Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Як скласти бізнес-план для інтернет-магазину: покрокова інструкція

Останнє оновлення: Четвер, 11 січня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

Як скласти бізнес-план для інтернет-магазину

Майже в кожній статті експерти сайту ITstatti.in.ua пишуть про необхідність створення бізнес-плану. Настав час розкласти по поличках, що таке бізнес-план, як його правильно скласти і як він допоможе вам у веденні бізнесу.

Що таке бізнес-план

Бізнес-план - це документ, в якому детально прописуються всі моменти і деталі бізнесу. Скласти його можна як самим, так і замовити у фахівців. Ми з вами спробуємо діяти самостійно.

Бізнес-план складається на початковому етапі, ще до запуску. Бізнесмени-початківці часто обмежуються його спрощеним варіантом: відображають тільки найосновніші моменти (суть бізнесу, конкуренти, цільова аудиторія) і фінансову частину (записують витрати і передбачувані доходи).

Ми не будемо шукати легких шляхів і напишемо детальну структуру бізнес-плану, не пропускаючи жодної деталі. Такий документ стане в нагоді і вам як власнику бізнесу, і вашим партнерам, і потенційним інвесторам.Бізнес-план

Для чого потрібен бізнес-план?

 1. Дозволяє самому краще зрозуміти, яким буде майбутній бізнес. Іноді в голові виникає ідея стартапу ("Цікава тема, непогано б нею зайнятися!"), але ви сумніваєтеся, чи варто братися за цю справу. План допоможе об'єктивно оцінити можливості бізнесу. Чим детальнішим буде бізнес-план - тим краще. Ви проведете детальний аналіз і наочно побачите, чи варта гра свічок, чи окупиться інтернет-бізнес, чи варто затівати цю справу взагалі.
 2. Коли ви візьметесь за реалізацію своєї бізнес-ідеї, то здивуєтеся, наскільки вам допоможе бізнес-план. Ви позбудетеся неприємних несподіванок, адже заздалегідь будете знати свої ризики, сильні та слабкі сторони. Та й організовувати бізнес-процеси краще не з нуля, а за заздалегідь розробленою схемою.
 3. Якщо ви збираєтеся шукати інвестора, бізнес-план стане візитною карткою вашої ідеї. Кредитори, інвестори та підприємці, які вкладають гроші в чужі проєкти, хочуть бачити цифри і факти, а не байки про те, як ви через рік порвете всіх конкурентів. Доведіть серйозність ваших намірів.

Отже, починаємо!

Етапи розробки бізнес-плану

Крок 1. Суть проєкту

Товар. Описуєте найголовніше - що ви будете продавати, кому і навіщо. У нашому випадку це створення інтернет-магазину для торгівлі певною групою товарів. Візьмемо для прикладу жіночий одяг.

Мета. Навіщо вам це потрібно? Чого ви хочете досягти? Зрозуміло, що отримати прибуток. Але, можливо, ще й познайомити споживачів з оригінальними моделями? Або просунути на українському ринку невідомий бренд? Виберіть свою головну мету і постійно пам'ятайте про неї.

Бізнес-процеси. Яким чином буде здійснюватися ваша діяльність? Ви закуповуєте товар у постачальників або безпосередньо через виробників, виставляєте товари на сайті, знаходите клієнтів, спілкуєтеся з ними, здійснюєте грошові трансфери, організовуєте доставку. Усе це бізнес-процеси. Потрібно розуміти, як вони будуть проходити, хто буде відповідати за кожен процес, як це буде здійснюватися технічно.Мапа бізнес-процесів

Крок 2. SWOT-аналіз

Проведення SWOT-аналізу - оцінка сильних і слабких сторін бізнесу, його можливостей і ризиків. Це об'єктивна оцінка бізнесу, розбір його зовнішніх і внутрішніх особливостей. Теоретично SWOT-аналіз можна застосувати до будь-якої ситуації, навіть до оцінки власної особистості.

Ми будемо говорити про інтернет-магазин жіночого одягу. Розглянемо всі 4 складові.

Внутрішні сторони (стосуються організації бізнесу, бізнес-процесів, роботи колективу тощо):

 • ваші переваги. Можливо, ви хочете організувати чудовий сервіс, знизити ціни по максимуму, набрати згуртовану круту команду, налагодити власне виробництво одягу? Це і будуть сильні сторони вашого бізнесу;
 • ваші недоліки. Ви поки що погано уявляєте, якими будуть внутрішні бізнес-процеси, у вас немає стартового капіталу - відповідно, немає можливості закупити велику партію одягу? Вітаємо, це ваші мінуси. Думайте, що з ними робити.

Зовнішні сторони (те, на що ми вплинути не зможемо - тільки оцінити і зробити висновки):

 • можливості, або перспективи. Яким буде попит на ваші товари, як стрибне долар найближчим часом, якою є ваша цільова аудиторія, якими рекламними каналами ви будете користуватися, варіанти доставки та багато іншого;
 • ризики, або загрози. Це зубасті конкуренти, політичні чинники (введуть заборону на торговельні відносини з Китаєм - і бувай-бувай, половина асортименту одягу!), санкції та блокування сайту, недбайливі постачальники.

Усі дані необхідно занести в таблицю. У підсумку у вас вийде значний список за кожним із чотирьох критеріїв. Ви наочно побачите, які сильні та слабкі сторони вашого бізнесу. Наприклад, у сфері жіночого одягу високий попит і висока ж конкуренція. Отже, потрібно вивчити основних конкурентів і придумати те, що виділить вас із загальної маси.Таблиця

Читайте також: Бізнес в гаражі – ТОП-45 ідей з мінімальними вкладеннями.

Крок 3. Виробничий план

Якщо ви самі не виробляєте товари - сміливо пропускайте цей список. Усім іншим радимо відобразити в бізнес-плані наступне:

 • виробнича потужність;
 • необхідні ресурси;
 • детальний опис технологічного процесу;
 • необхідне обладнання, його характеристики;
 • площа під виробництво;
 • сировина, що закуповується, джерела її отримання;
 • кількість задіяних співробітників, їхні обов'язки;
 • субпідрядники, які беруть участь у виробництві, їхні завдання.

Обов'язково відобразіть вартість кожного пункту. Потім, коли доберемося до фінансового плану, продублюємо цю інформацію.

Якщо не плануєте відкривати виробництво, просто запишіть інформацію про співробітників: кількість штатних одиниць, їхні посадові обов'язки, графік роботи. Наприклад, для молодого інтернет-магазину достатньо оформити в штат одного менеджера (обов'язки: спілкуватися з покупцями, відповідати на запитання, вивчати характеристики кожного товару. Графік роботи - щодня з 12 до 18 години), кур'єра (обов'язки: відвозити товари за адресами, отримувати оплату і віддавати її в офіс. Графік роботи: вільний, на вимогу).

У виробничому плані потрібно врахувати і фрілансерів, і віддалених співробітників. Домовилися зі знайомою студенткою, що вона буде вести ваші спільноти в соцмережах? Обов'язково відобразіть це в бізнес-плані: не можна упускати жодної дрібниці! Запросили фотографа відзняти нове надходження товарів? Так і запишемо.Структура виробничого плану

Крок 4. Організаційний план

По суті це список найважливіших завдань, які ви будете поетапно виконувати в процесі відкриття бізнесу. Це структура бізнесу, його скелет, на який у ході просування буде наростати живе м'ясо.

В організаційному плані вказують організаційно-правову форму (ФОП або ТОВ), місце знаходження компанії, її матеріально-технічне забезпечення, власника бізнесу (якщо в перспективі плануєте залучити партнера - відобразіть це) і його повноваження, організаційну структуру - тобто бізнес-процеси, хто буде відповідати за кожен із них. Радимо намалювати схему бізнес-процесів і взаємодії співробітників: так стане зрозуміло, хто за що відповідає і як це буде виглядати на практиці.

Крок 5. Фінансовий план

Тут будуть вказані всі фінансові потоки, які проходитимуть через інтернет-магазин.

Почнемо зі стартового капіталу і розпишемо докладно, що ви будете купувати і робити в першу чергу. Це реєстрація організаційно-правової форми, створення сайту, купівля домену та хостингу на рік, оргтехніки та необхідного офісного обладнання, закупівля товару, рекламне просування. Ось необхідний мінімум для того, щоб інтернет-магазин почав роботу.

Потім потрібно підрахувати передбачувані витрати і доходи протягом певного періоду часу: півроку або рік. Краще записати їх у два стовпчики - так буде більш зрозуміло, і розбити по місяцях.

Наприклад, візьмемо березень 2023 року. Припустимо, що цього місяця вам потрібно оплатити оренду офісу і комунальні послуги, заплатити податки, страхові та пенсійні відрахування на працівників, оплатити інтернет, зробити закупівлю товару в постачальників, виплатити зарплату співробітникам. Не забудьте про витратні матеріали: папір, канцтовари, касові стрічки, воду для кулера. Якщо ви збираєтеся брати кредит на розвиток бізнесу - це ще одна стаття витрат. Будьте готові до того, що виникнуть непередбачені витрати (поломка оргтехніки, штраф за невикористання онлайн-каси, підвищення цін або оренди) - закладіть на цей випадок необхідну суму.

Тепер записуємо виручку, або доходи. Вони складаються з різниці початкової ціни і тієї, яку встановлюєте ви. Тобто від розміру націнки і залежить ваш прибуток. Зрозуміло, що високомаржинальні товари принесуть вам більше доходу, ніж ті, на які невигідно робити високу націнку.

Підбиваємо підсумки. Доходи мінус витрати - це і є ваш чистий прибуток. Підрахуйте, скільки з нього піде в оборот, скільки - на оренду і зарплату, скільки залишиться особисто вам. У перший рік на особливий прибуток не розраховуйте: дай Бог вийти на окупність. Спробуйте спрогнозувати період окупності і теж відобразіть це в бізнес-плані.

Фінансову частину бізнес-плану потрібно опрацьовувати особливо ретельно. Саме вона допоможе зрозуміти, прибутковим чи збитковим буде ваш інтернет-магазин.Фінансовий план

Крок 6. Маркетинговий план

Залишилося зовсім небагато: у маркетинговій частині потрібно відобразити наступні моменти.

1. Особливості українського ринку конкретної продукції:

 • рівень попиту;
 • динаміка продажів, сезонні коливання;
 • середня націнка по ринку, маржинальність товарів;
 • політика знижок, частота проведення розпродажів.

2. Конкуренти: великі інтернет-магазини, що працюють по всій країні, і невеликі. Якщо ви працюєте з прив'язкою до певного міста або регіону - насамперед вивчіть місцевих конкурентів. Врахуйте, що це можуть бути і онлайн-магазини, і торгові точки офлайн.

3. Вибрали конкурентів? Ознайомтеся з їхніми сайтами, зверніть увагу на асортимент, розділи "Новинки" та "Хіти продажів". Зверніть увагу на структуру сайту, основні розділи, асортимент, способи комунікації з клієнтами. Зайдіть у групи конкурентів у соцмережах - подивіться, як вони спілкуються з клієнтами, як часто публікують контент.

4. Цільова аудиторія: люди, яким цікавий ваш товар, які готові його купувати. Дізнатися їхню приблизну кількість можна на сервісі "Google Keyword Planner". Забийте в рядок пошуку "купити... (підставити товар)" і дивіться, скільки з'явиться запитів. Зрозуміло, що чим затребуваніший продукт, тим більше буде потенційних клієнтів. Водночас більше буде і конкурентів - це палиця з двома кінцями.

5. ЦА ділиться на холодних і теплих клієнтів. Холодних треба переконувати в необхідності покупки саме у вашому інтернет-магазині. "Теплими" клієнти стають, коли вже чули про вас позитивні відгуки, бачили рекламу або вже купили якийсь товар.

6. Рекламна стратегія. Як ви будете просувати інтернет-магазин? Підключите сарафанне радіо, замовите статтю в місцевих ЗМІ, зробите ставку на розкрутку через соцмережі або контекстну рекламу? Будете підтримувати присутність на ринку регулярними публікаціями в блозі або на інтернет-дошках оголошень, проведенням конкурсів та акцій, заручитеся підтримкою онлайн-видань або блогерів? Радимо звернутися до фахівця-маркетолога, щоб продумати рекламну стратегію - самотужки зробити це непросто й небезпечно: можна витратити заощадження й отримати вихлоп у повітря.Стандартна структура маркетингового плану

Крок 7. Аналіз ризиків та можливих проблем

Частково ми вже згадали його в кроці 2 - SWOT-аналізі. Ще раз продумайте, як ви будете запобігати ризикам і боротися з можливими проблемами.

Наприклад, ризик - недобросовісний постачальник. Рішення - при виборі постачальника спиратися на відгуки, запитувати ліцензії та інші документи.

Проблема - кривий сайт. Рішення - робити інтернет-магазин на надійній платформі.

Проблема - велика кількість негативних відгуків. Рішення: стежити за якістю товару, шукати надійних постачальників, нивелювати негатив - спілкуватися з покупцями, вирішувати проблему.

Крок 8. Додатки

Це курси валют, статистика ринку, експертні статті, розцінки товарів і послуг, інформація з офіційних сайтів, скріни з "Google Keyword Planner" і будь-які інші документи, що підтверджують ваші слова і розрахунки.

Останній розділ заповніть не для себе (ви й так знаєте, звідки черпали інформацію), а для інвестора, якщо він вам знадобиться. Інвестор може запитати, звідки ви взяли ті чи інші дані - ось ви й поясніть. Чітке обґрунтування написаного - запорука серйозності ваших намірів.

На виході у вас має вийти товстенький документ, де детально розписано, яким буде ваш бізнес. Поки ви писали цей бізнес-план, обмірковували стратегії розвитку - замість абстрактної ідеї отримали чітке уявлення, що, як і навіщо робити. Так робіть, і нехай буде з вами вдача!

Важливо: Пам'ятайте, що ви можете самостійно скласти бізнес-план саме для свого бізнесу. Для цього прочитайте статті:

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити