Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Що таке конкуренція: види і типи, функції, значення для економіки і суспільства в цілому

Останнє оновлення: Четвер, 01 лютого 2024 Автор: Андрій Конотопський

Що таке конкуренція

 Конкуренція - що це за поняття в економіці і бізнесі, який вплив робить на наше життя? Яка буває конкуренція (види, типи і форми) і що буде, якщо конкуренції не стане? Хто такий конкурент - друг чи ворог? Як правильно вести з ним конкурентну боротьбу? Про це і не тільки в цій статті.

У 19 столітті в Канзас-сіті працювало і процвітало невелике похоронне агентство. Але в один не дуже радісний день його власник Алмон Строуджер підрахував свої доходи за останні місяці і виявив, обороти падають, а ось його головний конкурент, навпаки, збільшив продажі.

Невелике розслідування виявило: справа в тому, що найбільш заможні клієнти вже почали користуватися телефонами, і у разі смерті родича дзвонили на телефонну станцію, де і працювала дружина головного конкурента Строуджер. Коли її просили з'єднати з ритуальним агентством, зрозуміло, вона всіх перенаправляло до власного чоловіка.

Це історія про недобросовісну конкуренцію. І закінчитися вона могла зовсім по-різному. Підрахувавши збитки, підприємець цілком міг закрити власне агентство або в пориві люті вбити телефоністку. Але Алмон Строуджер вчинив по-іншому: коли скарги начальству станції не дали результату, він зосередився на створенні механізму, який би замінив ручну працю. Так 1892 році була винайдена і запатентована перша автоматична телефонна станція, яку сам автор називав «телефон без панночок і проклять».

Така ось вона, багатолика конкуренція! Може служити двигуном прогресу, а може, навпаки, стати причиною жорстоких злочинів. І щоб скласти власну думку, корисна конкуренція суспільству або небезпечна для нього, доведеться детально розібратися в природі цього явища. Приступимо?

Конкуренція - це процес боротьби між двома або більше особами, групами, компаніями або іншими сутностями за досягнення однієї й тієї ж мети, яка обмежена обсягом ресурсів, які доступні для всіх учасників. У бізнесі конкуренція зазвичай означає боротьбу за ринкові позиції, клієнтів, прибутки, ресурси та інші цінності. Конкуренція може бути як прямою (конкуруючі фірми представляють схожі товари або послуги), так і непрямою (конкуруючі фірми представляють різні товари або послуги, але борються за спільних клієнтів або ресурси). Відповідно до типу конкуренції, учасники можуть використовувати різні стратегії, такі як зниження цін, підвищення якості, інновації, маркетингові акції та інші, щоб здобути перевагу над конкурентами.

Конкуренція - що це простими словами

Вперше слово "конкуренція", запозичене від німецького "konkurrieren", було зафіксовано в словнику в 1878 році. Термін бере свій початок від двох латинських слів:

 • con – разом;
 • currere – бігти.

Таким чином, конкуренція - це суперництво кількох суб'єктів заради досягнення однієї мети. Причому успіхи одного завжди означають втрати для іншого. Біологи вважають конкуренцію рушійною силою еволюції: саме завдяки їй, на планеті зберігаються найбільш пристосовані представники флори і фауни, а найслабші поступово вимирають.

Економісти характеризують конкуренцію як боротьбу компаній між собою. Кожна з них відстоює власні інтереси: намагається будь-якими способами привернути до себе увагу покупців, продати якомога більше товарів і послуг і в результаті отримати максимальний прибуток.

Цікаво, що слово "конкурс" має ті ж самі корені, що і «конкуренція». Але в даному випадку мова йде не про постійну боротьбу за покупця, а про прагнення досягти перемоги у змаганні.

Конкуренція як економічний закон

Вперше з явищем економічної конкуренції людство зіткнулося в глибоку давнину, в умовах простого товарного виробництва. Вже в первісному суспільстві кожен ремісник прагнув отримати максимальну вигоду для себе на шкоду іншим учасникам ринкового обміну.

 Із зародженням рабовласницького ладу конкуренція лише посилилася. Господарства ставали більшими, праця підневільних і найманих працівників дозволяла виробляти все більше, зміцнюючи своє становище в суспільстві.

Але лише в XVIII столітті конкуренцією, як явищем, зацікавився Адам Сміт, шотландський економіст і філософ. Він звернув увагу на те, що між компаніями-суперниками виникає стійкий зв'язок. І припустив, що конкуренція – не випадковість, а об'єктивно діюча сила, яка активно впливає не тільки на продавців і покупців, але і на розвиток галузі в цілому.

Тоді ж були сформульовані 3 умови, необхідні для зародження конкуренції:

 1. Повна економічна незалежність кожного виробника, при якій кожна компанія діє виключно заради досягнення своїх цілей.
 2. Залежність кожного продавця від ситуації на ринку: обсягу попиту і пропозиції, розміру заробітної плати, валютного курсу. Так, якщо середня зарплата продавця-консультанта в Києві становить 16 000 грн, компанія навряд чи може розраховувати на те, що знайде, а головне, утримає досвідченого, сумлінного працівника, запропонувавши йому 10 000 грн на місяць.
 3. Відсутність домовленостей з іншими виробниками, тобто, боротьба всіх проти всіх.

У такій ситуації для виробника єдиний спосіб залишитися у виграші – боротися за підвищення якості товару, знижувати власні витрати, а слідом за ними і ціни. Так працює закон конкуренції - об'єктивний процес видалення з ринку дорогої неякісної продукції. Більш повно суть закону розкривається через функції, які виконує конкуренція в економіці.

Читайте також: Що таке монополія в економіці, які види існують і чим вона небезпечна + наочні приклади

 Функції конкуренції в економіці

У ринковій економіці у конкуренції 6 основних функцій:

 1. Регулююча. В умовах вільної конкуренції фірми виробляють стільки продукції, скільки необхідно споживачеві. Рівновага не встановлюється відразу, до нього компанія приходить після декількох місяців роботи, аналізуючи обсяг попиту і продажів.

  Наприклад: виробник шкільних парт з натурального дерева «КІНД» за літній сезон продає 1500 – 1700 бюджетних моделей «Новачок». Якщо до червня місяця компанія не виконає виробничий план, щоб задовольнити попит, їй доведеться вводити додаткові зміни, терміново розширювати штат робітників, але все одно не кожен покупець погодиться чекати на своє придбання замість стандартних 3 днів 2-3 тижні. Частина прибутку буде упущена. Програшна і зворотна ситуація: надлишок продукції тягне за собою необхідність розширювати складські приміщення, а з ними і загальні витрати підприємства.

  Таким чином, конкуренція на ринку визначає величину попиту для продукції кожної фірми, і встановлює оптимальний обсяг виробництва.

 2. Аллокаційна. Її назва походить від англійського «allocation» – «розміщення». І означає, що в конкурентному середовищі успіху простіше досягти підприємствам, які розміщені найближче до виробничих ресурсів.

  Неспроста все гідроелектростанції розташовуються у великих водних джерел, а вироблена ними енергія, постачає прилеглі регіони. Так само немає ніякого сенсу встановлювати вітрові електростанції в Київській області, яка відноситься до районів 1-ї, самої безвітряної, категорії. 

 3. Інноваційна. Стрімкий розвиток технологій в сучасному світі – результат конкуренції. Простежити цей процес найпростіше по еволюції мобільних телефонів. З моменту випуску першої моделі, призначеної для вільного продажу – Dyna TAC 8000X пройшло всього 36 років. В масштабах науки це зовсім небагато. Але сьогодні смартфон - це вже повноцінна заміна фотоапарату і ігровій приставці, плеєру і комп'ютера. І зупинятися інженери не збираються: провідні виробники презентують новинки кожні півроку.
 4. Адаптаційна. Ця функція полягає в умінні підприємств пристосовуватися до зовнішнього середовища, пропонуючи покупцям саме те, чого вони очікують. Так, більшість продуктових магазинів вже або перейшли на цілодобовий графік роботи, або закриваються ближче до півночі. Це дозволяє покупцям в спокійному режимі купити продукти після роботи, а підприємцям збільшити прибуток.
 5. Розподільна. Ринок – це живий організм, який постійно змінюється. Кожен день підприємці оцінюють обстановку і вирішують для себе, чи є сенс далі вкладати власні ресурси в існуючі проекти чи прийшла пора освоювати нові горизонти. Так з малоприбуткових галузей, де вже достатня кількість виробників або попит на продукцію неухильно падає, постійно відбувається відтік у більш перспективні напрямки.
 6. Контролююча. В умовах справедливої конкуренції жоден виробник або продавець не може зайняти панівне становище на ринку, і стати монополістом.

Працюючи спільно, всі функції конкуренції перетворюють галузь в ефективну, саморегульовану систему. А сукупність конкурентних галузей створює більш-менш успішну ринкову економіку. Саме тому конкуренцію часто називають мотором ринкової економіки.

Таблиця «Риси конкуренції»

Позитивні риси конкуренції Негативні риси конкуренції
Сприяє зниженню витрат для споживачів. Постійне розорення багатьох товаровиробників.
Створює можливість вибору асортименту товарів / послуг для споживача. Можливе використання нечесних методів боротьби (продажі за демпінговими цінами, підкуп працівників, шантаж). Чесні методи передбачають розширення асортименту, підвищення якості, післяпродажне обслуговування.
Обмежує можливість монополізації, перешкоджає виникненню монополій, які можуть піднімати ціни, знижувати якість, користуючись одноосібним становищем на ринку. Високі витрати на рекламу, які лягають на споживачів. Якщо є конкуренти, потрібно виділяти товар / послугу з безлічі альтернатив.
Змушує економіку гнучко реагувати на зміну обстановки. Наприклад, створюються нові товари, змінюються тарифи. Конкуренти також прагнуть не поступатися один одному, щоб не втратити потенційних покупців і користувачів. Надмірна експлуатація ресурсів. Можливі екологічні порушення.
Поліпшення якості продукції за рахунок впровадження технічних досягнень у виробництво. Конкуренти прагнуть залучити покупців / користувачів саме до себе. -

Переваги та недоліки конкуренції на ринку

Для суспільства в цілому, конкуренція – позитивне явище. Вона:

 • стимулює розвиток науково-технічного прогресу, тим самим покращуючи якість життя населення;
 • змушує виробників швидко реагувати на запити споживачів: розширювати асортимент, поліпшувати якість товарів, шукати шляхи зниження собівартості;
 • формує справедливі ринкові ціни на противагу грабіжницької цінової політики монополістів;
 • попереджає розвиток дефіциту товарів і послуг.

А головною ознакою наявності вільної конкуренції в більшості галузей держави і ефективної ринкової економіки в цілому є збільшення середнього класу серед населення.

Негативні моменти в конкурентному середовищі теж є:

 • величезна спокуса для багатьох виробників використовувати «брудні» методи боротьби з конкурентами;
 • нестійкість ситуації на ринку товарів і послуг: з 100 підприємців 95 прогорають в перші ж пару років своєї діяльності;
 • велика кількість товаровиробників, що розорилися, провокує зростання безробіття;
 • доходи розподіляються нерівномірно між різними соціальними групами населення.

Умови збереження конкуренції

Вільна конкуренція – дуже нестабільна модель ринку. Надані самі собі підприємці спочатку виводять з гри слабких гравців. Вони йдуть через недостатність ресурсів:

 • відсутності фінансової подушки (недоторканної грошової суми), щоб пережити сезон зниженого попиту або період розкрутки нового підприємства. Мінімальний запас коштів повинен покривати всі витрати компанії на найближчі 6 місяців;
 • брак коштів на проведення масштабних рекламних компаній;
 • неможливості утримати в штаті професіоналів;
 • відсутності коштів для оновлення обладнання або розширення асортименту товарів.

А потім життєздатні компанії починають домовлятися між собою: про утримання цін і навіть злиття. Економічно фірмам це вигідніше, ніж постійно розвивати технології і шукати способи зниження собівартості. А ось покупець в результаті отримує завищені ціни і штучно створений дефіцит.

Приклад
У спальному районі відкрилися 2 перукарні економ-класу. Але першу відкрила студентка без початкового капіталу, а другу – досвідчений бізнесмен з достатнім капіталом, який добре знає, що новий бізнес в перші місяці вимагає постійних вливань. При однакових цінах можливості вижити у перукарні, що належить студентці, мінімальні.
А от бізнесмен може залучити відвідувачів яскравим відкриттям, великим комфортом, наприклад, відразу встановивши телевізор. Пізніше він пошле майстрів на курси підвищення кваліфікації і запропонує нові послуги, і може бути навіть переманить кращих працівників у своєї конкурентки. Прагнучи стати монополістом, обмежений період часу він може працювати навіть в збиток, чого не здатна дозволити собі студентка. Але ось після того, як конкуруюча перукарня збанкрутує, можна буде вже диктувати свої розцінки.

Таким чином, конкурентна боротьба природним чином завжди, рано чи пізно, призводить до появи підприємства-монополіста. І єдиний спосіб зберегти суперництво підприємців – втручання держави.

Тільки стримуючі фактори ззовні здатні захистити фірми один від одного і запобігти проявам недобросовісної конкуренції. Тому всі розвинені держави світу прийняли антимонопольне законодавство. І активно застосовують 2 основних методи захисту конкуренції:

 1. заборона на створення монополій;
 2. жорстке регулювання цін на продукцію природних монополій, наприклад, фіксовані тарифи на квитки громадського транспорту.

Читайте також: Що таке ліквідність: інструкція з розрахунку коефіцієнта ліквідності, формули та аналіз з прикладами

Державне регулювання конкуренції

Для України питання підтримки конкуренції має особливе значення. Протягом довгих десятиліть наша держава активно використовувала переваги великого виробництва, його спеціалізації і концентрації. По суті вся промисловість перебувала в руках підприємств-монополістів.

І з переходом до ринкової економіки знадобилося створення нової правової основи, яка змогла б підтримати зароджується малий і середній бізнес.

Основна нормативна база у сфері захисту конкуренції була сформована в середині 90-х – початку 2000-х рр. В основу регулювання конкурентних процесів в країні закладено три основних закони:

 • Закон "Про Антимонопольний комітет України" від 26 листопада 1993 р. № 3659-XII;
 • Закон " Про захист від недобросовісної конкуренції" від 7 червня 1996 р. № 236/96-ВР;
 • Закон "Про захист економічної конкуренції" від 11 січня 2001 р. № 2210-III.

Щоб діяльність підприємства була визнана загрозливою вільної конкуренції, частка його продукції має скласти на ринку товарів і послуг 65%. Але бувають і винятки: накласти санкції антимонопольний комітет може вже при частці в 35%, якщо компанія перешкоджає входу в галузь нових фірм і диктує конкурентам свої умови.

Учасники конкурентних відносин

Учасників правових відносин законодавство називає суб'єктами. У конкурентному праві основні з них:

 • продавці або господарюючі суб'єкти, тобто індивідуальні підприємці і підприємства всіх форм власності, які проводять діяльність, що приносить дохід;
 • покупці товарів або послуг. Для них Закон не прописує обов'язків, але діє саме в їх інтересах. При підозрі на порушення антимонопольного законодавства покупці мають право звернутися зі скаргою до територіального підрозділу антимонопольного комітету.

Спільні дії покупців і продавців формують на ринках товарів і послуг попит і пропозиція. В умовах вільної конкуренції, вони врівноважуються природним чином і встановлюють економічно справедливі ціни.

Вплинути на конкурентні відносини можуть і інші суб'єкти:

 • державні органи виконавчої влади;
 • органи місцевого самоврядування;
 • Національний банк України;
 • державні позабюджетні фонди.

Ці суб'єкти не беруть участь у конкурентній боротьбі, але знаходяться в полі зору антимонопольного законодавства, так як здатні надати окремим компаніям значні переваги: видати ліцензію, профінансувати, встановити податкові пільги. Все це негативно впливає на інших учасників конкурентної боротьби.

Цікаво, що в коло суб'єктів конкурентного права включаються не тільки вже працюючі підприємства і реальні покупці, але і потенційні продавці і потенційні споживачі:

 • потенційний продавець – той, хто готовий протягом 1 року почати виробляти та/або продавати товар, що вже є на ринку за ціною яка не перевищує середньоринкову більше, ніж на 10%. При цьому витрати виробництва окупляться протягом 12 місяців;
 • потенційний покупець – той, хто готовий придбати товар, але з яких-небудь причин поки не зробив цього.

Оскільки, прагнучи витіснити конкурентів, фірми часто об'єднують свої зусилля, Закон визначає ще одного суб'єкта конкурентного права – групу осіб. Їх можуть об'єднувати відносини будь-якого роду: трудові або договірні, майнові чи споріднені.

Незважаючи на те, що їх дії узгоджені і спрямовані на досягнення однієї мети, в рамках судових розглядів ступінь участі кожної особи в злочині розглядається індивідуально.

Форми ведення конкурентної боротьби

Щоб залишатися в рамках законодавства, сьогодні мало не перетинати 65-відсотковий бар'єр контролю за галуззю. 7 червня 1996 року був створений Закон " Про захист від недобросовісної конкуренції". І тепер Антимонопольний комітет має право розглядати не тільки ступінь впливу фірми, а й методи її боротьби. Тому дуже важливо зрозуміти грань, де сумлінна, схвалювана суспільством, конкуренція перестає бути такою.

Добросовісна конкуренція, чесні і законні методи суперництва, не вступають в протиріччя з нормами ведення бізнесу:

 • підвищення якості товару;
 • розробка маркетингової стратегії та застосування реклами;
 • зниження або збільшення ціни;
 • розпродажі та акції;
 • поліпшення сервісного обслуговування.

Недобросовісна конкуренція – будь-які дії господарюючих суб'єктів, які суперечать законодавству і ділової етики, і можуть завдати шкоди діловій репутації конкурентів, завдати їм фінансовий збиток.

Методи недобросовісної конкуренції:

 • шантаж, псування майна, нанесення тілесних ушкоджень;
 • промислове шпигунство;
 • незаконне використання технологій, запатентованих конкурентами;
 • підробка продукції конкурентів;
 • створення схожих логотипів або назв, співзвучних існуючим торговим маркам. Наприклад, ABIBAS замість ADIDAS;
 • поширення неправдивої інформації про конкурентів, їх продукції та послуги;
 • демпінг – навмисне зниження ціни, нижче економічно виправданого рівня;
 • ухилення від сплати податків і, як наслідок, можливість знизити ціни за рахунок зниження витрат;
 • переманювання персоналу конкуруючої фірми: мова йде про висококваліфікованих працівників.

Читайте також: Що таке рентабельність: види, формули розрахунку і способи поліпшення цього показника для різних видів бізнесу + приклади

Типи конкурентних ринків

Залежно від ступеня вираженості конкуренції між фірмами, виділяють 4 основних типи ринку товарів і послуг:

 1. Досконала конкуренція, при якій в галузі працює величезна кількість фірм, а для новачків немає ніяких перешкод. Товар на ринку досконалої конкуренції стандартизований. Наприклад, у кожному регіоні працюють сотні фермерських господарств, які забезпечують магазини яйцями, молоком, овочами та фруктами. Вплинути на ціну своєї продукції фермери ніяк не можуть, а будь-який землевласник в змозі без особливих зусиль увійти на ринок.
 2. Монополістична конкуренція – ринок, у якому теж велика кількість продавців, а перешкод для входу в галузь не існує. Але товар на такому ринку має свою родзинку. Наприклад, одне видавництво випускає виключно детективи, інше – жіночі романи, третє – науково-популярну літературу. Конкуренція тут нецінова, а збільшити прибуток допомагають реклама і впізнаваність бренду.
 3. Олігополія – ринок, представлений невеликою кількістю продавців багато в чому завдяки тому, що вхід в галузь утруднений. Наприклад, щоб виробляти побутову техніку, одного бажання мало. Потрібні серйозні фінансові інвестиції, інженерні розробки, висококваліфікований персонал, дозволу контролюючих органів, продумана маркетингова стратегія. Зрозуміло, реалізувати все це здатні небагато підприємців. Ті ж, кому вдається, стають небагатьма великими гравцями, які вже можуть впливати на ціноутворення.
 4. Абсолютна монополія. Ринок представлений одним єдиним продавцем, і вхід в галузь заблокований. Монополіст сам визначає обсяг продукції, що випускається і має необмежену владу над цінами. Приклад: ВАТ "Нафтогаз", ВАТ "УкрЗалізниця".

Таким чином, чим слабша конкуренція на ринку товарів або послуг, тим більшою владою володіє виробник. І навпаки, коли багато продавців, покупець має можливість вибрати той товар, який максимально влаштовує його за ціною і якістю.

Види конкуренції в економіці

Всі 4 ринкові моделі економісти об'єднують в 2 великі групи, виділяючи:

 1. досконалу конкуренцію;
 2. недосконалу конкуренцію.

Досконала або чиста конкуренція – ідеальна модель, абстракція, яка дуже рідко зустрічається в реальному житті. Для неї характерні:

 • Дуже велике число продавців в галузі. Вони діють незалежно один від одного, працюючи кожен у своїх інтересах. Так, у світі величезна кількість риболовецьких підприємств. І на частку найбільших з них припадає приблизно 0,0000107% світового улову. Навіть якщо одна або кілька фірм збільшать вилов в кілька разів, це ніяк не відіб'ється на стані галузі.
 • Стандартизований або однорідний продукт. Товар аналогічний або настільки схожий, що за великим рахунком покупцеві немає ніякої різниці, у кого з продавців зробити покупку. Яскравий приклад: обмінники валют.
 • Неможливість продавця вплинути на ціну товару. Наприклад, якщо на овочевому ринку відразу 3 продавця встановили на 500-грамові кошики з полуницею ціну в 150 грн, четвертому немає ніякого сенсу вимагати 200 грн. Він просто не продасть ягоди, і вони зіпсуються. Але і знижувати розцінки теж невигідно, якщо є можливість заробити більше. Таким чином, на ринку досконалої конкуренції продавець завжди займає роль цінового послідовника.
 • Вільний вхід в галузь і вихід з неї. На конкурентний ринок нові фірми можуть входити, не маючи ні серйозних фінансових можливостей, ні технологічних новинок. Їм не перешкоджають законодавчі органи влади, навпаки, вся інформація про ведення бізнесу знаходиться у вільному доступі. Приклад: ларечна торгівля, створення будівельних і ремонтних бригад.

Недосконала конкуренція – це ситуація, за якої одна або декілька умов досконалої конкуренції не виконується:

 • Товар у різних продавців хоча і відноситься до однієї групи, але має свої особливості. Наприклад, один продає яблука Голден, а інший – Семеренко;
 • Для входу в галузь існують бар'єри: наприклад, щоб відкрити найскромніший тренажерний зал потрібно, як мінімум, півмільйону грн. І ця не та сума, яку може без проблем знайти будь-який потенційний підприємець;
 • У галузі вже існують підприємства-лідери. У цьому випадку мова йде скоріше про олігополістичній конкуренції;
 • У підприємця з самого початку є можливість вплинути на ціну своєї продукції. Наприклад, ті ж продавці полуниці на невеликому ринку цілком можуть домовитися про єдину ціну. Або, використовуючи теплиці, фермер доб'ється дозрівання ягід на 2 тижні раніше, і зможе продати свій урожай набагато дорожче.

Таким чином, недосконала конкуренція – це модель ринку, яка різною мірою, але дозволяє продавцям вплинути на ціну своєї продукції. І монополістична конкуренція, олігополія, монополія – лише різновиди недосконалої конкуренції.

Види конкуренції за ступенем свободи

Словосполучення «вільна конкуренція» давно стало стійким. Воно має на увазі, що на діяльність окремих підприємців не впливають ні державні органи, ні більші і впливові гравці ринку.

На противагу вільної існує і регульована конкуренція. Вона з'являється в той момент, коли одна або кілька фірм досягають значної частки ринку і отримують можливість впливати на ціни і перешкоджати новачкам увійти в галузь. Функцію регулювання в цьому випадку виконує держава.

Види конкуренції за галузевою приналежністю

Економічна наука має справу з ринковою конкуренцією – боротьбою виробників за кожного покупця. Попит на цьому ринку обмежений платоспроможністю споживачів, а боротьба ведеться всіма законними способами: ціновими і неціновими.

Ринкова конкуренція буває:

 • внутрішньогалузевою;
 • міжгалузевою;
 • міжнаціональною.

Внутрішньогалузева конкуренція - це суперництво між виробниками або продавцями, що працюють в одній галузі. Вони виробляють або продають товари-аналоги, що розрізняються за ціною, модельному ряду, якості. Причому внутрішньогалузева конкуренція може бути:

 • предметною;
 • видовою.

Предметна конкуренція – та, при якій фірми-суперники випускають ідентичний товар. Він може лише незначно відрізнятися за якістю. 

Видова конкуренція - тип суперництва, при якому компанії виробляють товар одного виду: взуття, одяг, меблі, але при цьому він різниться за будь-якими серйозними параметрами. 

Міжгалузева або функціональна конкуренція – це боротьба представників різних галузей. Наприклад, жителі Києва можуть дістатися до Львову як залізничним транспортом, так і літаком. Перший дешевше, другий – економить час. Але в цілому і той, і той транспорт допомагає йому досягти мети.

Міжнаціональна конкуренція – конкурентна боротьба двох країн. Її метою може бути не тільки завоювання якомога більш великого ринку збуту, але і престиж на світовій арені. Приклад: протистояння США і СРСР в області освоєння космосу.

Методи конкуренції

Намагатися обійти конкурентів можна двома шляхами: знижуючи ціну або пропонуючи більш привабливі умови, але за тими ж розцінками.

Перша стратегія – цінова конкуренція. Наприклад, тільки відкрившася хімчистка пропонує 20-відсоткову знижку на свої послуги. Власник бізнесу чудово розуміє, що надалі не зможе утримати таку низьку ціну, але в короткостроковому періоді стратегія забезпечить великий приплив клієнтів, і якщо їм сподобається обслуговування, ймовірно, вони стануть звертатися ще і ще.

Гарне обслуговування – це вже нецінова конкуренція, яка більшістю покупців цінується вище, ніж більш низька ціна і можливі знижки. Зниження ціни наша підсвідомість сприймає більш агресивно, змушуючи прискіпливо шукати підступ. Методи ж нецінової конкуренції (запам'ятовується реклама, зручні умови поставки, красива упаковка, інші маркетингові прийоми) здаються більш шляхетними, хоча якщо копнути глибше, різниці виявляється ніякої.

Наприклад, при однакових цінах на бутильовану воду, компанія «Аква» запропонує ще й безкоштовну доставку. У перерахунку ціна за літр води для покупця стане менше.

Не завжди і цінова конкуренція – явище короткочасне. Так, при своєчасному оновленні обладнання, вдосконаленні системи менеджменту і логістики виробник дійсно може домогтися значного зниження собівартості.

При збереженні розміру торгової націнки і досягнутого обсягу продажів прибуток фірми не зменшується, хоча для кінцевого споживача товар відчутно подешевшає. Конкурентам в такій ситуації залишається або слідувати за більш успішною фірмою, або йти з ринку.

Читайте також: 30 кращих ідей для бізнесу з мінімальними вкладеннями в 2024 році + реальні історії

Конкуренція за межами економічної науки

Конкуренція як змагання за благо, доступне в обмеженій кількості, характерно для політики і науки, спорту і військової справи, мистецтва і творчості. Мабуть, немає жодної людської діяльності, в якій неможливо було б виникнення боротьби за гроші, владу, славу чи повагу.

Досягнення мети відбувається за допомогою конкурентних дій, поняття, сформульованого американським економістом Майклом Портером. Воно передбачає вчинення вчинків, прямо або побічно адресованих конкурентам. Їх мета: зміцнити свої позиції і одночасно послабити суперника.

Конкуренція в біології

Якщо в людському суспільстві конкуренція - це суперництво, в світі флори і фауни синонімом явища швидше буде війна. Війна за місце проживання, джерела живлення, війна за саме життя.

Конкуренція в біології буває 2 типів:

 1. Внутрішньовидова конкуренція. Найвідчайдушніша і жорстока, боротьба розгорається між представниками одного виду. Птахи б'ються на смерть за кращі місця для гніздування, моржі та тюлені в бою відвойовують самку для спарювання, а з сотні молоденьких ялинок на галявині до дорослого стану доростають лише 2-3 дерева. Решта вмирають від нестачі сонячного світла.
 2. Міжвидова конкуренція розгортається між особинами різних видів. Причому біолог Р. Ф. Гаузе довів, що якщо на одній території мешкають 2 види з однаковими потребами, найсильніший обов'язково витіснить слабшого. Так, в Австралії вже майже повністю знищена тубільна бджола, позбавлена жала. А все тому, що кілька десятиліть тому на материк була завезена медоносна бджола.

Конкуренція норм у праві

У юридичній практиці часто трапляються ситуації, коли одна і та ж дія регулюється двома різними нормативними актами. І суду належить вирішити, який з двох документів застосувати. Конкуренція норм буває:

 • тимчасовою, коли норми діяли в різні періоди часу;
 • просторовою: так, в різних штатах Америки за один і той самий злочин передбачені різні покарання;
 • ієрархічною: всі нормативні документи мають різну юридичну силу. Головний нормативно-правовий акт в нашій країні - Конституція, потім йдуть лержавні конституційні закони, після них державні закони і так далі.

Але найпоширеніша конкуренція норм у праві – змістовна. Найпростіше пояснити її на прикладі. Припустимо, злочин скоєно з двома обтяжуючими обставинами. Вони описані різними статтями Кримінального Кодексу. При визначенні покарання суддя, як правило, кваліфікує злочин за тією нормою, яка передбачає більш суворе покарання. І, навпаки, при двох пом'якшуючих обставинах застосовується норма, яка більш м'яке покарання.

Відповіді на питання

Конкурентно здатні як пишеться

Правильно пишеться "конкурентоспроможний" (без "н"). Це слово складається з двох коренів: "конкуренція" – тут відсутній "н" і "спроможний".

Що таке конкурент

Конкурент – це особа або група осіб, а також їм може бути компанія або навіть держава, яка змагається з іншою особою(ми) за право володіння чим-небудь або за які-небудь інтереси.

Висновок + відео

Конкуренція – рушійна сила еволюція. Вона прирікає на вимирання слабких і дозволяє вижити найсильнішим. Саме завдяки їй на планеті з'являються все більш стійкі штами бактерій і вірусів, які не піддаються відомим антибіотиків та противірусних препаратів. У конкурентній боротьбі вимерли сотні видів тварин, тисячі видів рослин. Але ті, що вижили, зуміли пристосуватися до посух і морозів, забрудненого повітря і всюдисущого людства.

В економіці конкуренція діє на благо споживача, змушуючи продавців знижувати ціни та розширювати асортимент, виробників покращувати якість товарів і конструювати нові, ще більш досконалі моделі.

Підприємці конкуренцію лякаються і недолюблюють. Ще б пак! Розслабитися неможливо навіть на один день, інакше частку прибутку відхопить більш спритний товариш. І все ж, чесна конкуренція - найсправедливіша боротьба, яка безпомилково визначає невдах і тих, хто вибрав правильну стратегію.

Складність тільки в одному: чиста конкуренція занадто нестійка система. І боротьба підприємств навіть чесними методами неминуче призводить до створення монополій. Тому направляти ринкову економіку твердою рукою завжди необхідно державі: забороняючи брудні методи боротьби і стежачи за тим, щоб частка великих підприємств не перевищила критичні значення.

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити