Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Як відкрити прибутковий бізнес під час кризи (2024): найбільш рентабельні ідеї та поради щодо виживання

Останнє оновлення: Вівторок, 20 лютого 2024 Автор: Андрій Конотопський

Бізнес в кризу

 Падіння курсу національної валюти, зниження доходів населення, карантинні обмеження у зв'язку з коронавірусом поставили багато компаній на межу виживання. Бізнес у кризу чекають кардинальні зміни. Одні галузі економіки не переживуть падіння попиту, інші "перебудуються" під нові умови, щоб зберегти клієнтів. А хтось вивчить ринок і спробує реалізувати прибуткові бізнес-ідеї. Відомо одне: зараз не час сумувати і очікувати підтримки від влади.

4 Фактори, які впливають на розвиток бізнесу під час кризи

Щоб правильно визначити, чим зайнятися під час кризи, потрібно поглянути на ринок очима споживача. Так ви зрозумієте, які товари і послуги будуть користуватися попитом, а на чому люди почнуть економити. У кризу 2020-2024 року на бізнес впливатимуть фактори, перераховані нижче.

Страх людей перед коронавірусом

Навіть якщо до 2024 року епідемія Covid-19 піде на спад, люди ще кілька місяців будуть боятися повторення ситуації. Рятувати бізнес офлайн завадять ЗМІ, що розводять паніку серед населення.

Багатьом підприємцям доведеться ставити роботу на віддалені рейки. Зокрема, організовувати доставку товарів, пропонувати своїм співробітникам працювати з дому.

Орієнтація на внутрішній ринок

Через падіння курсу національної валюти малому бізнесу стало дорого закуповувати сировину і матеріали за кордоном. Підприємці виявилися змушені в терміновому порядку шукати виробників, постачальників та інших партнерів всередині країни.

ВАЖЛИВО. Розвиватися в умовах кризи допоможуть напрямки, пов'язані з імпортозаміщенням.

Низька платоспроможність населення

Вже з початку 2020 року впав прибуток у фірм, що виробляють дорогі товари: модний одяг і взуття, меблі, побутову техніку, гаджети. Сильно постраждали туристичні компанії, кінотеатри, парки атракціонів, event-агентства.

І причина не тільки в коронавірусі. Просто через падіння доходів населення різко урізує витрати на відпочинок і розваги. Люди закуповуються товарами першої необхідності:

 • бюджетними продуктами харчування;
 • господарськими дрібницями;
 • засобами для прибирання та дезінфекції будинку;
 • сезонними речами.

Звичайно, і в кризу знайдуться ті, хто не збирається змінювати звичний спосіб життя. Однак таких споживачів - одиниці.

Зростання конкуренції на ринку праці

У кризу багато хто боїться втратити свою роботу, як єдине джерело доходу. Наймані співробітники докладають більше зусиль і стають лояльнішими по відношенню до роботодавців. Отже, малий бізнес може дозволити собі урізати витрати на оплату праці, щоб вийти з кризи.

ВАЖЛИВО. Частина працівників все ж не погоджуються працювати за копійки. Особливо ті, у кого є заощадження. Такі люди шукають спосіб підвищити кваліфікацію або навіть змінити професію. Як наслідок-зростає популярність онлайн освіти.

Якщо ви теж замислюєтеся про зміну діяльності, загляньте на сторінку з статтею про те, де шукати віддалену роботу на дому через Інтернет без вкладень.

Прибутковий бізнес в кризу 2020-2024 року - 7 ідей про те, що можна відкрити

Відкрити бізнес в кризу, коли всі кругом втрачають клієнтів – сміливе рішення. Однак у починаючого підприємця є одна важлива перевага: він точно знає, в які сфери йти не варто. Нижче розглянемо найбільш рентабельні бізнес ідеї в кризу. Але спершу подумайте над наступним питанням, адже тільки той бізнес, який вам буде подобатися, принесе задоволення.

Аптека

З початку 2020 року медичні бізнеси ростуть величезними темпами. Люди про запас закуповуються наступними товарами:

 • захисними масками і рукавичками;
 • антисептиками для рук;
 • противірусними ліками;
 • антибіотики;
 • гомеопатичними препаратами, вітамінами, біодобавками.

Але навіть у разі закінчення пандемії аптекам не страшна криза. Історія показує просту закономірність: чим сильніше спад в економіці, тим гірше здоров'я населення і вище попит на ліки. Через брак грошей люди більше нервують, зловживають алкоголем і "сміттєвою" їжею.

Для організації бізнесу потрібно вкладення в розмірі від 0,5 млн. грн це якщо відкривати міні-кіоск.

ВАЖЛИВО. Аптечний бізнес під час кризи виявляється найбільш рентабельним в маленьких містах і навіть селах. Там люди часто змушені витрачати час і гроші на дорогу, щоб купити ліки. Якщо ви відкриєте аптеку, то не тільки зможете заробити в кризу, а й допоможете місцевому населенню.

Онлайн-школа

Що робити в умовах кризи людям, які потрапили під скорочення? І просто тим, чия професія виявилася непотрібною? Експерти рекомендують задуматися про зміну роду діяльності або перехід на фріланс. А щоб освоїти затребувану спеціальність, досить пройти курси, які тривають в середньому від 2 тижнів до 3 місяців.

Крім того, в період епідемії багато батьків переводять дітей на домашнє навчання. Зростає попит на репетиторів по Скайпу.

Отже, освітні послуги - це прибутковий бізнес у 2020-2024 році. Якщо ви хочете організувати свою справу в кризу з мінімальними вкладеннями, просто працюйте самостійно. Гроші будуть потрібні тільки на створення сайту-візитки і рекламу. А коли обзаведетеся постійними клієнтами, зможете делегувати частину роботи найманим співробітникам. Відкрити бізнес можна при наявності 80-100 тис.

Мобільний додаток

Ще один вигідний напрямок в інтернет-бізнесі - мобільні додатки та ігри. Воно вимагає вкладень у розмірі від 40-60 тис. грн в розробку і рекламу. Однак при наявності навичок програмування ви можете значно заощадити на старті бізнесу.

Для заробітку на мобільних додатках підійдуть такі способи:

 • зробити скачування (підписку) платним;
 • продавати внутрішньоігрові цінності: валюту, предмети, персонажів, доступи до нових рівнів;
 • отримувати відрахування за показ реклами.

При наявності свіжої ідеї бізнес виявляється дуже рентабельний і окупається вже через 3-4 місяці. Однак конкуренція на ринку мобільних додатків зростає.

УВАГА. У 2024 році може виявитися прибутковою ідея створення мобільного сервісу охорони здоров'я. З його допомогою люди зможуть дистанційно отримувати розшифровку аналізів і консультації лікарів.

 А може, вас цікавить тема додатків для заробітку грошей? За посиланням вище є цілий список таких.

Інтернет-магазин

Навесні 2020 року продаж товарів через Інтернет у окремих підприємців зріс на 20-30%. Люди не хочуть ризикувати здоров'ям, відвідуючи звичайні магазини, тому все частіше звертаються до послуги доставки і безконтактного способу оплати.

У кризу при формуванні асортименту інтернет-магазину орієнтуватися варто на наступні речі:

 • базові продукти харчування;
 • готові ланч-бокси;
 • джанк-фуд: солодощі, чіпси, сухарики, випічка;
 • кава, чай;
 • халати, піжами, нічні сорочки;
 • тапочки;
 • постільна білизна;
 • контрацептив;
 • побутова хімія;
 • посуд.

Можливо, в період кризи впаде попит на гаджети, іграшки, діловий одяг, брендову косметику. Крім того, 2024 рік - не найкращий час, щоб продавати свої товари (хендмейд). В умовах дефіциту грошей люди в останню чергу думають про естетичну складову життя.

Вести бізнес через Інтернет можна за однією з наступних схем:

 1. Закуповувати товари оптом на зарубіжних майданчиках (більш детально в статті про бізнес з Китаєм), а потім перепродувати з націнкою. З метою економії можна створити бізнес на базі соціальної мережі або OLX.
 2. Стати дропшиппером (посередником) і продавати чужі речі на своєму майданчику по передоплаті. Тоді вкладення в закупівлю товарів і оренду складу не знадобляться.

Зараз багато підприємців сумніваються, чи варто відкривати інтернет-магазин в умовах величезної конкуренції. Однак паралельно з числом конкурентів зростає і попит. А якщо відшукати вільну нішу, можна за 2-3 місяці підняти бізнес з нуля.

Ритуальні послуги

Ритуальні послуги завжди затребувані на ринку, незалежно від ситуації в економіці. Навіть у кризу люди не хочуть економити на гідному похованні своїх родичів і близьких.

Для відкриття бізнесу необов'язково вкладати величезні кошти (від 200 тис. грн) у виробництво гранітних пам'ятників або трун. Чим зайнятися ще? Розгляньте наступні ідеї:

 • виготовлення вінків, хрестів;
 • організація похорону, в тому числі оформлення юридичних документів;
 • копка могил;
 • доставка померлого з чужої країни на батьківщину;
 • доставка померлого до моргу;
 • установка огорож на кладовищі;
 • консультування.

Такий антикризовий бізнес здатний приносити прибуток від 80 тис. грн на місяць. Конкуренція в ніші ритуальних послуг поки не висока.

Сільськогосподарське виробництво

Перспективні напрямки 2024 року будуть пов'язані з виробництвом продуктів харчування. Особливо злаків, бобових, овочів і фруктів, м'яса, молока.

ВАЖЛИВО. Держава зазвичай допомагає компаніям, які створюють багато робочих місць, забезпечують продовольчу безпеку країни і поставляють частину товарів на експорт.

На підтримку вправі розраховувати підприємства зі сфер рослинництва, молочного скотарства, племінного тваринництва та елітного насінництва.

Окремо з'явилися стимулюючі субсидії. Стимулююча субсидія торкнеться АПК з наступних галузей виробництва:

 • зернових або олійних агрокультур;
 • овочів відкритого грунту;
 • молоко;
 • великої рогатої худоби м'ясного напрямку;
 • виноградних і плодово-ягідних насаджень.

Щоб отримати підтримку, підприємству необхідно підготувати і презентувати владі докладний бізнес-план. Тягнути зі зверненням не варто, так як кількість субсидій строго обмежена по регіонах. А ще подивіться актуальні бізнес ідеї в сільському господарстві, про які ви може і не чули.

IT-бізнес

Виживання в умовах кризи забезпечать навички в області програмування. Зараз на ринку України та інших країн СНД з'явилося багато великих IT-компаній, яким потрібні кваліфіковані фахівці для розробки ПЗ на експорт.

Програмісту достатньо співпрацювати з 1-2 такими фірмами, щоб заробляти більше 2000$ в місяць. А в перспективі, набравшись досвіду, можна найняти співробітників і відкрити свою IT-фірму.

Що робити існуючому малому бізнесу, щоб вижити в умовах кризи

Пакет заходів антикризової підтримки бізнесу буде залежати від конкретної галузі. На жаль, частина компаній все ж підуть з ринку. Найважче доведеться туристичним фірмам, готелям, модним бутікам, культурно-розважальним закладам.

Решті бізнесу вижити в кризу реально, якщо здійснити ряд перестановок. Зберегти справу допоможуть наступні антикризові заходи:

 1. Максимальна оптимізація витрат
  Частину персоналу в бізнесі доведеться скоротити. Когось – перевести на 0,5 ставки. А в разі різкого зниження потоку клієнтів ще й урізати співробітникам зарплати. Додатково доведеться шукати нових постачальників, бажано на внутрішньому ринку. Цей захід особливо актуальна для магазинів роздрібної торгівлі та сфери громадського харчування.
 2. Демпінг або підвищення якості сервісу
  Послуги за цінами нижче ринку і розпродажі товарів допоможуть не втратити основний "кістяк" клієнтів у важкий час. Якщо такої можливості немає, потрібно вводити якісь додаткові фішки в обслуговуванні. Наприклад, зручну (швидку) доставку, міні-подарунки для постійних покупців.
 3. Навчальні послуги онлайн
  Це один з варіантів, як врятувати бізнес в кризу, якщо мова йде про сфери обслуговування. Наприклад, салони краси можуть проводити віддалені майстер-класи по догляду за собою в домашніх умовах. Ресторани - з приготування вишуканих страв. Фотостудії - по роботі в Photoshop.

Які бізнеси ростуть в кризу: найвигідніші антикризові варіанти і перспективні напрямки

Гроші з економіки не випаровуються в повітрі, а просто перетікають в інші руки. Окремі галузі в кризу отримують "друге дихання". Частина рентабельних бізнес-ідей вже були перераховані в статті, а інші ви знайдете в нижній таблиці.

Таблиця 1 - «Бізнес в кризу - який ринок зростає і чому?»

Ніші бізнесу Причини зростання
Ремонт машин, телефонів, побутової техніки У кризу людям дешевше оплатити такі послуги, ніж купувати нові товари
Магазини типу Аврора, «секонд-хенди», комісійні точки, дошки оголошень і онлайн-аукціони Низька платоспроможність населення
Лотереї, онлайн-казино, брокери бінарних опціонів* Зневірені люди шукають швидкі способи поправити фінансове становище в кризу
Доставка фаст-фуду Дешево, зручно і безпечно
Ломбарди Зубожіле населення масово здає ювелірні вироби та інші цінності
МФО, колектори У кризу МФО - чи не єдине місце, де можна взяти гроші без зайвих перевірок. Банки відмовляються видавати кредити особам без стабільного джерела доходу
Віртуальні розваги (кінотеатри, книги, мобільні та комп'ютерні ігри) Альтернатива традиційному і дорогому відпочинку

* крім ставок на спорт, так як коронавірус тимчасово паралізував спортивні заходи

Поради експертів про те, чим зайнятися в кризу, щоб зберегти бізнес і розвиватися далі

У середовищі підприємництва можна зустріти людей, які вже не раз стикалися з кризою. Вони добре знають, які дії допомагають протриматися на плаву і навіть вийти в плюс.

❶ Вадим Димов, власник м'ясних виробництв

Вважає, що в кризу варто зайнятися сільським господарством для виробництва продукції на експорт. А підприємцям з провінцій рекомендує організувати сервіси для обслуговування середнього та малого бізнесу (зокрема, відкрити невеликі склади).

❷ Денис Овчинников, директор агентства маркетингу

Бачить порятунок малого бізнесу в переході на віддалене обслуговування клієнтів і роботизацію. Зокрема, пропонує підприємцям організувати доставку товарів, проводити онлайн-консультації або впроваджувати логістику самообслуговування.

❸ Владислав Рашкован, заступник виконавчого директора в МВФ

Рекомендує компаніям готуватися до гіршого сценарію. Вважає, що власникам бізнесу необхідно заздалегідь підготувати запас готівки, не брати кредити, скорочувати штат і переводити частину співробітників на удаленку.

❹ Олег Тиньков, засновник «Тінькофф»

Пропонує інвестувати кошти в медичні стартапи: ліки і біодобавки, медцентри, аптеки. Альтернативний варіант бізнесу з мінімальними вкладеннями – розробка онлайн-сервісів в сфері здоров'я.

Як на бізнес вплинув коронавірус

Пандемія 2020-22 років позначилася на малому і середньому бізнесі драматично: саме на цей сегмент припадало більшість компаній зі сфери громадського харчування, роздрібної торгівлі та туризму. Багато з них прогоріли або пішли на тривалі канікули. Але частина компаній пристосувалася, запропонувавши клієнтам нові формати обслуговування.

Що важливо враховувати бізнесу на тлі COVID-19:

 • Перехід в онлайн. В умови карантину вижили ті компанії, які змогли перебудуватися на Дистанційне обслуговування;
 • Доставка товарів. Потрібно, щоб товари та послуги можна було не тільки вибрати онлайн, але і отримати з доставкою додому. Бажано - з мінімальною переплатою і в короткі терміни;
 • Значення здоров'я. Зросли не тільки продажі масок, антисептиків і лікарських препаратів. Люди більше купують продукти, які славляться корисними, прискіпливіше ставляться до гігієни.

Виходить, що коронавірус посилив тренди, які і так існували в бізнесі. Але потрібно враховувати: після пандемії значення онлайн-послуг і доставок відчутно спаде. Тому назавжди відмовлятися від традиційного бізнесу не потрібно, досить урізноманітнити вашу взаємодію з клієнтами. Продавайте товари і послуги двома способами — через фізичні магазини і точки, А паралельно розвивайте онлайн-сервіс. Так ви застрахуєте себе на випадок нового карантину.

Висновок + відео

Таким чином, бізнес в кризу здатний приносити високий прибуток. Однак до організації справи варто підходити більш відповідально: не розслаблятися і включати режим оптимізації витрат. На перший план у 2023-2024 роках вийдуть галузі, пов'язані з товарами та послугами першої необхідності, Інтернетом, медициною та здоров'ям. Якщо ви тільки задумаєтеся про відкриття бізнесу, обов'язково розгляньте ці ідеї.

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити