Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Бізнес-план сауни з розрахунками або як відкрити сауну

Останнє оновлення: Понеділок, 05 лютого 2024 Автор: Андрій Конотопський

Бізнес-план сауни

 Приблизні дані:

 • Щомісячний дохід – 99 440 грн.
 • Чистий прибуток – 34 040 грн.
 • Початкові витрати – 386 320 грн.
 • Окупність – від 1 року.

Примітка: Даний бізнес-план, як і всі інші в розділі Бізнес-плани, містить розрахунки середніх цін, які у вашому випадку можуть відрізнятися. Тому рекомендуємо вам робити розрахунки для свого бізнесу індивідуально.

У даній статті ми складемо докладний бізнес-план сауни з розрахунками.

Опис послуги

В даному бізнес-плані розглянута сауна, що надає послуги населенню. Будівля буде орендуватися на тривалий термін. Вона буде розташована в житловому будинку. При цьому потрібно звернути увагу на організаційно-правові аспекти. Сауна повинна відповідати безлічі вимог, а попередньо необхідно буде отримати досить багато дозволів.

Аналіз ринку

Вивчаючи затребуваність бізнесу, потрібно розуміти, що потреби людини в різноманітному дозвіллі багато в чому залежать з його фінансовими можливостями. Так, зараз в країні важкі часи і багатьом людям доводиться нелегко. Хтось скаже, навіщо потрібна сауна, якщо можна помитися вдома? Тут вже питання в іншому. По-перше, сауна або лазня мають ряд лікувально-профілактичних ефектів. По-друге, сьогодні молоді люди все частіше користуються саме такими формами дозвілля. Чому? Їх приваблює неформальна обстановка, обмежене коло осіб.

Якщо говорити про попит на послуги, то сьогодні більшою популярністю серед українців користуються саме сауни, а не лазні. Хоч лазня і є споконвічно традицією. Таке зміщення інтересів відбулося в більшості своїй через "омолодження" споживачів. Сьогодні послугами саун користуються люди у віці від 20 до 45 років. При цьому люблять відвідувати її як жінки, так і чоловіки.

З цільовою категорією визначилися. Тепер потрібно зрозуміти, чи є місце на ринку і яка конкуренція в цьому сегменті. Конкуренція є, як і в будь-якому іншому перспективному виді бізнесу. Згідно з даними, переважна кількість лазень і саун сьогодні припадає на середні і великі підприємства (більше¾). Малим підприємствам належить лише 12% лазень і саун країни.

Виходячи з отриманих даних, можна зробити висновок, що основними конкурентами будуть:

 1. Великі підприємства. У таких випадках зазвичай організація надає широкий спектр послуг. Входять туди і сауни. Вартість в таких закладах зазвичай досить висока. Зате якість надаваних послуг на рівні. Боротися і з такими гігантами можна. Необхідно пропонувати більш вигідні ціни або, можливо, проводити будь-які акції, надавати знижки. Якість при цьому теж має бути високою. Найкраще розташуватися в далі таких великих дозвіллєвих центрів, щоб уникнути прямого зіткнення інтересів.
 2. Дрібні підприємці. Такі організації не охоплюють великий сегмент ринку. Боротися з ними досить легко. Потрібно знайти таке місце, щоб поблизу не було інших саун. Боротися з дрібними фірмами можна і за допомогою реклами. Ціни в даному випадку особливої ролі грати не будуть (в розумних межах, звичайно ж).

Перед тим як створювати свою сауну, необхідно вивчити структуру ринку конкретного міста. Вона може сильно відрізнятися від ситуації навіть в сусідніх регіонах.

Важливо провести грамотне геомаркетинговое дослідження, щоб найбільш достовірно оцінити свої шанси в даній ніші, розробити стратегію.

Потрібно зауважити, що вартість в даній сфері послуг встановлюється досить специфічним чином. Підприємці виходять з конкурентного паритету, тобто ґрунтуються вони на цінах один одного.

Читайте також: Бізнес план шиномонтажу з розрахунками - як відкрити з нуля

SWOT-аналіз

Складаючи бізнес план сауни, необхідно розглянути всілякі фактори, які так чи інакше можуть вплинути не тільки на кількість прибутку, але і взагалі на її наявність. Прийнято розділяти такі фактори на зовнішні і внутрішні. Зовнішні проконтролювати і скорегувати неможливо. Зате їх можна використовувати собі на благо (якщо це можливості) і уникати (якщо це загрози). Отже, до зовнішніх факторів в даному випадку можна віднести:

Можливості:

 • Низький рівень постійних витрат.
 • Підвищення попиту у споживачів на дану послугу.
 • Зростання рівня життя, підвищення актуальності пропозиції.
 • Пропозиція додаткових послуг.

Загрози:

 • Можливе зростання конкуренції.
 • Різка зміна смаків споживачів.
 • Високий рівень конкуренції.
 • Досить серйозні початкові витрати.
 • Високі вимоги до використовуваного приміщення.
 • Досить важкий технологічний процес на початку, пов'язаний з необхідністю перепланування.

 З внутрішніми факторами можна працювати – усувати негативні і посилювати вплив позитивних. До них можна віднести:

Сильні сторони:

 • Відсутність необхідності висококваліфікованого персоналу.
 • Надання якісної послуги.
 • Використання ефективних методів просування.
 • Використання якісних матеріалів, конструкцій.
 • Використання сучасного обладнання.
 • Глибокий аналіз ринку.

Слабкі сторони:

 • Необхідність у самофінансуванні.
 • Відсутність довгострокової стратегії.
 • Відсутність досвіду.
 • Високий рівень ризиків.

Виходячи з виявлених умов роботи, можна зробити висновок, що особливу увагу потрібно приділити:

 1. Підбору приміщення і приведення його у відповідний вигляд.
 2. Розробці стратегії просування.
 3. Розробці спеціальних пропозиці
 4. Вибору якісного обладнання.

Оцінка можливостей

Працювати сауна буде без вихідних. Найбільший наплив спостерігається у вихідні або в другій половині дня. Тому режим роботи буде наступний:

Понеділок 12:00 – 24:00
Вівторок 12:00 – 24:00
Середа 12:00 – 24:00
Четвер 12:00 – 24:00
П'ятниця 12:00 – 24:00
Субота 12:00 – 06:00
Неділя 12:00 – 06:00

Разом: 96 годин на тиждень, близько 411 годин на місяць.

Для роботи буде потрібно 2 адміністратора. Працювати вони будуть 2 через 2. Щоб не наймати прибиральниць, можна передоручити чистку приміщень адміністратору. Так і гроші можна буде заощадити і працівників не наймати багато.

Варто відзначити, що сезонність в даному виді бізнесу є, боротися з нею можна за допомогою системи акцій, знижок. До того ж, у вечірній час люди охочіше йдуть в сауну. Має сенс зробити ціни різними в залежності від часу.

Організаційно-правові аспекти

 1. Організаційно-правова форма – ФОП або ТОВ. Якщо планується продавати алкогольну продукцію, то підійде тільки другий варіант. Природно, для цього знадобиться відповідна ліцензія.
 2. Підприємець може вибрати ССО або ЕНВД. У другому випадку можливі два варіанти — УСН «Доходи» 6% або ССО «Доходи мінус витрати» 6-15%.
 3. Для прийому оплати за безготівковим розрахунком потрібно відкрити розрахунковий рахунок.
 4. Згідно зводу правил СП 54.13330.2011 в житлових будівлях заборонено відкривати лазні, але не сауни. Раніше вони були під забороною (згідно СНиП 31-01-2003), крім індивідуальних саун, розташованих в квартирах.
 5. Вибираючи в якості приміщення цокольний поверх житлового будинку, потрібно бути готовим до зіткнення з безліччю труднощів. По-перше, краще відразу шукати під оренду комерційну нерухомість (тобто вже переведену, а не житлову).
 6. Повинен бути офіційний договір оренди;
 7. Отже, поява саун в будинках не заборонено. Але вони повинні відповідати всім наявним нормам і правилам. Існують наступні вимоги:
 • Задоволення абсолютно всім нормам СНиПов (в іншому випадку організацію закриють).
 • Парилка не повинна займати більше 24 м3;
 • У сауні повинна бути використана спеціальна піч, виготовлена на заводі, для нагріву з автоматичним відключенням при досягненні температури 130 градусів і через вісім годин безперервної роботи. Ця піч не повинна стояти ближче ніж на 20 сантиметрів до стін парильної. Над піччю необхідно встановити вогнетривкий теплоізоляційний щит.
 • Вентиляційний канал повинен бути обладнаний вогнезатримуючим клапаном.

Маркетинг-план

Цінова стратегія:

Вартість буде варіюватися від 400 до 480 грн в залежності від дня тижня і часу доби. Середній чек надалі будемо вважати як 440 грн.

Стратегія просування:

 1. Вивіска. Варто біля входу повісити яскраву і помітну вивіску. Це буде залучати клієнтів, що живуть поблизу і проходять мимо. Причому має бути зрозуміло, що це сауна, а не щось ще (можна використовувати зображення людини в парній, наприклад, або вибрати відповідну назву).
 2. Реєстрація в онлайн-каталогах. Тут важливо вибрати найбільш відвідувані сайти і по максимуму заповнити інформацію.
 3. Варто обзавестися групою в контакті або власним сайтом.
 4. Відмінно підійде і контекстна реклама.
 5. Можна скористатися рекламою на телебаченні, радіо, розмістити інформацію в місцевих газетах.

Також варто подумати про проведення акцій, розіграшів всередині групи. Важливо залучити якомога більше клієнтів. При цьому потрібно розуміти, що в сауні одночасно може перебувати лише одна компанія, тому листівки, наприклад, ефективні не будуть.

Є одне важливе правило: чим більше постійних клієнтів у сауни, тим краще реклама, а чим краще реклама, тим вище дохід.

Читайте також: Бізнес-план інтернет-магазину — як відкрити інтернет-магазин покрокова інструкція

Розрахунок прогнозованих доходів

Середня вартість 1 години 440 грн
Кількість годин у місяці 411 годин
Відсоток завантаженості 55%
Кількість відвідувань 226
Щомісячний дохід 99440 грн

Виробничий план

Що стосується працівників. Адміністратори виконуватимуть такі обов'язки:

 • зустрічати і проводжати клієнтів;
 • видавати їм необхідні лазневі приналежності;
 • розповідати про правила поведінки в сауні;
 • показувати наявні приміщення;
 • стягувати плату за знаходження в сауні;
 • здійснювати запис клієнтів по телефону і через Інтернет;
 • вести групу в соціальній мережі;
 • наповнювати сайт актуальною інформацією;
 • проводити прибирання приміщення;
 • стежити за справністю всього наявного обладнання.

Зарплата у адміністраторів буде фіксованою. Загальна сума заробітної плати, страхових внесків і ПДФО складе 14 000 грн на одного. Разом: 28 000 грн - витрати на заробітну плату.

Для розміщення парної, кімнати відпочинку, масажного кабінету, душова, приміщення для адміністратора знадобиться не менше 100 м2. Вибираючи приміщення найкраще розглядати варіанти хоча б з ремонтом. У будь-якому випадку, перепланування робити доведеться. Причому потрібно не забути попередньо її узгодити. Отже, у вартість ремонту і перепланування буде входити:

 • власне перепланування;
 • ремонт згідно з наявними нормами;
 • приведення приміщення у відповідність з усіма Санпінами;
 • обладнання туалету і душових кабінок.

В обладнання буде входити:

 • сама сауна (від 28 000 грн);
 • інфрачервона сауна (від 32 000 грн);
 • кедрова бочка (від 16 000 грн);
 • джакузі (від 20 000 грн).

При бажанні можна обладнати басейн, але це ще не менше 120 000 – 160 000 грн.

У меблі входить:

 • масажний стіл (від 6 000 грн);
 • диван;
 • стіл;
 • стільці;
 • крісло.

До техніки можна віднести:

 • ноутбук для роботи адміністратора (від 10 000 грн);
 • телевізор (від 6 000 грн);
 • аудіосистема (від 4 000 грн).

Організаційний план

Реєстрація ФОП 320 грн
Ремонт приміщення, перепланування 220 000 грн
Купівля обладнання 96 000 грн
Купівля меблів 28 000 грн
Купівля техніки 20 000 грн
Купівля банного приладдя 4 000 грн
Купівля ККМ 4 000 грн
Створення сайту 14 000 грн
Початкові витрати: 386 320 грн

Фінансовий план

Оренда приміщення (включаючи комунальні витрати) 28 000 грн
Реклама 4 000 грн
Заробітна платня 28 000 грн
Купівля банного приладдя 4 000 грн
Обслуговування ККМ 600 грн
Щомісячні витрати: 64 600 грн

Прибуток до оподаткування дорівнюватиме: 99 440 – 64 600 = 34 840 грн.

Порахуємо податок усіма можливими способами, щоб визначити найбільш вигідний:

 1. УСН 6% від доходу: 99 440*0,06 = 5 966 грн.
 2. УСН 15% (доходи – витрати): 34 840*0,15 = 5 226 грн.
 3. Для розрахунку ЕНВД можна скористатися онлайн калькулятором, вибравши відповідний вид послуг. Податок за квартал (3 місяці) складе близько 2400 грн. Отже, в місяць виплати складуть 800 грн.

Останній варіант є найвигіднішим. Його і слід вибирати в даному випадку. У вашій ситуації може вийти по іншому, тому варто прорахувати всі можливі варіанти.

Податок: 800 грн.

Чистий прибуток: 34 840 – 800 = 34 040 грн.

Рентабельність: 34 040/99 440*100% = 34,23%.

Істотно підвищити рентабельність можна, купивши приміщення, а не орендуючи його. При цьому серйозно зростуть початкові витрати і період окупності. В нашому випадку рентабельність зросла б приблизно на 15-25%.

Окупність: 386 320/34 040 = 11, 35. Отже, окупиться такий вид бізнесу не менше ніж через рік.

Послуги сауни і персонал

Як правило, сучасні сауни надають наступний комплекс послуг:

 1. Погодинна оренда номера (парилки) або Подобова для корпоративних клієнтів;
 2. Масаж і релакс-програми;
 3. Ароматерапія, сольові інгаляції;
 4. Фітобочка, СПА-послуги.

Однак слід враховувати той факт, що чим більше послуг ви надаєте, тим більше вам потрібно виконавців, тобто працівників. І не простих робітників - а майстрів своєї справи. Від цього багато в чому залежить відвідуваність комплексу.

Для прийому та обробки замовлень необхідний адміністратор. Брати всіх підряд на дану посаду не рекомендується. Все таки робота в більшості своїй пов'язана з галасливими і напідпитку компаніями і звичайному «м'якому» за характером людині з такою роботою не впоратися. Не менш важливо продумати і питання охорони. Послуги приватного охоронного підприємства будуть ніяк не зайвими. Нехай це і зажадає певних постійних витрат, але при цьому ви будете спати спокійно.

Крім масажистів і адміністратора, потрібно вирішити питання з прибиранням приміщення. На відміну від інших об'єктів, сауні необхідна прибиральниця на повний робочий день. І ніяких "приходячих" варіантів. Прибиральниця повинна забиратися після кожного клієнта, щоб у нових відвідувачів не виникало ніяких питань по чистоті приміщення. А ось послуги бухгалтера можна взяти на аутсорсинг, якщо, звичайно, ви не в змозі впоратися з усіма бухгалтерськими питаннями.

Покроковий план відкриття сауни

Перш ніж відкрити сауну слід визначиться з концепцією закладу: чи буде це класична парилка, фінська сауна або клієнту будуть надані комплексні послуги, наприклад, масаж, басейн і т. д. якщо планується відкриття традиційної сауни для запуску бізнесу необхідно:

 1. Розробити бізнес план, визначити напрямок діяльності, вивчити клієнтську базу і послуги конкурентів.
 2. Знайти приміщення і укласти договір оренди. Також можна використовувати власну будівлю або побудувати сауну «з нуля».
 3. Зареєструвати бізнес і отримати відповідні документи.
 4. Виконати ремонтні роботи з облаштування сауни.
 5. Придбати обладнання, інвентар.
 6. Найняти професійний персонал.
 7. Провести рекламну кампанію, роздати листівки, візитки, розмістити оголошення.
 8. Запустити бізнес.

Вимоги до саун

Ще одна найважливіша особливість організації сауни як бізнесу-це наявність великого переліку вимог від різних контролюючих органів, в першу чергу СЕС, пані.

З 2013 року в силу вступили нові обмеження, відповідно до яких забороняється розміщувати банні комплекси в підвальних і цокольних приміщеннях багатоквартирних будівель. Для побудованих раніше (до 2013 року) саун в підвалі житлового будинку вимоги не змінилися – їх закривати не слід. А нові заклади облаштовувати таким чином вже не можна.

До інших вимог щодо облаштування саун відносяться наступні пункти:

 1. Внутрішнє планування слід проектувати так, щоб відвідувачі переміщалися у напрямку від роздягальні до парної. Санвузли повинні бути біля роздягалень.
 2. Кімнати для додаткових послуг (масажні, манікюрні, більярдні, басейни, бари і т.п.) обладнуються відповідно до законодавчих документів, що регламентують їх діяльність.
 3. З внутрішніх інженерних мереж обов'язково повинні бути водопровідні, вентиляційні, опалювальні та каналізаційні системи.
 4. Установка освітлювальних приладів також виконується відповідно до вимог відповідних санітарних норм і правил.
 5. В обробці приміщень необхідно використовувати тільки матеріали, стійкі до агресивних середовищ і добре піддаються миттю з дезінфікуванням. Всі поверхні не повинні мати щілин, пошкоджень, слідів грибка або цвілі.
 6. М'які меблі теж заборонена. Всі шафи, лавки та інше обладнання повинні мати гладку, легко миється поверхню.

В Індивідуальний комплект для кожного відвідувача входить вішалка і сидіння. Тому їх кількість повинна бути парним і залежати від пропускної здатності парилки. Цей пункт особливо ретельно перевіряється інспекторами СЕС.

Крім безпосередньо парилки і кімнат для додаткових послуг, в закладі обов'язково повинні бути наступні приміщення:

 • ресепшн в холі;
 • кімнати для співробітників;
 • підсобка.

Для персоналу обладнуються окремі роздягальні з шафками для роздільного зберігання уніформи та особистого одягу.

До умов всередині сауни теж пред'являється ряд вимог, зокрема щодо підтримки відповідного мікроклімату:

 • у роздягальнях температура повинна бути на рівні 26-28° С;
 • у душових і басейнах - мінімум 25° С.

У саунах дозволяється встановлювати кондиціонери для створення комфортної температури. Вентиляційна система обладнується механічним пуском і повинна обов'язково забезпечувати постійний приплив свіжого повітря з виведенням забрудненого. Очищати і дезінфікувати вентиляцію потрібно не менше 1 разу на рік.

Для підтримки чистоти і забезпечення епідемічного благополуччя потрібне проведення:

 • щомісячної обробки проти гризунів і паразитів;
 • щотижневого генерального прибирання;
 • моментального усунення будь-яких пошкоджень на стінах і підлогах;
 • постійних прибирань протягом дня в міру необхідності;
 • завершальної санобробки в кінці кожного робочого дня із застосуванням дезінфікуючих засобів.

Для дотримання протипожежних вимог стіни парилки повинні бути бетонними або цегляними, перекриття – залізобетонними. Обов'язковою є наявність воздухоотвода для виходу пари з приміщення на вулицю. Всі приміщення лазні оснащуються пожежною сигналізацією. Системи пожежогасіння можуть бути пінними, водяними або газовими. При високій пропускній здатності закладу протипожежні вимоги посилюються, тому їх необхідно попередньо погоджувати з Держпожнаглядом.

Ризики

Відкриваючи власну сауну, дуже важливо визначити можливі ризики. Це особливо важливо, тому що початкові вкладення в цей вид бізнесу досить істотні. До найбільш вірогідних ризиків можна віднести:

 • Низька відвідуваність сауни. Це негативно позначиться на бізнесі в цілому. Знизить дохід, рентабельність. У більш складних ситуаціях доходу може не бути і зовсім. Не виключено варіант збиткового підприємства. Тому дуже важливо опрацювати всі способи просування своїх послуг. Саме від цього залежатиме відвідуваність. Економити на рекламі в даному випадку абсолютно не варто.
 • Відтік клієнтів з-за неякісної послуги. В даному випадку буде падати прибутковість, рентабельність, а ділова репутація може стати негативною. Підприємець повинен працювати з адміністраторами, давати їм мотивацію, навчити їх правильно спілкуватися з клієнтами. Найкраще брати на роботу людей з досвідом. Але найголовніше спочатку створити хорошу сауну з відмінним обладнанням. Обов'язково потрібно перевіряти працездатність всіх систем, вчасно усувати несправності.

Убезпечивши себе від настання цих ризиків, підприємець напевно отримає прибутковий і стабільний бізнес. Важливо лише трепетно ставитися до своєї справи.

Підприємець повинен пам'ятати чотири важливих правила, відкриваючи власну сауну:

 1. Надані послуги ні в якому разі не повинні нашкодити здоров'ю клієнтів.
 2. Успішний бізнес можливий тільки після того, як всі необхідні документи будуть оформлені. Не забуваємо про ліцензії на продаж алкоголю, якщо вона має місце бути.
 3. Організація не може надавати незаконні послуги своїм клієнтам. Це не тільки карається законом, але і сильно вдаряє по репутації закладу.
 4. Обов'язково потрібно дотримуватися конфіденційності щодо людей, які відвідують сауну.

Важливо: Пам'ятайте, що ви можете самостійно скласти бізнес-план саме для свого бізнесу. Для цього прочитайте статті:

Прохання наостанок: Всі ми люди і можемо допускати помилки, щось не врахувати і т. д. Не судіть строго, якщо даний бізнес-план або інші в розділі Бізнес-плани здалися вам неповними. Якщо у вас є досвід в тій чи іншій діяльності або ви побачили недолік і можете доповнити статтю, повідомте будь ласка в соц. мережах! Тільки так ми спільно зможемо зробити бізнес-плани більш повними, докладними і актуальними. Дякую за увагу!

Читайте також: Бізнес-план хостелу з розрахунками: як відкрити хостел

Відео

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити