Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Що таке облігація простими словами, види облігацій, відмінності від акцій + покрокова інструкція як купити облігації

Останнє оновлення: Середа, 14 лютого 2024 Автор: Тамара Сумська

Що таке облігація

Облігація - це борговий емісійний цінний папір, який підтверджує право свого власника на отримання з емітента певної грошової суми.

Простіше кажучи, облігація за своєю суттю - це боргова розписка. Тобто цей папір підтверджує, що випустивша її компанія взяла в борг якусь суму, і зобов'язується її повернути власнику облігації в повному обсязі разом з відсотками у встановлений термін.

Облігація - це стабільний і зручний цінний папір, її прибутковість можна розрахувати ще до покупки. Це дає можливість інвестору заздалегідь оцінити свої ризики і потенційний дохід.

Що таке облігації?

Облігації - це цінні папери, що підтверджують зобов'язання емітента сплатити позичальникові певну суму грошей (номінальну вартість) в певний строк за встановленою процентною ставкою. Облігації виступають як інструмент залучення довгострокового фінансування для компаній, урядів або інших організацій.

Власник облігації, як правило, отримує фіксований дохід у вигляді відсоткових платежів (купонів), що виплачуються регулярно протягом строку облігації. Купони можуть бути виплачені на щорічній, піврічній або іншій регулярній основі, залежно від умов емісії. При завершенні строку облігації, емітент повинен повернути номінальну вартість облігації власникові.

Облігації можуть мати різні характеристики, такі як строк дії, процентна ставка, спосіб виплати купонів, приналежність до конкретного виду ринку (наприклад, корпоративні облігації чи державні облігації) та інші. Вони вважаються менш ризиковими в порівнянні з акціями, оскільки мають фіксований дохід і більш визначений графік платежів.

Інвестування в облігації дозволяє інвесторам отримувати стабільний дохід і зберігати свої інвестиції. Облігації також можуть бути об'єктом торгівлі на вторинному ринку, де їх можна купувати або продавати до закінчення строку дії.

Облігації - це фактично боргові розписки. Їх випускає емітент-компанія (або держава, вона теж може бути емітентом), якій потрібні гроші.

Люди купують облігації і таким чином дають свої гроші в борг цієї компанії, розраховуючи отримати певний дохід. Повна сума, терміни і розмір виплат цього доходу (якщо планується кілька платежів), як правило, відомі при покупці. Можливість заздалегідь оцінити свою вигоду - це те, чим облігація відрізняється від інших цінних паперів.

У встановлений термін відбувається погашення облігацій, тобто емітент виплачує їх власникам номінальну вартість, зазначену на самих облігаціях.

Основний ризик для інвестора-банкрутство компанії-емітента. У цьому випадку він може втратити вкладені гроші: на відміну від депозитів вони не захищені системою страхування вкладів.

Основні види облігацій

Існує досить багато характеристик, за якими можна класифікувати різні види облігацій. Розглянемо основні.

За типом емітента облігації поділяються на:

 • державні (випускаються Банком України);
 • муніципальні (випускаються органами місцевої влади);
 • іноземні (випускаються іноземними позичальниками);
 • корпоративні (випускаються різними підприємствами).

За строками погашення:

 • короткострокові (термін погашення становить від 3-х до 12 місяців);
 • середньострокові (від 1 року до 5 років);
 • довгострокові (більше 5 років);
 • безстрокові (відрізняються тим, то не мають встановленого терміну погашення, дають право на отримання відсотків без погашення основного боргу).

По порядку володіння:

 • на пред'явника (право володіння даним папером підтверджується її пред'явленням для оплати);
 • іменні (право володіння підтверджується внесенням до тексту облігації імені її власника, також емітентом обов'язково робиться відповідний запис у книзі реєстрації).

За формою, в якій здійснює відшкодування позики:

 • грошові;
 • натуральні.

За характером обігу облігації бувають:

 • конвертовані (надають власнику право, через встановлений час, обміняти їх на інші цінні папери цього емітента, наприклад, на акції);
 • неконвертовані (очевидно, що дані облігації не можуть бути обмінені на будь-які інші цінні папери).

Ну і, звичайно ж, один з найважливіших параметрів для інвесторів, на основі якого розраховується потенційний дохід.

За формою виплати доходу облігації поділяються на:

 • Облігації з фіксованою ставкою відсотка. Це, так звана, купонна облігація, за якою дохід виплачується у формі заздалегідь визначеного відсотка, виплати здійснюються періодично (раз на рік, два рази на рік і т.д.). Тут все гранично просто. Ви купуєте облігацію строком на 5 років, номінальною вартістю 1000 грн і фіксованою річною ставкою 10%. Очевидно, що в рік дохід складе 100 грн, а після закінчення терміну облігації (за 5 років) – 500 грн.
 • Облігації з плаваючою ставкою. В даному випадку відсоток, згідно з яким здійснюється нарахування доходу по облігації, прив'язується до певного фінансового показника, наприклад, до ставки рефінансування. При зміні цього показника в часі буде змінюватися і відсоток по облігації. Наприклад, ми маємо облігацію номіналом в 1000 грн, процентна ставка по якій визначається як ставка рефінансування + 2%. Облігація строком на 3 роки. У цьому періоді ставка рефінансування змінювалася: перший рік – 8%, другий рік 7%, третій рік 10%. Отже, в перший рік процентна ставка по облігації дорівнювала 10% (дохід 100 грн), у другій – 9% (дохід 90 грн), в третій рік – 12% (дохід 120 грн). Тобто за 3 роки ваш дохід складе 310 грн.
 • Облігації змішаного типу. В даному випадку протягом певного терміну облігаційної позики її власник отримує дохід, що розраховується виходячи з фіксованої ставки, а частина терміну – на основі плаваючої ставки.
 • Дисконтні облігації. Розмір процентної ставки (купона) в даному випадку дорівнює нулю. Дохід в даному випадку формується за рахунок ДИСКОНТУ (різниці в ціні). Тобто вам пропонується купити облігацію за ціною нижче номіналу. Наприклад, компанія випустила облігації номіналом в 1000 грн, при цьому продає їх за ціною 700 грн. Купуючи такий папір, ви заплатите компанії тільки 700 грн, а будете мати право вимагати з неї після закінчення терміну облігації 1000 грн. Очевидно, що ваш дохід з одного паперу складе 300 грн. Будь - яких інших додаткових платежів дані папери не передбачають.
 • Облігації виграшної позики. Погашення даного паперу відбувається шляхом проведення "розіграшів" певних грошових сум, які відбуваються в заздалегідь встановлені терміни згідно з умовами випуску облігацій. Даний вид облігацій активно використовувався в СРСР, коли випускалися державні облігації виграшної позики, за якими проводилися розіграші 6 разів на рік. В даний час вони не випускаються.

Облігації та акції - в чому відмінність

Основна відмінність закладена вже в самому визначенні облігацій, в якому говориться, що облігація – це борговий цінний папір. Тобто, купуючи облігацію, інвестор дає якусь суму грошей в борг, стає кредитором, і за це отримує певний дохід.

Купуючи акції, інвестор набуває частку в акціонерному товаристві, фактично він стає його власником і може брати участь в управлінні.

Відрізняється також і механізм отримання доходу.

Акції дають власнику право на отримання дивідендів. Крім цього Акції можна в будь-який момент продати і отримати певний прибуток, за умови, що вони виросли в ціні. Якщо ж вартість акцій впаде, то інвестор ризикує залишитися в мінусі.

Облігації ж спочатку гарантують інвестору повернення витраченої на їх покупку суми, а також отримання певного доходу на заздалегідь встановлених умовах.

Слід зазначити, що облігації мають ще одну перевагу перед акціями:

Відсотки за облігаціями виплачуються в першу чергу, дивіденди виплачуються вже з решти суми.

Крім цього при банкрутстві емітента акціонерам дістанеться тільки та частина майна, яка залишиться у підприємства після виплати всіх боргів, включаючи виконання зобов'язань за облігаціями.

Враховуючи наведені факти, можна сказати, що облігації мають мінімальний ризик, в той час як акції відносяться до досить ризикованих фінансових активів.

Як визначити прибутковість облігації

Інвестуючи в облігації, важливо правильно оцінити їх прибутковість. Дуже часто буває, що на ринку одночасно є кілька пропозицій і на перший погляд складно визначити, яке з них найбільш вигідне для інвестора. Допомогти визначитися з вибором може розрахунок поточної прибутковості облігації та її прибутковості до погашення.

Розглянемо невеликий приклад розрахунку поточної прибутковості. Є дві облігації:

 1. Облігація номіналом в 1000 грн і купонною ставкою – 8%.
 2. Облігація номіналом в 1000грн і купонною ставкою – 7%.

Поточна прибутковість визначається, виходячи з ринкової вартості облігації. Припустимо, в нашому випадку перша облігація торгується по 950 грн, а друга по 800 грн. Тоді:

Поточна прибутковість для першої облігації дорівнює 80 / 950х100% = 8,42%, для другої 70/800х100%=8,75%.

Тобто друга облігація має зараз часу більш високий показник прибутковості, проте з зміною ринкової ціни ситуація може серйозно змінитися. Саме тому найбільш точним і важливим для інвесторів вважається показник – прибутковість до погашення.

Прибутковість до погашення дозволяє порівнювати облігації з різними термінами погашення і купонами, вона дозволяє також визначити справедливу ціну облігації.

При розрахунку цього показника враховуються всі процентні платежі, які будуть отримані інвестором з моменту придбання облігації до її погашення, а також дисконт (при покупці нижче номіналу) або премія (при покупці вище номіналу). Формула виглядає наступним чином:

Прибутковість до погашення = дохід від облігації за весь термін (відсотки + дисконт) / поточна вартість * 365 / кількість днів до погашення * 100%

Розглянемо на прикладі, як розраховується даний показник.

Маємо 2 облігації:

 1. Номінал 1000 грн, ставка 10%, термін до погашення 2 роки, поточна ціна продажу 900 грн.
 2. Номінал 1000 грн, ставка 12%, термін 3 роки, поточна ціна 800 грн.

У першому випадку ми отримаємо, що прибутковість до погашення буде дорівнювати:

(100+100+100)/900*365/730*100% = 16,6%.

У другому випадку:

(120+120+200)/800*365/1095*100% = 18,33%.

Прибутковість облігації до погашення допомагає визначитися з реальною цінністю запропонованих для інвестування цінних паперів. Розраховуючи цей показник, інвестор може оптимально розрахувати свій інвестиційний портфель.

Як купити облігації

Зараз всі облігації випускаються в бездокументарній формі, тобто вони являють собою електронний запис на рахунках депозитарію, який підтверджує права власника. Купити їх, як і акції, можна через торговий термінал на фондовій біржі.

Нагадаю, що фізична особа самостійно торгувати на біржі не може. Тому, щоб купити облігації необхідно скористатися послугами біржового посередника – брокера, з яким підписується договір на надання послуг.

Після цього інвестору необхідно відкрити два рахунки. На одному рахунку він буде тримати грошові кошти, необхідні для здійснення угод з облігаціями. Другий рахунок призначений для зберігання цінних паперів, в нашому випадку на ньому будуть знаходитися куплені облігації. Цей рахунок називається - рахунок депо.

Якщо ж інвестор раніше вже працював на біржі з цінними паперами, наприклад, купував акції, то у нього вже повинні бути відкриті дані рахунки. Тоді досить повідомити про це брокеру, щоб він зміг здійснювати операції з облігаціями.

Брокер в свою чергу, здійснюючи операцію на біржі від вашого імені, відзначає у себе факт переходу облігацій від одного власника до іншого. Ведеться відповідний облік і в депозитарії, де також фіксується, що куплені облігації тепер лежать на вашому іменному депо рахунку.

Як бачимо, нічого складно тут немає і купити вподобані папери дуже просто.

На закінчення хочеться сказати, що облігації – це відмінний інструмент для вкладення капіталу. Вони дозволяють отримати дохід при відносно невеликому ризику. Тільки, приймаючи рішення про покупку облігацій, необхідно правильно розрахувати прибутковість і оцінити можливі ризики.

Пам'ятайте, що абсолютно безризикових активів не буває. Найстабільнішими вважаються державні облігації, але вони мають найменший показник прибутковості. Тут також працює основне правило інвестування: чим вище дохід, тим більше ризик. Про це ніколи не можна забувати.

Інвестор завжди повинен грамотно розрахувати всі показники і тільки на їх основі приймати інвестиційні рішення.

З якими ризиками може зіткнутися власник облігацій?

Інвестування - завжди ризик. При покупці облігацій ви зіткнетеся з наступними небезпеками.

 • Ризик дефолту - ризик, що компанія-емітент збанкрутує і не зможе виконати своїх фінансових зобов'язань перед інвестором. Якщо ви придбали забезпечені облігації, цей ризик вам не загрожує-гроші все одно повернуть.
 • Ризик реструктуризації зобов'язань - ризик, що зміняться умови по облігаціях: термін погашення, розмір купонного доходу, терміни і періодичність виплат. Такі рішення може прийняти загальні збори власників облігацій на прохання самого емітента, якщо він розуміє, що не може виконати взяті зобов'язання.
 • Ризик ліквідності - ризик, що ви не зможете швидко продати свої облігації за справедливою ціною, якщо захочете зробити це до моменту погашення. Може трапитися, що бажаючих купити ваші облігації буде мало або взагалі не знайдеться. Найчастіше так буває, якщо у компанії-емітента виявилися фінансові проблеми або це просто нікому не відома організація.
 • Процентний ризик - ризик, що середньоринкові ставки за аналогічними облігаціями стануть вищими. Якщо ваші облігації мають фіксований відсоток нижче ринкового, ви в програші-ваш дохід виявиться менше, ніж міг би бути.

Наприклад, ви купили трирічні облігації з прибутковістю 10% річних. Через рік середньоринкова прибутковість за схожими облігаціями зросла з 10 до 12%. Виходить, ви заробите менше інших інвесторів, які куплять папери на нових умовах. А якщо ви захочете продати свої облігації достроково, вам доведеться знизити ціну нижче номіналу. Тільки тоді ваші папери можуть зацікавити іншого інвестора.

Цей ризик тісно пов'язаний з рухом ключової ставки НБУ, від якої залежать і інші ставки на фінансовому ринку. Коли ключова ставка знижується, процентний ризик не реалізується. Але коли піднімається-прибутковість нових облігацій зазвичай зростає, і процентний ризик для власників старих паперів збільшується.

 • Інфляційний ризик - ризик, що інфляція обжене прибутковість по облігації. Виходить, ви не примножите ваш реальний капітал, а втратите його частину. Адже завтра ви зможете купити на нього менше, ніж сьогодні. Але за останні роки інфляція сильно знизилася, і НБУ тепер має намір утримувати її на рівні 4%. Так що цей ризик теж мінімальний.

Як звести всі ризики до мінімуму?

Варто пам'ятати, що мінімальні ризики, як правило, означають і мінімальну прибутковість. Це ринковий закон.

Найнадійнішими можна вважати державні облігації, наприклад облігації федеральної позики (ОФЗ), які випускає Міністерство фінансів. Їх прибутковість невелика, хоча все ж вище інфляції.

Наступними за надійністю можна вважати облігації найбільших компаній з високим кредитним рейтингом, наприклад "ААА", і помірною прибутковістю.

Можна ризикнути і вкласти частину грошей в більш прибуткові цінні папери із середнім рейтингом - на рівні «в». Але в такому випадку обов'язково враховуйте ризики дефолту, реструктуризації заборгованості та ліквідності.

Перед покупкою облігацій важливо перевірити, як йдуть справи у компанії-емітента. Подивіться новини і вивчіть відкриту фінансову та бухгалтерську звітність — ці дані є на сайтах Біржі та уповноважених інформаційних агентств. Бажано стежити за станом емітента і після покупки цінних паперів.

Плюси і мінуси облігацій

Плюси:

 • дохід за облігаціями в середньому вище, ніж за банківським депозитом, і він зазвичай відомий заздалегідь. Або відомі правила, за якими його можна розрахувати;
 • ризики при купівлі облігацій є, але вони менші, ніж при вкладеннях в акції та інші цінні папери;
 • вартість облігацій зазвичай коливається не так сильно, як ціна інших паперів, і найчастіше їх легко продати за ціною, близькою до номіналу;
 • дохід від деяких видів облігацій не оподатковується, а якщо інвестувати через ІВС, можна отримати ще й податкове вирахування.

Мінуси:

 • вкладення в облігації не беруть участі в системі страхування вкладів, як і інші інвестиції на фондовому ринку;
 • прибутковість по облігаціях невелика в порівнянні з більш ризикованими інструментами фінансового ринку.

Таким чином, облігації - фінансовий інструмент, який допомагає зберегти кошти і отримати при цьому помірний дохід при відносно невисоких ризиках. Проте ці ризики лягають виключно на інвестора. Якщо ви торгуєте на біржі через брокера, саме ви приймаєте остаточне рішення про покупку або продаж облігацій і несете за нього відповідальність.

Відео

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити