Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Сергій КосенковСтаттю перевірив:

Сергій Косенков

Наш експерт-рецензент. Автор фінансово-інвестиційного журналу «BiznesCat.com».

Сергій Косенков

Правила інвестування для початківців: з чого почати навчання, і куди вкласти гроші

Останнє оновлення: Неділя, 29 грудня 2019 Автор: Тамара Сумська
Зміст[Сховати]

Інвестування для початківців

Для багатьох жителів країн СНД інвестування здається недосяжною планкою. Одним не вистачає грошей для вкладень, іншим – знань, третім – рішучості. У цій статті ви дізнаєтеся, що інвестування для початківців так само реально, як отримання зарплати або соціальної допомоги. Більшість успішних інвесторів колись починали свій шлях з нуля, не маючи за плечима ані солідного капіталу, ні спеціальної освіти.

Що таке інвестиції – інформація для чайників

Чи знаєте ви, що майже кожен день інвестуєте? Наприклад, читаєте цю статтю, щоб підвищити фінансову грамотність і стати багатшими. Або купуєте в аптеці вітаміни з метою поліпшити здоров'я.

Якщо говорити словами для чайників, то інвестування – це вміння чимось пожертвувати сьогодні, щоб отримати більше завтра. Вкладати можна не тільки гроші, але і праця, час. Хоча найчастіше під інвестиціями маються на увазі саме грошові вкладення.

Таблиця 1 «Види фінансових інвестицій»

Критерій класифікації Види
За термінами інвестування Короткострокові (до 1 року), середньострокові (1-5 років), довгострокові (від 5 років)
По об'єкту інвестування У фондовий ринок, валютний ринок, нерухомість, реальний сектор економіки і т. д.
За рівнем ризику інвестування Консервативні, помірні, агресивні

Чому інвестування – це перспективний напрямок, і які правила корисно засвоїти початківцям

Заробляти гроші можна двома способами: активним і пасивним. В першому випадку дохід прив'язаний до ваших трудових зусиль і витрат часу, тому обмежений.

ВАЖЛИВО. Немає жодних гарантій, що в старості держава буде платити вам пенсію, на яку реально вижити.

Пасивний спосіб – це діяльність інвестора. Вона передбачає роботу головою, а не виконання рутинних обов'язків. Якщо сьогодні ви почнете навчатися інвестуванню для початківців, то вже через 10-15 років знайдете фінансову незалежність. Необхідність працювати 8-12 годин на добу заради оплати рахунків відпаде.

Нижче наведемо десять головних правил для інвестора-початківця. Вони допоможуть вам уникнути типових помилок.

 1. Навчіться збирати гроші. Навіть якщо відкладати всього 200 грн щотижня, за рік вийде зібрати потрібну для інвестування суму. Тут 👉 детально розписано, як накопичити гроші при маленькій зарплаті.
 2. Створіть фінансову подушку безпеки. Правильною сумою буде та, якої вистачить на 3-6 місяців оплати основних витрат: ЖКГ, їжі, мобільного зв'язку та Інтернету.
 3. Чітко визначте мету інвестування. Одна справа забезпечити собі ситу старість, і зовсім інша – швидко зібрати потрібну суму для подальшого вкладення в інвестиції з високою прибутковістю.
 4. Оцініть свої фінансові можливості. Одні об'єкти (ПАММ-рахунки, кріптовалюти) вимагають невеликих сум, а інші (нерухомість, бізнес) – великих вкладень. Використовуйте для інвестування власні заощадження, а не позикові кошти.
 5. Вирішіть, куди будете вкладати гроші. Список об'єктів для вкладень називається «інвестиційний портфель».
 6. Пройдіть навчання. Хоча б не полінуйтеся почитати фінансову літературу і статті на професійних блогах. Новачкові немає сенсу інвестувати на ринках, в яких він не розбирається.
 7. Диверсифікуйте ризики. По-простому це правило звучить так: «Не варто класти всі яйця в одну корзину». Почніть вкладати гроші в різні об'єкти і області економіки. Тоді прибуток, отриманий від одних активів, компенсує збитки за іншим.
 8. Реінвестувати. Частина прибутку від інвестованого капіталу потрібно не витрачати, а направляти на нові фінансові цілі. Наприклад, докуповувати акції або купувати більш дорогі і прибуткові активи.
 9. Контролюйте емоції. Ринок схильний до коливань. Одні активи падають в ціні, інші ростуть. Збиткові за підсумками року акції можуть виявитися надприбутковими в довгостроковій перспективі. Дотримуйтесь обраної стратегії і не піддавайтеся паніці.
 10. Думайте своєю, а не чужою головою. Співзасновник TickerChicks Лаура Кейсі не радить інвесторам-початківцям використовувати для аналітики ЗМІ. У таких джерелах часто міститься недостовірна, а то й завідомо неправдива інформація.

Перераховані десять головних правил для інвестора-початківця застосовували в своїй практиці найбагатші люди світу. Зокрема, Уоррен Баффет, Пітер Лінч і Джордж Сорос.

8 способів інвестування для початківців

В цьому розділі початківці інвестори знайдуть відповідь на питання, куди краще вкласти гроші. Нижче перераховані найпопулярніші способи, їх переваги і недоліки.

Спосіб 1. Банківський вклад

Якщо вам поки не вистачає знань, краще інвестувати гроші в банк. Цей спосіб має ряд переваг:

 • мінімальний ризик: вклади громадянин на суму до 1,4 млн руб. застраховані державою;
 • розмір і термін отримання прибутку відомі інвесторам-початківцям заздалегідь;
 • іноді досить вкласти малу суму - з 1000 грн.

Головний мінус банків – низька прибутковість. Зараз ставки по більшості вкладів в укр. грн. не перевищують 15%. Такий спосіб інвестування більше працює в довгостроковій перспективі і допомагає захистити заощадження від інфляції.

Порада. Звертайте увагу не тільки на ставку за вкладом, а й інші умови інвестування: наявність капіталізації, можливість дострокового пільгового зняття, періодичність виплати % (щомісяця або в кінці терміну).

Спосіб 2. Валюта: фіат і крипта

В інвестиційний портфель повинні входити гроші в різних валютах: національної, доларах США, Євро, крипті та інших. Так ви не зазнаєте збитків в результаті курсових коливань.

Для заробітку на інвестиціях в кріптовалюти краще застосовувати стратегію «купи і тримай». Зареєструйтеся на кріптовалютной біржі, поповніть баланс. Дочекайтеся спаду на ринку і вкладете кошти в кріптовалюти з ТОП-капіталізації (краще купити Біткоін, так як він тягне за собою інші монети). При різкому зростанні курсу продайте активи і зафіксуйте прибуток. Читайте тут, 👉 в які криптовалюта вкладати гроші, а куди не варто.

Спосіб 3. Нерухомість

Інвестування в нерухомість - доля не тільки правлячих еліт і медіамагнатів. Інвесторам-початківцям теж доступні варіанти вкладення грошей:

 • купівля квартири на стадії котловану і продаж після завершення будівельних робіт на 30-50% дорожче;
 • покупка житла в жалюгідному стані (наприклад, бабусиних апартаментів в хрущовці) і продаж з накруткою після ремонту;
 • оренда приміщення на тривалий термін з метою здачі в суборенду помісячно або подобово.

Експерти вважають, що в 2020 році буде не вигідно купувати звичайне житло з метою заробітку на зростанні вартості. А при здачі квартири в оренду річна прибутковість інвестицій трохи вище банківського вкладу (8-10%), при цьому віднімає масу часу і нервів у орендодавця.

Спосіб 4. Коштовний метал

Починаючому інвестору можна вкласти гроші в дорогоцінні метали: золото, срібло, платину, паладій. Як правило, таке інвестування приносить дохід в довгостроковій перспективі.

ВАЖЛИВО. Однак 100% прибутковість не гарантована. На вартість дорогоцінного металу впливають не тільки обсяги світових запасів, але і попит в промисловості.

Для інвестування в дорогоцінні метали можна вибрати один з таких варіантів:

 • придбати золоті злитки вагою (надалі доведеться сплачувати податок на прибуток);
 • купити монети;
 • відкрити металевий рахунок – аналог звичайного банківського вкладу, але без державного страхування;
 • вкласти гроші в цінні папери золотодобувних підприємств.

Перші три способи вимагають звернення в банк. А останній - вибір брокера, оскільки фізичні особи в Україні не вправі самостійно займатися інвестуванням у фондовий ринок.

Спосіб 5. Цінні папери: облігації та акції

Якщо грамотно інвестувати в акції та облігації, то можна отримувати прибутковість від 20% річних. Інвесторам краще почати з покупки «блакитних фішок» – цінних паперів великих компаній з стійким фінансовим зростанням. Такі активи рідко виявляються збитковими. А часто ще й передбачають виплату акціонерам дивідендів раз на півріччя або рік.

З американського ринку інтерес становлять акції компаній, що розвиваються з наступних сфер: IT, фармацевтика, онлайн-сервіси. Деякі цінні папери здатні принести інвестору сотні % річного прибутку.

Спосіб 6. Пайові інвестиційні фонди (ПІФи)

Свої фінанси та інвестування можна довірити професіоналам. Довірчим управлінням займаються Піфи. За свої послуги вони беруть комісію, а отриманий прибуток розподіляють між інвесторами. Вклавши гроші в ПІФ, можна розраховувати на прибутковість 20-30% річних.

Як почати інвестувати з нуля? Зверніть увагу на комісії керуючих, об'єкти інвестування та мінімальну суму депозиту. Іноді для вкладення досить тисячі грн, але частіше фонди вимагають 5-10 тисяч.

ВАЖЛИВО. Для укладення договору, швидше за все, доведеться під'їхати в офіс компанії. Не забудьте прочитати текст перед підписанням.

Спосіб 7. Власний бізнес, стартапи, інтернет-проекти

Інвестування в бізнес вважається найприбутковішим і одночасно високоризиковим напрямком. Потенційний дохід необмежений.

Маленьку суму можна вкласти в бізнес, пов'язаний з наданням послуг та Інтернетом. Зараз актуальні і швидко окупаються онлайн-магазини китайських товарів, дистанційні школи, платні мобільні сервіси (ЗСЖ, агрегатори автосервісів).

ВАЖЛИВО. Інвесторам-початківцям не рекомендується вкладення грошей в сфери, пов'язані з виробництвом.

Спосіб 8. Ринок Форекс

Новачків на Форексі зазвичай цікавлять такі питання: як стати інвестором, з чого почати торгівлю і де пройти навчання. На старті краще зайнятися ПАММ-інвестуванням, тобто довірити гроші професійному трейдеру. По суті, цей спосіб-аналог Піфа. Якщо включити в інвестиційний портфель 5-7 ПАММ-рахунків, то можна вийти на прибутковість 50% річних.

Не ставайте трейдером без відповідної бази знань. Спочатку ви повинні освоїти технічний і фундаментальний аналіз, навчитися розуміти ринкові індекси, потренуватися в торгівлі на демо-рахунку. Пройдіть платні курси з інвестування на Форексі у трейдера, який вже домігся якогось успіху на валютному ринку.

Але хочу сказати, що це досить-таки ризиковий напрямок. Чи реально заробити на Форекс я вже розповідав на власному досвіді – раджу прочитати.

Як почати інвестувати з нуля з малою сумою грошей – покрокова інструкція

Мала сума – не перешкода для інвестування. Інвесторам доступні вкладення у фондовий ринок, Форекс і криптовалюту. Якщо ви послідовно виконайте поради, перераховані нижче, то перетворите 1-4 тис. грн. в хорошу суму.

Крок 1. Вибір брокера (біржі) для початківця інвестора

Грамотний інвестор вкладає гроші у фондовий ринок тільки через легальні контори, які давно працюють на ринку. В Україні до надійних брокерів належать Відкриття, Фінам, Церіх.

З кріптовалютних бірж уваги заслуговують Binance, Exmo, Yobit. Вони завжди мали великий перелік монет для покупки та обміну. А ось для торгівлі та інвестицій на валютному ринку з малою сумою підійдуть брокери Alpari, Фібо-Груп, Альфа-Форекс, NPBFX.

Крок 2. Формування інвестиційного портфеля

Завжди пам'ятайте про диверсифікацію. Краще купити цінні папери компаній з різних галузей, ніж якоїсь однієї.

Ось приклад того, як сформувати інвестиційний портфель, маючи на руках всього 10 тис. грн.:

 • 5 000 грн. – «блакитні фішки»;
 • 3 000 грн. - акції компаній з американського IT-сектора;
 • 2 000 грн. - криптовалюта, 30% з якої – біткоіни.

Будь-який успішний інвестор колись починав з малого. Щоб накопичити велику суму грошей, реінвестується отриманий прибуток хоча б раз у рік.

Крок 3. Аналіз та оцінка результатів інвестування

Одних лише технічних кроків виявиться недостатньо для отримання прибутку в довгостроковій перспективі. Не можна просто так купити якийсь актив і забути.

Паралельно з вкладенням грошей читайте книги по інвестуванню, вивчайте новини ринку, спілкуйтеся з досвідченими інвесторами. Ведіть детальний звіт, в якому фіксуйте прибутки/збитки і можливі причини. Тільки так ви навчитеся розуміти свої помилки і вчасно коригувати стратегію інвестування.

5 корисних книг з інвестування для початківців

Які книги з інвестування для початківців скачати в Інтернеті? У нижній таблиці перерахована література з максимально доступним стилем викладу інформації.

Таблиця 2 «Кращі книги з інвестування для скачування і покупки»

Автор, назва Опис
Р. Кийосаки «Керівництво багатого Папи з інвестування» Мотиваційна книга. Допомагає позбутися мислення "ніщеброда" і ознайомитися з базовими поняттями в інвестуванні.
Б. Малкіел «10 головних правил для інвестора-початківця» Книга містить мотиваційну та практичну частини. Вчить оцінювати інвестиції з точки зору ризиків.
Т. В. Теплова, І. Клюшнєв, Д. Панченко «Фондовий ринок США для інвесторів-початківців» Серйозна література. Містить основні відомості про американські біржі, покрокові інструкції з інвестування, основи фінансового аналізу. Книга «Фондовий ринок США для початківців інвесторів» підходить не тільки новачкам, але і практикуючим фінансистам.
Б. Грехем «Розумний інвестор» Уорен Баффет вважає цю книгу кращою з інвестування для початківців. Тут розбираються Основи фондового ринку і типові помилки новачків. Поки що книгу можна скачати в Інтернеті безкоштовно.
В. Савенок «Створи свій особистий капітал» Простою мовою описано, куди краще інвестувати, як збирати гроші і вести сімейний бюджет. Є глави про інтернет-трейдинг і пенсійну програму.

Висновок

Інвестування доступне будь-якій людині незалежно від віку, освіти, досвіду і рівня доходу. Але воно вимагає постійного навчання, вміння аналізувати і виправляти помилки. Поки інші проводять вільний час на дивані, ви можете зайнятися підвищенням своєї фінансової грамотності. Почніть читати спеціальну літературу, відкладати 20-30% з доходу і вкладати невеликі суми. Як свідчить Китайське прислів'я: "шлях в тисячу лі починається з одного кроку".

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Коментарі   

0 # Ярослав 28.11.2019, 17:58
Читав Кийосаки. Він дійсно дуже хороший автор, не дарма його рекомендують першим в списку. Він правильно направляє людей з виходу зі стандартних рамок життя, а саме про те що проста школа, робота, де чекаєш зарплатні, думаєш коли вона буде та за податки і що собі придбати... Він вчить як заробляти гроші. Раджу почитати цю книгу першою. В додаток можу сказати як говорив мені один мій знайомий: "Гроші мають робити гроші". Це слова золоті і я його послухав і нажив не мало. Хто прочитає нехай теж запам"ятає.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # ITstatti.in.ua 28.11.2019, 18:02
Ярослав, ми раді що вам сподобалася ця книна.
Фінансового успіху Вам!
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата