Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Правила інвестування для початківців: з чого почати навчання, і куди вкласти гроші

Останнє оновлення: Середа, 14 лютого 2024 Автор: Тамара Сумська

Інвестування для початківців

Для багатьох жителів країн СНД інвестування здається недосяжною планкою. Одним не вистачає грошей для вкладень, іншим – знань, третім – рішучості. У цій статті ви дізнаєтеся, що інвестування для початківців так само реально, як отримання зарплати або соціальної допомоги. Більшість успішних інвесторів колись починали свій шлях з нуля, не маючи за плечима ані солідного капіталу, ні спеціальної освіти.

Що таке інвестиції – інформація для чайників

Чи знаєте ви, що майже кожен день інвестуєте? Наприклад, читаєте цю статтю, щоб підвищити фінансову грамотність і стати багатшими. Або купуєте в аптеці вітаміни з метою поліпшити здоров'я.

Якщо говорити словами для чайників, то інвестування – це вміння чимось пожертвувати сьогодні, щоб отримати більше завтра. Вкладати можна не тільки гроші, але і праця, час. Хоча найчастіше під інвестиціями маються на увазі саме грошові вкладення.

Таблиця 1 «Види фінансових інвестицій»

Критерій класифікації Види
За термінами інвестування Короткострокові (до 1 року), середньострокові (1-5 років), довгострокові (від 5 років)
По об'єкту інвестування У фондовий ринок, валютний ринок, нерухомість, реальний сектор економіки і т. д.
За рівнем ризику інвестування Консервативні, помірні, агресивні

Чому інвестування – це перспективний напрямок, і які правила корисно засвоїти початківцям

Заробляти гроші можна двома способами: активним і пасивним. В першому випадку дохід прив'язаний до ваших трудових зусиль і витрат часу, тому обмежений.

ВАЖЛИВО. Немає жодних гарантій, що в старості держава буде платити вам пенсію, на яку реально вижити.

Пасивний спосіб – це діяльність інвестора. Вона передбачає роботу головою, а не виконання рутинних обов'язків. Якщо сьогодні ви почнете навчатися інвестуванню для початківців, то вже через 10-15 років знайдете фінансову незалежність. Необхідність працювати 8-12 годин на добу заради оплати рахунків відпаде.

Нижче наведемо десять головних правил для інвестора-початківця. Вони допоможуть вам уникнути типових помилок.

 1. Навчіться збирати гроші. Навіть якщо відкладати всього 200 грн щотижня, за рік вийде зібрати потрібну для інвестування суму. Тут 👉 детально розписано, як накопичити гроші при маленькій зарплаті.
 2. Створіть фінансову подушку безпеки. Правильною сумою буде та, якої вистачить на 3-6 місяців оплати основних витрат: ЖКГ, їжі, мобільного зв'язку та Інтернету.
 3. Чітко визначте мету інвестування. Одна справа забезпечити собі ситу старість, і зовсім інша – швидко зібрати потрібну суму для подальшого вкладення в інвестиції з високою прибутковістю.
 4. Оцініть свої фінансові можливості. Одні об'єкти (ПАММ-рахунки, кріптовалюти) вимагають невеликих сум, а інші (нерухомість, бізнес) – великих вкладень. Використовуйте для інвестування власні заощадження, а не позикові кошти.
 5. Вирішіть, куди будете вкладати гроші. Список об'єктів для вкладень називається «інвестиційний портфель».
 6. Пройдіть навчання. Хоча б не полінуйтеся почитати фінансову літературу і статті на професійних блогах. Новачкові немає сенсу інвестувати на ринках, в яких він не розбирається.
 7. Диверсифікуйте ризики. По-простому це правило звучить так: «Не варто класти всі яйця в одну корзину». Почніть вкладати гроші в різні об'єкти і області економіки. Тоді прибуток, отриманий від одних активів, компенсує збитки за іншим.
 8. Реінвестувати. Частина прибутку від інвестованого капіталу потрібно не витрачати, а направляти на нові фінансові цілі. Наприклад, докуповувати акції або купувати більш дорогі і прибуткові активи.
 9. Контролюйте емоції. Ринок схильний до коливань. Одні активи падають в ціні, інші ростуть. Збиткові за підсумками року акції можуть виявитися надприбутковими в довгостроковій перспективі. Дотримуйтесь обраної стратегії і не піддавайтеся паніці.
 10. Думайте своєю, а не чужою головою. Співзасновник TickerChicks Лаура Кейсі не радить інвесторам-початківцям використовувати для аналітики ЗМІ. У таких джерелах часто міститься недостовірна, а то й завідомо неправдива інформація.

Перераховані десять головних правил для інвестора-початківця застосовували в своїй практиці найбагатші люди світу. Зокрема, Уоррен Баффет, Пітер Лінч і Джордж Сорос.

8 способів інвестування для початківців

В цьому розділі початківці інвестори знайдуть відповідь на питання, куди краще вкласти гроші. Нижче перераховані найпопулярніші способи, їх переваги і недоліки.

Спосіб 1. Банківський вклад

Якщо вам поки не вистачає знань, краще інвестувати гроші в банк. Цей спосіб має ряд переваг:

 • мінімальний ризик: вклади громадянин на суму до 350 тис. грн. застраховані державою;
 • розмір і термін отримання прибутку відомі інвесторам-початківцям заздалегідь;
 • іноді досить вкласти малу суму - з 1000 грн.

Головний мінус банків – низька прибутковість. Зараз ставки по більшості вкладів в укр. грн. не перевищують 15%. Такий спосіб інвестування більше працює в довгостроковій перспективі і допомагає захистити заощадження від інфляції.

Порада. Звертайте увагу не тільки на ставку за вкладом, а й інші умови інвестування: наявність капіталізації, можливість дострокового пільгового зняття, періодичність виплати % (щомісяця або в кінці терміну).

Спосіб 2. Валюта: фіат і крипта

В інвестиційний портфель повинні входити гроші в різних валютах: національної, доларах США, Євро, крипті та інших. Так ви не зазнаєте збитків в результаті курсових коливань.

Для заробітку на інвестиціях в кріптовалюти краще застосовувати стратегію «купи і тримай». Зареєструйтеся на кріптовалютной біржі, поповніть баланс. Дочекайтеся спаду на ринку і вкладете кошти в кріптовалюти з ТОП-капіталізації (краще купити Біткоін, так як він тягне за собою інші монети). При різкому зростанні курсу продайте активи і зафіксуйте прибуток. Читайте тут, 👉 в які криптовалюта вкладати гроші, а куди не варто.

Спосіб 3. Нерухомість

Інвестування в нерухомість - доля не тільки правлячих еліт і медіамагнатів. Інвесторам-початківцям теж доступні варіанти вкладення грошей:

 • купівля квартири на стадії котловану і продаж після завершення будівельних робіт на 30-50% дорожче;
 • покупка житла в жалюгідному стані (наприклад, бабусиних апартаментів в хрущовці) і продаж з накруткою після ремонту;
 • оренда приміщення на тривалий термін з метою здачі в суборенду помісячно або подобово.

Експерти вважають, що в 2024 році буде не вигідно купувати звичайне житло з метою заробітку на зростанні вартості. А при здачі квартири в оренду річна прибутковість інвестицій трохи вище банківського вкладу (8-10%), при цьому віднімає масу часу і нервів у орендодавця.

Спосіб 4. Коштовний метал

Починаючому інвестору можна вкласти гроші в дорогоцінні метали: золото, срібло, платину, паладій. Як правило, таке інвестування приносить дохід в довгостроковій перспективі.

ВАЖЛИВО. Однак 100% прибутковість не гарантована. На вартість дорогоцінного металу впливають не тільки обсяги світових запасів, але і попит в промисловості.

Для інвестування в дорогоцінні метали можна вибрати один з таких варіантів:

 • придбати золоті злитки вагою (надалі доведеться сплачувати податок на прибуток);
 • купити монети;
 • відкрити металевий рахунок – аналог звичайного банківського вкладу, але без державного страхування;
 • вкласти гроші в цінні папери золотодобувних підприємств.

Перші три способи вимагають звернення в банк. А останній - вибір брокера, оскільки фізичні особи в Україні не вправі самостійно займатися інвестуванням у фондовий ринок.

Спосіб 5. Цінні папери: облігації та акції

Якщо грамотно інвестувати в акції та облігації, то можна отримувати прибутковість від 20% річних. Інвесторам краще почати з покупки «блакитних фішок» – цінних паперів великих компаній з стійким фінансовим зростанням. Такі активи рідко виявляються збитковими. А часто ще й передбачають виплату акціонерам дивідендів раз на півріччя або рік.

З американського ринку інтерес становлять акції компаній, що розвиваються з наступних сфер: IT, фармацевтика, онлайн-сервіси. Деякі цінні папери здатні принести інвестору сотні % річного прибутку.

Спосіб 6. Пайові інвестиційні фонди (ПІФи)

Свої фінанси та інвестування можна довірити професіоналам. Довірчим управлінням займаються Піфи. За свої послуги вони беруть комісію, а отриманий прибуток розподіляють між інвесторами. Вклавши гроші в ПІФ, можна розраховувати на прибутковість 20-30% річних.

Як почати інвестувати з нуля? Зверніть увагу на комісії керуючих, об'єкти інвестування та мінімальну суму депозиту. Іноді для вкладення досить тисячі грн, але частіше фонди вимагають 5-10 тисяч.

ВАЖЛИВО. Для укладення договору, швидше за все, доведеться під'їхати в офіс компанії. Не забудьте прочитати текст перед підписанням.

Спосіб 7. Власний бізнес, стартапи, інтернет-проекти

Інвестування в бізнес вважається найприбутковішим і одночасно високоризиковим напрямком. Потенційний дохід необмежений.

Маленьку суму можна вкласти в бізнес, пов'язаний з наданням послуг та Інтернетом. Зараз актуальні і швидко окупаються онлайн-магазини китайських товарів, дистанційні школи, платні мобільні сервіси (ЗСЖ, агрегатори автосервісів).

ВАЖЛИВО. Інвесторам-початківцям не рекомендується вкладення грошей в сфери, пов'язані з виробництвом.

Спосіб 8. Ринок Форекс

Новачків на Форексі зазвичай цікавлять такі питання: як стати інвестором, з чого почати торгівлю і де пройти навчання. На старті краще зайнятися ПАММ-інвестуванням, тобто довірити гроші професійному трейдеру. По суті, цей спосіб-аналог Піфа. Якщо включити в інвестиційний портфель 5-7 ПАММ-рахунків, то можна вийти на прибутковість 50% річних.

Не ставайте трейдером без відповідної бази знань. Спочатку ви повинні освоїти технічний і фундаментальний аналіз, навчитися розуміти ринкові індекси, потренуватися в торгівлі на демо-рахунку. Пройдіть платні курси з інвестування на Форексі у трейдера, який вже домігся якогось успіху на валютному ринку.

Але хочу сказати, що це досить-таки ризиковий напрямок. Чи реально заробити на Форекс я вже розповідав на власному досвіді – раджу прочитати.

Як почати інвестувати з нуля з малою сумою грошей – покрокова інструкція

Мала сума – не перешкода для інвестування. Інвесторам доступні вкладення у фондовий ринок, Форекс і криптовалюту. Якщо ви послідовно виконайте поради, перераховані нижче, то перетворите 1-4 тис. грн. в хорошу суму.

Крок 1. Вибір брокера (біржі) для початківця інвестора

Грамотний інвестор вкладає гроші у фондовий ринок тільки через легальні контори, які давно працюють на ринку. В Україні до надійних брокерів належать Відкриття, Фінам, Церіх.

З кріптовалютних бірж уваги заслуговують Binance, Exmo, Yobit. Вони завжди мали великий перелік монет для покупки та обміну. А ось для торгівлі та інвестицій на валютному ринку з малою сумою підійдуть брокери Alpari, Фібо-Груп, Альфа-Форекс, NPBFX.

Читайте також - Як вибрати Форекс брокера в Україні

Крок 2. Формування інвестиційного портфеля

Завжди пам'ятайте про диверсифікацію. Краще купити цінні папери компаній з різних галузей, ніж якоїсь однієї.

Ось приклад того, як сформувати інвестиційний портфель, маючи на руках всього 10 тис. грн.:

 • 5 000 грн. – «блакитні фішки»;
 • 3 000 грн. - акції компаній з американського IT-сектора;
 • 2 000 грн. - криптовалюта, 30% з якої – біткоіни.

Будь-який успішний інвестор колись починав з малого. Щоб накопичити велику суму грошей, реінвестується отриманий прибуток хоча б раз у рік.

Крок 3. Аналіз та оцінка результатів інвестування

Одних лише технічних кроків виявиться недостатньо для отримання прибутку в довгостроковій перспективі. Не можна просто так купити якийсь актив і забути.

Паралельно з вкладенням грошей читайте книги по інвестуванню, вивчайте новини ринку, спілкуйтеся з досвідченими інвесторами. Ведіть детальний звіт, в якому фіксуйте прибутки/збитки і можливі причини. Тільки так ви навчитеся розуміти свої помилки і вчасно коригувати стратегію інвестування.

Як почати інвестувати новачкові

Правильна підготовка багато в чому стане запорукою вдалого старту. Вивчення досвіду і порад експертів допоможуть уникнути типових помилок. Для економії часу підійде коротка інструкція, як почати інвестувати з малою сумою.

Крок 1. Головне - мета

Тільки чітке розуміння того, для чого потрібно інвестувати, дасть вірний напрямок і допоможе не кинути все після першої невдачі. Мета не повинна бути абстрактною, добре б письмово зафіксувати бажаний результат з максимальною конкретикою.

Крок 2. За поняттями

Інвестування - специфічна область, багата різними термінами. Для успішного сприйняття інформації та невпинного навчання ознайомитися з основними поняттями слід заздалегідь. Приділити увагу варто не тільки загальним визначенням, а й основними показниками і найменуванням робочих інструментів.

Крок 3. Навчання понад усе

Незалежно від варіанту управління інвестиціями — особисто або через посередників — базові знання про економіку і роботу ринку повинні бути у кожного. Розуміння циклічності ринкових процесів, взаємозв'язку прибутку і ризиків здатне заощадити вам нервові клітини.

Можливостей вивчити основні поняття і закони досить. Це можуть бути книги відомих авторів про інвестування. На просторах інтернету досить безкоштовних тренінгів і вебінарів, також можна вивчати офіційні сторінки в соціальних мережах сучасних інвесторів. Доступно і приватне навчання або консультації за певну винагороду. Звісно, будь-яку отриману інформацію потрібно обміркувати і зважити до початку роботи.

Крок 4. Правильний настрій

Від помилок не застрахований ніхто. Навіть найвідоміші трейдери та інвестори неодноразово набивали шишки до такого, як розбагатіти. Так, Мартін Шварц, який проклав дорогу в життя принципам дейтрейдінга, прокоментував свій успіх наступними словами: "Я скажу вам, як став переможцем. Я навчився програвати".

Варто заздалегідь скласти план дій для непередбачених ситуацій. Це допоможе не розгубитися і зберегти контроль, коли знадобиться швидко прийняти рішення.

Крок 5. На старт

Ніяких інвестицій не вийде без мінімального стартового капіталу. Позикові кошти-поганий варіант для біржових ігор. У накопиченні необхідної суми допоможуть:

 • регулярне відкладання частини доходу;
 • додатковий заробіток;
 • оптимізація ваших витрат.

Займатися вкладенням коштів варто, коли є вільні гроші і відсутні обтяжливі зобов'язання — кредити, іпотеки.

Крок 6. Вибір стилю

До початку торгів необхідно позначити очікування, оцінити власні можливості і визначитися з допустимим ризиком. Якщо страшно втрачати-класичні інструменти у вигляді акцій і облігацій будуть до речі. Припустимо ризик? Можна спробувати торгівлю ф'ючерсами і опціонами. Тільки методом проб і помилок можна знайти свою ідеальну комбінацію, коли комфортні будуть і процес, і результат.

5 корисних книг з інвестування для початківців

Які книги з інвестування для початківців скачати в Інтернеті? У нижній таблиці перерахована література з максимально доступним стилем викладу інформації.

Таблиця 2 «Кращі книги з інвестування для скачування і покупки»

Автор, назва Опис
Р. Кийосаки «Керівництво багатого Папи з інвестування» Мотиваційна книга. Допомагає позбутися мислення "ніщеброда" і ознайомитися з базовими поняттями в інвестуванні.
Б. Малкіел «10 головних правил для інвестора-початківця» Книга містить мотиваційну та практичну частини. Вчить оцінювати інвестиції з точки зору ризиків.
Т. В. Теплова, І. Клюшнєв, Д. Панченко «Фондовий ринок США для інвесторів-початківців» Серйозна література. Містить основні відомості про американські біржі, покрокові інструкції з інвестування, основи фінансового аналізу. Книга «Фондовий ринок США для початківців інвесторів» підходить не тільки новачкам, але і практикуючим фінансистам.
Б. Грехем «Розумний інвестор» Уорен Баффет вважає цю книгу кращою з інвестування для початківців. Тут розбираються Основи фондового ринку і типові помилки новачків. Поки що книгу можна скачати в Інтернеті безкоштовно.
В. Савенок «Створи свій особистий капітал» Простою мовою описано, куди краще інвестувати, як збирати гроші і вести сімейний бюджет. Є глави про інтернет-трейдинг і пенсійну програму.

Висновок + відео

Інвестування доступне будь-якій людині незалежно від віку, освіти, досвіду і рівня доходу. Але воно вимагає постійного навчання, вміння аналізувати і виправляти помилки. Поки інші проводять вільний час на дивані, ви можете зайнятися підвищенням своєї фінансової грамотності. Почніть читати спеціальну літературу, відкладати 20-30% з доходу і вкладати невеликі суми. Як свідчить Китайське прислів'я: "шлях в тисячу лі починається з одного кроку".

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Коментарі  

# Ярослав 28.11.2019, 17:58
Читав Кийосаки. Він дійсно дуже хороший автор, не дарма його рекомендують першим в списку. Він правильно направляє людей з виходу зі стандартних рамок життя, а саме про те що проста школа, робота, де чекаєш зарплатні, думаєш коли вона буде та за податки і що собі придбати... Він вчить як заробляти гроші. Раджу почитати цю книгу першою. В додаток можу сказати як говорив мені один мій знайомий: "Гроші мають робити гроші". Це слова золоті і я його послухав і нажив не мало. Хто прочитає нехай теж запам"ятає.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
# ITstatti.in.ua 28.11.2019, 18:02
Ярослав, ми раді що вам сподобалася ця книна.
Фінансового успіху Вам!
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата