Фінансовий журнал ITstatti.in.ua

Вітаємо! Проект «ІТстатті.in.ua» — це цікавий і корисний онлайн-журнал для початківців підприємців, інвесторів і всіх тих, кого цікавлять особисті фінанси.

З матеріалів цього ресурсу Ви дізнаєтеся, як заробити гроші, куди вигідно їх вкласти, як почати/відкрити свій бізнес з нуля і досягти в ньому успіху.

Ми зібрали різні способи додаткового заробітку, методи накопичення і заощадження грошей. Бізнес-ідеї з мінімальними вкладеннями, готові бізнес-плани, документація з ведення бізнесу — все це ви знайдете на сторінках нашого журналу.

Зверніть увагу на розділи нашого проекту, де публікуємо статті про бізнес, інвестиції, особистих фінансах, франчайзинг, заробіток в Інтернеті і т. д. Ми сподіваємося, що вся ця інформація буде корисною і ви застосуєте її у своєму житті. Бажаємо Вам досягти успіху і здобути фінансову незалежність.

З повагою, команда ITstatti.in.ua

Будемо вдячні Вам, якщо ви порекомендуєте даний сайт своїм друзям і знайомим.

Не забудьте підписатися на наш паблік в Ютубі @it_statti та Телеграмі @it_statti

Рей Крок (Ray Kroc) — Mcdonald's, гроші, дружини і спадкоємці

Категорія: Біографія бізнесменів Останнє оновлення: Неділя, 11 лютого 2024

Рей Крок

Хто такий Рей Крок - біографія бізнесмена і його бізнесу - Макдоналдс. Спадщина Рея Крока, стан, його особисте життя і спадкоємці.

Рейк Крок (Реймонд Альберт Кроке) - це американський бізнесмен і творець відомої у всіх країнах компанії Mcdonald's, що надає людям послуги швидкого і якісного харчування.

За те, що він зробив серйозний внесок у становлення і розвиток сфери громадського харчування в 1998 році друковане видання Time внесло його в список ТОП-100 найбільш значущих людей на планеті 20 століття.

Але ж на самому початку свого шляху в своєму першому ресторані йому доводилося зскрібати зі столу жуйку особисто, а через деякий час сума його заробітку досягла 500 млн. доларів.

Коротка біографія

Рей Крок виходець з передмістя Чикаго. Дата народження - 5 жовтня 1902 року. У сім'ї він був найстаршим з трьох дітей. У нього був молодший брат Бобу і сестра Лорен.

Батьки Рея Крока були іммігрантами, за національністю - чехами. Батька звали Луїс Крок. Він все свідоме життя працював в Western Union і на чолі своїх інтересів ставив освіту своїх дітей. Мати звали Роуз і вона займалася будинком і домашнім господарством.

На відміну від молодших, Рею здобувати освіту зовсім не було до вподоби. Він навіть у книзі «mcdonald's. Як створювалася імперія» загострив на цьому моменті увагу, написав, що не в захваті від читання книг і вважає це дуже нецікавим заняттям.

Він більше віддавав перевагу мріяння, обдумування про що-небудь, а потім дії. Його близькі навіть дражнили його справжнім мрійником, так як він часто в старшій школі заявлявся додому в захваті від розробленого плану або створеного креслення.

Мрії він не вважав марною тратою енергії, так як вони в свою чергу призводять до певних дій для їх здійснення.

У біографії цієї відомої людини є безліч починань. Протягом усього життя він постійно працював, починаючи з самого малку. Був працівником аптеки, гастроному і навіть музичного магазину дядька, будучи ще школярем.

"Робота - це м'ясо в гамбургері життя" - це те, у що щиро вірив Рей Крок. Ще він торгував дрібною галантереєю, кавовими зернами, водив санітарну машину «Червоного Хреста» (щоб влаштуватися на цю роботу, йому довелося збрехати про те, скільки насправді йому років).

Робота Рея Крока до Макдоналдс

У шкільні часи Крок віддавав перевагу бейсболу і практикував гру на фортепіано, якої його навчила його мати. В останнє шкільне літо Рей торгував лимонадом та іншими прохолодними напоями, які були так актуальні в спеку. Саме в тому періоді він усвідомив, що посмішка позитивно впливає практично на будь-яку людину.

Все, що він заробляв, він збирав, а потім разом з товаришем вклався в свій перший бізнес – маленький магазин з продажу музичних товарів. Вони скинулися по 100 доларів і 25 з них витратили на знімання маленької комори, де почали продавати ноти і маленькі інструменти.

Щоб розважити покупців, Рей часто грав на фортепіано і виконував пісні. Проіснував їх бізнес всього кілька місяців. Після цього два друга продали всю продукцію і поділили її між собою. Це перша поразка Крока в бізнесі, яке стало тільки початком невдач, які чекали його на непростому шляху бізнесмена.

Йому завжди хотілося чимось торгувати і одночасно грати на піаніно за гроші. Ще він в молодості був затятим любителем жіночої статі. Навіть якось раз він мало не потрапив у велику неприємність. Сам того не знаючи, він грав музику в клубі, які в підсумку виявився публічним будинком.

Через час він подався в біржові маклери. Однак довго в цій сфері пропрацювати йому не вдалося через банкрутство компанії, куди він зміг влаштуватися (вона торгувала роздвоєним акціонерним капіталом).

На початку 20-х років сім'я Кроков переїжджає в Нью-Йорк. Для Рея це стало великим ударом, тому що на той момент у нього були серйозні стосунки з дівчиною Етель Флемінг і вони навіть збиралися одружитися. У підсумку вони повернулися в Чикаго. Батько був проти їхнього весілля і говорив Рею спочатку знайти серйозну роботу, а тільки потім обзаводитися сім'єю.

Через два роки в 1922 році його взяла на роботу фірма з продажу пластикових стаканчиків Lily Cup в якості торгового представника і молоді люди одружилися. Продажі стаканчиків йшли зі скрипом, хороший попит на них був тільки влітку, але Рей вже тоді відчував, що паперові стаканчики пов'язані з тим шляхом, по якому буде йти Америка.

Одночасно з цим він працював на радіостанції штатним музикантом. Грав він вечорами після роботи, через це приходив додому за північ і миттєво засипав від втоми, як тільки його голова стосувалася подушки.

Працюючи відразу на двох роботах він міг багато собі дозволити і його це не могло не радувати. У 1924 році у них з Етель народилася дочка Мерилін Крок і через це він став працювати ще більше і старанніше.

Тижневий його заробіток становив 35 доларів. У 1925 році він досяг великого успіху – уклав договір на поставку величезної партії стаканчиків в ресторан «Вальтер Пауерс». Цей і ще кілька проектів забезпечили йому додаткову платню від компанії за його велике завзяття. У нагороду Рей Крок купив собі новий Форд.

Після цього він з дружиною і її сестрою переїхали в Майамі, щоб Рей міг виступати з оркестром і працювати агентом з продажу нерухомості. У 1930 році помер його батько від крововиливу в мозок, що стався через знецінення всіх його активів через падіння фондового ринку під час Великої Депресії США.

Через деякий час Рей з дружиною і донькою повернувся в Чикаго і далі став продавати паперові стаканчики. З цього моменту він вирішив активно займатися тільки цією справою і не витрачатися на підробітки. Так він пропрацював до 1938 року.

Перша фірма Рея Крока

У 1938 році Рей Крок створив фірму з продажу міксерів. Через те, що дружина не підтримала його починання, Їхні стосунки охололи. Не дивлячись на це він не закинув свою ідею і їздив по всій країні і пропонував свої міксери.

З часом він відкрив свій офіс і навіть найняв секретаря. Далі йому довелося взяти іпотечний кредит і для цього він заклав будинок, вартістю 100 тис. доларів.

Хто заснував Макдоналдс

У першій половині 20 століття в Америці були популярні закусочні для автомобілістів, які тоді називалися драй-ін. Працювали вони за принципом обслуговування під'їжджають на ТЗ водіїв і продажу їм замовленої їжі прямо через вікно в машину.

Щоб забрати своє замовлення, виходити з авто не потрібно було. Але у такої системи було багато недоліків. Обслуговування здійснювалося повільно і доводилося виплачувати зарплати офіціантам, купувати посуд і т. д.

Саме таким і був перший заклад Маку (Моріса) і Діка (Річарда) МакДональдов. Але через короткий проміжок часу вони вирішили його модернізувати:

 1. Впровадили систему самообслуговування.
 2. Стали подавати замовлення в паперовому одноразовому посуді.
 3. Асортимент був значно скорочений до гамбургерів, картоплі фрі і напоїв – було всього 9 найменувань.
 4. Були розподілені між працівниками кухні всі функції з приготування їжі.

Одного разу брати вирішили закрити свій перший ресторан і відразу ж відкрити новий за вже наявною моделлю. Вони зробили перепланування будівлі. Так як брати обожнювали теніс, в їх розпорядженні був великий тенісний корт, за допомогою якого і була здійснена перепланування.

Вони на ньому розкреслили план приміщення, в якому врахували всі зони і параметри. Пізніше вони на нього навіть запросили працівників закладу і наказали їм зробити вигляд, ніби вони в будівлі виконують свою роботу, тобто готують. Так доводилося кілька разів перекреслювати кухню, поки все не стало ідеально для роботи. На це пішло цілих 6 годин.

Весь план був реалізований. Звичайно, не так просто, як хотілося братам, але серце клієнтів завоювати вони змогли. Замовлення для покупців виконувалися миттєво, мало не за 30 секунд. Завдяки тому, що Посуд одноразовий, їсти можна було в будь-якому місці (на лавочці, в парку, в машині). Їх задумка сподобалася людям.

Знайомство Рея Крока з братами Макдональдами

У 1954 році робота Крока нарешті стабілізувалася і він став цікавитися рестораном швидкого харчування, який був розташований в штаті Каліфорнія в місті Сан-Бернардіо.

Зацікавився він їм через те, що його господарі придбали собі цілих 8 міксерів. З цього він зробив висновок, що їм потрібно було збивати одночасно 40 коктейлів. Це був Макдональдс. Спочатку навіть він не повірив, що комусь відразу потрібно так багато міксерів. Після цього він і відправився в Сан-Бернардіо.

По приїзду він виявив велику чергу за 15-центовими гамбургерами. Йому відразу кинулося в очі те, наскільки швидко співробітники обслуговують клієнтів. Подібна система, створена братами існує досі. При тому, що людей дійсно було дуже багато, на швидкості і якості обслуговування в погану сторону це явно не позначалося.

Ще однією новинкою для Крока було те, що клієнти самі підходили до касирів і говорили, що вони хочуть замовити. Так була сформована система часткового самообслуговування. По всьому закладу не літало жодної мухи і ніде не валялося сміття. Щоб не витрачати зайві гроші, брати самі займалися прибиранням закладу.

Дізнавшись, що приїхав Рей - це той самий продавець, у якого вони придбали міксери, брати запросили його пройти на кухню. Погляду кроку була представлена відкрита кухня з конвеєром, на якій було передбачено все для виготовлення кожного пункту меню.

Ще він здивувався, що саме меню складається не з великої кількості позицій. Але все виявилося настільки продуманим і за вартістю було дешевше, ніж в ресторанах подібного роду. Скляний посуд там не використовувався, люди їли з паперової та одноразової, що значно позначалося на економії бюджету.

І тоді Рей зрозумів, що він повинен змінити своє життя зараз або ніколи, враховуючи, що йому вже на той момент було 52 роки, він переніс операцію з видалення жовчного міхура і більшої частини щитовидної залози, а також хворів на діабет і артрит.

Купівля франшизи МакдоналдсРей Крок

Під франчайзингом мається на увазі ціла система поширення продукції за Ліцензією (франшизою). Особа, яка продає цю франшизу називається франчайзер, а людина, яка її купує – франчайзі.

Брати власники МакДональдса (Дік і Мак) встановили цінник в 15 тис. доларів, щоб у людей з'являлося право створювати ідентичний ресторан на території країни.

Довідка! До приїзду Крока брати вже намагалися продавати франшизу. Було навіть відкрито 5 ресторанів по ній. Але все закінчилося провалом через якість їжі, чистоти закладів і неузгодженого меню.

На пропозицію Рея Крока брати погодься не відразу, але все ж вирішили продати йому право на поширення франшизи на 10 років. Але так як такої суми у нього не було, він хотів взяти в борг гроші в банку, але йому відмовили і тоді він вирішив закласти свій будинок і медичну страховку.

За результат складеного договору, Крок повинен був отримувати за продаж франшизи 1,9% комісії, з якої 0,5% потрібно було віддавати братам.

У 1955 році 2 березня стає відомо, що Рей формує компанію по франчайзингу під назвою «Mcdonald's System Inc». У цей період дуже багато бізнесменів використовували франшизи в ресторанний бізнес. Завдяки цьому саме Макдональдсу вийшло перетнути національний масштаб і навіть пристойно піти вперед.

Крок не створив фаст-фуд - він його продавав, він не створив франчайзинг, і зробив його набагато краще.

Перший ресторан Рея Крока

Дата відкриття свого власного першого ресторану Рея Крока - 1955 рік 17 квітня. Перебував він у штаті Іллінойс, місті Дес-Плейнс. Незважаючи на заборону за контрактом, він придбав франшизу на ресторан сам у себе. Через 13 років в цьому місті буде 1 тис. закладів.

На перших порах, Крок з'являвся в своєму закладі рано вранці і спільно з прибиральником готував його до відкриття. Він поливав територію, чистив сміттєві баки, прибирав прилиплі жуйки, залишені недбайливими клієнтами.

Він не вважав чимось ганебним шваброю вимити підлогу і очистити туалети, навіть якщо був в чистому наглаженном костюмі.

Він навіть стверджував, що дивіденд поту – це удача і чим більше людина буде потіти, тим щасливіше він буде.

Стандарти «Мcdonald's» Рей Крок впроваджував не тільки в свій заклад. Він їздив з міста в місто і перевіряв, наскільки франчайзі дотримуються формули ККЧД, де перша К - якість, друга К – культура обслуговування, Ч – чистота, Д – доступність. У якийсь момент "Макдональдс" переріс у справу його життя. Він говорив:

"Я вірю в Бога, сім'ю і Макдональдс. Коли я на роботі - порядок зворотний".

Крок був людиною з культом чистоти. Він просив своїх співробітників вікна мити щодня, а холодильники і витяжку – через день. Він забороняв їм приходити на роботу з брудним манікюром і непобрітой бородою.

Рей підготував для кожного свого працівника окрему ганчірку, щоб коли у них з'являвся вільний час, вони відразу починали приділяти його наведенню чистоти.

Купівля торгової марки Macdonald's

Рей Крок настільки перейнявся "Макдональдсом", що спочатку був згоден на будь-які умови контракту, які йому запропонували брати. Як агент, що продає франшизу, він заробляв всього 1,4% і цього доходу йому не вистачало навіть, щоб покрити витрати своєї фірми.

При цьому брати Макдональди відкидали багато цікавих ідей Рея і через це він сам і його бізнес не міг далі рости.

Гаррі Дж. Соннеборн інвестор, а в майбутньому ще й перший президент корпорації McDonalds підкинув Кроку ідею володіння і оренди землі для ресторанів-франчайзі. Так Гаррі вклав гроші в придбання землі, яку потім Рей здавав у найм новим закладам громадського харчування.

За рахунок цього у нього була хороша можливість тримати під контролем бізнес. Основну відповідальність і ризики за функціонування ресторанів несли франчайзі, а Соннеборн з Кроком мали можливість закрити бізнес, у разі не виконання власниками умов франшизи. При цьому вони отримували гроші від лізингу.

Зрештою, в 1961 році Рей Крок викупив у братів McDonalds за 2,7 млн. доларів. Коли вони сплатили податок з продажу, кожному залишилося по 1 млн. доларів.

Заснування університету гамбургерології

У 1961 році в місті Іллінойс був заснований перший корпоративний університет підприємства громадського харчування — університет гамбургерології.

Зараз він називається The McDonalds ' Hamburger University і в ньому студентів вчать стандарти компанії і методики сучасного управління.

На даний момент по всьому світу налічується 7 таких університетів.

Перший Біг Мак

Рей Крок

У занадто високій працездатності ресторанів Рея були і недоліки. Він відмовився додавати нові страви в своє меню, тому що дуже боявся уповільнення темпу роздаткового конвеєра.

Згодом клієнти почали скаржитися, що їм вже довгий час пропонують одноманітний раціон, а враховуючи, що багато щодня харчувалися в його ресторані, то обурення рано чи пізно повинні були проявитися і це було очевидно.

Які б спроби щодо поліпшення наявних страв не робилися до позитивного результаті це не приводило. Навіть не дивлячись на те, що секрет унікальної обсмажування картоплі обійшовся Кроку в 3 млн.доларів.

Ситуацію врятував Джимм Деллігатті - один з його працівників. Він запропонував продавати двоповерхові гамбургери і пропонувати клієнтам на вибір до них добавки і різні соуси. Так на околиці Піттсбурга в 1967 році світ побачив перший Біг мак.

Дружини Рея Крока

Рей Крок був одружений 3 рази. Вперше він одружився в 1922 році на Етель Флемінге і прожив з нею в шлюбі практично до «рубінового» весілля, але на 39 році спільного життя було прийнято рішення про розлучення двох люблячих сердець. Залишив він їй 30 тис. доларів - свій щорічний заробіток.

Але ще до розлучення з першою дружиною, Крок знайомиться в 1957 році з Джоан під час поїздки у справах своєї компанії в Мінеаполіс і закохується в неї без пам'яті. Вона була молодою співробітницею одного з його франчайзі і приголомшливо могла грати на фортепіано.

55 річний Рей почав сходити по ній з розуму. Але різниця у віці між ними була немаленька - 26 років і до того ж вона була не вільна, у неї був чоловік — Роуланд Сміт.

Через 4 роки після цих подій Крок розлучається з першою дружиною і робить пропозицію Джоан. Вони навіть встигли доглянути будинок для їх нової сім'ї, але в останній момент наречена передумала кидати Роуланда. Через 12 місяців вона про це звичайно пошкодувала, але серце Крока було вже зайнято інший.

Рей Крок одружився вдруге в 1963 році, і звали її Джейнс Доббін Грін. Через те, що нова супутниця життя дуже активно виявляла інтерес до його роботи, він взяв її собі в помічниці. Але і це був не останній його шлюбний союз.

Через п'ять років в Сан-Дієго Крок і Джоан випадково зустрічаються знову. Вони обидва приїхали в це місто, щоб відвідати конференцію з франчайзингу. Почуття між ними заграли знову.

Вже через 7 днів на офіційному прийомі своєї фірми Рей назвав її своєю майбутньою дружиною. Відбулася подія об'єднання уз в 1969 році 8 березня.

У день одруження нареченій було 40 років, а нареченому – 66.

З цього моменту заради нової дружини він почав відходити потихеньку від справ і виявляв ініціативу, коли мова йшла про новий продукт або придбання землі. Він навіть створив Фонд Крока для розвитку медицини.

Рей Крок і бейсбол

У 1974 році Рей Крок вже в силу віку почав остаточно віддалятися від справ компанії. Він прийняв рішення про повернення в бейсбол, який дуже обожнював, після того, як дізнався про продаж команди «Падрес Сан-Дієго». Її покупцем повинен був стати Джозеф Донзанський, власник продуктового магазину у Вашингтоні, у якого в планах було перемістити команду в своє місто. Але тим не менш Рею вдалося придбати команду і залишити її в Сан-Дієго, через судовий процес над Джозефом.

Рей Крок

Перші 12 місяців «Падрес» 102 рази програла в матчах, але змогла привернути увагу більше 1 млн.чоловік, що стало рекордним успіхом по частині касових зборів у вищій лізі того періоду. Буквально пару років тому до цього їх відвідувало всього лише 644,772 людини. Капітан команди був переконаний, що найбільший їх шанувальник це Крок.

У квітні 1974 року 9 числа, коли «Падрес» вже майже програла на відкритті сезону в Сан-Дієго, Рей в мікрофон перед майже 40 тис. уболівальників сказав: «я ніколи ще не бачив гри дурніші, ніж ця». Натовп схвалив його промову і підтримав оваціями.

Але після цього він остаточно розчарувався в команді і доручив її управління своєму зятю Балларду Сміту. При цьому він сказав, що в гамбургерах більше сенсу, ніж в бейсболі.

Після смерті Крока в 1984 році гравці команди почали носити спеціальні тканинні пов'язки з ініціалами Рея – R. A. K. Не минуло й року з моменту, як Рей покинув цей світ, «Падрес» виграла Вимпел NL і взяла участь у світовому турнірі. У 1999 році Рея Крока ввели на посаду власника команди посмертно.

Смерть Рея Крока

У 1980 році у Рея Крока стався інсульт і його змушені були направити в реабілітаційний центр для лікування від алкоголізму.

Смерть його настала через 4 роки після цього від серцевої недостатності в лікарні Сан-Дієго. На той момент йому вже був 81 рік.

Похований він був в долині Сорренто в Сан-Дієго в Меморіальному парку Ель Каміно.

Цитати Рея Крока

Рей Крок

Відомі цитати Рея Крока:

 • «Я ціную людей, які не кривлять душею, тому що сам завжди кажу те, що думаю. Ця риса безліч разів доставляла мені неприємності, але, з іншого боку, я завжди спокійно засинав, не страждаючи докорами сумління».
 • «Успіх завжди йде рука об руку з ризиком невдачі і поразки. Чи не буде великим досягненням пройти по мотузці, що лежить на підлозі. Де немає ризику, там немає гордості за досягнуте, а значить немає і щастя».
 • «Чим більше я допомагаю іншим досягти успіху, тим успішніше я сам».
 • «Легко мати принципи, коли ти багатий. Набагато важливіше мати їх, коли ти бідний».
 • «Якщо ви працюєте тільки заради грошей, ви ніколи не заробите їх, але якщо ви любите свою справу і на перше місце ставите клієнта, то ви досягнете успіху».
 • «Пробивайся вперед: ніщо на світі не замінить наполегливості. Її не замінить талант-немає нічого звичніше талановитих невдах. Її не замінить геніальність-нереалізований геній вже став притчею во язицех. Її не замінить гарну освіту-світ сповнений освічених ізгоїв. Всемогутні лише наполегливість і завзятість».
 • «Якби хто-небудь з моїх конкурентів тонув, я б сунув їм в рот шланг».

Спадкоємиця імперії - Джоан Крок

Спадкоємицею Рея Крока стала його третя дружина Джоан Крок. Їй дісталося всі його статки в розмірі 500 млн. доларів і компанія продала, 50-млрд. гамбургерів. Вона була філантропом і значно збільшила свій благодійний внесок після смерті чоловіка.

Її навіть визнали найщедрішою жінкою США. Вона вносила грошові пожертви з багатьох проблем, які її зачіпали. Наприклад, щодо нерозповсюдження ядерної зброї та сприяння миру.

Померла вона в 2003 році, залишивши після себе спадок у розмірі 2,7 млрд. доларів. Його розподілили серед низки некомерційних установ. 1,5 млрд. з них пішло на пожертвування Армії Порятунку для будівництва 26 центрів Рея – общинних центрів, які обслуговували голодні райони по всій території Америки.

Пам'ять про Рея Крока (автобіографія, фільм, пісня)

Надихнувшись біографією Рея Крока, Марк Нопфлер, відомий музикант, в 2004 році створив пісню «Boom like that», в якій згадується фраза «Kroc style», тобто стиль Крока.

Але тут потрібно пояснити, що мається на увазі власне під стилем кроку. Але Рей залишив після себе набагато цінніше спадщина, ніж величезна кількість людей, що поїдають щодня чізбургери.

Він сформував ту високу планку стандартів громадського харчування, які на сьогоднішній день нам вже здаються досить очевидними: чистота, якість, доброзичливе обслуговування, доступність. Таким чином, стиль Кроку - це в першу чергу турбота про клієнта, що передбачає напружену роботу.

У 1992 році вийшла книга «Mcdonald's. як створювалася імперія», що є автобіографією, а в 2016 році про Рея Крока зняли фільм, який називався «засновник».

Звичайно ж покрокових інструкцій успіху в них немає. Але на основі особистої історії Рея Крока можна зробити висновок, що успіху можна досягти в будь-якому віці.

Висновок + відео

У місті Сан-Бернандіно можна відвідати музей, де є міні-копія першого ресторану корпорації Рея з оригінальним обладнанням (там навіть можна побачити пристрій, за допомогою якого готувалися раніше коктейлі).

Ще там є експонати уніформи співробітників Макдональдс і безліч застарілих оголошень, фото і відеотеку, по якій можна вивчити історію розвитку Mcdonald's.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити