Тамара СумськаАвтор: 

Тамара Сумська

Фахівець з особистих фінансів та інвестування. Допомагає нашим читачам підвищувати рівень фінансової грамотності.

Інвестиції у мистецтво

Останнє оновлення: Субота, 06 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Купити дешевше, продати дорожче – це основна суть будь-якого інвестування, арт-ринок – не виняток. Наприклад, сьогодні можна придбати картину маловідомого художника за 4 000 гривень, а завтра її оцінять, художник стане популярним і її вартість зросте до 44 000 гривень. Таким чином, заробіток становитиме 40 000, а це 100% річних.

Багато спеціалізованих видань вважають, що інвестування в арт-твори останнім часом набирає обертів.

Будь-які вкладення вимагають обдуманих рішень, арт-ринок – не виняток. Тут важливо розбиратися не лише в законах сегменту, а й у арт-об'єктах, розуміти, що завтра буде актуальнішим, ніж сьогодні.

Читайте - Інвестиції в інтернеті – 7 способів, з чого почати + особливості інвестування онлайн.

Вигода від інвестицій у арт-предмети

 1. Стійкість до економічних (ринкових) криз.
  По-перше, ринкові потрясіння будь-якої сили ніяк не позначаються на ціні об'єктів, чого не можна сказати про валютні ринки або акції тих чи інших компаній. Причина такої незалежності – низький рівень кореляції та практично повна відсутність зв'язків із котируваннями різних активів.
  По-друге, продажі в період кризи знижуються не значно на відміну від оборотів інших товарів. Це пов'язано з тим, що арт-сегмент реагує на кризу не відразу, а із запізненням у середньому на сезон (6-12 місяців).
 2. Високозростаючий матеріальний актив. 25-30 млрд доларів становить річний оборот ринку мистецтва. 400% може становити націнка при перепродажі арт-об'єктів. Причини високої капіталізації полягають у тому, що предмети арту не втрачають своєї споживчої цінності через час, адже виробляються в єдиному екземплярі, це робить їх унікальними.
 3. Простота у прогнозах прибутку. Які об'єкти сьогодні цінуються високо і на які завтра підвищиться ціна та попит – питання, на які має вміти відповідати колекціонер та інвестор. Найчастіше інвестори, які грають у цьому сегменті, добре в ньому розуміються: знають авторів, розуміють епохи. Або звертаються до експертів-мистецтвознавців.
 4. Емоційна (естетична) складова. Інвестори у цьому сегменті керуються не лише матеріальною вигодою, а й естетичною насолодою. Експерти дійшли висновку, що за останні 10 років інвесторів на ринку, які роблять вкладення, керуючись емоціями – 60%.

Які витвори мистецтва здатні принести найбільшу вигоду своїм інвесторам

Говорячи про інвестиції в цей сегмент, найчастіше мають на увазі придбання картин. Для розрахунків прибутковості живопису часто використовують індекс Mei Moses All Art. З його допомогою зручно стежити за трендами на арт-ринку та робити відповідні прогнози.

Вкладати гроші в сучасне мистецтво чи класичне залежить від стратегії інвестора. Важливо розуміти, від чого залежить вартість предметів.

 • Ступінь збереження (стану) предмета;
 • Історична цінність (її наявність);
 • Культурна та художня цінності;
 • Унікальність предмета (чи є у світі схожі аналоги, їх кількість).

Якщо з класикою все зрозуміло – будь-хто захоче мати у своїй колекції картини Малевича, Ріхтера, Уорхола – висока вартість та мінімальний ризик. Щодо сучасних творів, то тут треба бути професіоналом, вміти бачити актуальність предмета у майбутньому.

Ребека Уілсон (галерист і меценат) склала ТОП-5 перспективних на її думку авторів на сьогоднішній день:

 1. Бен Гудінг (США) - оцінюється в 1-3,5 тис. $.
 2. Луїс Фратіно (Англія) – портретист, який виставляється у Нью-Йорку, отримав високу оцінку від арт-критика Джеррі Столтца, вартість його творів сьогодні від 250 до 5 тис. $.
 3. Кларе Прайс (Великобританія) – працює у напрямі абстракціонізму, здобула нагороду Acme Jessica Wilkes. Її твори сьогодні коштують 1-5 тис. $.
 4. Піппа Янг (Англія) - пише портрети з фотографій, оцінюється в 1,5-2 тис. $.
 5. Майкл Ковелло (США) – художника надихають геометрія архітектури, яку він відображає на полотні. Його оцінюють у 650-3 тис $.

Оцінка предметів арт-ринку. Як уникнути підробки

Однією з основних властивостей в оцінці є встановлення справжності. Мистецтвознавчу експертизу зазвичай проводять із залученням експертів у конкретній галузі мистецтва.

Оцінюючи експерти враховують фізичні параметри об'єкта: те, що можна «виміряти», оцінити, наприклад, стиль, розмір, матеріал, ступінь безпеки; якісні «експертні» параметри – репутація («ім'я») автора, техніка, яке враження залишає твір у публіки, прогноз ринкової вартості.

Щоб не придбати підробку, потрібно дотримуватися простих правил:

 1. Не купляти твір без висновку експертів про справжність роботи;
 2. Не брати участь у невідомих інтернет-аукціонах, де виставляють роботи знаменитих авторів;
 3. При придбанні арт-предмету запитайте провенанс (документ, що вказує на всіх колишніх власників);
 4. Якщо справжність підтверджена лише кимось із родичів автора, краще зробити незалежну експертизу;
 5. Якщо з якоїсь причини ви засумнівалися в справжності, то краще відмовитися від купівлі.

Де купують та продають

 1. Аукціони. Вони бувають великими, куди потрапляють роботи відомих авторів, наприклад, «Сотбіс» та «Кристіс», а бувають маленькими, де можна розгулятися до 45 тис. гривень. Попередня реєстрація знадобиться для того, щоб брати участь у більшості аукціонів. Після придбання лота, що сподобався, стягується комісія на користь аукціонного будинку - 5-20%. Після того, як покупець заявляє про своє бажання придбати річ, а потім передумає, йому потрібно буде заплатити 10% вартості. Заперечити це рішення можна, якщо під сумнів ставиться якість об'єкта. Кожному лоту надається естімейт – експертна оцінка вартості.
 2. Онлайн-торги, той самий аукціон, тільки в інтернеті.
 3. Галереї. Арт-об'єкти в галереях можна купувати в рамках будь-якої виставки або ж в режимі он-лайн, в інтернет-магазині. Наприклад, 28bugs.com та Art-icon.com.
 4. Придбання "з рук". Безпосередньо у самого художника чи колекціонера.

Зберігання після купівлі

Чим вище цінність придбаного об'єкта, тим більше уважно потрібно підходити до питань зберігання. Температура має бути 18-22 градуси, вологість повітря – 40-70%. Коливання вологості не допустиме, як і коливання (перепади) температури. Відсутність прямого потрапляння сонячних променів обов'язково. Лампи силою 100 Вт повинні бути віддалені від об'єкта більш ніж на 1 метр. Небезпечно розміщувати предмет під кондиціонерами або іншими приладами, здатними завдати непоправної шкоди. Не варто зберігати в приміщеннях, де може бути дим або кіптява. Уникати ультрафіолетового та інфрачервоного випромінювання.Зберігання

Якщо на придбаній картині є забруднення, потрібно звернутися до фахівців за допомогою. Пил можна самостійно прибирати, для цього підійде оксамитова або фланелева рукавичка, натиск повинен бути відчутним.

Вище наведено узагальнені умови зберігання та догляду, для кожного виду об'єкта – правила зберігання свої, індивідуальні.

Якщо придбання предмета мистецтва відбулося не в тому місці, де зберігатиметься, а, наприклад, в іншій країні, то можна скористатися послугами фріпортів (вільна зона). Такі місця є у багатьох країнах. Фрипорти обладнані спеціально для зберігання та транспортування об'єктів арт-ринку. У вільних зон є така перевага, як безмитне ввезення та вивезення товарів.

На який термін розраховано вкладення

Інвестори, які вирішили зробити вкладення в арт-ринок, повинні розуміти, що такі інвестиції вимагають часу. Ця робота на довгострокову перспективу.

Філіп Хоффман (засновник The Fine Art Group, компанія, яка займається управлінням фондом, що складається з арт-активів) вважає, що, придбавши роботи старих майстрів, прибуток прийде через 10-30 років, а якщо вкладати кошти в молодих авторів, (мається на увазі сучасне мистецтво), то термін скорочується до 3-х років.

Інвестиції у цифрове криптомистецтво у вигляді NFT

NFT означає буквально «невзаємозамінний токен». Відносно об'єктів арт-ринку являє собою всю інформацію про автора цифрової картини, включаючи інформацію про вартість та всіх її власників. Такий арт називають криптомистецтвом. Купівля та продаж художніх робіт відбуваються на NFT маркетплейсах. Порядок роботи з подібними майданчиками для автора простий та знайомий. Потрібно лише зареєструватися і завантажити свою роботу. Авторський внесок за користування технологією становить 15-20$. Потім починаються продажі, найчастіше за допомогою аукціону.NFT

У NFT можна знайти унікальні файли – оцифровані роботи відомих художників, інші арт-твори можна придбати певну кількість разів.

NFT заявив про себе в 2017 році, його оборот за лютий 2022 року склав 340 млн. доларів, це більше, ніж за весь 2021 рік. Найяскравіший продаж - цифровий колаж Майкла Вінкельманна пішов з аукціону за 69 млн. $.

Читайте - Як заробити на NFT - всі способи заробітку.

Існують різні думки щодо інвестицій у крипто-арт. Одні експерти вважають, що галас навколо NFT черговий хайп і скоро затихне або, як мінімум, стримає свій запал. Інші наводять такі аргументи, щоб виправдати надійність інвестування в цифровий арт:

 1. Доступність майданчиків та організації купівлі-продажу. Молодим (маловідомим) художникам тепер легше подолати поріг входження. З популяризацією цифрового арту в цю гру вступили і відомі музейні художники та колекціонери.
 2. З технологією NFT питання справжності виробу автоматично закривається. Не потрібна експертиза для з'ясування інформації про попередніх власників.
 3. Популяризація цифрового арту навіть серед класичних музеїв та галерей великого масштабу.
 4. Обсяг ринку NFT виріс у цьому році на 300% по відношенню з минулим, і продовжує зростати.

Скільки можна заробити на арт-сегменті

Відсоток прибутковості від інвестування у картини дуже високий, за різними оцінками становить 20-50%. Щоб показники були настільки високими, інвестор повинен володіти екземплярами, у яких є потенціал для зростання в ціні.

Аналітики, спираючись на показники арт-індексів, порівняли прибутковість від видів альтернативних інвестицій (арт, вино, ювелірні прикраси, брендові речі) та традиційних ринків. З'ясувалося, що доходність від об'єктів арт-ринку показує один із найвищих рівнів.

Відео

Читайте також - Інвестиції в криптовалюту — всі способи інвестування

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити