Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Куди можна інвестувати невелику суму грошей – 8 варіантів примноження капіталу, доступних простим людям

Останнє оновлення: Понеділок, 05 лютого 2024 Автор: Тамара Сумська

Куди інвестувати невеликі гроші

Огляд реальних варіантів, куди інвестувати невеликі гроші. Руйнуємо міф про те, що інвестиції – це тільки для багатих.

За результатами дослідження агентства World Wealth Report багаті люди воліють інвестувати гроші в фінансові інструменти, елітну житлову нерухомість і бізнес. А як чинити тим, хто живе тільки на скромну зарплату? Куди вкладати невеликі суми? Насправді, варіантів вистачає. Багато успішних інвесторів починали свій шлях з маленьких сум, а потім заробляли солідний стан.

У цій статті ви дізнаєтеся, куди можна інвестувати гроші, щоб вони працювали на вас.

5 правил інвестування, які повинні знати новачки

Немає сенсу інвестувати невелику суму грошей, не знаючи основ фінансової грамотності. Ось 5 правил, дотримуючись яких ви зможете не тільки зберегти, але і примножити свій капітал. P.S. На жаль, часто буває, що при невмілому інвестуванні людина не тільки нічого не заробляє, але і своє втрачає.

Правило 1. Диверсифікація ризиків

Народна мудрість говорить: «Не став все на одну карту». Це означає, що не можна інвестувати гроші в один актив, наприклад, криптовалюти. Адже в разі помилкового вирішення або зміни ситуації на ринку можна зазнати величезних збитків.

Порада. Інвестуйте гроші як мінімум в 5 різних активів.

Правило 2. Створення фінансової подушки

Порахуйте, скільки грошей ви витрачаєте в місяць на основні потреби: оплату житла, їжу, предмети побуту. Помножте цю цифру на 3, а краще на 6. Отримана сума грошей – ваша фінансова подушка безпеки. Їх не потрібно інвестувати, краще просто зберігати вдома.

Подушка безпеки дозволить вам не турбуватися про завтрашній день. Якщо ви втратите роботу, захворієте або зіткнетеся з поповненням в сімействі, то зможете нормально прожити на заощадження.

Порада. Якщо накопиченої суми недостатньо для створення подушки безпеки, тимчасово відмовтеся від інвестиційного плану. Не можна інвестувати останні гроші. Почніть щомісяця відкладати 10-20% від суми доходу.

Правило 3. Складання фінансового плану

Перш ніж вирішувати, куди вкласти невелику суму грошей, визначте свої фінансові цілі. Чого ви хочете: зберегти заощадження від інфляції, швидко заробити стартовий капітал для відкриття бізнесу або розбагатіти через 10-15 років? Відповіді допоможуть вам зрозуміти, куди краще інвестувати.

Припустимо, для вас в пріоритеті гідне життя на пенсії, і ви не готові сильно ризикувати грошима. Тоді інвестиції у фінансовому плані будуть розподілятися приблизно так:

 1. 40% – низькоризикові
  З прибутковістю до 8% річних і терміном окупності від 5-10 років. Це банківські вклади, нерухомість, облігації.
 2. 50% – средньоризикові
  З прибутковістю 9-20% річних і терміном окупності від 3-5 років. Акції, ETF-фонди, ПІФи.
 3. 10% – високоризикові
  З прибутковістю вище 20% річних і терміном окупності від 3-6 місяців. До групи входять криптовалюта, ПАММ-рахунки, Форекс, вкладення в свій або чужий бізнес.

Правило 4. Знання ринку

Інвестувати гроші слід тільки в ті інструменти, в яких ви добре розбираєтеся. Інвесторам-початківцям найпростіше вникнути в пропозиції банків: досить порівняти ставки % за вкладами та інші умови, вивчити рейтинги. Щоб успішно інвестувати гроші в акції, слід розбиратися у фондовому ринку і вміти аналізувати фінансову звітність компаній.

Правило 5. Холоднокровний підхід

Не можна інвестувати гроші на гарячу голову. Наприклад, піддаватися кричущій рекламі з обіцянкою 20-30% доходу на місяць. Або вкладати 100% заощаджень в покупку біткоіну, сподіваючись зірвати великий куш. Або зливати інвестиції в періоди економічного спаду. Якщо хочете інвестувати гроші успішно, чітко дотримуйтеся обраної стратегії.

Куди інвестувати невеликі гроші для отримання прибутку – 8 варіантів

Нижче в статті розглянемо тільки ті напрямки, куди можна вкласти суму до 40 тис. грн. Ви переконаєтеся: необов'язково бути мільйонером, щоб інвестувати гроші. Але якщо заощаджень у вас більше, тоді раджу прочитати статтю про те, куди вкласти гроші — ТОП-40 кращих способів. Навіть якщо у вас немає поки такої суми, але ви на шляху до цього, то настійно раджу згадану статтю до ознайомлення.

Варіант 1. Вкладення в самоосвіту

Безпрограшний варіант – інвестувати гроші в самого себе. Придбані в ході навчання корисні знання і навички допоможуть вам отримати високооплачувану роботу або відкрити прибутковий бізнес. У що інвестувати?

В покупку хорошої літератури (наприклад, прочитайте наступні книги: М. Харрісон «Майстерний інвестор», Дж. К. Богл «Керівництво розумного інвестора», А. Дамодаран «Інвестиційна оцінка»);

 • проходження професійних курсів;
 • відвідування тренінгів, семінарів та вебінарів;
 • вивчення іноземних мов.

Звичайно, 40 тис. грн. навряд чи вийде інвестувати в навчання у Вузі. Але це і не страшно, тому що "кірочка" ще не гарантує працевлаштування. А знань дає не більше, ніж самоосвіта.

Варіант 2. Депозит (вклад) у банку

Куди вкласти гроші, з метою захистити заощадження від інфляції? Найбільш підходящий варіант - банківський внесок в гривнях. Вкладення громадян на суму до 350 тис. грн. страхуються державою, тому ви з гарантією 90-95% не втратите гроші.

На даний момент середні ставки за вкладами в грн становлять 9-14%. Але можна інвестувати гроші і під 17% річних в маловідомих банках, що не входять в ТОП за капіталізацією.

ВАЖЛИВО. Як правило, чим вище ставка за вкладом, тим гірше інші умови. Наприклад, не передбачена капіталізація %, а в разі дострокового зняття суми вкладник втрачає весь дохід.

Варіант 3. Вкладення у валюту

Багато громадян воліють інвестувати гроші у валютні вклади (долари і євро), побоюючись падіння курсу української гривні в довгостроковій перспективі. Однак процентні ставки, пропоновані банками, зовсім маленькі – до 2,5-3% річних.

Оптимальний варіант – інвестувати гроші у вклади з різними валютами. Тоді, що б не сталося з курсом, ви зможете отримати невеликий прибуток.

Варіант 4. Нерухомість

Чи реально вкласти невеликі гроші в нерухомість і отримувати орендні платежі? У небагатої людини є лише два варіанти, щоб інвестувати накопичення.

Розстрочка

Купити квартиру в розстрочку можна у забудовника або на вторинному ринку. У першому випадку початковий внесок зазвичай становить 30-40%, тому вам навряд чи вистачить 40 тис. грн. на інвестиції. Якщо ви розглядаєте покупку тільки новобудови, то спершу краще подумати, як заробити гроші на квартиру і постаратися, щоб назбирати суму побільше.

При купівлі нерухомості на вторинному ринку ви зможете домовитися з фізичною особою про будь-які суми і порядок оплати. Але, як ви розумієте, якщо людина швидко погоджується на маленький початковий внесок і розтягнуті терміни, значить з квартирою щось не так. Наприклад, є обтяження. Тому ваші ризики при бажанні так інвестувати вкрай високі.

Щоб оплачувати розстрочку, ви повинні будете мати стабільний дохід протягом 10-15 років. Немає ніяких гарантій щомісячного отримання орендних платежів. Адже квартири (особливо в маленьких містах і на околицях) можуть простоювати.

ВАЖЛИВО. Інвестувати гроші, купуючи квартиру в кредит для здачі в оренду – це занадто ризикований варіант для тих, хто має невеликі гроші.

Суборенда

Щоб отримувати щомісячний дохід, ви можете орендувати однокімнатну квартиру на строк від 5-6 місяців, передбачивши в договорі право суборенди. А потім здавати житло подобово за завищеними цінами. Чи є сенс інвестувати гроші?

Розрахуємо потенційний прибуток:

1) 6 тис. грн. * 6 місяців = 36 тис. грн. – таку суму грошей вам доведеться інвестувати;

2) 600 грн – вартість за добу проживання;

3) 600 грн. * 15 днів = 9 тис. грн. – прибуток за місяць за умови, що квартира простоює половину терміну оренди;

4) 9 тис. грн.* 6 місяців = 54 тис. грн. – виручка за терін 6 міс. від здачі квартири в суборенду.

5) 54 тис. грн. – 36 тис. грн. = 18 тис. грн. - прибуток.

Як бачите, прибутковість становить 50% за півроку, що досить непогано. Але і ризики високі, адже квартира може простоювати довше, ніж половину терміну оренди.

Порада. Щоб знизити ризик постою, орендуйте квартиру в «гарячий» сезон недалеко від туристичного центру або в період сесії заочників поблизу будівлі університету.

Варіант 5. Інтернет-проекти

У 2024 році інвестиціями в Інтернеті вже нікого не здивуєш. Розкручені сайти, блоги, спільноти в соціальних мережах – це цінні активи, що приносять власникам пасивний дохід від 4-6 тис. грн. в місяць. Основні способи монетизації такі:

 • розміщення реклами;
 • участь у партнерських та реферальних програмах;
 • продаж місць під посилання та рекламні статті.

Як інвестувати кошти в інтернет-проект? Маючи на руках не більше 40 тис. грн., ви можете придбати недооцінений сайт (блог). Після покупки бажано витратити хоча б 2-3 місяці на його розкрутку. Як заробити на своєму сайті читайте тут.

В Інтернеті готові сайти продають на біржах Telderi і Pr-Cy. Перед тим як інвестувати, ви можете проаналізувати наступну інформацію:

 • тематику;
 • кількість унікальних відвідувачів на добу (або число підписників);
 • причину продажу;
 • характер і джерела трафіку;
 • середньомісячний дохід, способи монетизації;
 • поточні витрати;
 • тип контенту: копірайт, рерайт, копіпаст.

Іноді власник готовий віддати хороший веб-ресурс за копійки, тому що йому терміново потрібні гроші або ніколи займатися проектом. В такому випадку термін окупності складе всього 6-12 місяців.

Це цікаво. Зазвичай ціна сайту рахується за такою формулою: середньомісячний дохід * 24 місяці.

Варіант 6. Акції, облігації

Інвестувати гроші в акції можна для отримання прибутку двома способами: за рахунок зростання вартості паперів і виплати дивідендів. При грамотному виборі і диверсифікації ризиків прибутковість складе 10-15% річних. На довгій дистанції від 10 років активи можуть як різко зрости в ціні, так і впасти (наприклад, через фінансові труднощі компанії, появи сильних конкурентів).

В які акції інвестувати гроші? Початківцю інвестору краще вибрати один з двох варіантів.

 1. «Блакитні фішки»
  «Блакитними фішками» називають акції найбільших компаній, які демонструють стійке зростання протягом довгих років. Приклади: Apple, IBM, Coca-Cola, Amazon та інші. Багато грошей від інвестованої суми ви навряд чи отримаєте, зате надійно захистите заощадження від інфляції. Та й прибуток буде вище, ніж при відкритті банківського вкладу.
 2. Нові та перспективні галузі
  Зараз бурхливими темпами розвиваються компанії з наступних сфер: IT, фармацевтика та біотехнології, мобільний сервіс, посередництво, онлайн-навчання. Якщо інвестувати в них гроші, можна отримати прибуток в десятки і навіть сотні % річних.

Приклад. З 2016 по 2018 рр.. різко зросли в ціні акції наступних компаній: BeiGene (+558,3%, біотехнології), NVIDIA Corporation (+530,9%, високі технології), SodaStream (+530,2%, виробництво содової), Weight Watchers (+453%, сервіси здорового харчування), Scientific Games (+438,6%, гральний бізнес).

Тут докладніше про заробіток на акціях - переходьте і вивчайте, якщо розглядаєте цю сферу в плані інвестування.

Облігації – це цінні папери, що дають власнику право на отримання номінальної вартості у вигляді грошей в обумовлений термін. Іноді передбачена виплата відсотків (купонного доходу). Залежно від емітента облігації бувають двох видів:

 • державними - мають дохідність до 2,5-5% річних, але високу надійність, оскільки грошові зобов'язання бере на себе держава;
 • корпоративними – випускаються приватними компаніями, приносять інвестору до 6,5-10% річних, ніким не застраховані.

Купити акції та облігації можна в Інтернеті, відкривши рахунок на сайті брокера (наприклад, FinamLimited, LightSpeed, Фінам, Откритіеброкер). А також придбати цінні папери пропонують банки.

Варіант 7. Створення власного бізнесу

Підприємці-початківці часто запитують себе: «Куди інвестувати невеликі суми грошей?». На щастя, відкрити свою справу можна навіть з мінімальними вкладеннями, а то і взагалі без них. Пропонуємо вам кілька простих ідей.

Таблиця 1 «Ідеї бізнесу з вкладеннями до 40 тис. грн.»

Ідея Скільки грошей потрібно інвестувати? Чистий прибуток в місяць
Продажі китайських товарів або БАДів в Інтернеті через сайт-одностранічнік 20-28 тис. грн. 12-16 тис. грн.
Виготовлення "смачних" букетів і подарункових боксів 4-6 тис. грн. 10-12 тис. грн. в сезон (Новий рік, 8 березня)
Прокат авто економ-класу службі таксі 40 тис. грн. (з умовою про оплату в розстрочку) 20-24 тис. грн.
Точка з продажу попкорну 32-40 тис. грн. 48-60 тис. грн.
Послуги консалтингу в Інтернеті (юриспруденція, бухгалтерія, маркетинг, психологія) 6-8 тис. грн. на рекламу і створення сайту-візитки 16-24 тис. грн.
Вендінговий бізнес (купівля автомата з продажу бахіл) 36-40 тис. грн. 3-4 тис. грн. – пасивний дохід

Створення власного бізнесу, особливо в сфері виробництва і торгівлі - це високоризикові інвестиції. Більшість підприємців-початківців втрачають гроші в перший рік роботи. Шанси отримати прибуток більш високі, якщо ви займаєтеся прокатом (орендою), посередництвом чи надаєте послуги в Інтернеті.

Варіант 8. Вкладення в чужий бізнес

Ще більш ризикований напрямок для інвестованого капіталу - це чужий бізнес. Йдеться про фінансову підтримку підприємців-початківців.

ЗВЕРНУТИ УВАГУ. Більше 90% стартапів в Україні терплять провал.

Як інвестувати гроші, щоб отримати дохід від чужого бізнесу? У вас є три варіанти.

 1. Купівля частки у статутному фонді ТОВ або дивідендних акцій у АТ
  Якщо ідея "вистрілить", прибутковість складе десятки, а то й сотні % річних. Однак не забувайте про високий ризик ліквідації молодої компанії через фінансову неспроможність.
 2. Оформлення договору позики з ФОП або фізичною особою
  В такому випадку ваш дохід - це відсотки за договором позики. Якщо бізнес прогорить, ви зможете вимагати гроші назад у позичальника через суд.
 3. Інвестиційний договір
  Не дає 100% гарантій отримання прибутку, але дозволяє побічно контролювати дії підприємця, в якого ви вирішили інвестувати гроші. Наприклад, ви маєте право вивчати звітність, проводити особисті зустрічі.

Це цікаво. Інвестор може шукати стартапи не тільки в реальному житті, але і в Інтернеті, зокрема, на біржах Napartner, Startup.network, AngelList.

Інвестування з підвищеними ризиками

Багато новачків цікавляться, куди інвестувати гроші, щоб вони приносили дохід вище 30% річних. Такі інструменти є, однак вони відносяться до високоризикованих. Бажано, щоб їх частка в інвестиційному портфелі не перевищувала 1/3.

Криптовалюти

Відрізняються високою волатильністю: протягом доби курс може піднятися або впасти на 10-15%. Поки що криптовалюти більше підходять для спекулятивних операцій. Наприклад, ви можете купити будь-яку монету з топів по капіталізації на спаді, почекати кілька днів або тижнів різкого стрибка курсу вгору, а потім продати.

Існує і довгострокова стратегія інвестування – купити і тримати криптовалюту на гаманці 3-10 років. Деякі аналітики прогнозують зростання курсу біткоіну до 2025 року до 100 тис.$. Однак є й ті, хто не виключає ризик схлопування "мильної бульбашки" або закріплення курсу на позначці 2-3 тис.$.

Різноманітність криптовалют, як заробити на них і варто, взагалі, туди влазити докладно розглядалося в окремій публікації, якщо цікаво – дивіться.

Форекс, ПАММ-рахунки

Ви можете інвестувати гроші в валютний ринок Форекс з метою заробити на торгівлі валютами (трейдингу). Однак це дуже складний напрямок, який вимагає попереднього навчання. Потрібні знання технічного та фундаментального аналізу. Середній дохід успішних трейдерів становить 30-40% річних, іноді вище. 95% новачків зливають весь депозит в перший рік торгівлі.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ: Щоб об'єктивно оцінити ризики почитайте одну з моїх останніх статей про те, як заробити на Форексі. Там є мій особистий приклад, як я заробив, а потім втратив все, а це більше 20 тис.$. На жаль, і так буває, і ніхто від подібного не застрахований.

Куди вигідно вкласти гроші, не ризикуючи при цьому так сильно? Компромісний варіант – інвестувати кошти в ПАММ-рахунки. Це передача грошей в довірче управління професіоналу, який вже використовує продуману стратегію.

ВАЖЛИВО. Як правило, 50% ПАММ-рахунки – це гроші керуючого, тому він сам зацікавлений в успішній торгівлі. У разі отримання прибутку кошти (за вирахуванням комісії трейдера) розподіляються між інвесторами пропорційно розміру вкладів.

При виборі ПАММ-рахунку хорошими показниками будуть такі:

 • термін існування – більше 6-8 місяців;
 • тип – консервативний або помірний;
 • максимальна просадка – не більше 20%.

Чим більше потенційна прибутковість, тим вище ризик втратити весь депозит. Тому розподіліть гроші як мінімум між 5-7 різними ПАММ-рахунками, 50% з яких – консервативні.

Це цікаво. Займатися трейдингом і інвестуванням в ПАММ-рахунки ви можете на майданчиках форекс-брокерів: Alpari, FX Club, FxPro, Фібо груп.

Куди не варто інвестувати навіть невеликі суми

Шахраї в корисливих цілях використовують дві слабкості людини: бажання швидко розбагатіти і любов до халяви. Куди точно не варто інвестувати, щоб вкладена сума не перетворилася на збитки?

 1. Мікрофінансові організації (МФО)
  Пропонують інвестувати гроші під 15-25% річних. Однак рідко поспішають їх повертати. Працюють за принципом фінансових пірамід: частково виплачують гроші першим інвесторам за рахунок припливу коштів від нових клієнтів. Швидше за все, контора закриється до того, як ви заберете внесок і відсотки.
 2. Хайпи, інвестиційні (економічні) ігри
  Дають можливість інвестувати гроші в бізнес-ідею (як правило, «розмиту» і дуже амбітну) або ігрового персонажа, а потім щомісяця отримувати прибуток. Але фішка в тому, що для реального виведення грошей вам доведеться або поповнити депозит на більш велику суму, або залучити в проект нових учасників. Дохід якщо і буде, то мізерний. Рано чи пізно всі вони складаються.
 3. Семінари та тренінги з особистісного росту
  Аналогічну інформацію ви можете отримати з книг з популярної психології (наприклад, Дейла Карнегі) в 5-10 разів дешевше. Або зі статей блогерів взагалі безкоштовно. Вірте в свої сили і не платіть купу грошей за мотиваційні розповіді про ваші «творчі здібності» і «унікальність».

Чи є сенс інвестувати невеликі суми?

Для багатьох відсутність стартового капіталу в, як мінімум, мільйон грн є величезним стоп-фактором для початку інвестиційної діяльності, що в корені неправильно. Розглянемо причини, чому інвестувати невеликі суми грошей точно варто:

 1. Гривня сьогодні і гривня через рік - це дві абсолютно різні суми. За даними мінекономрозвитку, інфляція в 2023 році теоретично склала 14,8%, а практично набагато більше. Навіть невеликі особисті накопичення не хочеться втрачати через їх знецінення.
 2. Початківець інвестор неминуче буде робити помилки, невірно оцінювати ризики і може втратити частину інвестицій. Часто метою інвестування невеликої суми грошей є не бажання заробити мільйони, а підвищення фінансової грамотності, тестування різних інструментів і розуміння як і що працює. Надалі це допоможе уникнути багатьох помилок при роботі з більшими вкладеннями.
 3. Практично всі відомі мільйонери починали з невеликих сум. Наприклад, свої перші акції Уоррен Баффет купив за $115, а прибуток від цієї Угоди склав всього $5. Зараз ця людина входить в топ-3 найбагатших людей світу.

Скільки можна заробити з невеликої суми?

Кожна людина, зацікавлений в пасивному доході, до початку своєї фінансової діяльності намагається прорахувати, скільки можна заробити на інвестиціях.

Кінцева сума залежить від конкретного інструменту і ступеня ризику. Нижче ми розглянули найбільш доступні інструменти і вийшло, що при інвестуванні 50 тис. грн можна заробити від 3 до 6 тисяч грн на рік. Багато це чи мало? Кожен вирішує для себе сам. Але якщо інвестувати, наприклад, на початку січня, то зароблені відсотки якраз можна буде отримати до новорічних свят, коли кожна копійка на рахунку.

Висновок + відео

Підіб'ємо підсумки того, куди інвестувати невеликі гроші. Для збереження заощаджень від інфляції підійдуть банківські вклади в гривнях і валюті. Джерелами пасивного доходу в майбутньому стануть інтернет-проекти, цінні папери, бізнес. А швидко збільшити капітал допоможуть угоди на Форекс і криптовалютних біржах, інвестиції в ПАММ-рахунки, здача нерухомості в суборенду. А взагалі, кращих і гірших інструментів не буває. Головне – володіти «золотими» правилами інвестування і не вкладати всі гроші в єдиний актив.

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити