Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Що таке прибуток, виручка і дохід: чим відрізняються

Останнє оновлення: Середа, 24 січня 2024 Автор: Андрій Конотопський

Прибуток, виручка і дохід

Оцінити ефективність роботи підприємства складно, критерії вибираються по-різному в кожному випадку. Але завжди, і при плануванні і при аналізі поточної діяльності, використовуються фінансові показники. Серед обов'язкових — виручка, дохід і чистий прибуток. Ці поняття часто плутають.

Виручка

Під виручкою розуміються кошти, отримані за реалізовану продукцію або надані послуги. Можливі 2 способи відображення виручки:

  • касовий метод;
  • облік виручки по нарахуванню.

Касовий метод передбачає, що до виручки відносяться тільки фактично надійшовші гроші. Він показує, якою сумою підприємство вже розпоряджається. Але в виручку включаються і аванси, за якими компанія ще не виконала зобов'язань.

При обліку по нарахуванню виручка фіксується в момент відвантаження товару або надання послуги. В цьому випадку показник демонструє обсяг продажу, але не враховує того, що покупець може виявитися недобросовісним і не оплатить покупку.

З точки зору бухгалтерського обліку виручка компанії ділиться на 2 види:

  • валова;
  • чиста.

Валова виручка — оплата, що надійшла за реалізований товар або послугу. Чиста виручка — це валова виручка за мінусом акцизів, податків, зборів і мит, безпосередньо включених у вартість товару. Вона відображається в обов'язковому документі-звіті про прибутки і збитки.

Показник виручки не відображає ефективність роботи компанії, адже виручка буває і у збиткових підприємств, але характеризує частку компанії на ринку. Щоб цю частку обчислити, потрібно знати обсяги продажів в галузі за звітний період.

Дохід

Дохід включає всі надходження, а не тільки ті, які пов'язані з основною діяльністю компанії. До нього відносяться відсотки за депозитами або стягнуті штрафи і пені.

Якщо виручка строго планується, то дохід буває незапланований, наприклад, якщо партнер порушив умови контракту і виплатив неустійку.

Прибуток

Прибуток — базовий показник для оцінки роботи підприємства. Саме він насамперед цікавить акціонерів, тому що з прибутку виплачуються дивіденди.

Валовий і чистий

Виділяють валовий і чистий прибуток.

Валовий прибуток показує загальну ефективність роботи підприємства. Щоб розрахувати її, потрібно з доходів за певний період відняти витрати. Від цього «пирога» свою частку захочуть ще банки і держава. Тому акціонери компанії звертають увагу на чистий прибуток.

Чистий прибуток — те, заради чого компанія працює. Вона не обов'язково повністю виплачується акціонерам. Для розрахунку чистого прибутку з валової віднімають обов'язкові платежі:

  1. податки, збори та штрафи (та частина «загального» прибутку, що належить державі);
  2. процентні платежі (дістається фінансовим установам, що видали кредит компанії).

Решта грошей називаються нерозподіленим прибутком. Вони реінвестуються, тобто направляються на благо компанії. Це альтернатива банківському кредиту або іншому зовнішньому фінансуванню. Скільки грошей віддати у вигляді дивідендів, а скільки пустити на розвиток, вирішує збори акціонерів.

Якщо величина чистого прибутку негативна, її називають непокритим збитком. Поки прибуток не перекриє збитки, податок на прибуток підприємство не платить.

Читайте також: Що таке тімбілдінг (командоутворення): ідеї та сценарії

EBITDA і EBIT

Ще 2 показники прибутку, які не зазначаються у звітності, але використовуються у фінансовому моделюванні, при оцінці проектів, і цікавлять інвесторів: EBIT — прибуток до вирахування відсотків і податків, і EBITDA — прибуток до вирахування відсотків, податків і амортизації.

Параметр EBITDA спочатку придуманий, щоб розраховувати, чи може фірма погасити борги. Цей параметр, разом з показником чистого прибутку, відображає розмір платежів, які фірма зробить в терміновому періоді.

Він ілюструє дохід, який підприємство отримує в поточному періоді. Його легко перенести на майбутні періоди, тому він використовується для оцінки рентабельності вкладень і можливості самофінансування.

EBITDA дозволяє порівнювати компанії незалежно від типу і облікової політики. На порівняння не впливають розмір інвестицій, кредитне навантаження і режим оподаткування.

Головний мінус параметра EBITDA — він не враховує, що компанії будуть потрібні гроші на заміну обладнання із-за амортизації. Підприємства, у яких велика частка витрат йде на амортизацію (важка промисловість, видобуток природної сировини, будівництво), намагаються частіше демонструвати цей параметр, адже так їх прогнозуючий прибуток привабливішими для інвесторів. Тому інвестори розглядають EBITDA разом з EBIT.

Ще один недолік EBITDA і ЕВІТ — при розрахунку враховуються результати не тільки профільної діяльності, але й одноразові надходження. Це заважає аналізувати компанію. Щоб позбутися такого «інформаційного шуму», при розрахунках віднімають інші доходи або використовують показник операційного прибутку. Так прогнозують здатність фірми генерувати грошовий потік. Але проблема в тому, що ці додаткові операції можуть викликати фінансові маніпуляції, а показники у підсумку виявляться завищеними або заниженими.

Чим відрізняється виручка від прибутку простими словами

І прибуток, і виручка – показники, які характеризують фінансовий стан підприємства. Відмінність виручки від прибутку полягає в економічному значенні понять:

  • виручка - це обсяг продажів, сума грошових коштів, отримана від реалізації виробленої або раніше придбаної продукції, наданих послуг, виконаних робіт;
  • прибуток - це частина доходу, в тому числі виручка від продажів товарів, робіт, послуг, що залишається після відшкодування витрат, спрямованих на його отримання.

Виручка враховується при розрахунку прибутку. Але висока виручка зовсім не означає великий прибуток. За розміром прибутку можна судити про ефективність роботи підприємства. Розмір виручки дозволяє оцінити попит на реалізований товар і потреба зміни обсягів виробництва або запасів на складі даного товару. Всі відмінності виручки від прибутку ми привели в таблиці.

Таблиця - Виручка і прибуток: в чому різниця

Критерій для порівняння Виручка Прибуток
Поняття Кошти, зароблені від реалізації товарів (робіт, послуг) Всі отримані компанією доходів за мінусом витрат, включаючи податки
Підрахунки Виручка за визначенням не може бути менше або дорівнює нулю. Витрати при розрахунку не враховуються

Прибуток може мати як позитивні, так і негативні значення.

При підрахунку прибутку треба враховувати не тільки доходи, а й витрати підприємства

Вираження Виручка є однозначною величиною, так як складається з суми надходжень Прибуток може мати кілька значень. Наприклад, валова, чиста, від продажів і т.д.

Відео - ТОП-5 робіт в інтернеті

Читайте також: Офшор – що це таке

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити