Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Який бізнес зараз актуальний для підприємців-початківців - більше 50 варіантів, чим можна зайнятися в 2024 році

Останнє оновлення: Субота, 20 січня 2024 Автор: Андрій Конотопський
Зміст[Сховати]

Який бізнес відкрити

Згідно з дослідженням Ощадбанку в минулому році, в Україні підприємництвом займаються лише 3% населення. Більшість людей не знають, який бізнес відкрити в 2024 році, щоб не втратити останні заощадження. У спробах перестраховуватися вони продовжують працювати «на дядю». Однак такий шлях навряд чи дозволить здобути фінансову незалежність. Успіх приходить до тих, хто готовий ризикувати, допускати помилки і постійно вчитися. У цій статті ви дізнаєтеся, яким бізнесом краще зайнятися в Україні та інших країнах СНД.

Як правильно вибрати напрямок для бізнесу

Основна помилка підприємців-початківців - слідування моді. Вони думають, що раз справа у когось вигоріла, значить ідея для бізнесу вдала. Однак при виборі напрямку потрібно враховувати безліч факторів.

Підготуйте аркуш паперу і ручку. А далі дотримуйтесь нижньої інструкції з метою з'ясувати, яким бізнесом зайнятися саме вам:

❶ . Вкажіть інформацію про свою освіту і професійний досвід.

Набагато простіше відкрити бізнес в тій сфері, з якою ви давно і добре знайомі. Наприклад, юрист може дистанційно консультувати клієнтів, менеджер з продажу – створити інтернет-магазин.

❷ . Перерахуйте свої інтереси, захоплення, здібності.

Прибутковий бізнес легше відкрити тим, хто надихається думками про власну справу. В ідеалі потрібно постаратися монетизувати хобі. Тоді висока працездатність і вміння долати труднощі вам забезпечені.

Не страшно, якщо у вас поки мало досвіду. Багато видів бізнесу можна відкрити з нуля і з мінімальним бюджетом. Припустимо, ви дуже любите готувати. Необов'язково відразу відкривати точку громадського харчування. Зробіть фотографії своїх кращих страв, викладіть в Instagram, налаштуйте рекламу і почніть виконувати перші замовлення на дому.

❸ . Згадайте, з яких приводів до вас часто звертаються за допомогою.

Відповідь на це питання дозволить вам з'ясувати, яким бізнесом можна зайнятися в сфері послуг. Адже якщо знайомі просять вас про допомогу, значить вважають компетентним. Коли ви, нарешті, вирішите відкрити бізнес, знайдуться люди, яким знадобляться ваші знання і досвід.

❹ . Проаналізуйте, наскільки напрямок затребуване.

У будь-якого бізнесу є, по суті, дві мети: приносити дохід підприємцю, а людям – реальну користь. Подумайте, чи готові потенційні клієнти купувати товари (послуги), які ви збираєтеся їм запропонувати? Знайти відповідь на це питання допоможуть наступні способи:

 1. Використання онлайн-сервісу Wordstat Yandex. Він покаже, як часто користувачі вводять той чи інший запит в пошуковик (тобто, що вони хочуть купити або замовити).
 2. Аналіз конкурентів. Якщо вони відсутні, значить ідея бізнесу або зовсім нова, або нерентабельна.
 3. Тестові продажі. Спробуйте реалізувати малу партію товару в Інтернеті або запропонувати свої послуги знайомим.

Неможливо зробити бізнес на речах, за які клієнти не готові платити. Наприклад, у маленькому місті люди не підуть у дорогий бутик. А ось в магазин стокового одягу з низькими цінами - із задоволенням.

❺ . Порахуйте заощадження.

Інвестувати в бізнес все одно доведеться, питання тільки в тому, яка сума це буде. І починати бізнес на останні гроші – погана ідея. Швидше за все, згодом спливуть витрати, які ви не врахували в бізнес-плані. Тоді доведеться влазити в борги або кидати справу.

Порада. Свій перший бізнес відкрийте на особисті заощадження або спробуйте отримати субсидію від держави. Не влазьте в кредити.

Який бізнес можна відкрити в 2024 році – 6 найбільш затребуваних напрямків

У кожного напрямку бізнесу є свої плюси. Одні ідеї вимагають мінімальних вкладень, інші приносять високий дохід, треті дозволяють реалізувати творчий потенціал. Вибирайте те, до чого лежить душа. А нижче розглянемо, який бізнес зараз актуальний в Україні та інших країнах СНД.

Бізнес у сфері торгівлі

Принцип торгівлі не змінюється століттями: купи дешевше, продай дорожче, а різницю поклади собі в кишеню. Головне для підприємця - знайти найприбутковіший товар для перепродажу. Сьогодні це завдання полегшилося завдяки розвитку Інтернету.

Бізнес у сфері торгівлі

Найпростіше продавати товари широкого вжитку з невисокою ціною (до 4-6 тис. грн. за штуку):

 • одяг та взуття;
 • дитячі речі;
 • аксесуари;
 • продукти харчування;
 • іграшки;
 • спортивні та хобі-приладдя.

Проблема полягає у високій конкуренції. Якщо ви хочете відкрити невеликий магазин, то повинні орієнтуватися на актуальні ідеї, але у вузьких нішах. Наприклад, торгувати не просто одягом, а футболками з оригінальними принтами. Продавати не будь-які продукти харчування, а органічні овочі або веганські солодощі.

Порада. Якщо ви збираєтеся відкрити маленький бізнес у сфері торгівлі, постарайтеся не повторювати конкурентів. І водночас шукайте товари, які будуть затребувані у населення у вашому регіоні.

Бізнес у сфері послуг

В Україні (за винятком Києва) та інших країнах СНД сфера послуг не так добре розвинена, як на Заході. При цьому люди потребують допомоги професіоналів і якісному сервісі. У підприємців - початківців є відмінний шанс зайняти вільні ніші.

Бізнес ви можете відкрити з мінімальним капіталом і навіть без вкладень, якщо займетеся залученням клієнтів через Інтернет.

Бізнес у сфері послуг

У 2024 році як і раніше будуть затребувані наступні послуги:

 • юридичні: консультації, складання документів для суду (позовів, скарг, клопотань);
 • бухгалтерські, у тому числі ведення податкової звітності, розрахунок зарплат і відпусток;
 • у сфері краси: манікюр і педикюр, вечірній макіяж, стрижки та зачіски, масаж;
 • організація святкових заходів;
 • кур'єрські, особливо доставка готової їжі додому;
 • ремонт спортивного інвентарю, взуття, побутової техніки;
 • «майстри на годину» – дрібні ремонтні роботи по дому;
 • святкові та весільні фотосесії;
 • добір кадрів.

А деякі ніші тільки починають набирати обертів. Наприклад, з'являються люди, готові платити хороші гроші за консультації дієтологів і приватних психологів. Крім того, нещодавно з'явилися нові види бізнесу: послуги автоняни, прокат гіроскутерів і електросамокатів, друк речей на 3D-принтері.

ВАЖЛИВО. Бізнес на послуги можна почати в тому випадку, якщо ви вмієте робити щось краще більшості людей.

Бізнес у сфері виробництва

У зв'язку з економічною кризою, Україна все більше орієнтується на внутрішній ринок і розробляє заходи підтримки підприємців-початківців. Держава готова виділяти субсидії і надавати пільги по кредиту тим, хто виробляє продукцію з вітчизняної сировини.

Звичайно, бізнес з мінімальними вкладеннями в сфері виробництва відкрити важко. Зазвичай потрібна велика сума на оренду та облаштування приміщення, купівлю обладнання та матеріалів, оплату праці найманих працівників. Крім того, підприємцям-початківцям нелегко конкурувати з відомими виробниками.

Бізнес у сфері виробництва

Тому щоб відкрити рентабельний бізнес з нуля, потрібно вибирати вузькі ніші:

 • вирощування органічних фруктів і овочів;
 • виготовлення хендмейду (сувенірів, аксесуарів, подарунків, дитячих іграшок);
 • виробництво трав'яного чаю;
 • виробництво підгодівлі для риб;
 • пошиття дизайнерського одягу.

Реалізація таких ідей не вимагає багато грошей. А готову продукцію можна продавати через соціальні мережі або власний сайт.

Угоди з нерухомістю

Вигідно займатися операціями з нерухомістю можна при наявності початкового капіталу не менше 1 млн грн.

Сьогодні бізнесмени використовують наступні стратегії заробітку та інвестицій в нерухомість:

 • Купівля приміщення з метою здачі в оренду

Найменш вигідною виявляється здача житла в довгострокову оренду - до 8% річних. Зате такий бізнес приносить пасивний дохід і не вимагає постійних зусиль з боку інвестора.

ВАЖЛИВО. Більш високий прибуток можна отримати, якщо надавати в оренду комерційні приміщення (до 15% річних) або здавати житло подобово (до 30-40% річних).

 • Перепродаж нерухомості

Оскільки ціни на нерухомість ростуть в довгостроковій перспективі (а іноді і зовсім падають), перепродаж має сенс тільки у разі початкової купівлі об'єкта за ціною нижче ринкової. Наприклад, квартири на етапі будівництва, приватного будинку в жалюгідному стані, майна банкрутів. Одна успішно проведена угода дозволяє заробити до 30% від суми інвестицій. Зовсім без вкладень заробити на ринку нерухомості можуть посередники. Ріелтори зводять продавців і покупців (власників і орендарів) житла і беруть з кожної угоди певний відсоток.

УВАГА. Щоб стати ріелтором, необов'язково мати економічну або юридичну освіту.

Бізнес в Інтернеті

Якщо ви шукаєте відповідь на питання, який бізнес відкрити з мінімальними вкладеннями, спробуйте відкрити справу в Інтернеті. Онлайн напрямки володіють наступними плюсами для підприємців-початківців:

 • швидко окупаються;
 • дозволяють вийти на величезну аудиторію клієнтів і покупців, яка не обмежена географічними рамками;
 • включають в себе інноваційні та перспективні ідеї.

Найчастіше Інтернет використовують для віддаленого надання послуг. Новачки заробляють тут гроші на написанні текстів, створенні і просуванні сайтів, адмініструванні спільнот в соціальних мережах, розробці дизайну. В місяць бізнес без вкладень приносить в середньому 8-16 тис. грн.

Крім того, в Інтернеті можна реалізувати наступні ідеї:

 1. Створити інтернет-магазин
  Зараз підприємці вигідно займаються перепродажем китайських товарів з сайтів AliExpress, Alibaba, Taobao. При вкладеннях в бізнес-у розмірі 25 тис. грн. щомісячна прибуток становить 15 тис. грн. і вище.
 2. Зайнятися консалтингом
  Для залучення клієнтів потрібен сайт-візитка або група в соціальній мережі. Більше всіх в консалтингу заробляють юристи (в середньому беруть за консультацію 1200 грн.) і бухгалтери (400-600 грн.).

Читайте тут, на чому можна заробити в Інтернеті в 2024 році, що буде актуально, а куди краще не лізти.

Бізнес у сфері навчання

Малий бізнес на навчанні підходить тим, хто має експертними знаннями в певній області і хоче відкрити справу з мінімальними вкладеннями. Найпростіші в реалізації ідеї-репетиторство і написання студентських робіт (курсових, дипломних, рефератів) на замовлення.

Бізнес у сфері навчання

Клієнтів можна залучати за допомогою сарафанного радіо, контекстної реклами, репетиторських сайтів. Або шукати замовлення на біржах.

Читайте: Кращі біржі фрілансу і сайти віддаленої роботи (150+) для новачків і професіоналів.

За 1 годину навчання репетитори можуть заробляти 120-800 грн в залежності від досвіду і професіоналізму. А вартість виконання студентської роботи стартує з 400 грн.

Більш високий прибуток приносить інфобізнес – продаж власних знань. Ви можете створити електронну книгу, записати серію навчальних відеороликів, організувати вебінар. Для успішного продажу інфопродуктів потрібно вкласти гроші в контекстну рекламу або використовувати партнерські програми.

ВАЖЛИВО. У перспективі інфобізнесмени можуть відкривати свої онлайн-школи і навіть освітні центри в місті.

Яким бізнесом можна вигідно зайнятися в 2024 році: 6 ніш, які зараз актуальні

При виборі ніші важливо враховувати сучасні тренди. У цьому розділі ви знайдете конкретні ідеї того, який відкрити бізнес. Розглянемо тільки найактуальніші і цікаві напрямки, куди вкласти 200000, щоб заробити (або іншу суму).

Який бізнес відкрити на дому

Домашній бізнес легко відкрити з нуля. Вам не доведеться вирішувати питання з орендою та облаштуванням приміщення, наймом персоналу. Ви маєте право вибрати зручний для себе графік роботи.

Зазвичай бізнесом вдома займаються люди, які вирішили заробляти на своєму хобі. Багато грошей таке підприємництво не приносить, зате дає відчуття внутрішньої свободи і можливість творчої самореалізації.

Який бізнес відкрити на дому

Таблиця 1 «Яким бізнесом краще зайнятися вдома – 7 ідей»

Ідея бізнесу Початкові витрати Чистий прибуток на місяць (тис. грн.)
1. Миловаріння 4-6 тис. грн.: купівля мильної основи, базових і ефірних масел, форм, барвників, наповнювачів 6-10
2. Виробництво і продаж домашнього варення (джему) Без вкладень, якщо є власний город і необхідний кухонний інвентар 4-8
3. Приватний дитячий садок (група до 6-8 чоловік) 20-25 тис. грн.: покупка дитячих меблів та іграшок, продуктів харчування, засобів для чищення 20-30
4. Виготовлення біжутерії ручної роботи 2-3 тис. грн.: купівля матеріалів, інструментів, розміщення реклами в Інтернеті 8-12
5. Домашній салон краси 4-6 тис. грн.: покупка косметологічних інструментів і засобів 12-27
6. Продаж товарів в Інтернеті за схемою дропшиппінга 4 тис. грн.: створення і просування сайту для продажу продукції 12-16
7. Виготовлення кондитерських виробів на замовлення 8 тис. грн.: покупка кухонного інвентарю, продуктів, розміщення реклами в Інтернеті 8-12

Заробіток на дому найбільше приваблює жінок, особливо знаходяться в декретній відпустці.

Яким бізнесом краще зайнятися в маленькому місті

Перед тим, як відкрити свій бізнес з нуля в маленькому місті, потрібно проаналізувати платоспроможність населення і пропозиції конкурентів. У провінції краще продавати недорогі масові товари, відкрити точку з фастфудом або надавати традиційні послуги (автосервісу, перукарні, ремонту ключів тощо). Інноваційні ідеї краще залишити для Києва та інших великих міст.

Таблиця 2 «Найвигідніший бізнес для маленького міста-5 ідей»

Ідея бізнесу Початкові витрати Чистий прибуток на місяць (тис. грн.)
1. Хлібопекарня 700 тис грн.: купівля обладнання та сировини, оренда цеху, складу, торгової точки, облаштування приміщення відповідно до санітарних норм, оплата праці персоналу 40-50
2. Майстерня з ремонту взуття 80 тис. грн.: купівля обладнання, інструментів і матеріалів (каблуків, набойок, фурнітури), оренда приміщення 12-14
3. Реставрація ванн акрилом 40 тис. грн.: оплата праці вантажників і сантехніка, покупка інструментів, чистячих засобів і емалі 12-16
4. Магазин секонд-хенд 50 тис. грн.: Оренда приміщення, покупка торгового обладнання та першої партії товару 16-20
5. Чебуречна 100 тис. грн.: оренда кіоску, покупка обладнання, продуктів, оплата праці кухаря і касира 16-17

Який бізнес почати в селі

Бізнес на селі хороший доступністю сировинної бази і низьким рівнем конкуренції в порівнянні з містом. А ще держава готова виділяти початківцям фермерам субсидії в розмірі до 1 млн грн.

Який бізнес почати в селі

Таблиця 3 «Який бізнес можна зробити в селі – 4 ідеї»

Ідея бізнесу Початкові витрати Чистий прибуток на місяць (тис. грн.)
1. Розведення бджіл 120 тис. грн.: покупка бджіл, будиночків, обладнання та тари для фасування 12-16
2. Агроекотуризм – організація відпочинку в селі 1 млн грн.: придбання та облаштування житла для туристів, купівля кухонного обладнання та продуктів, найм персоналу 30-100
3. Вирощування органічних фруктів і овочів в теплиці 240 тис. грн.: підготовка земельної ділянки, будівництво та облаштування теплиці, покупка обладнання і стелажів, посадкового матеріалу 28-40
4. Лозоплетіння-виготовлення кошиків, меблів, переносок для котів Без вкладень, якщо є необхідні інструменти: секатори, ножі, дриль та ін. Верболіз (лозу) можна збирати в болотистих місцях 12-17

Який бізнес можна зробити в гаражі

За статистикою, гаражний бізнес – найпопулярніша ніша в Україні. Наявність власного гаража дозволяє підприємцю економити гроші на оренду приміщення і працювати в комфортних умовах. Розглянемо, які види бізнесу можна відкрити з нуля.

Таблиця 4 «Яким бізнесом зайнятися в гаражі – 5 ідей»

Ідея бізнесу Початкові вкладення Чистий прибуток в місяць (тис. грн.)
1. Зберігання чужих речей (шин, спортивного інвентарю, меблів, товарів інтернет-магазинів) 40 тис. грн.: установка стелажів і полиць, системи опалення, охоронної сигналізації 10-12
2. Виготовлення декоративних виробів з пінопласту 60 тис. грн.: покупка верстата 8-12
3. Магазин автозапчастин за попереднім замовленням 30 тис. грн.: облаштування приміщення під торгову точку, закупівля ходових товарів (масла, антифризу, поліролі, щіток склоочисників, чохлів) 12-16
4. Майстерня з ремонту та фарбування автомобілів 1 млн. грн.: ремонт гаража, придбання потрібного обладнання, інструментів, автохімії, спецодягу, матеріалів, оплата праці бляхаря-кузовщика і автомаляра 60-100
5. Автомийка 60 тис. грн.: забезпечення нахилу підлог, підведення каналізації і водопроводу, покупка обладнання і чистячих засобів 12-16

Який бізнес на виробництві найвигідніший

Виробництво вважається складним видом бізнесу для підприємців-початківців, вимагає великих вкладень, довго окупається. І водночас відноситься до перспективних напрямків, здатних приносити величезний прибуток у майбутньому. Багато хто з відомих вам виробників (наприклад, M&M's, Nestle, Philips) колись були малим бізнесом приватної особи.

Який бізнес на виробництві найвигідніший

Таблиця 5 «Найвигідніший бізнес у сфері виробництва – 8 ідей»

Що можна виробляти Скільки потрібно вкласти грошей в обладнання та матеріали (тис. грн.) Чистий прибуток на місяць (тис. грн.)
1. Пінопласт 640 120-200
2. Фіто-чаї (реалізація через інтернет-магазин) 30 12-17
3. Домашня випічка: хліб, пироги, печиво 20 8-10
4. Цукрова вата 60 70-80 (за умови розміщення точки у великому ТЦ)
5. Металоконструкції і стелажі 20 8-12
6. Саморізи, шурупи та інші розхідники 400 60-80
7. Меблі 720 140-160
8. Самоклеюча плівка 200 70-80

Але незважаючи на всі недоліки у вигляді великих витрат, своє виробництво – це круто. Ви сам собі господар! Якість продукту, темпи виготовлення, упаковка – все під контролем і ви легко можете конкурувати з іншими виробниками і поліпшувати якість свого продукту. Тому, якщо у вас стоїть питання, куди вкласти гроші – подумайте над цим варіантом.

Який малий бізнес краще відкрити

Малим бізнесом називають види діяльності з невеликими обсягами виробництва (торговим оборотом) і виручкою. Як правило, підприємцю достатньо зареєструвати ФОП. Розглянемо, який малий бізнес можна відкрити з мінімальними вкладеннями в 2024 році.

 • Бізнес з оздоблення та ремонту квартир

Послуги затребувані як в малих, так і великих містах. Клієнтів можна залучати за допомогою рекламних буклетів, контекстної реклами в Інтернеті, соціальних мереж. Мінімальні вкладення в покупку робочого інструменту складуть 120 тис. грн., чистий прибуток на місяць - від 40 тис. грн.

ВАЖЛИВО. Головну роль в ремонтному бізнесі відіграє кваліфікація членів будівельної бригади.

 • Магазин подарунків (приколів)

Подарункова і сувенірна продукція дуже затребувана у великих містах. Основний недолік такого бізнесу – висока конкуренція. Тому для перепродажу потрібно знаходити оригінальні і нові речі, яких поки немає у інших продавців. Мінімальні вкладення у відкриття магазину складуть 160 тис. грн., чистий прибуток на місяць - від 16 тис. грн.

ВАЖЛИВО. Ви можете значно заощадити на старті, якщо будете реалізовувати товари через Інтернет або продавати прикольні речі, зроблені своїми руками.

 • Вендінговий бізнес

Вендінгові автомати приносять майже пасивний дохід. Зараз можна вигідно продавати чіпси і снеки, незвичайні імпортні солодощі, газовану воду, каву, продукти з лінійки здорового харчування. Вендінговий автомат повинен розташовуватися в прохідному місці, але не найпопулярнішому (на кшталт вокзалу), щоб оренда не зробила ваш бізнес збитковим.

Вендінговий бізнес

Крім того, в Україні в 2024 році будуть актуальні наступні напрямки:

 • фреш-бари (у великих містах);
 • барбершопи – чоловічі перукарні;
 • точки з шаурмою, бургерами або піцою на винос;
 • магазин корейської косметики;
 • фітнес-тренінги, школи танців;
 • прокат велосипедів;
 • послуги ксероксу і друку (якщо розміщувати точку поблизу університету).

Більшість видів бізнесу можна відкрити з нуля і з вкладеннями до 200 тис. грн. Головне – розбиратися в обраній ніші і чітко бачити портрет цільової аудиторії.

Який бізнес можна відкрити з мінімальними вкладеннями або взагалі без грошей – 10 варіантів

Чи реально почати бізнес без вкладень? Якщо мова йде тільки про гроші, то так. Однак вам доведеться вкладати в свою справу багато часу і зусиль. Спочатку дохід буде мінімальним. Однак з часом ви зможете найняти помічників, розширити бізнес і заробити більше. Почніть з малого і поступово нарощуйте досвід і зв'язки.

Якщо ви володієте в своєму розпорядженні сумою до 4 тис. грн. або взагалі не маєте заощаджень, зверніть увагу на наступні ідеї:

 1. Свій блог в Instagram або на Youtube
  Основний дохід блогерам приносить розміщення реклами від прямих рекламодавців. Додатково можна заробити, беручи участь в партнерських програмах.
 2. Послуги фріланса
  Інтернет дозволяє заробляти гроші представникам багатьох професій: копірайтерам, дизайнерам, програмістам, бухгалтерам, юристам, маркетологам, SEO-оптимізаторам, адміністраторам та іншим. Замовлення можна шукати на біржах фрілансу Fl, Weblancer, Work-Zilla, Kwork.
 3. Продаж фотографій на мікростоках
  Для отримання високого доходу на мікростоках потрібно чітко розуміти, які зображення мають комерційну цінність. А також необхідні навички роботи з Photoshop для обробки фотографій.
 4. Доставка ланчів в офіси
  Тут краще працювати в команді. Наприклад, одна людина готує, інша-закуповує продукти і розвозить ланчі клієнтам.
 5. Послуги ведучого (тамади)
  Щоб добре заробляти в цій сфері, потрібно володіти артистичним талантом і бути товариською людиною. Велику роль в залученні клієнтів грає сарафанне радіо.
 6. Вирощування розсади на продаж
  Такий міні-бізнес можна влаштувати у себе на балконі на початку весни. А потім реалізувати продукцію дачникам.
 7. Здача майна в оренду
  Свій автомобіль можна запропонувати службі таксі, а гараж – автовласникові. Деякі приватні підприємці навіть відкривають бізнес з прокату дитячих речей, модного одягу, вечірніх суконь.
 8. Послуги автоняни
  У цьому бізнесі потрібно бути водієм і вихователем в одній особі. Робота полягає в тому, щоб відвозити і забирати дітей (з дитячих садків, шкіл, гуртків), а також наглядати за ними на час відсутності батьків.
 9. Організація пішохідних екскурсій
  В туристичних містах України вартість послуг приватного гіда складає в середньому 320-800 грн. за 3 години. Якщо ви комунікабельна людина з приємним голосом, добре знаєте історію рідного міста і вмієте скласти цікавий маршрут, то без клієнтів точно не залишитеся.
 10. Перепродаж речей на OLX
  Знаходьте цікаві товари за копійки, а потім перепродавайте на 20-50% дорожче на тому ж OLX або інтернет-аукціонах. Щоб зрозуміти, чи користується річ попитом, вивчайте статистику переглядів у інших продавців.

Плюси і мінуси бізнесу по франшизі

Підприємцям-початківцям часто радять не ризикувати з відкриттям незалежної фірми, а замість цього придбати франшизу. Останній приносить франчайзі наступні переваги ✅:

 1. Відомий на ринку бренд і лояльну аудиторію клієнтів. У зв'язку з цим відпадають або знижуються витрати на рекламу. Хоча іноді під виглядом франшизи продають, по суті, фірмове найменування містечкової фірми, товари якої не користуються високим попитом.
 2. Налагоджені бізнес-схеми. По франшизі бізнес починається відразу: у вас є готові постачальники, джерела сировини, методи роботи з персоналом. Крім того, франчайзер зобов'язаний надавати інформаційну підтримку франчайзі.
 3. Ризики нижчі, ніж при відкритті незалежного підприємства. При покупці франшизи підприємець отримує схему, ефективність якої перевірена часом.

У той же час на практиці франчайзинг часто виявляється для новачків більш складним напрямком, ніж, наприклад, бізнес на дому або в Інтернеті. Реальний термін окупності більшості проектів становить 18-24 місяці.

Перед тим як відкрити бізнес по франшизі, потрібно підготуватися до наступних «підводних каменів»⛔:

 1. Обов'язок виробляти щомісячні відрахування від суми прибутку за використання товарного знака (технології і т. д.).
 2. Необхідність виконувати строгий регламент. Франчайзі не вправі вносити навіть найменші зміни в бізнес-схему без згоди франчайзера.
 3. Жорсткі умови виходу з бізнесу. У договорі франчайзингу часто встановлюється заборона на відкриття конкуруючих фірм протягом певного терміну після закриття компанії, що працювала по франшизі.

Але в цілому якщо ви хочете відкрити серйозний бізнес (особливо в сфері торгівлі та громадського харчування), то плюси франшизи переважать мінуси.

Це цікаво. За статистикою, 80% організацій, що працюють за франшизою, залишаються на ринку протягом 5 років. Для порівняння, більшість незалежних компаній не витримують і 2 років з моменту реєстрації.

Рейтинг найприбутковіших бізнесів в Україні за останні роки

Аналіз фінансових показників діючих організацій та ФОП дозволяє зрозуміти, яким бізнесом краще зайнятися, щоб нова компанія вижила на ринку. У 2023-2024 роках найприбутковішими виявилися наступні ніші малого та середнього підприємництва:

 • медичні клініки вузької спеціалізації (зокрема, стоматологічні);
 • приватні аудитори та бухгалтери;
 • консалтинг;
 • мікрокредитування;
 • продуктові магазини;
 • аптека.

Згідно з дослідженням 2024 року, лідери антирейтингу потрапили організації у сфері громадського харчування, туризму, логістики, побутових послуг та IT. Основна причина збитковості таких ніш бізнесу – висока конкуренція.

Як налагодити роботу під час кризи?

Коли на світовому ринку складається складне економічне становище, деякі бізнесмени губляться і їх справи йдуть під укіс. Причому вони банкрутують не через кризу, а тому, що не хочуть змінювати методи роботи. Гроші можна заробити завжди і скрізь. Для цього потрібно об'єктивно оцінити ситуацію, що склалася на сучасному ринку, щоб зрозуміти, який дрібний бізнес зараз актуальний. Постарайтеся зробити ваш товар або послуги максимально доступними, але тільки не на шкоду якості. Пам'ятайте, будь-який, навіть самий затяжний криза не може тривати вічно. Через певний час він закінчиться, а ваші клієнти залишаться з вами, завдяки чому справа буде успішно розвиватися. Тому шукайте варіанти бізнесу в кризу, які працюють і приносять постійний дохід. Найголовніше - вибрати прибуткову ідею, інакше ви можете залишитися ні з чим.

Пандемія і криза - куди рухається бізнес?

Пандемія, що почалася навесні 2020 року, перевернула багато уявлень про бізнес. Те, що ще не так давно було найпопулярнішим способом швидко і недорого почати свою справу, раптом виявилося на межі провалу – тоді як не найочевидніші ніші на зразок інтернет-магазинів, доставки їжі та кур'єрських служб різко стали набирати популярність. Не останню роль в цьому всьому зіграла наростаюча Популярність маркетплейсів - робота з «Розетка» або Prom для тисяч підприємців стала ключовим напрямком діяльності.

До теперішнього моменту бізнес більш-менш навчився жити в умовах пандемії, хоча новий режим неробочих днів, обов'язкова вакцинація і введення QR-кодів для входу в ряді регіонів зіпсували йому життя.

Проте, будь-якому бізнесу важливо навчитися виживати з перших днів роботи, тому варто враховувати всі існуючі обмеження і найближчу перспективу (на жаль, поки безрадісну). Наприклад, Сергій Косенков розповідає, що коронавірус вже не є «блокуючим фактором» для початку своєї справи, якщо спланувати все правильно. Експерт говорить про такі перспективні напрямки, як:

 • служби доставки - як продуктів з магазинів, так і страв з ресторанів. Вони отримали багаторазовий приріст виручки, тому що змогли вирішити найактуальніші проблеми жителів міст у складний період;
 • сервіси, орієнтовані на віддалену роботу – починаючи від технічних засобів для реалізації віддаленої роботи до засобів відеокомунікацій. Роботодавцям потрібно контролювати своїх віддалених працівників, і вони готові за це платити.

За словами експерта, саме IT-бізнес найкраще відчуває в умовах обмежень. Однак це все ж не найпростіший і дешевий варіант, як для початківця підприємця.

Які напрямки бізнесу найперспективніші?

Експерти зазвичай радять не прив'язуватися до моментальних трендів – рано чи пізно вони підуть у минуле, тоді як бізнес повинен розвиватися. Тому важливіше визначити, що хоча б в теорії може бути перспективно в середньо - і довгостроковій перспективі. Серед нових напрямків можна виділити такі перспективні:

 • робота з маркетплейсами. Стати постачальником для «Розетка» або Kasta зараз досить просто - їх вже десятки тисяч, процес налагоджений і проблем не викликає. Звичайно, продавати щось своє і оригінальне буде цікавіше (так можна знайти шанувальників саме свого бренду), але ніхто не забороняє займатися перепродажем – чим, по суті, і займається велика частина продавців. Наприклад, якщо знайти у себе в місті виробництво чогось маловідомого, і почати продавати це на маркетплейсі, виграють всі-і виробник, і продавець;
 • мікро-франшизи. На відміну від франшиз з великими вкладеннями, деякі види бізнесу можна відкрити буквально за 20-40 тисяч грн - наприклад, пункт видачі замовлень транспортної компанії або маркетплейсу;
 • дитячий розвиваючий центр. Проблема з відсутністю місць з дитячих садах накладається на швидкий темп життя у батьків і конкуренцію на майбутньому ринку праці. Тому Дитячі розвиваючі центри рідко залишаються без клієнтів-важливо правильно вибрати місце і найняти кваліфікований персонал;
 • виробництво крафтових товарів. Звичайне рукоділля (звичайно, з високою якістю і увагою до деталей) зараз твердо займає свою ринкову нішу, а можливість продавати товар через соцмережі і маркетплейси роблять цей вид бізнесу навіть вигідним.

Часті запитання (FAQ)

Які ідеї для малого бізнесу є найуспішнішими?

 • Власник інтернет-магазину
 • Фуд-траки з їжею
 • Персональний тренер
 • Бізнес з розведення домашніх тварин
 • Онлайн курси
 • Репетиторство онлайн
 • Особисте здоров'я
 • Бухгалтерія та бухгалтерський облік

Які 10 бізнесів найкраще почати?

 • Бізнес на дропшиппінгу
 • Продаж футболок з принтом на замовлення
 • Продаж цифрових товарів
 • Стати блогером
 • Продаж фрілансерських послуг
 • Створюйте домашні продукти для продажу в Інтернеті
 • Медіа (подкаст, канали на YouTube тощо)
 • Партнерський маркетинг
 • Догляд за домашніми тваринами та продукти
 • Інтернет-магазин модного одягу

Який бізнес найлегше розпочати?

Найпростішим бізнесом, який можна розпочати в Інтернеті, буде будь-який: магазини дропшиппінгу, онлайн-курси, репетиторство, магазини одягу або продаж послуг. Онлайн-бізнес вимагає мінімальних стартових витрат і легко масштабується, тому з часом ви зможете заробляти більше прибутку, виконуючи менше роботи.

Висновок + відео

Відкрити бізнес з нуля під силу далеко не кожній людині. І головна перешкода полягає не в грошах. Є багато ідей з мінімальними вкладеннями або взагалі без вкладень. Набагато важче знайти баланс між улюбленою справою, досвідом і тим, що реально затребуване на ринку. А ще набратися сміливості і терпіння, щоб вирішити величезну кількість організаційних питань. Однак немає нічого неможливого. Якщо ви "горите" якоюсь ідеєю, готові багато працювати і прораховувати кожен крок, то точно досягнете успіху.

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити