Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Як відкрити ресторан з нуля і що для цього потрібно

Останнє оновлення: Субота, 03 лютого 2024 Автор: Андрій Конотопський

Як відкрити ресторан

Багато хто вважає, що відкрити ресторан дуже легке завдання, і для цього достатньо найняти хорошого шеф-кухаря. Але все не так просто, в чому ви легко переконаєтеся за допомогою даної статті. Ресторанний бізнес можна порівняти зі створенням армії сухопутних військ і початком війни з противником не на життя, а на смерть. Ви готові до цього?

Так виглядає коротко індивідуальний маркетинговий план для всіх видів бізнесу:

 • дослідження ринку;
 • пошук порожньої ринкової ніші;
 • вхід в нішу і початок роботи.

Але цей план не працює в даному випадку. Ресторан може стати успішним у різних нішах, якщо він буде тільки дійсно хорошим.

Вибір концепції ресторану

Концепція - це те, з чого починається план відкриття ресторану. Вона охоплює інтер'єр закладу, проглядатися в меню і в загальному форматі закладу. Перед тим як відкрити ресторанний бізнес з нуля визначитеся з концепцією закладу і вивчіть цільову аудиторію, для якої Ви будете працювати. Чи буде цей заклад біля бізнес-центру або ресторан в центрі міста-від цього залежить загальне оформлення закладу.

Для початку, щоб визначиться з вашою концепцією, вивчіть ваших конкурентів, які відкриті поблизу, оцініть їх сервіс і подивіться які люди до них ходять. Так, при створенні вашої власної концепції, Ви зможете знайти вашого гостя. Якщо у вас не виходить проаналізувати і визначити вашу цільову аудиторію — завжди можна звернутися до фахівців, маркетинговим агентствам. Вони допоможуть не тільки з рекламою закладу, а ще й з визначенням Вашого клієнта, щоб направити концепцію і маркетинг в потрібне русло.

Концепція включає в себе не тільки зовнішній інтер'єр, а ще й внутрішні нюанси: рівень цін, тип кухні і місткість гостей.

 • Рівень цін - визначте початковий бюджет, від якого будуть залежати інші параметри. Рівень цін безпосередньо залежить від статусності ресторану: у закладі в центрі міста зі своєю парковкою і терасою, з іменитим шеф-кухарем і першокласним обслуговуванням, з унікальним дизайнерським ремонтом ціни в меню будуть набагато вище, ніж в невеликому затишному пивному ресторані біля метро. Ресторан як формат сам по собі передбачає вимогливу публіку і великі вкладення. При цьому в одному закладі той же "ходовий" класичний салат Цезар буде коштувати 120 гривень, в іншому — близько 250 гривень.
 • Тип кухні - японська, українська, італійська, грузинська, європейська і так далі. Від виду кухні залежать інтер'єр закладу і його місце розташування. Щоб відкрити успішний ресторан з нуля, краще вибирати ту кухню, в якій ви добре розбираєтеся. Інакше здійснювати контроль і управління рестораном буде досить проблематично.
 • Максимальна кількість гостей - для початку варто обмежитися 30-70 посадочними місцями, інакше вартість облаштування закладу обійдеться в пристойну суму. Ідеальним варіантом стане приміщення з можливістю розміщення літнього майданчика, щоб збільшити посадку в сезон.

А тепер трохи докладніше про популярні формати і концепції ресторанів.

1.1. Італійський ресторан

Головні відмінності відкриття італійського ресторану від закладу з будь-якою іншою кухнею полягає в особливостях складання меню, розробки інтер'єру і барної карти.

Меню повинно включати як популярні позиції-паста, піца, лазанья, різотто, — так і рідкісні національні італійські страви, які виділяли б ваш ресторан на тлі конкурентів. Це можуть бути супи каччукко або мінестроне, основні страви — полента, ньоккі, — страви з додаванням трюфелів і так далі. Особливу увагу варто приділити десертам: тірамісу, каннолі, сабайон, панна котта.

Барна карта в італійському ресторані-це, в основному, різні сорти вина, які відповідають певним позиціям меню. Вино має ще більше розкривати смак страви, доповнювати його. Також варто орієнтуватися на фінансові можливості цільової аудиторії.

1.2. Японський ресторан

Останнім часом японські ресторани стали досить популярними, тому не дивно, що щороку відкриваються нові заклади цього формату.

Величезна перевага японського ресторану серед конкурентів з іншим меню-велика кількість замовлень і доставка.

У цьому форматі популярні відкриті кухні, де гості можуть спостерігати за процесом приготування суші і ролів, які і складають основу меню. Меншим попитом користуються сашимі, салати, супи і десерти.

1.3. Пивний ресторан

Концепція пивного ресторану відрізняється від пабів, адже ресторан орієнтується не на привізне розливне пиво в кегах, а на елітний крафтовий напій. Відкривати пивний ресторан найкраще, якщо у вас є своя пивоварня або договір про постійну співпрацю з локальними крафтовими цехами.

Меню пивного ресторану-різноманітні закуски до пива і повноцінні страви, які також залежать і від концепції закладу. Якщо подаються німецькі сорти пива, то і закуски повинні бути відповідні: баварські ковбаски, свиняча рулька, брецель, сир, тушкована капуста і так далі.

Як відкрити ресторан

Складання бізнес-плану ресторану

Як відкрити свій ресторан з нуля, з чого варто почати? Підприємцям-початківцям не варто забувати про бізнес-план ресторану — покрокову інструкцію, якої потрібно буде дотримуватися і коригувати в залежності від зовнішніх факторів. Щоб відкрити ресторан, бізнес-план-це перше, що варто скласти.

Правильно написаний бізнес-план включає в себе: фінансові прорахунки, аналіз аудиторії та загальну інформацію про майбутній заклад. Розділи, які повинні бути в бізнес-плані:

 1. Резюме.
 2. Опис ідеї.
 3. Концепція закладу.
 4. Маркетинговий план відкриття ресторану.
 5. Етапи реалізації проекту.
 6. Список прикріплених документів документів.
 7. Виробнича частина.
 8. Фінансовий розділ.
 9. Аналіз ризиків.
 10. Фінансові результати.

Основна частина - фінальна, де роблять Фінансовий аналіз і оцінюються ризики відкриття ресторану.

Фінансові розрахунки в бізнес-плані повинні включати наступні пункти:

 • початкові та майбутні витрати;
 • очікувана виручка (щомісяця);
 • розрахунки терміну окупності проекту.

Завдяки правильному плануванню можна мінімізувати несподівані витрати на відкриття ресторану, уникнути поширених помилок при відкритті ресторану і розрахувати його прибутковість.

До речі, один з ризиків при відкритті ресторану-сезонність, як правило, вона дуже впливає на окупність ресторану.

Скільки коштує відкрити ресторан?

Спочатку все залежить від поставлених цілей. Ресторан його власнику обійдеться від $850-1500 за 1м2 при будівництві або глобальному ремонті, включаючи закупівлю обладнання і всі комерційні, виробничі та інші приміщення. Розмір середнього ресторану становить близько 200 м2. У підсумку отримуємо цифру від $170 тис, але в суму не включена ціна покупки землі та/або нерухомості під знесення або переобладнання, адже в кожному місті і країні ціни істотно різняться.

Зазвичай термін окупності інвестицій дорівнює 1-5 років. На жаль, нерідкі випадки, коли окупність так і не настає, тому ви повинні грамотно підійти до відкриття справи, максимально вивчивши майбутній попит.

Початок

Основна запорука успіху - місце з високою прохідністю. Складіть список відповідних приміщень, будівель або земель. Як показує практика, саме розташування часто визначає концепцію і майбутній успіх, але потрібно враховувати деякі особливості. Наприклад, розміщення на перетині транспортних або пішохідних маршрутів не підходить для висококласного закладу з високою кухнею і дорогими стравами. У таких місцях краще відкрити Сімейний ресторан з помірними цінами, доступними для клієнтів.

Фахівцями не рекомендується не рекомендується використовувати ресторанам підвальні приміщення. Тому що людям туди лінь спускатися, види з вікон відсутні (і з вулиці вас не побачать, і клієнтам зсередини нічого не буде видно). Виняток: популярні заклади, райони в місті, де це прийнято, а також тематичні заклади, які підходять саме для цих приміщень.

Відмовтеся від ідеї відтворити копію закладу, вподобаного десь за кордоном, тому що це зазвичай призводить до краху.

Термін життя ресторану маленький - 3-5 років. При цьому вам потрібно заслужити довіру клієнтів. Багато відомих ресторатори кажуть: "якщо клієнт повертається втретє, можете вважати себе щасливою людиною".

Як відкрити ресторан

Вибір приміщення під ресторан

Щоб втілити свої бажання і концепцію, потрібно підібрати відповідне приміщення для майбутнього закладу. При підборі приміщення в першу чергу потрібно звертати увагу на локацію, прохідність місцевості і транспортну розв'язку. Далі звертайте увагу на площу і планування приміщення: розмір кухні, залу, можливість установки літнього майданчика.

Наші клієнти поділилися досвідом вибору приміщення і розповіли на що варто звертати увагу в першу чергу.

«Приміщення для ресторану ми вибирали близько півроку. Серед основних критеріїв були:

 • зал площею не менше 100 квадратних метрів;
 • хороша прохідність;
 • близькість до метро, в першу чергу для зручності співробітників;
 • наявність великої парковки;
 • можливість установки літнього майданчика;
 • велика кухня;
 • хороший район, не дуже віддалений від центру і щільно заселений.

У нашому приміщенні є навіть трохи більше, ніж ми просили. У нас є все: комфортабельний зал, велика кухня, комора, все для зручності гостей і персоналу плюс бонус — недалеко від нас знаходиться ще один ресторан. Для бізнесу хороша конкуренція-великий плюс.»

Як правило, приміщення під ресторан беруть в оренду, так як покупка — це більш витратний і ризикований варіант. Оформляти договір оренди потрібно уважно, звертаючи увагу на всі пункти і вимоги орендодавця. Ще при складанні договору оренди варто прописати можливі ризики, при яких оренда зменшиться.

Наприклад, сезонність або примусове закриття закладів. У 2022-2024 році багато рестораторів зіткнулися з проблемою оренди, так як заклади закривалися через війну. Багато власників приміщень давали відстрочку або знижку на вартість оренди. Тому, в першу чергу, варто знайти лояльного орендодавця.

Довірити оформлення договору оренди краще юристу, щоб врахувати нюанси всіх сторін і прописати всі умови правильно.

Вибір дизайну інтер'єру та екстер'єру ресторану

Дизайн приміщення - основа концепції ресторану. Приділити увагу потрібно будь-якій деталі: починаючи від вивіски, закінчуючи предметами декору. В першу чергу вивчіть тренди, які зараз є в дизайні приміщень. Це допоможе створити стильний і цікавий інтер'єр, який буде залучати ваших гостей.

Основні критерії для підбору зовнішнього і внутрішнього дизайну ресторану:

 • Кольорове оформлення - колірна гамма повинна повністю відповідати стилю. Лофт-відтінки дуба, міді та цегли, прованс — пастельні тони і квіткові принти.
 • Світло - його повинно бути багато незалежно від формату ресторану. Вдень це може бути натуральний світло від панорамного вікна, а ввечері світильники по всьому залу в загальному стилі ресторану.
 • Дизайн вивіски - це перше, що побачить ваш потенційний гість. Вивіска повинна відображати загальну концепцію ресторану і бути помітною.
 • Інтер'єр залу - в залі важливо створити затишок, щоб гостям було приємно знаходиться у вашому ресторані. Приділіть увагу дрібним деталям і декору залу.
 • Дизайн санвузла - часто в ресторанах не приділяють увагу дизайну санвузла. Не забувайте, що туалет відвідує майже кожен ваш гість. Так, в першу чергу санвузол повинен бути чистий і доглянутий. Але приділити увагу інтер'єру санвузла також потрібно, він повинен бути в одному стилі з рестораном.
 • Меблі - повинна бути не тільки зручною, а й підходити під загальну концепцію. Якщо у вас ресторан в класичному стилі, подумайте над однотонними диванами або кріслами в англійському стилі. Економити на меблях не варто, дешеві матеріали будуть зношуватися швидше.

Кухня

Починати потрібно з дослідження ринку і оцінки власних сил. Якщо хочете відкрити невеликий ресторан з вишуканою кухнею острова "Мумбо-Юмбо", то вам доведеться знайти перекладача для шеф-кухаря. Хто гарантує, що найманий працівник є шеф-кухарем світового класу, а не шахраєм, який раніше мив посуд на батьківщині? Ще потрібно буде вирішити питання з місцями закупівлі свіжих морепродуктів і овочів для його страв.

 Необхідні дозволи та документи для відкриття

Список необхідних ліцензій та дозволів:

 • Дозвіл на будівництво / перепланування. Його зазвичай отримують в місцевому муніципалітеті будь-якої країни. Скрізь вимоги можуть відрізнятися.
 • Бізнес-Ліцензія. Мається на увазі офіційна реєстрація в якості підприємця або будь-якої форми організації в місцевій податковій службі країни. У нас це ТОВ та ФОП. При реєстраціях потрібно буде вказати коди діяльності (КВЕД). Їх подоба є в кожній розумній країні.
 • Дозволи від Державної санітарно-епідеміологічної служби і ДСНС. Вимога, що поширюється на всі країни. Документ регулює належну обробку продуктів харчування у сфері громадського харчування. Отримують її в місцевому відділі органів охорони здоров'я.
 • Ліцензія на алкоголь.

Дані документи часто називають "узгодженням, дозволом", проте вони носять не дозвільний, а повідомний характер. Отримавши їх, співробітники контролюючих органів найближчим часом з'являться у вас на порозі, щоб перевірити реальну обстановку в ресторані на відповідність вимогам всіх можливих Гостів.

Повідомлення Державної санітарно-епідеміологічної служби. Під час перевірки вимагатимуть:

 • договори на вивезення сміття, дератизацію, дезінфекцію, прання одягу;
 • санітарні книжки працівників ресторану;
 • план виробничого контролю з графіком лабораторних досліджень;
 • технологічну карту на рецептуру всіх страв, включених в меню;
 • показати оформлений за всіма правилами куточок покупця.

Можна не чекати відвідування інспекторів в ресторан, а заздалегідь звернутися за отриманням санітарно-епідеміологічного висновку. Зокрема, воно необхідне для отримання ліцензії на алкоголь.

Повідомлення в ДСНС України відправляється в аналогічному порядку. За заявою підприємця буде проведена інспекційна перевірка і видано висновок про відповідність нормам пожежної безпеки.

Що потрібно, щоб без проблем отримати два необхідні висновки? Не обов'язково вивчати всі нормативні документи. Досить мати узгоджену з наглядовими службами проектну документацію і не допускати фактичних відхилень від затвердженого проекту при ремонті.

Обладнання для ресторану

Ви повинні визначити набір кухонного обладнання, необхідного для закладу, і замовити його на першому етапі будівництва. Майте на увазі, що система вентиляції є найскладнішим оснащенням.

Як відкрити ресторан

Що стосується закупівлі та організації ресторанного обладнання, то за цей процес повинен відповідати технолог. На Заході зазвичай харчового технолога рекомендує дизайнер. Але, на думку деяких людей, цим повинен займатися шеф-кухар.

Короткий загальний перелік:

 • Термічна обробка: печі, плити, пароконвектомати, жарочні поверхні і багато іншого;
 • Подрібнення і зважування: міксери, овочерізки, м'ясорубки, ваги та інше;
 • Холодильне: морозильні та холодильні камери, льодогенератор;
 • Приготування напоїв: кип'ятильники, кавомашини;
 • Нейтральне: лінії роздачі, обробні столи;
 • Допоміжне: посудомийні машини, витяжні парасолі.

Якщо ви вирішили відкрити нормальний заклад, то не намагайтеся економити гроші . Купіть дешеві меблі-зламається через рік.

Не забудьте поспілкуватися з досвідченими рестораторами і шеф-кухарями.

Ми з'ясували яке приблизно потрібно обладнання для відкриття ресторану:

Приміщення Обладнання Вартість
Кухня Холодильник (2) 5 000 грн
Плита 30 000 грн
Посуд для готування 35 000 грн
Пароконвектомат 20 000 грн
Робочі поверхні (5) 8 000 грн
Морозильна камера 6 000 грн
Мийка (2) 15 000 грн
Дрібна побутова техніка 5 000 грн
Принтер для бігунків  
Зал Стіл (10) 30 000 грн
Диван або крісло (20) 50 000 грн
Акустична система 5 500 грн
Посуд для залу 20 000 грн
Планшет або ПК для прийому замовлень 7 000 грн
Принтер чеків 5 000 грн
Вішалка для одягу (3) 3 500 грн
Барна стійка Блендер (2) 2 000 грн
Соковижималка 2 500 грн
Кофемашина 15 000 грн
Кавомолка 3 000 грн
Посуд 5 000 грн
Принтер чеків 5 000 грн
Разом 350 500 грн

Робочий персонал

У будь-якому бізнесі велику роль відіграє правильно підібраний персонал. Кількість помічників шеф-кухаря залежить від місткості закладу. Наприклад, в одному Київському закладі місткість становить 100 місць плюс персонал кухні, що складається з 20 співробітників, що працюють у дві зміни по 10 осіб.

Також ви повинні найняти кухарів для роботи з напівфабрикатами, овочами, м'ясом до того, як за продукти візьметься шеф-кухар.

У ресторані повинен бути кухонний персонал для чищення картоплі, миття сковорідок і т. п.

Раз ви вирішили відкрити хороший ресторан, то найм персоналу краще довірити професійному менеджеру. Пошук кандидатів здійснюється за рекомендаціями друзів, через рекламу і за допомогою кадрових агентств. Перший спосіб кращий для ключових позицій: менеджера, бухгалтера і головного співробітника Служби безпеки. Такий персонал, як офіціанти, бармени, агенти із закупівель, працівники техніків і службовці, наймається за оголошеннями або за допомогою кадрових агентств.

Особлива увага повинна бути приділена залученню досвідчених офіціантів. Вони є тими людьми, хто контактує з неадекватними клієнтами протягом робочого дня. Недосвідчені офіціанти не впораються з обов'язками і зіпсують репутацію.

Постачання продуктів

Нещодавно відкритий ресторан може розраховувати на 10-15% заповнюваності. Шеф-кухар оцінює, скільки продуктів потрібно на перший раз. Початковий запас спиртних напоїв можна довірити бармену. Деякі менеджери вважають за краще робити це самостійно через високу вартість алкоголю.

У списку вин хорошого закладу має бути не менше 70 найменувань, а також сомельє.

Про меню

Склад

Якщо ви вирішили створити ресторан середнього цінового сегмента, то досить шести м'ясних, шести рибних і 3-4 страв з птиці.

Меню закладу вищого цінового діапазону має включати більше страв, але не надто багато, щоб не лякати недосвідчених клієнтів.

Меню має бути орієнтоване на максимальну продуктивність. Непопулярні страви необхідно періодично переглядати і виключати.

Ціни

Як правило, ресторатори вибирають тільки одну стратегію ціноутворення - шляхом порівняння її з конкурентами. Це правило особливо важливо для ресторанів, розташованих в людних місцях типу центру міста.

Раніше рестораторами вважалося, що люди не піклуються про ціни на страви, якщо вони приходять в заклад для підкреслення свого статусу, або з метою зробити подарунок або поїсти за чужий рахунок. Сьогодні вони використовують іншу формулу ціноутворення: "Дайте найкраще за розумною ціною".

Найнижчий рівень цін визначається відповідно до індексу споживчих цін, а ось найбільше значення залежить від уяви директора. Розкид може бути від 10% до декількох сотень відсотків. Є страви з обов'язковою мінімальною розміткою-бізнес-ланч і дитяче меню.

Закупівля продуктів

Нестабільні поставки - перший ворог будь-якого ресторану. Тому добре продумайте це питання перед тим, як зважитися почати бізнес. Сьогодні клієнти бачать блюдо в меню, а завтра агент із закупівель говорить про неможливість доставити інгредієнти, необхідні для нього. Хороший агент повинен мати 3-10 джерел для кожної групи продуктів для їх заміни в будь-який час.

Краще вибирати роздрібних продавців, але деякі вважають, що продавці повинні бути розділені по групах. Це допомагає, коли у одного постачальника виникають проблеми, а його можна замінити. Але на практиці не завжди так, а покупки в роздріб часто виявляються вигідніше.

Щовечора кухарі перевіряють брак продуктів, складають список і віддають його виконавчому шеф-кухарю. Шеф-кухар об'єднує замовлення і передає його агенту із закупівель-особа, яка оформляє замовлення ввечері і направляє необхідні продукти в ресторан на наступний ранок, за годину до його відкриття. У другій половині дня він повинен відзначити продукти, ще доступні на складі, але які можуть закінчитися під час зміни. Агенти із закупівель повинні мати кілька варіантів пошуку продуктів у разі відмови Постачальника. У всьому цьому безладі неможливо проконтролювати агента із закупівель. Хто знає ціни того чи іншого продукту, що він купив сьогодні на ринку? Ось чому директори ресторанів двоякої думки про них.

За харчові продукти з тривалим терміном придатності відповідає комірник, і він також виконує замовлення кухні. Комірник зв'язується з продавцями і просить надати необхідні продукти без їх відвідування, як це робить агент із закупівель.

Бар

Бар становить 40% від щоденних продажів. Бар-це держава в державі. У барі повинні бути представлені всі алкогольні напої, починаючи з класичних і закінчуючи останніми новинками.

Як відкрити ресторан

Майбутній власник ресторану повинен вирішити купувати франшизу рекламованого бренду або створити його самому. Починаючому ресторатору краще вибрати перший варіант. Крім того, цей бізнес потребує постійного розвитку.

Реклама ресторану

Без маркетингу і просування не вийде розвивати ресторанний бізнес, вам потрібно охопити якомога більше аудиторії, щоб заробити більше прибутку. Рекламувати заклад можна онлайн і офлайн. Звичайно, просування ресторану в інтернеті буде значно ефективніше, ніж роздача листівок на вулиці. Плюс вам потрібно вибрати ті канали реклами, які актуальні для вашої цільової аудиторії.

Основні канали онлайн-реклами ресторану:

 • cтворення сайту;
 • ведення профілю ресторану в соц. мережах і таргетинг;
 • заповнення каталогів і карт для пошуку ресторану;
 • контекстна реклама;
 • реклама у блогерів.

До ефективних офлайн-варіантів реклами можна віднести:

 • зовнішня реклама;
 • реклама в ЗМІ (ТБ, радіо, журнали);
 • організація заходів та дегустацій у закладі.

Повторимося, що ефективною реклама буде тільки в тому випадку, якщо направити її на вашу цільову аудиторію. Якщо ви будете відкривати Сучасний тайський ресторан з open-space, запускайте рекламу на аудиторію 20-30 років, фрілансерів і тих, хто працює недалеко від вашого ресторану.

Реклама відкриття ресторану теж дуже важлива, варто запустити рекламні кампанії, як мінімум, за місяць до відкриття. Повідомте про план заходів на цей день, запустити таргетинг в соцмережах. Ваше завдання - щоб якомога більше людей дізналися про ваше відкриття.

Як уникнути помилок

 1. Не намагайтеся будувати концепцію ресторану так, щоб вона могла задовольнити ваші бажання. Адже відвідувачами будете не ви, а інші люди.
 2. Не економте. Якщо вирішили відкрити заклад, що приносить користь всім (вам і відвідувачам), то пам'ятайте, що скупий платить двічі.
 3. Зверніть увагу на свій управлінський персонал.

Нові страви та їх дегустація

Запросіть знайомих шеф-кухарів для дегустації та проведення опитування. Якщо страва не відповідає ціновій політиці ресторану, менеджер пропонує шеф-кухарю скоротити кількість дорогих інгредієнтів або замінити їх дешевими аналогами.

Наступним етапом розробки нової страви є створення картки рецептів з інформацією про інгредієнти і методи приготування їжі. Картка дозволить приготувати страву іншим кухарям, а не тільки виконавчому шеф-кухарю, який його створив.

Як відкрити ресторан

Ще кілька невеликих порад

Формат ресторану часто залежить від місця, де ви бажаєте його відкрити. Наприклад, якщо у вашому регіоні проживає багато іноземців однієї національності, то можна сміливо відкривати ресторан із спрямованістю саме на їхню національну кухню.

У регіонах найчастіше користуються популярністю заклади у народному, італійському, українському чи інших стилях. Гарний дизайн інтер'єру може привабити багато відвідувачів, а саме колорит закладу дозволить створити вам потрібну атмосферу.

Також у містах, дуже популярними є суміш ресторанів та фаст фудів. У таких закладах, часто обідають співробітники бізнес центрів, і багато інших людей, що проходять повз. Плюс до всього, такі заклади дозволяють вибудувати «демократичну цінову політику», у зв'язку з приготуванням більшості страв за принципом звичайного фаст-фуду, ті ж млинці, гамбургери або піца.

Висновок + відео

Клієнти пробачать вам відсутність страви в меню, відсутність фірмових страв і бідний список вин. Але вони не пробачать вас, якщо ви зустрінете їх не так.

Як потрібно зустріти гостя правильно? У чому різниця між рестораном ікафе швидкого харчування?

Основний принцип служби швидкого харчування-правильне обслуговування клієнта, але сервіс повинен бути непомітним. Що стосується ресторанів, люди відвідують їх, щоб відчути сімейну атмосферу, атмосферу клубу або пабу ... незалежно від того, що ресторан і паб відрізняються один від одного як небо і земля, у них є спільна особливість — атмосфера любові, що охоплює клієнта як тільки він проходить через дверний отвір. Навіть новачок повинен відчувати, що його впустили в сім'ю, і всі люблять його, як рідного.

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити