Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Як вкласти гроші в криптовалюту і чи варто вкладатися в 2024 році

Останнє оновлення: Вівторок, 12 березня 2024 Автор: Тамара Сумська

Як вкласти гроші в криптовалюту

 За останні кілька років популярність криптовалют стала такою великою, що слова «біткоїн», «ефір» або «майнінг» можна почути від людей, зовсім далеких від світу хмарних технологій. Інвестори теж активно входять у ринок цифрових грошей, віддаючи перевагу його традиційним акціям, цінним паперам та депозитам. Як інвестувати в криптовалюти та які проекти обирати – розберемося у цій статті.

Що варто знати новачкові, перш ніж інвестувати у криптовалюти

Багато людей цікавляться темою криптовалют здебільшого з погляду інвестицій та можливості заробити «легкі гроші». Але вкладаючи у цифрові валюти, можна втратити набагато більше, ніж інших ринках.

Якщо ви тільки починаєте придивлятися до криптовалют як інвестиційного активу, вам варто знати головне про цей ринок:

 • Курс більшості криптовалют залежить в основному від попиту на біткоїни через домінуюче положення Bitcoin (62% ринку) серед інших блокчейн-проектів. Наприклад, капіталізація Ethereum становить лише 16% загального обсягу ринку, а XRP – 1,5%. У минулому Bitcoin мав ще більше домінування, яке лише двічі впало нижче 50% – у середині 2017 та на початку 2018 років.
 • Інвестування в криптовалюти пов'язане з високим ризиком, який інвестор має враховувати. Курси валют на біржах коливаються від сотих часток до сотень відсотків протягом кількох місяців. Наприклад, з жовтня 2020 року по лютий 2021 року ціна Bitcoin зросла понад 340 %.
 • Для вкладення грошей у крипту потрібний інвестиційний план. Вам потрібно чітко розуміти, наскільки швидко ви хочете отримати прибуток, скільки готові інвестувати та який актив використати.

Найважливіше правило для інвестора-початківця - вкладати рівно стільки, скільки ви готові втратити у разі провалу інвестиційного проекту, і займатися дослідженням ринку криптовалют самостійно.

Основи інвестування в криптовалюти

Починати вкладати у зовсім незнайомий ринок – отже, пустити гроші на вітер. Грамотний інвестор завжди починає з вивчення ринку інвестування та активів. Для вивчення ринку віртуальних грошей застосовується фундаментальний та технічний аналіз, як у традиційному трейдингу.

Фундаментальний аналіз

Фундаментальний метод аналізу найчастіше використовується для оцінки стану конкретного криптовалютного проекту шляхом перевірки його:

 • надійності;
 • фінансових можливостей;
 • перспектив розвитку;
 • клієнтів/користувачів.

Якщо ви збираєтеся інвестувати в нові криптовалюти або токени, про які відомо не дуже багато, але вони мають потенціал зростання, вам в першу чергу потрібно перевірити наступні складові крипто-проекту:

 • White Paper або план функціонування проекту. Вам потрібно перевірити, чи існує технічний документ розвитку криптовалюти, платформи чи іншого активу, які пропонуються для інвестування.
 • Команда. Тут варто звернути увагу на те, хто стоїть за тим чи іншим проектом, проаналізувати досвід команди та ресурси, які має проект. Трапляються випадки, коли весь проект – це фікція, а «команда» – неіснуючі люди.
 • Дорожня карта. Важливо, щоб у проекту був план розвитку та щоб у ньому було описано, що і в який період розробники планують реалізувати, які дії виконати для підвищення цінності своєї чи токенів криптовалюти.

Будьте обережні з неправдивою інформацією, що розповсюджується в мережі ботами чи рекламодавцями. Ці типи проектів обіцяють високий прибуток як дивідендів, але нерідко є просто пірамідами і дуже недовго, приносячи прибуток лише своїм власникам.

У пошуках інвестиційних можливостей вам, швидше за все, доведеться обирати між двома видами активів:

 • Криптовалюта. Крипта – це вже готовий працюючий проект, застосовуваний у цифровому просторі. Тут варто звернути увагу на те, що він пропонує просунуті смарт-контракти, анонімність у транзакціях або інші можливості, що обіцяють розвиток проекту.
 • Токен. Такі одиниці обліку є криптовалютами, а необхідні представлення цифрового балансу у певному активі. Токени зазвичай випускаються у двох формах:
 1. ICO (початкова пропозиція монет) – збір коштів, схожий на краудфандинг, в рамках якого розробники розміщують з метою продажу певну кількість токенів для початкових інвесторів.
 2. IEO (первинна пропозиція обміну) – збір, аналогічний ICO, але токени випускаються на біржі, яка перевіряє проект відповідно до своїх керівних принципів, що менш ризиковано, ніж ICO, тому що тут є посередник.

При виборі інвестиційного криптоактиву варто звернути увагу на технічну специфікацію проекту, зокрема:

 • Алгоритм консенсусу – транзакції можуть підтверджуватись у кількох варіантах: Proof of Work (PoW), наприклад Bitcoin, Proof of Stake (PoS), наприклад Cardano.
 • Інфляція – у деяких криптовалют є заздалегідь обмежена кінцева сума, наприклад, гранична кількість біткоїнів – 21 000 000 одиниць, тоді як інші можуть створюватися нескінченно, як Tether, у якої іноді з'являється новий пул.

Перед тим як вкладати гроші в конкретну криптовалюту, варто перевірити, чи заснований проект на блокчейні або технології DLT. Наприклад, Binance Coin був створений як токен стандарту ERC-20 на платформі Ethereum, але розробниками планується перехід на власний блокчейн, що означає збільшення курсу BNB у кілька разів у найближчій перспективі. Інший приклад - форк на Ethereum, інтерес до якого зросте, тому що в день створення нового проекту власники монет ETH отримають таку кількість нової криптовалюти.

Технічний аналіз

Технічний аналіз переважно ґрунтується на вивченні цінових графіків криптовалюту за різні проміжки часу. Він використовує різні методи прогнозування цін, такі як хвилі Еліотта, японські свічки або рівні Фібоначчі. Технічний аналіз переважно використовується на досить «стабільних» ринках, які існують уже близько десятка років. Курси криптовалюти/токенів є мінливими, і використання цього аналізу може бути дуже ризикованим.

Переваги та недоліки інвестування в криптовалюту

Незалежно від того, чи є ви новачком у світі інвестування або вже досвідченим інвестором, вам може бути цікаво, чи є місце для криптовалюти у вашому портфелі. Враховуючи приголомшливе зростання вартості біткоїнів та інших криптовалютів, легко зрозуміти, чому ці форми інвестицій викликають такий великий інтерес. Але навіть у цьому випадку варто діяти обережно. Криптовалюта може мати місце у вашому інвестиційному портфелі, але тільки після того, як ви оціните основні переваги та ризики цього інструменту.

Переваги:

 • Висока прибутковість. Вартість криптовалюту змінюється постійно і часто різниця становить сотні відсотків за місяці або навіть тижні.
 • Активний розвиток ринку криптовалют. Ринок крипти розвивається швидше за всі інші фінансові ринки і на сьогодні його загальна капіталізація перевищує 1 100 000 000 000 доларів США. Звичайно, 62% цього обсягу становить капіталізація Bitcoin, але й інші проекти демонструють зростання, яке багато в чому пов'язане саме зі збільшенням вартості монет BTC.
 • Гнучкість використання. Порівняно з акціями, облігаціями, пайовими інвестиційними фондами та дорогоцінними металами криптовалюти набагато гнучкіші у використанні. Монети BTC та ETH – це більше, ніж просто інвестиційні активи, вони є формою віртуальних грошей. Дедалі більше магазинів, ресторанів, банків вже приймають платежі в криптовалюті, і очікується лише більше визнання цифрових грошей платіжним інструментом. Це забезпечує велику гнучкість і свободу для інвестора, включаючи можливість перетворювати свої активи на товари та послуги одним клацанням миші.

Недоліки:

 • Проблеми безпеки. Інвестиції в криптовалюту не схожі на акції та облігації, і ситуація з безпекою є одним із їхніх недоліків. Нові інвестори часто дивуються, дізнавшись, що їхні активи можуть зникнути, якщо хакери матимуть доступ до рахунків, і, на відміну від інших інвестицій, зазвичай немає способу повернути гроші. Деякі інвестори в криптовалюту вважають за краще зберігати свої монети на холодних гаманцях, ізолюючи їх від доступу до інтернету та пов'язаних із цим ризиків.
 • Податки та регулювання. На ринку криптовалюти існує реальний ризик, включаючи небезпеки, пов'язані з майбутнім оподаткуванням та додатковим регулюванням. 

Нюансів інвестування в криптовалюти значно більше, і завдання інвестора – врахувати якнайбільше ризиків, зіставивши їх з потенційними вигодами.

Популярні серед інвесторів криптовалюти

Серед усієї різноманітності криптовалют можна виділити кілька найбільш популярних на сьогоднішній день:

 • Ethereum (ETH) – платформа, що дозволяє створювати смарт-контракти та токени, спеціально для проекту було створено мову програмування Solidity.
 • Ripple (XRP) – проект для швидкого переказу коштів у міжнародній торгівлі, розподілений, а не децентралізований.
 • Litecoin (LTC) – дуже схожий на Bitcoin, відрізняється лише швидшим підтвердженням блоку (2,5 хвилини), кінцевою кількістю одиниць (84 000 000) та методом шифрування (Scrypt).
 • Polkadot (DOT) - токен, що забезпечує керування мережею Polkadot та її операційною діяльністю, а також він задіяний у створенні парачейнів (паралельних ланцюжків) шляхом зв'язування.
 • Binance Coin (BNB) – криптовалюта, створена біржею Binance, що пропонує знижки, пов'язані з комісіями на біржі та інші бонуси.
 • Stellar (XLM) – криптовалюта, яка переважно використовується для мікроплатежів, а також пропонує створення смарт-контрактів.
 • Chainlink (LINK) — децентралізована мережа для зв'язку смарт-контрактів з даними реального світу за допомогою «оракулів». DeFi токен оракулів Chainlink, використовується для оплати операторам вузлів передачі.
 • Synthetix (SNX) - це протокол ліквідності деривативів на Ethereum, який дозволяє випускати синтетичні активи та торгувати ними. Кожен синтетичний актив є токен ERC20, який відстежує ціну зовнішнього активу (наприклад акції різних компаній).

Серед представлених варіантів особливо перспективними можна назвати Ethereum, Litecoin та Binance Coin.

Ethereum (ETH)

Серед альткоїнів найбільш примітним є Ефіріум (ETH). Це цифрова валюта, яку можна успішно використати для:

 • інвестування;
 • грошових переказів;
 • спекуляцій через коливання курсу.

Ще нещодавно вважалося, що ціна ефіру (ETH) сильно залежить від біткоїнів (BTC), але результати дослідження, опублікованого аналітичною компанією Skew, показують, що протягом 24 місяців із 14 значних змін курсів BTC і ETH лише у п'яти випадках курс ефіру змінювався слідом. за биткоінами.

Litecoin (LTC)

Litecoin – криптовалюта з відкритим кодом під ліцензією X11, яка схожа на біткоін, але має низку суттєвих відмінностей. По-перше, мережа Litecoin обробляє блок кожні 2,5 хвилин, а Bitcoin – кожні 10 хвилин, що дозволяє швидше підтверджувати транзакції. По-друге, мережа Litecoin вироблятиме 84 000 000 монет, що вчетверо перевищує кількість монет BTC у мережі Bitcoin.

Binance Coin (BNB)

Binance Coin – це токен інструменту, що належить до однієї з найбільших криптовалютних бірж – Binance. Курс BNB не корелює із цінами інших цифрових валют, що робить його більш стійким до коливань вартості. Крім того, BNB працює у рамках програми лояльності платформи Binance, надає доступ до певних послуг у рамках торгівлі на біржі, зокрема швидкий обмін на інші криптовалюти.

Ризики інвестицій

Інвестиції у криптовалюти – це завжди ризик. Крипторинок децентралізований, тому має дуже високий рівень волатильності: коливання за курсом різних монет можуть змінюватись від 1-2% до 100-300% протягом короткого періоду часу. Крім цього, криптовалюта сильно прив'язана до попиту. Тобто, якщо великі гравці ринку протягом певного часу купують певні монети, це рухає ринок у той чи інший бік. Волатильність та спекулятивність – головні ризики криптовалютного ринку.

Відео

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити