Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Як відкрити фітнес-клуб — бізнес-план з розрахунками

Останнє оновлення: Четвер, 25 січня 2024 Автор: Андрій Конотопський

Бізнес-план фітнес-клубу

 Приблизні дані:

 • Щомісячний дохід — 383 200 грн.
 • Чистий прибуток — 136 442 грн
 • Початкові витрати — 768 480 грн.
 • Окупність — від півроку.

Примітка: Даний бізнес-план, як і всі інші в розділі Бізнес-плани, містить розрахунки середніх цін, які у вашому випадку можуть відрізнятися. Тому рекомендуємо вам робити розрахунки для свого бізнесу індивідуально.

У цій статті ми з вами поговоримо про такий вид бізнесу, як фітнес-клуб і постараємося написати докладний бізнес-план фітнес-клубу з розрахунками.

Аналіз ринку

Все більшої популярності сьогодні отримують заклади фітнес-індустрії. Пов'язано це з бажанням людей бути здоровими. І якщо під час появи перших подібних клубів це були заклади преміум-класу, то сьогодні майже будь-якій людині доступні такі послуги.

В Україні заняття у фітнес-клубах з'явилися всього 20 років тому. При цьому люди з більшою охотою ходять в українські заклади, ніж міжнародні, частка яких становить всього 1% в загальній масі фітнес-центрів.

Щорічно кількість клубів зростає на 20%. Пов'язано це з бажанням бути схожими на європейських сусідів. Сьогодні на послуги фітнес-клубів спостерігається підвищений попит. Тому що бути здоровим – це модно.

За результатами проведених аналітиками досліджень з'ясувалося, що найчастіше люди ходять у такі заклади, щоб стати ще красивіше і доглянутими. Майже в два рази відстає наступний фактор мотивації – психологічний тонус. А ось на третьому і четвертому місцях розташовуються поліпшення фізичної підготовки і проведення вільного часу відповідно.

Як з'ясувалося, найчастіше фітнес-клуби відвідують жінки. Їх в загальній частці 70%, тобто в 2 з гаком рази більше, ніж чоловіків.

Якщо говорити про вікові характеристики, то більше 50% відвідувачів є молоддю у віці від 18 до 24 років.

Найчастіше фітнес-клуби відвідують люди з середнім достатком, рідше – забезпечені. Цікаво і те, що люди, які не мають доходу, складають чверть всіх відвідувачів.

Примітно і те, що найчастіше в подібні заклади ходять люди, які мають вищу освіту.

Виходячи з отриманих даних, можна скласти портрет потенційного покупця: здебільшого це будуть молоді жінки (18-34 років) з середнім достатком, мають якусь освіту; їх головною метою буде естетична складова. Також це будуть приблизно такого ж віку чоловіки, які зацікавлені в своєму здоров'ї і збільшенні фізичних можливостей. Таким чином, можна зробити висновок, що при розробці бізнес-плану потрібно звернути увагу найбільше на людей із середнім рівнем достатку.

Якщо говорити про конкурентів, то це будуть в першу чергу відомі мережі фітнес-клубів. Щонайменше конкуренцію складатимуть поодинокі заклади. По-перше, вони не зможуть обслуговувати велику кількість населення, по-друге, про них теж навряд чи багато хто знає. Тому головним конкурентом будуть саме відомі брендові місця, які вже захопили частину ринку. Боротися доведеться за допомогою більш низьких цін, кваліфікації працівників, а також якості надаваних послуг.

Хочеться відзначити, що український ринок фітнес-послуг має величезний потенціал, адже не така велика кількість людей сьогодні ходить в клуби – їх може бути набагато більше.

Найвигіднішою нішею буде сімейний фітнес. По-перше, ця галузь ще не так розвинена. По-друге, відразу ж буде задіяно кілька членів сім'ї. Основний дохід імовірно буде виходити від відвідувачів тренажерного залу. На цей вид послуг сьогодні найвищий попит серед споживачів.

Формати запуску бізнесу?

Як і в будь-якому бізнесі, ви можете вибрати різні варіанти для відкриття фітнес центру. У цій сфері діяльності практикується три основні підходи:

 1. Споруда або оренда на тривалий термін приміщення і організація фітнес залу з нуля, відразу із закупівлею всього необхідного обладнання. Вартість цього варіанту починається від $50 000 і вище.
 2. Купівля готового бізнесу. Але тут варто бути обережним і порадитися з розуміючими людьми, потрібно визначити, чому ж його продають, і чи варто в нього вкладати гроші. По грошах ви можете орієнтуватися на суму попереднього варіанту. Але в той же час потрібно розуміти, що в основному продаються не виправдали надії підприємців активи, тому та 100% були зроблені помилки, або з вибором місця, обладнання або ж інші фактори, що впливають на прибуток клубу в цілому. І вам як новому власнику доведеться ці питання виправляти.
 3. Купівля франшизи. В результаті Ви отримуєте готовий бізнес процес і працюєте під брендом відомої фірми. Такий клуб можна відкрити, витративши близько $30 000 - $40 000. Також врахуйте, що вам потрібно буде закупити обладнання, і виплачувати щомісячні внески за договором покупки франшизи.

Всі ціни зазначені вище приблизні, і орієнтовані на відкриття саме не великого фітнес центру площею близько 200-250 кв. м.

Як бачимо, другий і третій формат запуску нам не підходить, оскільки ми будемо розглядати відкриття саме бюджетного фітнес клубу, який можна навіть відкрити в маленькому місті.

Регіони не мають сильної конкуренції в цьому сегменті спортивних закладів, оскільки там переважають в основному приватні "качалки", і ходить туди простому офісному працівнику зовсім не комфортно.

SWOT-аналіз

Сильні сторони:

 • Використання сучасних концепцій, методик.
 • Гарне місце розташування клубу.
 • Якісне обладнання.
 • Відносно низький рівень витрат.

Слабкі сторони:

 • Вузький спектр послуг, що надаються.
 • Необхідність великих фінансових вкладень у відкриття та рекламу.

Можливості:

 • Пропозиція нижчих цін, ніж у конкурентів.
 • Знаходження своїх постійних клієнтів шляхом їх залучення.
 • Подальший розвиток, який дозволить відкрити мережу фітнес-центрів.
 • Залучення тих тренерів, у яких вже є своя клієнтська база.

Загрози:

 • Швидке зростання числа конкурентів.
 • Економічна нестабільність.
 • Низький рівень відвідуваності.
 • Поява серйозно налаштованих мережевих фітнес-клубів, які вже відомі споживачеві.

Оцінка можливостей

Режим роботи фітнес-центру буде наступним:

Понеділок 9:00 – 21:00
Вівторок 9:00 – 21:00
Середа 9:00 – 21:00
Четвер 9:00 – 21:00
П'ятниця 9:00 – 21:00
Субота 9:00 – 21:00
Неділя 10:00 – 20:00

Разом: 80 годин на тиждень.

Сезонності попиту на даний вид послуг в принципі немає, хіба що в літній час кількість відвідувачів трохи знижується.

Надалі підвищити попит і залучити нових клієнтів можна за допомогою розширення спектру послуг, надання супутніх послуг (продаж спортивного харчування, брендового спортивного одягу, відкриття бару).

Організаційно-правові питання:

 1. Почати потрібно з вибору організаційно-правової форми. На перший час можна обмежитися оформленням ФОП або ТОВ. Перший варіант найбільш привабливий через просту процедуру реєстрації і лояльних способів оподаткування. До того ж відкриття ФОП найчастіше передбачає якраз роботу з фізичними особами, а не юридичними. 
 2. Проходження перевірки пожежної інспекції. Тут також потрібно підготуватися до їх приходу. Обов'язково повинні бути евакуаційні виходи і вогнегасники.
 3. Ніяких ліцензій отримувати теж не потрібно. Зробити це можна для більш довірчого ставлення з боку клієнтів.
 4. Вибір системи оподаткування. Як правило, вибирають спрощенку. Податок платять або 6% від загальних доходів, або 5-15% від різниці між доходами та витратами (відсоток для кожного регіону встановлюється окремо, але найчастіше становить саме 15%).
 5. Рекомендуємо також приймати оплату від своїх клієнтів за банківськими картками. Для цього потрібно відкрити розрахунковий рахунок в банку.

Варто пам'ятати, що на кожного відвідувача спортивного залу припадає 6 м2, а фітнесу або аеробіки – 2 м2.

Орендоване приміщення:

Це буде комерційне приміщення. Найкраще вибирати один з двох варіантів:

 • центр міста (плюс в кількості відвідувачів, мінус у великій вартості оренди);
 • спальний район (плюс в прийнятній ціні, проте рівень відвідувачів буде нижче, ніж в першому варіанті).

Обов'язково має бути приміщення в роздягальнях для обладнання душів.

Розрахунок площі приміщення:

 • зали для фітнесу та аеробіки – 2 м2*15 осіб = 30 м2;
 • тренажерний зал – 6 м2*15 осіб = 90 м2;
 • роздягальні – 2 шт.*25 м2 = 50 м2;
 • ресепшен, коридори = 50 м2.

Всього: 200 м2.

Зроблено з розрахунку середнього рівня відвідуваності на рівні 15 осіб.

Опис послуги

У фітнес-центрі можна буде відвідати:

 • Тренажерний зал (безперервна робота, тобто 80 годин на тиждень);
 • аеробіку (20 годин на тиждень);
 • степ-аеробіку (10 годин на тиждень);
 • йогу (15 годин на тиждень);
 • танцювальні класи (20 годин на тиждень);
 • силові тренування у фітнес залі (15 годин на тиждень).

 Запис можна буде зробити по телефону або прямо на сайті фітнес-центру. Крім того, відвідувачі можуть скористатися безкоштовним Wi-Fi, бутильованою водою.

В майбутньому планується розширення спектру послуг. Це можуть бути не тільки нові види групових занять, але ще й інша діяльність.

У тренажерному залі також можна записуватися на персональні тренування.

Для більшого залучення клієнтів варто при взятті на роботу вибирати досвідчених людей. Бажано щоб вони мали свою базу клієнтів, які забезпечать частину потоку відвідувачів.

Маркетинг план

Варто подумати про вартість послуг, що надаються. Це має бути конкурентна ціна, але не надто занижена. Увагу приділити потрібно зовнішньому вигляду залів і всього фітнес-центру, а також якості обладнання та професіоналізму працюючих тренерів.

Цікавими будуть ідеї відкриття згодом фіто-бару або масажного кабінету.

Реклама необхідна організації будь-якого розміру – будь це маленький зал або величезний фітнес-клуб. Найбільш ефективними видами реклами будуть:

 • роздача листівок, флаєрів;
 • проведення реклами в Інтернеті (соціальні мережі, контекстна реклама і т. д.) і ЗМІ;
 • вивіска;
 • смс-розсилки;
 • оголошення на радіо і телебаченні (якщо дозволяють фінанси).

Дуже популярним способом реклами і одночасно отримання доходу є передпродаж клубних карт фітнес-центру.

Залучити можна і різними акціями-наприклад, безкоштовним відвідуванням в передсвяткові дні або в день народження. Словом, інструментів впливу на потенційних клієнтів безліч.

Взагалі варто задуматися про розцінки заздалегідь, розрахувати вартість клубних карт, способи їх просування.

Важливо буде ще до відкриття створити власний сайт. І при цьому зробити його не тільки красивим, але ще інформативним і зручним для клієнта. Можна додати форми зворотного зв'язку, опитування, можливість обговорень, онлайн покупки, бронювання, перегляд заповнення відвідувачами того чи іншого заняття.

Обов'язково потрібно вибрати власну стратегію. Після залучення частини населення, варто подумати про маркетингові ходи, які зможуть привести у фітнес-центр інші верстви населення.

Розрахунок планованої виручки

  Ціна за заняття (1 година, Тренажерний зал не обмежена) Кількість занять на місяць Заповнюваність (максимально 15 осіб) Загальний дохід
Тренажерний зал 80 грн 160 10 128 000 грн.
Аеробіка 100 грн 80 9 72 000 грн.
Степ-аеробіка 120 грн 40 9 43 200 грн.
Йога 100 грн 60 8 48 000 грн.
Танцювальні класи 100 грн 80 7 56 000 грн.
Силові тренування 100 грн 60 6 36 000 грн.
Разом 383 200 грн.

Щомісячний дохід складе 383 200 грн.

Читайте також: Бізнес-план хостелу

Виробничий план

Для початку роботи необхідно буде проведення ремонту та встановлення обладнання. В ремонт буде входити приведення приміщення в належний вигляд, установка душових кабінок, дзеркал в залах, установка освітлювальних приладів, кондиціонерів, вогнегасників та інше. Загальна вартість складе 400 000 грн.

Обладнання знадобиться в основному в тренажерний зал. Також сюди включаються пристосування для занять у фітнес залі, в тому числі килимки, спеціальні кулі, степ-платформи, обважнювачі. Загальна вартість буде дорівнює 240 000 грн.

Доведеться купити також меблі:

 • стіл (1шт);
 • стілець (10шт);
 • лавки (33шт);
 • шафки (30шт);
 • стійка на ресепшен (1шт);
 • крісла (2шт).

Загальна вартість складе: 26 320 грн.

А також придбати необхідно буде техніку:

 • ноутбук (1шт);
 • музичний центр (2шт);
 • принтер (1шт);
 • холодильник (1шт).

Всього: 22 000 грн.

Посада Кількість штатних одиниць Спосіб оплати Розмір заробітної плати (з урахуванням страхових внесків та податків) Загальний ФОТ
Адміністратор 2 Оклад 10 000 грн. 20 000 грн.
Тренер в тренажерний зал 4 Відсоток від виручки (10%) 12 800 грн. 51 200 грн
Тренер аеробіки і танців 1 Відсоток від виручки (10%) 12 800 грн. 12 800 грн.
Тренер йоги 1 Відсоток від виручки (15%) 7 200 грн. 7 200 грн.
Тренер степ - аеробіки і силових 1 Відсоток від виручки (15%) 11 880 грн. 11 880 грн.
Прибиральниця 2 Оклад 6 000 грн. 12 000 грн.
Разом: 115 080 грн

Тренери в тренажерному залі працюють по двоє. Вони допомагають відвідувачам.

Адміністратори і прибиральниці працюють позмінно.

Всі тренери обов'язково повинні мати кваліфікацію і досвід роботи. Бажано, щоб вони були відомими для широкого кола осіб у місті. Також можливе поєднання роботи з іншими видами зайнятості.

Заняття можуть змінюватися в розкладі від місяця до місяця.

Заробітна плата видається двічі на місяць-в середині і кінці місяця.

У обов'язку адміністратора входить прийом телефонних дзвінків, обробка заявок з сайту, його заповнення, оформлення документів і прийом грошових коштів.

Читайте також: Бізнес-план сауни з розрахунками

Організаційний план

  1 місяць 2 місяць 3 месяц
Реєстрація ФОП 2720 грн    
Укладення договору оренди +    
Аналіз конкурентоспроможності + + +
Проведення реклами 40 000 грн
Створення сайту 6 000 грн    
Ремонт і переобладнання 400 000 грн
Меблі 26 320 грн    
Купівля необхідного обладнання 240 000 грн
Купівля техніки   22 000 грн  
Купівля касового апарату   6 000 грн  
Проведення інтернету   240 грн  
Установка меблів і техніки      
Пошук персоналу, навчання      
Замовлення одягу з символікою фірми   18 000 грн  
Закупівля запасів води     1 200 грн
Установка відеоспостереження     6 000 грн
Разом 768 480 грн

Договір оренди не варто укладати на рік, вкладені гроші можуть не окупитися. Найкраще домовитися про роботу на довгострокову перспективу. Бажано – 5 років. Знайти такого орендаря буде нелегко, але все ж це можливо. Розглянути варто варіант невеликого підвищення ціни за оренду, в крайньому випадку.

Така висока вартість реклами забезпечить високий рівень заповнюваності фітнес-центру.

Фінансовий план

Дохід (щомісячний) – 383 200 грн.

Початкові витрати – 768 480 грн.

Періодичні витрати (розраховуємо на місяць):

Оренда 80 000 грн
Заробітна платня 115 080 грн
Реклама 8 000 грн
Комунальні послуги, телефон, інтернет, обслуговування касового апарату 10 000 грн
Закупівля води для клієнтів і одноразових склянок 3 600 грн
Канцелярські витрати 1 200 грн
Миючий засіб 1 200 грн
Відрахування в амортизаційний фонд 3 600 грн
Разом: 222 680 грн

Прибуток до оподаткування, таким чином, дорівнюватиме – 383 200 – 222 680 = 160 520 грн.

Податки рахуємо за формулою 0,15*(доходи — витрати) – 0,15*160 520 = 24 078 грн.

Чистий прибуток складе – 160 520 – 24 078 = 136 442 грн.

Термін окупності – 768 480/136 442 = 5,63. Отже, проект окупиться за півроку.

Ризики

Ризик Ймовірність настання Способи уникнення Можливі загрози
Зовнішні
Криза, нестабільність економіки, зростання інфляції Середня Страхування, закупівля необхідних запасів Зниження прибутку, можливі збитки
Зміни в законодавстві Низька Детальне складання установчих документів, у тому числі статуту Необхідність переоформлення, паперова тяганина, призупинення діяльності
Зміна ідеології, пов'язаної зі здоровим способом життя Низька Напрацювання клієнтської бази, масована реклама Зниження попиту
Зростання конкуренції Висока Розробка нових методик, підвищення якості послуг Зниження прибутку
Внутрішні
Поломка обладнання Висока Своєчасний огляд, покупка додаткових одиниць Зниження якості та кількості послуг, що надаються
Некомпетентність працівників Середня Проходження навчання, отримання сертифікатів, постійне відвідування семінарів, майстер-класів Зниження якості послуги, кількості клієнтів
Моральний знос обладнання Середня Купівля нового обладнання, заміна його найбільш технологічним Зниження якості послуг, що надаються, неконкурентоспроможність
Невдале розміщення Висока Проведення маркетингового та геомаркетингового дослідження Прибуток менше очікуваної, зниження прибутковості і окупності

Часті питання (F.A.Q.)

Як продавати послуги?

Недостатньо просто відкрити такий заклад, потрібно і грамотно його просувати. Істотний ефект для невеликих фітнес клубів буде давати роздача листівок в районі його розташування, оголошення в ЗМІ, власний сайт.

В основному підприємці в цій сфері працюють за схемою продажу клубних карт. Абонемент, як правило, надається на місяць, півроку, рік. Для мотивації клієнтів ви можете робити знижки, в залежності від тривалості покупки абонемента.

Скільки все це коштує?

Вартість відкриття фітнес клубу економ класу дорівнює близько $30000 - $60000. Все буде залежати від типу тренажерів, наприклад, один кардіо тренажер може коштувати як дешеве авто. Інвестиції насправді великі. Порахуйте сюди ще й оренду приміщення, комунальні послуги, заробітну плату, податки, рекламу та інше. То набіжить солідна сума і на обслуговування цього бізнесу щомісяця.

Це ми не говоримо вже, скільки потрібно вкласти в елітний фітнес клуб з відкритим басейном і spa процедурами.

На який дохід можна розраховувати?

Щоб прикинути, скільки можна на цьому заробити, то вам потрібно знати, що середня рентабельність фітнес центрів становить близько 10% – 15%.

Реальний чистий дохід невеликого фітнес клубу на 2 зали становить в місяць близько $1000 — $1200. А при вкладених $40000 – $50000 окупність інвестицій становить близько 3-4 років.

Як можна заощадити при запуску?

При відкритті невеликого фітнес залу можна заощадити на декількох речах:

 • застосовувати більш дешеві матеріали при ремонті приміщення.
 • використовувати обладнання та тренажери не іменитих брендів, але при цьому сама техніка повинна бути хорошою.
 • скоротити бюджет на рекламу.

Де економія недоречна?

 • Це провітрювання і вентиляція приміщення, і його чистота.
 • Якість обслуговування клієнтів і вибір персоналу
 • Не брати б / в обладнання, краще купувати нове.

Поради та додаткові можливості + відео

Найголовніше пам'ятати, що не можна економити на ремонті та обладнанні – це одні з найголовніших складових успіху.

За даними маркетологів, будь-який фітнес-центр окупається менш ніж за 2 роки. Якщо звичайно робота була проведена правильно.

Не варто зупинятися на досягнутому – розширюйтесь, відкривайте ще один фітнес-центр, додавайте нові послуги (басейн, сауна, масаж, косметичні послуги і так далі). Популярність серед споживачів буде безкоштовною рекламою. Люди захочуть йти до вас, адже вони вже переконані в якості надаваних послуг у фітнес-центрі.

Ні в якому разі не можна економити на рекламі, персоналі та власному сайті, від цього залежатиме левова частка успіху.

Важливо: Пам'ятайте, що ви можете самостійно скласти бізнес-план саме для свого бізнесу. Для цього прочитайте статті:

Прохання наостанок: Всі ми люди і можемо допускати помилки, щось не врахувати і т. д. Не судіть строго, якщо даний бізнес-план або інші в розділі Бізнес-плани здалися вам неповними. Якщо у вас є досвід в тій чи іншій діяльності або ви побачили недолік і можете доповнити статтю, повідомте будь ласка в соц. мережах! Тільки так ми спільно зможемо зробити бізнес-плани більш повними, докладними і актуальними. Дякую за увагу!

Читайте також: Бізнес-план перукарні з розрахунками

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити