Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Що таке рентабельність: види, формули розрахунку і способи поліпшення цього показника для різних видів бізнесу + приклади

Останнє оновлення: Вівторок, 16 січня 2024 Автор: Андрій Конотопський

Що таке рентабельність

Рентабельність - що це простими словами і для чого її рахують? За якими формулами розраховується рентабельність у бізнесі, продажах, на виробництві та інших сферах? Що впливає на рентабельність і як її підвищити? Детально розповімо і покажемо.

Поняття «рентабельність» відноситься до галузі бізнесу та економіки і використовується для того, щоб з'ясувати наскільки ефективно працює комерційна організація Аналізуючи цей показник, керівник або власник бізнесу може зрозуміти, що відбувається з його компанією, прибуткова вона чи збиткова, які у неї перспективи і чи варто вкладатися в її розвиток. Що таке рентабельність, навіщо вона потрібна і як розраховується, ви дізнаєтеся з нашої статті.

Що таке рентабельність простими словами

Рентабельність - це величина, що показує, скільки грошей вкладено у виробництво або продаж товарів (послуг) і скільки прибутку отримано. Вона обчислюється у відсотках або в числовому вираженні. Далі ми розповімо про формули, за якими обчислюється рентабельність підприємства. Простими словами, рентабельність - це число, що показує, скільки прибутку отримано з кожної вкладеної в розвиток бізнесу гривні.

Для правильної оцінки рентабельності компанії треба проаналізувати коефіцієнти рентабельності за різні проміжки часу, у динаміці, і потім порівняти їх між собою. Зростання рентабельності означає, що підприємство прибутково, успішно розвивається, якщо знижується – треба терміново вживати заходів. Але при цьому важливо враховувати вплив на рентабельність різних факторів.

Приклад рентабельного бізнесу

ТОВ «Сузір'я» випускає друковану продукцію. У 2022 році витрати компанії склали 1 мільйон грн і були спрямовані на:

 • купівлю матеріалів для виробництва: паперу, фарби, палітурних матеріалів;
 • витрати на поліграфію;
 • авторські гонорари, оплату праці штатних співробітників, вартість авторських прав і ліцензій;
 • виробничі витрати: амортизацію обладнання, оренду та обслуговування приміщення.

Виручка ТОВ «Сузір'я» складається від реалізації газет, календарів, рекламних буклетів і листівок. За 2022 рік виручено 2,5 мільйона грн.

Щоб визначити рентабельність виробництва, знайдемо прибуток від реалізації. Для цього з отриманої виручки віднімаємо витрати: 2,5 – 1 = 1,5 мільйона гривень – склав прибуток від реалізації друкарні «Сузір'я». Розділивши отриманий результат на величину витрат, отримаємо рентабельність: 1,5 / 1 * 100% = 150 %. Тобто, за 2022 рік кожена вкладена у виробництво гривня принесла компанії 1,5 грн прибутку.

Розглянемо іншу ситуацію:

Приклад нерентабельного бізнесу

ІП Сергієв має відділ «Модна дитина» в торговому центрі, де продає дитячий трикотаж, який закуповує оптом безпосередньо з фабрики. Оренда торгового приміщення, зарплата двом продавцям, закупівля партії товару та інші витрати за 1 квартал 2023 року склали 950 тисяч грн. З січня в тому ж ТЦ відкрився відділ популярного бренду дитячого одягу «Acoola», через що потік покупців у нашого підприємця сильно знизився. Виручка за квартал склала 800 тисяч грн. Замість прибутку отримано збиток від реалізації: 800 – 950 = – 150 тисяч грн. Розрахуємо рентабельність: -150 / 950 * 100% = – 15,79 %.

Бізнесмен повинен терміново вживати заходів з порятунку своєї справи: запустити рекламу, шукати постачальників товарів, у яких більш низькі закупівельні ціни, зняти приміщення для торгівлі в іншому місці, де немає конкурентів.

При розрахунку рентабельності враховується вплив інфляції, попиту, витрат, специфіки компанії. У розрахунку беруть участь прибуток, обсяги продажів, собівартість продукції за конкретний період (1 місяць, 1 квартал, 1 рік, 3 роки) або їх середнє значення, інші величини.

Показники рентабельності розраховуються в різних сферах: у виробництві, в продажах. Знаходять ефективність віддачі власного, залученого капіталу, персоналу, активів, угоди або бізнес-проекту.

Навіщо розраховувати рентабельність

Коефіцієнти рентабельності важливо розраховувати в таких ситуаціях:

 • При складанні бізнес-плану – оцінюється доцільність реалізації проекту і вкладення в нього коштів, знаходиться рентабельність проекту. Наприклад, підприємець хоче реалізувати бізнес-проект. Своїх грошей немає і він хоче залучити інвестора. Рентабельність проекту, відображена в бізнес-плані, допоможе інвестору зрозуміти, скільки грошей потрібно вкласти у проект і як швидко ці гроші повернуться йому назад;
 • Для ціноутворення – можна визначити допустимий рівень цін, щоб зацікавити покупців, порівняти себе з конкурентами. Припустимо, на ринок виходить нова фірма з виробництва взуття. Проаналізувавши свої витрати, ціни конкурентів, інші фактори і з'ясувавши рентабельність бізнесу — керівництво фірми може побачити на якомусь мінімальному рівні цін вони можуть зупинитися, щоб потіснити конкурентів на старті і відвоювати частину ринку, але в той же час залишитися рентабельними, тобто в плюсі, щоб не збанкрутувати;
 • При аналізі менеджменту компанії - дає зрозуміти, які організаційні та управлінські питання потребують вирішення. Наприклад, в будівельній фірмі погіршилися показники рентабельності. Після оцінки факторів, що впливають на рентабельність, з'ясувалося, що зниження настало через проблеми з логістикою, втратою каналів збуту, порушенням домовленостей з підрядниками. Стало ясно, що начальник відділу збуту не справляється зі своїми обов'язками. Керуючий компанією прийняв рішення про його звільнення, призначивши на цю посаду ініціативного і знаючого співробітника, який очолить відділ і виведе показники рентабельності на належний рівень.
 • У плануванні доходів і витрат – потрібно проаналізувати рентабельність, щоб будувати прогноз прибутків або збитків. Так, в друкарні "Сузір'я" заплановано придбання ще одного друкарського верстата, вартістю 2 мільйони грн. Перед покупкою потрібно прорахувати рентабельність, спрогнозувати, в який термін окупиться нове обладнання, як швидко покриються витрати на його придбання. На підставі такого розрахунку стане ясно, наскільки доцільна покупка верстата, що вона принесе — прибуток або збиток.
 • Якщо власник збирається продати компанію – рентабельність допоможе визначити вартість бізнесу. Якщо підприємство показує високий рівень рентабельності у своїй галузі, це характеризує його як успішне, тому його можна продати набагато дорожче, ніж фірму з низькими показниками рентабельності.

Як бачите — розрахунок рентабельності це не просто марний теоретичний розрахунок, а необхідний бізнес-параметр, який використовується для цілком реальних розрахунків. Аналіз рентабельності потрібен при розширенні виробництва, при взятті кредитів, для інвестування грошей в різні проекти. Як же розрахувати рентабельність? Для цього будуть потрібні спеціальні формули, про них піде мова нижче.

Показники рентабельності

Показники рентабельності - це характеристики фінансово-економічної діяльності компанії. Кожен з них визначається за допомогою простої формули, про яку ми говорили вище.

Всі показники рентабельності діляться на три великі групи, в кожну з яких входить кілька більш вузьконаправлених характеристик:

 1. Рентабельність продукції.
 2. Рентабельність виробничих фондів.
 3. Рентабельність інвестицій.

Тепер розглянемо детально кожну з вищезазначених груп.

До групи показників рентабельності продукції входять наступні:

 • Рентабельність всієї реалізованої продукції;
 • Рентабельність кожного окремого проданого продукту;
 • Рентабельність продажів.

Рентабельність виробничих фондів не включає в себе додаткові показники, але також враховує матеріальні оборотні кошти.

Група показників рентабельності інвестицій найширша з усіх і складається з наступних характеристик:

 • Рентабельність капіталу;
 • Рентабельність активів;
 • Рентабельність основного капіталу (власного, інвестиційного, акціонерного);
 • Рентабельність внеоборотного капіталу.

Для розрахунку рентабельності всі перераховані вище показники можуть використовуватися в парі з різними видами рентабельності, в залежності від цілей розрахунку.

Види рентабельності і формули розрахунку

При розрахунку рентабельності беруться дані з форм звітності: бухгалтерського балансу, звіту про фінансові результати. Виділяються наступні види рентабельності:

Рентабельність активів

Активи – це все, що може приносити прибуток. Активи потрібні підприємству для забезпечення безперебійної роботи.

Щоб визначити рентабельність активів, в розрахунок треба включити всі активи, які були використані в розглянутий період. Оцінюючи коефіцієнт рентабельності активів за 1 квартал, за 6 місяців, за рік, або при порівнянні попереднього і поточного року, можна оцінити, які активи не приносять доходу, а навпаки, вимагають додаткових витрат. На підставі розрахунку керуючий бізнесом може вирішити продати таке майно, здати в оренду або модернізувати.

Активи бувають оборотні і необоротні.

Оборотні активи

Оборотні – це майнові активи компанії. В практиці обліку до оборотних прийнято відносити ті активи, які використовуються в поточній діяльності підприємства до 1 року . Вони бувають власні, залучені (дотації, субсидії держави і т. п.) або позикові активи (банківські кредити). Залучені і позикові активи — це ресурси, які використовуються фірмою, але їй не належать.

До оборотних активів відносяться:

 • Гроші в касі, на гривневих і валютних розрахункових рахунках;
 • Інвентар, матеріали, товари для перепродажу, запаси готової продукції, напівфабрикати, незавершене виробництво;
 • Дебіторська заборгованість - це борги з боку інших підприємств, компаній або громадян перед фірмою;
 • Фінансові вкладення строком до 1 року: купівля короткострокових векселів, облігацій, ощадних сертифікатів, внесок грошей у банк під відсотки на строк не більше 1 року.
 • Інші оборотні активи, наприклад, виручка від продажу майна, за яким ще не оформлено право власності, акції, викуплені для перепродажу.

Читайте також: 30 кращих ідей для бізнесу з мінімальними вкладеннями в 2023 році + реальні історії

Необоротні активи

Це майно, що використовується в роботі компанії протягом операційного циклу, що перевищує 1 рік, або зі строком корисного використання більше 12 місяців. Наприклад:

 • Нематеріальні активи: права на власні розробки, відкриття, патенти і ліцензії, товарні знаки, торгові марки, ім'я бренду, ділова репутація фірми;
 • Основні засоби: земельні ділянки, будівлі, споруди, обладнання;
 • Довгострокові фінансові вкладення: кредити і позики (на термін більше 1 року), інвестиції в інші проекти.

Рентабельність активів підприємства (ROA) розраховується за допомогою такої формули:

ROA = чистий прибуток за період / величина активів за період * 100%

Приклад

Компанія «Умняшки» займається продажем дитячих товарів і розвиваючих ігор. У 2017 році було отримано чистого прибутку 1 мільйон 200 тисяч грн, при вартості активів, що дорівнює 3 мільйони 500 тисяч грн. Сюди входять оборотні активи: запаси товарів на складі, на суму 850 тисяч грн, дебіторська заборгованість – 300 тисяч грн, грошові кошти в касі та на банківському рахунку в розмірі 250 тисяч грн. А також необоротні активи: основні засоби – торговельне обладнання, касові апарати, комп'ютери, на суму 1,8 мільйона грн, інші необоротні активи – 300 тисяч грн.

Знайдемо рентабельність активів компанії за 2017 рік:

1200000 / 3500000 * 100% = 34,3 %.

За даними за 2017 рік можна відстежити середню рентабельність за галузями. Показник роздрібної торгівлі дорівнює 7,5%, тому можна зробити висновок, що фірма «Умняшки» відпрацювала відмінно.

У 2022 році прибуток склав 2 мільйони 50 тисяч грн, вартість активів – 4 мільйони 100 тисяч грн. Рентабельність за 2022 рік дорівнюватиме:

2050000 / 4100000 *100% = 50 %.

Якщо порівняти отримані результати, зростання рентабельності на 15,7% показує, що фірма «Умняшки» збільшила свої активи, наростила обсяги продажу та отриманого прибутку, а значить бізнес активно і успішно розвивається.

У різних галузях рівень рентабельності активів відрізняється. Наприклад, у будівництві, енергетиці, транспортній галузі цей показник не перевищує 10%, що набагато нижче, чим в торгівлі чи сфері послуг, де рівень рентабельності може досягати від 50 до 100 % і вище.

Великі заводи і виробництва вимагають набагато більших фінансових вкладень, дорогого обладнання, спеціальних штату персоналу, впровадження наукомістких технологій. У сфері торгівлі та послуг набагато менше фінансових витрат, які часто окупаються з прибутком в 200-300%, тому рентабельність в цих галузях значно вище.

Рентабельність товарів, продукції

Показник потрібен для розуміння вигідності випуску продукції, продажу товару. Розрахунок роблять на стадії розробки бізнес-плану або застосовують до вже існуючого проекту.

Рентабельність товару потрібна, щоб визначити, який прибуток приносить кожна витрачена на вироблення одиниці продукції гривня. Вона вивчається по окремих товарах, по товарних групах або по всій продукції відразу.

Для розрахунку рентабельності продукції (ROM) використовують формулу:

ROM = прибуток від продажі / собівартість * 100%

Приклад

ТОВ «Аванта плюс» випускає засоби гігієни: шампуні, мило, зубну пасту. За 1 квартал виручка склала 4 мільйони 280 тисяч грн, витрати на виробництво – 2 мільйони 375 тисяч грн.

Для визначення рентабельності продукції потрібно спочатку обчислити прибуток від продажу: 4 280 – 2 375 = 1 905 тисяч грн.

Коефіцієнт рентабельності дорівнюватиме: 1905 / 2375 * 100% = 80,2 %.

Значить, кожена гривня, вкладена у виробництво, принесла 80 копійок прибутку, це відмінний показник.

Розглянемо рентабельність окремих видів продукції ТОВ «Аванта плюс»:

Продукція Виручка, тис. грн. Собівартість продукції, тис. грн.
Шампунь 520 495
Мило 350 250
Зубна паста 480 360

Розрахунок рентабельності буде наступним:

 • Рентабельність шампуні: (520 – 495) / 495 * 100% = 5,05%
 • Рентабельність мила: (350 – 250) / 250 * 100% = 40%
 • Рентабельність зубної пасти: (480 – 360) / 360 * 100% = 33,3%

З розрахунків видно, що продаж шампуню практично не приносить прибутку, керівництву компанії потрібно підвищувати продажу, знижувати собівартість або відмовлятися від виробництва цього товару.

Рентабельність виробництва

Цей показник потрібен, щоб дізнатися, чи варто вкладатися у виробництво продукції, чи принесе вона прибуток. Якщо рентабельність низька або від'ємна, власнику краще відмовитися від вкладень в збиткове виробництво, і розглянути інший напрям бізнесу. Рентабельність виробництва важлива при веденні декількох видів діяльності, якщо потрібно вибрати найперспективніше з них.

Приклад

Порівняємо ефективність роботи 2-х торгових компаній, що продають схожі товари. Компанія № 1 виручила 3 000 000 грн при собівартості продукції, що дорівнює 1 200 000 грн. У компанії № 2 виручка склала 3 750 000 грн, а собівартість = 1 800 000 грн. Знайдемо прибуток обох компаній:

 • Компанія №1: 3 000 000 – 1 200 000 = 1 800 000 грн.
 • Компанія №2: 3 750 000 – 1 800 000 = 1950 000 грн.

Очевидно, що перша компанія отримає менше прибутку, ніж друга. Але чи означає це більшу ефективність роботи другого підприємства? Перевіримо за допомогою рентабельності.

 • Рентабельність компанії №1 = (1 800 000 / 1 200 000) * 100% = 150 %
 • Рентабельність компанії №2 = (1 950 000 / 1 800 000) * 100% = 108,3 %

З аналізу рентабельності видно, що компанія №1 працює на 41,7 % ефективніше, ніж компанія №2.

Рентабельність продажів: валова і операційна

Цей показник визначає, яка частка прибутку припадає на кожну зароблену гривню. Рентабельність продажів (ROS) важлива для політики ціноутворення компанії, вона дає оцінку витрат на закупівлю і реалізацію товарів. У розрахунок береться прибуток без урахування податків або чистий прибуток, після податкових і кредитних відрахувань.

ROS = (виручка - собівартість) / виручка від продажів * 100%

Інакше такий коефіцієнт називають валовою (маржинальною) рентабельністю.

Приклад розрахунку валової рентабельності:

ТОВ «Сузір'я», що випускає друковану продукцію, отримало виручку за рік у розмірі 12 650 000 грн. Собівартість продажів склала 7 590 000 грн. Вона являє собою витрати підприємства на випуск продукції та її реалізацію. Сюди увійшли:

 • витрати на матеріали;
 • зарплата співробітникам;
 • амортизація друкарських верстатів та іншого обладнання, що використовується при виробництві;
 • вартість оренди приміщення;
 • страхування обладнання та виробничого приміщення;
 • незавершене виробництво;
 • готова продукція.

Знайдемо валову рентабельність продажів:

 1. Спочатку визначимо валовий прибуток. Для цього потрібно з виручки відняти собівартість продажів: 12 650 000 – 7 590 000 = 5 260 000 грн.
 2. Знайдемо рентабельність продажів: (5 260 000 / 12 650 000) * 100% = 41,58%.

Тобто на кожнугривню проданої продукції припадає 42 копійки валового прибутку. Середній показник рентабельності поліграфічної галузі дорівнює 8,7%, значить, ТОВ «Сузір'я» відпрацювало рік з відмінним результатом.

Ще знаходять операційну рентабельність:

ROS = прибуток до вирахування податків і відсотків по кредитам / виручка від продажів * 100%

Дані для цього беруть з форми №2 «Звіт по прибутках і збитках», де прибуток до вирахування податкових і процентних платежів склав 5 010 000 грн.

Знайдемо операційну рентабельність компанії «Сузір'я» за рік: (5 010 000 / 12 650 000) * 100% = 39,6%.

Це означає, що до сплати всіх податків і відсотків за кредитами, кожнагривня виручки дасть прибутку 39,6 копійки.

Високий рівень рентабельності дозволяє скорегувати політику ціноутворення. Наприклад, в цій ситуації керівництву друкарні можна збільшити ціни на свої послуги та продукцію, так як вони користуються попитом і приносять гарний прибуток. Або можна залишити ціни на колишньому рівні, а вкластися в розширення виробництва, що, в кінцевому підсумку, теж веде до збільшення продажів і отримання ще більшого прибутку.

Рентабельність основних засобів

Відображає продуктивність використання основних засобів або конкретного обладнання на підприємстві. Її знаходять за формулою:

ROFA = чистий прибуток підприємства / середньорічна вартість ОЗ * 100%

ROFA – рентабельність основних засобів (ОЗ)

Приклад

Розрахуємо показник рентабельності основних засобів на прикладі заводу з виробництва металоконструкцій «Проммонтажпроект» за 2017 рік.

Минулий рік підприємство відпрацювало з такими результатами: чистий прибуток – 12 960 000 грн, основні виробничі фонди на початок року – 73 250 000 грн, на кінець року – 78 400 000 грн.

Визначимо рентабельність:

 1. Спочатку знайдемо середньорічну вартість основних фондів: ( 73 250 000 + 78400 000) / 2 = 75 825 000 грн.
 2. Рентабельність ОЗ складе: (12 960 000 / 75 825 000) * 100% = 17,09%.

Віддача вартості основних засобів заводу з кожноїгривні дорівнює 17, 09% прибутку. За даними статистики, величина рентабельності основних фондів у виробництві готових металевих виробів, крім машин і устаткування, за 2017 рік склала 17,85. Тобто показник заводу "Проммонтажпроект" наближається до середньогалузевого і знаходиться в межах норми ( є хорошим показником в цій галузі).

Якщо рентабельність основних засобів набагато нижче нормативів, це означає низьку продуктивність використання виробничих фондів на підприємстві. Треба вживати заходів для її підвищення: провести переоцінку вартості основних засобів, здати в оренду або продати маловикористовуване обладнання, посилити контроль за проведенням поточного або капітального ремонту верстатів. Таким чином можна домогтися підвищення віддачі від основних фондів, позбутися від нерентабельного обладнання.

Читайте також: Що таке прибуток, виручка і дохід: чим відрізняються

Рентабельність персоналу

Кожен керівник хоче знати, чи продуктивно працюють його співробітники. Це можна дізнатися, розрахувавши рентабельність персоналу (ROL):

ROL = чистий прибуток копманії / чисельність персоналу * 100%

Приклад

Завод "Проммонтажпроект" середньообліково налічує 3200 співробітників. Рентабельність персоналу складе: (12 960 000 / 3200) * 100% = 405 000 грн. - на таку суму виробляє продукції 1 робочий заводу.

Це усереднений показник, одного його розрахунку недостатньо для визначення ефективності роботи співробітників. Зазвичай на підприємстві оцінюють продуктивність різних відділів і цехів, фінансову віддачу витрат на організацію роботи персоналу, проводиться факторний аналіз. Ці заходи допомагають з'ясувати, скільки потрібно працівників, щоб отримати максимальний прибуток при мінімальних витратах на потреби персоналу.

Рентабельність інвестицій

Показує віддачу від вкладень в який-небудь проект. Розрахувати рентабельність інвестицій потрібно перш, ніж вкладати гроші. Це дозволить оцінити ефективність вкладень і їх доцільність. Якщо показник рентабельності низький або негативний, значить проект збитковий і інвестор ризикує втратити свої гроші.

Рентабельність інвестицій (ROIC) знаходиться за формулою:

ROIC = чистий прибуток (за період) / вкладені кошти (за той же період) * 100%

Цей показник визначає прибуток, що припадає на кожну вкладену в інвестиційний проект гривню.

Припустимо, власники заводу «Проммонтажпроект» вирішили вкласти гроші в покупку акцій компанії «Нафтогаз» на суму 500 тисяч грн. Розрахували планове збільшення вартості акцій протягом року, виходячи з динаміки минулих років – 568,9 тисяч грн. Прогнозна рентабельність інвестицій: (568,9 / 500) * 100% = 113,78%. Тобто кожна гривня інвестицій повинна принести 13,78 копійок прибутку.

Рентабельність власного капіталу

Дає зрозуміти інвесторам і власникам бізнесу, наскільки вигідна і продуктивна віддача власних коштів, чи правильно організоване використання ресурсів компанії.

ROE – рентабельність власного капіталу

ROE = чистий прибуток / власний капітал * 100%

Частіше в розрахунках використовують середньорічний показник власного капіталу (ВК), який знаходиться шляхом додавання даних ВК на початок і кінець періоду і діленням на 2.

Наприклад, чистий прибуток ТОВ "Сузір'я" за рік склав 4 280 000 грн. Величина власного капіталу на початок року дорівнює 35 000 000 грн, на кінець року – 38 200 000 грн. Знайдемо рентабельність власного капіталу: 4 280 000 / (38 200 000 – 35 000 000) * 100% = 11,69%.

Значення результату потрібно порівняти з нормативами в середньому по галузі. У нашому випадку оптимальним вважається показник від 10-12%, тобто рентабельність власного капіталу ТОВ «Сузір'я» можна вважати в межах норми.

Якщо значення істотно нижче нормативів, необхідно домагатися підвищення рентабельності власного капіталу за рахунок збільшення продажу, прискорення оборотності активів, залучення інших, більш дешевих джерел фінансування. Якщо ці заходи неможливо застосувати, власнику потрібно замислитися, чи доцільне подальше існування бізнесу, може бути, є сенс спробувати інший напрямок діяльності.

Як розрахувати поріг рентабельності

Є ще один показник, необхідний при розрахунку рентабельності — точка беззбитковості, інакше поріг рентабельності (break-even point (BEP)). Це той обсяг продукції, яку потрібно продати, щоб покрити всі витрати. Він показує рівень продажів, при якому підприємець буде працювати ще без прибутку, але вже беззбитково.

При визначенні порогу рентабельності використовуються виручка, а також постійні і змінні витрати. До постійних належать ті витрати, які не залежать від обсягів випуску продукції, вони є завжди, навіть при зупинці виробництва: орендна плата, амортизація обладнання, податки, заробітна плата адміністрації та допоміжного персоналу ( керівників, бухгалтерів, охоронців) і т. п. Змінні витрати – це ті, які безпосередньо взаємопов'язані і змінюються при збільшенні або зменшенні обсягів виробництва. До них відносяться: витрати на закупівлю сировини і матеріалів, енергоресурси, вартість транспортних послуг, фонд оплати праці основних виробничих робітників з усіма податками і відрахуваннями.

BEP = (постійні витрати * виручка) / (виручка - змінні витрати) * 100%

Наприклад, знайдемо поріг рентабельності для ТОВ «Сузір'я». Постійні витрати дорівнюють 45 тисяч грн, змінні витрати – 65 тисяч грн. Виручка склала 110 тисяч грн.

Поріг рентабельності дорівнюватиме: (45 000 * 110 000) / (110 000 – 65 000) = 90 000 грн. Реалізуючи продукції на таку суму, компанія досягне точки беззбитковості.

Поріг рентабельності дає оцінити:

 • Міцність бізнесу: перевищення реального виробництва над порогом рентабельності відображає запас фінансової міцності компанії;
 • (Які проблеми є в організації роботи компанії) Як краще організувати роботу компанії: наприклад, при розрахунку порога рентабельності декількох видів продукції можна з'ясувати, який товар більш окупний і принесе прибуток скоріше, чи потрібно розширювати асортимент продукції, або згортати виробництво конкретного товару;
 • Чи вигідно вкладатися в проект, чи швидко він окупиться;
 • Визначити ціни в разі збільшення або зниження обсягу продажів.

Коли підприємець хоче відкрити нову справу, розрахунок точки беззбитковості показує, скільки продукції потрібно виробити і продати, щоб бізнес «вийшов з мінуса».

Негативний коефіцієнт економічної рентабельності означає збиткову роботу компанії, говорить про нерентабельність підприємства або бізнес-проекту.

Нерентабельність — це діяльність, яка приносить збитки. На самому початку відкриття справи або при запуску виробництва - це нормально, до досягнення порогу беззбитковості, тобто до того моменту, коли прибуток дорівнює нулю, але постійні і змінні витрати вже покриті. Фірма обов'язково повинна пройти поріг рентабельності, інакше її існування безглуздо. Якщо і далі компанія не приносить дохід, потрібно оцінювати, що не так, чому немає прибутку.

Примітка: Поріг рентабельності визначається в грошовому вираженні, або в натуральному і до терміну не прив'язаний. Він не має тимчасового критерію, для різних галузей і виробництв він абсолютно різний..

Щоб ще ефективніше розглянути роботу компанії, фінансово-економічних результатів, при аналізі рентабельності використовують спеціальні індекси.

Дослідження рентабельності за допомогою індексного методу

Цей спосіб застосовують незалежно від того, в якій галузі працює підприємство, яка у нього організаційно-правова форма. За рахунок індексного аналізу можна проаналізувати відразу кілька компаній, щоб порівняти їх ефективність. Для цього застосовують індекси змінного складу, фіксованого (постійного) складу, індекси впливу структурних зрушень.

Індекс являє собою специфічний метод вивчення. У перекладі з латинської мови, індекс – це показник або покажчик. В економіці індексами є відносні величини, які відображають зміни будь-яких явищ у часі, і безпосередньо не підсумовуються.

Відслідковуються відносні та абсолютні зміни у відхиленнях показників, розкладене за факторами. Індексний метод показує зміну в динаміці, тобто яким чином змінювався конкретний показник протягом декількох років, в порівнянні минулого і поточного періодів.

Що впливає на рентабельність

Домогтися високої рентабельності прагне кожен підприємець або керівник бізнес-проекту. Але, щоб правильно її розрахувати, потрібно врахувати вплив різних факторів, які бувають зовнішніми або внутрішніми.

Зовнішні фактори

Зовнішнім є вплив, який може благотворно або, навпаки, негативно впливати на розвиток компанії, але не залежить від самого підприємства. Керівник або власник бізнесу змушений шукати шляхи виходу з ситуації завдяки зовнішнім чинникам ситуації, підлаштовуватися під неї.

Наприклад: зміна податкового законодавства – підвищення ПДВ з 18 до 20% збільшує витрати компанії, доводиться витрачатися на перепрошивку касового апарату, щоб змінити ставку податку в чеку. Так як ПДВ включається у вартість продукції і підвищує її, це зменшує платоспроможний попит, що може погано відбитися на рентабельності компанії.

На рентабельність впливають такі зовнішні чинники:

 • Попит;
 • Розташування підприємства;
 • Конкурент;
 • Інфляція, погіршення економічної ситуації;
 • Санкції;
 • Зміни в законодавстві;
 • Розробка нових технологій та інші.

Рентабельність фірми в залежності від розташування відрізняється, наприклад, в Києві та Конотопі.

Якщо товар користується підвищеним попитом - наприклад, квіти перед 8 березня - продаж буде рентабельним навіть при високій конкуренції.

Технологічні нововведення – гаджети, відеоігри, побутова техніка, викликають високий інтерес покупців і гарантують продавцю підвищену прибутковість.

Загальне погіршення економічної ситуації в країні, фінансова криза із-за воєнного стану, різкий стрибок інфляції знижують рентабельність компаній і погіршують розвиток бізнесу в цілому.

Читайте також: Бізнес з Китаєм — повне керівництво з чого почати

Внутрішні фактори

Це особливості самого підприємства, які впливають на рівень рентабельності. До них відносяться:

 • Обсяг, структура і якість товарів;
 • Проведення або відсутність маркетингових і рекламних кампаній;
 • Умови і продуктивність праці персоналу, вміння та навички співробітників, мікроклімат в колективі;
 • Питання ціноутворення та фінансової політики компанії;
 • Ділова репутація фірми і відносини з постачальниками, клієнтами, контролюючими органами;
 • Організація логістики: постачання, зберігання і збут товарів;
 • Стан основних фондів, обладнання та ін.

Наприклад, ТОВ «Сузір'я», що виробляє друковану продукцію, розширює випуск рекламних листівок, календарів, журналів і книг, залучає до розробки відомих дизайнерів і художників, вкладається в придбання нового обладнання для друкування та упаковки — це підвищує рентабельність виробництва. Але такі внутрішні фактори, як відсутність рекламних акцій, знижок на товар через нерозвиненість маркетингу, збої в збуті продукції, порушення зобов'язань перед постійними клієнтами погано відбиваються на прибутковості компанії.

Як підвищити рентабельність – способи, які працюють

Якщо показники рентабельності низькі або навіть негативні і не влаштовують власників бізнесу та інвесторів, існують способи підвищити ефективність роботи компанії:

 • Збільшення потужності виробництва – за рахунок покупки нового або вдосконалення наявного обладнання нарощується обсяг вироблення і підвищується прибуток. Застосування новітніх технологій в обладнанні збільшує продуктивність праці і економить трудові ресурси.
 • Поліпшення якості товару веде до зростання купівельного попиту і підвищення продажів.
 • Зниження витрат на виробництво продукції – потрібно знайти постачальників, що пропонують постачати сировину або товари для перепродажу на вигідних умовах. При цьому зниження собівартості не повинно відбитися на якості товарів.
 • Розробка і поліпшення маркетингової політики фірми - корисний інструмент для підвищення продажів і рентабельності. Вдала маркетингова стратегія круто змінює життя компанії, наводить сотні, якщо не тисячі клієнтів. Наприклад, компанія «Coca-cola» створила автомат для газованої води, який просить його обійняти, за обійми з автоматом людина отримувала банку напою безкоштовно. Ця маркетингова акція збільшує лояльність клієнтів до компанії, що приносить реальні гроші і підвищує рентабельність.

Інструменти просування і реклами дуже різні: акції, знижки, конкурси, купони, безкоштовна роздача зразків товару. Можна використовувати соцмережі або банери, створити впізнавану торгову марку або бренд. Розробка власного продукту, що зацікавив покупця, гарантує хороший прибуток.

Часті запитання - FAQ

Які ключові відмінності між рентабельністю та прибутком?

Рентабельність і прибуток часто плутають як одне й те саме, але насправді це різні поняття. Рентабельність - це фінансовий показник, який компанії використовують, щоб визначити, наскільки вони успішні. Це відносний показник, який зазвичай виражається у вигляді коефіцієнта. Прибуток, з іншого боку, є абсолютним показником. Простіше кажучи, це конкретна цифра, яка виражається в доларах. Однак майте на увазі, що компанія не обов'язково повинна бути прибутковою, щоб отримувати прибуток.

Що таке коефіцієнт прибутковості?

Коефіцієнт прибутковості - це тип фінансового показника, який показує, чи здатна компанія генерувати прибуток порівняно з витратами, витратами або активами. Зазвичай він виражається у відсотках. Прикладами коефіцієнтів прибутковості є валова рентабельність, рентабельність активів, рентабельність власного капіталу. Загальне правило полягає в тому, що компанія має вищий коефіцієнт прибутковості порівняно з конкурентами, якщо вона має вищий коефіцієнт прибутковості.

Як компанії отримують прибуток?

Прибуток - це сума грошей, яку компанія заробляє після сплати всіх витрат. Компанії отримують прибуток, утримуючи свої витрати на низькому рівні та збільшуючи доходи. Цього можна досягти, наймаючи потрібних людей, оцінюючи бізнес-витрати, виявляючи неефективні місця та скорочуючи їх, серед іншого.

Висновок

На завершення сказаного можна зробити висновки:

Рентабельність оцінює, наскільки перспективно виробництво, чи варто вкладати гроші в його розвиток. Існують різні коефіцієнти рентабельності, що дозволяють дізнатися ефективність використання активів, капіталу компанії, трудових і фінансових витрат. Рентабельність виробництва або продажів показує, скільки віддачі приносить кожна вкладена гривня. Визначення порогу рентабельності дає розуміння, на якому етапі розвитку компанія вийде на беззбитковий рівень, скільки часу для цього потрібно.

При цьому важливо враховувати обставини, які впливають на розвиток бізнесу. Це зміни в податковому законодавстві, зростання інфляції, підвищення або зниження купівельного попиту, конкуренція. Всередині організації теж є фактори, що впливають на рентабельність: якість товарів, розвиток маркетингу і логістики, стан обладнання, продуктивність праці. Розрахунок коефіцієнтів рентабельності оцінює вплив кожного з цих факторів і дозволяє керувати ними.

На підставі отриманих розрахунків керівник приймає рішення про розвиток фірми. Це може відбуватися у вигляді розширення випуску товару, введення нових позицій, концентрації на якості, дизайні, упаковці. Можливий пошук додаткових джерел фінансування, купівля нового обладнання, підвищення кваліфікації працівників, розвиток маркетингової стратегії компанії. Будь-який з цих способів спрямований на підвищення рентабельності.

Необов'язково високі показники рентабельності відповідають найвигіднішим сферам бізнесу. Коефіцієнт рентабельності — не єдиний фінансовий показник при оцінці діяльності підприємства. Існує багато інструментів для визначення стійкості та стабільності положення компанії на ринку: розрахунок фінансової стійкості, ліквідності, прибутковості та інші. Оцінка цих показників допоможе всебічно оцінити ризики компанії і домогтися високої віддачі бізнесу.

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити