Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Бізнес-план мобільної кав'ярні на колесах з розрахунками

Останнє оновлення: Четвер, 25 січня 2024 Автор: Андрій Конотопський

Бізнес-план мобільної кав'ярні

 Приблизні дані:

 • Вкладення: 400 000 грн.
 • Період окупності: від 1 року 5 місяців.
 • Чистий прибуток: від 280 000 грн. на рік від 1 автокав'ярні.

Примітка: Даний бізнес-план, як і всі інші в розділі Бізнес-плани, містить розрахунки середніх цін, які у вашому випадку можуть відрізнятися. Тому рекомендуємо вам робити розрахунки для свого бізнесу індивідуально.

Поняття кав'ярні на колесах

Поняття кав'ярні на колесах прийшло в Україну з країн Європи. Там подібне явище вважається цілком нормальним. У нас же такий вид бізнесу сьогодні не так розвинений. Однак варто відзначити, що багато підприємців вже виявляють інтерес до даного виду бізнесу.

Отже, кав'ярня на колесах або як її називають ще мобільна кав'ярня приваблює бізнесменів-початківців за рахунок нижчих витрат, якщо порівнювати зі звичайними кафе. Розглянемо ж можливості такого бізнесу, його рентабельність, окупність, оцінимо ринок.

А чи є місце кав'ярні на колесах в бізнесі?

Варто відразу зауважити, що кава є продуктом повсякденного попиту. Цей напій п'ють з більшою чи меншою частотою всі люди. Тому можна говорити про те, що затребуваним кави буде завжди, хіба що попит на нього може дещо змінюватися в залежності від деяких факторів, які будуть розглянуті пізніше.

Чому люди п'ють каву? Все дуже просто, адже це якийсь заряд бадьорості на весь день, який приваблює покупця своїм ароматом, свіжістю і, звичайно ж, можливістю зігріти в прохолодну погоду. Потрібно розуміти, що в нинішній час ритм життя тільки підвищується, людині не завжди вистачає часу для того, щоб розслабитися за чашкою кави в якомусь затишному кафе. Часто людям хочеться випити кави по дорозі на роботу, а часу кудись заходити немає зовсім. В такі моменти на допомогу може прийти мобільна кав'ярня. Можна виділити дві найголовніші переваги такого бізнесу перед стаціонарними кафе:

 • Менша вартість.
 • Доступність послуги.

Перша перевага обумовлюється тим, що витрат на утримання кав'ярні на колесах значно менше. Внаслідок цього і собівартість продукції знижується. Під «доступністю» розуміється можливість «швидкої» покупки, адже зробити її можна буквально за пару хвилин і вирушити далі по своїх справах з гарячою кавою в руках.

Звичайно, потрібно розуміти, що сублімованої кави тут категорично не підійде, тільки справжній, зварений тільки що з перемелених зерен. Такий аромат просто не зможе не залучити потенційних покупців, які, можливо, і не хотіли купувати каву, але не змогли встояти перед запахом, проходячи повз.

Якість кава з автокав'ярень нітрохи не гірше, ніж в кафе, якщо, звичайно, підприємець купив якісний автомат.

Життєздатність бізнесу буде залежати також і від його місця розташування.

Вибираємо місце розташування автокав'ярні, враховуючи всі фактори

Варто враховувати кілька дуже важливих факторів, що впливають на рентабельність і прибутковість мобільної кав'ярні:

 • Щоденна прохідність.
 • Наявність прямих конкурентів поблизу.
 • Зацікавленість потенційних покупців в продукті.

Виходячи з даних факторів, можна зробити висновок, що найкраще для продажу використовувати жваві території, де потік людей значний. Це можуть бути різні перехрестя, парки, людні вулиці, зупинки, виходи з метро, а також території поряд з офісами або інститутами.

При виявленні низького рівня продажів можна поміняти місце розташування завдяки мобільності такого бізнес-проекту. Однак робити це занадто часто не слід. Важливо, щоб споживач запам'ятав точки збуту.

Ідея бізнес-плану, мета проекту

Суть ідеї полягає у створенні рентабельної мобільної кав'ярні в місті. Успішність справи ґрунтується на невисокому рівні конкуренції, а також відсутності інших кав'ярень на колесах.

Первісною завданням приватного підприємця є розвиток бізнесу, що включає тільки 1 автокав'ярню. При успішному розвитку можливе відкриття цілої мережі.

Початкові дані:

 1. Вид діяльності: Торгівля кавою за допомогою мобільної кав'ярні.
 2. Форма власності: ФОП.
 3. Форма оподаткування: ССО (доходи або доходи – витрати).
 4. Спосіб ведення податкового обліку: самостійно.
 5. Кількість мобільних кав'ярень: 1 штука.
 6. Асортимент: різні види кави.

Метою даного бізнес-плану є:

 • Оцінка витрат і доходів.
 • Розрахунок собівартості.
 • Розгляд можливих ризиків і варіантів їх запобігання.
 • Розрахунок рентабельності і термінів окупності.

Оцінка конкуренції, портрет потенційного покупця

Варто відзначити, що ринок є не перенасиченим. Прямих конкурентів у мобільної кав'ярні порівняно мало. Особливо якщо врахувати, що вибір місця розташування залежить від самого підприємця. Цікаво, що тільки 24% від загального споживання кави в Україні припадає на зернову мелену каву.

Таким чином, можна говорити, що менше чверті населення насолоджуються смаком і ароматом зернової кави. Пропозиція такої кави серед населення буде явно затребуваною.

Портрет потенційного покупця: студенти, працівники офісів, відвідувачі прилеглих магазинів, центрів, гості міста.

Способи відкриття мобільної кав'ярні

Існує 2 способи відкриття такого бізнесу:

 1. Купівля франшизи.
 2. Відкриття власної справи.

Ми розглянемо другий варіант, так як покупка франшизи передбачає навчання веденню бізнесу.

Оформлення необхідних документів

Варто розуміти, що будь-який бізнес передбачає наявність необхідних документів для ведення власного бізнесу. Є перелік і для нашої кав'ярні:

 1. Документ, що підтверджує реєстрацію бізнесмена як ФОП. Для отримання необхідно звернутися до податкової служби. Потрібно подати заяву, надати копію паспорта, зазначення системи оподаткування (в нашому випадку краще зупинитися на УСН).
 2. Дозвіл на розміщення об'єкта торгівлі.
 3. Перелік асортименту продукції, що продається, подається в санепідстанцію відповідного району, із зазначенням "Роздрібна торгівля напоями".
 4. Реєстрація трудового договору з працівником в центрі зайнятості за місцем прописки ФОП.
 5. Сертифікат відповідності на кавовий апарат.
 6. Санітарна книжка для працівника.
 7. Санітарно-гігієнічні висновки на продукцію (бажано).

Пам'ятайте, що переобладнане авто вимагає перереєстрації в МРЕВ. Підтверджуючий документ може бути представлений в декількох формах:

 • Свідоцтво про узгодження конструкції транспортного засобу.
 • Акт технічної експертизи.
 • Сертифікат відповідності.

Купівля автомобіля

Найчастіше для автомобільних кав'ярень купують авто наступних марок: Renault Kangoo, Peugeut Partner, Citroen Berlingo, FIAT Doblo. Розрахуємо середню вартість на автомобіль:

Марка Ціна
Renault Kangoo 360 000 грн.
Peugeut Partner 310 000 грн.
Citroen Berlingo 308 000 грн.
FIAT Doblo 304 000 грн.

Середня ціна: 320 250 грн.

При розрахунку витрат будемо брати до уваги середню ціну в 320 000 грн.

Купівля необхідного обладнання

В першу чергу потрібно подумати про покупку професійної кавомашини. Економити на ній не потрібно, адже саме вона буде впливати на кількість відвідувачів безпосередньо. Хороша кава-машина в середньому коштує 28 000 грн.

Крім того, потрібні акумулятори, від яких буде працювати кофемашина. Для безперебійної роботи протягом 12 годин знадобиться 2 акумулятора, середня вартість кожного – 800 грн.

Обсяг капітальних вкладень

Найменування Кількість Загальна вартість, грн.
Реєстрація, узгодження - 9 200 грн.
Автомобіль 1 шт. 320 000 грн.
Кава-машина 1 шт. 28 000 грн.
Акумулятор 2 шт. 1 600 грн.
Переобладнання автомобіля 1 шт. 16 000 грн.
Створення запасу кави на місяць 22 кг. 5 200 грн.
Оздоблення автомобіля (рекламна) 1 шт. 20 000 грн.
Разом - 400 000 грн.

У переобладнання включена покупка каси, обробка робочого місця працівника, холодильне обладнання і т. д.

При розрахунку місячних запасів ми враховували, що день буде продаватися в середньому 100 стаканчиків кави, на кожен з яких знадобиться в середньому 7 грам. Середню вартість кілограма кави брали рівною 240 грн.

Ми не брали в облік страховку автомобіля, тому що у всіх містах суми різні.

Для відкриття мобільної кав'ярні нам потрібні капітальні вкладення на суму в 400 тис грн.

Персонал

За умови щоденної роботи протягом 12 годин, варто наймати 2 працівників. Будуть вони працювати позмінно. Починати роботу варто якомога раніше. Краще з 7-8 годин, коли основний потік людей відправляється на роботу, а ніякі кав'ярні ще не відкриті. Середня заробітна плата працівників становитиме 10 000 грн. В обов'язки входитиме: прибуття на місце збуту, розлив і продаж кави.

Витрати, собівартість продукції, націнка

Розраховуємо собівартість однієї одиниці продукції:

Найменування Вартість, грн.
Склянка 1,2 грн.
Кава 1,72 грн.
Вода 0,16 грн.
Молоко 1,2 грн.
Цукор 0,256 грн.
Разом 4,536 грн.

Таким чином, собівартість дорівнює 4,536 грн. Середня вартість чашки кави в кафе 24-28 грн. Ми встановлюємо ціну на позначці 20 грн. Таким чином націнка складе трохи більше 340%. У собівартість ми також заклали постійні щомісячні витрати:

Найменування Вартість, грн.
Бензин 400 грн.
Заробітна плата для 2 працівників (з урахуванням внесків до фондів) 20.000 грн.
Податок 2.000 грн.
Разом 22.400 грн.

Ми не закладаємо у вартість рекламу, тому що розміщувати різні буклети і плакати недоцільно. Бізнес націлений на потік людей, тим більше на авто вже нанесена реклама.

Точка беззбитковості, розрахунок рентабельності і окупності

Згідно з отриманими даними знаходимо точку беззбитковості. Вона встановлюється на позначці щоденних продажів в 49 штук. Оцінити рівень планованого прибутку можна за допомогою графіка прибутку.

Плановані щоденні продажі-100 стаканчиків кави. Принесуть вони щомісячний чистий прибуток в 23 992 грн за вирахуванням витрат. Щорічний прибуток, таким чином, складе 287 904 грн.

Розраховуємо термін окупності: 400 000/287 904=1,4. Отже, такий бізнес зможе окупитися вже через 1 рік і 5 місяців. Рентабельність при цьому дорівнює 66,7%.

Завдання бізнесу

Виходячи з усіх зроблених обчислень, можна поставити собі завдання:

 • Налагодження роботи.
 • Пошук постійних постачальників якісної сировини.
 • Набір співробітників.
 • Досягнення обсягу 49 чашок в день для досягнення беззбитковості, а також норми в 100 чашок щодня для виконання плану.
 • Досягти точки окупності через 1 року і 5 місяців.
 • Отримати необхідний досвід, задуматися про подальший розвиток бізнесу.
 • Провести аналіз ринку, вивчити переваги споживачів.
 • Знайти вигідних партнерів.

Маркетингова стратегія

Варто використовувати стратегію високої якості пропонованої продукції, що забезпечується покупкою професійної кавомашини, а також якісної сировини.

Стратегічні пропозиції:

 • Можливість пити споживачеві кави відмінної якості.
 • Доступність якісної послуги, її прийнятна ціна.

Конкурентні переваги:

 • Відмінне місце розташування.
 • Продаж тільки якісної свіжозвареної кави.
 • Висока якість послуг.

Ризики і способи їх уникнути

Ризик Спосіб відходу від ризику
Сезонне зниження попиту Продаж супутніх товарів (різних соків, булочок, кави гляссе з морозивом)
Валютні скачки, зростання цін на сировину Збільшення запасів, їх постійне поповнення
Поломка кавомашини або авто Своєчасна перевірка працездатності апаратів
Поява прямих конкурентів Підтримка лояльності споживача
Зниження продажів через низьку кваліфікацію працівників Проходження працівниками навчання, створення мотивації для хорошої роботи (наприклад, нарахуванням відсотка від продажів)

Таким чином, будь-які ризики можна мінімізувати, убезпечивши себе і свій бізнес.

Скільки коштує відкрити кав'ярню на колесах

Тепер підрахуємо підсумкові суми, які потрібні на відкриття кав'ярні на колесах. Візьмемо в приклад варіант покупки свого автомобіля, а також закупівлю нового обладнання для відкриття з нуля.

Купівля автомобіля 140 000 грн
Оформлення документів та дозволів 1550 грн
Купівля кавомашини 31 000 грн 
Дрібна побутова техніка 5 500 грн
Зарплата бариста 9 000 грн
Закупівля витратних матеріалів 5500 грн
Разом 192 550 грн

Висновок + відео

Мобільна кав'ярня є сьогодні рентабельним і досить швидко окупається проектом. До того вже у неї високий рівень ліквідності.

Найважливіше – мінімізувати ризики, вибрати зручне місце і уникнути прямої конкуренції на точці збуту. Дуже важливо домогтися виходу на потрібний рівень продажів для забезпечення прибутковості бізнесу і його подальшого розвитку.

Велика увага в даному випадку приділяється ціні і якості для забезпечення необхідного рівня продажів і підтримки лояльності у клієнтів. Після розвитку однієї мобільної кав'ярні, можна переходити до відкриття цілої мережі.

Важливо: Пам'ятайте, що ви можете самостійно скласти бізнес-план саме для свого бізнесу. Для цього прочитайте статті:

Прохання наостанок: Всі ми люди і можемо допускати помилки, щось не врахувати і т. д. Не судіть строго, якщо даний бізнес-план або інші в розділі Бізнес-плани здалися вам неповними. Якщо у вас є досвід в тій чи іншій діяльності або ви побачили недолік і можете доповнити статтю, повідомте будь ласка в соц. мережах! Тільки так ми спільно зможемо зробити бізнес-плани більш повними, докладними і актуальними. Дякую за увагу!

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити