Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Як відкрити рахунок в іноземному банку громадянинові України

Останнє оновлення: Субота, 06 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Як відкрити рахунок в іноземному банку

Багато українців ведуть активну фінансову діяльність на міжнародному ринку, навчаються та працюють за кордоном. Зі збільшенням кількості громадян, які заробляють за кордоном та падінням довіри до національних банків, викликаних нестійкістю економічного становища країни, виникає логічне питання, як відкрити рахунок в іноземному банку. Наявність іноземного рахунку може суттєво спростити процес отримання коштів від міжнародних партнерів, дозволить легко переказувати їх на територію країни, а зберігання коштів у банку зі стабільною економікою допоможе зберегти капітал від втрати та інфляції.

Чи можна українцеві відкрити рахунок за кордоном?

З 1993 року в Україні діяв закон, який забороняє володіння іноземним рахунком без дозволу НБУ та отримання відповідної ліцензії від регулятора. Але в лютому 2017 року було ухвалено законопроект №8152, який дозволяє українським громадянам вільно маніпулювати грошима, отриманими за кордоном, а також зберігати їх на рахунках закордонних банків без порушення українського законодавства.

Після внесення ряду поправок до використання іноземних рахунків українці мають законне право відкривати рахунки в будь-яких банках світу без отримання дозволу та інформування регулятора. Ліцензія може знадобитися лише у разі виведення великого капіталу зарубіжних країн.

Це суттєво спрощує українцям отримання заробітної плати, стипендії та інших відрахувань за кордоном, а також надає можливість зберігати кошти на депозитах іноземних банків, легко інвестувати у нерухомість та бізнес.

Більшість правок стосувалася підприємців. Зокрема, було вилучено норми, які дозволяють накладати санкції та заборону підприємницької діяльності. Як покарання для неправомірних переказів залишився лише штраф у розмірі 10% від суми транзакції.

Для фізичних осіб встановлено право переміщати без обмежень валютні цінності в еквіваленті до 10 тис. євро, при перевищенні ліміту Нацбанком можуть встановлюватися додаткові вимоги. Тут йдеться про капітальні вкладення та фактичний висновок великих коштів із країни, де, як мінімум, потрібно довести законність отримання капіталу та сплату податку з нього. Може знадобитися додатково заповнити “Декларацію про доходи” або використати “Довідку про сплачені податки” для отримання е-ліцензії, що наділяє правом надсилання більшої суми на іноземний банківський рахунок.

На думку експертів, новий законопроект спрощує процедуру отримання коштів за кордоном, але виведення коштів з території України, як і раніше, залишається технічно складним і головною причиною цього є суворі вимоги зарубіжних банків, які бажають бути впевненими у правомірності отримання капіталу та потребують документального підтвердження.

Що потрібно для відкриття рахунку за кордоном?

Реєстрація банківського рахунку безкоштовна процедура, за винятком ситуацій, коли регламентом банку передбачена плата за відкриття. Але охочому відкрити рахунок можливо знадобляться послуги нотаріуса для засвідчення копій документів. Відкриття рахунку в деяких банках також не можливе без особистої присутності, тому протягом відкриття можуть знадобитися додаткові витрати.

Для відкриття рахунку потрібно надати банку докладну інформацію про себе, а також пройти кілька перевірок. Загальний механізм відкриття рахунку зводиться до кількох кроків:

 1. Насамперед потрібно обрати іноземний банк до співробітництва та ознайомитися з його умовами.
 2. Зібрати потрібний банком пакет документів для відкриття рахунку.
 3. Отримати довідку з податковою, яка містить індивідуальний податковий номер та інформацію про сплачені податки.
 4. Заповнити електронну анкету банку та прикріпити до неї необхідні документи.
 5. Дочекатися інформаційного листа від співробітника банку та домовитись про умови.
 6. У разі проведення операцій, що перевищують ліміт, протягом трьох днів потрібно буде повідомити НБУ про відкриття рахунку та проведення транзакції.

Цілі та причини для відкриття рахунку

Багато хто відзначає більш високу надійність та гнучкі умови співпраці. Чимало громадян України також отримують дохід та соціальні виплати за кордоном.

Природно, перш ніж обрати фінансову установу та країну, слід визначитися з основними цілями:

 • Збереження капіталу. Надійність швейцарських та європейських банків на низку краща за вітчизняні і підкріплюється це, насамперед, стабільністю економічного становища країни.
 • Конфіденційність. Будь-який іноземний банк не зобов'язаний повідомляти НБУ про відкриття рахунку та транзакцій щодо нього, а також не зобов'язаний перевіряти дотримання українських законодавчих норм. Відповідно фінансова діяльність, що здійснюється через іноземний рахунок, виявляється повністю конфіденційною для українського регулятора.
 • Кредитування. Будучи клієнтом європейського банку можна також розраховувати на послуги кредитування, згідно з загальними правилами банку, при цьому система кредитування та процентні ставки за кредитами можуть бути більш привабливими, ніж на вітчизняному ринку.
 • Збільшення капіталу. Наявність рахунку у банку дозволяє легко інвестувати у будь-які галузі країни, де відкритий рахунок. Економіка іншої країни, що розвивається, можуть відкрити широкі перспективи для інвестування.
 • Депозитні вклади. Розміщення депозитного вкладу поруч із високою надійністю вкладення виглядає дуже привабливо. Відсоткові ставки в більшості випадків не надто відрізняються від вітчизняних і можуть бути навіть трохи нижчими, ніж в українських банках, але гарною перевагою є і страхування внесків за депозитами банками у розмірі 100 тисяч євро.

Список країн, де можна відкрити рахунок українцю

Теоретично, відкриття рахунку за кордоном громадянами України можливе у будь-якій країні світу, яка надає можливість відкриття рахунку для нерезидентів країни. При одержанні заробітку або баченні фінансової діяльності на території конкретної країни потрібне відкриття рахунку у її банківській установі. Ця процедура може бути спрощена за наявності документів, що підтверджують легальність діяльності в країні.

За інших обставин найбільш привабливою для українців вважається фінансова галузь кількох країн:

 • Кіпр. Дозволяє відкрити рахунок дистанційно, але обов'язково потрібно підтвердити джерело отримання грошей та сплату податків із нього.
 • Латвія. Вважаються привабливими через відносно близьке розташування, російськомовну підтримку та вартість відкриття та обслуговування рахунків. Рахунок можна відкрити віддалено, але підтвердження легальності доходів обов'язково.
 • Македонія. Рахунок відкривається дистанційно, у разі підтвердження правомірності отримання доходу та сплати податків.
 • Литва. Литовські банки вимагають підтвердження доходів та персонального візиту до головного офісу. Натомість можуть надати російськомовну технічну підтримку та привабливу вартість обслуговування поряд з надійністю.
 • Естонія. Для відкриття банківського рахунку в Естонії обов'язково знадобиться підтвердження реальної потреби та зв'язку з країною. Доказом може бути наявність нерухомості, посвідки на проживання, навчання або робота на території країни та інше.
 • Польща. Відкрити рахунок у польському банку можна з мінімальними труднощами. При роботі в Польщі достатньо з'явиться до одного з відділень банку, надати робочу візу та паспорт.
 • Австрія, Швейцарія, Люксембург. Переважно приймають лише великі суми вкладів, причому сума встановлюється кожним банком індивідуально. Банки цих країн відрізняються високою надійністю, але підходять переважно для заможних громадян, які бажають завести інвестиційний рахунок. Мінімальна сума вкладу для Швейцарського банку може досягати мільйона євро, при цьому в більшості випадків банки запитують мінімальний пакет документів, який найчастіше зводиться лише до закордонного паспорта та індивідуального ідентифікаційного номера. Як правило, можливість здійснювати операції з рахунком для нерезидентів країни обмежена вузьким лімітом, який не перевищує кількох операцій на рік.

Як відкрити рахунок в іноземному банку фізичній особі?

Відкрити рахунок у європейському банку без виїзду з території країни доступно через офіційне представництво банку, якщо таке є, або у віддаленому режимі з відправкою пакету документів, засвідчених нотаріусом в електронному вигляді.

Процес відкриття банківського рахунку багато в чому залежить від законодавчих норм країни та внутрішнього регламенту банку. Віддалене оформлення зводиться до заповнення анкети на відкриття рахунку та надсилання пакета документів. Іноземний банк може вимагати:

 • нотаріально засвідчену копію закордонного паспорта;
 • анкету заявника, із зазначенням причин відкриття рахунків, приблизний перелік транзакцій та їх кількість, приблизний річний обіг коштів, основних джерел доходу, контактної інформації;
 • довідку з місця роботи із зазначенням доходу;
 • рахунок за комунальні послуги для підтвердження місця реєстрації та проживання;
 • право власності на нерухомість та спадщину;
 • картку зразки підпису.

Необхідний перелік документів встановлюється банками індивідуально, як і мінімальна сума вкладу. Відкрити рахунок у Швейцарському банку українцю із середнім капіталом практично неможливо, через високий мінімальний вклад, який у банках з доброю репутацією може досягати мільйонного значення.

Експерти також зазначають, що військовий стан України не залишився непоміченим, у зв'язку з чим українські громадяни стикаються з більш ретельною перевіркою під час відкриття рахунку. Найлояльнішими до українців залишаються фінансові установи країн Прибалтики.

Серед легких засобів відкриття іноземного рахунку можна виділити платіжну систему Payoneer, яка дає своїм клієнтам можливість зареєструвати банківський рахунок у США. Система є офіційним провайдером MasterCard та емітує випуск іменних карт, за допомогою яких можна легко знімати гроші з рахунку через будь-який банкомат в Україні в гривні та в одній із десяти країн світу в доларі. Такий спрощений метод надає легкий спосіб отримання оплати з міжнародних бірж та організацій, при цьому відкриття рахунку та випуск картки займає в середньому 2-3 тижні і не вимагає персональної присутності.

Як поповнити закордонний рахунок?

Резиденти України отримали легку можливість заробітку коштів за кордоном, а також можливість інвестування коштів, що видобувають за кордоном, без повідомлення Нацбанку України. Але поповнення закордонного рахунку вимагає повідомлення НБУ, якщо сума поповнення перевищує 10 тисяч євро.

Для поповнення закордонного рахунку з території України потрібно додатково відкрити валютний рахунок в українському банку та поповнити його на необхідну для пересилання суму, подати документи до НБУ для отримання е-ліцензії. Пакет необхідних документів містить довідку про отримання доходу та сплату податку з нього. Слід бути уважним, оскільки е-ліцензія діє лише один день.

Зверніть увагу також на ліміти пересилання, встановлені фінансовою установою, що обслуговує банківський рахунок. У деяких випадках потрібно зробити відповідний запит до банку на перегляд лімітів, розгляд якого може тривати кілька днів.

Після отримання ліцензії сама транзакція нічим не відрізняється від звичайного переказу коштів з одного рахунку на інший і може бути виконана навіть онлайн.

Поповнення готівкою доступне лише за персонального відвідування відділення банку, де обслуговується рахунок.

Висновок + відео

Спрощений процес відкриття рахунку в іноземному банку, а також той факт, що банківська установа іншої країни не зобов'язана надавати інформацію по рахунках та транзакціях НБУ, може бути привабливою для приховування доходів, проте у разі виявлення махінацій з рахунком порушнику доведеться заплатити великий штраф у розмірі 51 тис. грн. Тому до ведення фінансової діяльності за кордоном варто підійти з максимальною відповідальність та відстежувати правомірність кожної транзакції.

Читайте також - Куди інвестувати гроші в Україні.

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити