Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Інвестування в облігації — наскільки вигідний і надійний цей спосіб вкладення грошових коштів

Останнє оновлення: Неділя, 03 березня 2024 Автор: Тамара Сумська

Інвестування в облігації

Інвестори, які не шанують ризикувати особистим капіталом і вважають за краще більш спокійні і надійні методи вкладень, часто інвестують в облігації. За схемою отримання доходу цей процес чимось нагадує депозитний вклад у банку. Розраховувати на великий прибуток не доводиться, але і втратити вкладені гроші складно. Інвестиції в облігації - це один з найнадійніших інвестиційних інструментів, і далі ми розберемо всі нюанси.

Що собою являють облігації

Цінний папір боргового типу, що відображає певну позику між кредитором і позичальником, називається облігацією. Компанії, що випускають бонди (від англ. Bond), беруть в борг у інвесторів і підкріплюють свої позикові зобов'язання цими документами. Згодом гроші повертаються вкладнику з відсотками.

Перелік основних властивостей:

 • Інвестор, який володіє облігацією, не має права впливати на функціонування компанії-емітента, як це буває після покупки акцій.
 • У разі несвоєчасної виплати відсотків за облігаціями компанії загрожує дефолт. Власник боргового паперу має право вимагати свої відсотки в судовому порядку. Періодичність і величина процентної ставки визначається в кожному випадку окремо. В обов'язки емітента входить обов'язкова виплата доходу.
 • Бувають довгострокові облігації (5 і більше років), середньострокового типу (від 1 року до 5 років), короткострокові, які випускаються на термін від 30 днів до одного року і безстроковий варіант бондів. По закінченню терміну актуальності цінного паперу організація-емітент зобов'язується викупити її у вкладника за номінальною вартістю.

Якщо раптом компанія-емітент ліквідується, то власники облігацій виявляються в списку перших, кому покладені компенсаційні виплати з інвестицій, іменованих борговими зобов'язаннями. Навіть якщо в компанії не вистачає коштів на виплати у зв'язку з банкрутством, то з цією метою розпродається її майно. Акціонери ж отримують (або не отримують) свої гроші тільки після погашення всіх зобов'язань перед кредиторами.

Основні характеристики облігацій:

 1. Ринкова ціна. Не завжди оціночна вартість відповідає номінальній-ціна може бути більшою чи меншою. Цей показник залежить від ринкових коливань, попиту, пропозицій, процентних ставок. Якщо з'являється ризик невиплати купонів, то і ціна може впасти нижче номінальної.
 2. Термін дії бондів. У деяких випадках можлива оферта, коли позичальник викуповує цінний папір до дати погашення. Також кредитор сам може зажадати дострокове погашення зобов'язань фінансового характеру.
 3. Купонна вартість. Купони являють собою грошові кошти, які виплачуються періодично за борговим папером. Прибутковість інвестиційного бонда купонного типу по відношенню до номіналу виражається у відсотках річних.

Критерії відмінності:

 • За способом виплати доходу. Бонди купонного типу або твердопроцентні мають строго фіксовану ставку з узгодженими раніше відсотками, які визначаються, як частина номінальної вартості. Також ставка може бути плаваючою, яка залежить від коливань на ринку.
 • За способом отримання доходу. Облігації інвестиційного типу можуть бути купонними, коли відсоток виплачується купонами, або безкупонними, з нульовим купоном, дисконтними, коли прибуток - це премії і дисконти.
 • По порядку вкладу. Бонди можуть бути іменними з внесенням до Реєстру або на пред'явника. У цьому випадку при втраті інвестиційного документа право на володіння ним можна відновити тільки в судовому порядку.
 • Залежно від позичальника (емітента). Муніципальні бонди, які випускають органи влади, іноземні - видаються позичальниками-іноземцями, корпоративні випускаються комерційними організаціями. Також існують державні облігації, що випускаються суб'єктами України і державним урядом. Цей вид облігацій вважається найнадійнішим.
 • За рівнем надійності. Бонди, що випускаються емітентом з надійною репутацією, вважаються гідними, а папери з високим купонним доходом і ризиками вважаються спекулятивними або макулатурними.
 • По забезпеченню. Можуть випускатися під заставу цінних паперів або нерухомості, автомобілів, матеріалів, обладнання.
 • За способом погашення. Іноді проводяться послідовні оплати фіксованої частки загальної кількості паперів, а іноді погашення розподіляється по часу. Іноді погашення номіналу проводиться одноразово.

Ще бувають звичайні і конвертовані бонди. Тоді інвестор може обмінювати ці цінні папери на акції звичайного або привілейованого типу. До того ж забезпечення позики може бути заставним, гарантованим або заснованим на довірі до позичальника.

Переваги інвестицій в облігації

 1. Вважається, що інвестування в облігації - один з найбільш безпрограшних способів вкладення грошей, чимось схожий на банківський депозит, однак з меншою кількістю ризиків.
 2. Високий ступінь ліквідності. Власник бонда може в будь-який момент продати його, отримавши належний йому відсоток. А при достроковому знятті депозиту можна зовсім не отримати свій відсоток через штрафні санкції.
 3. Можливість диверсифікувати портфель, завдяки різноманіттю пропозицій і низькому порогу входу. Інвестор може підібрати відповідну інвестиційну стратегію - від короткострокового до довгострокового капіталовкладення, на десятки років вперед.

Мінуси інвестування в облігації

Самим значним недоліком описуваного способу інвестування є порівняно невеликий прибуток. У країнах з хиткою економічною ситуацією це твердження особливо актуально. В ході планування прибутковості враховується ринковий і кредитний ризики. У разі дефолту позичальник не в змозі погасити фінансові зобов'язання перед кредиторами. Фахівці відзначають, що облігаційні пропозиції з розрекламованою високою прибутковістю найчастіше виявляються збитковими.

Головні ризики інвестицій

Ризик інфляції означає, що її рівень перевищує прибутковість по цінних паперах. Тоді виникає негативний результат. Наприклад, дохід облігації 12%, а інфляція за рік досягла 14%. Різниця між двома показниками становить 2%, що показує ступінь знецінення.

Дефолт компанії вважається одним з головних ризиків вкладення в облігації. Щоб мінімізувати ризики інвестицій при покупці, слід звертати увагу на кредитний рейтинг компанії. Якщо прибутковість значно вище середньоринкової, то і ризик дефолту зазвичай досить високий.

Ризик процентного характеру безпосередньо залежить від економічної ситуації в країні. Можливий також варіант технічного дефолту, коли всі папери компанії-емітента падають в ціні, і знижується їх ліквідність. В цей час проводити будь-які маніпуляції з інвестиціями не вигідно. Іноді організація-позичальник спеціально влаштовує технічний дефолт, щоб не платити кредиторам. Після оголошення ТД компанія або стає банкрутом, або домовляється з кредиторами про реструктуризацію боргових зобов'язань.

Дуже часто вкладення в облігації є одним з напрямків при формуванні інвестиційного портфеля. Варто зауважити, що варіацій паперів безризикового типу не існує, як таких. Завжди присутня певна частка ризику.

 Як правильно працювати з цінними паперами

Інвестування в облігації краще починати з ретельного вибору емітента. Слід проаналізувати його платоспроможність, дізнатися термін погашення облігації, оцінити їх прибутковість і надійність.

Як визначити платоспроможність позичальника:

 • уважно вивчити всю фінансову історію компанії;
 • дізнатися і оцінити обсяг вже наявних боргових зобов'язань;
 • вивчити інформацію про майно емітента, що знаходиться в його розпорядженні.

Варто також враховувати кредитний рейтинг організації, який надають авторитетні експертні видання. Це один з ефективних і головних фінансових показників.

Як визначити прибутковість облігації:

 • враховується середня прибутковість;
 • звертається увага на вказаний позичальником термін погашення - чим більше термін, тим рівень прибутковості буде вище.

Як визначити надійність облігацій і розрахувати ризики

Вважається, що державні облігації, випущені міністерством фінансів України, є найнадійнішими, за ними слідують муніципальні, а далі корпоративні. Останній варіант завжди найбільш прибутковий, але і має високий ризик дефолту.

Як розрахувати прибутковість дисконтної облігації

Подібний вид паперів реалізується за відмінною від номіналу в негативну сторону ціною. Різницю між номінальною вартістю і покупкою називають дисконтом. Ця різниця і становить інвестиційний дохід від облігаційних документів. Грає роль і період їх дії. Припустимо, ціна на даний момент становить 80% від номіналу, а термін дії - 365 днів. Виходить, формування прибутковості буде виглядати так: 20/80 * 100% - Разом 25% річних.

Коливання процентних ставок є основним показником, який і формує вартість бондів для інвестицій. Якщо їх рівень збільшується, то виростає і сам дисконт, а облігація падає в ціні. Значить, має місце збільшення прибутковості. Процентна ставка зростає-папери дешевшають і навпаки. Якщо ставка становить 10%, то через 6 місяців власник отримає 15,3% вартості, а через 365 днів вже цілих 38,25%. У разі зростання ставки до 50% папір зберігає свою колишню номінальну ціну, що не приносить її власнику взагалі ніякого доходу.

Щоб якісно управляти портфелем цінних паперів, необхідно грамотно прогнозувати зміни процентної ставки. Придбання короткострокових інвестиційних бондів доцільно, якщо очікується їх зростання.

Як можна купити облігації

Вкласти гроші в облігації можна, скориставшись послугами професійних керуючих або поклавшись на власний досвід та інтуїцію. В останньому випадку необхідно відкрити ІІР (індивідуальний інвестиційний рахунок). Пільгове оподаткування - одна з переваг ІІР. Однак варто знати, що вносити на цей рахунок більше 160 тисяч грн не можна. Якщо ж скористатися простим рахунком брокерського типу, то можна вкладати суми без обмежень, проте про податкові "поблажки" можна забути.

У другому випадку можна скористатися готовим інвестиційним продуктом. Рекомендується звернутися в ПІФИ, вкладати в ETF-облігації. Можна також звертатися до довірчого управління банку, зарубіжної страхової компанії на базі облігаційної стратегії.

Кілька практичних порад новачкам:

 1. Ніколи не поспішайте і не приймайте необдумані рішення в справах, що стосуються покупки/продажу. Краще консультуйтеся з фахівцями в цій сфері або ретельно вивчайте інформацію про емітента самостійно.
 2. Купуйте облігації з нульовим НКД.
 3. Не "ласуйте" на високоприбуткові пропозиції з ризиками підвищеного характеру. Краще віддавайте перевагу варіантам із середнім рівнем прибутковості, випущеними надійними компаніями. Новачкам рекомендується купувати державні ОДЗ.
 4. Щоб правильно управляти інвестиційним портфелем, поступово розподіляйте інвестиції в облігації за групами, щоб мати можливість адекватно реагувати на коливання ринку.

Оперувати з довгостроковими інвестиціями краще в період зниження процентної ставки. Якщо ж прогнозується її підвищення, тоді вигідними будуть короткострокові варіанти. Ранжування за критеріями безпеки та ліквідності дозволить забезпечити зниження ризиків.

Висновок + відео

Всім вкладникам, що формують портфель інвестицій, варто включити в нього певний відсоток облігацій. І нехай доходи від них будуть не великі, але надійність і стабільність гарантована з високою аналітичної ймовірністю. Однак не варто купувати перші-ліпші "бумажонки" - слід уважно вивчити всі супутні фактори.

Варто зауважити, що "облігаційний" метод отримання доходу - більш вигідний вид інвестицій, ніж банківський вклад. Якщо їх продати раніше терміну, то за цим не послідує втрата нарахованих відсотків, як за звичайними депозитами. Прибутковість облігацій на порядок вище, ніж у банківського вкладу. Наявність широкого вибору пропозицій на ринку дозволить підібрати оптимальний варіант для інвестора, а грамотна оцінка позичальника дасть можливість максимально нівелювати ризики інвестування.

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити