Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Бізнес-план турфірми або як відкрити туристичне агентство

Останнє оновлення: Середа, 24 січня 2024 Автор: Андрій Конотопський

Бізнес-план турфірми

 Приблизні дані:

 • Щомісячний дохід – 52 000 грн.
 • Чистий прибуток – 12 750 грн.
 • Початкові витрати – 83 520 грн.
 • Окупність – від 7 місяців.

Примітка: Даний бізнес-план, як і всі інші в розділі Бізнес-плани, містить розрахунки середніх цін, які у вашому випадку можуть відрізнятися. Тому рекомендуємо вам робити розрахунки для свого бізнесу індивідуально.

У даній статті ми складемо докладний бізнес-план туристичного агентства з розрахунками.

Опис послуги

Туристичне агентство надає послуги населенню. У них входять не тільки тури, бронювання готелів, але також резервування авіаквитків, оформлення страховок, віз, підготовка документів для оформлення закордонного паспорта. Звертаємо вашу увагу, що в компанії будуть працювати наймані робітники, сам підприємець продажем продукту займатися не буде. Туристичне агентство буде невеликим.

Аналіз ринку

Сьогодні ринок туристичних послуг в Україні зростає дуже швидко. Причому виручка майже щороку зростає більше, ніж сам обсяг ринку, що говорить про зростання якості пропонованих послуг.

За даними бізнес стата переважна кількість послуг - це надання допомоги туристам, які вирушають відпочивати за кордон. Їх близько 90%. Отже, можна говорити про високу концентрацію конкурентів, що пропонують попит саме на ці види послуг.

Якщо подивитися на графік, то можна говорити, що щорічно обсяг туристичного ринку в Україні збільшується на більш ніж 10 мільйонів грн. Цифра досить значна.

Чим обумовлені такі темпи зростання? В першу чергу зростанням платоспроможності населення. Важливим фактором є розвиток інфраструктури туристичного бізнесу. До того ж, цей сегмент ринку є дуже привабливим для інвесторів. Причому вкладають вони не стільки в турагентства, скільки в ті атрибути, які роблять можливим надання послуг (будівництво готелів, розробка турів, налагодження авіаперевезень та багато іншого).

Головною послугою, яку надають туристичні агентства, є забезпечення авіаційних перевезень пасажирів (у вартісному відношенні). Майже чверть припадає на пошук і резервування готелів, хостелів і так далі.

Хочеться відзначити, що сьогодні багато людей стали користуватися абсолютно новою послугою – онлайн бронюванням. Процедура проходить через спеціальні сайти бронювання і так звані букінг-системи. Це економить час, як споживачеві, так і туроператорам. За рахунок автоматизації процесів зростає прибутковість і рентабельність. При мінімумі витрат підприємці отримують досить непоганий прибуток.

Головними конкурентами будуть великі туроператори, широко відомі не тільки в окремих містах, але і в країні в цілому. Боротися з ними буде досить важко. Варто подумати про можливу співпрацю. Сьогодні існує безліч розроблених програм, коли відоме туристичне агентство допомагає малим суб'єктів даної сфери. Не безкоштовно, звісно. Як правило, вони беруть певний відсоток з прибутку організації. До того ж, вони діляться вже готовими туристичними продуктами. Такий варіант є одним з найбільш підходящих. По-перше, працювати можна буде починати відразу ж. По-друге, вашу незалежність ніхто не відніме, при бажанні ви завжди можете відмовитися від співпраці. Куди не глянь – одні плюси.

Якщо говорити про потенційних споживачів, то це будуть люди у віці 20-50 років, які мають середній достаток або вище середнього (за умови, що організація буде орієнтуватися на зарубіжні країни).

У зв'язку зі сформованою ситуацією в країні, національними заворушеннями, сьогодні багато хто віддає перевагу відпочинку за кордоном місцеві визначні пам'ятки. Ця тенденція склалася порівняно недавно – буквально в цьому році. Тому особливу увагу варто приділити вітчизняному напрямку. Хітом цього літа став відпочинок в Карпатах. Туди їздять люди і з більш низьким рівнем достатку, а також більш літні люди. Можливо, варто зробити акцент саме на побудові бізнесу всередині країни і роботі з вітчизняними бізнесменами в сфері туризму.

SWOT-аналіз

Будь-яке підприємство відчуває на собі вплив зовнішніх факторів. Вони можуть бути позитивними і негативними. До зовнішніх факторів прийнято відносити:

Загрози:

 • Можливі зміни переваг споживача.
 • Неможливість точного прогнозування ситуації в майбутньому.
 • Складнощі при роботі з партнерами, можливі збої в роботі з ними.
 • Зниження попиту із-за різкого зниження купівельної спроможності внаслідок зростання інфляції.
 • Коливання цін.
 • Зміна курсу валют.
 • Зростання конкуренції.
 • Поява гравців на ринку, здатних надати більш якісну послугу.
 • Посилення податкового тягаря.
 • Перенасичення даного сегмента ринку.

Можливості:

 • Зростання якості життя населення.
 • Збільшення впливу маркетингу, реклами.
 • Зростання купівельної спроможності.

Перед відкриттям власного туристичного агентства необхідно звернути увагу на внутрішні фактори. З ними завжди можна і потрібно працювати. До них відносять:

Слабкі сторони:

 • Відсутність клієнтської бази, а також постійних клієнтів.
 • Відсутність досвіду роботи.
 • Необхідність глибокого вивчення законодавства, можливостей.
 • Необхідний пошук партнерів.

Сильні сторони:

 • Широкий вибір послуг.
 • Наявність мотивації у працівників організації.
 • Високий рівень кваліфікації співробітників.
 • Якісне обслуговування.
 • Можливість перевірки ефективності роботи персоналу завдяки невеликій їх кількості.

Внаслідок цього, можна говорити про основні напрямки роботи:

 1. Розробка нових туристичних програм.
 2. Необхідність пошуку зарубіжних і вітчизняних партнерів.
 3. Постійний коучинг працівників, підвищення кваліфікації, інформування, адже ситуація змінюється дуже швидко.

Оцінка можливостей

Як правило, в січні-лютому відбувається спад попиту на послуги туристичних агентств. В цей час варто подумати про надання більш дешевих послуг. Тут зможуть допомогти знижки, акції, гарячі тури.

Агентство працюватиме за наступним графіком:

Понеділок 11:00 – 19:00
Вівторок 11:00 – 19:00
Середа 11:00 – 19:00
Четвер 11:00 – 19:00
П'ятниця 11:00 – 19:00
Субота Вихідний
Неділя Вихідний

Разом: 40 годин на тиждень, 176 годин на місяць.

Працювати в туристичному агентстві буде 2 менеджера.

Організаційно-правові аспекти

 1. Реєструємо фірму. Це може бути ТОВ або ФОП.
 2. Обов'язкове ліцензування не потрібне.
 3. Якщо будете працювати з безготівковим розрахунком, то відкрийте розрахунковий рахунок.
 4. ССО може бути використаний у двох форматах: ССО "доходи" 6% або ССО "доходи мінус витрати" 6-15 %.
 5. Обов'язково вивчіть правила надання туристичних послуг. Для цього вивчіть Закон України "Про туризм".
 6. Особливу увагу приділіть вибору туроператора.
 7. Відповідально підійдіть до вибору страхової компанії. Це повинна бути надійна компанія.

Маркетинг-план

Цінова стратегія:

У туристичному бізнесі ціна не завжди є визначальною. Для багатьох важливіше якість готелів, та й організації всієї поїздки в цілому.

Не можна забувати про сезонність в даному виді бізнесу. Обов'язково потрібно вибудовувати гнучку політику цін, створювати акції, знижки, пропонувати клієнтам гарячі тури. Словом, все те, що може залучити клієнта і змусити його співпрацювати з вами.

Реклама:

Сьогодні жоден бізнес неможливий без реклами. Вона обумовлює не тільки впізнаваність, але і можливість зростання доходів. Як і всі інші види підприємництва, туристичні агентства користуються послугами різних рекламодавців. Найбільш ефективними вважаються:

 • Реклама в газетах. Це необов'язково повинні бути тематичні видання. Як правило, таку інформацію розміщують у щотижневих газетах з найбільшим охопленням читачів.
 • Реклама на радіо. Звісно, агентства вибирають місцеві радіостанції. Тут дуже важливо, щоб реклама була помітною, чіпляла. Не менш важливий слоган – він повинен бути незабутнім, щоб при необхідності слухач міг згадати назву або навіть контактні дані.
 • Роздача листівок. Цей вид реклами є універсальним. Найкраще, роздавати листівки в центрі міста і поруч з офісом агентства.
 • Створення власного сайту. Сьогодні багато людей користуються інтернетом, багато з них не хочуть відвідувати офіси. У таких випадках віддалений турагент може допомогти клієнту за допомогою зворотного зв'язку.
 • Контекстна реклама. Взагалі, реклама в інтернеті користується популярністю. Вона охоплює величезну кількість населення, приваблює їх. Вивід сторінок сайту в топ пошуку робить кількість потенційних клієнтів ще більше.

Вибираючи місце для офісу, варто розглядати такі варіанти:

 • Приміщення в центрі міста.
 • Площа в бізнес-центрі.
 • Оренда залу в торговому центрі.
 • Офіс в спальному районі міста.

Кожен з них має свої переваги і недоліки.

Розрахунок прогнозованих доходів

Середня кількість проданих путівок Середня вартість путівки Комісія туроператора Щомісячний дохід
50 10 400 грн 10% 52 000 грн

Виробничий план

Після того, як приміщення для оренди вибрано, необхідний йому невеликий ремонт. Як правило, в нього входить виправлення невеликих недоліків. Якщо робота буде проходити в торговому центрі, то затрат на ремонт не потрібен в принципі.

В приміщення знадобляться наступні меблі: столи, стільці, шафи, інформаційні стійки і так далі. Не можна забувати про зручність клієнта. Варто обладнати зону комфорту для нього – вибрати зручні крісла, придбати вішалки.

Оргтехніка: доведеться придбати 2 комп'ютери, по одному на кожного менеджера. Для роздруківки документів знадобиться МФУ. Можна обійтися одним.

Під програмним забезпеченням розуміються в тому числі і спеціалізовані програми.

В організації працюватимуть два оператори. Вони будуть займатися роботою з клієнтами, а саме, їх консультуванням по телефону, через систему зворотного зв'язку на сайті, наживо. Менеджери також будуть підбирати відповідні тури, оформляти документи, роз'яснювати клієнтам їх права та обов'язки. Крім того, співробітники будуть працювати зі страховими компаніями.

Посада Кількість працівників Вид заробітної плати Середня заробітна плата на 1 працівника («брудними») ФОТ
Менеджер 2 Оклад (6 000 грн) +12% 12 240 грн 24 480 грн

Організаційний план

Реєстрація 320 грн
Ремонт 4 000 грн
Меблі 10 000 грн
Оргтехніка 24 000 грн
Установка необхідного програмного забезпечення 10 000 грн
Реклама 8 000 грн
Створення та розробка сайту От 12 000 грн
Розробка фірмового стилю 8 000 грн
Купівля ККМ 3 200 грн
Разом: 83 520 грн

Фінансовий план

Щомісячний дохід: 52 000 грн.

Оренда 6 000 грн
Заробітна платня 24 480 грн
Реклама 5 200 грн
Канцелярські витрати 200 грн
Інтернет, зв'язок 400 грн
Обслуговування ККМ 240 грн
Оплата системи онлайн-бронювання 480 грн
Разом: 37 000 грн

Прибуток до оподаткування: 15 000 грн.

Податок: розраховуємо за формулою 15% від різниці між доходами і витратами (може бути обраний і інший варіант). 15 000*0,15 = 2 250 грн.

Чистий прибуток: 15 000 – 2 250 = 12 750 грн.

Рентабельність: 12 750/52 000 грн = 24,52%.

Окупність: 83 520/12 750 = 6,55. Отже, бізнес окупиться не менше ніж за 7 місяців.

Ризики

Розглянемо внутрішні ризики, які виникають у будь-якого підприємця, що працює в туристичному бізнесі:

 • Сезонність.

Цей фактор є, мабуть, найнеприємнішим для багатьох бізнесменів. Іноді вони не здатні оцінити масштаб можливих наслідків. Деякі і зовсім забувають прийняти цей фактор до уваги.

До чого це може призвести? До розбіжності очікувань з дійсністю. Але це не найстрашніше. «Не сезон» може принести великі збитки, які зведуть нанівець всі старання. І тут постійний прийом і звільнення працівників не вихід.

Необхідно згладжувати ситуацію. Для цього можна подумати про додаткові послуги. Є можливість створення турів по місту. Варто також максимально розширити діапазон країн. Подумати про знижки, спеціальні пропозиції – теж хороша ідея. Словом, все нове буде безвідмовно притягувати клієнтів.

 • Некомпетентність персоналу, відсутність навичок, що дозволяють дійсно продавати продукт.

Якщо вірити статистичним даним, рішення клієнта про покупку путівки наполовину залежить саме від роботи турагента. Якими якостями повинен володіти менеджер туристичного агентства? Він повинен вміти спілкуватися, знати про пропонований продукт, вміти його правильно подавати і, звичайно ж, завжди залишатися ввічливим і спокійним. Турагенти повинні самі любити свою справу.

Мінімізувати ці ризики можна, підібравши відразу відповідний персонал. Правда, це може зайняти чимало часу. І після прийняття працівник повинен удосконалювати навички. Підприємцю варто подумати про відправку на курси, нехай навіть і дистанційний.

Туристичний бізнес дуже мінливий. Люди, що працюють в цій сфері, повинні вміти підлаштовуватися під ситуацію, встигати реагувати на зміни.

Всі ці способи допоможуть бізнесменові не втратити клієнтів, а з ними і прибуток.

 • Відсутність прибутковості в спеціалізації.

Перш ніж відкривати свій бізнес, варто дуже уважно і детально вивчити своїх конкурентів. Не варто працювати в нішах, які і без того є переповненими. Варто диференціюватися від своїх конкурентів, вибрати свою спеціалізацію.

Такий підхід дозволить залишитися наплаву і отримувати прибуток від свого бізнесу.

Найбільш значущими зовнішніми ризиками можна назвати наступні:

 • Неполадки в роботі туроператорів.

Підійти до вибору відповідного туроператора потрібно дуже відповідально. Пам'ятайте, що в разі невдачі або скасування поїздки, клієнт буде не задоволений саме вами, він навряд чи захоче звернутися до вас за допомогою знову. Тому варто вибирати надійних партнерів, які постійно працюють над поліпшенням якості своїх послуг.

Така робота дозволить не допустити відтік клієнтів і, відповідно, прибутку.

 • Війни, стихійні лиха.

Подібні обставини в більшості своїй малоймовірні. Хоча у зв'язку з останніми подіями і хвилюваннями по всьому світу, сьогодні вони здаються більш ніж реальними.

Тут важливо розуміти, що подібні явища можуть викликати абсолютно різну реакцію у туристів. Хоча, звичайно, в більшості випадків потік туристів в неспокійну країну знизиться. Хтось і зовсім може здати свої квитки.

Вплинути на ці ризики неможливо. Як можна мінімізувати можливі втрати? Мало не єдиним способом є страхування. Причому захищає воно від втрат більш ніж надійно.

Франшиза як простий спосіб отримання прибутку

Вивчіть інформацію про франчайзинг, якщо хочете знати, як відкрити туристичну фірму і вийти в «нуль» вже через рік. Інвестиції у франшизу обмежуються оформленням документів, оплатою оренди приміщення, закупівлею меблів і техніки і початковим внеском. Навчанням колективу і виготовленням рекламних матеріалів займеться франчайзер-компанія, яка надає права на свій бренд. Мережеве агентство посприяє у вирішенні фінансових, юридичних, технічних та інших питань.

Переваги франшизи:

 • Не потрібно думати, як відкрити туристичний бізнес і налагодити роботу. Франчайзер надає готову схему роботи, яка привела до успіху його партнерів.
 • Досвід в туризмі необов'язковий, азам про тонкощі ведення бізнесу керівника навчать фахівці підприємства-донора.
 • Наявність готових digital-інструментів для реалізації турпакетів.
 • Довіра клієнтів до відомого бренду.

Мінуси франчайзингу - необхідність працювати згідно з рекомендаціями франчайзера без відхилень, щомісяця виплачувати роялті (відсоток від доходу), виконувати мінімальний план продажів.

Варто пам'ятати, що туристичний бізнес не так-то простий, як може здатися. Це підтверджує статистика показуючи, що щорічно десятки і навіть сотні агентств просто закриваються у зв'язку з невдачами на туристичному терені. Тому дуже важливо вивчити всі наявні ризики і вести політику, яка допоможе настання цих ризиків і наслідків не допустити.

Важливо: Пам'ятайте, що ви можете самостійно скласти бізнес-план саме для свого бізнесу. Для цього прочитайте статті:

Висновок + відео

Прохання наостанок: Всі ми люди і можемо допускати помилки, щось не врахувати і т. д. Не судіть строго, якщо даний бізнес-план або інші в розділі Бізнес-плани здалися вам неповними. Якщо у вас є досвід в тій чи іншій діяльності або ви побачили недолік і можете доповнити статтю, повідомте будь ласка в соц. мережах! Тільки так ми спільно зможемо зробити бізнес-плани більш повними, докладними і актуальними. Дякую за увагу!

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити