Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Хто такий франчайзі? І чим він відрізняється від власника бізнесу?

Останнє оновлення: Вівторок, 20 лютого 2024 Автор: Андрій Конотопський

франчайзі

Ми продовжуємо детально розбиратися в термінології франчайзингу-найпопулярнішого сьогодні способу почати бізнес. Але, перш ніж розкривати таємницю франчайзі, згадаємо основне.

Що таке франчайзинг?

Простими словами це відносини між компанією і стороннім підприємцем, який купує у неї право почати точно такий же бізнес в іншому місці, використовуючи таку ж назву, методи і продукцію. Для споживача все виглядає так, ніби ця компанія відкрила ще одну точку, але насправді її відкрив зовсім інший підприємець, купивши франшизу.

Хто такий франчайзер?

Це та фірма, яка продала підприємцю право відкрити бізнес під її назвою. Франчайзер - власник і продавець франшизи. Він ставить правила, позначає вартість і розміри внесків, а також визначає, що буде йти в комплекті з франшизою. Більшість франчайзерів включають туди навчання, супровід, контакти постачальників та інші важливі речі, які допоможуть покупцеві франшизи без проблем запустити вигідний бізнес.

А тепер переходимо до найголовнішого в цій статті.

Хто такий франчайзі простими словами?

Це покупець франшизи. Той самий підприємець, який вирішив не відкривати свій власний бізнес з нуля, а скористатися готовим рішенням і відкрити бізнес по франшизі. У відносинах з фірмою продає франшизу (франчайзером), він буде мати статус франчайзі.

Найпростіший приклад: є фірма «Стаканчикофф». Займається тим, що виробляє за власною технологією екологічні стаканчики для кафе і ресторанів. І є підприємець Степан, який хоче відкрити свою справу.

Степан побачив в електронному каталозі франшиз, що фірма "Стаканчикофф" продає франшизу. І вирішив, що не хоче більше придумувати, який же бізнес йому відкрити, а потім придумувати, як його відкрити правильно. А хоче скористатися готовим варіантом.

Степан сплачує паушальний внесок (сума, яка вноситься покупцем франшизи під час укладення договору франчайзингу) і стає франчайзі фірми «Стаканчикофф». Фірма, отримавши паушальний внесок і підписавши договір комерційної концесії зі Степаном (те ж саме, що і договір франчайзингу), постачає свого нового франчайзі всім необхідним – вона дає йому бізнес-план, каже, де купити верстат для виробництва таких же класних стаканчиків, а також говорить, як і за якою вартістю їх продавати, щоб бути в плюсі.

Степан радий, він тепер знає, як треба робити, щоб його новий бізнес пішов в гору і завжди може звернутися до франчайзера (поки не закінчився договір), щоб якщо щось проконсультуватися.

Тепер Степан купує обладнання, орендує будівлю під виробництво і склад, наймає працівників і називається теж «Стаканчикофф». Тільки працює вже не в Києві, де знаходиться франчайзер, а у себе в Сумській області. Купує і відкриває він все теж на свої гроші, а паушальний внесок він заплатив за те, щоб можна було також назватися і отримати відразу всю інформацію – як і що робити.

Термін «франчайзі»

Франчайзі (franchaisee, франшизоодержувач, франчайзоодержувач) - торгівельне підприємство, яке отримує право (франшизу) на торгівлю продукцією під торговою маркою іншого підприємства.

Що дає франчайзі те, що він тепер франчайзі? Права та обов'язки

Право використовувати назву франчайзера. У нашому прикладі "Стаканчикофф" - відома фірма. Багато кафе і ресторанів купують стаканчики там. У неї хороша репутація. Тому, коли Степан купує франшизу цієї фірми і відкриває «Стаканчикофф» у себе, багато компаній відразу стають його клієнтом, тому що вже знайомі з продукцією цієї фірми. Звичайно, так є далеко не завжди. І багато франшиз не настільки розкручені, щоб говорити про популярність їх бренду. Та й по-справжньому відомі франшизи коштують дорожче.

Бізнес-план, інструкції, навчання, консультації. Особливо ці пункти важливі для починаючого підприємця, які ще не має досвіду відкриття бізнесу. Та й для досвідчених це теж важливо, тому що їх досвід може бути зовсім з іншої сфери. Все це допомагає швидше відкрити справу, уникнувши багатьох помилок.

Супровід від франчайзера. Важливий момент. Тому що відкриття бізнесу - це тільки початковий етап. Набагато більше помилок відбувається потім. І щоб їх стало менше, франчайзі звертається за допомогою в головний офіс фірми. А фахівці, вже пройшовши колись цей шлях становлення, можуть йому допомогти.

Ціна. Часто франчайзі може розраховувати на більш низькі ціни. Це можуть бути ціни на всю продукцію, на комплектуючі, на все що завгодно. Якщо франчайзер сам виробляє товар, який буде продавати франчайзі, він поставляє його за оптовою ціною, що для франчайзі вигідно. А якщо не виробляє, то може закуповувати. Коли франчайзер закуповує товар, який продають багато франчайзі, він закуповує його багато, отримуючи знижку за обсяг у продавця. Таким чином це стає вигідно всім.

Просування. У наш час просуванням – дуже важлива частина бізнесу. А каналів просування, особливо через Інтернет - дуже багато. Франчайзер, як правило, повідомляє, як потрібно просуватися, тому що сам через це пройшов.

Досвід. Найголовніша частина, тому що в неї входить все перераховане вище і ще безліч нюансів. Суть проста. У франчайзера є досвід ведення бізнесу, який він намагається передати франчайзі. Це може відображатися як в навчанні, так і в консультації по роботі зі складними клієнтами, по замовленнях товару у постачальників, по створенню корпоративної культури. По всьому! За фактом, якщо компанія по-справжньому готова поділитися своїм досвідом, то це коштує дорого.

Проблеми франчайзі

На жаль, франчайзинг - складна сфера, як і будь-який бізнес. І проблеми можуть зустрітися на кожному кроці. Тут ми перерахуємо найчастіші, з якими зустрічаються франчайзі, купуючи франшизу.

Не виправдовуються очікування. Проблема дуже часта. Справа в тому, що в рекламних пропозиціях продавці франшизи використовують такий пункт як «середній термін окупності». Сумлінні франчайзери ставлять дійсно середній показник по всіх своїх франчайзі. Але буває, що терміни виходу на чистий прибуток применшують. А в договорі такі речі прописувати ніхто не буде, тому що занадто велика кількість факторів на це впливає. І коли обіцянки не сходяться з реальністю, стає дуже прикро. Єдиним способом уникнути цього є підготовленість моральна і логічне мислення. Не чекайте надрезультатів від франшизи. А просто намагайтеся до них прийти.

Примітка: купівля франшизи не означає, що за вас всі будуть робити. Ні в якому разі. Ви точно також відкриваєте і розвиваєте бізнес самі. Тільки робите це вже з досвідом франчайзера і за готовою схемою, яка перевірена іншою компанією.

Обманює франчайзер. На жаль, але обман з боку продавців франшиз також зустрічається. І єдиний варіант на нього не попастися - уважно ставитися до кожної дрібниці. Особливо - до договору франчайзингу. У разі чого, це буде вашим шансом врятувати становище. Ну і при виборі франшизи, уважно вивчайте все - і історію компанії – і її досягнення, і терміни роботи, і відгуки (хоча тут акуратніше, позитивних відгуків як правило майже немає), а не тільки комерційну пропозицію.

Роялті. Роялті - це платіж, який платить франчайзі стабільно раз на місяць (іноді раз на квартал). Призначається він франчайзером і прописується в договорі. Включили ми його в список проблем з однієї простої причини. Часто франчайзі не звертає увагу на роялті, тому що 3-4 відсотки з обороту здаються невеликою сумою. Але от коли до окупності ще далеко, клієнтів поки мало і прибутку немає, будь-яка сума, яку треба заплатити, стає дуже навіть відчутною. І деякі франчайзі "забувають" про те, що зобов'язані його платити, або зовсім починають "качати права". Тут і проблеми підходять. Тому що за договором платити роялті франчайзі зобов'язаний. Будьте уважнішими і віддавайте звіт собі в тому, які у вас можливості, а які обов'язки.

Відсутність гарантій. Франшиза, як і будь-який бізнес не може нічого гарантувати. Це факт. Тому купуючи франшизу, підприємець ризикує чи менше, ніж відкриваючи бізнес з нуля. А ось інструментів для того, щоб стати з франшизою успішніше, ніж зі своїм бізнесом тут набагато більше. Вирішення проблеми як такої немає. Хоча деякі фірми дають гарантію, що якщо, виконуючи в точності їх інструкції, протягом певного періоду ви не вийдете на окупність, то ця фірма викупить назад франшизу. Але це хитка тема. Виконувати в точності всі інструкції дуже складно.

Як стати франчайзі?

Купити франшизу. А якщо трохи докладніше, то вам буде потрібно знайти для себе підходяще і з фінансової і з інших сторін пропозицію від компанії, яка продає свою франшизу.

Для чого це потрібно? Щоб дізнатися всі подробиці і зрозуміти, чи підходить вам франшиза, а також чи підходите ви франчайзеру.

Примітка: дуже важливо спілкуватися і задавати питання особисто, а не через пошту. Практика показує, що так у вас більше ймовірність не допустити помилки і дізнатися всі умови точно.

Як оцінили не тільки комерційну пропозицію франчайзера, а й поспілкувалися з ним. Якщо обидві сторони все влаштовує - час підписувати договір.

Примітка: швидше за все ви зіткнетеся з договором комерційної концесії. Не лякайтеся, це і є договір франчайзингу. Просто юридичному полі немає такого поняття як договір франчайзингу, це побутова його назва.

Як знайти франчайзі?

А цей розділ для власників франшизи. Щоб знайти собі майбутнього партнера, потрібно свою франшизу рекламувати. І для цього є кілька основних каналів:

  • Власний сайт і органічна видача в Google. Створити сайт, або розділ на сайті фірми, де буде описуватися франчайзингова пропозиція - перша необхідність. Але вийти на перші місця в пошукових системах вийде тільки по вузьких запитах (наприклад, сама назва франшизи). Так що знаходити вас будуть так тільки ті, хто хоче знайти саме вас, а не взагалі франчайзинговий напрямок. А таких мало.
  • Реклама в директе. Найпопулярніший спосіб, але грошей в нього йде багато. Заявки на покупку франшизи ви отримаєте сповна, ось тільки якість їх буде так собі в основній масі. Конверсія в покупку мінімальна.
  • Реклама на виставках. Найдорожчий спосіб, однак він дозволить подивитися на цільову аудиторію і поспілкуватися наживо. Продажів буде мало, але участь дозволить заявити про себе.
  • Реклама в соцмережах. Відносно недорогий спосіб, проте ефективності від нього мало. Підходить тільки певним франшизам, які самі "зав'язані" на соцмережах.
  • Реклама в каталогах франшиз. Найкращий спосіб по співвідношенню ціна-якості. Але будьте уважні, каталогів багато, а ефективних – не більше трьох на всю країну. Популярність каталогу легко перевірити, вбиваючи в пошуковик франчайзингові запити (наприклад, «купити франшизу» або «франшизи»).

Примітка: Ми часто зустрічаємо таку ситуацію, коли франшиза вливає гроші, наприклад в директ, але абсолютно не працює з цим інструментом. Банальний приклад. Я бачу банер франшизи, мені стає цікаво, тикаю по ньому і переходжу на сайт франшизи, знаходжу номер телефону, дзвоню по ньому, щоб дізнатися всі подробиці. А телефон ніхто не бере, або, що ще гірше – бере, але не знає про що я говорю (коли франшизу продавати почали, а менеджеру на телефоні про це сказати забули).

Загалом, фу-фу-фу - так робити. Краще взагалі не рекламуватися, ніж так "зливати" рекламний бюджет.

Як франчайзі знайти франшизу?

Подивимося тепер зі зворотного боку. Якщо ви самі шукайте франшизу, то зможете скористатися всіма перерахованими вище інструментами.

  • Знайти сайт франшизи. Це для тих, хто знає, яку саме франшизу шукати.
  • Наштовхнутися на банер франшизи. Зазвичай він веде відразу на сайт франшизи.
  • Сходити на виставку. Там багато цікавих учасників і питання можна задати. Але як правило, вхід платний, а найбільші виставки проходять в Києві.
  • Скористатися каталогом франшиз. Найзручніший спосіб, тому що франшиз представлено багато. А шукати їх зручно завдяки поділу на категорії.

Що краще - бути франчайзі або відкрити свій бізнес?

Тема піднімалася вже не раз, тому постараємося відповісти коротко.

По-перше, якщо ви купуєте франшизу, ви точно також починаєте свій бізнес. І керуєте ним саме ви. З тією лише різницею, що робите це за інструкціями від франчайзера.

Примітка: залежно від франшизи, жорсткість дотримання інструкцій варіюється. Деякі франчайзери наполягають, що успіху можна досягти тільки неухильно дотримуючись їх правил. Інша крайність - коли франчайзер вас взагалі ніяк не обмежує.

Власне, і юридичною особою (або індивідуальним підприємцем) ви залишаєтеся окремим.

По-друге, як показує практика, ризиків зробити помилку у франчайзингу менше, а компанії частіше «виживають» довше трьох років, ніж це відбувається з бізнесом, відкритим з нуля.

По-третє, частину франчайзингових ідей можна з таким же успіхом реалізувати самому, не переплачуючи паушальний внесок і роялті. Але для новачків такий варіант підходить менше через відсутність досвіду.

Так і виходить, що в кожному випадку співвідношення плюсів і мінусів індивідуально. Але франчайзинг зараз дуже популярний інструмент створення нового бізнесу і багато хто віддає перевагу саме йому.

Відео

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити