Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Венчурне інвестування — розбираємося в механізмі фінансового інструменту

Останнє оновлення: Неділя, 03 березня 2024 Автор: Тамара Сумська

Венчурне інвестування

 Венчурний бізнес давно вже підкорив країни Європи, проте в Україні це порівняно новий спосіб отримання прибутку. У наше століття високих технологій, абсолютно реально примножувати свій капітал, не виходячи з дому. Звичайно, для цього доведеться не один рік вивчати ринок і методи ведення бізнесу і формувати свій власний інвестиційний портфель. Однак, за умови грамотного підходу, рівень прибутку може перевершити всякі очікування. Так як же домогтися успіху і не тільки зберегти свій капітал, але і примножити свої гроші завдяки венчурним інвестиціям? Давайте розбиратися разом!

Венчурні інвестиції – що це?

Про венчурні інвестиції на просторах СНД почали говорити не так давно. І навіть ті, хто готовий вкласти кошти в цю сферу, часто бувають далеко не завжди знайомі з деталями. У розвитку венчурних інвестицій зацікавлені не тільки інвестори, але і, звичайно ж, ті, хто бажає отримати гроші під розвиток бізнесу.

Для початку визначимося з терміном. У перекладі з англійської "venture" означає "ризиковане починання" або "ризикована угода". Венчурні інвестиції - це вид інвестицій, що передбачає вкладення коштів в щойно відкрившийся бізнес. Подібний вид капіталовкладень спочатку був розрахований на високий відсоток прибутку.

Як відомо, прямі інвестиції припускають набагато нижче рівень прибутковості і, як наслідок, такий же невисокий рівень ризику. Але якщо ви ризикнули зв'язатися з венчурними інвестиціями, повна втрата грошей – не такий вже міф. Хоча натомість вам обіцяють високий рівень прибутковості: мінімум 50-100% річних. На сьогоднішній день можна знайти чимало як юридичних осіб, так і приватних осіб (ще званих «бізнес-ангелами»), що займаються тільки венчурними інвестиціями. Варто відзначити, що якщо відсоток ризику у венчурні інвестиції буде істотно знижений, то такі вкладення можуть зацікавити і прямих інвесторів.

Якщо пояснювати принцип дії венчурних інвестицій, то уявімо таку ситуацію. Є якась юридична особа, у якої є цікава ідея, але немає коштів для впровадження ідеї в життя. Також є "бізнес-ангел" або венчурний фонд, готовий внести свої кошти в реалізацію вищевказаної ідеї (Якщо це венчурний фонд, то він в даному випадку буде грати роль посередника). "Ангел" набуває частку статутного капіталу або частину акцій, які надалі будуть продані. Зазвичай на момент продажу акцій вони вже істотно зростають в ціні, отже, і ціна частки інвестора також збільшується. Прибуток "ангела" (або фонду) - це, як Ви вже здогадалися, різниця між ціною продажу і покупки акцій або статутного капіталу. До речі, потужний розвиток таких корпорацій, як Microsoft і Google обумовлено саме венчурними інвестиціями.

Історія даного виду інвестицій в США вже почалася більше 60 років тому. Аналогічно венчурні інвестиції довели свою ефективність і в багатьох країнах Європи – вони приносять вкладникам стабільні високі дивіденди.

На відміну від західних колег, українські інвестори мало знайомі з венчурними фондами, а також з фондами, що займаються прямими інвестиціями. Наші співвітчизники вкладають кошти у венчурні фонди з початку 2000-х років. На сьогоднішній день венчурні інвестиції в Україні набирають обертів, спостерігається зростання венчурних фондів. Тепер це вже не рідкісне явище.

По суті, венчурні інвестиції можна трактувати як фінансування бізнесу, що характеризується привабливими можливостями, але ще не закріпився на фондовій біржі. Є розробники цікавої бізнес-ідеї, але у авторів немає достатніх коштів для її реалізації. Ось тут-то і приходить на допомогу венчурне інвестування.

Все досить просто. У вас є кошти, які ви даєте в розпорядження підприємцю для реалізації його ідеї. При цьому ви, а, можливо, і не ви один, стаєте спільним власником бізнес-проекту разом з іншими венчурними інвесторами. Яку частку доходів отримуватимуть інвестори - це обумовлюється при підписанні договору. Ви, як інвестор, купуєте частку в перспективному стартапі. При позитивному розвитку справи ви явно будете задоволені результатами.

Факти про венчурне інвестування, які треба знати

 1. Лідером за обсягами інвестицій у венчурні проекти є США. Там щорічно вкладається близько $ 20-30 млрд. варто відзначити, що подібному розвитку сприяє і законодавча база Штатів.
 2. Поки що жодна країна в світі не змогла навіть наблизитися до показників США за цим показником. Наприклад, навіть якщо разом скласти обсяги венчурних інвестицій Австралії, Ізраїлю, Гонконгу, і Великобританії, то отримаємо цифру близько $15 млрд.
 3. На жаль, провести як об'єктивну оцінку українських венчурних інвестицій поки що не представляється можливим, оскільки у нас венчури значно переплітаються з офшорними рахунками.
 4. На сьогоднішній день найуспішнішим венчурним проектом можна назвати Alibaba. Китайський викладач Джек Ма одного разу вирішив створити якусь компанію-посередник, що виступає сполучною ланкою між покупцями і продавцями. І хоча зовнішня схожість між Alibaba і такими аналогами, як eBay і Amazon, начебто спостерігається, все ж Alibaba має суттєві відмінності. Зокрема, даний сервіс пропонує тільки китайські товари, ціни на них фіксовані, аукціони не проводяться. Першими інвесторами стартапу Джека Ма були його друзі, і вони явно залишилися задоволені вкладеннями, адже тільки за підсумками 2015 р. прибуток компанії склав $ 77 млрд., що в дещо перевищує прибуток американських компаній-аналогів.
 5. Однак китайським компаніям все ж складно конкурувати з американськими. Відкрита і успішна венчурна компанія обов'язково повинна спочатку розмістити свої акції у відкритому доступі на фондовій біржі. У ЗМІ це називається IPO. Важливими показниками виступають показники ціни акцій відразу після відкритого виведення на біржу і через деякий час. Різниця між цінами і буде служити індикатором успішності проекту. Один з успішних прикладів – Facebook, засновником якого є американець Марк Цукерберг. Якщо при IPO Фейсбук оцінювали в $16 млрд, то трохи пізніше ця цифра вже досягла рівня в 104 млрд. доларів.

Специфіка венчурного інвестування

 • Інвестування відбувається в момент відкриття проекту, коли статутний капітал тільки формується. Цілком можливо, що частина коштів вносяться ще до реєстрації організації. Інвестори дивляться поки що тільки на бізнес-плани, оскільки оцінити зараз практичну прибутковість не представляється можливим.
 • Творець стартапу нічого не гарантує інвестору. У разі невдачі особа, яка вклала свої гроші, не зможе затребувати їх назад. Іншими словами, ви самі несете відповідальність за свої інвестиції, так що проекти краще вибирати ретельно.
 • Стаючи інвестором венчурного проекту, ви купуєте його частину, що вказується в окремому договорі. Коли проект починає приносити прибуток, ви цілком можете розраховувати на свою частку. Величина цієї частки не завжди безпосередньо залежить від суми вкладень. Іноді буває так, що творець стартапу нічого не вкладає у своє дітище або ж вкладає зовсім мало, і основну частину вкладень беруть на себе інвестори. Однак інвестору не може належати більше 50% проекту. Взагалі прийнято вважати, що автор вкладає свою інтелектуальну ідею, а інвестори – свої гроші.
 • Хоча ризики венчурного інвестування високі, воно дає істотний прибуток. Деякі стартапи дозволяли інвесторам примножити свої інвестиції в кілька разів за нетривалий час. Високий відсоток прибутку служить істотним плюсом. Адже навіть одна вдала інвестиція зможе перекрити кілька невдалих. Ну а якщо інвестор ще й володіє навичками оцінки стартапів, то вибрати відповідний проект йому буде нескладно.
 • Інвестору треба мати на увазі, що якщо він володіє досвідом і навичками в аналогічному бізнесі, то у нього є шанси брати участь у розвитку стартапу або виступати неофіційними консультантом творців. Тобто, взаємини спонсорів і автора проекту зазвичай виходять за рамки договору, спонсори можуть подавати свої ідеї, брати участь в управлінні роботою проекту, що дає додаткову ефективність.
 • Інвестувати у венчурні стартапи можна не обов'язково в момент його відкриття. Буває так, що у творця виникає потреба в засобах вже в процесі роботи. І тоді можна скористатися кредитуванням, як безвідсотковим, так і з відсотками. Таку позику необхідно повертати в строк і в повному обсязі. Але кредитору треба мати на увазі, що відповідальність венчурного проекту обмежується розміром його статутного капіталу. І якщо розмір боргу перевищує статутний капітал, то кредитор просто залишиться «в мінусі».
 • У випадку з класичним інвестуванням інвестор може прагнути скупити контрольний пакет акцій підприємства або ж просто значну їх частину. Якщо інвестор заволодіє контрольним пакетом, його голос матиме вирішальне значення на раді директорів при прийнятті важливих рішень. Маючи доступ до часткового управлінню компанією, можна будувати свою власну кар'єру, опосередковано впливати на інші проекти і т. п. Однак при венчурному інвестуванні спонсор не ставить перед собою мету викупити контрольний пакет акцій. Він просто вкладає гроші і очікує істотний прибуток. Безпосередню ж участь спонсора в регулюванні діяльності проекту обумовлюється в договорі, тобто, за договором важливі рішення можуть прийматися як спільно, так і самим підприємцем одноосібно. Принцип венчурного інвестування передбачає спільний розвиток відкритої справи.
 • На дивіденди від прибутку спонсору в перші роки розраховувати не доводиться. Прибуток спрямовується на подальший розвиток починання. Розділ доходів можливий лише в разі впевненого закріплення бізнесу на ринку. Хоча, можливі й винятки з даного правила.

Плюси і мінуси венчурних інвестицій

Коли у підприємця є цікава ідея для бізнесу, але немає грошей для її реалізації, то венчурні інвестиції будуть дуже до речі. Одна з переваг венчурів – бізнесмен не зобов'язаний надавати гарантії інвесторам. Розвиток справи відбуватися за спільною домовленістю, але ніяких строгих домовленостей в плані чіткого розподілу обов'язків сторін немає. Так, з одного боку, підприємець змушений поділитися часткою своєї справи з інвестором, але зате він отримує чудову можливість розвинути своє починання.

Як виглядає венчурне інвестування з боку інвестора? Наскільки прибуткові стартапи такого типу? Венчурні капіталовкладення мають свої переваги і недоліки. Давайте розглянемо їх.

Переваги для інвесторів

 1. Якщо проект успішний, вкладник отримує істотний прибуток. Бувають випадки, коли новаторські ідеї приносили спонсорам близько 1000% буквально за кілька місяців. Якщо ретельно підійти до вибору проекту, ну, і якщо хоча б трохи буде супроводжувати удача, то за короткий проміжок часу можна стати співвласником процвітаючого бізнесу.
 2. Щоб стати співвласником навіть великої частки бізнесу, не треба мати в кишені мільйони доларів. І абсолютно немає необхідності вибирати саме велику компанію. Часто буває так, що капіталовкладнику вигідніше стати власником 50% невеликого стартапу, ніж 0,03% великого бізнесу.
 3. Одна з непорушних переваг даного виду інвестування - цінний досвід ведення бізнесу. Вклавши гроші в стартап, ви будете отримувати масу корисної інформації, яка може стати в нагоді надалі.

Недоліки для інвесторів

 1. Вкладення в новий стартап припускають великі ризики. Автор ідеї не несе перед вами ніяких зобов'язань. І, звичайно ж, немає гарантій успіху. А з урахуванням всюдисущої конкуренції ризик збанкрутувати завжди є. Так що якщо зважилися вкластися у венчурний проект, будьте готові розлучитися з грошима (хоча б морально).
 2. Не секрет, що деякі стартапери за своєю сутністю є зовсім не підприємцями, а самими звичайними шахраями. Для залучення довірливих вкладників вони організовують ефектні презентації, але після отримання коштів зникають у невідомому напрямку. Щоб убезпечити себе від подібних пройдисвітів, доцільно укладати договір з підприємцем, де позначити умови інвестування та співробітництва.

Суб'єкти ринку венчурних інвестицій

На сучасному ринку розрізняють 5 категорій спонсорів, що вкладають кошти у венчурні проекти:

Венчурний інвестор

Так називають суб'єкта, який бажає зробити приватну інвестицію у венчурний проект. Мета такого вкладення банальна – отримати прибуток. Варто відзначити, що, як правило, для інвестора не має значення сфера діяльності компанії, а значення важливий лише добре продуманий бізнес-план. Гроші, що вкладаються венчурним інвестором, називаються венчурним капіталом. Розмір венчурного капіталу може досягати і 100% від суми, в якій є потреба.

Якщо трохи узагальнити, то практично кожен, хто інвестує в ризикований проект, може називатися венчурним інвестором. Але треба мати на увазі, що венчурний інвестор – це не бізнес-ангел. Про останні ми поговоримо нижче.

Венчурний інвестиційний фонд

Це один з варіантів інвестиційного фонду, заснований на паях. Об'єктом вкладення виступають венчурні компанії. Капітал фонду складається з коштів приватних інвесторів. Інвестор віддає свої гроші на управління фонду, але сам особисто не бере участі в управлінні. Зазвичай керуючі компанії володіють солідною репутацією, ці організації вже мають досвід венчурного інвестування. Одне з позитивних якостей таких фондів – диверсифікація вкладень, адже фонд розподіляє кошти на кілька проектів, що знижує ризики і збільшує ймовірність позитивного результату.

Щоб потрапити в інвестиційний список такого фонду, бізнесменові треба дуже постаратися: розробити детальний бізнес-план, підкріпити його економічною ефективністю і успішними прикладами. Як правило, інвестфонди прихильні до підприємців, у яких вже є успішний досвід.

Так що якщо ви – приватний інвестор з не дуже великими грошима, то венчурний інвестиційний фонд – цілком прийнятний варіант, адже вони приймають і невеликі суми, забезпечуючи при цьому певну захищеність інвестицій.

Великі фінансові структури

Є конгломератом декількох організацій з єдиним керуючим апаратом і великою сферою діяльності. Наприклад, група ВТБ, що включає більше двох десятків компаній, що працюють в різних ринкових напрямках. Сучасні конгломерати іноді беруть участь у венчурному інвестуванні, але не так часто. Щоб завоювати прихильність таких структур, підприємцю доведеться постаратися, надавши добре пророблений бізнес-план. Але в разі вдалого залучення інвестора, стартапер зможе заручитися істотною підтримкою зазначених фінансових структур.

Бізнес-ангели

Цей термін дещо незвичний для класичної фінансової науки. В минулому столітті так почали називати заможних осіб західної Європи, які за рахунок власних коштів фінансували проведення вистав. Зараз для таких людей застосовується термін продюсер, а бізнес-ангелами «охрестили» осіб, що вкладають гроші в ті сфери, в яких вони добре розбираються, володіють досвідом і знаннями. І розмір прибутку для бізнес-ангелів – не найважливіше. Їх більше приваблює можливість проявити свої навички, реалізувати потенціал, освоїти щось нове, ну, і, звичайно ж, отримати моральну насолоду від роботи. Як правило, це дуже заможні люди з гарною вищою освітою, і інвестують вони зазвичай в сферу високих технологій. Таким чином, дана категорія істотно відрізняється від звичайних венчурних інвесторів.

Треба відзначити, що для бізнесмена-новачка найкращий варіант спонсора - це саме бізнес-ангел. Таких ентузіастів не доводиться довго переконувати, вони самі бачать перспективність (або не перспективність проекту), і питання вирішується на найближчій співбесіді. До того ж, бізнес-ангел відразу надасть вам 100% фінансування.

Держава

Для розвитку венчурного стартапу іноді можна отримати і бюджетні державні кошти, але для цього готуйтеся протистояти потужній бюрократії. Тільки для участі в конкурсі доведеться оббивати пороги безлічі державних інстанцій. І надалі доведеться довго жити в очікуванні: чи визнають вашу ідею гідною інвестування грошима держави. Однак не варто забувати про значну корупційну складову в подібних питаннях. Цілком може виявитися так, що переможцем конкурсу стане не найперспективніший проект, а той проект, автор якого дав хабар «потрібним людям».

Стадії венчурного інвестування

Венчурне інвестування дозволяє інвесторам досягати різних цілей: дослідження можливого впровадження на ринок нової продукції; формування ефективної робочої команди; розширення ринків збуту і обсягів виробництва і т. п. Обрана мета буде впливати на реалізацію основної стратегії ВІ – поетапне інвестування.

Подібна стратегія передбачає поділ процесу розвитку компанії на конкретні стадії і подальше фінансування цих стадій за заздалегідь обумовленою з інвестором схемою.

Усього розрізняють 6 стадій, при настанні яких можливе вкладення коштів у венчурний проект:

 1. Передпосівна. Спонсор надає відносно невеликі кошти для проведення маркетингових досліджень, для економічного обґрунтування або для розробки нового товару.
 2. Посівна. Спонсорування більш детального дослідження продукту і випуску його експериментальної партії.
 3. Перша. На даній стадії починають вкладати кошти в потокове виробництво товару, але за умови, що кошти з попередньої стадії вже закінчилися.
 4. Друга. Тепер прийшов час вкладати кошти для збільшення обсягів виробництва і створення запасів виробленої продукції.
 5. Третя. Навіть при успішному проходженні попередніх сходинок, прибуток інвестори почнуть отримувати тільки на цій стадії. Третя стадія характеризується зростанням темпів виробництва і продажів. Інвестиції на даній стадії робляться для вдосконалення продукції і збільшення обсягів виробництва.
 6. Піздня. При поточному періоді спостерігається підключення підприємства до виходу на фондовий ринок. Обсяг інвестицій на шостій стадії найбільший, а ризик найменший. Але зазвичай буває так, що спонсори вже не хочуть робити вкладення, як тільки на фондовій біржі починають продаватися акції їх підприємства.

Як бачимо, для кожної стадії передбачається певний обсяг і спрямованість інвестицій, необхідні для досягнення проміжних цілей.

Пошук проекту для венчурного інвестування

Якщо ви новачок в сфері інвестування, то самостійно підібрати відповідний проект буде непросто. Розглянемо можливі варіанти пошуку.

 1. Біржі. Інтернет надає кожному з нас практично безмежні можливості для пошуку. Вже відкрито чимало ресурсів, де інвестори можуть вибрати бажаний стартап, а підприємці – запропонувати свої ідеї. Такі сайти отримали статус бірж.
 2. Спільні вкладення. Деякі біржі пішли далі і пропонують можливість внесення інвестицій безпосередньо зі свого аккаунта на сайті. Ви самі створюєте власний інвестиційний портфель, після чого підбираєте об'єкти для інвестицій. Подібні ресурси готові приймати кошти і з електронних гаманців.
 3. Друзі та знайомі. Навіть якщо ви думаєте, що серед вашого оточення немає людей, що розбирається у венчурному інвестуванні, не соромтеся іноді питати друга або знайомого. Цілком може бути, що подібна тематика сподобається співрозмовнику, і спільно ви зможете вибрати відповідний об'єкт для вкладень.

Венчурне інвестування: як убезпечити себе від шахрайства

Венчурних проектів, в які дійсно варто вкладатися, в Україні - багато. Проблема в тому, що проекти, які справді можуть принести прибуток "розподілені" між "своїми" інвесторами, потрапити в струмінь випадковому перехожому - велика удача, а от стати одним з вкладників хайпу – велика ймовірність. Якщо спробувати перевести термін "HYIP" буквально з англійської, то-це "гучний захід", так воно і є насправді. Група креативних просунутих користувачів розробляє в мережі Інтернет інвестиційний проект, штучно створює навколо нього ажіотаж, рекламу легкої наживи і чекає фінансових вкладень з боку сторонніх вкладників, прикриваються такі псевдо інвестиції добре складеними легендами:

 • Спортивні ставки;
 • Клуб з надання взаємодопомоги у фінансовому еквіваленті;
 • Продаж вже розроблених стратегій як обіграти онлайн-казино.

Перераховувати всі схеми можна ще дуже довго, тільки по своїй суті вони є не що інше, як фінансові піраміди і не мають нічого спільного з венчурним фінансуванням і бізнесом.

Ніхто не заперечує, що тут можна заробити, проте термін існування хайпів також нікому не відомий, вони можуть існувати від 3 років до пари годин. Це означає, що якщо за термін існування хайпи інвестор зміг заробити за рахунок грошових вкладень наступних за ним вкладників, - це добре, якщо ні - залишається нарікати тільки на самого себе. Як і у всіх випадках пірамід, тут все вирішує удача, комусь щастить, комусь ні, все вирішує випадок (за винятком малого числа досвідчених спеців).

Навіть недосвідчена у цій справі людина відразу розуміє, коли має справу з хайпом, тим більше, якщо це досвідчений бізнесмен, який займає не останнє місце у венчурній справі. Незважаючи на це, вони процвітають, а все, тому що від легкої наживи ще ніхто ніколи не відмовлявся.

Другий висновок в рамках статті: уникайте неусвідомлених ризиків, не варто чекати, що Вам на голову впаде манна небесна після того, як Ви відправите сумнівним людям 500 доларів. А якщо все-таки Ви пішли на такий ризик, не вкладайте "останні копійки" та будьте морально готові до того, що не побачите тільки обіцяного прибутку, але і своїх, "кровно зароблених" так самовіддано вкладених грошей.

Венчурні вкладення очима стартапера

Позиція інвестора завжди носить вичікувальний характер і є більш вигідною в порівнянні з позицією самого засновника нової ідеї. Для того, щоб залучити більше інвестицій, необхідно не просто презентувати свою ідею, але й розробити стратегію взаємодії з передбачуваним колом осіб, а саме:

 • Проявляйте здорову ініціативу, намагайтеся не "випинати" себе;
 • Спробуйте знайти посередника і через нього донести свою концепцію до інвестора. Як правило, венчурні інвестори звертають увагу не стільки на цю ідею, скільки на тих людей, які її безпосередньо висувають, іншими словами гроші виділяються не на конкретний проект, а під конкретних фахівців, науковців, фінансистів і так далі;
 • Перш ніж, пропонувати будь-яку інновацію, проаналізуйте, чи цікавиться цією сферою люди, потенційно готові вносити інвестиції;
 • Стисло презентуйте свою ідею і реально описуйте майбутній показник доходів.

Ці правила носять загальний характер, це кліше, на які необхідно спиратися, проте в ході спілкування з інвестором, стартапер інтуїтивно розуміє в якому ключі варто рухатися далі.

У разі якщо людина зацікавилася пропозицією, стартапер повинен бути готовий до того, що, по-перше, доведеться виділити йому частку, а по-друге, до того, що інвестор має законні права таку частку перепродати третій особі. Тому на початковому етапі плануйте бюджет інвестиційної програми так, щоб інвестор в кінцевому підсумку міг вивести свої кошти, а Ви, як фінансуюче підприємство, цього висновку не відчули.

Висновком буде третій і основний висновок: будучи інвестором, тверезо оцінюйте всі ризики на всіх етапах ведення венчурних інвестицій, ніколи не вкладайте свій капітал в сумнівні підприємства, якщо до кінця не впевнені, збираєте і перевіряйте насправді інструменти венчурних вкладень. Будучи початківцем стартапером, грамотно і розгорнуто обґрунтовуйте свій проект, презентуйте його так, щоб люди мали чітку мотивацію для інвестування.

На останок...+ відео

І на закінчення наведемо приклади проектів, які принесли величезні прибутки своїм творцям. Вартість сервісу для смартфонів WhatsApp через кілька років досягла $16 млрд. Вартість Twitter в кінці 2013р. становила понад $14 млрд. Старт проекту по розробці і впровадженню шолома віртуальної реальності компанії Oculus припав на серпень 2012р., а тепер Facebook збирається викупити Oculus за $2 млрд.

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити