Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

ТОП-7 цікавих франшиз з Америки, яких немає в Україні

Останнє оновлення: Середа, 14 лютого 2024 Автор: Андрій Конотопський

франшизи з Америки

На відміну від інших країн, дізнаватися про цікаві ідеї з Америки в Україні простіше. І ресурсів більше, і доступ до них в принципі не обмежений, а мовного бар'єру як такого немає тому, що англійська дуже поширена.

Це стосується і франчайзингу. Так як в Америці ця форма ведення бізнесу зародилася дуже давно, і в багатьох країнах була перейнята саме звідти.

Більшість найбільших франчайзингових мереж, відділення яких можна зустріти по всьому світу починали розвиток саме з американського ринку – той же Макдоналдс, наприклад.

Але чим цікаві для українських підприємців зарубіжні ринки франчайзингу зараз? Адже в нашій країні ця індустрія вже також дуже сильно розвинена. Є приклади українських франшиз, які виходять на зарубіжні ринки. А підприємцям, які франшизу хочуть купити – є з чого вибрати.

В першу чергу тим, що там можна знайти багато цікавого, чого ще немає на нашому ринку – від привабливої ідеї до можливості купити майстер-франшизу і почати розвивати іноземний бізнес на території нашої країни.

Тому давайте заглянемо за ширму американського ринку і подивимося на ті фірми, які розвивають свої мережі за допомогою франчайзингу, але ще не встигли стати відомими по всьому світу.

Франшиза Two men and a truckфраншизи з Америки

Франшиза переїздів. Концепція транспортних компаній, які в першу чергу працюють з тими клієнтами, яким потрібно перевезти речі при переїзді – характерна для Америки і не так характерна для України. Причини прості - у нас ця сфера більш розмита, а клієнти, яким потрібно перевести речі, дзвонять в першу чергу власникам газелей, які працюють з будь-якими вантажами.

Проте, концепція цікава і може володіти підвищеним маркетинговим потенціалом, особливо якщо всі машини фірми оформлені в одній стилістиці, а бренд стає впізнаваним. І тим більше, коли ваша компанія називається «Двоє чоловіків і вантажівка».

Історія фірми починається в 1985 році, коли двоє братів за допомогою одного пікапа заснували свій бізнес, а їх мама їм намалювала логотип. Єдині гроші, які були тоді інвестовані у фірму - 350 доларів.

У 2019 році компанія Two men and a truck працює в 43 штатах країни і є однією з найбільших фірм цієї індустрії, яка як і раніше розвивається інструментами франчайзингу і планує розширювати зону своєї присутності. Вже підписані договори з підприємцями з Великобританії, Ірландії, Канади. Так що можливо не за горами час, коли ми побачимо їх логотип і в нашій країні.

Своїм майбутнім франчайзі Two men and a truck пропонує зручне і ефективне ПЗ, комплексну навчальну програму, яка допоможе плавно зрозуміти стратегію, CRM-систему, а також головне – вже давно впізнаваний бренд.

На американському ринку для старту бізнесу по цій франшизі будуть потрібні інвестиції в розмірі від 100 до 590 тисяч доларів.

Франшиза Wild Birds Unlimited - пташиний магазин

франшизи з Америки

Так, для України це може виглядати дивно. Адже у нас більшість зоомагазинів тримають самих звичайних недорогих звіряток, типу кроликів, папуг і рибок з хом'ячками. Є невелика кількість більш професійних магазинів, де можна знайти і спеціальні тераріуми, рідкісних рибок, або яких-небудь шиншил.

Але все одно, основний попит і пропозиція на більш-менш рідкісних тварин розташований в Інтернеті і робота ведеться безпосередньо з розвідниками.

Американська фірма Wild Birds Unlimited являє собою професійний зоомагазин, де продаються птахи, а також все для їх правильного змісту. І судячи з успіху цієї франшизи в США, клієнтів це дуже цікавить і влаштовує.

До речі, у них кумедний і говорить слоган – «Yeah, people spend money on bird stuff», який можна перевести як «так, люди витрачають гроші на всякі пташині штучки».

Як і більшість великих франчайзингових компаній, фірма Wild Birds Unlimited вже давно існує на ринку – з 1981 року. А франчайзинг розвиває з 1983. На даний момент по всій Америці вже відкрито більше 300 точок цього вузькоспеціалізованого зоомагазину, і на цьому фірма, звичайно, зупинятися не збирається.

Звичайно, в першу чергу в якості кандидата у франчайзі фірма розглядає людину, яка не просто хоче відкрити бізнес, але і любить птахів. Для України - це цікавий приклад, тому що, повторимося, у нас також багато таких любителів. Але велика частина з них просто мирно займається своїм пташиним хобі у себе вдома, можливо ведучи співтовариство в соціальній мережі або канал на Ютубі.

Франчайзер забезпечує партнерам постійну підтримку, яка включає і маркетинг, і мерчендайзинг, і закупівлі, і навчання. На даний момент компанія планує розширювати франшизу в інші країни. Необхідний обсяг інвестицій в Америці - від 150 до 250 тисяч доларів.

Франшиза Big Frog - дизайн футболок

франшизи з Америки

Острівці з принтованими футболками в Україні вже давно не рідкість. Найчастіше у великих торгових комплексах можна зустріти невеликі кіоски, де продаються футболки з фіксованим набором принтів, популярних розмірів і кольорів. Такий бізнес, коли тільки з'явився в Україні, дуже швидко набрав популярність. Людям сподобався творчий підхід до повсякденного одягу. Але популярність стихла, і індустрія увійшла в спокійне русло, особливо не розвиваючись далі.

Big Frog ж на американському ринку підійшов до питання більш детально і став надавати повний спектр послуг своїм клієнтам, одночасно нарощуючи впізнаваність бренду і даруючи можливість проявляти індивідуальність більш широко.

Клієнти Big Frog можуть вибрати не тільки з того, що є, а асортимент, потрібно зауважити, в магазинах цієї франшизи дуже великий. Кожен покупець може сам вибрати колір, дизайн і навіть шрифт, може скористатися допомогою професійних дизайнерів, які є в кожній точці Big Frog. І отримати створений заново товар швидко і доступно.

При цьому франчайзер серед переваг роботи з його фірмою, відзначає відсутність необхідності наймати великий штат. На одну точку - це максимум чотири людини. Екологічні технології виготовлення. І повністю індивідуальний підхід до клієнта, що дозволяє швидко підвищувати лояльність і напрацьовувати базу постійних покупців.

Партнерам же фірма пропонує навчання в кілька етапів, в тому числі – онлайн і безпосередньо на точці продажів, вебінари для співробітників, підтримку на всіх етапах.

При тому, що фірма була відкрита тільки в 2006 році, а франчайзингом почала займатися через два роки, на даний момент на території США працює вже більше 80 профільних магазинів Big Frog. Інвестиції у відкриття на американському ринку - від 180 000 доларів.

Франшиза Kona Ice - фургон з морозивом

франшизи з Америки

Франшизи морозива в Україні представлені дуже обмеженим числом. З найвідоміших на думку спадає Баскін Робінс. Тим часом в інших країнах ця категорія солодощів виділяється в окрему сферу бізнесу. А вже фургончики з морозивом – взагалі стали окремим видом тренда.

Kona Ice була запущена не так давно. У 2007 році. А вже в 2008 році продавала франшизу. Більш того, фірмові стиль, відмінний продукт, який припав до смаку споживачеві і впізнавані фургончики швидко дали результат. І до теперішнього моменту по всьому США діє більше 450 точок продажів.

Причому компанія не стала обмежувати себе сезонністю, і крім стандартного свого формату фургончиків запустила так званий Kona Mini. У таких точках морозиво продається і взимку.

Цікаво, що формат вантажівок для продажу морозива, компанія проектувала сама. Тепер вони являють собою яскравий приклад того, як цікавий бренд може саморекламуватися. Також є патент на спеціальні дозатори для морозива. Більш того, формат Kona Ice не має проблем з отриманням дозволів від санітарних служб. А між тим - це велика проблема для пересувних точок з їжею. Можливо, що у нас в Україні такий формат сильно не розвивається в тому числі і з цієї причини.

А компанія продовжує розвиватися і дуже активно набирати базу постійних клієнтів. У тому числі і за допомогою співпраці з різними організаціями – від шкіл і університетів, до наукових центрів, проводять постійні розіграші призів, підтримують імідж активної компанії для всіх, беруть участь у благодійних зборах і всіляко взаємодіють зі своїми покупцями.

При цьому стартові інвестиції в бізнес, крім того, що існує кілька його форматів, невеликі – в районі 100 000 доларів.

Франшиза Wag N'wash - комплексний магазин для вихованців

франшизи з Америки

Ще один представник індустрії домашніх тварин. На відміну від звичайних зоомагазинів, Wag N'wash пішов іншим шляхом. Вони не продають тварин, вони роблять все для них. Магазин являє собою комплексну зону, де можна не тільки купити самі натуральні корми для кішок і собак. У відділах Wag n'wash можна вихованців навіть помити, забезпечити догляд за шерстю, кігтями. А спеціальна пекарня дозволяє відвідувачам побалувати своїх вихованців свіжими смаколиками.

Компанія була заснована ще в 1999 році. Але спочатку розвивалася самостійно і неквапливо. Франчайзинг був запущений тільки через 7 років - в 2006. З тих пір компанія також не поспішаючи, підкорює ринок і розширюється. А індустрія, заснована на домашніх тварин, продовжує зростати. При тому, що сама франшиза не дешева. І відкрити подібний магазин-обійдеться недешево. Інвестиції в відкриття починаються від 500 000 доларів.

Франшиза Sure Step

франшизи з Америки

Незвичайний товар продає фірма Sure Step International (Sure Step в перекладі з англійської означає впевнений крок). Це спеціальні рідини, які роблять підлогу неслизькою.

Здавалося б - що за вигадка і навіщо вона потрібна. Насправді, як би не фантастично це звучало в нашій реальності, але у компанії Sure Step дуже велика аудиторія потенційних клієнтів. Вони працюють з ресторанами, кафе, муніципальними закладами, а також з приватними особами. За фактом будь-яке місце, де є кахельна підлога, або підлога з гладким покриттям, який природно миють – вже є тим місцем, де можна застосувати їх розробку.

Сама рідина є саме рідиною. Це не покриття, не плівка. Це не щось, що залишає після себе хімічні реагенти, або навіть просто пісок. Це натурально звичайна безбарвна рідина, яку досить вилити на мокру підлогу, щоб він перестав бути слизьким. Точно також легко її видалити, не залишивши ніяких слідів, розлучень, бруду або чогось ще.

Як заявляє сам франчайзер - їх потенційний ринок нескінченний. Всього кілька кварталів міста - це вже більше 1 000 000 квадратних метрів продажів - супермаркети, басейни, музеї, фітнес-клуби, бари, термінали аеропорту. Скрізь підійде ця рідина.

Насправді, компанія була заснована ще в 1991 році. Але за системою франчайзингу почала розвиватися тільки в 2006. Втім, з того часу їм вдалося не тільки відкрити понад 250 представництв, а й вийти на міжнародний ринок.

Зараз Sure Step не зупиняється в пошуку нових партнерів в інших країнах, які змогли б працювати з ними в якості дистриб'ютора. На американському ринку інвестиції для відкриття представництва Sure Step становлять всього лише 25 000 доларів.

Франшиза One Cannabis

франшизи з Америки

Хоча для нашого ринку подібна франшиза не підійде, так як конопля залишається в Україні забороненою речовиною, ми вирішили включити її в список, тому що з недавніх пір, ця індустрія в багатьох країнах стала активно розвиватися.

А щоб розуміти ситуацію, пропонуємо вам трохи історичних довідок: в Америці заборона на марихуану була ініційована главами лісопереробних підприємств. Тому що папір з конопель робити дешевше. В СРСР заборони на вирощування конопель почали вводитися з 1960-х років. Хоча в сільськогосподарському виробництві вона займала велике місце.

На даний момент світ розділився на кілька частин. Так, у багатьох країнах вирощування конопель під забороною. Наприклад, Таїланд. Є країни, де канабіс повністю легалізований. Так, першою країною з повною легалізацією став Уругвай. А першою країною Великої сімки, на території якої дозволено вживання конопель в рекреаційних цілях – Канада.

Серед країн, де конопля частково дозволена – Нідерланди, Чехія, Грузія, Північна Корея, Іспанія, Португалія і ряд інших.

З листопада 2016 року у великій кількості штатів США було дозволено використовувати коноплю в медичних цілях. А з 1 січня 2018 року частина Штатів легалізували використання конопель в тому числі і в рекреаційних цілях.

Власне, поступово зникаючі заборони відразу ж стали поштовхом до розширення індустрії канабісу в бізнесі. Відразу ж стало збільшуватися і кількість гравців на ринку, кількість і якість послуг. Так, наприклад, почали відкриватися спеціальні бари, магазини. З'явилися навіть канали, що розповідають про властивості конопель, а фірми, які так чи інакше задіяні на цьому ринку змагалися за потрапляння в спеціальний рейтинг.

І звичайно, не минуло багато часу, ще з моменту легалізації в певних штатах, як справа торкнулася і франчайзингу.

Фірма One Cannabis може похвалитися великим досвідом на ринку. І пропонує всім, хто бажає стати її партнером, розраховану і ефективну схему побудови бізнесу. Причому компанія відразу заявляє, що у них великий досвід не просто в торгівлі, але в юридичному плані індустрії канабісу, що для нових франчайзі в цій сфері дуже навіть велика переваги. Хоч індустрія і розвивається, а закони тут все ще порушити легше, ніж в інших сферах.

Ну і за традицією, фірма акцентує увагу на тому, що закуповує тільки кращі сорти конопель, тому що вважає, що її клієнти повинні користуватися тільки найякіснішим товаром.

Асортимент у One Cannabis великий. Вони пропонують як найпростіше використання конопель, так і засоби медичного характеру, які є болезаспокійливими без психотропного впливу. А ще франчайзер говорить про те, що їх продукція може стати можливістю легко відмовитися від звичайного шкідливого куріння тютюну.

Але щоб стати учасником індустрії по франшизі One Cannabis в Америці, доведеться знайти чималі інвестиційні кошти. Так, для відкриття власних точок буде потрібно від 750 000 до 2 500 000 доларів.

Найкращі та найгірші франшизи США

Складається рейтинг не перший рік за трьома ціновими категоріями, щоб не заважати мух з котлетами. Виділяються переможці з двох сторін в "режимі" найдорожчих франшиз – від 500 тисяч доларів. Середніх - від 150 тисяч доларів. І бюджетних-менше 150 тисяч. Як відзначають самі представники, в списку кращих передбачувано не відбулося ніяких змін. Стабільність-ознака майстерності. А ось в топі гірших дуже багато нових імен. Мабуть попалися ті, хто хоче заробляти на продажу франшизи, але нічого не хоче для цього робити. Але не нам судити. Дивитися.

Кращі

Дорогі франшизи:

 • Culver's ButterBurgers & Frozen Custard - мережа ресторанів фаст-фуду. Не дивно, правда?
 • Firehouse Subs - теж фаст-фуд
 • Primrose Schools - третє місце віддано компанії в сфері послуг для навчання дошкільнят.

Франшизи середньої ціни (від 150 до 500 тисяч $)

 • Перше місце віддано франшизі Jimmy John's. і знову лідер франчайзингового ринку мережа фаст-фудів. Широко розвиває послуги з доставки їжі.
 • Друге і третина місця дісталися піцеріям Marco's Pizza і Jet's Pizza відповідно.

Бюджетні франшизи в діапазоні до 150 тисяч доларів.

 • Right at Home - фірмова мережа компанії, що займається доглядом за людьми похилого віку. Для нашого ринку такі види послуг поки не можуть похвалитися популярністю. Хоча невелика ніша вже існує.
 • Weed Man. Теж догляд, тільки не за людьми, а за газонами. Якщо вірити будь-якому американському фільму, не дивуєшся, що послуга популярна.
 • Mathnasium Learning Centers. На третьому місці компанія, що продає франшизи навчальних центрів.

Гірші

Це були бест оф зе бест, як то кажуть. Давайте подивимося, які, на думку Forbes проекти гідні Золотої малини від світу франчайзингу. Підемо в зворотному напрямку.

Франшизи дешевого сегмента:

 • Агентство нерухомості Help-U-Sell отримує золоту медаль провалу року. Як видно, не тільки в Україні до ріелторів двояке ставлення.
 • На другому місці фітнес студія для жінок Curves. А кому цікаво, можете почитати про них більше, у компанії довга історія, в тому числі і не без великих скандалів в різних країнах.
 • Третє місце віддано Guardsman FurniturePro-компанії, що займається ремонтом меблів. Як добре, що в Україні все простіше. Зламалося - на дачу!

Серед середнього сегмента аналітики виділили:

 • Cookies by Design-займається продажем подарункових кошиків з печивом. Слабо представлена на нашому ринку послуга, але за кордоном, мабуть, популярна.
 • Dippin’ Dots. А ось ці ласощі вже можна спробувати і в Україні. Франшиза заморожених десертів. У нас представлена як Наноморожене. Маленькі кульки ласощі морозяться при температурі нижче мінус сімдесяти градусів. Виходить смачно і дуже симпатично. Але, тим не менш, друге місце в рейтингу франчайзингових провалів.
 • Мережа Quiznos, що займається продажем сендвічів з різними соусами. Що цікаво в 2014 році компанія зазнала величезних збитків і опинилася на межі банкрутства, закривши свої представництва в 25 країнах. 

Ну, і трійка найдорожчих франшиз, які не виправдали надій світу підприємців:

 • DirectBuy. Система, яка дозволяє учасникам купувати товари безпосередньо у виробників. Звичайно за більш вигідними цінами.
 • Друге місце займає ще одне агентство нерухомості Century21.
 • А третє віддано Comet Cleaners and Laundry-клінінгової компанії. Всі три фірми у нас на ринку не представлені.

Відео

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити