Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Офшор – що це таке, найпопулярніші офшорні зони світу + 6 цікавих схем використання офшорів

Останнє оновлення: Субота, 10 лютого 2024 Автор: Андрій Конотопський
Зміст[Сховати]

Офшор

 Офшор – це країна чи певний регіон з вигідними умовами ведення бізнесу, серед яких низькі податки або їх відсутність, спрощена форма звітності, приховування реальних власників бізнесу, пільговий валютний і митний режим. У цій статті розглянемо основні терміни і визначення, схеми використання офшорів, розповімо, як вибрати офшорну зону, як регулюється їх діяльність, розглянемо плюси і мінуси.

З 90-х років багаті українців вивели в офшори суму рівну 75% національного доходу нашої країни. За даними аналітиків Національного бюро економічних досліджень США за кордоном наші співвітчизники зберігають більше трильйона доларів (близько 25 трильйонів грн). Українські аналітики оцінюють зарубіжні активи заможних жителів нашої країни трохи скромніше — від 800 мільярдів до трильйона доларів.

У 2017 році фахівці провели дослідження і поставили нашу країну на п'яте місце в списку головних інвесторів в офшори.

Слово "офшор" ми постійно чуємо з екранів телевізорів. Воно стало часто звучати у випусках новин, починаючи з 2014 року. Тоді про деофшоризацію економіки не говорив тільки ледачий. У розумінні багатьох офшори — щось недобре і протизаконне, такий собі таємний промисел олігархів. Але чи так це? Розберемося в статті.

Терміни та визначення

Дослівно термін "офшор" можна перевести як "поза берегом". Він походить від англійської offshore. Вживати цей термін у світі почали з 50-х років минулого століття, в побут українцям він увійшов тільки в 90-ті.

Великий тлумачний словник під редакцією С. А. Кузнєцова розуміє під цим терміном територію держави, де надають значні податкові пільги при проведенні фінансових операцій.

Офшор простими словами

Суть в тому, що ви виводите кошти за кордон, економите на податках, оскільки не ділитеся з державою, і приховуєте свою роботу від держорганів. В деяких зонах бонусом є швидке оформлення громадянства.

Офшором також називають компанію, що працює в одній країні, а офіційно зареєстрована в іншій. Приміром, якщо вона веде діяльність в Україні, а зареєстрована в Швейцарії.

Власники фірм переводять бізнес за кордон з двох причин: щоб піти від податків і убезпечити свою справу. Найчастіше гроші в офшори виводять великі гравці ринку, чиї податки становлять значні суми.

Як це працює?

Припустимо, ви вирішили займатися бізнесом в Україні. Ви зобов'язані платити 20% — податок на прибуток. Але якщо ви зареєструєте свою фірму, наприклад, в Панамі, платити ці гроші не доведеться. Приваблива пропозиція, погодьтеся. Зрозуміло, що від витрат на утримання компанії, на зарплату персоналу, ресурси, обладнання і т. д. вас ніхто не звільнить. Але якщо обороти значні, 20% — досить великі гроші, і не кожен захоче віддавати їх державі.

Що таке офшорні рахунки?

Рахунки, відкриті в закордонних банках нерезидентом (людиною, яка не має громадянства цієї країни, але працює в ній як підприємець), називають офшорними. По суті вони нічим не відрізняються від звичних рахунків в українських банках — так само служать для зберігання, накопичення і виведення грошей.

Зручність в тому, що ви проводите операції з грошима без контролю з боку держави, ризику втратити кошти і оприлюднити відомості про свій фінансовий стан.

Які банки називають офшорними?

Офшорним банком називають кредитну організацію, яка зареєстрована і працює на території офшор-зони. Вони бувають двох видів. До першого відносять філії великих світових банків. Наприклад, National Westminster Bank, Barclays Bank. Їхні клієнти - зареєстровані в офшорних зонах компанії та приватні особи, які хочуть відкрити рахунки за кордоном. Для останніх передбачено такий сервіс, як Private banking — індивідуальне обслуговування для дуже заможних клієнтів.

Другий вид — створені самими бізнесменами що називається для себе. На Сейшелах і Багамських островах для цього потрібно отримати ліцензію і відкрити кореспондентський рахунок в іншому банку.

Ось у чому плюси створення банку в офшорній зоні:

 • доступ до міжнародних фінансових потоків і ринку міжнародного кредитування;
 • можливість забезпечувати будь-якою валютою зовнішні операції своєї компанії;
 • розширення спектру банківських послуг для свого бізнесу (користуйтеся номінальним сервісом, коли за реального керівника всі операції проводить представник, робіть перекази в валюті, не думаючи про її купівлю за невигідним курсом, платите меншу комісію, ніж у банках України, відкривати анонімні рахунки);
 • пільги (потрібно один раз заплатити реєстраційний збір, щороку вносити ліцензійний збір і невеликий податок на прибуток);
 • простота регулювання (немає необхідності купувати казначейські зобов'язання нацбанку, стежити за розміром ключової ставки, тримати ліміти резервів);
 • безпечне зберігання власних коштів (анонімність рахунку гарантує, що ваші активи не будуть виявлені українськими наглядовими органами).

Загальними рисами для обох видів банків є обслуговування тільки іноземних клієнтів і заборона на операції з резидентами країни.

Офшорна зона

Її називають і податковою гаванню, і податковим притулком, і фінансовим раєм. Суть одна: це територія з пільговим податковим режимом для іноземців. Умови скрізь різні. Десь зарубіжних бізнесменів зовсім звільняють від податків, десь встановлюють мінімальну ставку.

Офшорною зоною може бути як вся країна, так і окрема її територія. Як правило, там розвинена інфраструктура: іноземний бізнесмен може вибрати з сотень банків, працюють філії міжнародних трастових і страхових організацій, бізнес-центри, офшорні операції обслуговують фінансисти, аудитори, бухгалтери, функціонує транспортна мережа. Віп-клієнти (люди, чий капітал вище встановленої банком планки) можуть розраховувати на private banking – це цілодобова підтримка українською мовою, розробка стратегії вкладення коштів на підставі побажань клієнта та інші послуги.

Для самої держави залучення іноземців вигідно тим, що в місцеву економіку йде постійний потік іноземних інвестицій. Це дозволяє зміцнювати фінансову систему, розвивати бізнес і т. д. зокрема, Кіпр отримав за останні 15 років 4,3 млрд. доларів. Гроші пішли на розвиток туристичного бізнесу – будівництво десятків готелів, розвиток енергетики та охорони здоров'я.

Офшорні операції

Незважаючи на наліт незаконності, який має цей термін, під ним розуміють цілком легальні операції, які проводять компанії та особи, зареєстровані в офшорних зонах. Не порушуючи закон, вони мінімізують витрати на податки, планують бюджет, інвестують в місцеву економіку, купують і продають нерухомість, реєструють офшорні компанії, відкривають нові рахунки і т. д.

Офшорні центри

В бізнес-середовищі цей термін — синонім офшорної зони. Можливо, ви чули іншу назву - tax haven. Відмінними рисами офшорних центрів або зон є те, що гроші українських підприємців і приватних осіб не лежать там без руху. Вони працюють. Найчастіше їх інвестують у високоприбуткові галузі.

В Європі - це купівля і перепродаж нерухомості. Наприклад, у Британії підрахували, що на долю припадає кожна п'ята угода з майном. Вартість купленої нашими співвітчизниками нерухомості оцінили в 880 млн фунтів.

На Кіпрі вкладаються в приватизацію державних підприємств і інвестують в Кіпрський науково-технологічний парк.

Офшорна компанія

Якщо ви зареєстрували свій бізнес за межами країни, де живете і мають намір вести справи, а вашою метою є вихід з-під контролю держави і економія на витратах, вітаємо, ви — власник офшорної компанії.

Їх створюють з кількох причин. Розберемо їх з прикладами:

 • мінімізація податків. Бізнесмен з України відкриває офшорну компанію, а потім, вже в Україні, створює разом з цією юрособою спільну фірму. Вигода в тому, що під видом вкладу в статутний капітал можна ввозити в нашу країну обладнання з-за кордону, яка не обкладається митом. Так працюють BMW або General Motors;
 • приховування інформації про справжнього власника компанії. Приміром, український підприємець відкриває офшорну компанію, яка купує акції підприємства на території України і стає його власником. Конкурентам і рейдерам буде складно дізнатися ім'я справжнього власника;
 • захист капіталу. В Україні при банкрутстві у бізнесмена можуть забрати фірму в рахунок боргу, заарештувати рахунки, вилучити гроші, що зберігаються на них. Якщо кошти лежать в офшорному банку, зробити це неможливо – вклади охороняються державою, на території якого розташована офшор-зона.

Офшорна діяльність

Під офшорною діяльністю розуміють операції на території офшорної зони. Це введення в офшори своїх грошей, операції з ними, а також виведення коштів.

За даними бюро економічних досліджень NBER, оприлюдненими в кінці 2017 року, в офшорах зберігається близько 8% коштів багатих людей з усього світу. Ця сума дорівнює 10% світового ВВП.

Офшорна система

Офшорна система - якийсь загальний термін, що об'єднує іноземних інвесторів, представників офшорних зон, банки, операції з грошима. Іншими словами, це механізм по догляду від податкового тягаря.

З ним борються національні уряди і міжнародні економічні компанії. Навіщо їм це? Офшорні зони - це просто їх конкуренти в боротьбі за розміщення капіталу та отримання податків. Цілком природно, що власник бізнесу вибере країну, яка пропонує просту схему реєстрації та зручні умови роботи, ніж залишиться у своїй державі, де витратить набагато більше часу, нервів і грошей.

По суті, ми бачимо подвійні стандарти: країни заохочують створення офшорних зон у себе, але забороняють бізнесменам використовувати той же механізм за кордоном.

Читайте також: Бізнес в гаражі – ТОП-45 ідей

Історія виникнення офшорних зон

Подібні схеми старі як світ. Ще в Стародавній Греції ділки, незадоволені високими зборами за провезення товарів і прибуток з продажів, проводили угоди в так званих зонах вільної торгівлі. Як правило, ними були острови - справжні прихистки для контрабандистів і заповзятливих торговців. Там бажаючі могли укласти угоду, нічого не віддаючи в казну.

Працювали такі схеми і на території нашої держави. Данина, яку збирали місцеві старости з ремісників, купців, заможних селян, часом була непосильним тягарем. Щоб не платити її, торгувати стали за межами рідних поселень, на нейтральній території. Формально ніхто зі старост не міг обкласти даниною таку угоду.

Для США офшорна історія почалася в 18 столітті. Намагаючись піти від високих податків, встановлених Англією, торговці вели діяльність через Латинську Америку.

Сам термін офшор став використовуватися з 50-х років 20 століття. Він з'явився в США завдяки публікації в пресі про компанії, яка перевезла офіс в іншу країну, щоб уникнути пильної уваги з боку американської влади.

У Україні це поняття прийшло в 1991-му, коли з'явився офіс компанії зі Швейцарії Riggs Walmet Group. Вона стала першою фірмою, що пропонує зареєструвати бізнес в безподатковій зоні. Тоді це коштувало 5000 $ - на ті часи - величезні гроші.

Схеми використання офшорів

Зараз їх налічуються десятки. Коротко розповімо про декілька найцікавіших.

Схема #1: Експорт

У цій схемі офшорна компанія є посередником між виробником з України та іноземним покупцем товару. Щоб оцінити вигоду, розглянемо варіант, при якому продавець-посередник не є офшорною компанією і платить податки в Україні.

Виробник встановив ціну на товар 500 у.е. Продавець зробив націнку до 600 у.е. Іноземний покупець заплатив йому 600 у.е., у результаті продавець отримав прибуток: 100 у.е. мінус 20% податку = 80 у.е.

Тепер той самий варіант, тільки продавець – офшорна компанія. Прибуток складе не 80 у. е., а 100 у. е., оскільки податки платити не доведеться.

Схема #2: Залучення агентів

Перевага цієї схеми в тому, що з боку вона виглядає, як звичайна міжнародна угода, яка не має відношення до офшорних. Цей варіант підходить тим, хто не хоче "світити" назву своєї офшорної фірми.

Припустимо, у вас є офшорна компанія і ви хочете укласти угоду з українським підприємством – закупити у нього ліс і продати його іноземному покупцеві. Українська компанія в принципі згодна на угоду, але не хоче ризикувати і попастися на співпраці з офшорною фірмою. Та й ви особливо не бажаєте світитися в договорах та інших документах. Тоді ви підписуєте договір з фірмою з Великобританії – вона виступає в якості агента за невелику винагороду, зазвичай це 5-6%.

За документами контрагентом українського підприємства виступає якась британська фірма (вона ж і звітує перед британськими податківцями), а насправді угоду проводите ви. Переваги для офшорної компанії – нульовий податок, не потрібна звітність. Вигода для британської компанії – отримання винагороди. Податків з прибутку вона також не платить, за законами Великобританії вона повинна заплатити податок тільки з агентської винагороди.

Схема #3: Карта, прив'язана до офшорного рахунку

Виводити гроші з рахунків можна за допомогою прив'язаної карти. Вона також може бути анонімною, як і рахунок. Навіть якщо картка не анонімна, дані власника не передають нікому.

Сенс схеми в тому, що ви переводите отримані від контрагентів гроші зі свого рахунку на карту і використовуєте її для особистих цілей у будь-якому місті світу (як правило, карти міжнародні).

Комісії з карт офшорних банків - фіксовані, а не відсотки від суми операції. Це робить вигідними перекази великих сум грошей.

Схема #4: Будівництво

Офшорна компанія укладає договір підряду на зведення спорткомплексу. Ціна питання – 100 тис. доларів. На паперах ошфорна компанія виступає генпідрядником. В якості субпідрядника вона наймає українську фірму, яка за фактом виконує всі роботи. За договором субпідряду іноземна компанія повинна виплатити українській 50 тис. доларів.

Замовник переводить генпідряднику 100 тис. доларів. Податків з цієї суми офшорна компанія не платить. Вона, в свою чергу, переводить 50 тис. доларів субпідряднику - на роботи, обладнання, матеріали і т. д.

У цій схемі і офшор, і українська компанія часто належать одній особі. Замість того, щоб договір підряду укладала українська компанія безпосередньо із замовником, вводиться проміжна ланка – офшорна фірма, яка збирає прибуток і не платити з ного податки.

Якби генпідрядником відразу виступила українська компанія, вона отримала 100 тис. доларів мінус 20% податку = 80 тис. доларів. А в схемі з використанням офшору загальний прибуток склав: 50 тис. доларів (що осіли на рахунку офшору і неоподатковуваних) плюс 40 тис. доларів (50 тис. доларів, отриманих субпідрядником, за мінусом 20% податку) - 90 тис. доларів.

Схема #5: Послуги

Ви виводите гроші під виглядом оплати за будь-яку послугу. Перерахувати гроші на офшорний рахунок можна за договором про надання послуг, що уникнути косих поглядів податківців. На практиці дуже складно перевірити, чи була вона надана насправді.

Припустимо, ви – власник офшорної компанії на Кіпрі, яка займається IT-розробками, а також організації в Україні, основний вид діяльності якої – аудит. Щоб легально вивести гроші зі своєї української компанії на рахунок кіпрської, ви укладаєте договір надання послуг. Виконавцем по ньому виступає кіпрська офшорна компанія. Наприклад, предметом договору може бути технічне обслуговування аудиторської програми для ПК. Вартість послуги – 1 млн грн.

Ви перераховуєте цю суму на рахунок компанії на Кіпрі. З боку угода виглядає законною, незважаючи на те, що за фактом ніякі послуги надані не були.

Цю схему застосовують, якщо власник фірми хоче вивести свої гроші за кордон і заховати їх в офшорі. Наприклад, якщо він заборгував кредиторам, і його рахунки можуть в будь-який момент заарештувати.

Схема #6: Виплата кредиту

Це одна з найпростіших схем. Ви виводите гроші в офшор під виглядом виплати позики. Для цього ви залучаєте партнерів по бізнесу, можливо, когось із родичів, які щомісяця перераховують суми на ваш офшорний рахунок. Щоб уникнути претензій податкової, можна скласти розписку нібито про отримання позики.

Таким чином ви можете поступово виводити свої гроші за кордон. Наприклад, якщо у ваших планах вивести за кордон за рік суму 12 млн грн., складіть договір позики, за яким ви є кредитором, а українська компанія (або ваша належить другу чи родичу) – позичальником. Сума позики може скласти 11 млн, ще 1 – відсотки. Визначте графік платежів, за яким відбуватимуться виплати – наприклад, по 1 млн.грн на місяць.

Ця схема застосовується, якщо власник грошей побоюється за їх безпеку в Україні. Причиною можуть бути нападки рейдерів, вимоги кредиторів і т. д.

Категорії офшорних зон

Офшор-зони діляться на групи за кількома критеріями. Одна з класифікацій — за територіальною ознакою:

 • офшори в Європі — Андорра, Люксембург, Мальта;
 • острови — Карибський басейн, острови Тихого та Індійського океанів;
 • адміністративні регіони — Калмикія, Панама.

Є ще один поділ:

 • країни і острови - вільні економічні зони. До них відносяться Сейшели, Багами та ін. Цю категорію відрізняє недостатньо розвинена економіка і політична стабільність. Влада не примушують іноземних бізнесменів звітувати про прибуток, а податок замінює щорічний збір, який не залежить від обороту і виручки;

 • держави з двійковою формою підприємництва. Це Люксембург, Швейцарія, Кіпр. У них можуть працювати офшорні і так звані оншорні фірми — які працюють за звичайною податковою ставкою. Від податків вас звільнять повністю або частково, проте звітувати про прибуток доведеться. Цю категорію відрізняє значний контроль з боку місцевої влади.

Читайте також: Що таке тімбілдінг (командоутворення): ідеї та сценарії

Найпопулярніші офшорні зони світу

Якщо вам потрібен високий рівень конфіденційності — ласкаво просимо в Беліз. Це країна в Карибському морі, в двох годинах льоту від Майамі. Офшорна компанія може займатися в цій державі будь-якою діяльністю, крім купівлі-продажу нерухомості та угодами з резидентами.

Сейшели — класична офшорна зона. Це острови в Індійському океані. За негласною статистикою, офшори там купують до тисячі бізнесменів на місяць. Для реєстрації компанії вам потрібен тільки паспорт. Володіти нерухомістю вам не дозволять, в іншому — повна свобода. Додатковий плюс в тому, що все майно будь-якої компанії, оформленої на Сейшелах, захищене від зазіхань іноземних держав. Тобто за борги, накопичені в Україні, заарештувати його не зможуть.

Британські Віргінські острови знаходяться в Карибському морі, неподалік від Пуерто Ріко. Історично це одна з перших офшор-зон. Зараз там зареєстровані близько 40% всіх офшорних компаній світу. Для оформлення потрібен тільки один акціонер і один директор (це може бути одна і та ж людина), звітувати перед державою ніхто не зобов'язує. Є цікава умова. У назві офшорних компаній не повинно бути нічого, що відсилає до британської корони, уряду і міністерствам.

Незважаючи на те, що Сінгапур в повному сенсі слова не є офшорною зоною, багато бізнесменів вибирають саме цю азійську державу для відкриття бізнесу. І ось чому. Зареєструвати фірму там можна за пару днів. Сінгапур — один зі світових фінансових центрів, через нього проходять величезні потоки капіталу, а значить, можна розраховувати на вдалу в фінансовому плані угоду. У 2014 році Сінгапур назвали країною №1 по простоті ведення бізнесу (Doing Business Report by the World Bank). Ви можете претендувати на пільгову податкову ставку.

Гонконг, острів в Південно-Східній Азії, — відмінне місце для тих, кому не до душі податки. Тут іноземні бізнесмени від них звільнені. Але для роботи ви повинні мати представника, що живе в Гонконзі. Він буде займатися веденням звітності і зберігати дані про керівництво вашої компанії.

Якщо ви хочете зареєструвати бізнес в Європі, зверніть увагу на Кіпр. На цьому острові найнижчі податкові ставки у всій Європі - 12,5%. Купивши офшор на Кіпрі, ви станете власником повноцінної європейської компанії, що зрадить вашому бізнесу статусність. Однак є деякі обмеження. Мінімальний статутний капітал — 1700 євро. Якщо ви збираєтеся займатися страхуванням, фінансовими операціями, надавати банківські послуги, доведеться отримувати дозвіл.

Порівняльна таблиця характеристик офшорних зон

Порівняємо умови, які пропонують класичні офшорні зони.

  Панама Беліз Сейшели Британські острови
Податок    Податків немає, тільки щорічний фіксований збір  Компанія може 20 років не платити податки
Особливості реєстрації  Потрібні 3 особи: глава компанії, скарбник і секретар  Необхідний мінімум один директор і акціонер (це може бути одна людина)
Термін реєстрації компанії  2-4 тижні 1-3 тижні 2-3 тижні 2-4 тижні
Вимоги до статутного капіталу 10000$   5 000$  50000$
 Звітність Потрібні звіти за підсумком зборів акціонерів Немає вимог до звітності  Немає вимог до звітності, але потрібно зберігати протоколи зборів акціонерів Немає вимог до звітності
 Конфіденційність Відомості знаходяться у вільному доступі, але можна вибрати послугу номінального управління  Всі дані зберігаються у реєстраційного агента, який гарантує анонімність   Відомості знаходяться у вільному доступі
 Обмеження У назві не можна використовувати слова, які вказують на певний вид бізнесу Не можна залучати до роботи компанії резидентів країни Не можна залучати до роботи компанії резидентів країни, заборонено володіти нерухомістю  -

Де умови краще?

У кожної офшорної зони свої умови. Не можна категорично сказати, де вони краще або гірше. Це залежить від ваших цілей. Якщо ви хочете взагалі піти від податків, вибирайте класичні офшорні юрисдикції, якщо обороти не такі великі, і головне для вас — захистити свої активи, робіть вибір на користь мидшоров — країн з частково офшорним законодавством. До них можна віднести Кіпр.

У 2017 році найпопулярнішою офшорною зоною став Кіпр. Туди направили 30% прямих інвестицій. Тільки в минулому році вкладення склали більше 15 мільярдів доларів.

Як вибрати офшорну зону?

Острівні офшор-зони більш популярні. Це пов'язано з усталеною думкою про те, що острови не зачіпають економічні та політичні кризи, так як вони віддалені від материка.

Але якщо у ваших планах — не просто зберігання коштів на офшорних рахунках, а їх подальший вивід і реалізація, острови вам не підійдуть. Вся торгівля ведеться на материку, і немає ніякого сенсу реєструвати компанію на іншому кінці світу і виводити туди гроші, щоб потім вести справи на континенті.

Якщо вам важлива швидкість розрахунків, враховуйте часовий пояс, в якому розташована офшорна зона. Відмінним варіантом стануть Британські Віргінські острови. Різниця з Киевом – мінус 7 годин. Гроші, які ви відправите з Києву в 10 ранку, прийдуть на рахунок банку на Віргінських островах приблизно о 7 годині ранку того ж дня. О 9 годині, коли відкриються банки, ви вже зможете використовувати кошти.

П'ять головних параметрів офшору

Доктор Ян Ван Конінгсвельд (T. J van Koningsveld) виділив 5 основних критеріїв класичного офшору:

 • немає непрямих податків, однак компанії повинні сплачувати щорічний збір до бюджету;
 • діють спеціальні корпоративні закони та постанови;
 • компанії можуть не мати власного фізичного офісу, персоналу, але вони зобов'язані користуватися послугами зареєстрованого агента і мати адресу реєстрації офісу;
 • компанія управляється співробітником місцевого трасту або юридичної компанії;
 • є інструменти дозволяють підвищити конфіденційність бізнесу (наприклад, закриті реєстри, акції на пред'явника).

Потрібно відзначити, що єдиної для всіх класифікації офшорів немає. Наприклад, МВФ вважає офшорами країни або регіони, де Фінансові послуги надаються нерезидентам в обсягах перевищують обсяг фінансових послуг, що надаються для резидентів.

Рейтинг податкових притулків 2024 року від Tax Justice Network's

У ТОП-10 країн і регіонів, які активно допомагають транснаціональним корпораціям знизити фіскальне навантаження, потрапили:

 • Британські Віргінські острови (заморські території Великобританії);
 • Кайманові острови (заморські території Великобританії);
 • Бермудські острови (заморські території Великобританії);
 • Нідерланди;
 • Швейцарія;
 • Люксембург;
 • Гонконг;
 • Джерсі (коронне володіння Великобританії);
 • Сінгапур;
 • Об'єднані Арабські Емірати.

Як відзначають експерти порталу Tax Justice Network's, клуб багатих країн, які якраз створюють глобальні правила корпоративного оподаткування, відповідальні за більш ніж 2/3 всіх податкових зловживань у світі. За їхніми підрахунками втрати корпоративного податку за рахунок використання податкових схем становлять близько $245 млрд.щорічно. Причому британське Джерсі і нідерландське Аруба відповідальні за 29% всіх зловживань. Подібний розклад знижує рівень довіри до ОЕСР. Адже саме 68% всіх використаних рішень щодо оптимізації податків стосується країн-учасників організації економічного співробітництва та розвитку, а також їх залежних територій.

Плюси і мінуси офшорів

Захист від рейдерських атак, настирливих перевіряючих з держорганів, відхід від звітності та виплати податків - саме за цим багато бізнесменів йдуть в офшори. Вони впевнені, що, переказуючи гроші на рахунки за кордон, купують 100% гарантію їх збереження. Нечисті на руку політики прагнуть за кордон, щоб приховати свої доходи від сторонніх очей. Але чи все так безхмарно? Розглянемо плюси і мінуси офшорів.

До переваг відносять:

 • просту реєстрацію фірми — збираєте мінімальний пакет документів, знімаєте простенький офіс, і ви — власник офшорної компанії;
 • відхід від податків;
 • мінімальна звітність або її відсутність;
 • вихід на міжнародний ринок;
 • можливість керувати бізнесом віддалено;
 • захист активів від рейдерів і конкурентів (якщо директором по паперів буде резидент зарубіжної країни, недоброзичливці просто не знайдуть вашу компанію);
 • анонімність.

Серед недоліків виділяють:

 • ризик позбутися преференцій на батьківщині через співпрацю з офшорним бізнесом;
 • підвищена увага наглядових органів при неписьменній роботі;
 • погіршення репутації - багато великих компаній відмовляються працювати з фірмами, що ведуть підпільну діяльність.

Читайте також: Бізнес-план хостелу з розрахунками: як відкрити хостел

Як регулюється діяльність офшорних зон?

Спочатку розберемося, як ця сфера регулюється в світі. Діє кілька великих програм, створених для виявлення кримінальних компаній і їх грошових махінацій. Наприклад, Інтерпол тримає зв'язок зі світовими банками і відстежує особливо великі транзакції. Ця ж організація займається розслідуванням економічних злочинів в глобальному масштабі.

Крім того, діяльність офшор-зон регулює група розробки фінансових заходів по боротьбі з відмиванням грошей (ФАТФ). Вона бореться з відмиванням кримінальних доходів і фінансуванням тероризму через офшори. До неї входять представники понад 30 країн.

Організація економічного розвитку і співробітництва (ОЕСР) створена для координації економічної політики різних країн. Вона контролює системи оподаткування офшорних зон і моніторить закони в цій сфері.

Безпосередньо банківську сферу регулює Міжнародна асоціація професійних офіцерів безпеки банків. Організація країн ЄС по боротьбі з комерційною злочинністю об'єднує 49 країн, які обмінюються між собою інформацією про економічні злочини. Також існує офшорна група з банківського контролю. Вона організовує співпрацю між країнами, щоб боротися з відмиванням грошей в офшор-зонах.

Що стосується України, то щодо офшорів існують суперечливі думки. Ряд політиків вважає, що за кордоном зберігають виключно кримінальні кошти і таке явище, як офшори, потрібно викорінити. Інші пропонують боротися тільки з шахраями, а сумлінних бізнесменів залишити в спокої. Згоди в цьому питанні поки немає.

Часті питання

Незважаючи на те, що про офшори багато говорять, ця сфера залишається досить туманною для пересічних бізнесменів. Відповімо на часто виникаючі питання.

Відкрити офшор самому або купити готовий?

Вибираючи між створенням і покупкою, враховуйте свої плани. Якщо ви дійсно збираєтеся вести масштабну діяльність і передчуваєте мільйонні обороти, створюйте компанію самому. Реєструючи бізнес з нуля, ви можете самі вибрати напрямок діяльності, придумати назву.

Якщо ж вам потрібна фірма для переказу коштів або ви обмежені в часі, розглянете варіант покупки вже готової компанії. Купити офшор можна за день. Плюс в тому, що ви можете стати власником фірми, вже зарекомендувала себе на ринку.

Чи обов'язково бути мільйонером?

Поширена думка, що офшори мають тільки люди із захмарним станом. Це не так. Дійсно, є держави, де нічого робити людині з капіталом менше мільйона доларів, але їх не так багато.

Деякі офшорні банки, наприклад, на Кіпрі, дозволяють вкласти 100.000 доларів і навіть 1500 в якості мінімального депозиту. Це робить їх доступними для малого та середнього бізнесу, людей, які бажають "заховати" від держави свою спадщину, і т. д.

Як відкрити офшор?

Наведемо приблизну покрокову інструкцію:

 1. Виберіть юрисдикцію. Звертайте увагу на мінімальну планку статутного капіталу, систему оподаткування та інші умови.
 2. Придумайте назву. Воно не повинно збігатися з вже існуючою компанією в офшорній зоні (перевірити це можна по реєстру юросіб на сайті yurhub.com). Також існують обмеження на найменування, які можуть ввести в оману, — "банк", "траст".
 3. Зберіть пакет документів.
 4. Сплатіть мито за реєстрацію, при необхідності — збори та внески.
 5. Зареєструйте свою компанію в реєстрі і отримаєте статус юрособи.
 6. Відкрити рахунок.

Щоб відкрити офшор, знадобляться:

 • Статут компанії. Він містить вид діяльності юрособи та правила її роботи. Підписати статут повинні всі засновники. Підписи потрібно завірити у нотаріуса.
 • Договір про відкриття фірми. В ньому розподіляються частки між засновниками, вказується форма управління, правила обліку фінансів, особливості корпоративних відносин усередині компанії.
 • Наказ про призначення керівника. Це може бути номінальний або реальний директор. У наказі зазначається ПІБ та офіційна посада.

Може знадобитися ліцензія. Але вона потрібна не всім компаніям. Наприклад, в Белізі без неї не можна займатися страховою і банківською діяльністю.

Підготовлені документи потрібно або передати агенту, який займається реєстрацією компанії, або направити безпосередньо в держреєстр офшорної зони. У кожній країні цей держорган називається по-різному. Наприклад, в Панамі це регістр підприємств Панами. Документи там розглядають протягом двох днів.

Після завершення реєстрації вам видадуть пакет документів:

 • сертифікат про інкорпорацію;
 • статут і установчий договір з апостилем (апостиль необхідно проставити, якщо ви збираєтеся використовувати ці документи за межами офшорної зони);
 • виписка з реєстру юросіб;
 • резолюції на випуск акцій і генеральної довіреності.

Що стосується мит і внесків, їх розмір залежить від офшорної зони. Реєструючи компанію в Белізі, потрібно тільки оплатити статутний капітал (причому підтвердження оплати не потрібно), ніяких зборів не передбачено. А в Панамі крім оплати статутного капіталу потрібно буде щорічно вносити мито – 300 USD. На Кіпрі передбачений гербовий збір – 80 євро. Цю суму потрібно буде платити за кожну угоду з майном.

Скільки це коштує?

Ціна залежить від компанії, що надає посередницькі послуги, і конкретної юрисдикції. Щоб відкрити офшорну компанію на Британських Віргінських островах, доведеться викласти 750 євро і більше. Для Греції, Іспанії, Нідерландів, Данії, Австрії та Ліхтенштейну розцінки більше — 14000 євро. Офшор в Белізі і на Кіпрі обійдеться в 2500 євро, в Панамі - в 3500 євро.

Що таке деофшоризація, і для чого вона потрібна?

Говорячи простою мовою, деофшоризація — це повернення під контроль України капіталів і вкладень з-за кордону. Це потрібно для поповнення підтримки економіки. Для цього на вищому рівні пишуть закони про оподаткування доходу зарубіжних фірм, що працюють в Україні.

Користь чи шкоду завдають Україні офшори?

Основа будь-якої економіки — податки. Їх платять усі-громадяни, приватні підприємці, компанії. Завдяки цьому поповнюється бюджет держави, реалізуються соціальні програми для молодих та багатодітних сімей, виплачуються зарплати бюджетникам, пенсії і т. д.

Коли створюється офшорна компанія, держава втрачає 20% податків, які вона могла б платити в казну. Звичайно, користі для нашої країни від офшорів ніякої, а шкода — тільки в недоотриманні прибутку.

Чи легальний цей механізм?

У розумінні багатьох офшори пов'язані з чимось кримінальним. Але це далеко не завжди так. Наявність у вас компанії, зареєстрованої в Панамі або на Сейшелах ще не робить вас злочинцем. Однак через велику кількість податкових послаблень і високо рівня анонімності офшорні рахунки і фірми часто використовують для відмивання грошей, отриманих незаконним шляхом. Якщо ваші доходи легальні — боятися нічого.

Чому ж держави так яро борються з офшорною системою, якщо нічого погано в ній, по суті, немає? Боротьба йде не з офшорами як такими, а з пов'язаними з ними зловживаннями. Ви дійсно можете потрапити під гарячу руку і опинитися під санкціями — це обмеження угод, постійні перевірки, проблеми з контрагентами на батьківщині. Наприклад, вас не допустять ні до однієї держзакупівлі, якщо бізнес зареєстрований в офшорній зоні.

Використання офшорного банку можна порівняти з покупкою товару в закордонному інтернет-магазині: ніхто вам цього не заборонить, поки ви не почнете скуповувати величезні партії для збуту без податків.

Де і як купити "готовий офшор"?

Це робиться через посередників. Спочатку ви вибираєте юрисдикцію, потім виходите на зв'язок з представником компанії, яка надає допомогу в реєстрації. Таких пропозицій безліч в Інтернеті, але довіряти варто тільки перевіреним гравцям ринку. Краще купувати офшор, що називається, по знайомству або відгуками партнерів.

Від вас буде потрібно виплата винагороди посереднику, пакет документів і візит на зустріч з представником офшорної зони. Перед покупкою переконайтеся, що вам не пропонують офшор із забороненого списку Мінфіну.

Звертаючись до послуг фірми-посередника, будьте уважні і дивіться, які саме послуги вам пропонує. Якщо це тільки консультація без продажу готового офшору – не витрачайте час.

Чи необхідно для оформлення офшорної компанії відвідувати вільну економічну зону?

Особисто бути присутнім при реєстрації офшорної компанії не потрібно. Достатньо направити в країну свого представника, який має право підписувати юридично важливі папери. В його завдання буде входити оренда офісу, відкриття рахунку, переговори з представниками офшорної зони. До речі, на переговори краще прийти зі своїм юристом, який розбирається в міжнародному праві. З собою у представника повинні бути всі необхідні документи. Це відомості про директорів і акціонерів компанії, папери про призначення директорів, декларації, довіреності.

Є й інший варіант. Ви можете зустрітися з представником офшорного банку країни, що цікавить вас, нікуди не виїжджаючи, - прямо в Україні. І в тому, і в іншому випадку вам належить інтерв'ю, на якому потрібно буде розповісти про себе, свій бізнес, його специфіку, передбачуваних оборотах. Банк обов'язково поцікавиться, хто числиться в списку ваших партнерів, куди ви відвантажуєте товар, які угоди провели за останній час.

Що таке Offshore money?

В інтернеті можна зустріти оголошення про заробіток через компанію ТОВ "Офшор Мані". Це всього лише шахраї, які пропонують "зберігання" в обмін на невелику комісію. Ви повинні внести пару тисяч грн, а натомість нібито отримаєте на рахунок близько 17 тисяч. Нічого спільного з офшорами ця фірма не має.

Що дає ліквідація ТОВ через офшор?

Ліквідація ТОВ за всіма правилами - досить довга і складна процедура. Якщо у компанії є борги, доведеться виплатити все і відзвітувати перед податковою. Тому багато хто використовує варіант закриття через офшор. По суті, це переоформлення ТОВ на іноземця.

Ви проводите збори засновників і вибираєте один з двох варіантів: продаєте громадянину іноземної держави частину свого капіталу чи надаєте йому частку. Обидва способи абсолютно законні.

Після цього колишні засновники виходять зі складу ТОВ, призначається новий директор. На все йде трохи більше місяця. Якщо слідувати цій схемі, питань у податкової не виникне.

Мінус в тому, що після такої "ліквідації" ТОВ залишиться в реєстрі юридичних осіб. Тому є ризик, що засновники можуть бути притягнуті до відповідальності.

"Офшор" або "оффшор" — як правильно?

Правильно писати це слово з однією ф, незважаючи на те, що в американському оригіналі їх дві - offshore. Офшор з однією Ф з'явився ще в 90-х роках в словнику. Сучасні словники дають таке ж написання.

Однак в інтернеті ви можете зустріти і такий варіант — "оффшор". Воно більше подобається українцям. Про це можна судити по пошуковій видачі — пошуковики видають в 5 разів більше запитів саме на слово "оффшор".

Також зустрічаються такі неправильні варіанти написання цього терміна: авшор, абшор, апшор – так писати неправильно, потрібно писати офшор.

Висновок + відео

Офшори давно стали частиною світової економічної системи, і від цього нікуди не піти. При грамотному використанні вони стануть дієвим інструментом для мінімізації витрат і захисту бізнесу. Діючи незаконно, можна потрапити під серйозні санкції контролюючих органів.

Плюси в тому, що вам надають комфортні умови для підприємницької діяльності, інформація про вашу компанію і її бенефіціарів — під надійним захистом, з-за кордону вас просто не дістануть конкуренти, вам не страшні рейдерські захвати.

Однак, маючи офшорну компанію, ви можете зіткнутися з низьким рівнем довіри з боку контрагентів, вам можуть оголосити бойкот державні компанії, банки.

Очевидно, що демонізувати офшори не варто. Світові країни борються не стільки з ними, скільки з недобросовісними бізнесменами і політиками, що приховують свої нелегальні заробітки. Зараз створюються всі умови для вирішення проблеми криміналізації офшорів. Можливо, в майбутньому цей термін позбудеться свого негативного сенсу.

Читайте також: Бізнес-план інтернет-магазину — як відкрити інтернет-магазин покрокова інструкція

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити