Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Як відкрити харчове виробництво: 20 найбільш бюджетних ідей

Останнє оновлення: Четвер, 01 лютого 2024 Автор: Андрій Конотопський
Зміст[Сховати]

харчове виробництво

Харчове виробництво - вигідний бізнес, який представляється дуже складним і витратним. Але це не завжди так. У цій статті ми зібрали бізнес-ідеї міні-виробництва для початківців.

Світова практика доводить, що виробничий бізнес не тільки виявляється життєздатним, але і здатний генерувати високі прибутки і динамічно рости. А продукти харчування - це той сегмент ринку, який ніколи не втратить своєї актуальності. З цього випливає очевидний висновок: бізнес, пов'язаний з харчовим виробництвом, завжди буде затребуваний і вигідний.

Головне завдання підприємця - правильно вибрати напрямок. Що значить правильне? З чого вибирати? Які нюанси слід мати на увазі? І з якими складнощами доведеться зіткнутися? У цій статті детально розглянемо ці питання.

Як вибрати нішу харчового виробництва

Варіантів харчових виробництв безліч. Але не кожен підійде для міні-виробництва. Вигідне виготовлення певних продуктів можливо тільки в промислових масштабах. Деякі види продовольчих товарів припускають складну технологію виробництва і виконання жорстких вимог. У якихось нішах такий рівень конкуренції, що сунутися туди починаючому підприємцю просто немає сенсу. Тому ми розглянемо, які ідеї можна реалізувати в рамках саме невеликого виробництва.

Аналіз. Для початку слід зрозуміти ситуацію на ринку продовольчих товарів. Вивчити тенденції попиту і звернути увагу на ті продукти, споживання яких зростає. Значить, на них є попит і на ринку з'являються нові виробники, який цей попит забезпечують.

Вивчити ситуацію вам допоможуть статті в професійних журналах, статистичні дані, результати соціальних опитувань, проведені різними великими холдингами. І, звичайно, власні спостереження, дослідження, досвід.

Оцінка можливостей. Отже. Ви вивчили тенденції ринку і визначили, що попит на продукцію є. Тепер необхідно оцінити - наскільки реально відкрити своє виробництво в конкретних умовах. По суті, ці питання досить прості.

 • Які вимоги пред'являються до виробництва?
 • Яке обладнання потрібно?
 • Скільки грошей потрібно вкласти?
 • Чи достатньо у вас знань і досвіду, щоб працювати в цій ніші?
 • Які обсяги виробництва необхідні, щоб отримувати бажаний прибуток?
 • Як співвідносяться обсяги виробництва зі споживчими можливостями? Чи зможуть у вас купити все, що ви зробили?
 • Яку площу займає виробництво, і чи є у вас приміщення для цього?
 • Які юридичні аспекти потрібно враховувати при виробництві?
 • Як ви організуєте збут виробленої продукції?

Всі ці питання потрібно розглянути на ранній стадії планування. Чим краще ви будете уявляти, як функціонує бізнес в реальності, тим краще зможете оцінити саму ідею. Часта помилка підприємців - це невірне уявлення про бізнес. Десь неправильно розрахували, не врахували статтю витрат, не оцінили рівень попиту, виробили продукцію, ще не вирішивши проблеми з каналами збуту і т. д.

Тому обов'язковий пункт у підготовці до реалізації проекту - його бізнес-план. Це буде моделлю вашого бізнесу. Чітко структурувавши всі завдання, ви зможете швидше орієнтуватися і врахувати основні нюанси, не упустивши головного. Ви зможете приблизно розрахувати доходи і витрати проекту, оцінити його ефективність, визначити необхідний для прибутку обсяг продажів. Ви заздалегідь оціните ризики, які можуть виникнути на всіх етапах реалізації – і розробите попереджувальні заходи. Ви визначите план дій і часові межі від підготовки виробництва до його запуску.

Як продавати вироблену продукцію

Все залежить від специфіки товару і ваших підприємницьких здібностей. Напрямки тут такі ж, як і скрізь:

 • реалізуйте товар через магазини і різні торгові точки;
 • розміщуйте оголошення по місту, давайте оголошення в газети або звертайтеся з комерційною пропозицією в певні компанії;
 • самостійно займайтеся продажами і відкривайте торгову точку;
 • працюйте під замовлення, виробляючи тільки ту продукцію, на яку є конкретний покупець;
 • Використовуйте Інтернет: соціальні мережі, власний сайт або професійні форуми.

Орієнтуйтеся на свій бізнес - і намагайтеся шукати клієнтів, використовуючи різні способи. Чим більше каналів збуту ви зможете залучити, тим більше продасте і, відповідно, заробите.

Складнощі ведення промислового виробництва

 • По-перше, виробництво продовольчих товарів вимагає виконання жорстких вимог: дотримання ДСТУ, правил і нормативів, перевірки СЕС, наявності сертифікатів якості і т. д.
 • По-друге, багато продуктів харчування швидко псуються, тому доводиться враховувати безліч нюансів як при їх виготовленні, так і збуті.
 • По-третє, виробництво вимагає певних знань, навичок і умінь. Десь наявність професійної освіти обов'язкова. Це ускладнює вибір персоналу.
 • По-четверте, важливо розбиратися в юридичних питаннях, які регулюють харчове виробництво. 

Як бачите, організувати виробничий процес буває нелегко, тому що доводиться вирішувати багато складних завдань. Але якщо підійти до цього з усією відповідальністю і заздалегідь розглянути всі деталі, можна відкрити прибуткову справу. Починаючому підприємцю варто вибрати такий продукт, який легко виробляти в умовах міні-цеху і реалізувати на ринку.

1. Міні-пекарня

Виробництво випічки - це ідеальний варіант для міні-виробництва і виробництва на дому. Не обов'язково мати спеціальне обладнання. Для роботи знадобиться проста кухонна техніка і начиння. Додатково можна придбати обладнання для замісу тіста. Це прискорить процес приготування і збільшить обсяги виробництва. Почати бізнес можна в домашніх умовах. Але якщо ви хочете серйозно зайнятися цією справою, то в перспективі краще відкрити свій цех.харчове виробництво

Визначте, які види випічки ви будете виробляти. Від цього залежить клієнтська база. Наприклад, печиво у вас будуть купувати жителі найближчих будинків, ситні пиріжки будуть затребувані у працівників офісів, а розмальовані пряники – актуальні лише на свята і для індивідуальних замовлень.

Особливу увагу приділіть рецептами для випічки і їх зовнішньому виконанню. Смачно і красиво – ось дві головні якості, які зможуть зацікавити ваших покупців. Продавати випічку можна самостійно, відкривши торгову точку. Інший варіант-домовитися про співпрацю з кав'ярнями, ресторанами, магазинами.

2. Виготовлення варення

Консервовані заготовки як і раніше популярні у населення. А обсяги домашнього виробництва знижуються через брак часу на приготування. В результаті, більшість людей купують продукцію в магазинах. Але є продукти, для яких визначення "домашнє" відразу підвищує привабливість. Домашнє варення - якраз такий продукт.харчове виробництво

Ви можете зайнятися виготовленням варення і реалізовувати продукцію на ринках, збувати в магазини і оптові бази. Багато хто із задоволенням куплять домашнє варення. Почати такий бізнес досить просто. Витрати на обладнання мінімальні, технологія приготування дозволяє організувати виробництво в домашніх умовах. Важливий нюанс-обов'язково ознайомтеся з ГОСТ Р 53118-2008, де викладені загальні технічні умови при приготуванні варення.

Також необхідно вирішити питання з пошуком сировини: ви можете закуповувати фрукти на оптових базах або безпосередньо у фермерів, дачників, а також використовувати фрукти, вирощені на своїй ділянці.

3. Соління

Схожа ідея - відкрити виробництво солінь. Сьогодні досить популярними продуктами є: корейська морква, огірки, помідори, гриби, квашена і маринована капуста, синенькі. А також мочені яблука, кавун, сливи, маринований часник і т.д. Для роботи буде потрібно той же кухонний мінімум: плита, банки, кришки, закаточная машинка і власне сировину.

4. Виробництво напівфабрикатів

Сучасний ритм життя призвів до того, що у людей немає часу на приготування їжі. Це сприяло зростанню попиту на напівфабрикати. Вигідно відкрити виробництво, яке б займалося виготовленням напівфабрикатів: ковбас, сосисок, вареників, пельменів, котлет і т.д. На прилавках навіть з'являються напівфабрикати супів, які досить розморозити і розігріти. Так що перспективи у ринку досить великі.

Варто звернути увагу, що напівфабрикатами користуються не тільки вдома, але і в комерційному середовищі. Багато закладів громадського харчування прагнуть мінімізувати витрати, а тому використовують на кухні напівфабрикати. Так що ви зможете знайти покупців як серед приватників, так і в комерції.

Важливо вирішити кілька питань: забезпечення сировиною, розробка рецептів, кількість найменувань у виробництві. Для початку радить зосередитися на декількох найбільш рентабельних позиціях. Не намагайтеся наздогнатися за широким асортиментом.

5. Домашній фіточай

Зараз здорове харчування - це тренд. Тому все, що приходить на ринок під знаком «здорової продукції» привертає увагу споживача. Попит на такі продукти стрімко зростає, в тому числі і на різні фіточаї. Це вузькоспеціалізована, але дуже перспективна ніша. Конкуренція є, але помірна. А головне, організувати такий бізнес ви можете в домашніх умовах і самостійно.

Робити трав'яні збори можна влітку, відсутні інгредієнти купувати в аптеці. Найбільшою популярністю користується іван-чай. Також буде актуально виробництво трав'яних зборів з різним корисним ефектом (заспокійливий, розслабляючий, для імунітету, для здоров'я нирок і т.д.). Придумавши красиву і оригінальну упаковку, різні варіанти зборів, можна зацікавити споживача. Торгувати можна самому або поставляти чаї в чайні лавки, на ярмарки, в заклади громадського харчування. У перспективі ви можете відкрити свій чайний магазин, який торгує чаєм на вагу, трав'яними зборами, БАДами та іншими товарами.

6. Виробництво пельменів і вареників

Виробництво пельменів і вареників – ідеальний варіант для невеликого бізнесу. Все необхідне для цього вже є на кухні. Технологія проста і відома всім. Пельмені-одне з улюблених страв в нашій країні. Попит на них постійно зростає. А серед напівфабрикатів пельмені - лідери по споживанню.

Обсяг початкових витрат залежать від масштабів виробництва. Невеликі замовлення можна робити самостійно. Але для великих партій потрібно спеціальне обладнання: тістоміси, фаршеміс, просіювач борошна, морозильні камери. Щоб автоматизувати виробництво, потрібно вкласти не менше 40 тис. Але на початковому етапі це робити нераціонально. Ви повинні напрацювати клієнтську базу, налагодити канали збуту – і вже потім вкладатися в розширення виробництва.

Ще одне важливе питання, яке необхідно вирішити - покупка сировини. Для пельменів дуже важлива якість борошна і фаршу. Від цього залежить смак продукції.

7. Комплексні обіди в офіси

Практично всім працюючим людям знайома проблема щоденних обідів. Все більше людей відмовляються від щоденних "контейнерів з дому". Одним ніколи готувати, іншим незручно возити з собою на роботу харчові контейнери. Треті просто хочуть з'їсти ситний, свіжоприготований обід.харчове виробництво

Тому актуальна ідея виробництва і доставки комплексних бізнес-ланчів. Щоб почати свій бізнес, буде потрібно мінімальний капітал. Для цього не потрібно особливих знань і спеціальних навичок. Досить вміти смачно готувати і пунктуальним, вчасно поставляючи обіди. Щоб підвищити рентабельність, організуйте повний цикл роботи - від приготування страв до доставки їжі клієнту.

Вашою цільовою аудиторією є співробітники офісів. Шукати їх слід в бізнес-центрах, офісних будівлях, магазинах, банках, салонах краси і т.д. Ви можете підготувати рекламну листівку з пропозицією і поширити її серед потенційних клієнтів. Або зв'язатися з керівниками підприємств, щоб укласти договори з офісами на корпоративну доставку їжі. Ще один дієвий спосіб - прийти в офіс зі своєю продукцією і запропонувати спробувати. Для продуктів харчування найкращий спосіб реклами - дегустація.

Але перш ніж почати, бажано перевірити попит на таку продукцію. Особисто пройдіть по офісах і дізнайтеся, кого зацікавить ваша пропозиція.

8. Міні - виробництво салатів

Останнім часом на ринку спостерігається постійно зростаючий попит на салати. Тенденція пов'язана з тим, що ритм життя прискорюється – і багато хто воліє заощадити час, купуючи готову їжу. Основні споживачі - працюючі люди і студенти.

Великі виробники салатів співпрацюють з мережевими магазинами. Реалізувати продукцію в цьому напрямку у вас навряд чи вийде. Але зате ви можете зайняти свою нішу, налагодити контакти з невеликими магазинами і точками громадського харчування. Ще один плюс такого бізнесу - легка технологія виробництва і висока рентабельність. Все це в сукупності робить виробництво салатів відмінним способом заробити.

Основні операції у виробництві: механічна і термічна обробка фруктів і овочів, а в ряді випадку і м'яса. Важливий нюанс - ваше завдання приготувати інгредієнти окремо: почистити, нарізати, відварити, зробити салатну заправку. Але! Заправку краще надавати окремо, не змішуючи з основними інгредієнтами. Це дозволить зберегти якість продукції і збільшити термін її зберігання.

При невеликому виробництві "на дому" можна обійти ручною працею. Одна господиня може зробити і реалізувати близько 150 кг салату в місяць. Заробити на цьому вийде близько 15 тис. Але все-таки краще придбати кухонне обладнання, щоб автоматизувати деякі процеси. Так що овочечистки, овочечистки, подрібнювачі істотно спростять виробництво.

9. Виробництво сиру

Мода на домашні сироварні в Україні з'явилася кілька років тому. Підприємці не упустили можливість - і стали відкривати домашні сироварні. Причому за смаковими якостями вітчизняна продукція не поступається імпортній.

Бізнес актуальний досі і має величезні перспективи розвитку. Тому, незважаючи на конкуренцію, ви можете відкрити своє виробництво домашнього сиру. Для цього потрібно мінімум обладнання та інгредієнтів. А освоїти технологію виробництва в домашніх умовах може будь-хто.

10. 3D-солодощі

Креативна ідея для харчового виробництва - тривимірні солодощі. Їх можна виготовляти за допомогою 3D-принтера. Список того, що потужно виробляти таким способом, досить великий. Наприклад, незвичайне печиво, прикраси для тортів, цукерки, макаронні вироби, мармелад, шоколадки і т. д.харчове виробництво

Успіх бізнесу будується саме на оригінальності солодощів. Продавати їх можна самому або реалізовувати через кафе та інші заклади.

11. Виробництво сухофруктів

Виробництво сухофруктів - одне з найбільш нескладних харчових виробництв, з технологічної точки зору. І вигідна справа з точки зору продажів. Плюс широке коло потенційних покупців і високий попит на продукцію. У підсумку, власний бізнес з виробництва сухофруктів подужає навіть новачок в підприємництві.

Для старту необхідно придбати спеціальне обладнання - сушарки для фруктів. Потім закупити сировину - і переробити його. Готову продукцію можна реалізувати в магазини, овочеві лавки, заклади громадського харчування, оздоровчі комплекси і т.д. Але будьте готові до серйозної конкуренції. Виробників сухофруктів досить багато - і вам доведеться виконати велику роботу, щоб завоювати своє місце на ринку.

12. Торти на замовлення

Виробництво тортів - відмінна ідея для своєї справи. Організувати його можна в домашніх умовах і з мінімальними витратами. Сьогодні торти на замовлення – це затребувана і рентабельна ніша. Перспективи багатообіцяючі, але важливо пам'ятати про високий рівень конкуренції. Тому необхідно докласти зусиль, щоб вас помітили на ринку. Зараз багато тортодели знаходять своїх клієнтів в соціальних мережах. Ціни на продукцію у всіх майже однакові. Так що завойовувати свого споживача доведеться за допомогою реклами, смачних тортів, оригінальних ідей і якісного сервісу.

13. Копчені вироби

Один з найпростіших варіантів харчових виробництв - коптильня для м'ясних і рибних продуктів. Для відкриття досить невеликого приміщення і спеціальної електричної коптильні. Реалізувати копчену продукцію можна на ринку або здати на оптові бази.харчове виробництво

Займаючись такою діяльністю, потрібно завжди бути готовим до перевірок. Щоб уникнути проблем і штрафів, краще організувати виробництво в приміщенні харчового цеху. Обов'язково потрібно врахувати санітарні вимоги до приміщення: наявність витяжки і джерела електроживлення для роботи компресора.

14. Виробництво домашньої локшини

Виготовлення домашньої локшини - бізнес з найменшими ризиками. Проста технологія, невеликі вкладення, затребуваність продукту. Ще один плюс в сировині. Зазвичай для харчового виробництва потрібно закуповувати різні інгредієнти, працювати з постачальниками, стежити за якістю сировини... В даному випадку вам буде потрібно мінімальний набір продуктів: борошно, вода і спеціальні харчові добавки.

Локшину можна робити вручну, але для великих обсягів виробництва краще закупити спеціальне обладнання: замішувачі і розкочувачі тіста, локшинорізки, сушарки для локшини. Готову продукцію ви можете реалізувати широкому колу споживачів: магазини, заклади громадського харчування, ринки, оптові склади, приватні покупці. Ще один варіант - відкрити власну локшинну.

15. Вирощування полуниці

Вирощування полуниці - це рентабельний бізнес. Попит на неї стабільно високий, витрати на вирощування і догляд за полуницею не надто високі, тому вкладені кошти швидко окупаються.

Головним завданням бізнесу, пов'язаного з вирощування полуниці, є отримання максимальних обсягів врожаю при мінімальних фінансових витратах. Тому кожен підприємець повинен сам вибрати, який спосіб вирощування найбільш вигідний для нього. Займатися цим бізнесом варто тим, хто має свою ділянку, досвід і знання в садівництві.

Бізнес більш перспективний в північних районах, де невелика кількість домогосподарств, які самостійно вирощують полуницю. Тоді ви зможете розраховувати на стабільний дохід і високий попит цілий рік.

16. Вирощування овочів і зелені

Продаж свіжих овочів і зелені актуальні в будь-який час року. Тому вирощувати овочі в теплиці – вигідна ідея для бізнесу. Ви повинні відразу визначитися, що будете вирощувати. Чи є у вас відповідна площа для теплиць і скільки врожаю ви зможете зібрати? Чи володієте ви знаннями і навичками для вирощування овочів? Скільки продукції ви зможете продати і куди саме?

Такий простий аналіз допоможе вам правильно організувати справу. У список найбільш рентабельних овочів, що користуються постійним попитом і не вимагають застосування складних технологій, можна віднести: картоплю, капусту, томат, огірки, цибулю, редис. Майте на увазі, що налагодити канали збуту потрібно заздалегідь. Овочі та зелень зберігаються короткий термін – тому вам потрібно швидко продавати товар, щоб він не зіпсувався.

17. Виробництво та продаж меду

Популярність натуральних продуктів підвищила попит на мед і продукцію з нього. Ціна на цей товар постійно зростає. Виробництво меду здійснюється тільки на пасіках в приватних господарствах, що гарантує відсутність конкуренції великих гравців ринку. Справа прибуткова, але досить трудомістка. Займатися ним рекомендується людям, які розбираються в бджільництві. "Випадкових" підприємців у цій сфері немає.

Невелика пасіка в 30 бджолиних вуликів приносять близько 60 тис. грн чистого прибутку. Але щоб вийти на такі показники, потрібно багато працювати і налагоджувати канали збуту. Покупцями вашої продукції будуть приватні особи, посередники-реалізатори, оптові бази, фруктово-овочеві магазини, чайні лавки, заклади громадського харчування і т. д.

Мед можна продавати самостійно: відкрити торгову точку або зайняти місце на продуктовому ринку, стати учасником ярмарку, які регулярно проводяться у великих містах або спробувати просуватися через соцмережі. Звертаємо увагу, що мед для продажу повинен пройти сертифікацію на наявність добавок і рівень токсичності.

18. Виробництво їстівного посуду

Проблема екології захопила всі можливі ринки. Багато компаній намагаються потрапити в цей "тренд" не тільки щоб підтримати ідею, але і заради заробітку. Так на зміну одноразовому пластику в громадському харчуванні приходить їстівний посуд. Багато кафе і ресторани прагнуть обзавестися такою новинкою. Мода вже захопила США і Європу, а значить, незабаром добереться і до України.

У нашій країні практично ніхто не використовує їстівний посуд. І немає тих, хто її виробляє. Тому ви можете зайняти вільну і дуже перспективну нішу. Для старту вам не потрібно купувати складну техніку і вкладати великі суми.

Виробництво їстівного посуду - це досить примітивний процес. Ви з легкістю зможете виготовляти вафельні кружки, рисові тарілки, желейні склянки і т. д.

Найпростіше вибрати ту продукцію, для виробництва якої досить стандартного обладнання кондитерського цеху. Наприклад, вафельні стаканчики. Головний ризик у цій справі - невисокий попит. На жаль, далеко не всі компанії можуть оцінити перспективність цієї ідеї. Вашим першочерговим завданням стане пошук клієнтів серед закладів громадського харчування. І почати потрібно з тих організацій, які вже підтримують тему екологічності.

19. Хліб з тандиру

Міні-пекарні - це трендовий бізнес, який зростає з кожним днем. Підприємницький інтерес обумовлений стабільним попитом на вироблену продукцію, високою рентабельністю, відносно невеликими витратами на відкриття.харчове виробництво

Хліб - це продукт щоденного попиту і входить в трійку найпопулярніших продуктів серед українців. Пекарень дуже багато - і домогтися успіху можливо, якщо зайняти вузьконаправлену нішу. Наприклад, випікати хліб з тандиру. Сьогодні цей продукт користується великим попитом.

Найважливіше в даній справі - правильно вибрати тандир. Саме від якості обладнання буде залежати смак хліба. Так що на обладнанні краще не економити. Витрати на якісний тандир швидко окупляться, адже в ньому можна випікати не тільки хлібні коржі, а й самсу, пиріжки, лаваш і т. д.

20. Виробництво фруктових чіпсів

На хвилі популярності здорового харчування з'явився новий варіант корисного фастфуду - Фруктові чіпси. Для підприємців-початківців це приваблива ніша: стартові вкладення незначні, технологія проста і не вимагає особливих навичок, а ринок вільний для пропозиції.

Технологія виробництва полягає в тому, що фрукти нарізають тонкими скибочками (слайсами), висушують їх в спеціальних пристроях, а потім складаються в еко-упаковку, найкраще використовувати паперову. В деякі фрукти додають спеції - наприклад, перець, сіль, базилік, паприка і т. д.

Персонал не потрібно, всю роботу може виконувати власник бізнесу. Реалізовувати свою продукцію можна через Еко-магазини, фермерські крамниці, заклади громадського харчування, свій інтернет-магазин.

Що важливо знати для відкриття свого міні-виробництва

Кілька порад для починаючого підприємця в сфері харчового виробництва:

 • Вибираючи ідею, орієнтуйтеся не тільки на поточний попит, але і на перспективи найближчих 5 років;
 • Не намагайтеся конкурувати з великими підприємствами. Прагніть зайняти вузьконаправлену нішу і розвиватися в ній;
 • Оцінюйте попит на різну продукцію, орієнтуйтеся на потреби клієнтів;
 • На старті не купуйте дорогу техніку для виробництва;
 • Спробуйте знайти перших клієнтів заздалегідь;
 • Розгляньте варіант роботи на замовлення;
 • Ретельно перевіряйте постачальників сировини для свого виробництва. Від якості сировини залежить смак вашої продукції;
 • Постарайтеся сформувати унікальну пропозицію, яка буде вигідно відрізняти вас від конкурентів.

Що таке експлуатаційний дозвіл на виробництво продуктів

Українське законодавство у сфері підприємницької діяльності останнім часом активно доопрацьовується. Однією з причин цього-вимоги ЄС, який виставляє певні умови для проведення євроінтеграції, але є й інші важливі фактори. Наприклад, ще одна причина полягає в тому, щоб державне регулювання окремих аспектів відбувалося з меншим тиском на бізнес, стимулюючи комерційну діяльність в Україні.

Дотримання цих благих цілей призводить до того, що ряд дозвільних процедур і документів нівелюється. Саме так сталося у сфері контролю над безпекою виробництва продуктів харчування, де тепер для проведення законної діяльності потрібно лише отримати експлуатаційний дозвіл, та й то не всім. Закон "Про безпечність та якість харчових продуктів" впровадив нові процедури контролю при виробництві продуктів харчування в Україні, серед яких:

 • експлуатаційний дозвіл;
 • держреєстрація експортних потужностей;
 • реєстрація нових продуктів, ензимів та ароматизаторів;
 • реєстрація харчових добавок, води;

Експлуатаційний дозвіл-це документ, який дозволяє учасникам ринку виробляти, перевозити і зберігати харчові продукти. Необхідний цей дозвільний документ виключно тим комерційним структурам, які працюють з продукцією тваринного походження. Правове регулювання всіх моментів отримання, продовження та призупинення експлуатаційного дозволу відбувається на базі ст.ст. 22-24 Закону «Про безпечність та якість харчових продуктів».

Впровадження цього дозвільного документа дозволило скасувати іншу раніше обов'язкову документацію, яку доводилося брати, то в санепідемстанції, то у ветеринарів, то в фітосанітарній інспекції і т.д. тепер же спеціально створена на базі цих структур Державна служба буде видавати єдино необхідний дозвіл на кожну окремо взяту потужність для однієї адреси.

З'ясувавши ці основні моменти, розглянемо тепер, кому не буде потрібно експлуатаційний дозвіл, і як його оформити для тих, хто не зможе без нього обійтися.

Хто може працювати без експлуатаційного дозволу

Отже, ви зареєстрували компанію і постало питання необхідності оформлення дозвільного документа. В Україні з харчовими продуктами мають право працювати без оформлення експлуатаційного дозволу наступні категорії суб'єктів господарювання:

 1. Оператори ринку, чий вид діяльності – Виробництво харчової продукції, а також її транспортування або зберігання, за умови, що ці продукти не потребують дотримання суворого температурного режиму і без шкоди для себе можуть зберігатися при плюс 10-ти градусів Цельсія, не приходячи в непридатність.
 2. СПД, які здійснюють виготовлення харчової продукції зі складових елементів рослинного або тваринного походження, які пройшли спеціальну обробку, наприклад, пастеризацію.
 3. Заклади, що відносяться до общепиту.
 4. Об'єкти роздрібної мережі, обсяги торгівлі харчовими продуктами у яких не перевищують встановлених Кабміном норм.

Як оформити необхідний дозвіл

Видачі експлуатаційних дозволів займається тепер компетентний орган в особі Державної служби щодо вирішення питань безпеки у сфері виготовлення, зберігання, а також транспортування харчової продукції.

Для отримання цього документа необхідно попередньо підготувати такі документи:

 • акт держкомісії про прийняття будівельного об'єкта в експлуатацію або Свідоцтво / Сертифікат про його відповідність чинним в Україні стандартам і нормам;
 • повний список всіх продуктів, які планується виробляти, зберігати, продавати або транспортувати;
 • для кожного об'єкта з такого переліку харчових продуктів потрібно отримати результат їх дослідження від лабораторій, що пройшли державну акредитацію.

Якщо ці документи є на руках, то можна заповнювати бланк-заяву за встановленою Кабміном формою 1176, і передавати все це разом з квитанцією про оплату держмита в руки співробітників дозвільного центру або центру з надання адмінпослуг в тому ж регіоні, де пройшов державну реєстрацію суб'єкт господарювання.

На розгляд документів і прийняття рішення відводиться 30-денний період. Якщо співробітники Держслужби не знайдуть причин для відмови, то експлуатаційний дозвіл, що діє безстроково, буде видано на руки відразу після остаточного етапу процедури, а саме – після безпосереднього вивчення об'єкта, де буде зберігатися або проводитися харчова продукція.

Відео

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити