Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Як почати інвестувати з нуля - інструкція

Останнє оновлення: Неділя, 11 лютого 2024 Автор: Тамара Сумська
Зміст[Сховати]

Як правильно інвестувати

Зазвичай слово «інвестування» викликає в уяві образи людей в дорогих костюмах, що кидаються мільярдами баксів на біржі. Але в реальності не потрібно бути "вовком Уолл-Стріт", щоб почати інвестувати. Отримувати прибуток можна навіть з вкладеної тисячі грн. Тут головне зрозуміти принципи інвестування і навчитися оцінювати потенційні ризики. Дізнаємося, як почати інвестувати з нуля і у що вкластися новачкові.

Що таке інвестування

Це діставати прибуток, не витрачаючи багато часу і сил. Такий вид пасивного заробітку не має на увазі фізичну працю, але при цьому він дозволяє збільшувати фінансові кошти. Інвестування - вкладення в безбідне майбутнє, що дозволяє уникнути в подальшому грошових проблем.

Найбільш популярні міфи про інвестування:

 1. Інвестор зобов'язаний отримати спеціалізовану освіту і бути досвідченим у підприємництві. Це не завадить, але важливіше логічне мислення, терплячість і прагнення розібратися в економічних процесах. Якщо немає інтересу вникати в побудову фінансових пірамід або коливаність котирувань, можна скористатися лише банківськими депозитами з найменшими ризиками.
 2. Інвестуванням можуть займатися виключно підприємці-товстосуми. Це не так. Інвестиції доступні будь-кому. Наприклад, тисяча грн, інвестована в покупку валютних коштів, через деякий час здатна принести непоганий прибуток.
 3. Всі угоди мають підвищений ризик. При використанні будь-якого способу інвестування вкладник дійсно ризикує - десь менше, десь більше. Але немає гарантії, що організація, де ви працюєте за наймом, не збанкрутує.

Дохід від інвестицій не має обмежень. Вони "схожі на дітей" - ніхто ніколи не відчуває, що може собі їх дозволити. Але насправді вони доступні для кожного. Почніть вкладати невеликі суми і неспішно просувайтеся до своєї мети.

У чому перспективність інвестування

Заробляти грошові кошти можна використовуючи два методи: активний і пасивний. Перший передбачає прив'язку доходу до трудових і тимчасових витрат, тому у нього є обмеження. Однак ніхто не може гарантувати, що в літньому віці ви будете отримувати від держави пенсійні виплати, на які можна жити.

Пасивний спосіб - це діяльність інвестора. Він дає можливість отримати фінансову незалежність, не працювати "на дядька" 10 годин на добу, а займатися самоосвітою, творчістю, подорожувати. І якщо підійти до навчання грамотно, це доступно кожному.

Дев'ять способів інвестування для початківців

Як почати інвестувати прямо зараз? Вивчіть найперспективніші напрямки для новачків і відкладайте стартовий капітал, створивши особистий інвестиційний фонд.

Банківський вклад

Це найпростіший спосіб з низькими ризиками. Вклади громадян на суму до 350 тис. грн застраховані державою. До того ж багато банків дозволяють класти на депозит невеликі суми, а величина і термін отримання доходу відомі заздалегідь. Але прибутковість тут невелика. На сьогоднішній день ставки здебільшого вкладів в гривнях не більше 7-8 відсотків. Подібний інвестиційний метод більше працює в довготривалій перспективі і забезпечує захист заощаджень від інфляції.

Брати до уваги слід не тільки ставку за вкладом, а й інші умови інвестування: наявність капіталізації, доступність дострокового пільгового зняття, систематичність виплати відсотків.

Валюта: Фіат і крипта

Вважається, що в інвестиційному портфелі повинні знаходитися грошові кошти в різних валютах: національній, доларах США, Євро, криптовалютах та інших. Так ви не понесете сильні збитки внаслідок змін курсу. Але це все ж досить високоризиковий варіант, до того ж вимагає постійного відстеження курсів.

Нерухомість

Про покупку квартири в мегаполісі під оренду або перепродаж після ремонту мріють багато. Але потрібно розуміти, що і витрат таке вкладення має чимало. На думку фахівців в 2024 році не буде вигоди від придбання «квадратів», щоб заробити на підвищенні ціни. А якщо здавати квартиру в оренду, річна інвестиційна прибутковість виявиться трохи більше, ніж за вкладом в банку (8-10 відсотків), при цьому орендодавець витратить багато часу і нервів.

Коштовний метал

Новачкові можна інвестувати гроші в дорогоцінні метали: золото, срібло, платину, паладій. Зазвичай, подібне вкладення прибутково в довготривалій перспективі.

Для інвестування в дорогоцінні метали можна скористатися одним з таких способів:

 • придбання злитків або монет;
 • створення металевого рахунку - аналога банківського вкладу, але без держстрахування;
 • вкладення в акції видобувних компаній.

Для реалізації перших двох варіантів необхідно звернутися в банк. А останній має на увазі вибір брокера, тому що фізособи в Україні не мають права на здійснення самостійних інвестицій у фондовий ринок.

Цінні папери: облігації та акції

Грамотні інвестиції на фондовому ринку принесуть тут дохід від 20 відсотків річних. Для початківця інвестора кращим стартом стане покупка "блакитних фішок" - цінних паперів великих підприємств, що забезпечили собі стабільне фінансове зростання. Подібні активи нечасто бувають нерентабельними. А найчастіше по ним ще й передбачені виплати власникам акцій дивідендів раз в 6 або 12 місяців.

Пайові інвестиційні фонди (ПІФи)

Свої фінанси та інвестування можна передоручити ПІФам, які займаються довірчим управлінням. Отриманий прибуток розподіляється серед інвесторів, а за надання послуг ними стягується комісія. Інвестувавши кошти в ПІФ, можна сподіватися на прибутковість 20-30 відсотків річних. При виборі фонду зверніть увагу на комісії, об'єкти вкладення і найменшу суму депозиту. Часом для інвестування цілком вистачає 1000 грн, але більш часто фонди вимагають 2-5 тисяч.

Власний бізнес, стартапи, інтернет-проекти

Будь-який з цих варіантів, якщо "вистрілить", принесе великий прибуток. Але це і найбільш високоризикові напрямки. Хорошою порадою для початківця інвестора буде вкласти невелику суму в стартап, який пов'язаний з наданням послуг та Інтернетом. На сьогоднішній день мають актуальність і швидку окупність онлайн-магазини, Школи дистанційного навчання, платні мобільні сервіси.

Ринок Форекс

Цей напрямок також пов'язаний з ризиком. Не можна стати трейдером, не маючи відповідної бази знань. Для початку потрібно вивчити технічний і фундаментальний аналіз, навчиться розумінню індексів ринку, потренуватися в торгівлі на демо-рахунку. Обов'язково ознайомтеся з загальними поняттями ринку Форекс і методами торгівлі, перш ніж починати.

На старті варто віддати перевагу ПАММ-інвестування, тобто доручити кошти професійному трейдеру. Фактично даний метод - аналог ПІФу. При включенні в інвестиційний портфель 5-7 ПАММ-рахунків, можна досягти прибутковості в 50 відсотків річних.

Бінарні опціони

Інвестування в них на сьогоднішній день – один з найбільш поширених варіантів онлайн-заробітку. Бінарні опціони, в першу чергу, привабливі тим, що робота з ними доступно як фахівцям біржової торгівлі, так і досконалим новачкам. Але при цьому вони дозволяють здійснювати операції з цінними паперами солідних світових холдингів, а також надійними об'єктами інвестування: нафтою, газом, дорогоцінними металами.

У порівнянні з Форекс торгувати на бінарних опціонах набагато простіше. Але на старті краще все-таки працювати з довірчим керуючим. Якщо ви будете діяти самостійно, то через неправильну ставки можливість втрати грошей збільшується в рази.

Покрокова інструкція з інвестування для новачків

Щоб працювати в даній області немає необхідності в наявності диплома про закінчення економічного вузу і досвіду торгівлі на біржі. Однак потрібно знати важливі терміни і методи. Щоб отримати знання, можна брати систематичну участь у вебінарах, ознайомитися з рекомендаціями відомих інвесторів, прочитати тематичну літературу. У мережі пропонуються безкоштовні уроки з інвестування для початківців. Але будьте обережні, зустрічаються і шахраї, які обіцяють продати "суперсхему для отримання високого доходу" або вкластися в проект під «100 відсотків річних». Пам'ятайте, кнопки «Бабло» не існує.

Реальний шлях до майбутнього багатства складається з семи кроків.

Крок перший. Приведіть в порядок свої фінанси

Гроші для майбутніх вкладень не повинні бути обтяжені зобов'язаннями і бути засобами першої необхідності. В якості інвестованих фінансів не можна використовувати позики від банків або інших кредитних організацій. У разі негативного розвитку подій збитки збільшаться не тільки на вкладену суму, але і на використаний позику плюс відсотки по ньому.

На початку розробки інвестиційного плану визначте: скільки у вас є, щоб фінансувати стартовий капітал, що ви можете зробити з точки зору додавання до нього регулярних внесків. Також почніть відстежувати всі витрати - позбувшись від непотрібних витрат, за рік можна накопичити кругленьку суму для інвестування.

Крок другий. Створіть грошовий резерв

Не слід відразу інвестувати значні суми. Рекомендується починати з малих вкладень, розставання з якими не сильно вдарить по гаманцю початківця інвестора.

Після того, як кошти були вкладені в інвестиційні активи, вам необхідна наявність фінансової подушки на випадок втрати головного джерела заробітку або роботи. Найменший термін, протягом якого повинен безбідно прожити інвестор і його сім'я, становить півроку.

Крок третій. Поставте інвестиційні цілі

Подумайте про особисті інвестиційні цілі. Інвестор, який хоче отримати другий дохід або накопичити статок, щоб вийти на пенсію, буде робити зовсім інший інвестиційний вибір, ніж той, який просто прагне заробити трохи відсотків, щоб компенсувати інфляцію і захистити свою купівельну спроможність. Тому визначтеся, на який прибуток ви розраховуєте. Однак фахівці вважають, що новачкові краще розділити велику глобальну мету (заробити мільйон доларів) на кілька реальних стадій.

Крок четвертий. Визначте максимально можливий ризик

Здійснення будь-якої інвестиційної угоди завжди проходить з певним відсотком ризику. Визначення стратегії пов'язане з остаточними цілями вкладника. Якщо потрібна швидка прибуток, знадобиться брати участь в угодах з великим рівнем ризику. Якщо пріоритетне завдання - збір до пенсії додаткового доходу, можна зупинитися на роботі з випробуваними фінансовими активами (Довготривалі банківські вклади).

Ризик повинен розраховуватися на етапі планування і підбору інвестиційної стратегії.

Рівень втрат, які вкладник здатний допустити як тимчасову осідання по всіх активах, залежить від того, з яким ступенем ризику він вибере стратегію.

Крок п'ятий. Розробіть інвестиційну стратегію і протестуйте її

Варіантом для початківця інвестора буде вибір вартісної стратегії. Вона виходить з передбачуваного збільшення ціни активу в подальшому. Тобто купувати потрібно дешевше, пізніше продавати дорожче. Якщо ви вирішили працювати з акціями, підійде дивідендний варіант. Тут важливо підібрати надійні цінні папери з хорошими дивідендами.

Порада! Також можна використовувати Asset Allocation. Це поділ інвестицій за різними класами активів з найменшим ступенем взаємозалежності між ними.

Тут не пред'являються специфічні вимоги до активів. Ними можуть бути цінні папери, нерухоме майно, дорогоцінні метали, предмети живопису.

Після вибору стратегії варто провести стрес-тестування. Потрібно провести огляд поведінки підібраних методик на історичному часовому відрізку: як відбувалася зміна прибутковості за окремими інвестиційними інструментами і в цілому. Зведіть дані в таблицю, розбийте на підсумки по місяцях. Якщо розраховується період вкладень в майбутньому не менше трьох років, проведіть аналіз на 5-7 років.

Крок шостий. Виберіть спосіб інвестицій

Є два методи ведення інвестування - агресивний і консервативний. Перший вибирають ті, хто не боїться ризику, щоб отримати великий прибуток. Консерватори ощадливіші, прагнуть спрямувати кошти в активи з малим рівнем ризику. Тактика роботи визначається в залежності від обраного варіанту дії.

ФАКТ! Також питання, куди і як інвестувати, вирішуються, в залежності від обсягу вкладень і доступності інструментів інвестицій. Якщо на інвестування було виділено 20000 грн - неможливо освоїти дуже багато активів: покупку нерухомого майна, вкладення в інші дорогі об'єкти.

Не забувайте головне правило будь-якого вкладника: використовуйте одночасно кілька інструментів. Наприклад, непоганим варіантом стане оформлення довготривалих вкладів, придбання дорогоцінних металів і робота з ПІФами, що забезпечують інвестору стабільний дохід.

Крок сьомий. Сформуйте інвестиційний портфель

Вважається, що кращий метод перерозподілу коштів наступний: 50% – консервативні варіанти вкладення (нерухоме майно, облігації, дорогоцінні метали), 30% – варіанти з помірними ризиками (акції, бізнес), 20% – агресивні інвестиції (крипта, інша валюта).

Варіант, як створити інвестпортфель при наявності всього 5000 грн:

 • 2.5 тисяч - купівля "блакитних фішок";
 • 1.5 тисячі - акції фірм з IT-сектора США;
 • 1 тисячя - криптовалюта.

При одночасній роботі з декількома інвестпроектами потрібен безперервний моніторинг рівня цін, інформації з фондового ринку. Частина цінних паперів має тенденцію до швидкого зменшення або збільшення вартості, і з цієї причини новачкові потрібно відстежувати баланс активів.

Поради інвесторам-початківцям

Перше, що вам треба зрозуміти: жодна інвестиція не є безризиковою. Ви вкладаєте гроші в те, що, на вашу думку, буде рости в ціні, але ніяких гарантій немає. Ви будете схильні до невизначеності ринків, що означає: вартість інвестицій може коливатися, і дохід виявиться менше, ніж ви вклали. Тому при виборі способу інвестицій оцініть вашу реакцію на ризики.

Як правило, високоризикові інвестиції потенційно можуть принести більший прибуток. Але і ймовірність втратити вкладення висока. Але для початківця інвестора, щоб "занурити палець у воду", більше підійдуть консервативні і помірні види вкладень.

Що ще радять професіонали:

 • Виділіть невелику суму грошей, яка буде автоматом інвестуватися щомісяця. Ви можете налаштувати автоматичні інвестиційні плани через брокерські фірми та спеціальні інтернет-ресурси. Зробивши це, ви уникнете застою.
 • Якщо вас будуть намагатися умовити вкластися під хороший відсоток, не робіть цього без деяких серйозних досліджень. Шахраїв в середовищі інвестицій теж вистачає.
 • Завжди інвестуйте в те, що ви розумієте. Дії навмання або за чужою порадою майже стовідсотково призведуть до втрати грошей.
 • Якщо боїтеся ризикувати, не інвестуєте в бізнес-проекти в надії, що вони одного разу зароблять грошові кошти. Вкладайте в ті, які вже роблять гроші для вас.
 • Знайдіть час на читання книг, щоб поліпшити свої знання, розуміння і кмітливість в якості інвестора. Почати рекомендується з «класики» – «Розумного інвестора» Бенджаміна Грема.
 • Слідкуйте за станом свого портфеля. Те, що підходить сьогодні, може виявитися провальним завтра. Коли економічний клімат зміниться, будьте готові також вносити зміни в інвестиції.

Ще одна важлива рекомендація новачкам: тримайте свої емоції в узді. Навіть акції перевірених компаній можуть відчувати падіння вартості в короткостроковій перспективі, що нерідко змушує недосвідчених інвесторів панікувати і негайно продавати їх. Крім того, жадібність провокує вкладників купувати цінні папери в той час, коли вони переоцінені. Якщо у вас є бажання досягти успіху як інвестор, не можна допускати щоб страх або жадібність почали управляти процесом прийняття рішень. Залишайтеся терплячими і логічними, і ви зможете уникнути багатьох пасток, жертвами яких часто стають новачки в інвестиціях.

Інвестиційні помилки

Якщо знати "підводні камені", можна безпечно лавірувати в інвестиційному морі. До основних помилок новачків можна віднести:

 • Вкладення в усі підряд, не розібравшись, покупка незрозумілих акцій, вливання грошей в бізнес друзів, який навряд чи стане прибутковим.
 • Очікування негайного прибутку у величезному розмірі - щоб вкладені 2000 грн миттєво перетворилися в стан.
 • Використання грошей, якими не можна ризикувати - коштів на ліки, дітей і т. п.
 • Застосування тільки одного способу інвестування.
 • Нетерплячість у прийнятті рішень, дії "на вдачу".

На думку професіоналів, інвестування має бути нудним. Це не азартна гра для стимуляції викиду адреналіну. Чим нудніше і продуманіше ваша інвестиційна стратегія, тим краще для прибутків в довготривалій перспективі.

Міфи про інвестування

В Україні невелика частка населення, що займається інвестуванням. На фондовій біржі присутній всього близько відсотка населення країни, в той же час в США навіть домогосподарки керують своїми коштами. Настільки маловідома область виглядає лякаюче і обросла міфами, які і близько не відповідають реальності. Ось найпоширеніші.

Міф перший: інвестиції — для багатих.

Насправді для входу на фондовий ринок достатньо всього кілька тисяч. Наприклад, мінімальна ціна ПІФів - 2-5 тисяч грн, а у деяких брокерів відсутній мінімальний поріг для можливості початку торгів.

Міф другий: без поглиблених знань і навичок заробити неможливо.

Безумовно, орієнтуватися в термінах і базових принципах економіки потрібно, але банківський вклад — це теж інвестиції. Вивчення доступної інформації в мережі для початку цілком вистачить.

Міф третій: ризики занадто високі, тому гра не варта свічок.

Ті ж банківські депозити зараз підлягають обов'язковому страхуванню вкладів. Тут ідеально працює принцип-чим вище прибуток, тим простіше прогоріти. Вибирати інвестиційні інструменти краще з холодною головою.

Висновок + відео

Інвестуванням може зайнятися будь-яка людина незалежно від вікових показників, освіченості, досвідченості і стартових фінансових можливостей. Але при цьому потрібно бути готовим постійно навчатися, вміти піддавати аналізу і виправляти помилки. У вільний час ви можете заповнити прогалини своєї фінансової грамотності. Зверніться до спеціалізованої літератури, відкладайте двадцять відсотків із зарплати в особистий інвестиційний фонд і вкладайте незначні суми. Будь-який домігся успіху інвестор колись починав практично з нуля. Для накопичення великої грошової суми проводите реінвестування отриманого прибутку не менше разу на рік.

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити