Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Бізнес-план магазину одягу з розрахунками

Останнє оновлення: Середа, 17 січня 2024 Автор: Андрій Конотопський

Бізнес-план магазину одягу

 Приблизні дані:

 • Щомісячний дохід – 420 000 грн.
 • Чистий прибуток – 100 300 грн.
 • Початкові витрати – 799 720 грн.
 • Окупність – від 8 місяців.

Примітка: Даний бізнес-план, як і всі інші в розділі Бізнес-плани, містить розрахунки середніх цін, які у вашому випадку можуть відрізнятися. Тому рекомендуємо вам робити розрахунки для свого бізнесу індивідуально.

У даній статті ми складемо докладний бізнес-план магазину жіночого одягу з розрахунками. Але пам'ятайте, що даний бізнес-план можна застосувати абсолютно до будь-якого магазину одягу (не тільки жіночого).

Опис послуги

У бізнес-плані розглядаються особливості відкриття магазину жіночого одягу, призначеної для середнього цінового сегмента. Ще раз нагадаємо, що даний бізнес-план можна застосувати і до чоловічого одягу, верхнього одягу, нижньої білизни і т. д. Сума вкладень буде відрізнятися в залежності від вартості, виду товару і його кількості.

Підприємець займається адмініструванням власного магазину, який розташовується в торговому центрі. Також міститься інформація, яка може бути корисна читачеві, про інші формати і можливості в разі роботи з ними.

Аналіз ринку

Багато людей, мріючи про власний бізнес, замислюються про відкриття магазину одягу. Одні хочуть, щоб це був розкішний бутік, розташований в самому центрі міста, інші вибирають інтернет-магазин, треті вирішуються відкрити дисконт-центр одягу. Звичайно, все це може принести дохід при правильному підході до роботи. Але все ж, перед тим, як вибирати той чи інший формат магазину, варто ретельно проаналізувати ринок, адже конкурентів на ньому не мало.

Потрібно сказати, що багато людей вважають, ніби на відкриття власного магазину одягу обов'язково потрібно дуже багато грошей. Це не завжди так і залежить від багатьох факторів. Є й такі формати, які вимагають вкладень лише в закупівлю товарного запасу і деяких інших статей витрати. Щоб розуміти картину, потрібно детально розглянути можливі формати магазину.

Сьогодні в широкому сенсі розглядаються наступні варіанти відкриття власних торгових точок з продажу одягу:

 • магазини «реального часу» (це звичайні магазини, які клієнти приходять і бачать наявний товар, можуть приміряти, вибрати відповідний одяг);
 • інтернет-магазини (сюди можуть ставитися великі інтернет-магазини, сайти односторінкові або магазини в соціальних мережах).

Обидва варіанти потрібно розглядати окремо, щоб зрозуміти аспекти роботи в них.

Хочеться застерегти підприємців-початківців: багато хто наївно вважають, що головне в успіху магазину - інвестиції. Ніхто не зацікавлений в успіху справи більше інвестора, адже він ризикує в даній ситуації великою сумою коштів. Досвідчені бізнесмени радять не віддавати управління магазином в чужі руки, хоча б перші півроку. Люди, що роблять інакше, в більшості випадків терпіли крах і ставали банкрутами.

Тепер розглянемо конкретні формати магазинів.

1. Звичайний магазин

Цей формат є найбільш поширеним. Сюди можна включити два підформати, кожен з яких має свою специфіку:

 • Магазин, розташований в торговому центрі

У таких магазинах зазвичай продаються речі нижнього і середнього цінового сегмента. Безсумнівним плюсом є відсутність необхідності витрачати багато коштів на розміщення додаткової реклами. Люди, приходячи в торговий центр, найчастіше відвідують відразу кілька відділів. Саме тому дуже важливо вибрати такий торговий центр, в який буде ходити відповідна аудиторія.

 • Магазин, розташований в окремій будівлі

У таких магазинах зазвичай продають речі цінового сегмента вище середнього. Сюди входять люксові, дизайнерські товари і креативні моделі від талановитих дизайнерів. На залучення клієнтів доведеться витратити чимало коштів.

Розраховуючи необхідні витрати, потрібно буде включати в них:

 • закупівлю товарного асортименту;
 • оренду;
 • необхідне обладнання;
 • заробітну плату персоналу;
 • податки.

Вартість витрат на 1 м2 в середньому припадає близько 20 тисяч грн. І це якщо в магазині продаються товари середнього цінового сегмента.

Потрібно розуміти, що спочатку магазин буде покривати початкові витрати. Чистий прибуток буде, але за фактом вона буде якийсь час покривати лише суму інвестованих коштів. Тому дуже важливо мати певний запас грошей на «всякий випадок».

Ще одним дуже цікавим варіантом магазину в режимі «реального часу» є так званий «шоу-рум на дому». Цей варіант підходить тим, у кого розмір початкового капіталу зовсім невеликий. Вигоди в такому випадку є, вони досить великі:

 • відсутність орендної плати;
 • відсутність витрат на заробітну плату.

Звичайно, є і свої недоліки. Наприклад, не кожен зважиться влаштувати подібний магазин у себе вдома. Адже в таких випадках людей треба запрошувати на свою територію для примірки і перегляду наявних речей. Тут дуже складно знайти клієнтів, ще важче їх залучити і схилити до покупки. Хоча, якщо вони приходять, то напевно мають намір щось купити.

Подібні магазини зазвичай використовують як джерело додаткового доходу. Часто такі імпровізовані торгові точки відкривають перукарі, манікюрниці, що працюють на дому.

2. Інтернет-магазин

Сьогодні особливу популярність набирає такий різновид продажів одягу, як продажу через інтернет-магазин. Тут дуже важливо оцінити можливості, конкуренцію і зайняти найбільш зручну нішу.

Тут економія досить вагома. Не потрібно витрачатися на обладнання, зарплату персоналу, оренду приміщення для магазину. Все відбувається в онлайн-режимі. Клієнти не приходять міряти наряди, вони купують їх, бачачи зображення в Інтернеті.

Найчастіше з таких магазинів починають бізнесмени-початківці, які бажають працювати в фешен-індустрії.

Як видно, щорічно відбувається значне зростання обсягів продукції, що купується через Інтернет. Це є позитивним фактором для тих, хто збирається відкрити подібну торгову точку.

Категорія «одяг та аксесуари» є найбільш популярною серед населення. Однак ми бачимо, що тільки 14% здійснюють покупку цих товарів через інтернет, а всі інші воліють відвідувати магазини самостійно.

Звідси можна зробити висновок, що більший обсяг продажів можна отримати, відкриваючи магазин в режимі «реального часу».

Хочеться додати, що інтернет-магазин краще відкривати для жителів конкретного міста, а не для всієї країни. Принаймні, на перших порах. Вже пізніше можна збільшувати охоплення потенційних клієнтів.

Читайте також: Бізнес-план інтернет-магазину

Відкриваючи інтернет-магазин, не варто розкидатися відразу на безліч категорій товарів. Краще зупинитися на якийсь одного різновиду і налагодити продажі.

Найчастіше люди купують одяг в інтернеті на тих сайтах, де немає попереднього замовлення. Однак у такому випадку будуть потрібні великі вкладення, щоб мати можливість вислати товар відразу ж після здійснення клієнтом замовлення.

А от очікування підійде тим магазинам, які пропонують споживачеві якісь незвичайні або ексклюзивні товари. За такі речі люди готові витратити деякий час на очікування. До речі, сюди входять не тільки дорогі речі, але і ті, які навпаки коштують дуже дешево.

Хочеться зазначити, що сьогодні підприємці виходять працювати на регіональні ринки одним з наступних способів:

 • відкриття власного магазину;
 • робота в якості дистриб'ютора;
 • робота по системі франчайзингу.

Варто відзначити, що останній варіант сьогодні користується найбільшим попитом.

Згідно зі статистичними даними, для входу на ринок одягу потрібно не менше 0,5 – 1 мільйонів грн. Для виходу на міжнародний рівень потрібно в 5 разів більше.

Отже, ми визначилися, що «оффлайн» магазин в довгостроковій перспективі може принести великий прибуток. Саме його відкриття ми і розглянемо. Тепер необхідно визначитися, а який одяг продавати (жіночий або чоловічий) і на які критерії звертати особливу увагу.

Більша кількість жінок стежить за модою, ніж чоловіків (72% проти 45%). Так, саме дами роблять покупки набагато частіше, ніж чоловіки. Саме тому найкраще відкривати магазин жіночого одягу. При можливості можна поєднувати обидва напрямки відразу.

При виборі одягу люди звертають увагу на наступні ознаки:

 • відповідна річ (60%);
 • якість (15%);
 • практичність (7%);
 • сполучуваність з іншими предметами гардероба (7%);
 • ексклюзивність (5%);
 • популярність бренду (1%).

Отже, в нашому магазині повинні продаватися якісні, практичні і зручні речі, які підходять за розміром.

Потрібно сказати, що прошарок населення із середнім рівнем доходу становить переважну частину населення. Саме на них і потрібно орієнтуватися при відкритті магазину.

Таким чином, наш магазин буде продавати жіночі товари за доступною ціною на території торгового центру з орієнтацією на жінок у віці 18-45 років.

Хочеться ще сказати і про те, що у будь-якого споживача є приховані потреби. Виходячи з них, потрібно вибирати стратегію роботи.

SWOT-аналіз

Перш ніж відкривати власний магазин, потрібно проаналізувати приховані загрози і можливості, які можуть істотно вплинути на функціонування власного бізнесу. У таких випадках фактори прийнято ділити на зовнішні (які не можна змінити) і внутрішні (які змінити можна).

До зовнішніх факторів можна віднести:

Можливість:

 • високий і постійний попит на товари даної категорії;
 • відносна нееластичність попиту в даному сегменті ринку;
 • можливість розширення асортименту іншими категоріями товарів і додаванням в товарну матрицю речей для чоловіків і підлітків;
 • можливість замовити товари за вигідними цінами.

Загрози:

 • високий рівень конкуренції в даному сегменті ринку;
 • відсутність контрольованої частки ринку;
 • зростання конкуренції;
 • можливо посилення законодавства, що створить перешкоди для роботи в даному сегменті;
 • економічний спад, негативно відбивається на економічних показниках магазину.

До внутрішніх факторів відносяться:

Сильні сторони:

 • підвищення мотивації до роботи у персоналу;
 • можливість знайти сумлінних постачальників;
 • можливість працювати за високою націнкою;
 • широкий асортимент товару;
 • можливість встановити досить широкий діапазон цін на товар;
 • зручне і вигідне для здійснення продажів місце розташування;
 • зручний час роботи.

Слабкі сторони:

 • відсутність досвіду роботи в даній сфері;
 • відсутність знань;
 • відсутність ділової репутації та лояльно налаштованих споживачів;
 • відсутність кола постійних покупців;
 • відсутність мережі постачальників;
 • невідомість магазину;
 • відсутність сформованого персоналу.

Оцінка можливостей

Наш магазин буде працювати за наступним графіком:

Понеділок 10:00 – 21:00
Вівторок 10:00 – 21:00
Середа 10:00 – 21:00
Четвер 10:00 – 21:00
П'ятниця 10:00 – 21:00
Субота 10:00 – 22:00
Неділя 10:00 – 22:00

Разом: 79 годин на тиждень, 338 годин на місяць.

Працювати в магазині буде 2 зміни за графіком 2 через 2. У кожній зміні буде 2 робочих, так як приміщення буде досить велика. Прибирання буде робити персонал торгового центру.

Через інтернет-магазин підприємець не продаватиме продукцію. Він буде необхідний для просування власного бренду, залучення клієнтів.

Важливо також просувати магазин в соціальних мережах, додати його у всілякі каталоги магазинів.

Організаційно-правові аспекти

 1. Можливе оформлення ФОП або ТОВ. Варто зауважити, що реєстрація ТОВ в даному випадку є недоцільною.
 2. Підприємець може вибрати ССО або ЕНВД. У другому випадку можливі два варіанти — УСН «Доходи» 6% або ССО «Доходи мінус витрати» 6-15% (ставка визначається в залежності від регіону).
 3. Обов'язкова наявність свідоцтва про внесення до загального торгового реєстру. У нашому випадку магазин буде відкритий на території ТЦ, що зумовить отримання необхідного документа.
 4. Потрібно буде отримати дозвіл на здійснення торговельної діяльності.
 5. Необхідні висновки Держпожнагляду.
 6. Обов'язкова наявність офіційного договору оренди, договір на вивезення сміття.
 7. Знадобиться дозвіл на зовнішню рекламу, якщо така передбачається.
 8. Не забуваємо зафіксувати ККМ у податковій.
 9. Якщо планується продавати будь-яку продукцію, що вимагає ліцензії, то її потрібно буде отримати.
 10. У працівників повинні бути медичні книжки (не забуваємо про регулярність проходження комісій).
 11. Знадобиться перелік товарів і сертифікати на них.
 12. Не забуваємо і про необхідність наявності санітарного паспорта.
 13. Для безготівкового розрахунку необхідно відкрити розрахунковий рахунок.

Такі документи як договір на вивіз ТПВ можуть і не знадобиться, якщо прибирання здійснюється за рахунок орендодавця і у нього є загальний договір на обслуговування всього будинку. В такому випадку буде досить завіреної копії.

Маркетинг-план

Звичайно, багато в чому просування і реклама відділу буде залежати від торгового центру. Частина з них беруть цю роботу на себе. Але не варто забувати і про власне просування. Отже, маркетинг-план буде включати в себе наступні способи просування:

 • Підвищення лояльності покупців. Ця методика заснована на проведенні товарних днів, коли вартість конкретних товарів знижується до собівартості або близькою до неї. При цьому дуже важливо піднести ідею цікаво, щоб магазин запам'ятався споживачеві, і він прийшов сюди за покупками знову.
 • Інформування своїх споживачів за допомогою групи в соціальній мережі, власного сайту. Тут дуже важливо, щоб сайт і група були активними. Для цього необхідно своєчасно додавати в них актуальну і цікаву інформацію - про можливі акції. Можна проводити розіграші, наприклад, на отримання 50% знижки.
 • Контекстна реклама. Цей спосіб теж буде ефективним і більш менш прийнятним за ціною. Але захоплюватися ним все-таки не варто.

Розміщення інформації в ЗМІ обійдеться недешево. Та й витрати ці навряд чи окупляться. Тому від подібних способів просування краще відмовитися, якщо мова йде про невеликий магазин, призначений для представників середньої цінової категорії і нижче середнього.

Доповнити рекламну компанію можна роздачею листівок поблизу торгового центру і яскравою вивіскою. Хоча, остання теж окупиться не відразу.

Реклама

Для боротьби з конкуренцією потрібно аналізувати конкурентів і вибудовувати рекламну стратегію. Важливо залучити свою аудиторію, утримати її і за допомогою сезонних знижок і розпродажів залучати покупців із середнім рівнем доходу.

По-перше, треба виділити магазин брендуванням вхідної зони в корпоративних кольорах і привабливою вивіскою. По-друге, продумати рекламну стратегію і PR-кампанію.

Реклама буде використовуватися офлайнова у вигляді рекламних флаєрів і розміщення зображень в приміщенні, що демонструють одяг. Новинки та акційні пропозиції будуть виділятися в торговому залі, встановлюватися на найвидніші місця. Реклама онлайн буде здійснюватися в міських групах, на дошках оголошень, створенням акаунтів в соціальних мережах «ВКонтакті» і Instagram.

Також слід використовувати розіграші за репост записів про новинки, розпродажі та акції.

Кошторис по рекламному бюджету:

Найменування Сума, грн.
Вивіска на магазин 4000
Брендування вхідної зони 20000
Розробка макетів, друк і роздача флаєрів по району 6000
Реклама в ЗМІ 4000
Бюджет на акції та вигідні пропозиції 12000
Закупівля POS-матеріалів (цінники, стопери і т. д.) 4000
Разом 50000

Щомісяця треба буде витрачати на акції в мережі (знижка за репост), таргетинг, соціальних мережах, акційні знижки та пропозиції близько 20 000 грн.

Розрахунок прогнозованих доходів

Провести розрахунок можливих доходів досить складно. Ми будемо виходити з суми витрат на покупку товару і середній розмір товарної націнки в галузі.

Середня маржа в даній галузі становить близько 100%, іноді і більше. Виручку візьмемо рівну 14 000 грн в день. Сума усереднена, виходячи з показників за весь тиждень. Згодом виручка буде зростати.

Таким чином, щомісячна виручка складе близько 420 000 грн. А витрати на покупку товару складуть 210 000 грн.

Виробничий план

Приміщення магазину матиме площу 70-90 м2. Орендувати його в торговому центрі можна за 32 000 – 36 000 грн.

При цьому особливих витрат на ремонт не буде потрібно, зате облаштувати його буде просто необхідно. Знадобиться:

 • вивіска (16 000 грн);
 • вітрини (10 000 грн);
 • стелажі (8 000 грн);
 • дзеркала (14 000 грн);
 • вішалки (18 000 грн);
 • ККМ (3 400 грн);
 • комп'ютер (12 000 грн);
 • система проти крадіжок (16 000 грн).

Нам також знадобляться меблі:

 • полиці (6 000 грн);
 • манекени (24 000 грн);
 • дивани (14 000 грн).

Також знадобляться різні світильники та інші способи освітлення.

Заробітна плата працівників – 12 000 і 10 000 грн у старшого продавця і звичайного відповідно, включаючи податки. Загальні витрати на заробітну плату – 44 000 грн.

Організаційний план

Реєстрація 320 грн
Меблі та інші предмети інтер'єру 60 000 грн
Обладнання 97 400 грн
Спеціалізоване програмне забезпечення 14 000 грн
Реклама 14 000 грн
Створення власного сайту 14 000 грн
Створення товарного запасу 600 000 грн
Початкові витрати: 799 720 грн

Фінансовий план

Оренда 36 000 грн
Заробітна платня 44 000 грн
Реклама 8 000 грн
Собівартість продукції 210 000 грн
Бухгалтерія (аутсорсинг) 4 000 грн
Щомісячні витрати: 302 000 грн
 • Прибуток до оподаткування: 420 000 – 302 000 = 118 000 грн.
 • Податок (розрахуємо ССО 15% від різниці між доходами і витратами): 17 700 грн.
 • Чистий прибуток: 118 000 – 17 700 = 100 300 грн.
 • Рентабельність: 100 300 /420 000*100% =23,88%.
 • Термін окупності: 799 720/100 300 = 7,97. Отже, магазин може окупитися за 8 місяців.

Ризики

Можна виділити наступні ризики:

 • Збільшення вартості орендної плати.

Цей ризик може стати причиною серйозного зниження рівня доходів від продажів. Ще один варіант – вимушене збільшення вартості пропонованого товару. Це в свою чергу негативно позначається на попиті і обсязі продажів.

Щоб уникнути даного ризику, необхідно детально опрацювати контракт договору з орендодавцем. Важливо укласти договір на тривалий час, зафіксувавши вартість і критичну точку відвідуваності, по досягненню якої сторони переглядають вартість оренди.

 • Збільшення конкуренції.

Внаслідок настання такої ситуації, число відвідувачів знизиться, як власне і обсяги продажів.

Можливі наступні способи подолання ситуації:

 • розробити і використовувати унікальну концепцію магазину;
 • пропонувати своїм споживачам унікальний товар;
 • проведення різних акцій і пропозиція знижок.
 • Непрофесіоналізм продавців та іншого персоналу, що працює в магазині.

Внаслідок цього відвідувачі можуть бути не задоволені обслуговуванням. Як наслідок, знизиться загальний обсяг продажів, а ділова репутація з позитивної може перетворитися на негативну.

Подолати ці ризики можливо комплексним підходом, що включає:

 • постійне навчання персоналу, пов'язане з тренінгами з продажу та обслуговування;
 • інформування про особливості тканин, матеріалів, товарів і догляду за ними;
 • розробку і використання фінансових і нефінансових мотиваційних важелів;
 • розміщення камер відеоспостереження (вони до того ж знизять кількість крадіжок в магазині).
 • Вихід товарів з моди, їх неактуальність.

Це може загрожувати досить серйозним зависанням позицій, зниженням купівельної вартості і, як підсумок, зниженням загальної прибутковості бізнесу.

Щоб уникнути таких проблем, необхідно постійно проводити моніторинг ЗМІ та інших джерел інформації. Додатково варто проводити регулярні розпродажі, щоб не було залишків залежаного товару.

Плючи і мінуси відкриття магазину

Перевагами відкриття магазину одягу вважаються:

 • величезна кількість потенційних покупців. Якщо відкриєте магазин книг або магазин тканин, то він не буде користуватися такою популярністю. Адже одяг потрібен нам завжди, а книги можна почитати і в електронному вигляді;
 • є можливість самому вибрати, яким чином працювати. Відкрити свій маленький магазин або відкрити інтернет-магазин. Вирішувати тільки вам;
 • широкий асортимент товарів. Можна відкрити магазин лише одягу, а можна доповнити його нижньою білизною, аксесуарами та іншими виробами;
 • актуальність бізнесу. Незалежно в мережі ви відкриєте магазин або в торговому центрі.

Недоліками є:

 • висока конкуренція;
 • темпи зростання ринку невисокі;
 • різкі зміни в модній індустрії. Якщо мода змінилася відразу, то це загрожує Вам великим ризиком. Адже товар вам доведеться продавати за низькою вартістю.

Бізнес по франшизі

Ви також можете розглянути варіант відкриття магазину одягу по франшизі, де отримаєте повністю покрокову модель відкриття магазину розкрученого бренду. Франчайзинг є менш ризикованим стартом, тому що модель бізнесу випробувана і успішно працює.

Важливо: Пам'ятайте, що ви можете самостійно скласти бізнес-план саме для свого бізнесу. Для цього прочитайте статті:

Прохання наостанок: Всі ми люди і можемо допускати помилки, щось не врахувати і т. д. Не судіть строго, якщо даний бізнес-план або інші в розділі Бізнес-плани здалися вам неповними. Якщо у вас є досвід в тій чи іншій діяльності або ви побачили недолік і можете доповнити статтю, повідомте будь ласка в соц. мережах! Тільки так ми спільно зможемо зробити бізнес-плани більш повними, докладними і актуальними. Дякую за увагу!

Читайте також: Як відкрити фітнес-клуб — бізнес-план з розрахунками

Відео

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити