Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Сергій КосенковСтаттю перевірив:

Сергій Косенков

Наш експерт-рецензент. Автор фінансово-інвестиційного журналу «BiznesCat.com».

Сергій Косенков

Куди можна інвестувати невелику суму грошей – 8 варіантів примноження капіталу, доступних простим людям

Останнє оновлення: Неділя, 29 грудня 2019 Автор: Тамара Сумська

Куди інвестувати невеликі гроші

Огляд реальних варіантів, куди інвестувати невеликі гроші. Руйнуємо міф про те, що інвестиції – це тільки для багатих.

За результатами дослідження агентства World Wealth Report багаті люди воліють інвестувати гроші в фінансові інструменти, елітну житлову нерухомість і бізнес. А як чинити тим, хто живе тільки на скромну зарплату? Куди вкладати невеликі суми? Насправді, варіантів вистачає. Багато успішних інвесторів починали свій шлях з маленьких сум, а потім заробляли солідний стан.

У цій статті ви дізнаєтеся, куди можна інвестувати гроші, щоб вони працювали на вас.

5 правил інвестування, які повинні знати новачки

Немає сенсу інвестувати невелику суму грошей, не знаючи основ фінансової грамотності. Ось 5 правил, дотримуючись яких ви зможете не тільки зберегти, але і примножити свій капітал. P.S. На жаль, часто буває, що при невмілому інвестуванні людина не тільки нічого не заробляє, але і своє втрачає.

Правило 1. Диверсифікація ризиків

Народна мудрість говорить: «Не став все на одну карту». Це означає, що не можна інвестувати гроші в один актив, наприклад, криптовалюти. Адже в разі помилкового вирішення або зміни ситуації на ринку можна зазнати величезних збитків.

Порада. Інвестуйте гроші як мінімум в 5 різних активів.

Правило 2. Створення фінансової подушки

Порахуйте, скільки грошей ви витрачаєте в місяць на основні потреби: оплату житла, їжу, предмети побуту. Помножте цю цифру на 3, а краще на 6. Отримана сума грошей – ваша фінансова подушка безпеки. Їх не потрібно інвестувати, краще просто зберігати вдома.

Подушка безпеки дозволить вам не турбуватися про завтрашній день. Якщо ви втратите роботу, захворієте або зіткнетеся з поповненням в сімействі, то зможете нормально прожити на заощадження.

Порада. Якщо накопиченої суми недостатньо для створення подушки безпеки, тимчасово відмовтеся від інвестиційного плану. Не можна інвестувати останні гроші. Почніть щомісяця відкладати 10-20% від суми доходу.

Правило 3. Складання фінансового плану

Перш ніж вирішувати, куди вкласти невелику суму грошей, визначте свої фінансові цілі. Чого ви хочете: зберегти заощадження від інфляції, швидко заробити стартовий капітал для відкриття бізнесу або розбагатіти через 10-15 років? Відповіді допоможуть вам зрозуміти, куди краще інвестувати.

Припустимо, для вас в пріоритеті гідне життя на пенсії, і ви не готові сильно ризикувати грошима. Тоді інвестиції у фінансовому плані будуть розподілятися приблизно так:

 1. 40% – низькоризикові
  З прибутковістю до 8% річних і терміном окупності від 5-10 років. Це банківські вклади, нерухомість, облігації.
 2. 50% – средньоризикові
  З прибутковістю 9-20% річних і терміном окупності від 3-5 років. Акції, ETF-фонди, ПІФи.
 3. 10% – високоризикові
  З прибутковістю вище 20% річних і терміном окупності від 3-6 місяців. До групи входять криптовалюта, ПАММ-рахунки, Форекс, вкладення в свій або чужий бізнес.

Правило 4. Знання ринку

Інвестувати гроші слід тільки в ті інструменти, в яких ви добре розбираєтеся. Інвесторам-початківцям найпростіше вникнути в пропозиції банків: досить порівняти ставки % за вкладами та інші умови, вивчити рейтинги. Щоб успішно інвестувати гроші в акції, слід розбиратися у фондовому ринку і вміти аналізувати фінансову звітність компаній.

Правило 5. Холоднокровний підхід

Не можна інвестувати гроші на гарячу голову. Наприклад, піддаватися кричущій рекламі з обіцянкою 20-30% доходу на місяць. Або вкладати 100% заощаджень в покупку біткоіну, сподіваючись зірвати великий куш. Або зливати інвестиції в періоди економічного спаду. Якщо хочете інвестувати гроші успішно, чітко дотримуйтеся обраної стратегії.

Куди інвестувати невеликі гроші для отримання прибутку – 8 варіантів

Нижче в статті розглянемо тільки ті напрямки, куди можна вкласти суму до 40 тис. грн. Ви переконаєтеся: необов'язково бути мільйонером, щоб інвестувати гроші. Але якщо заощаджень у вас більше, тоді раджу прочитати статтю про те, куди вкласти гроші — ТОП-40 кращих способів. Навіть якщо у вас немає поки такої суми, але ви на шляху до цього, то настійно раджу згадану статтю до ознайомлення.

Варіант 1. Вкладення в самоосвіту

Безпрограшний варіант – інвестувати гроші в самого себе. Придбані в ході навчання корисні знання і навички допоможуть вам отримати високооплачувану роботу або відкрити прибутковий бізнес. У що інвестувати?

В покупку хорошої літератури (наприклад, прочитайте наступні книги: М. Харрісон «Майстерний інвестор», Дж. К. Богл «Керівництво розумного інвестора», А. Дамодаран «Інвестиційна оцінка»);

 • проходження професійних курсів;
 • відвідування тренінгів, семінарів та вебінарів;
 • вивчення іноземних мов.

Звичайно, 40 тис. грн. навряд чи вийде інвестувати в навчання у Вузі. Але це і не страшно, тому що "кірочка" ще не гарантує працевлаштування. А знань дає не більше, ніж самоосвіта.

Варіант 2. Депозит (вклад) у банку

Куди вкласти гроші, з метою захистити заощадження від інфляції? Найбільш підходящий варіант - банківський внесок в гривнях. Вкладення громадян на суму до 350 тис. грн. страхуються державою, тому ви з гарантією 90-95% не втратите гроші.

На даний момент середні ставки за вкладами в рублях становлять 9-14%. Але можна інвестувати гроші і під 17% річних в маловідомих банках, що не входять в ТОП за капіталізацією.

ВАЖЛИВО. Як правило, чим вище ставка за вкладом, тим гірше інші умови. Наприклад, не передбачена капіталізація %, а в разі дострокового зняття суми вкладник втрачає весь дохід.

Варіант 3. Вкладення у валюту

Багато громадян воліють інвестувати гроші у валютні вклади (долари і євро), побоюючись падіння курсу української гривні в довгостроковій перспективі. Однак процентні ставки, пропоновані банками, зовсім маленькі – до 2,5-3% річних.

Оптимальний варіант – інвестувати гроші у вклади з різними валютами. Тоді, що б не сталося з курсом, ви зможете отримати невеликий прибуток.

Варіант 4. Нерухомість

Чи реально вкласти невеликі гроші в нерухомість і отримувати орендні платежі? У небагатої людини є лише два варіанти, щоб інвестувати накопичення.

Розстрочка

Купити квартиру в розстрочку можна у забудовника або на вторинному ринку. У першому випадку початковий внесок зазвичай становить 30-40%, тому вам навряд чи вистачить 40 тис. грн. на інвестиції. Якщо ви розглядаєте покупку тільки новобудови, то спершу краще подумати, як заробити гроші на квартиру і постаратися, щоб назбирати суму побільше.

При купівлі нерухомості на вторинному ринку ви зможете домовитися з фізичною особою про будь-які суми і порядок оплати. Але, як ви розумієте, якщо людина швидко погоджується на маленький початковий внесок і розтягнуті терміни, значить з квартирою щось не так. Наприклад, є обтяження. Тому ваші ризики при бажанні так інвестувати вкрай високі.

Щоб оплачувати розстрочку, ви повинні будете мати стабільний дохід протягом 10-15 років. Немає ніяких гарантій щомісячного отримання орендних платежів. Адже квартири (особливо в маленьких містах і на околицях) можуть простоювати.

ВАЖЛИВО. Інвестувати гроші, купуючи квартиру в кредит для здачі в оренду – це занадто ризикований варіант для тих, хто має невеликі гроші.

Суборенда

Щоб отримувати щомісячний дохід, ви можете орендувати однокімнатну квартиру на строк від 5-6 місяців, передбачивши в договорі право суборенди. А потім здавати житло подобово за завищеними цінами. Чи є сенс інвестувати гроші?

Розрахуємо потенційний прибуток:

1) 6 тис. грн. * 6 місяців = 36 тис. грн. – таку суму грошей вам доведеться інвестувати;

2) 600 грн – вартість за добу проживання;

3) 600 руб. * 15 днів = 9 тис. грн. – прибуток за місяць за умови, що квартира простоює половину терміну оренди;

4) 9 тис. грн.* 6 місяців = 54 тис. грн. – виручка за терін 6 міс. від здачі квартири в суборенду.

5) 54 тис. грн. – 36 тис. грн. = 18 тис. грн. - прибуток.

Як бачите, прибутковість становить 50% за півроку, що досить непогано. Але і ризики високі, адже квартира може простоювати довше, ніж половину терміну оренди.

Порада. Щоб знизити ризик постою, орендуйте квартиру в «гарячий» сезон недалеко від туристичного центру або в період сесії заочників поблизу будівлі університету.

Варіант 5. Інтернет-проекти

У 2019 році інвестиціями в Інтернеті вже нікого не здивуєш. Розкручені сайти, блоги, спільноти в соціальних мережах – це цінні активи, що приносять власникам пасивний дохід від 4-6 тис. грн. в місяць. Основні способи монетизації такі:

 • розміщення реклами;
 • участь у партнерських та реферальних програмах;
 • продаж місць під посилання та рекламні статті.

Як інвестувати кошти в інтернет-проект? Маючи на руках не більше 40 тис. грн., ви можете придбати недооцінений сайт (блог). Після покупки бажано витратити хоча б 2-3 місяці на його розкрутку. Як заробити на своєму сайті читайте тут.

В Інтернеті готові сайти продають на біржах Telderi і Pr-Cy. Перед тим як інвестувати, ви можете проаналізувати наступну інформацію:

 • тематику;
 • кількість унікальних відвідувачів на добу (або число підписників);
 • причину продажу;
 • характер і джерела трафіку;
 • середньомісячний дохід, способи монетизації;
 • поточні витрати;
 • тип контенту: копірайт, рерайт, копіпаст.

Іноді власник готовий віддати хороший веб-ресурс за копійки, тому що йому терміново потрібні гроші або ніколи займатися проектом. В такому випадку термін окупності складе всього 6-12 місяців.

Це цікаво. Зазвичай ціна сайту рахується за такою формулою: середньомісячний дохід * 24 місяці.

Варіант 6. Акції, облігації

Інвестувати гроші в акції можна для отримання прибутку двома способами: за рахунок зростання вартості паперів і виплати дивідендів. При грамотному виборі і диверсифікації ризиків прибутковість складе 10-15% річних. На довгій дистанції від 10 років активи можуть як різко зрости в ціні, так і впасти (наприклад, через фінансові труднощі компанії, появи сильних конкурентів).

В які акції інвестувати гроші? Початківцю інвестору краще вибрати один з двох варіантів.

 1. «Блакитні фішки»
  «Блакитними фішками» називають акції найбільших компаній, які демонструють стійке зростання протягом довгих років. Приклади: Apple, IBM, Coca-Cola, Amazon, Газпром, Ощадбанк та інші. Багато грошей від інвестованої суми ви навряд чи отримаєте, зате надійно захистите заощадження від інфляції. Та й прибуток буде вище, ніж при відкритті банківського вкладу.
 2. Нові та перспективні галузі
  Зараз бурхливими темпами розвиваються компанії з наступних сфер: IT, фармацевтика та біотехнології, мобільний сервіс, посередництво, онлайн-навчання. Якщо інвестувати в них гроші, можна отримати прибуток в десятки і навіть сотні % річних.

Приклад. З 2016 по 2018 рр.. різко зросли в ціні акції наступних компаній: BeiGene (+558,3%, біотехнології), NVIDIA Corporation (+530,9%, високі технології), SodaStream (+530,2%, виробництво содової), Weight Watchers (+453%, сервіси здорового харчування), Scientific Games (+438,6%, гральний бізнес).

Тут докладніше про заробіток на акціях - переходьте і вивчайте, якщо розглядаєте цю сферу в плані інвестування.

Облігації – це цінні папери, що дають власнику право на отримання номінальної вартості у вигляді грошей в обумовлений термін. Іноді передбачена виплата відсотків (купонного доходу). Залежно від емітента облігації бувають двох видів:

 • державними - мають дохідність до 2,5-5% річних, але високу надійність, оскільки грошові зобов'язання бере на себе держава;
 • корпоративними – випускаються приватними компаніями, приносять інвестору до 6,5-10% річних, ніким не застраховані.

Купити акції та облігації можна в Інтернеті, відкривши рахунок на сайті брокера (наприклад, FinamLimited, LightSpeed, Фінам, Откритіеброкер). А також придбати цінні папери пропонують банки.

Варіант 7. Створення власного бізнесу

Підприємці-початківці часто запитують себе: «Куди інвестувати невеликі суми грошей?». На щастя, відкрити свою справу можна навіть з мінімальними вкладеннями, а то і взагалі без них. Пропонуємо вам кілька простих ідей.

Таблиця 1 «Ідеї бізнесу з вкладеннями до 40 тис. грн.»

Ідея Скільки грошей потрібно інвестувати? Чистий прибуток в місяць
Продажі китайських товарів або БАДів в Інтернеті через сайт-одностранічнік 20-28 тыс. грн. 12-16 тыс. грн.
Виготовлення "смачних" букетів і подарункових боксів 4-6 тыс. грн. 10-12 тис. грн. в сезон (Новий рік, 8 березня)
Прокат авто економ-класу службі таксі 40 тис. грн. (з умовою про оплату в розстрочку) 20-24 тыс. грн.
Точка з продажу попкорну 32-40 тыс. грн. 48-60 тыс. грн.
Послуги консалтингу в Інтернеті (юриспруденція, бухгалтерія, маркетинг, психологія) 6-8 тис. грн. на рекламу і створення сайту-візитки 16-24 тыс. грн.
Вендінговий бізнес (купівля автомата з продажу бахіл) 36-40 тыс. грн. 3-4 тис. грн. – пасивний дохід

Створення власного бізнесу, особливо в сфері виробництва і торгівлі - це високоризикові інвестиції. Більшість підприємців-початківців втрачають гроші в перший рік роботи. Шанси отримати прибуток більш високі, якщо ви займаєтеся прокатом (орендою), посередництвом чи надаєте послуги в Інтернеті.

Варіант 8. Вкладення в чужий бізнес

Ще більш ризикований напрямок для інвестованого капіталу - це чужий бізнес. Йдеться про фінансову підтримку підприємців-початківців.

ЗВЕРНУТИ УВАГУ. Більше 90% стартапів в Україні терплять провал.

Як інвестувати гроші, щоб отримати дохід від чужого бізнесу? У вас є три варіанти.

 1. Купівля частки у статутному фонді ТОВ або дивідендних акцій у АТ
  Якщо ідея "вистрілить", прибутковість складе десятки, а то й сотні % річних. Однак не забувайте про високий ризик ліквідації молодої компанії через фінансову неспроможність.
 2. Оформлення договору позики з ІП або фізичною особою
  В такому випадку ваш дохід - це відсотки за договором позики. Якщо бізнес прогорить, ви зможете вимагати гроші назад у позичальника через суд.
 3. Інвестиційний договір
  Не дає 100% гарантій отримання прибутку, але дозволяє побічно контролювати дії підприємця, в якого ви вирішили інвестувати гроші. Наприклад, ви маєте право вивчати звітність, проводити особисті зустрічі.

Це цікаво. Інвестор може шукати стартапи не тільки в реальному житті, але і в Інтернеті, зокрема, на біржах Napartner, Startup.network, AngelList.

Інвестування з підвищеними ризиками

Багато новачків цікавляться, куди інвестувати гроші, щоб вони приносили дохід вище 30% річних. Такі інструменти є, однак вони відносяться до високоризикованих. Бажано, щоб їх частка в інвестиційному портфелі не перевищувала 1/3.

Криптовалюти

Відрізняються високою волатильністю: протягом доби курс може піднятися або впасти на 10-15%. Поки що криптовалюти більше підходять для спекулятивних операцій. Наприклад, ви можете купити будь-яку монету з топів по капіталізації на спаді, почекати кілька днів або тижнів різкого стрибка курсу вгору, а потім продати.

Існує і довгострокова стратегія інвестування – купити і тримати криптовалюту на гаманці 3-10 років. Деякі аналітики прогнозують зростання курсу біткоіну до 2022 року до 100 тис.$. Однак є й ті, хто не виключає ризик схлопування "мильної бульбашки" або закріплення курсу на позначці 2-3 тис.$.

Різноманітність криптовалют, як заробити на них і варто, взагалі, туди влазити докладно розглядалося в окремій публікації, якщо цікаво – дивіться.

Форекс, ПАММ-рахунки

Ви можете інвестувати гроші в валютний ринок Форекс з метою заробити на торгівлі валютами (трейдингу). Однак це дуже складний напрямок, який вимагає попереднього навчання. Потрібні знання технічного та фундаментального аналізу. Середній дохід успішних трейдерів становить 30-40% річних, іноді вище. 95% новачків зливають весь депозит в перший рік торгівлі.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ: Щоб об'єктивно оцінити ризики почитайте одну з моїх останніх статей про те, як заробити на Форексі. Там є мій особистий приклад, як я заробив, а потім втратив все, а це більше 20 тис.$. На жаль, і так буває, і ніхто від подібного не застрахований.

Куди вигідно вкласти гроші, не ризикуючи при цьому так сильно? Компромісний варіант – інвестувати кошти в ПАММ-рахунки. Це передача грошей в довірче управління професіоналу, який вже використовує продуману стратегію.

ВАЖЛИВО. Як правило, 50% ПАММ-рахунки – це гроші керуючого, тому він сам зацікавлений в успішній торгівлі. У разі отримання прибутку кошти (за вирахуванням комісії трейдера) розподіляються між інвесторами пропорційно розміру вкладів.

При виборі ПАММ-рахунку хорошими показниками будуть такі:

 • термін існування – більше 6-8 місяців;
 • тип – консервативний або помірний;
 • максимальна просадка – не більше 20%.

Чим більше потенційна прибутковість, тим вище ризик втратити весь депозит. Тому розподіліть гроші як мінімум між 5-7 різними ПАММ-рахунками, 50% з яких – консервативні.

Це цікаво. Займатися трейдингом і інвестуванням в ПАММ-рахунки ви можете на майданчиках форекс-брокерів: Alpari, FX Club, FxPro, Фібо груп.

Куди не варто інвестувати навіть невеликі суми

Шахраї в корисливих цілях використовують дві слабкості людини: бажання швидко розбагатіти і любов до халяви. Куди точно не варто інвестувати, щоб вкладена сума не перетворилася на збитки?

 1. Мікрофінансові організації (МФО)
  Пропонують інвестувати гроші під 15-25% річних. Однак рідко поспішають їх повертати. Працюють за принципом фінансових пірамід: частково виплачують гроші першим інвесторам за рахунок припливу коштів від нових клієнтів. Швидше за все, контора закриється до того, як ви заберете внесок і відсотки.
 2. Хайпи, інвестиційні (економічні) ігри
  Дають можливість інвестувати гроші в бізнес-ідею (як правило, «розмиту» і дуже амбітну) або ігрового персонажа, а потім щомісяця отримувати прибуток. Але фішка в тому, що для реального виведення грошей вам доведеться або поповнити депозит на більш велику суму, або залучити в проект нових учасників. Дохід якщо і буде, то мізерний. Рано чи пізно всі вони складаються.
 3. Семінари та тренінги з особистісного росту
  Аналогічну інформацію ви можете отримати з книг з популярної психології (наприклад, Дейла Карнегі) в 5-10 разів дешевше. Або зі статей блогерів взагалі безкоштовно. Вірте в свої сили і не платіть купу грошей за мотиваційні розповіді про ваші «творчі здібності» і «унікальність».

Висновок

Підіб'ємо підсумки того, куди інвестувати невеликі гроші. Для збереження заощаджень від інфляції підійдуть банківські вклади в гривнях і валюті. Джерелами пасивного доходу в майбутньому стануть інтернет-проекти, цінні папери, бізнес. А швидко збільшити капітал допоможуть угоди на Форекс і криптовалютних біржах, інвестиції в ПАММ-рахунки, здача нерухомості в суборенду. А взагалі, кращих і гірших інструментів не буває. Головне – володіти «золотими» правилами інвестування і не вкладати всі гроші в єдиний актив.

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити