Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Що таке ліквідність: інструкція з розрахунку коефіцієнта ліквідності, формули та аналіз з прикладами

Останнє оновлення: Середа, 24 січня 2024 Автор: Тамара Сумська
Зміст[Сховати]

Що таке ліквідність

 Ті, хто вважає, що термін «ліквідність» використовується виключно в сфері економіки і бізнесу – сумлінно помиляються. Більшість предметів має ліквідність: нерухомість, автомобілі, підприємства, товари, майнові права, банківські вклади і навіть кредити. Грамотне управління особистими фінансами має на увазі знання економічних основ і вміння встановити ступінь ліквідності майна і вкладень.

Розбираємо на прикладах, що таке ліквідність, пояснюємо її відмінності від рентабельності і платоспроможності, вивчаємо способи розрахунку коефіцієнтів ліквідності.

Що таке ліквідність простими словами

Під ліквідністю розуміють таку властивість активів, як можливість їх продажу за ринковою ціною в короткі строки. Активи – це ресурси, які належать або підконтрольні компанії або людині (гроші, нерухоме майно, транспорт, запаси, товари, майнові права тощо) і які можуть бути реалізовані (продані) на законних підставах.

Ліквідність майна громадянина показує, як швидко і за якою ціною воно може бути продано в разі необхідності. Наприклад, громадянин А. придбав у власність квартиру, гараж, автомобіль, а в банку у нього відкритий вклад (депозит) у розмірі 350 000 грн. Припустимо, А. знайшов роботу в іншому місті і вирішив переїхати. Йому знадобляться гроші. Швидше за все і в повному обсязі він зможе отримати свої накопичення з банківського вкладу. Це означає, що у складі його майна депозит - найбільш ліквідний актив.

Не секрет, що знайти покупця на автомобіль простіше, ніж на гараж або квартиру. Отже, автомобіль громадянина А. – це актив, наступний за ступенем ліквідності. Якою б швидкою не був продаж нерухомості, вона займає час. Часто продавець змушений дати знижку на квартиру, гараж або земельну ділянку – за терміновість. Тому в нашому прикладі у складі майна громадянина А. нерухомість - найбільш низьколіквідний актив.

Ліквідність у бізнесі

У бізнесі важливо і потрібно контролювати здатність активів підприємства перетворюватися в гроші. Аналіз ліквідності показує, наскільки ефективно працює організація і наскільки стійко її місце на ринку.

З допомогою коефіцієнтів ліквідності позначають головний параметр стабільності будь-якої фірми – платоспроможність. Ліквідні активи – це перше, на що дивляться потенційні покупці бізнесу і від чого безпосередньо залежить швидкість продажу і ціна компанії.

Ліквідність у сфері інвестицій

Інвестиції – це розміщення вільного капіталу. Основна мета інвестицій – отримання прибутку. В наш час це вже стало професійною діяльністю. Люди і організації відстежують вигідні об'єкти для вкладень, розміщують грошові кошти і отримують прибуток.

Знання про ліквідність - одна з важливих складових при оцінці привабливості інвестицій. Інвестору дуже важливо розуміти, як довго слід тримати гроші в активі (наприклад, у валюті). Не менш важливо прогнозувати, за якою ціною буде продано об'єкт, якщо з'явиться більш вигідний варіант для вкладення коштів.

Кому і навіщо потрібні знання про ліквідність

Якщо ви хочете ефективно управляти своїми особистими фінансами, успішно інвестувати або вести бізнес - знання про ліквідність і вміння визначати її тип вам просто необхідні. З їх допомогою ви зможете вибрати більш вигідні способи вкладення своїх фінансів. Заробляти на інвестиціях або цінних паперах.

Вибираючи квартиру або будинок для життя або інвестицій, важливо враховувати показники ліквідності. Для нерухомості це будуть місце розташування, поверх, кількість кімнат. Зробивши такий аналіз на стадії покупки нерухомості - ви будете вдячні собі, якщо знадобиться її продати.

Зрозуміло, що, купуючи для себе квартиру, ми думаємо в першу чергу не про те, наскільки легко буде її продати, а про те, наскільки комфортно в ній буде жити. Але якщо розглядати ту ж квартиру в першу чергу як об'єкт вкладення коштів (наприклад, при придбанні під здачу в оренду або перепродаж) – її ліквідність буде мати першочергове значення. Скажімо, дві однокімнатні квартири продати куди легше, ніж одну трикімнатну. Квартира-однушка ліквідніше "трьошки", а значить, для інвестування коштів вона краще.

Для багатьох початківців інвесторів відсутність знань ліквідності може обернутися втратою грошей. Уміння прогнозувати і купувати цінні папери з урахуванням ціни їх можливого продажу значно підвищує ваші шанси заробити. Можливість спрогнозувати майбутню ліквідність акцій допоможе зберегти і примножити ваші кошти.

Уявіть, вам належить вибрати акції для інвестиції. Перший варіант обіцяє високий відсоток, але є ризик, що через кілька місяців акції можуть різко подешевшати. Другий варіант обіцяє невелику прибутковість, але ціна паперів майже не змінюється вже рік. Звісно, що другий краще, оскільки підсумкова сума після продажу буде вище.

Отже, простими словами, ліквідність – це здатність майна перетворюватися в гроші. Від того, наскільки швидко відбудеться трансформація, залежить тип ліквідності. Давайте розберемося з типами ліквідності докладніше.

Читайте також: Що таке монополія в економіці, які види існують і чим вона небезпечна + наочні приклади

Визначаємо тип ліквідності

Визначити типи ліквідності можна на стадії формування активів. Виділяють три основних типи:

 1. Низьколіквідні активи. Часто ліквідність вже спочатку залежить від типу майна. Традиційно до низьколіквідних активів відносять нерухомість і підприємства. Покупець на цінні папери знайдеться набагато швидше, ніж на приміщення складу або квартиру. У деяких випадках пошук покупця на низьколіквідні активи (наприклад, непрофільна будівля складу) триває від декількох місяців до декількох років. Складається ситуація, що актив начебто є, а перетворити його в гроші неможливо, або це буде дуже дешево і вигідно власнику.

Бізнес теж зараховують до низьколіквідних активів. Наприклад, власник мережі салонів-перукарень може витратити кілька місяців на пошук покупця, готового заплатити адекватну ціну за компанію. Звісно, що при продажу важливе значення матимуть місце розташування салонів, їх оснащення і кількість постійних клієнтів. Салони в центрі, з постійним потоком клієнтів, ймовірно, можна реалізувати швидше, ніж ті що знаходяться в невдалих місцях або мають зношене обладнання.

На цьому прикладі ми бачимо, що всередині групи низьколіквідних активів є свій поділ на підгрупи, а швидкість продажу майна залежить від комбінації багатьох факторів. Знання таких особливостей допомагає формувати свої активи та інвестиції з урахуванням того, як швидко майно зможе перетворитися в гроші без втрат при необхідності.

 1. Середньоліквідні активи. До активів із середньою ліквідністю відносять такі речі, за які неможливо виручити гроші швидко. Але це можна зробити без втрат за невеликий за тривалістю термін. Зазвичай це товари, запаси і сировина на складі підприємства. А для громадян відмінними прикладами середньоліквідних активів будуть транспортні засоби, меблі, побутова та садова техніка.

 Такі товари зазвичай мають невисоку вартість і можуть бути реалізовані за покупною ціною або з невеликою знижкою не більше ніж в місячний термін. У середньому, термін продажу об'єктів цієї групи не перевищує 1 – 2 місяці. Іншими словами, при продажу середньоліквідних активів завжди є час для маневру. Якщо майно продається миттєво-мова вже йде про високу ліквідність.

 1. Високоліквідні активи – відмінний спосіб вкладення. За них в дуже короткі терміни можна отримати ринкову ціну. Приклади фінансових інструментів з високою ліквідністю – акції, облігації, валюта, вклади в банках. Фактично все це еквіваленти грошей. Варто докласти трохи зусиль, і вони легко перетворяться в готівку. Актив вважається високоліквідним, якщо ви зможете його продати без втрати його первісної вартості за 2-15 днів.

 Найчастіше саме активи з високою ліквідністю – відмінні об'єкти для інвестицій. Однак не варто забувати, що не всі цінні папери однаково легко можна продати, тим більше за вартістю, рівною покупної або вище. Перед придбанням слід ретельно вивчити ступінь ліквідності майбутнього вкладення.

Класифікація ліквідності

На кожному фінансовому ринку присутні інструменти з високою і низькою здатністю до реалізації. Точно також як в магазині є товари, які продаються багато і кожен день, і товари, які продаються лише по кілька штук в рік. Розберемо, що означає ліквідність всередині груп різноманітних активів.

Ліквідність товару

У товарній групі можливість реалізації виробу залежить від набору факторів, які дозволяють йому продатися швидко і без знижок. Аналіз ліквідності товару допомагає виробнику зрозуміти, яка з виробленої ним продукції затребувана, а яка часто залежується на складі.

Ті вироби, які мало або рідко купують, можна виробляти в менших кількостях, а вивільнені ресурси (сировина, матеріали, робочий час) пустити на випуск затребуваних товарів. Почавши у великих обсягах випускати продукцію, яка користується попитом, підприємство збільшить свій прибуток і прискорить повернення вкладених коштів (інвестицій).

Ліквідність балансу

Ліквідність балансу – це здатність підприємства погасити свої грошові зобов'язання за рахунок аналогічних по терміновості активів (приклад буде нижче). Баланс фірми завжди складається з двох частин – активу і пасиву.

 • Актив балансу – це ресурси, матеріальні цінності, технології виробництва. Іншими словами все те, що при управлінні здатне заробляти гроші і приносити прибуток. Ми вже знаємо, що всі активи підприємства можна розділити на високо -, середньо - і низьколіквідні.
 • Пасиви балансу – це джерела грошових і виробничих ресурсів підприємства. До них відносяться вклади засновників, кредити, резервні, виробничі та інші фонди. Пасиви також класифікуються за ступенем ліквідності – якісь борги потрібно віддати терміново, а які можуть почекати.
Активи Пасиви
 • ліквідні активи (гроші, акції та інші фінансові вкладення);
 • активи, які можна швидко реалізувати (готові товари на складі);
 • активи зі зниженим ступенем реалізації (сировина, запаси, обладнання, Верстати);
 • важкі для реалізації активи (будівлі, земельні ділянки, вбудоване обладнання, патенти, товарні знаки, програмне забезпечення та інше).
 • строкові боргові зобов'язання, термін погашення менше 3 місяців (оплата постачальникам, заробітна плата працівникам, податкові платежі);
 • короткострокові пасиви, термін погашення до року (кредити, позики, відстрочена заборгованість постачальникам);
 • довгострокові пасиви (кредити на термін більше 1 року);
 • постійні пасиви (власний капітал, доходи майбутніх періодів).

Важливо! Щоб дотримати ліквідність балансу, необхідно стежити, щоб активи компанії однієї групи завжди були більше пасивів аналогічної групи.

 Наприклад, у компанії з виробництва пластикових труб і фітингів є кредитна лінія, відкрита на один рік у сумі 1 мільйон грн (пасив балансу). Одночасно на складі фірми лежать запаси і матеріали для виготовлення виробів на суму 2 мільйони грн (актив балансу). Значить через рік, коли прийде час віддавати кредит, організація або вже отримає прибуток від виробництва, або реалізує складські залишки і погасить заборгованість. У цьому прикладі баланс ліквідний, оскільки у фірми є сировина і матеріали, щоб отримати прибуток і віддати позику.

Поміняємо вихідні дані. Припустимо, вартість сировини на складі 1 мільйон, а кредит в банку взятий на 2 мільйони грн. Розмір активу менше розміру пасиву. В цьому випадку ми маємо справу з неліквідним балансом. Якщо у виробництві труб щось піде не так, фірма не зможе своєчасно або без втрат закрити свої кредитні зобов'язання.

Від показників балансової ліквідності безпосередньо залежить фінансова стійкість і ринкове положення підприємства.

Ліквідність підприємства

Стосовно до підприємства термін "ліквідність" має на увазі здатність компанії погасити заборгованість тільки за рахунок активів однотипної групи. Ліквідність підприємства - це правильне співвідношення активів і пасивів всередині кожної групи.

Наприклад, прийнято вважати, що короткострокові пасиви (кредити на термін до 1 року) фірма буде гасити за рахунок оборотних коштів, що належать до цієї ж групи активів, а не за рахунок продажу будівлі складу (довгострокові і важкі для реалізації активи). Підприємство ліквідне, якщо розмір коштів на розрахунковому рахунку та короткостроковій дебіторській заборгованості перевищує поточні платежі з податків, зарплати і постачальників.

Ваша компанія ліквідна, якщо одночасно виконуються правила ліквідності:

 • Розмір ліквідних активів перевищує розмір строкових боргових зобов'язань.
 • Розмір швидкореалізованих активів перевищує розмір короткострокових пасивів.
 • Розмір активів зі зниженим ступенем реалізації перевищує довгострокові пасиви.
 • Розмір важкореалізованих активів менше постійних пасивів.

Управляти ліквідністю компанії можна і потрібно. Це підвищує платоспроможність і фінансову стійкість підприємства, знижує ризики її діяльності. Найчастіше фахівцями застосовуються такі методи підвищення ліквідності:

 • Залучення додаткових джерел фінансування.
 • Модернізація виробництва.
 • Зниження залежності від факторів сезонності.
 • Обмеження надмірних інвестиційних вкладень.
 • Удосконалення договірної та платіжної дисципліни.
 • Планування цілей і контроль їх досягнення в часі.

Ліквідність ринку

Ліквідність ринку – його основна характеристика. Вона означає здатність ринку не викликати сильні коливання цін при зміні попиту і пропозиції. Найчастіше ліквідність ринку забезпечується за рахунок залучення нових покупців.

Відносно більшості ліквідних ринків застосовується правило-ринок ліквідний тоді, коли на ньому звертаються ліквідні фінансові активи. Відмінний приклад такого ринку – світовий валютний ринок. Валюту країн з відносною економічною стабільністю можна продати або купити в будь-який час. Обсяги покупок або продажів мало здатні змінити курс. Для цього фінансового інструменту завжди знайдуться нові покупці або продавці.

У періоди економічних криз продаж житла, що будується практично завмирає. Пропозиція значно перевищує попит і забудовникам доводиться знижувати ціни на квартири. В такі часи ринок первинної нерухомості зразок низьколіквідного ринку – продажу мало і ціна попиту прямо впливає на ціну пропозиції.

Читайте також: Що таке хедж-фонд і як вони працюють

Ліквідність банку

Ліквідність банку – це його здатність швидко і своєчасно виконати будь-які прийняті на себе зобов'язання. Такою можливістю володіють банки, що мають високоліквідні вкладення і резерви.

Наприклад, більшість вкладників банку з якої-небудь причини вирішили одночасно забрати свої гроші. Залежно від договору, для виплати грошей клієнту у банку є від 1 до 3 днів. Однак гроші повинні працювати і банк вже розмістив залучені кошти (видав кредити, купив валюту, цінні папери і т. д.).

Проблем не виникне, якщо у банку є готівкові кошти, зроблені вкладення у валюту, яку можна швидко продати і повернути гроші вкладникам. Ліквідність банку в цьому випадку на високому рівні і він відносно надійний. Якщо можливості швидко повернути всі вклади немає, вклади повернуть тільки тим, хто звернувся в числі перших. І в цьому випадку, банк, який не зумів швидко організувати виплату коштів, має низьку ліквідність.

Фактори, які мають прямий вплив на здатність банку розрахуватися за рахунками.

 • Розмір власних коштів кредитної організації.
 • Якість активів (це можуть бути високоризикові, але дохідні вкладення у валюту або акції, а можуть бути низькодохідні, але стабільні державні облігації).
 • Імідж банку і його залежність від зовнішніх ризиків (зовнішні ризики не залежать від менеджменту або способу управління банком, найчастіше це політичні, міжбанківські або ризики контролю наглядових органів).
 • Якість залучених коштів (залежить від того, чиї кошти і на який термін залучені банком, з урахуванням ризику дострокового вилучення коштів власником).

Якість залучених коштів визначається на основі аналізу залучених банком коштів. Наприклад, у банку 1/3 частина грошей - вклади громадян на термін до 3 місяців, 1/3 частина - вклади громадян на термін більше 6 місяців, 1/3 частина - кошти на розрахункових рахунках організацій. У цьому випадку депозити, термін яких відомий, більш передбачувані, а ось організації можуть витратити гроші в будь-який момент і планувати їх розміщення досить складно.

Для стабільної роботи кредитної організації ліквідністю банку необхідно управляти. Найчастіше таке управління полягає в порівняльному аналізі активів і пасивів в кожній групі ризику, прогнозуванні сценаріїв поведінки вкладників і позичальників, розрахунку потреби банку в ліквідних активах і недопущення їх надлишку.

 Банк залучає кошти (депозит), а потім розміщує їх (кредит). При депозиті банк платить відсотки вкладнику, при кредиті - позичальник платить відсотки банку. Чим більше різниця відсотків по кредиту і депозиту, тим більше заробляє банк. Порівнюючи розміри активів і пасивів, банк планує свої доходи і намагається не допускати, щоб гроші вкладників лежали на рахунках «без діла». Адже в цьому випадку банк за них заплатить, а гроші працювати не будуть. У таких випадку простіше знизити процентну ставку за депозитами і тимчасово не залучати депозити.

Важливо прогнозувати поведінку вкладників. Банк повинен розуміти, як довго вони будуть зберігати свої кошти і відстежувати всі суспільні передумови, які можуть спровокувати дострокове зняття грошей з рахунків.

Поведінка позичальників не менш важлива, адже вона служить сигналом того, чи буде кредит відданий своєчасно. Наприклад, якщо в будівництві йде криза, то і видавати кредити будівельним фірмам слід з великою обережністю.

Для контролю ліквідності банку використовують три нормативи.

Норматив миттєвої ліквідності З його допомогою визначають ризик втрати ліквідності банку протягом одного дня. Визначається за допомогою співвідношення високоліквідних активів (гроші і валюта) до розміру коштів, розміщених на рахунках банку до запитання (залишки на розрахункових рахунках, вклади громадян до запитання).
Норматив поточної ліквідності Встановлює ризик втрати ліквідності протягом найближчих 30 днів. Порівнюється співвідношення високоліквідних активів, що знаходяться в розпорядженні банку, до розміру пасивів, в які входять кошти до запитання і короткострокові зобов'язання кредитної установи перед вкладниками, бюджетом і підрядниками.
Норматив довгострокової ліквідності Для аналізу цього нормативу аналізуються фінансові активи і зобов'язання банку, термін погашення за якими настає в найближчі 365 днів.

Крім нормативів для аналізу ліквідності банку використовують спеціальну систему показників:

 • Частота затримки у проведенні розрахунків клієнтів через відсутність коштів на кореспондентському рахунку.
 • Перевищення розмірів касових операцій банку над величиною міжбанківських розрахунків за цей же період. Такий показник свідчить про те, що банк згортає діяльність і акумулює грошові кошти на внутрішніх рахунках. 
 • Систематичне перевищення розміру короткострокових позик над розміром готівкових коштів у касі банку. Якщо таке відбувається регулярно, це означає, що в банку немає грошей для виконання своїх миттєвих зобов'язань, і він залучає для цього позикові кошти.
 • Показник коливання при розрахунку нормативів миттєвої ліквідності. Якщо пасиви банку часто перевищують його активи протягом 30 днів, значить, у фінансової установи є проблеми з розміщенням вільних коштів у кредити, цінні папери, валюту, що безпосередньо впливає на прибутковість банківських операцій.

Для кредитних установ дуже важливо стежити за своєю ліквідністю та дотримуватися правил залучення і розміщення грошових коштів. Неодноразові порушення нормативів часто є причиною санкцій з боку НБУ і призупинення ліцензії на банківські операції.

Ліквідність цінних паперів

Ліквідність цінних паперів визначає швидкість, з якою акції, облігації та інші фінансові інструменти перетворяться в гроші без втрати своєї ринкової вартості. Враховуючи різноманіття цінних паперів, умовно їх можна розділити на три групи.

 1. Ліквідні цінні папери. До цієї групи входять цінні папери, які вільно звертаються на фондовій біржі. Можливість їх продажу залежить від діючих котирувань і попиту на них з боку інших інвесторів. Чим вище попит і менше різниця між ціною попиту і пропозиції, тим вище ліквідність фінансового інструменту.

  Класичний приклад ліквідних цінних паперів – акції нафтових і газових компаній. Такі акції завжди в ціні, показують зростання ринкових котирувань, знайти на них покупця вкрай легко. До цього ж типу фінансових інструментів відносяться акції "Майкрософт", "Apple" і багатьох інших всесвітньо відомих компаній.

 2. Умовно ліквідні цінні папери. До них прийнято відносити акції, облігації, паї, які не мають біржових котирувань і відкрито не звертаються на фондовому ринку. Однак на них завжди є попит з боку учасників ринку. Іншими словами, цінні папери, що входять до групи умовно-ліквідних вам доведеться пошукати покупця через оголошення в інформаційних системах або посередників. Перетворити їх в гроші можна, але, можливо, з невеликою знижкою або не відразу.

  Часто до умовно ліквідних цінних паперів відносять векселі великих компаній (Ощадбанку, Газпрому, Норнікеля і інших), оскільки вони не включені в котирувальні листи бірж із-за невідповідності вимогам, які пред'являються до паперів.

 3. Неліквідні цінні папери. Власники таких акцій змушені продавати їх із значним дисконтом, а процес пошуку покупців затягується в часі.

  Прикладом неліквідних цінних паперів можна вважати акції закритих акціонерних товариств. Відповідно до закону, такі акції можна продати тільки вже наявним акціонерам або їх повинно викупити саме товариство. Продаж акцій стороннім особам заборонено.

  Акції компаній, які перебувають під санкціями або показують слабкі результати умовно не входять до групи неліквідних цінних паперів. Часто вони цікавлять покупців, які вже мають такі папери, з метою збільшення контролю над підприємством.

Читайте також: Інвестування в цінні папери — повний аналіз, класифікація

Коефіцієнти ліквідності - коли використовуємо і як розраховуємо

Для ефективного управління підприємствами або особистими фінансами важливо вміти визначати і аналізувати коефіцієнти ліквідності. Щоб провести аналіз ліквідності, в арсеналі професіоналів існує більше 20 різних показників. Ці коефіцієнти використовують покупці для оцінки підприємства при його продажу або інвестори перед тим, як вкласти гроші.

Для визначення коефіцієнта ліквідності порівнюють розмір активу і розмір зобов'язання, що цікавить дослідників. Як правило, показники розраховують за різні періоди часу. Експерти виділяють «золоту трійку» показників, які допоможуть швидко і досить інформативно проаналізувати ліквідність активів компанії або людини. Це коефіцієнти поточної, швидкої і миттєвої ліквідності.

Розрахунок коефіцієнтів будується на підставі фінансових показників компанії на момент розрахунку. Вихідні дані згруповані таким чином, що розрахунок показує зразкові перспективи компанії на поточний (від 1 до 3 місяців), середній (від 3 до 5 місяців) і довгостроковий періоди (понад 5 місяців). Якщо в організації не відбувається різких змін, активи і пасиви компанії залишаються стабільними і різких стрибків коефіцієнта не відбувається.

Коефіцієнт поточної ліквідності

Він встановлює здатність розплатитися за всіма короткостроковими зобов'язаннями тільки за рахунок оборотних активів. Коефіцієнт становить найбільший інтерес для інвесторів при оцінці привабливості вкладень. Купуючи акції або виділяючи гроші на розвиток підприємства, інвестори націлені на отримання прибутку, тому старанно уникають ризику і фінансових втрат.

Нормальне значення коефіцієнта 1.5 – 2. У цьому випадку оборотні кошти (гроші, готова продукція на складі, дебіторська заборгованість, сировина та матеріали) перевищують за вартістю в півтора – два рази розмір кредиторської заборгованості перед постачальниками, бюджетом, банківськими установами.

Коефіцієнт поточної ліквідності = оборотні кошти / короткострокові зобов'язання

Розрахуємо коефіцієнт поточної ліквідності для організації.

Її оборотні кошти складаються з продукції на складі – 150 000 грн і грошових коштів - 50 000. Разом 200 000 грн.

Короткострокові зобов'язання фірми (заборгованість постачальникам з відстрочкою платежу в 20 днів) – 170 000 грн.

200 000 / 170 000 = 1,18

При такому значенні коефіцієнта (1,18) фірма не зможе швидко розплатитися з усіма кредиторами, якщо з якоїсь причини відбудеться зниження попиту на її продукцію.

Коефіцієнт швидкої ліквідності

Коефіцієнт швидкої ліквідності дозволяє підприємству зрозуміти, чи зможе воно розплатитися за боргами, навіть у разі виникнення труднощів з реалізацією готової продукції. Показник оцінює швидку платоспроможність підприємства, тому його використовують кредитори при видачі позик або кредитів.

Коефіцієнт швидкої ліквідності = (грошові кошти + дебіторська заборгованність + короткострокові фінансові вкладеня) / Короткострокові зобов'язання 

Значення показника більше 1 вважається нормальним. Однак норма в даному випадку поняття відносне. Велике значення має вид діяльності підприємства і етап її розвитку.

Розрахуємо показник швидкої ліквідності для знову організованої фірми з наступними показниками.

Грошові кошти у вигляді вкладу засновників до статутного капіталу – 2 000 000 грн.

Узятий короткостроковий кредит в банку на розвиток (короткострокові зобов'язання) - 1 650 000 грн.

Коефіцієнт швидкої ліквідності: 2 000 000 / 1 650 000 = 1.2

Порівняємо 2 компанії, які мають однаковий коефіцієнт швидкої ліквідності рівний 1,2. Фірма з наведеного прикладу, яка тільки починає свою діяльність, цілком ймовірно, витратить найближчим часом наявні фінансові ресурси на закупівлю обладнання і розвиток, причому спрогнозувати прибуток в цьому випадку досить важко. Тоді як друга компанія, вже усталена на ринку і має дебіторську заборгованість від постійних великих клієнтів, з більшою ймовірністю виконає свої короткострокові зобов'язання перед кредиторами.

Коефіцієнт абсолютної ліквідності

Показник визначає, наскільки швидко компанія готова погасити всі свої зобов'язання тільки за рахунок своїх самих високоліквідних активів. Він показує, як швидко підприємство зможе оплатити всю короткострокові заборгованість. Постачальники люблять аналізувати цей показник, оскільки саме він підказує їм, ймовірна затримка оплати від покупця, якщо надати йому відстрочку платежу.

Мінімально необхідне значення для цього коефіцієнта - 0,3. Оптимальне значення встановлювати не прийнято. Однак якщо коефіцієнт абсолютної ліквідності більше 2, це означає, що в компанії є значна кількість вільних грошей. Варто задуматися, чи не пустити їх на розвиток бізнесу або вкласти в інші види активів.

Коефіцієнт абсолютної ліквідності = (грошові кошти + короткострокові фінансові вкладеня) / Короткострокові зобов'язання 

Розрахуємо коефіцієнт абсолютної ліквідності компанії, якщо на її розрахунковому рахунку 200 000 грн, ще 100 000 грн вкладено в акції Нафтогаз (короткострокові фінансові вкладення). Заборгованість в бюджет (поточні податки) і постачальникам дорівнює 580 000 грн, на виплату зарплати співробітникам в найближчий місяць потрібно 120 000 грн.

(200 000 + 100 000) / 700 000 = 0,42

У нашому прикладі показник абсолютної ліквідності наближений до мінімального. Це означає, що в разі форс-мажору, компанія зможе виконати тільки 42% своїх кредитних зобов'язань. Це ще не критичне значення, але вже варто задуматися.

Ще трохи про коефіцієнти

Крім основних, інтерес представляють ще два коефіцієнта - миттєвої і середньої ліквідності. Коефіцієнт миттєвої ліквідності показує, наскільки компанія готова «прямо зараз» оплатити всю наявну короткострокову заборгованість. Відмінно, якщо це показник має значення, що перевищує 0,2.

Коефіцієнт миттєвої ліквідності = грошові кошти / Короткострокові зобов'язання 

На відміну від коефіцієнта миттєвої ліквідності, коефіцієнт середньої ліквідності дозволяє зрозуміти, як швидко ви зможете зібрати гроші, коли у вас є трохи часу (до 3 – 5 місяців). Тимчасова відстрочка дозволяє дочекатися оплати дебіторської заборгованості або реалізації складських запасів. Прийнятне значення для коефіцієнта середньої ліквідності – 1,2.

Коефіцієнт середньої ліквідності = (грошові кошти + дебіторська заборгованність + короткострокові фінансові вкладеня + запаси) / Короткострокові зобов'язання 

Важливо розуміти, що повну картину фінансового стану здатний дати тільки комплексний аналіз всіх коефіцієнтів.

Читайте також: Що таке рентабельність: види, формули розрахунку 

Чим відрізняється ліквідність від платоспроможності і рентабельності

Ліквідність, платоспроможність і рентабельність – ключові поняття при визначенні фінансового стану підприємства. Вони взаємопов'язані і разом дають досить ясну картину стану справ. Розберемо, в чому укладені основні відмінності і подібності понять.

Ліквідність і платоспроможність

Ми вже знаємо, що ліквідність активів – це їх здатність перетворитися в гроші. Платоспроможність – більш широке поняття. Воно встановлює здатність підприємства або громадянина сплатити всі свої зобов'язання за рахунок наявних активів. Платоспроможність завжди зачіпає і актив і пасив (джерела формування коштів).

Наприклад, громадянин взяв кредит 460 000 грн. У нього є квартира вартістю 2 мільйони грн, акції «Нафтогазу» на суму 200 000 грн і автомобіль, ринкова ціна якого з урахуванням зносу 260 000 грн. Щомісяця громадянин отримує заробітну плату – 70 000 грн. Якщо банк з якоїсь причини зажадає дострокового повернення всієї суми кредиту, громадянин залишиться платоспроможним. Продавши акції і автомобіль, він зможе погасити свій борг в будь-який момент. При цьому у нього залишиться зарплата на поточні потреби і квартира, в якій він зможе жити.

Уявімо, що в попередньому прикладі у громадянина орендоване житло і немає автомобіля. У цьому випадку він не зможе одноразово повернути кредит в найкоротші терміни. Для цього йому будуть потрібні позикові кошти. Значить, у другому випадку громадянин перестає бути платоспроможним, оскільки навіть після продажу всього наявного в його розпорядженні майна він не зможе погасити борг.

Платоспроможність підприємства або громадянина безпосередньо залежить від ліквідності його активів. Адже чим їх легше і дорожче можна продати, тим вище ймовірність погасити всі свої зобов'язання перед третіми особами, а значить, тим вище платоспроможність.

Читайте також: Девальвація - що це таке, простими словами, види, причини і наслідки + як на цьому заробити

Ліквідність і рентабельність

Рентабельність на відміну від попередніх двох понять не встановлює співвідношення між фінансовими інструментами і джерелами їх формування. Рентабельність показує, наскільки ефективно відбувається управління активами. Особливо це важливо для підприємств та осіб, що займаються інвестиціями. Іншими словами, рентабельність – це спосіб оцінити прибутковість вкладень. У найпростішому вигляді рентабельність активів розраховується як співвідношення чистого прибутку до активів, що беруть участь в її отриманні.

Припустимо, громадянин вклав 100 000 грн в цінні папери, а ще 100 000 грн поклав у банк під 7% річних. Через рік цінні папери за ринковими котируваннями коштували 115 000 грн, а на банківському вкладі з урахуванням відсотків лежало 107 000 грн. Разом за рік чистий прибуток громадянина від інвестування склала 15 000 грн, а від вкладу – 7 000 грн.

Розрахуємо рентабельність:

 1. 7 000 / 100 000 * 100% = 7% (рентабельність банківського вкладу)
 2. 15 000 / 100 000 * 100% = 15% (рентабельність вкладення в цінні папери)

У нашому прикладі гроші, вкладені в цінні папери, працювали більш ефективно і мали рентабельність вище, ніж гроші, що знаходяться на вкладі.

Як визначити ліквідність підприємства?

Щоб визначити ліквідність підприємства, спершу необхідно проаналізувати її джерела фінансування і розділити їх на наступні групи:

 • Активні: А1-найбільш ліквідні активи, А2-швидко реалізовані активи, А3 - повільно реалізовані активи, А4 - важнореалізуемие активи;
 • Пасивні: П1-самі термінові зобов'язання, П2 — короткострокові пасиви, П3 — довгострокові пасиви, П4 — постійні пасиви.

Підприємство вважається ліквідним, коли воно відповідає таким умовам:

А1>=П1, А2>=П2, А3>=П3, А4<=П4

Давайте дізнаємося, від чого залежить ліквідність.

Які фактори впливають на ліквідність?

На ліквідність підприємства впливають такі фактори:

 • кількість ліквідних активів;
 • залишки на рахунках;
 • обсяг короткострокових вкладень;
 • обсяг швидкореалізованих товарів на складі;
 • наявність статутного фонду та власного капіталу;
 • рівень диверсифікованості вкладень;
 • система управління підприємством;
 • репутація компанії, яку визначають ЗМІ, клієнти та експерти.

Давайте дізнаємося, яким чином можна підвищити ліквідність.

Як підвищити ліквідність?

Існують наступні способи підвищити ліквідність підприємства:

 • підвищувати якість активів за рахунок збільшення прибутку;
 • знижувати обсяг позикових коштів;
 • знижувати дебіторську заборгованість, укласти з боржниками договір цесії, передавши зобов'язання дебітора третій особі.

Вітаємо, тепер ви знаєте, що таке ліквідність, навіщо її потрібно оцінювати і як це робити.

Залежність ризику від ліквідності

Ризик ліквідності можна розподілити на дві основні категорії:

 • ризик ринкової ліквідності. Він пов'язаний з втратами, які може понести сторона через недостатню ліквідність ринку, коли справжня ціна угоди дуже відрізняється від ринкової ціни в гіршу сторону;
 • втрати при торгівлі акціями - ризик балансової ліквідності або, як ще її можна назвати – неплатоспроможність, все це полягає в тому, що кредитна організація може бути неплатоспроможною і не зможе виконати своїх зобов'язання перед кредиторами, вкладниками та іншими контрагентами в силу недостаку готівкових грошових коштів або інших високоліквідних активів.

Висновок + відео

Отже, щоб ефективно управляти власними фінансами або підприємством, необхідно розуміти структуру і вміти аналізувати ліквідність тих фінансових інструментів, які ви використовуєте. Ці знання допоможуть своєчасно виявити низьколіквідні або неліквідні активи і позбутися від них.

Облік ліквідності при купівлі нерухомості значно полегшить можливість її продажу в майбутньому, а вміння читати банківські нормативи вбереже вас від вкладень в неблагополучні банки.

Аналіз на ліквідність продукції, що виробляється підприємством виявити неліквідні товари, виключення яких з виробництва підвищить прибутковість і додасть стійкість вашому підприємству на ринку. Основні знання про ліквідність корисні не тільки професійним фінансистам, а й звичайним громадянам.

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити