Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Хто такий франчайзер? Як їм стати і для чого

Останнє оновлення: Вівторок, 27 лютого 2024 Автор: Андрій Конотопський

франчайзер

Франчайзинг на сьогоднішній день - одна з найпоширеніших форм розширення бізнесу. Як в рамках одного регіону, так і в рамках всієї країни, і навіть усього світу. За франчайзингом розвивається Mcdonald's, Перехрестя, франшизу продають Zara, Befree, H&M. Кожен день ми бачимо бізнес, який працює через франшизи.

Франшиза - це комплекс прав, які за певну суму надає фірма сторонньому підприємцю з метою розширити свій вплив на ринку і отримати прибуток. Підприємець, який купує франшизу, укладає з фірмою договір і як правило отримує право використовувати бренд цієї фірми, торгову марку, технології, товар та інше.

Тепер же прийшов час докладніше вивчити інший популярний термін, який використовується зараз повсюдно. Франчайзер. Хто це? Якими обов'язками і можливостями володіє і як стати франчайзером.

Термін франчайзер

Франчайзер (franchaisor) в англо-українському економічному словнику – особа, що видає іншій особі (франчайзі) ліцензію (франшизу) на виробництво або продаж свого товару (послуги) на певній території.

Саме слово «франчайзер» - це варіант, що склався у нас в країні за два десятки років вимови англійського слова «franchaisor». Але як в розмові, так і в матеріалах застосовуються й інші терміни: франчайзор, франшизодавець, франчайзодавець, продавець франшизи.

Франчайзер - хто це простими словами

У сучасному стандартному розумінні в Україні – франчайзер - це компанія, яка продає франшизу своєї фірми іншим підприємцям, тобто продає права на використання назви, бренду, технологій, товару, послуг та іншого.

Наприклад:

Олексій хоче стати підприємцем. У нього є невеликі накопичення, які він готовий вкласти в бізнес, щоб отримати постійний дохід без влаштування на роботу. Він знаходить в каталозі франшиз пропозицію від фірми "Кава і пиріжок". Вивчає комерційну пропозицію, зв'язується з представником, обговорює і приходить до висновку, що всі умови його влаштовують.

Олексій підписує договір франчайзайнга з фірмою "Кава і пиріжок" і платить паушальний внесок – суму, в яку фірма оцінила свою франшизу і всі привілеї, які Олексій тепер отримає.

Тепер Олексій - франчайзі фірми "Кава і пиріжок" і може відкрити на свої гроші власну кав'ярню під такою ж назвою, отримати від неї консультацію, яке для цього місце краще вибрати, як знайти професійних бариста, у кого купувати кавомашини, а у кого каву і т. д.

Як ви розумієте, "Кава і пиріжок" в нашому прикладі є франчайзером. Тобто фірмою, яка продає Олексію та іншим підприємцям можливість відкрити таку ж кав'ярню як у них, за їхніми стандартами. При цьому франчайзер навчає своїх франчайзі продажам, ділиться контактами перевірених постачальників кави і кавоварок, консультує, як досягти таких же результатів як і у їх власної фірми.

Що дає франчайзер тим, хто купує франшизу

Кожна франшиза складає свій набір "привілеїв", які отримує франчайзі при покупці франшизи. Але є і стандартний набір, який зустрічається в більшості пропозицій на сучасному ринку.

Бренд. Франчайзер надає право користуватися своїм брендом, використовувати назву. Якщо компанія-франчайзер велика, то для покупця франшизи в цьому буде одне з головних переваг. Тому що велика аудиторія вже знайома з цим брендом і нова точка, яку відкриває франчайзі, буде сприйматися відразу як точка цієї великої фірми. Бренд дає впізнаваність і франчайзі не доводиться з нуля напрацьовувати аудиторію.

Ексклюзивне територіальне право. Підприємець, який отримує таке право може не хвилюватися, що франчайзер продасть свою франшизу іншому підприємцю в тому ж районі, місті чи регіоні. Це дозволяє уникнути конкуренції всередині бренду, яка йде тільки на шкоду кожному з учасників мережі.

Бізнес-план. Як правило, франчайзер складає спільно або самостійно бізнес-план для підприємця, який купив франшизу. Для новачків в бізнесі - це відмінний інструмент підтримки, тому що від складання бізнес-плану залежить подальший розвиток нової точки. Без досвіду скласти правильний бізнес-план складно.

Навчання. Франчайзер може навчати нового партнера різним речам, які посприяють швидкому збільшенню прибутку нової точки. Це може бути навчання продажам, правильній розкладці товару, технологіям виробництва і т. д.

Супровід. Важлива частина співпраці між франчайзером і франчайзі, особливо, якщо підприємець, який купив франшизу не має досвіду. Такому підприємцю доведеться зіткнутися з безліччю проблем - від клієнтських претензій до питань від податкової. Щоб їх уникнути, або вчасно і незатратно вирішити, франчайзер супроводжує і консультує франчайзі, допомагаючи вирішувати все в міру надходження.

Бренд-бук. Багато компаній, що мають в складі мережі безліч точок прагнуть до того, щоб всі вони були в одному стилі. Щоб співробітники там носили однакову уніформу, клієнти отримували однаковий сервіс, будівлі всередині і зовні були оформлені однаково. Це підвищує впізнаваність і лояльність з боку аудиторії. Франчайзі, який відкриває нову точку цього бренду потрібно розуміти, як йому діяти, щоб відповідати цьому стилю у всьому і отримувати з цього переваги. Допоможе бренд-бук.

Проблеми франчайзера

Франчайзинг - складна справа, як мінімум тому що доводиться працювати з іншими підприємцями, які мають різний характер, і часто своє бачення правильного і неправильного підходу. На жаль, не завжди вдається знайти спільну мову. І на ще більший жаль - виявляється це вже після того, як спільна робота почалася.

Не виправдалися очікування франчайзі

Одна з найпоширеніших проблем франчайзера. Часто трапляється так, що початківці підприємці впевнені, що покупка франшизи вирішить всі їхні проблеми. Адже вони платять гроші за франшизу. А коли з'ясовується, що крім грошей потрібно ще вкласти свої сили і час, коли приходить розуміння, що як і в будь-якому бізнес тут не буде моментального прибутку, аудиторію потрібно збільшувати, в рекламу вкладатися, та й за все платити, настає момент розчарування. Зазвичай такі підприємці починають звинувачувати у всьому франчайзера і вимагати повернення грошей. Тому будь-якому франчайзеру дуже важливо не тільки "продати" франшизу, але і дати зрозуміти франчайзі, що від нього буде потрібно для досягнення результатів, і що це будуть за результати. А ще важливіше-відобразити все можливе в договорі.

Проблема поганих відгуків на франшизу

На жаль, відгуки в Інтернеті в більшості своїй або негативні, або штучні. Негативних відгуків завжди буде більше, тому що ті, у кого все нормально без прохання не підуть писати позитивні відгуки. А ті, у кого не вийшло навіть зі своєї вини, обов'язково такий відгук напишуть.

Накрутка відгуків теж має місце. І таким інструментом не гребують користуватися конкуренти. Репутація франшизи від цього може постраждати. Але нічого з ними не зробиш. Єдино ефективним методом буде служити загальна репутація фірми, яка напрацьовується з роками. На Макндольдс, наприклад, теж можна знайти багато негативних відгуків. Ось тільки нікому вони ніякої шкоди не заподіють.

Франчайзі не хоче платити роялті

Часта проблема. Справа в тому, що щомісячна оплата роялті сприймається вкрай негативно. Особливо тоді, коли франчайзі ще не вийшов на чистий прибуток, або справи йдуть не так райдужно, як він розраховував. А іноді-навіть якщо справи йдуть дуже добре. Рятують тут дві речі. Перше-те, що оплата роялті прописується в договорі, і франчайзі знає заздалегідь, що потрібно буде платити. Це дає право вимагати суму через суд.

Друге-франчайзеру необхідно не гнатися за якомога більшим числом проданих франшиз, а намагатися відбиратися собі майбутніх партнерів з усіх бажаючих, оцінюючи не тільки фінансові можливості людини, але і його характер.

Франчайзі розриває договір і відкриває точно такий же бізнес

Теж нерідкі випадки. Франчайзі розуміє як все працює і вирішує, що він і без будь-якої допомоги може далі розвиватися. Розриває договір з франчайзером, змінює назву, щоб не потрапляти під договір і починає працювати від своєї особи за технологіями, якими забезпечив його франчайзер. На жаль, тут складно щось зробити. Кращим варіантом буде заздалегідь припускати можливість такого результату, уважно складати договір і намагатися убезпечити себе за допомогою нього.

Що отримує франчайзер від продажу франшизи

Для фірми, яка продає франшизу є ряд вигод:

  • Розширення мережі. Франчайзинг-найзручніший і швидкий спосіб розширити мережу свого бренду. При цьому не доводиться інвестувати великі гроші (витрати є, але в набагато меншому обсязі).
  • Дохід у вигляді паушального внеску. Як правило, в паушальний внесок закладається сума витрат франчайзера на відкриття нової точки після продажу франшизи – робота фахівців, які супроводжують франчайзі як мінімум. Але також закладається туди і власна вигода.
  • Дохід від роялті. Так само, як і в разі паушального внеску, роялті складається з щомісячних витрат на супровід партнерів. Але може включати і статтю доходів.
  • Впізнаваність власного бренду. Збільшення кількості діючих точок фірми завжди впливає на впізнаваність на більш широкій території. При цьому неважливо, скільки з них відкрито по франшизі, а скільки-власних. Адже бренд буде асоціюватися з його власником і головною фірмою.

Як стати франчайзером

Щоб стати франчайзером, компанії або підприємцю потрібно як мінімум мати власний бізнес, який вже довів свою ефективність. Тут потрібно відзначити, що деякі обходяться і без цього. Буває, що франшизу компанія починає продавати відразу після відкриття власної першої точки. Ось тільки ні до чого хорошого це не веде (виправдано тільки коли у фірми є успішний досвід розвитку інших франшиз).

Але не можна просто взяти і почати продавати франшизу. Фірму спочатку потрібно упакувати у франшизу.

Простими словами "упакувати франшизу " означає підготувати все необхідне для того, щоб підприємець, який став вашим франчайзі, зміг скористатися вашими напрацюваннями і конкретними інструкціями для отримання прибутку.

Стандартно в упаковку франшизи входить розробка франчайзингової стратегії, бренд-бука, інструкцій, юридичних документів та договору франчайзингу. Крім цього, повинні бути призначені відповідальні люди, які професійно консультуватимуть франчайзі на кожному етапі.

Тобто просто досвіду побудови бізнесу недостатньо. Потрібно цей досвід відобразити в сукупності матеріалів, які будуть діяти незалежно від вас.

І велику увагу обов'язково потрібно приділити договору франчайзингу. Ні в якому разі не користуйтеся «рибками» в Інтернеті. Шаблони і стандартні договори ніколи не зможуть врахувати всіх нюансів вашої фірми. Опрацьовуйте кожен пункт окремо.

Франчайзером може бути будь-яка фірма. Зараз на ринку продаються франшизи всіх напрямків – від виробництва до інтернет-магазинів. Конкуренція теж велика. Щоб ваша франшиза мала конкурентні переваги, необхідно з усією відповідальністю підійти до її створення. І навіть якщо ви звернулися за допомогою до компанії, яка упаковує франшизи, стежте уважно за результатом.

Відео

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити