Витрати банку-емітента на авізування компенсує покупець.

Додатковий контроль дозволяє уникнути ситуацій, коли банками з-за несвоєчасного інформування про зміну умов або відкликання акредитива проводяться необгрунтовані виплати продавця або, навпаки, неправомірно відмовляється у виконанні акредитива. Також авізування потрібно, якщо у банку-емітента і банку-бенефіціара не встановлені кореспондентські відносини - само собою, що заради разової угоди банки не будуть відкривати один у одного кореспондентські рахунки і налагоджувати захищені канали зв'язку. Авізуючий банк, у якого є рахунки в обох банках, в цьому випадку виступить посередником при перевірці справжності і передачі повідомлень під час відкриття, зміни і виконання акредитива.

Переваги розрахунків за допомогою акредитива

 • Покупець впевнений, що його гроші будуть перераховані після фактичного відвантаження товару чи отримання послуги в повному обсязі;
 • Продавцеві гарантовано надходження грошей у разі успішної поставки товару або надання послуги;
 • Додатковий контроль документів з торговельної операції з боку банків-учасників;
 • Покупець отримує можливість купувати товари та послуги без передоплати, а також з відстрочкою платежу;
 • Продавець може з мінімальними ризиками розширювати поставки і освоювати нові ринки збуту.

Недоліки такого способу

 • Складний і тривалий за часом документообіг;
 • Додаткові витрати у вигляді сплати комісійної винагороди банкам-учасникам угоди за здійснення операцій з акредитивом.

Коли може стати в нагоді акредитив?

Акредитив підійде вам практично завжди, коли ви купуєте або продаєте щось дороге, що неможливо відразу передати з рук в руки:

 • нерухомість, в тому числі в іпотеку, особливо якщо це не просто покупка, а складний обмін;
 • автомобіль, обладнання, цінні папери та інші речі, на які потрібно оформляти власність;
 • дорогі послуги - наприклад, ремонт.

Скільки це коштує?

Сума залежить від декількох параметрів:

 • види угоди: купівля-продаж, надання послуг або інша угода;
 • виду майна: рухоме або нерухоме;
 • суми угоди;
 • того, хто укладає договір: приватні особи або компанії.

Наприклад, при продажу автомобіля від однієї людини іншій за акредитив зазвичай потрібно заплатити від 500 до 2000 грн в залежності від ціни авто.

Що дешевше - оформити акредитив, відкрити рахунок ескроу або орендувати комірку?

Однозначно відповісти на це питання не можна. Вартість акредитива, комірки та рахунку ескроу залежить від умов угоди і тарифів конкретного банку.

Зазвичай акредитив коштує дорожче, оскільки передбачає складне оформлення і ретельний контроль документів. Це вимагає від фахівців банку більше часу.

Але при порівнянні треба оцінювати всі додаткові витрати на проведення операції. Наприклад, якщо при закладці грошей в осередок ви вирішите замовити в банку перерахунок і перевірку грошей, то вам доведеться заплатити за це окремо.

Також враховуйте додаткові витрати, якщо захочете оформити не просто оренду комірки, а договір відповідального зберігання в сейфі банку, коли Вам гарантують повернення вартості всіх ваших цінностей у разі фарс-мажору. Сума за таку послугу може вийти немаленька. І в підсумку осередок обійдеться вам дорожче, ніж плата за акредитив.

Якщо порівнювати акредитив з рахунком ескроу, то за відкриття та ведення рахунку ескроу банк нерідко бере відсоток від суми, яку на нього кладуть. І чим вище вартість об'єкта, тим дорожче в такому випадку обійдеться рахунок ескроу. А комісія за оформлення акредитива може бути стандартною і не залежати від суми угоди.

Відповіді на запитання читачів

Хто оплачує комісійну винагороду за акредитив?

Покупець оплачує комісійну винагороду своєму банку за відкриття та зміну акредитива. Витрати банку продавця, що виникли при виконанні інструкцій та доручень, отриманих від банку покупця, компенсуються за рахунок покупця. Продавець оплачує комісійну винагороду своєму банку за надання послуг з виконання акредитива або його переказу на другого одержувача коштів.

Як розраховується комісійна винагорода за акредитив?

Банки можуть застосовувати такі способи тарифікації:

 • фіксована сума за надану послугу;
 • фіксований відсоток від суми акредитива;
 • відсоток річних від суми акредитива;
 • комбінація декількох тарифів.

На розмір винагороди впливають види акредитива, сума, терміни, наявність в угоді додаткових послуг.

Що відбувається, якщо закінчився термін дії акредитива, а одержувач не звернувся за грошима?

Банк продавця після закінчення терміну закриває акредитив та інформує про це банк покупця. Одночасно відбувається повернення невикористаних грошових коштів на банківський рахунок покупця.

Висновок + відео

Акредитивна форма розрахунків не дарма активно застосовується в усьому світі. Це оптимальний спосіб при відносно невеликих витратах захистити себе від недобросовісних контрагентів і уникнути втрати грошей або товару. Робота з акредитивами відмінно врегульована на рівні міжнародного та українського законодавства і підходить навіть для розрахунків фізичних осіб. Це безпечний і зручний інструмент, який підходить для здійснення будь-яких торгових угод.

 Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити