Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Сергій КосенковСтаттю перевірив:

Сергій Косенков

Наш експерт-рецензент. Автор фінансово-інвестиційного журналу «BiznesCat.com».

Сергій Косенков

Бізнес-план інтернет-магазину — як відкрити інтернет-магазин покрокова інструкція з розрахунками

Останнє оновлення: Неділя, 29 грудня 2019 Автор: Андрій Конотопський

Бізнес-план інтернет-магазину

Примітка: Даний бізнес-план, як і всі інші в розділі Бізнес-плани, містить розрахунки середніх цін, які у вашому випадку можуть відрізнятися. Тому рекомендуємо вам робити розрахунки для свого бізнесу індивідуально.

На сьогоднішній день сфера інтернет-торгівлі розвивається досить стрімко. Для того, щоб інтернет-магазин приносив прибуток, підприємець повинен скласти чіткий план роботи і прорахувати кожен свій крок. У цій статті ми розповімо, як відкрити інтернет-магазин і на які аспекти звернути увагу при складанні бізнес-плану.

Для чого необхідно складати бізнес-план

Основою побудови будь-якого бізнес-процесу можна назвати планування. Якщо у підприємця немає чіткого плану, він не зможе аналізувати підсумки своєї роботи. Досить складно розуміти, чи в правильному напрямку рухається бізнес, якщо він заздалегідь не був продуманий.

На початку бізнес-шляху підприємець повинен прорахувати кожен крок:

 • що саме продаватиметься в інтернет-магазині;
 • концепція магазину;
 • витрати на оформлення документів;
 • витрати на розробку сайту;
 • яку форму власності краще вибрати;
 • можливі ризики при відкритті магазину і веденні діяльності і т. д.

Бізнес-план інтернет-магазину: з яких пунктів повинен складатися

На що звернути увагу при складанні бізнес-плану інтернет-магазину:

Опис ідеї та технології

Тут необхідно:

1. Дати загальний опис проекту

На цьому етапі підприємець складає загальний портрет проекту: мета запуску (можливо інтернет-магазин відкривається з перспективою запуску офлайн-магазину, або ж мета проекту – додаткова реклама вже існуючої торгової точки), формат інтернет-магазину, цільова аудиторія і т. д.

2. Визначитися, що продавати

Тут підприємець повинен відштовхуватися не тільки від бажань, але і від здорового глузду. Товари, які будуть запропоновані в інтернет-магазині, повинні користуватися попитом. Для того, щоб з'ясувати рівень попиту, підприємець може провести невелике маркетингове дослідження.

Наприклад, за допомогою Яндекс Вордстат можна досить швидко отримати інформацію про кількість запитів по тій чи іншій групі товарів. Також підприємець може запустити тестовий варіант контекстної реклами і відстежити кількість відгуків по ній.

3. Придумати доменне ім'я інтернет-магазину

Непоганим варіантом буде назвати онлайн-магазин відповідно до представлених в ньому товарів, наприклад магазин для майбутніх мам «9 місяців». Так покупцям буде простіше запам'ятати назву і провести аналогію з потребами.

Також магазину може підійти і яскрава, неординарна назва, яка буде націлене на привернення уваги. Причому назва може абсолютно не відповідати тому, що магазин пропонує, головною його особливістю буде здатність «врізатися в пам'ять».

Наприклад, якщо магазин одягу буде називатися «Золотий абрикос», інтерес у покупця може виникнути саме після того, як назву буде почуто.

Якщо говорити про основи неймінгу (тобто створення привабливої назви), можна виділити кілька основних правил: назва повинна бути легко вимовною, яскравою, викликати асоціації у споживача і унікальною.

Можна придумати креативну назву, абревіатуру або назвати інтернет-магазин по імені та прізвищу власника. Варіантів багато.

4. Визначити, яким чином буде вестися робота над сайтом

Навіть якщо у підприємця є базові знання зі створення і наповнення сайтів, кращим варіантом все ж буде надання даного завдання фахівцеві IT-компанії, що займається розробкою сайтів.

Справа в тому, що навіть при високій якості представленого товару і настільки ж високому попиті на нього, все може зіпсувати незручна навігація інтернет-магазину або неправильно розроблений інтерфейс.

Не варто забувати, що існують тисячі інтернет-магазинів, і в разі, якщо покупцеві буде незручно користуватися вашим сайтом, він, швидше за все, просто піде до конкурентів.

Друге питання – це дизайн. Згадайте наскільки важливим є дизайн звичайного магазину, який ви відвідуєте. Бувають ситуації, коли в магазин хочеться зайти саме через атмосферу, яка в ньому панує.

Те ж саме можна сказати і про інтернет-магазин, його дизайн повинен бути цікавим і привабливим. Тут важливо не перестаратися, інакше можна просто змістити фокус покупця з товару на дизайн.

5. Продумати технічні моменти бізнесу

В даному пункті підприємцю необхідно розглянути такі питання, як навігація сайту, верстка, наявність фото та відео матеріалів про товар, можливість отримання зворотного зв'язку від покупців.

Всі ці пункти повинні обговорюватися з фахівцем, що займається розробкою сайту. Також не зайвим тут буде залучення дизайнера сайтів.

6. Визначитися з формою оплати покупок

Готівкою при отриманні товару в пункті самовивозу, доставці товару кур'єром, виключно оплата на сайті або поєднання декількох варіантів.

7. Продумати організацію доставки

Доставка може здійснюватися кур'єром або транспортною компанією. У разі, якщо доставка не передбачається, повинен існувати пункт самовивозу.  Варто зазначити, що наявність у вашому інтернет-магазині можливості доставки товару робить його більш конкурентоспроможним.

8. Вирішити, чи потрібен склад

Є два можливих варіанти роботи:

 • Перезамовлення товару у постачальника, тобто, покупець замовляє товар у вас, ви в свою чергу у постачальника, а постачальник безпосередньо відправляє товар покупцю. Дана схема використовується деякими інтернет-магазинами, основним плюсом тут є відсутність необхідності утримання складських приміщень. Мінус тут полягає в збільшенні термінів доставки товару покупцеві, причому час доставки збільшується значно;
 • Наявність власного складу. У цьому випадку підприємець скорочує час доставки товару до покупця, відповідно підвищує рівень лояльності покупців свого інтернет-магазину.

9. Знайти співробітників

Кількість персоналу безпосередньо залежить від оборотів інтернет-магазину. Для інтернет-магазину середньої величини буде потрібно наявність такого персоналу:

 • Менеджер з прийому замовлень. Дану функцію може взяти на себе сам власник інтернет-магазину. Орієнтуватися тут необхідно на кількість замовлень. У разі зростання продажів можливо буде потрібно другий менеджер;
 • Працівник складу, який займатиметься формуванням отриманих замовлень;
 • Контент-менеджер. Співробітник буде займатися наповненням сайту і складанням опису товарів;
 • Програміст. Так як його послуги не потрібні на постійній основі, ви можете в разі необхідності звертатися в компанію, яка займається розробкою сайтів. Причому звертатися краще до того ж фахівця, який створював сайт;
 • Бухгалтер також може працювати на аутсорсі.

Плюсом інтернет-магазину є те, що всіх працівників (крім комірника) ви можете найняти віддалено.

Маркетингова частина бізнес-плану

Тут найпершим пунктом буде аналіз. Причому аналіз практично всіх напрямків: ринку пропозицій, купівельної спроможності споживачів, схеми пропозиції аналогічних товарів конкурентами і т. д.

Далі в бізнес-плані інтернет-магазину підприємець повинен визначитися з цільовою аудиторією. Як ми говорили вище, обмежень у мережі інтернет по залученню покупців практично немає, однак нас цікавить питання отримання прибутку, причому навіть на ранніх термінах роботи онлайн-магазину. Відповідно підприємець повинен чітко розуміти, якому сегменту покупців товар буде найбільш цікавий.

Припустимо аудиторія позначена, тепер прийшов час подумати про рекламу. В даний час сфера Digital маркетингу розвивається досить стрімко. У бізнесменів з'являється все більше інструментів для просування. У числі інших досить часто використовується контекстна реклама Gооgle АdWоrds, Яндекс Директ, реклама в соціальних мережах.

Контекстна реклама працює на підставі запитів, які користувач вводить в пошуковику. Наприклад, ви вирішили придбати новий смартфон і скористалися будь-яким пошукачем для того, щоб знайти потрібну модель. Далі в браузері вам періодично будуть виходити пропозиції, засновані на вашому початковому запиті, незалежно від того, чи продовжуєте ви пошук смартфона чи ні.

У цей момент у деяких користувачів виникає відчуття, що за ними хтось стежить і невідомо звідки знає про потреби користувача. Частково можна сказати так і є. Даний вид реклами зручний тим, що працює саме у зв'язку із запитом Від споживача, тобто в той момент, коли користувач потенційно готовий до покупки.

Ефективною буде і офлайн реклама (брошури, проведення спеціальних заходів).

Правова частина бізнес-плану

Перш за все необхідно визначитися з формою власності (для невеликого інтернет-магазину кращим варіантом буде ІП) і системою оподаткування (так як ЕНВД в разі онлайн-магазину за законом застосовуватися не може, залишаються «спрощенка» або ж ОСНО).

Які документи необхідно зібрати підприємцю:

 • документи для оформлення ІП (ІН, паспорт, Заява);
 • заява про застосування ССО в разі вибору даної системи оподаткування;
 • у разі вибору ПДВ буде необхідно написати заяву про добровільну реєстрацію як платник ПДВ;
 • ліцензія на товар (якщо потрібно);
 • свідоцтво про внесення до загального торговельного реєстру;
 • для прийому оплати на сайті необхідно відкрити розрахунковий рахунок;
 • для отримання оплати через систему електронних гаманців (Webmoney, «Яндекс-Гроші» та ін.) необхідно відкрити рахунок в цих системах;
 • для зберігання товарів необхідно купити або орендувати складське приміщення. На його відкриття та користування ви повинні отримати дозвіл пожежної та енергослужби;
 • для проведення продажів за готівковим розрахунком або з використанням платіжних карток потрібно придбати, зареєструвати та встановити онлайн-касу.

Читайте також: Бізнес в гаражі – ТОП-45 ідей з мінімальними вкладеннями + реальні історії «гаражних» підприємців

Фінансова частина бізнес-плану

Фінансова частина бізнес-плану інтернет-магазину розкриває його видаткову частину (податки, виплати, витрати на запуск проекту) і включає в себе місячний і річний кошторис проекту, а також графік запуску інтернет-магазину.

Даний розділ не поступається у важливості всім перерахованим вище. Основні витрати пов'язані з:

 • закупівлею товару;
 • виплатою податків;
 • орендою площ (наприклад, під складські приміщення);
 • витратами на розробку сайту;
 • витратами на можливу рекламу і т. д.

Крім стартових витрат на запуск проекту підприємець повинен враховувати щомісячні витрати, розрахувати річний кошторис і врахувати непередбачені витрати.

Що стосується останнього пункту, непередбачені витрати є завжди, з якою б точністю не був розрахований бізнес-план для інтернет-магазину. Причому дана стаття витрат може істотно знизити ефективність розвитку бізнесу.

Для того, щоб уникнути зривів, підприємцю необхідно мати «фінансову подушку безпеки», яка допоможе залишитися на плаву у разі виникнення незапланованих зривів.

Витрати підприємця можна розділити таким чином:

Інвестиційні витрати (приблизні)

Організаційні витрати (витрати з реєстрації підприємства у формі ТОВ, витрати на відкриття розрахункового рахунку в банку, внесення мінімального статутного капіталу. 12000 - 16000 грн
Закупівля комп'ютерів та оргтехніки для робочих місць (2 робочі станції, лазерний принтер, касовий апарат) 40000 грн
Монтаж локальної мережі та налаштування обладнання 2800 грн
Налаштування програмного забезпечення 2800 грн

Щомісячні витрати (приблизні)

Витрати на бухгалтерський супровід 5600 грн
Витрати на ЗП працівникам 11200 - 16800 грн
Реклама в Гугл Едвордс 8000 - 10000 грн
Офісні витрати (витратні матеріали для оргтехніки, Канцелярські товари та ін.) 1000 грн
Оренда офісу або кімнати (приміщення площею близько 20 кв. м ). 8000 грн
Щомісячна плата за телефонні лінії, доступ в інтернет, продовження оренди домену і хостингу (через рік). 3200 грн
Інша реклама 2400 грн
Підтримка та розвиток сайту інтернет-магазину 2600 - 5200 грн

Всі ці статті витрати повинні бути включені в кошторис. Так само кошторис проекту повинен містити наступний розрахунок:

Прихід-Витрата = Прибуток, де:

Прихід - кошти, що надійшли на рахунок підприємства;

Витрати - всі витрати згідно таблиці (можливо необхідно буде включити в список і додаткові статті витрат);

Прибуток розраховується виходячи з вищевказаної формули.

Якщо підсумкове число буде позитивним, підприємець рухається в правильному напрямку, і інтернет-магазин, згідно з розрахунків, буде приносити прибуток.

Якщо ж прибуток вийде як негативне число, підприємцю необхідно буде переглянути бізнес-план інтернет-магазину і виявити пункт, за яким витрати можна скоротити не на шкоду якості.

Термін окупності інтернет-магазину буде залежати від його розмірів первісних вкладень, спрямованості, націнки і т. д.

Розрахувати окупність до старту інтернет-магазину підприємцю допоможе статистика. Можна використовувати статистичні дані з інтернету або ж скористатися послугами маркетингових компаній.

Для того, щоб скласти приблизний графік окупності підприємець повинен враховувати наступні параметри:

 • середній відсоток конверсії в даній області;
 • середню відвідуваність сайту інтернет-магазину;
 • середній чек;
 • стартові та щомісячні витрати.

Згодом підприємець замінить середньостатистичні дані реальними цифрами, отриманими в ході аналізу роботи свого інтернет-магазину, для того щоб план окупності інтернет-магазину був максимально наближений до реальності.

Важливим пунктом для підприємця буде складання графіка запуску проекту інтернет-магазину. Перш за все він дозволить власнику бізнесу контролювати весь процес.

Приблизний графік запуску проекту

Дія згідно з графіком Графік робіт (потижнево)
Реєстрація в держорганах Тиж.1-3      
Купівля домену Тиж.1-3      
Купівля хостингу Тиж.1-3      
Розробка Інтернет-магазину   Тиж.4-5    
Налаштування та установка домену, хостингу, Інтернет-магазину   Тиж.4-5    
Додавання товарів     Тиж.6-7  
Дизайн магазину     Тиж.6-7  
Отримання дозволів       Тиж.8-9
Рекламні акції       Тиж.8-9
Витрати за період (всього: гроші \ час) Сума тиж.1-3 Сума тиж.4-5 Сума тиж.6-7 Сума тиж.8-9

Оцінка ризиків

Обов'язковий пункт в будь-якому бізнес-плані. До ризиків інтернет-магазину можна віднести:

 • можливі повернення;
 • зміна цінової політики постачальником;
 • зрив термінів поставки;
 • актуальність товару;
 • поломка обладнання і як наслідок неможливість отримання оплати від покупців;
 • надання постачальником партії товару неналежної якості та т. д.

Важливо: Пам'ятайте, що ви можете самостійно скласти бізнес-план саме для свого бізнесу. Для цього прочитайте статті:

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити