Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Фінансова грамотність - що це таке? Для чого потрібна, як стати грамотним, поради

Останнє оновлення: Середа, 21 лютого 2024 Автор: Тамара Сумська

Фінансова грамотність

Фінансова грамотність - вміння управляти грошима. Фінансово підкована людина заробляє більше, ніж витрачає, а різницю між доходами і витратами обов'язково інвестує, щоб помножити капітал. Людей не навчають фінансової грамотності в школі або університеті, тому ми змушені вчитися на своїх помилках. Часом люди за ціле життя не освоюють цю навичку, але ж саме вона допомагає витрачати гроші з розумом, примножувати заробіток і повноцінно жити, ні в чому не потребуючи. Нижче дізнаєтеся основи фінансової грамотності, щоб гроші стали для вас способом досягнення цілей, а не головним болем.

Що це таке

Фінансова грамотність - навик, що дозволяє раціонально користуватися грошима, шукати нові джерела заробітку, контролювати витрати, успішно інвестувати і перебувати з грошима в гармонійних відносинах.

Людина, яка пізнала основи, дотримується двох основних правил:

 1. Доходи завжди перевершують витрати;
 2. Різниця між доходами і витратами йде на інвестиції, щоб примножити капітал.

Фінансової грамотності ніде не навчають, люди змушені виходити в доросле життя, де повно рахунків, витрат, обов'язків, з абсолютно нульовими знаннями. Через постійний стрес від витрат у багатьох складаються складні відносини з грошима.

Гроші - не зло, заробляти їх не складно, а витрати не повинні викликати стрес, адже ви оплачуєте необхідні речі, що приносять задоволення або користь. Доходи і витрати не повинні викликати головний біль.

Якщо пізнати основи фінансової грамотності, відносини з грошима покращаться, ви зможете оптимізувати витрати, знайти нові джерела заробітку, інвестувати з розумом, прищепити собі корисні фінансові звички і більше не зводити кінці з кінцями.

Для чого вона потрібна

Поговоримо про цілі навчання. Багато людей з великим заробітком витрачають гроші в нікуди, а потім обурюються і скаржаться, що грошей немає, а вони нічого так і не купили. Вся справа в невмінні управляти капіталом. Важливо зрозуміти: велика зарплата не гарантує фінансового благополуччя, і з невеликим заробітком можна жити добре, якщо вести облік доходів і витрат.

З цього випливає, що 1 причина навчитися фінансової грамотності - витрати стануть осмисленішими, і гроші не будуть безслідно випаровуватися. Коли почнете вести облік, планувати і стежити за витратами, точно будете знати список покупок і витрачені суми.

2 причина - зміниться мислення і ставлення до грошей. Багато людей живуть з установкою, що «гроші псують людину», «всі багаті люди шахраї» та інше. Подібні негативні установки погано впливають на ставлення до грошей. Для них заробіток і витрати величезний стрес. Важливо усвідомлювати, що гроші - еквівалент праці. Ви отримуєте гроші за ваші навички і витрачений час, а платите за навички, час інших людей. Продукт на прилавку, речі в магазині – теж результат чужої праці.

3 причина - збільшиться заробіток. Не завжди грамотність призводить до множення капіталу, але найчастіше люди, які вміють управляти грошима, вважають за краще не стояти на місці, а збільшувати приплив грошей. Вони інвестують вільні кошти і постійно шукають нові джерела доходу. Коли стаєш фінансово грамотною людиною, змінюються категорії мислення, звички і пріоритети.

4 причина - з'явиться впевненість. Ви навчитеся управляти грошима і зможете бути впевнені в завтрашньому дні. Не доведеться жити від зарплати до зарплати або в борг, тому що зможете грамотно розподіляти кошти і управляти навіть невеликими сумами.

Як стати грамотним

Щоб стати грамотним, необхідно засвоїти 5 основних уроків і впровадити їх в життя, проаналізувати свій рівень і виявити слабкі сторони, зайнятися читанням спеціалізованої літератури і відвідувати навчальні курси.

Про все докладніше поговоримо нижче.

Уроки

Перейдемо до найголовнішого - уроків фінансової грамотності. Нижче розберемо п'ять основних моментів, необхідних для освоєння навички:

 1. Планування та облік доходів і витрат;
 2. Пошук додаткових джерел доходу;
 3. Зміна мислення;
 4. Інвестування з розумом.

Кожен урок важливий, і для кращого засвоєння інформації, розуміння необхідно ознайомитися з усіма уроками. Читайте, аналізуйте, виписуйте основні моменти і пам'ятайте, що відразу не вийде все впровадити в своє життя і перевчитися. Навчання - тривалий процес і вимагає терпіння, старання і цілеспрямованості.

Урок 1 - Плануйте

Починаємо з першого уроку - планування та обліку доходів і витрат. Найчастіше ми витрачаємо гроші і не запам'ятовуємо на що і куди, тому необхідно заздалегідь планувати витрати, виділяючи гроші на накопичення та інвестиції.

Грамотно займатися обліком допоможуть різні мобільні додатки:

 • Monefy;
 • Money Lover;
 • Мої Фінанси.

Якщо зручніше вести облік на комп'ютері, можете скористатися Excel і заносити в таблицю витрати, доходи, накопичення та ін.

Щоб не забити на планування і облік вже через тиждень, поясніть собі переслідувані цілі:

 • менше спонтанних витрат в нікуди;
 • дисципліна;
 • будуть вільні гроші для заощаджень та інвестицій;
 • з'явиться впевненість у завтрашньому дні.

Якщо будете заздалегідь планувати бюджет, аналізувати витрати за місяць, швидко зрозумієте свої слабкі місця, непотрібні покупки і зможете поліпшити життя, виключивши з неї зайве.

Урок 2 - Шукайте нові джерела доходу

Найчастіше ми хочемо заробляти більше, але сил і часу працювати на двох-трьох роботах немає.

Розглянемо інші варіанти розвитку подій, що призводять до збільшення доходів:

 • попросити надбавку до зарплати;
 • знайти сторонні замовлення на фрілансі;
 • освоїти більш прибуткову і цікаву професію.

Почнемо з першого пункту. Багато заперечать, що їм не дадуть надбавку і все не так просто, але будемо чесні, мало хто пробує поговорити про це з начальством. Нами рухають страхи і невпевненість у своїй цінності. Просити більш високу плату за колишню працю не варто, краще довести шефу, що ви – цінний співробітник і готові виконувати більш складні і об'ємні доручення.

Попросіть про особисту зустріч, запитайте начальника про цінність вашої роботи, скажіть, що готові брати на себе більше і хочете підніматися по кар'єрних сходах. Відмовить – нічого страшного, це лише один з варіантів збільшити заробіток, погодиться - відмінно, тепер буде більше грошей. У будь-якому випадку, ви нічого не втрачаєте.

Пам'ятайте, що не треба нічого вимагати. Покажіть, що ви хочете рости як професіонал і готові приносити компанії більше користі, ніж зазвичай. Станьте цінним і незамінним співробітником, тоді у керівництва не буде іншого виходу, як підвищити зарплату.

Якщо на роботі отримати підвищення не вдається, тоді перейдемо до іншого варіанту - пошуку сторонніх замовлень. Це доступно не для всіх професій, але для багатьох. Припустимо, працюєте бухгалтером, тоді можна брати приватні замовлення на біржі, тим самим збільшувати загальний заробіток.

Більш радикальний спосіб збільшити дохід - освоїти нову професію. Відмінно підійде тим, хто ненавидить роботу і давно мріяв про зміни в житті. В інтернеті повно курсів, де можна освоїти затребувані digital-професії: веб-дизайн, верстка, програмування, інтернет-маркетинг, таргетинг, налаштування контекстної реклами, допомога блогерам, монтаж відео, SMM та інші.

Урок 3 - Змінюйте мислення

Як згадувалося вище, важливо усвідомити, що гроші - не зло, а спосіб отримати бажане. Гроші можуть бути еквівалентом вартості праці або товарів, послуг, інструментом для обміну.

Існує безліч когнітивних ефектів, пов'язаних з грошима і заважають нам змінити ставлення до них:

 1. Замовчування. У багатьох культурах не говорять про гроші, тому що це табуйована тема. Непристойно питати про заробіток, поширюватися про витрати і доходи, що веде до неправильного сприйняття грошей, як чогось брудного.
 2. Напруга. Часто гроші викликають у людей амбівалентні почуття: радість і розчарування, любов і ненависть. Багато з нас не знають, як адекватно реагувати на свій і чужий заробіток.
 3. Спотворення. Гроші, зароблені важкою працею, складно витрачати, створюється відчуття, ніби від серця відриваєш. Легко дісталися гроші витрачаються швидко, не залишається неприємного осаду.
 4. Порогова сума. У людей є порогова сума, перевищуючи її, вони змінюються в поведінці. Це може сума заробітку або сума витрат. Поріг залежить від середовища і виховання.
 5. Борг. Для людей в СНД жити в борг величезний стрес. Кредити, позичання у друзів, іпотеки даються морально важко, в той час як за кордоном багато хто користується кредитними картами і спокійно ставляться до боргових зобов'язань.

Проаналізуйте перераховані ефекти, і зрозумійте, що гроші не повинні викликати стрес, напруга, про них можна говорити, витрачати не повинно бути важко, позначте для себе порогову суму і подумайте, що зміниться, якщо її досягти.

Урок 4 - Примножуйте капітал

Перейдемо до інвестицій і заощаджень. Правильно вкладені гроші збільшать капітал і допоможуть отримувати пасивний дохід, а накопичення допоможуть втілити мрію і завжди мати гроші в запасі.

Збирати можна різними способами:

 • відкрити депозит;
 • відкладати гроші готівкою.

Щоб захистити себе від інфляції і дефолту, краще відкрити мультивалютний вклад в перевіреному банку.

Інвестувати можна різними способами, тут головне не поспішати і ретельно аналізувати ризики і вигоду. Можна вкласти гроші в:

 • цінні папери;
 • коштовний метал;
 • франшизи;
 • стартапи;
 • нерухомість;
 • твори мистецтва.

Інвестиції та накопичення – обов'язкова частина фінансової грамотності. Запам'ятайте, гроші можна не тільки витрачати, але і використовувати для збільшення капіталу.

6 основних правил фінансової грамотності

Розглянемо набір простих фінансових правил для всіх і кожного.

Особистий бюджет і його планування

Як у держави є бюджет, так і кожна сім'я повинна вести свій особистий. Планування доходів і витрат є основою фінансової грамотності. Витрати не повинні перевищувати доходи, в кожній родині обов'язково повинен бути резервний фонд на непередбачені життєві ситуації – фінансова «подушка безпеки».

Для чого потрібен бюджет? Все дуже просто-важливо знати суму, яка необхідна на поточне життя, для того щоб щомісяця виділяти хоч невелику частину доходу на досягнення фінансових цілей.

Управління особистими фінансами це не означає, що необхідно у всьому собі відмовляти, бути скнарою і повністю позбавляти себе життєвих задоволень. Зовсім навпаки - ідея в тому, щоб вивести якість життя на новий рівень. Справа в тому, що за статистикою у більшості людей 20-30% доходів йде на спонтанні покупки і в кінці місяця згадати куди пішла чверть доходу вже не виходить. Економити треба розумно. Наприклад, можна частіше заглядати на сайт свого мобільного оператора, щоб перейти на більш вигідний сучасний тариф – або зовсім змінити оператора зв'язку. Можливо взимку варто задуматися про покупку нових босоніжок або велосипеда для дитини, так як зараз літні товари якраз будуть продаватися зі знижкою. Після аналізу своїх витрат, ви зможете знайти ще кілька статей, на яких можна непогано заощадити без втрати комфорту.

ДО РЕЧІ, управляти особистим бюджетом, планувати покупки і досягати фінансових цілей можуть допомогти спеціалізовані мобільні додатки.

Постійна пильність

Коли у вашій кишені або на рахунку є гроші – завжди знайдуться мисливці за легкою наживою. Тому дуже важливо уважно стежити за припливом і відтоком грошей на рахунку в банку, не можна нікому повідомляти свої особисті дані або дані своєї банківської карти. Не варто вірити яскравій рекламі і обіцянкам багаторазово примножити ваш капітал. Фінансові піраміди існують з незапам'ятних часів, змінюється лише їх форма.

Щодня шахраї придумують все більш витончені способи відбирання грошей у населення. Слідкуйте за новинами, щоб не потрапити в чергову пастку.

Детальне вивчення використовуваних фінансових продуктів

Фінансові продукти для більшості стають буденною справою. Наприклад, частка безготівкових покупок за підсумками січня 2024 року склала 50%. Однак не всі до кінця знають про деталі їх використання, так що як би не було ліниво або незручно - вивчіть умови договору використання банківської карти. Подивіться на такі пункти, як оплата за річне обслуговування, за СМС-інформування, комісії за переказ грошей, зняття готівки, на наявність або відсутність овердрафту по карті. Не забудьте уточнити про такі корисні послуги як кешбек або бонусні програми. Іншими словами, зверніть увагу на всі моменти, які можуть бути сюрпризом при використанні карти.

Таку ж операцію варто проробляти з будь-якими новими для вас фінансовими продуктами. Наприклад, кредитна картка, яка може бути корисним і зручним інструментом, якщо виконувати всі умови договору. Або ж може затягнути вас в кредитну кабалу.

Кредитна історія

Кредитний рейтинг - це важлива частина фінансового здоров'я. Кредитна історія може зіграти ключову роль в кризові моменти або при бажанні зробити велику покупку. З хорошою кредитною історією можна без проблем за приємною ставкою оформити іпотеку або придбати в кредит автомобіль. З поганою-набагато складніше досягти ваших фінансових цілей.

Пам'ятайте, що дані на Вас в кредитних бюро зберігаються 10 років і одна помилка може коштувати дорого в майбутньому.

Арифметика і складні відсотки: "правильно" позичати гроші

Запозичення не завжди кращий варіант вирішення багатьох проблем, в житті виникають ситуації, коли без кредиту ніяк не обійтися. Ключовим моментом при запозиченні є вибір оптимального виду кредиту для конкретної ситуації і порівняння пропозицій в декількох банках перед остаточним прийняттям рішення.

Тут же знову не забувати про уважне вивчення договору перед оформленням кредиту.

Інвестування та принципи роботи фондового ринку

У всьому світі інвестування є масовим явищем серед населення. Боятися тут не варто, необхідно пам'ятати кілька елементарних правил-інвестуванням займаються інвестиційні компанії, тому правильніше буде звернутися саме туди. Вибираючи брокера, через якого можливий вихід на фондовий ринок, не потрібно ризикувати – звернутися варто у велику компанію з тривалою історією і хорошою репутацією (варто вивчити відгуки в Інтернеті, звернутися до знайомих або вивчити думки професіоналів). Перед тим як вкласти кошти, необхідно все дізнатися про цю компанію. Довіряй, але перевіряй – інвестиційні радники можуть допомогти скласти ваш фінансовий план, але перш за все вони хочуть заробити на комісії, тому незайвим буде вивчити ази роботи на фондовому ринку, почитати чим відрізняються акції та облігації, які фінансові продукти існують на ринку, які податки доведеться заплатити при отриманні прибутку. І останнє "золоте правило" інвестування: чим вище прибутковість - тим вище ризик. Якщо ви не звикли ризикувати по життю – не варто пірнати у вир з головою і, як кажуть, ставити «зеро», вибирайте консервативні продукти, наприклад облігації.

Хто може навчити

Щоб навчитися фінансової грамотності, необхідно постійно дізнаватися, відпрацьовувати і застосовувати отримані знання. Але де ці знання отримати?

Найкращий варіант - відвідувань занять з фінансової грамотності. До них відносяться різні семінари, лекції, тренінги, курси, вебінари. Вони коштують грошей, але вкладення в знання завжди виправдовуються, якщо уважно підійти до відбору викладачів. Один раз купите курс, зате потім протягом усього життя будете користуватися отриманою інформацією.

Зараз розвелося безліч шахраїв, що продають інформацію з вільного доступу за гроші необізнаним громадянам. Щоб не потрапити на виверти ошуканців, уважно вивчіть компанію, що надає освітні послуги, розпитайте знайомих, вивчіть відгуки, сайт. Якщо з'явилися сумніви в кваліфікації викладачів, краще шукати далі. Не ведіться на низькі ціни і знижки, підходьте до вибору критично.

Книги

Другий спосіб навчання фінансової грамотності - читання спеціалізованої літератури. Читайте, конспектуйте і впроваджуйте в життя отриману інформацію з книг, тим самим переходячи від нульового рівня грамотності до останнього.

Книги для новачків:

 • Д. Канеман «Думай повільно, вирішуй швидко»;
 • В. Авденін «Абетка фінансової грамотності»;
 • Н. Хілл «Думай і багатій»;
 • Р. Кійосакі, «Багатий тато, бідний тато».

Для більш просунутих людей:

 • Б. Шефер «Шлях до фінансової свободи»;
 • Б. Грехем «Розумний інвестор»;
 • В. Савенок, «Створи свій особистий капітал».

Міняємо звички

Знання нічого не варті, якщо їх не застосовувати і не покращувати своє життя, тому, читаючи книги і проходячи курси, відразу ж починайте формувати фінансові звички.

ТОП-5 корисних фінансових звичок:

 1. Ставте цілі, розписуючи терміни і щомісячні суми для накопичень, інвестицій;
 2. Завжди плануйте бюджет, уникайте марних витрат;
 3. Слідкуйте за розпродажами та акціями, але підходите до покупок критично. Не купуйте те, що вам не потрібно, навіть якщо це дешево.
 4. Користуйтеся бонусними і накопичувальними картами, кешбек і програмами лояльності.
 5. Зберігайте гроші на мультивалютному рахунку, щоб в разі дефолту перевести в зарубіжну валюту.

Щоб звички стали постійними, необхідно мотивувати себе і точно знати їх призначення. Проаналізуйте власний рівень фінансової грамотності і слабкі місця, щоб впровадити в життя необхідні звички і змінити мислення в кращу сторону.

Поради

Перейдемо до рекомендацій, що допомагають освоїти фінансову грамотність:

 • Щоб проаналізувати бюджет, розпишіть заздалегідь обов'язкові витрати (плата за квартиру, податки, їжа, проїзд, комунальні платежі, електрика, інтернет, гроші на телефон), всі доступні джерела доходу і приблизні кошти для накопичень та інвестицій. Намагайтеся не відступати від наміченого плану, не ходити в магазин без списку і уникати спонтанних покупок.
 • Важливо формулювати чіткі фінансові цілі з дедлайнами і завданнями.
 • Розставляйте пріоритети, не женіться за предметами розкоші, купуйте лише те, що дійсно вам необхідно і буде корисно.
 • Не бійтеся кредитних карт і не живіть постійно в борг, сподівайтеся на свої кошти, а не на чужі.
 • Пам'ятайте, що інвестиції вимагають ретельного аналізу, не вкладайте гроші бездумно, не вивчивши ризики і приблизний прибуток.
 • Постійно розвивайтеся і намагайтеся перейти на новий рівень фінансової грамотності.

Висновок + відео

Фінансова грамотність - важливий навик для будь-якої людини, що дозволяє раціонально управляти грошима. Основи фінансової грамотності: планування та облік, пошук додаткових джерел доходу, зміна ставлення до грошей, вміння співпрацювати з фінансовими організаціями та інвестиції, накопичення з розумом.

Існує рівні фінансової грамотності. Щоб перейти від нульового до останнього, необхідно відвідувати різні курси, семінари, лекції, читати спеціалізовану літературу і постійно практикуватися.

На якому рівні фінансової грамотності ви зараз перебуваєте? Пишіть відповідь в коментарях і не забудьте оцінити статтю.

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити