Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Бізнес-план ательє з ремонту та пошиття одягу

Останнє оновлення: Четвер, 25 січня 2024 Автор: Андрій Конотопський

Бізнес-план ательє

 Приблизні дані:

 • Щомісячний дохід – 162 000 грн.
 • Чистий прибуток – 62 800 грн.
 • Початкові витрати – 124 120 грн.
 • Окупність – від 2 місяців.

Як відкрити ательє

Примітка: Даний бізнес-план, як і всі інші в розділі Бізнес-плани, містить розрахунки середніх цін, які у вашому випадку можуть відрізнятися. Тому рекомендуємо вам робити розрахунки для свого бізнесу індивідуально.

У даній статті ми складемо докладний бізнес-план ательє з пошиття одягу та ремонту одягу з розрахунками витрат та доходів.

Опис послуги

У даній статті буде розглянуто бізнес-план невеликого ательє, що займається пошиттям, а також ремонтом готового одягу на замовлення своїх клієнтів. Передбачається також можливість реставрації текстильних виробів. Реалізація готової продукції буде проводитися через саме ательє, де будуть працювати професійні співробітники.

Ми розглянемо правові аспекти даного бізнесу, наявні ризики і труднощі, зробимо розрахунок планових доходів і витрат, зробимо висновки про рівень прибутку і окупності.

Аналіз ринку

Перш ніж переходити до розробки власного проекту, будь-який грамотний бізнесмен повинен проаналізувати ринок тієї галузі, в якій він збирається відкривати власну справу.

В теперішній час вітчизняна легка промисловість знаходиться в серйозній і вже досить затяжній кризі.

У порівнянні з 2005 роком стали виробляти товарів значно менше. І все це при тому, що попит на товари текстильної галузі постійно підвищується. До того ж, одяг нехай і не той товар, який купують кожен день, але потрібен він всім.

Величезний вплив на споживачів робить мода. Сьогодні багато хто коливається між дорогими товарами з Італії і дешевими з Китаю. Перші володіють високою якістю і ексклюзивністю, чого не скажеш про другу категорії. Люди з невисоким достатком вважають за краще зручний і недорогий одяг. Вони готові купувати білоруський трикотаж, турецькі товари.

В окрему категорію можна виділити вироби ручної роботи. Ці товари користуються особливим попитом у тих українських споживачів, хто не може дозволити собі італійські речі, але хоче одягатися стильно, модно і готові платити за якість.

Але не все так безхмарно. Існує ряд причин, за якими посилюється тиск на невеликі ательє. До них можна віднести:

 1. Велика кількість торгових центрів з величезним вибором одягу (в тому числі і якісної європейської).
 2. Від'їзд частини українців за кордон для здійснення покупок одягу. Сьогодні багато хто під час подорожей одягаються в іноземних магазинах і бутиках.
 3. Чимала кількість українських дизайнерів, чиї бутіки знаходяться у великих містах. І число модельєрів постійно зростає, збільшуючи конкуренцію в сегменті одягу.

Щоб розуміти, в якому напрямку діяти, бізнесмен повинен визначитися зі специфікою свого ательє, співвіднісши її з потенційними покупцями. Справа йде наступним чином:

 • Представники з високим рівнем достатку воліють хутряні, шкіряні вироби. Часто вони купують в ательє в'язані товари ручної роботи.
 • Середній клас звертається в приватні ательє за сукнями та костюмами для різних урочистостей (весілля, ювілеї). Вони купують тут же шуби і дублянки.
 • Малозабезпечені громадяни в ательє звертаються, як правило, для лагодження одягу.
 • Організації в подібні салони приходять для замовлення спецодягу, шкільної форми, корпоративного одягу, танцювальних костюмів.

Наше ательє буде орієнтовано в основному на середній і малозабезпечений клас. Головними конкурентами будуть:

 1. великі, середні і дрібні магазини одягу відомих брендів (але не бутіки);
 2. інші ательє;
 3. весільні салони;
 4. надомні кравчині;
 5. інтернет магазини одягу.

Головними конкурентними перевагами будуть ексклюзивність, висока якість, пошиття по фігурі. Ціна буде не головним інструментом боротьби, але націлена вона буде на середній клас споживача.

Дуже важливо також правильно вибрати місце для свого ательє. Як правило, такі салони відкривають на перших поверхах будівель або в торгових центрах. Важливо мати високу прохідність, особливо якщо акцентувати увагу на ремонті одягу. Почати підбір приміщення потрібно з вивчення наступних питань:

 1. Громадяни з яким рівнем доходу живуть в даному районі міста?
 2. Які є приміщення, які підходять для роботи, в даному районі?
 3. Який рівень конкуренції в місці, де планується відкрити ательє?

Окремо хочеться зупинитися на інтернет-ательє, які сьогодні отримують все більшу популярність. Ця галузь також є в нинішній час дуже перспективною. Ідея полягає у виготовленні одягу з індивідуальними принтами, атрибутами. Але це майже завжди не ручне пошиття.

Можна помітити, що найбільшу віддачу приносить жіночий одяг. На другому місці опинилося взуття, а на третьому – толстовки. Ці ніші сьогодні активно розвиваються, залучаючи все більшу кількість клієнтів.

 SWOT-аналіз

Для оцінки власних можливостей необхідно провести ретельний SWOT-аналіз, який допоможе виявити ряд чинників, що впливають або можуть вплинути на роботу майбутнього ательє. Їх прийнято розділяти на зовнішні і внутрішні обставини. До зовнішніх факторів можна віднести:

Можливості:

 • Залучення клієнтів за рахунок пропозиції дуже якісної і привабливою зовні одягу.
 • Низький рівень конкуренції серед ательє.
 • Залучення нових робочих ресурсів.
 • Використання величезного спектру моделей, що дозволяють втілити мрії клієнта в життя.
 • Велика кількість технологічних новинок, їх постійне використання в роботі (мова йде не тільки про пристроях, але і технологіях).

Загрози:

 • Серйозний податковий тягар.
 • Сформована в країні незадовільна економічна ситуація.
 • Інфляція, яка занижує реальний розмір прибутку.
 • Підвищення цін на витратні матеріали, фурнітуру, оренду.
 • Сезонність підприємства.

До внутрішніх факторів відносять:

Сильні сторони:

 • Досвідчений і кваліфікований персонал.
 • Можливість розширюватися, збільшувати обсяг виробництва.
 • Відмінні якості одягу, що виготовляється, як наслідок, і конкурентоспроможність.
 • Гнучкий асортимент.
 • Використання і постійне вдосконалення застосовуваних в роботі технологій.
 • Проведення повного виробничого циклу (пошиття готового виробу з нуля).

Слабкі сторони:

 • Відсутність досвіду роботи у підприємця.
 • Необхідність закуповувати матеріали, які можуть стати затребуваними і купленими через великий проміжок часу.
 • Невідомість в місті і на ринку товарів.

Відкрити ательє не так просто, як здається на перший погляд, адже потрібні хороші співробітники, всебічна реклама, відповідне приміщення, обладнання і, звичайно, ділова хватка.

Читайте також: Бізнес-план турфірми

Оцінка можливостей

Насамперед необхідно визначитися з приміщенням. Тут можливі два варіанти:

 1. Відкриття в торговому центрі. В такому випадку головний упор буде на підгонку речей, адже одяг клієнти будуть купувати в місцевих магазинах. В такому випадку, працювати доведеться не тільки якісно, але ще і швидко. Істотним недоліком буде висока вартість орендної плати.
 2. Помістити своє ательє на першому поверсі багатоповерхового будинку або маленькому павільйоні з високим рівнем прохідності. Тут оренда буде вже набагато нижче. Основними напрямками роботи будуть ремонт і пошиття одягу.

Можна і комбінувати ці два варіанти, розміщуючи в торговому центрі приймальний пункт, а в спальному районі безпосередньо виробництво. Але це підходить вже більшим підприємцям.

Крім того, приміщення повинно бути не менше 7-10 м2 для комфортної роботи співробітників. Згодом можна знімати додаткову площу.

Ми розглянемо варіант, коли ательє розміщується в приміщенні, орендованому за невелику ціну. Цей варіант найбільш підходящий для початківців бізнесменів.

Після вибору приміщення важливо найняти кваліфікований персонал. Краще, якщо це будуть не тільки кваліфіковані, але і досвідчені фахівці. Для роботи потрібно наступні працівники:

 • швачки (3 людини);
 • прибиральниця (1 людина);
 • адміністратор (1 людина).

 На перших порах роль адміністратора може виконувати сам підприємець.

Режим работы у ателье будет следующим:

Понеділок вихідний
Вівторок 09:00 – 20:00
Середа 09:00 – 20:00
Четвер 09:00 – 20:00
П'ятниця 09:00 – 20:00
Субота 10:00 – 21:00
Неділя 10:00 – 21:00

 Разом: 66 годин на тиждень, 282 години на місяць.

Дуже важливо враховувати сезонні коливання. Як правило, попит помітно знижується в зимову пору року, якщо звичайно ательє не займається пошиттям дублянок, шуб та інших хутряних виробів. Особливо сильно схильні до сезонності ательє, що шиють шкільні форми і весільні сукні. Бажано надавати широкий спектр послуг, щоб клієнт звертався в салон в будь-який час року.

Якщо ательє стане досить популярним, можна створювати власні колекції і виставляти їх на продаж без попереднього отримання замовлення. Можна також налагодити роботу з виготовлення різної фурнітури та аксесуарів для одягу або співпрацювати з фахівцями даної сфери. Йдеться про різні кольори, бантики.

Організаційно-правові аспекти

 1. Спочатку доведеться пройти процедуру реєстрації власного підприємства. В даному випадку можна вибрати ТОВ або ФОП, але останнє буде простіше в оформленні документів і вигідніше з точки зору податків.
 2. В якості системи оподаткування можуть бути обрані: ЕНВД, ССО або ОСНО.
 3. Якщо ательє застосовує в роботі ККТ (необов'язково для платників ЕНВД), то його потрібно зареєструвати перед початком діяльності в податковій службі.
 4. Всі документи повинні бути оформлені офіційно, включаючи:
 • договір оренди;
 • договір на вивезення твердих побутових відходів і люмінесцентних ламп;
 • договір про проведення заходів, що мають санітарно-епідеміологічний характер.
 1. Повинна бути в ательє і внутрішня документація, включаючи журнали обліку дезінфікуючих засобів і з'являються відходів, сміття.
 2. Наявність програми виробничого контролю (ППК) дозволить знизити кількість перевірок, що проводяться наглядовими органами.
 3. У співробітників повинні бути санітарні книжки. Вони обов'язково повинні вчасно проходити медичний огляд.

Маркетинг-план

Досить своєрідні підходи при відкритті ательє до реклами. Багато з звичних інструментів будуть неефективними і навряд чи окуплять витрати. Найбільш підходящими можна вважати такі способи:

 1. Реклама в глянцевих журналах. Тут важливо шукати більш затребувані місцеві видання з ухилом на красу, одяг, моду.
 2. Реклама в газетах оголошень. Але тут не потрібно старатися, так як величезної кількості відгуків оголошення не принесуть.
 3. Проведення власних PR-заходів та участь у чужих. Це можуть бути, наприклад, покази мод, фуршети для певного кола осіб.
 4. Якщо однією з спеціалізацій ательє буде пошиття весільних суконь, то інформацію про свої послуги варто розмістити у відповідних каталогах.
 5. Різні форми прямого маркетингу.
 6. Розміщення оголошень в різних установах (пропозиції про пошиття шкільної форми зі знижкою для великої кількості людей, наприклад).
 7. Реклама в інтернеті. Це може бути спілкування на місцевих тематичних форумах, розсилка повідомлень місцевим жителям.
 8. Сувенірна продукція теж може залучити потенційних клієнтів. Це має бути щось незвичайне, цікаве.

Відразу потрібно зрозуміти, що найбільша кількість клієнтів буде приходити за рекомендаціями вже отримавших якісну послугу людей. Хтось прийде в ательє по знайомству. А вже найменша частина піде, побачивши десь рекламу. Тому величезна кількість коштів на це витрачати не варто.

Не можна забувати і про "сарафанне радіо". Це буде найпотужніший двигун розвитку. Рекомендації задоволених клієнтів - найсильніша і ефективна реклама. Тому необхідно звертати увагу на якість надаваних послуг та обслуговування. Це збільшить кількість відвідувачів, що потрапили в ательє за рекомендаціями своїх знайомих.

Читайте також: Бізнес-план квіткового магазину

Розрахунок прогнозованих доходів

Кількість замовлень на 1 швачку в день 12 замовлень
Середній чек 180 грн
Кількість швачок 3 швачки
Денна виручка ательє 12*180*3 = 6 480 грн
Кількість робочих днів у місяці 25 днів
Щомісячна виручка ательє 162 000 грн

Тут представлені середні показники. Багато чого буде залежати від цін в місті. Можна при розрахунку розділяти два напрямки ательє – пошиття та ремонт одягу. Тоді у першого будуть менші обсяги, але високий чек, а у другого – навпаки.

Виробничий план

Тут детально зупинимося на необхідному обладнанні. Звісно, після пошуку приміщення доведеться зробити нехай і невеликий, але ремонт.

Для роботи швачок потрібно наступне обладнання:

 • швейні машини (3 штуки);
 • оверлок (2 штуки);
 • праска (1 штука);
 • прасувальна дошка (1 штука).

Крім того, будуть потрібні витратні матеріали у вигляді ножиць, лекал, голок та іншого.

Знадобиться меблі:

 • стільці (5 штук);
 • крісла (2 штуки);
 • столи (4 штуки);
 • примірочна (1 штука);
 • лампи (4 штуки);
 • манекен (1-2 штуки);
 • дзеркало.

Для роботи адміністратора знадобиться оргтехніка, а саме:

 • телефон;
 • комп'ютер;
 • МФУ.

Якесь обладнання можна купити вже уживаним, щоб заощадити на перших порах.

Читайте також: Бізнес-план пивного бару з розрахунками

Організаційний план

Реєстрація ФОП 320 грн
ККТ 1 800 грн
Реклама 6 000 грн
Ремонт 12 000 грн
Обладнання 68 000 грн
Меблі 18 000 грн
Оргтехніка 12 000 грн
Витратні матеріали 6 000 грн
Початкові витрати 124 120 грн

Фінансовий план

Оренда 10 000 грн
Заробітна плата (включаючи страхові внески) 72 000 грн
Витратні матеріали 4 000 грн
Реклама 2 000 грн
Щомісячні витрати 88 000 грн
Прибуток до оподаткування 74 000 грн
Податки 11 200 грн
Чистий прибуток 62 800 грн
 • Рентабельність: 62 800/162 000 = 38,77%. Це дуже високий показник.
 • Окупність: 124 120/62 800 = 1,97. Отже, бізнесмен зможе повернути свої вкладення вже після 2 місяців плідної роботи.

Ризики

Будь-який власник ательє рано чи пізно стикається з такими перешкодами:

 1. Робота з нестандартними фігурами. Для людей, зі звичайними параметрами в ательє звертатися, в принципі не навіщо, вони можуть підібрати собі речі і в магазині. Тут потрібно розуміти, що в ательє будуть звертатися клієнти з високим зростом, великими обсягами та іншими особливостями.
 2. Відсутність великої кількості професіоналів, які вміють швидко і якісно шити. Відразу потрібно зрозуміти, що шукати доведеться серед людей вже дорослих, з радянським загартуванням. Нова ж школа моди в Україні серйозно поступається своїм попередникам. Досвідчених майстрів знайти і того важче.
 3. Недоговореність. Іноді клієнти раптом перестають звертатися в ательє. Тут дуже складно визначити, які ж були причини. Необхідно стежити за динамікою кількості постійних клієнтів. Навіть найкраща річ, у якої відірвався гудзик в самий невідповідний момент, може стати причиною відмови від послуг ательє.
 4. Незатребуваність ряду форматів. Сьогодні це в більшій мірі стосується елітних ательє. Салони, що працюють з людьми середнього достатку, більш варіабельні. Вони можуть досить швидко перебудуватися, змінити підхід до роботи.
 5. Сезонність бізнесу. Мертвими сезонами в швейному бізнесі вважаються літо і січень. Можуть бути винятки в залежності від спрямованості в ательє. У цей час дуже важливо знайти альтернативу – можливо, шити шкіряні та хутряні вироби, постільну білизну, штори.

Важливо: Пам'ятайте, що ви можете самостійно скласти бізнес-план саме для свого бізнесу. Для цього прочитайте статті:

Скільки коштує запуск цього бізнесу?

Відкриваючи ательє і складаючи детальний бізнес план потрібно чітко робити розрахунки всіх витрат на старті. Це допоможе вам уникнути несподіваних вкладень, і ви зможете більш чітко спрогнозувати період повернення інвестицій в майбутньому.

Стартові вкладення:

 • купівля обладнання - $3800
 • рекламні матеріали (візитки, банери, вивіска, сайт) - $400
 • купівля витратних матеріалів – нитки, крейда, тканини) - $800
 • оформлення документів - $100

Щомісячні витрати:

 • оренда приміщення - $150
 • оплата комунальних послуг - $40
 • податки - $150
 • заробітна плата - $600
 • реклама - $40
 • закупівля витратних матеріалів - $300

Тут можливі додаткові витрати в залежності від типу послуг, що надаються.

Стартові вкладення виходять близько $5000. А щомісячні витрати близько - $1280.

Скільки можна заробити?

Тепер давайте поговоримо про отримання доходу.

В середньому таке міні ательє в місяць бере в обробку близько 35-40 суконь на місяць. Із середнім цінником - $45 - $60. Плюс щодня виконуються замовлення по ремонту одягу близько 40 замовлень на місяць з цінником $3,5. Таким чином, місячний дохід може становити близько - $1900 - $2000. Чистий прибуток за вирахуванням щомісячних витрат – $600 — $700.

Окупність бізнесу на ательє складе близько - 7-8 місяців. Погодьтеся це непоганий результат. В подальшому ви сміливо зможете масштабувати свій бізнес.

Висновок. Ми коротко поговорили про те, як відкрити ательє, і прийшли до висновку, що при наявності навичок і бажанні працювати в цій сфері, навіть з мінімальним бюджетом можна непогано заробляти. Якщо у Вашому регіоні, немає хорошого ательє, і люди постійно шукають, де б їм відремонтувати одяг, тоді вам негайно потрібно займати цю нішу, вона постійно буде користуватися попитом. Це бізнес з невеликими початковими вкладеннями, з окупністю в середньому від декількох місяців до одного року.

Прохання наостанок: Всі ми люди і можемо допускати помилки, щось не врахувати і т. д. Не судіть строго, якщо даний бізнес-план або інші в розділі Бізнес-плани здалися вам неповними. Якщо у вас є досвід в тій чи іншій діяльності або ви побачили недолік і можете доповнити статтю, повідомте будь ласка в соц. мережах! Тільки так ми спільно зможемо зробити бізнес-плани більш повними, докладними і актуальними. Дякую за увагу!

Відео

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити