Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Сергій КосенковСтаттю перевірив:

Сергій Косенков

Наш експерт-рецензент. Автор фінансово-інвестиційного журналу «BiznesCat.com».

Сергій Косенков

Що таке облігація простими словами, види облігацій, відмінності від акцій + покрокова інструкція як купити облігації

Останнє оновлення: Субота, 25 квітня 2020 Автор: Тамара Сумська

Що таке облігація

Облігація - це борговий емісійний цінний папір, який підтверджує право свого власника на отримання з емітента певної грошової суми.

Простіше кажучи, облігація за своєю суттю - це боргова розписка. Тобто цей папір підтверджує, що випустивша її компанія взяла в борг якусь суму, і зобов'язується її повернути власнику облігації в повному обсязі разом з відсотками у встановлений термін.

Облігація - це стабільний і зручний цінний папір, її прибутковість можна розрахувати ще до покупки. Це дає можливість інвестору заздалегідь оцінити свої ризики і потенційний дохід.

Основні види облігацій

Існує досить багато характеристик, за якими можна класифікувати різні види облігацій. Розглянемо основні.

За типом емітента облігації поділяються на:

 • державні (випускаються Банком України);
 • муніципальні (випускаються органами місцевої влади);
 • іноземні (випускаються іноземними позичальниками);
 • корпоративні (випускаються різними підприємствами).

За строками погашення:

 • короткострокові (термін погашення становить від 3-х до 12 місяців);
 • середньострокові (від 1 року до 5 років);
 • довгострокові (більше 5 років);
 • безстрокові (відрізняються тим, то не мають встановленого терміну погашення, дають право на отримання відсотків без погашення основного боргу).

По порядку володіння:

 • на пред'явника (право володіння даним папером підтверджується її пред'явленням для оплати);
 • іменні (право володіння підтверджується внесенням до тексту облігації імені її власника, також емітентом обов'язково робиться відповідний запис у книзі реєстрації).

За формою, в якій здійснює відшкодування позики:

 • грошові;
 • натуральні.

За характером обігу облігації бувають:

 • конвертовані (надають власнику право, через встановлений час, обміняти їх на інші цінні папери цього емітента, наприклад, на акції);
 • неконвертовані (очевидно, що дані облігації не можуть бути обмінені на будь-які інші цінні папери).

Ну і, звичайно ж, один з найважливіших параметрів для інвесторів, на основі якого розраховується потенційний дохід.

За формою виплати доходу облігації поділяються на:

 • Облігації з фіксованою ставкою відсотка. Це, так звана, купонна облігація, за якою дохід виплачується у формі заздалегідь визначеного відсотка, виплати здійснюються періодично (раз на рік, два рази на рік і т.д.). Тут все гранично просто. Ви купуєте облігацію строком на 5 років, номінальною вартістю 1000 грн і фіксованою річною ставкою 10%. Очевидно, що в рік дохід складе 100 грн, а після закінчення терміну облігації (за 5 років) – 500 грн.
 • Облігації з плаваючою ставкою. В даному випадку відсоток, згідно з яким здійснюється нарахування доходу по облігації, прив'язується до певного фінансового показника, наприклад, до ставки рефінансування. При зміні цього показника в часі буде змінюватися і відсоток по облігації. Наприклад, ми маємо облігацію номіналом в 1000 грн, процентна ставка по якій визначається як ставка рефінансування + 2%. Облігація строком на 3 роки. У цьому періоді ставка рефінансування змінювалася: перший рік – 8%, другий рік 7%, третій рік 10%. Отже, в перший рік процентна ставка по облігації дорівнювала 10% (дохід 100 грн), у другій – 9% (дохід 90 грн), в третій рік – 12% (дохід 120 грн). Тобто за 3 роки ваш дохід складе 310 грн.
 • Облігації змішаного типу. В даному випадку протягом певного терміну облігаційної позики її власник отримує дохід, що розраховується виходячи з фіксованої ставки, а частина терміну – на основі плаваючої ставки.
 • Дисконтні облігації. Розмір процентної ставки (купона) в даному випадку дорівнює нулю. Дохід в даному випадку формується за рахунок ДИСКОНТУ (різниці в ціні). Тобто вам пропонується купити облігацію за ціною нижче номіналу. Наприклад, компанія випустила облігації номіналом в 1000 грн, при цьому продає їх за ціною 700 грн. Купуючи такий папір, ви заплатите компанії тільки 700 грн, а будете мати право вимагати з неї після закінчення терміну облігації 1000 грн. Очевидно, що ваш дохід з одного паперу складе 300 грн. Будь - яких інших додаткових платежів дані папери не передбачають.
 • Облігації виграшної позики. Погашення даного паперу відбувається шляхом проведення "розіграшів" певних грошових сум, які відбуваються в заздалегідь встановлені терміни згідно з умовами випуску облігацій. Даний вид облігацій активно використовувався в СРСР, коли випускалися державні облігації виграшної позики, за якими проводилися розіграші 6 разів на рік. В даний час вони не випускаються.

Облігації та акції - в чому відмінність

Основна відмінність закладена вже в самому визначенні облігацій, в якому говориться, що облігація – це борговий цінний папір. Тобто, купуючи облігацію, інвестор дає якусь суму грошей в борг, стає кредитором, і за це отримує певний дохід.

Купуючи акції, інвестор набуває частку в акціонерному товаристві, фактично він стає його власником і може брати участь в управлінні.

Відрізняється також і механізм отримання доходу.

Акції дають власнику право на отримання дивідендів. Крім цього Акції можна в будь-який момент продати і отримати певний прибуток, за умови, що вони виросли в ціні. Якщо ж вартість акцій впаде, то інвестор ризикує залишитися в мінусі.

Облігації ж спочатку гарантують інвестору повернення витраченої на їх покупку суми, а також отримання певного доходу на заздалегідь встановлених умовах.

Слід зазначити, що облігації мають ще одну перевагу перед акціями:

Відсотки за облігаціями виплачуються в першу чергу, дивіденди виплачуються вже з решти суми.

Крім цього при банкрутстві емітента акціонерам дістанеться тільки та частина майна, яка залишиться у підприємства після виплати всіх боргів, включаючи виконання зобов'язань за облігаціями.

Враховуючи наведені факти, можна сказати, що облігації мають мінімальний ризик, в той час як акції відносяться до досить ризикованих фінансових активів.

Як визначити прибутковість облігації

Інвестуючи в облігації, важливо правильно оцінити їх прибутковість. Дуже часто буває, що на ринку одночасно є кілька пропозицій і на перший погляд складно визначити, яке з них найбільш вигідне для інвестора. Допомогти визначитися з вибором може розрахунок поточної прибутковості облігації та її прибутковості до погашення.

Розглянемо невеликий приклад розрахунку поточної прибутковості. Є дві облігації:

 1. Облігація номіналом в 1000 грн і купонною ставкою – 8%.
 2. Облігація номіналом в 1000грн і купонною ставкою – 7%.

Поточна прибутковість визначається, виходячи з ринкової вартості облігації. Припустимо, в нашому випадку перша облігація торгується по 950 грн, а друга по 800 грн. Тоді:

Поточна прибутковість для першої облігації дорівнює 80 / 950х100% = 8,42%, для другої 70/800х100%=8,75%.

Тобто друга облігація має зараз часу більш високий показник прибутковості, проте з зміною ринкової ціни ситуація може серйозно змінитися. Саме тому найбільш точним і важливим для інвесторів вважається показник – прибутковість до погашення.

Прибутковість до погашення дозволяє порівнювати облігації з різними термінами погашення і купонами, вона дозволяє також визначити справедливу ціну облігації.

При розрахунку цього показника враховуються всі процентні платежі, які будуть отримані інвестором з моменту придбання облігації до її погашення, а також дисконт (при покупці нижче номіналу) або премія (при покупці вище номіналу). Формула виглядає наступним чином:

Прибутковість до погашення = дохід від облігації за весь термін (відсотки + дисконт) / поточна вартість * 365 / кількість днів до погашення * 100%

Розглянемо на прикладі, як розраховується даний показник.

Маємо 2 облігації:

 1. Номінал 1000 грн, ставка 10%, термін до погашення 2 роки, поточна ціна продажу 900 грн.
 2. Номінал 1000 грн, ставка 12%, термін 3 роки, поточна ціна 800 грн.

У першому випадку ми отримаємо, що прибутковість до погашення буде дорівнювати:

(100+100+100)/900*365/730*100% = 16,6%.

У другому випадку:

(120+120+200)/800*365/1095*100% = 18,33%.

Прибутковість облігації до погашення допомагає визначитися з реальною цінністю запропонованих для інвестування цінних паперів. Розраховуючи цей показник, інвестор може оптимально розрахувати свій інвестиційний портфель.

Як купити облігації

Зараз всі облігації випускаються в бездокументарній формі, тобто вони являють собою електронний запис на рахунках депозитарію, який підтверджує права власника. Купити їх, як і акції, можна через торговий термінал на фондовій біржі.

Нагадаю, що фізична особа самостійно торгувати на біржі не може. Тому, щоб купити облігації необхідно скористатися послугами біржового посередника – брокера, з яким підписується договір на надання послуг.

Після цього інвестору необхідно відкрити два рахунки. На одному рахунку він буде тримати грошові кошти, необхідні для здійснення угод з облігаціями. Другий рахунок призначений для зберігання цінних паперів, в нашому випадку на ньому будуть знаходитися куплені облігації. Цей рахунок називається - рахунок депо.

Якщо ж інвестор раніше вже працював на біржі з цінними паперами, наприклад, купував акції, то у нього вже повинні бути відкриті дані рахунки. Тоді досить повідомити про це брокеру, щоб він зміг здійснювати операції з облігаціями.

Брокер в свою чергу, здійснюючи операцію на біржі від вашого імені, відзначає у себе факт переходу облігацій від одного власника до іншого. Ведеться відповідний облік і в депозитарії, де також фіксується, що куплені облігації тепер лежать на вашому іменному депо рахунку.

Як бачимо, нічого складно тут немає і купити вподобані папери дуже просто.

На закінчення хочеться сказати, що облігації – це відмінний інструмент для вкладення капіталу. Вони дозволяють отримати дохід при відносно невеликому ризику. Тільки, приймаючи рішення про покупку облігацій, необхідно правильно розрахувати прибутковість і оцінити можливі ризики.

Пам'ятайте, що абсолютно безризикових активів не буває. Найстабільнішими вважаються державні облігації, але вони мають найменший показник прибутковості. Тут також працює основне правило інвестування: чим вище дохід, тим більше ризик. Про це ніколи не можна забувати.

Інвестор завжди повинен грамотно розрахувати всі показники і тільки на їх основі приймати інвестиційні рішення.

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити