Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Бізнес-план кафе - готовий приклад з розрахунками + 17 ідей, який напрямок вибрати

Останнє оновлення: П'ятниця, 19 січня 2024 Автор: Андрій Конотопський
Зміст[Сховати]

Бізнес-план кафе

 Сьогодні експерти сперечаються про те, чи є у ресторанного бізнесу в Україні перспективи. З одного боку, рентабельність більшості закладів не перевищує 20-30%, а половина точок закривається вже після першого року роботи. З іншого - з'являються успішні проекти нового формату. Перед тим як вкласти гроші у відкриття своєї справи, потрібно скласти докладний бізнес-план кафе. У цій статті ви знайдете актуальні приклади з розрахунками ключових показників.

Як відкрити кафе з нуля: скільки грошей знадобиться вкласти, і навіщо потрібен бізнес-план

Початківці ресторатори насамперед цікавляться, скільки потрібно вкласти коштів у свій бізнес. Якщо ви збираєтеся відкрити кафе з нуля в міні-форматі (наприклад, точку фастфуду на фуд-корті або кав'ярню американського типу), розраховуйте на суму не менше 1 млн грн. В 1,5-3 рази більше грошей знадобиться для організації класичного закладу з італійською або азіатською кухнею.

ВАЖЛИВО. Відкрити кафе без вкладень або з мінімальними вкладеннями неможливо. Вам доведеться інвестувати в бізнес, питання тільки в тому – яку суму і як грамотно це зробити.

У попередній статті є готовий бізнес план кав'ярні - можете ознайомитися.

Відкриття кафе з нуля включає наступні етапи:

 1. Аналіз ринку і діяльності конкурентів.
 2. Вибір формату.
 3. Пошук вдалого місця розташування і оренда приміщення.
 4. Складання дизайн-проекту залу для відвідувачів.
 5. Ремонт приміщення відповідно до архітектурних, санітарно-епідеміологічних та протипожежних норм.
 6. Збір документів. У план відкриття кафе слід включити як мінімум наступні папери: договір на оренду, договори з обслуговуючими організаціями (комунальними, позавідомчої охорони, вивезення сміття), технічний висновок про приміщенні (в т. ч. план БТІ, інженерний і архітектурний креслення), висновок МНС пожежної безпеки, дозвіл від Санепіднагляду, ліцензія на роздрібну торгівлю (і на реалізацію алкогольної продукції, якщо такі напої в меню), сертифікати якості на продукти.
 7. Легальне оформлення. Бізнес-план міні-кафе передбачає реєстрацію ФОП. Для інших форматів краще оформляти ТОВ. Оптимальним варіантом оподаткування буде ЕНДВ, в якому ставки податків невисокі і не залежать від розміру реально отриманого доходу. А також підходить ССО.
 8. Закупівля меблів і предметів інтер'єру, оформлення залу.
 9. Придбання кухонного обладнання, інвентарю.
 10. Укладання договорів з постачальниками продукції.
 11. Робота з персоналом: підбір кваліфікованих кадрів, інструктаж.
 12. Проведення маркетингових досліджень та рекламної кампанії.
 13. Початок обслуговування перших клієнтів.

Таким чином, ресторанна справа відрізняється високою складністю управління і великими вкладеннями. Тому для реалізації успішного проекту вам знадобиться бізнес-план з відкриття кафе, в якому слід детально розписати кожну статтю витрат.

Бізнес-план кафе: готовий приклад з розрахунками

У цьому розділі статті ви знайдете приклад готового бізнес-плану кафе з розрахунками для внутрішнього використання. Він розрахований на сімейний формат закладу з європейською кухнею. Ознайомтеся з ним, перш ніж вирішувати остаточно, яким бізнесом зайнятися.

Резюме проекту

Відкривати бізнес варто в місті з населенням від 0,5 млн осіб. Цільова аудиторія-сімейні люди 22-45 років, які мають дітей, із середнім рівнем доходу.

Меню включає по 3-4 найменувань супів і десертів, по 8-10 – салатів і піци, 6-7 видів гарячих страв + безалкогольні напої. Заклад працює щодня з 09:00 до 21:00.

Аналіз ринку

Складання бізнес-плану насамперед включає аналіз діяльності інших кафе. Оскільки конкуренція в ресторанному бізнесі зашкалює, важливу роль для отримання прибутку відіграють 2 фактори:

 1. Вибір місця розміщення
  З метою одночасного залучення великої кількості клієнтів і економії вкладень кафе слід розмістити в популярному ТЦ зі зручною транспортною розв'язкою. Але не в центрі міста.
 2. Тематичне оформлення
  Виділитися на тлі конкурентів допоможе затишна, домашня атмосфера. Дизайн-проект розроблятимуть професіонали з урахуванням всіх вимог нормативів.

Організаційний план

Підготовка до відкриття займе 4 місяці. У цей період бізнес зажадає витрат, які відображені в нижній таблиці.

Таблиця 1 «План відкриття кафе-початкові витрати»

Статті витрат Приблизна сума, грн
Реєстрація бізнесу та отримання дозвільної документації 48 000
Оренда приміщення площею 200 кв. м. в ТЦ (з них 100 кв. м. – зал для відвідувачів) 78 000
Ремонт і оснащення приміщення відповідно до встановлених вимог 220 000
Розробка дизайну + технологічне та інженерне проектування 92 000
Закупівля меблів і предметів інтер'єрів для залу 120 000
Проведення рекламної кампанії (роздача листівок і буклетів, реклама в соцмережах) 40 000

Фонд оплати праці (включаючи податки та страхові внески):

 • керуючий;
 • 2 адміністратора залу;
 • шеф-кухар;
 • 3 кухарі;
 • 2 підсобних робітників;
 • 5 офіціантів;
 • прибиральник;
 • бухгалтер (на аутсорсингу).
240 000
Пошиття уніформи для персоналу 10 000
Разом: 848 000 грн.

Виробничий план

Далі слід скласти статті витрат в бізнес-плані кафе на закупівлю обладнання та першої партії продуктів. У нижній таблиці відображені приблизні цифри.

Таблиця 2 «Як відкрити кафе-витрати на виробництво»

Статті витрат Сума, грн
Полиці, тумби і столи для персоналу 16 000

Обладнання для приготування страв:

 • 2 електричні плити;
 • по 1 шафі для варіння і смаження;
 • шафа для гриля;
 • піч для піци;
 • пароконвектомат;
 • СВЧ-піч;
 • фритюрниця;
 • електрична овочерізка;
 • кафе-машина;
 • електрочайник;
 • 2 міксера;
 • 2 м'ясорубки;
 • тістоміс;
 • 2 тостера;
 • 2 блендера.
200 000
Холодильні та морозильні камери 40 000
Витяжка 16 000
Посудомийна машина 24 000
2 мийки для персоналу 6 000
Дрібний кухонний інвентар: ножі, обробні дошки, підставки, електронні ваги т. д. 20 000
Набори посуду для готування: каструлі, сковорідки, сотейники і т. д. 24 000
Посуд і витратні матеріали для залу 48 000
Перша партія інгредієнтів для страв 40 000
Разом: 434 000 грн

Фінансові розрахунки та оцінка прибутковості проекту

Загальна сума початкових інвестицій для запуску бізнесу складе: 848 000 + 434 000 грн = 1 282 000 грн. В Києві і Харкові цифри будуть сильно відрізнятися через високу вартість оренди в ТЦ.

Розрахуємо щомісячні витрати: 78 000 (оренда) + 12 000 (комунальні послуги) + 240 000 (персонал) + 240 000 (закупівля продуктів) = 570 000 грн. на початковому етапі відвідуваність сімейного кафе складе близько 80 осіб в день, середній чек – 280 грн. Таким чином, за місяць вийде виручка: (80 * 280) * 30 = 672 000 грн.

Порахуємо приблизний ЕНДВ: 400 (база для кафе з залами) * 16 (одиниць штату, включаючи самого підприємця) * 2,009 (К1 в 2020 р) * 1 (К2) * 0,15 = 1 928 грн. чистий прибуток за бізнес-планом складе: 672 000 – 570 000 – 1 928 = 100 072 грн. При такому розкладі проект окупиться приблизно через 13 місяців.

А розбір організаційних та юридичних питань читайте в статті «Як відкрити свій бізнес в 2020 році».

Цікаві ідеї та приблизні плани бізнес-проектів для відкриття кафе

Початківцям рестораторам доводиться стикатися з величезною конкуренцією на ринку. Статистика показує, що сьогодні виживають креативні формати закладів, які швидко знаходять свою цільову аудиторію. Нижче розглянемо найприбутковіші ідеї, бізнес-плани, заявки, проекти.

Ідея 1. Інтернет-кафе

Готовий бізнес-план Інтернет-кафе включає велику статтю витрат-на комп'ютерне обладнання. Це заклад розважального формату, де на перший план виходять новітні ігрові технології (зокрема, кібердисципліни).

Ідея 2. Кафе-кондитерська

Кондитерська - формат міні-кафе. Спеціалізується на виробництві та продажу десертів, випічки, шоколаду. Користується популярністю навіть в малих містах.

Ідея 3. Кіно-кафе

У закладі такого формату люди платять гроші за години перебування. Воно являє собою щось середнє між кінотеатром і кафе. Важливу роль для отримання прибутку відіграє різноманітність розваг: власна фільмотека, музика, Ігрові приставки, онлайн-трансляції спортивних заходів.

Ідея 4. Дитяче кафе з ігровою кімнатою

Бізнес на дитячому кафе з ігровою кімнатою приносить стабільний прибуток, так як задоволені клієнти часто стають постійними відвідувачами. Важливе значення для прибутку мають яскраве оформлення залу і різноманітність меню. Відкриття дитячого кафе передбачає оренду просторого приміщення - не менше 200 кв. м.

ВАЖЛИВО. У проект дитячого кафе доведеться включити витрати на обладнання ігрової зони. Можна встановити гірки і лабіринти, батут, гойдалки, закупити настільні ігри.

Ідея 5. Сімейне кафе

Сімейний формат нагадує бізнес-план дитячого кафе, але з меншими витратами. У закладі можна зібратися всією сім'єю і насолодитися ситними стравами за демократичними цінами. У дитячий розділ меню слід включити різноманітні десерти: морозиво, випічку, желе.

Ідея 6. Антикафе

Ключову роль у бізнес-плані антикафе відіграє презентація креативної ідеї. Для організації закладу підійдуть наступні концепції:

 • сюжети фільмів і комп'ютерних ігор;
 • історичні епохи;
 • екологія.

А антикафе відвідувачі платять гроші за час, а не їжу і напої. Цільова аудиторія-молодь 20-35 років, представники творчих і "вільних " професій.

Ідея 7. Суші-кафе

Суші-перспективний тренд на ринку фастфуду. Основу меню складають роли, локшина, суп-місо та інші страви азіатської кухні.

Ідея 8. Кафе здорового харчування

Бізнес-план кафе здорового харчування краще реалізовувати у великому місті, де є мода на ЗСЖ, а серед населення багато людей з рівнем доходу вище середнього. Меню розраховане на клієнтів, які хочуть смачно поїсти, але стежать за калорійністю.

Бізнес-план кафе правильного харчування включає великі статті витрат на закупівлю органічних продуктів: овочів і фруктів, свіжої зелені, м'яса тварин трав'яного відгодівлі. Але і середній чек буде вище, ніж в класичних закладах.

Ідея 9. Вегетаріанське кафе

Окремий випадок закладу здорового харчування. Основу меню складають оригінальні страви, приготовані виключно з рослинних інгредієнтів.

Ідея 10. Міні-кафе

Міні-кафе називають точку, в якій зал для відвідувачів за площею не перевищує 20-30 кв.м. іноді передбачені тільки місця біля барної стійки. Зазвичай для відкриття такого бізнесу підприємець орендує "острівець" в ТЦ або кіоск на вулиці.

Ідея 11. Кафе-млинцева

Млинцева-популярний формат міні-кафе. Розрахована на людей з рівнем доходу нижче середнього. Млинцевий кіоск слід відкривати в дуже прохідному місці. Наприклад, на жвавій вулиці або ж/д вокзалі.

Ідея 12. Кафе-пекарня

Відкривати булочну можна не тільки у великому, але і малому місті, так як випічка користується популярністю у широких верств населення. Організаційний і фінансовий плани схожі з кондитерською.

Ідея 13. Кафе-морозиво

Бізнес-план дитячого кафе можна реалізувати у форматі маленького кафе-морозива. Основні статті витрат-фризер і холодильні камери. Асортимент морозива повинен оновлюватися кожні 6 місяців.

Ідея 14. Придорожнє кафе

Придорожній бізнес здатний приносити високий прибуток за умови вдалого вибору місця. Шукати слід ділянки на жвавих автотрасах і магістралях. Важливо, щоб в радіусі 15-20 км не було прямих конкурентів. Придорожнє кафе має пропонувати відвідувачам смачні страви за невисокими цінами.

Ідея 15. Кафе швидкого харчування

Сьогодні кафе швидкого харчування вважаються найприбутковішими і рентабельними в Україні. Величезним попитом у клієнтів користуються такі страви:

 • піца;
 • бургери і сендвічі;
 • шаурма;
 • картопля фрі.

Додатково можна пропонувати клієнтам послуги доставки їжі додому. Саму точку краще розміщувати на фуд-корті в популярному ТЦ, щоб користуватися готовими маркетинговими інструментами.

Ідея 16. Літнє кафе

Літнє кафе-сезонний вид бізнесу. Підходить для підприємців-початківців, так як не вимагає великих витрат на оренду приміщення, оформлення інтер'єру та закупівлю дорогої продукції. Бізнес можна організувати в міні-форматі (стрітфуд, шашлична, точка з пляжною їжею).

Ідея 17. Кото-кафе або кафе для собак

Заклад вважається різновидом антикафе. Пропонує відвідувачам приємно провести час з вихованцями і поласувати безкоштовними закусками. Основний плюс такого бізнесу-низький рівень конкуренції в багатьох регіонах.

Це цікаво. Згідно з результатами соціологічного опитування, проведеного в соцмережі Вконтакте, 85% людей хотіли б відвідати кото-кафе, а 43% готові робити це раз на місяць.

А якщо ви ще остаточно не визначилися з вибором бізнесу, то вам може бути корисна публікація про бізнес ідеї з виробництва для чоловіків на дому.

Бізнес-план кафе: ефективні способи просування і збільшення продажів

Ринок послуг громадського харчування насичений. При наявності високого рівня конкуренції потрібно шукати додаткові шляхи для залучення клієнтів.

План відкриття передбачає рекламні акції. До них відносяться банери, ролики в ЗМІ, створення власного сайту і групи в соц.мережа. Раціонально провести подібні дії до того, як заклад знайде постійну клієнтську базу.

Для отримання прибутку в ресторанному бізнесі наявності однієї смачної їжі недостатньо. Вибір закладів змушує відвідувачів звертати увагу і на додаткові нюанси. Деякі кафе роблять акцент на низьких цінах, розраховуючи залучити якомога більше число гостей. Інші ж прагнуть створити власний бренд і атмосферу для відвідувачів. Вдалим фактором стане і програма лояльності для постійних клієнтів.

Фінансові результати та типові помилки

Середній термін окупності нової точки займає 6-24 місяці. На цей термін буде потрібно наявність власних або позикових коштів.

Так як джерелом прибутку визнаються відвідувачі, потрібно заздалегідь вибрати аудиторію, на яку доведеться орієнтуватися. Потрібно уникати факторів, які посилюють відтік клієнтів в бізнесі: погане обслуговування, виготовлення неякісних страв, незадовільний стан інтер'єру.

Оновлювати склад продуктів на кухні варто якомога частіше. Свіжі інгредієнти - одна з умов відмінного меню кафе. Заощадити на поставках продуктів допоможе укладення тривалих договорів з постачальниками. Але при достроковому розірванні потрібно виплатити неустойку.

Щоб вийти на необхідний рівень рентабельності, підприємцям варто уникати ряду типових помилок:

 1. Відсутність обліку. Для визначення фінансової ситуації потрібно фіксування пов'язаних з бізнесом доходів і витрат. Купівля програмного забезпечення спростить завдання.
 2. Нераціональне розпорядження доходами. Ведення бізнесу вимагає постійних вкладень, в тому числі для поповнення обігових коштів. Не варто отриманий прибуток повністю використовувати в особистих цілях.
 3. Небажання власника вникати в проблеми закладу особисто. Періодично виникають питання, пов'язані обслуговуванням клієнтів, контролюючими службами і навіть з внутрішньою роботою персоналу вирішуються при особистій участі, щоб уникнути негативних ситуацій.
 4. Відсутність резервного капіталу. Перший час потрібні кошти для оплати оренди, комунальних послуг, розрахунків з персоналом і постачальниками. Без цього відкривати власний заклад-затія ризикована. Періодично рекомендується відкладати 10% -20% отриманого прибутку для погашення незапланованих витрат.

Часті запитання (FAQ)

Як написати бізнес-план кафе?

Написання бізнес-плану кафе передбачає виконання 14 кроків, описаних у цій статті, а також визначення довгострокової мети вашого бізнесу. Ці кроки, від резюме до фінансового планування, дадуть вам основу для планування вашого бізнесу. Знання напрямку, в якому ви хочете розвивати свій бізнес, дасть вам керівну силу, яка рухатиме ваш бізнес-план вперед.

Що таке бізнес-модель кафе?

Кафе працює за моделлю роздрібної торгівлі. По суті, це означає, що кафе - це бізнес, який пропонує послуги та продукти для продажу за встановленими цінами в стандартному бізнес-середовищі. Ця структура застосовується до багатьох видів бізнесу, від барів до продуктових магазинів. Ваша робота, як власника кафе, полягає в тому, щоб зробити щось унікальне з цієї вічної бізнес-моделі.

Як спланувати невелике кафе?

Щоб спланувати невелику кав'ярню, дотримуйтесь цих кроків бізнес-плану та масштабуйте їх відповідно до ваших бізнес-цілей. Більшість кав'ярень починають як малі підприємства. Завдяки маркетингу малого бізнесу та, в деяких випадках, франчайзингу, вони зростають. Якщо ви хочете відкрити невелику кав'ярню і зберегти її, використовуйте наведені рекомендації відповідно до вашого масштабу і насолоджуйтеся своїм бізнесом!

Який мінімальний розмір для кафе?

Стандартний мінімальний розмір кафе - близько 30 квадратних метрів. Це робить приміщення тісним, але це не обов'язково погано. Невеликі приміщення кафе можуть бути ідеальними для створення затишної, привабливої атмосфери. Якщо у вас є невелике приміщення для відкриття кафе, скористайтеся цим і зробіть його місцем, куди люди захочуть повертатися за новими враженнями.

Чи мають кафе хорошу рентабельність?

Так, кав'ярні загалом мають хорошу норму прибутку. Деякі кафе мають маржу прибутку від 63% до 70%, залежно від обсягів продажів та розробки меню. Ви можете сприяти високій маржі прибутку вашого кафе, використовуючи інгредієнти для коктейлів, які є недорогими порівняно із загальною вартістю напою.

Висновок + відео

Починаючому підприємцю відкрити кафе з нуля буде складно. Буде потрібно провести детальний аналіз ринку, сформувати інвестиції з запасом в 20-30% на випадок непередбачених обставин, зібрати величезний масив документів. Оптимальним варіантом бізнесу на старті стануть міні-формати, заклади швидкого харчування або антикафе. Працюйте над сервісом і придумуйте креативні підходи – тоді ви точно зможете завоювати ринок.

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити