Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Що таке франшиза простими словами. Приклад франшизи

Останнє оновлення: Середа, 21 лютого 2024 Автор: Андрій Конотопський

франшиза

 Будь-який підприємець повинен знати, що таке франшиза. По-перше, тому що це одне з найпопулярніших напрямків в бізнесі. А по-друге, тому що майже будь-який бізнес можна розширити за допомогою франчайзингу.

Що таке франшиза простими словами

Сьогодні, виходячи з офісу, я помітив, що над сусіднім ганком з'явилася велика красива вивіска. Граючи світлодіодним підсвічуванням, вона запрошувала всіх бажаючих зайти всередину і покуштувати справжнісіньку зернову каву. Як здорово! Справжня кава перед роботою, а може бути навіть і після-відмінний для мене варіант. І кава у них смачна, як - то так вони його по-особливому роблять, що виходить смачніше, ніж у багатьох інших кав'ярнях. Пощастило, що відкрилася така кав'ярня саме поруч зі мною. Так я думав, поки через пару місяців не побачив ще п'ять таких же кав'ярень в різних місцях.

Виникло питання - Як же так власнику кав'ярні вдалося це зробити? Адже на відкриття однієї кав'ярні потрібно як мінімум мільйона півтора. Оренда приміщення, обладнання, персонал, податки, продукція. Виявляється, що зовсім це не один такий чудовий підприємець з купою грошей, які він просто не встиг би заробити за пару місяців з однієї кав'ярні.

Виявляється, це п'ять різних підприємців, які заплатили власнику найпершої оригінальної кав'ярні за те, щоб він поділився з ними рецептами його смачної кави, а також дозволив відкрити ідентичні кав'ярні під тією ж назвою, що допоможе їм швидше набрати постійних відвідувачів.

Це і називається франшизою - покупка прав на бізнес-модель.

Щоб ви не заплуталися, скажу відразу – кожен підприємець, який купував у першого франшизу, відкривав нову кав'ярню на свої власні кошти. Але краще давайте це питання розберемо разом з описом значень інших термінів, які ви обов'язково зустрінете не раз.

Словник франчайзингу

Отже, у нас є перший підприємець, який власне придумав і реалізував проект кав'ярні, де люди можуть скуштувати смачну зернову каву. Коли він продає франшизу, його називають франчайзером (франчайзором).

У нас є п'ять підприємців, які купують франшизу у франчайзера. Коли вони укладають з ним договір, кожного з них називають франчайзі. (Хто такий франчайзі?)

Франчайзі платять франчайзеру паушальний внесок - оплату за право на франшизу і все, що в неї входить.

Потім вони витрачають енну суму грошей, щоб відкрити свою кав'ярню з тією ж назвою. Разом з паушальним внеском ця сума називається стартові інвестиції. Чому стартові? Тому що потім підприємцям потрібно вкласти ще грошей, щоб підтримувати свою кав'ярню на плаву до того, як вона окупиться.

А є ще роялті. Це теж енна сума грошей. І її теж платить підприємець, який купив франшизу. Але якщо паушальний внесок сплачується один раз, то роялті сплачується періодично. Наприклад, раз на місяць. Звичайно, цей платіж незрівнянно менше, ніж паушальний.

Не у всіх франшизах є ці платежі. Все залежить від того, якого формату франшиза. Так, наприклад, якщо ви купуєте франшизу взуттєвого магазину у виробника взуття, то цілком ймовірно, що роялті і паушальний внесок платити не будете. Замість цього у вас буде зобов'язання закуповувати певний обсяг взуття для свого магазину.

Щоб всі ці платежі і право на використання бренду, а також технологій були юридично оформлені, між франчайзі і франчайзером укладається договір. У побуті його називають договір франчайзингу. Або договір франшизи.

Але це тільки в побуті. На ділі ж він буде називатися або договір комерційної концесії, або ліцензійний договір. Така розбіжність пов'язана з тим, що, на жаль, в законодавстві франчайзинг майже не прописаний. При тому, що договір у цій справі-найважливіша річ.

Види франшиз

В Україні франчайзинг почав розвиватися багато пізніше Америки, де і зародилася ця система. Однак до 2024 року вітчизняний франчайзинг вже дуже сильно просунувся. Незважаючи на те, що на законодавчому рівні і в юридичній практиці він все ще залишається нерозвиненим. На території нашої країни діє понад 3000 франчайзингових пропозицій абсолютно різного формату. Власне, і самі франшизи бувають різними.

Виділяють виробничі франшизи. Коли фірма виробник продає технологію виробництва того чи іншого товару і право випускати цей товар самостійно під брендом цієї фірми.

Товарні франшизи зустрічаються дуже часто. За фактом, раніше такий тип відносин називався дилерством. Але так як франчайзинг став у нас дуже популярним, термін "дилер" використовується рідше. Суть відносин в тому, що франчайзер виробляє і поставляє товар, а франчайзі його продає. Більшість відомих брендів одягу та взуття є товарними франшизами.

Сервісні франшизи на відміну від товарних торгують послугами. Франшизи ремонту телефонів, франшизи хімчисток, франшизи автомийок. Франчайзі тут отримує від франчайзера бренд і технологію надання послуги, на якій і заробляє.

Типів франшиз дуже багато, як і варіантів їх градації. Так, наприклад, існує виняткова франшиза, коли тільки один франчайзі має право представляти інтереси франчайзера на певній території.

Є майстер-франшиза, яка робить з франчайзі фактично франчайзера, дозволяючи йому продавати франшизу іншим підприємцям. Зазвичай майстер-франшизи продаються в інші країни, щоб на їх територіях франчайзинг у фірми розвивався більш самостійно. Так діють більшість найвідоміших світових фірм за типом Макдональдса, Сабвей, піцерії Papa John's і багатьох інших.

Також потрібно знати, що в страхуванні є своє поняття франшизи. Означає вона ту частину збитку, яка не буде виплачуватися в разі настання страхового випадку і до підприємницького франчайзингу не має відношення.

Франшизою називають і певний медіапродукт. Серію книг, фільмів, коміксів і т.д., які об'єднані одними дійовими особами, або одним світом. Наприклад, франшиза Гаррі Поттер, франшиза Володар Кілець.

Також слово «Франшиза» можна зустріти в спорті. Особливо, коли мова про спортивні команди Америки або Канади. Фактично тут франшиза-це бренд команди.

Для чого продають і купують франшизу

Щоб точно все встало на свої місця, давайте подивимося, для чого взагалі франшизу хтось продає (з цим простіше) і для чого її хтось купує (дорого ж).

Вигоди франчайзера

Власник оригінальної кав'ярні, той самий, який придумав рецепт смачної кави, сам би ні за що не став відкривати ще п'ять-десять-п'ятнадцять кав'ярень відразу. Швидше за все, він би обмежився однією-двома. Просто тому що це дуже дорого. Так, він непогано заробляє зі своєї кав'ярні, тому що вона популярна і подобається споживачеві. Але уявіть, йому потрібно буде витратити один-два мільйони на відкриття однієї кав'ярні, десять-двадцять на відкриття десяти кав'ярень. І це тільки в межах того ж міста. Витрати на відкриття в інших містах будуть в рази вище.

Ні, може бути, він і поставив собі за мету підкорити ринок, але зайняло б це у нього років вісім. Не менше.

А тут-відкривають кав'ярні зовсім інші люди. На свої гроші. Відразу багато і відразу в різних містах. І з цього він трохи прибутку має теж. Але головне, що розрослася мережа починає перетворюватися в впізнаваний бренд і відвідувачів стає ще більше. А значить продавати франшизу потрібно з двох причин:

  • Швидке розширення мережі
  • Підвищення впізнаваності бренду

Але у вас точно виникло питання - а як же прибуток? Чому ти, автор, не сказав, що франшизу потрібно продавати, щоб заробити? А все-тому що це «слизький момент», через який в нашому франчайзингу досі безліч проблем. Але до пояснення ми повернемося пізніше, коли дійдемо до розділу «проблеми франчайзингу». Поки досить сказати, що підвищення впізнаваності бренду - саме по собі явище, яке здатне збільшити прибуток фірми.

Чому купують франшизу?

Як ми зрозуміли, підприємці, які купили франшизу цієї чудової кав'ярні, не тільки на свої власні кошти відкрили нові заклади, але ще й заплатили франчайзеру паушальний внесок.

Звідси питання - а чи не легше їм було не вкладати стільки грошей, а витратити тільки ту частину, яка потрібна для запуску власне нової кав'ярні?

Можливо. Але далеко не факт. Коротко пояснимо чому:

  • По-перше, ця кав'ярня у себе в місті вже набула популярності. І підприємець, який купує франшизу розраховує, що коли він відкриється, йому не доведеться заново знайомити людей з тим, який же там роблять смачну каву. Він відразу на старті матиме нехай поки невелику, але все-таки аудиторію клієнтів. І так як мережа кав'ярень з такою назвою швидко зростає і швидко стає впізнаваною, то кожна точка, де б вона не знаходилася одночасно підвищує цю впізнаваність, і отримує перевагу, будучи до цієї швидко зростаючої популярності причетною. А значить: Франшизу купують заради вже створеного бренду
  • По-друге, підприємець може бути сам і не знає, як зварити таку ж смачну каву, щоб кожен, хто зайде і спробує його, вигукнув «Це чертовськи смачна кава! Мабуть, буду заходити сюди частіше!». А ось перша кав'ярня вже довела, що відвідувачі саме так і вигукують (умовно, але принцип зрозумілий). Це означає, що підприємці: Франшизу купують заради унікальної технології та ноу-хау
  • По-третє, підприємець, який купує франшизу, може бути сам досвіду ведення бізнесу не має. Звичайно, він може у всьому розібратися сам. І яке приміщення під кав'ярню зняти, і які саме дозволи оформити, і чому навчити персонал, і за якою системою оподаткування вигідніше платити податки, і у якого постачальника краще замовляти каву, а у якого обладнання для його варіння. Але поки він у всьому розбереться (не факт адже що ще й з першого разу правильно), він витратить багато часу і грошей. А франчайзер - власник кав'ярні, коли у нього купують франшизу, відразу всі ці інструкції дає (якщо він, звичайно, відповідально підходить до продажу франшизи, але про цю відповідальність ми поговоримо трохи нижче). Франшизу купують заради готової інструкції, яка вкаже, як найвигідніше запустити і вести бізнес.

Таким чином, підприємці вибирають витрачати гроші на покупку франшизи замість того, щоб вкласти їх у відкриття власного бізнесу, просто тому що не факт, що вони в своїй справі витратять менше, і тому що у франчайзера є готова і випробувана схема розвитку цього бізнесу.

Примітка: багато проблем у франчайзингу виникає, в тому числі через те, що франчайзі думає, що франчайзер зробить все за нього. Ні. Франчайзер просто дає інструкції, рекомендує і регламентує.

Скільки коштує франшиза?

Після того, як ми коротко пробіглися по термінах франчайзингу, саме час зупинитися на питанні вартості франшизи. Всі ці паушальні внески і роялті – суцільний грабіж, бізнесмени наживаються, хочуть халяви. Таку думку можна почути досить часто. Тому поспішаємо внести ясність і відповісти на два питання:

  • Як формується паушальний внесок і роялті?
  • Що буде, якщо не платити паушальний внесок і роялті?

По-перше, відразу давайте обмовимося, що шахрайські схеми присутні в кожній галузі. Франчайзинг - не виняток. І дійсно деякі компанії навмання ставлять розміри паушального внеску, ніяк їх не обґрунтовуючи не те, щоб для партнерів, а навіть для себе. Це невірний підхід. І веде він завжди до втрати репутації з проблемами.

По-друге, чесних франшиз, на щастя, набагато більше. І розміри платежів вони ставлять адекватно зусиллям і віддачі.

Отже, розмір паушального внеску формується виходячи з того, що саме дає франшиза. Якщо це стандартний набір з невеликої інструкції з відкриття бізнесу, право на користування брендом і періодичні консультації, то внесок великим не буде. Франчайзер просто не витрачає багато, щоб вимагати за це гроші. Втім, і франчайзі така система може бути корисна. За невелику плату він отримує готовий бізнес-проект і намагається його реалізувати, періодично консультуючись з франчайзером.

Але є франшизи, які дають дійсно багато. Більш того, головний офіс виділяє на роботу з партнером цілі відділи, які його супроводжують, витрачатися час людей, проводиться повноцінне навчання всім премудростям бізнесу, супроводжуються перші кроки, укладаються спільно перші угоди. Загалом робиться все, щоб франчайзі якомога швидше влився в робочий ритм, зрозумів, як і що влаштовано в компанії і зміг заробляти, приносячи прибуток і собі, і всій мережі.

У таких випадках паушальний внесок як правило розраховується по мінімуму, але виходячи з того, скільки франчайзер сам витратив на включення свого нового партнера.

З роялті ситуація схожа. Будь-які послуги коштують грошей. Право користування технологіями і брендом, час співробітника і власника бізнесу на консультації, загальна рекламна компанія, періодична поставка промо-матеріалів та інші послуги, які отримує франчайзі щомісяця.

Це до того, що роялті також як і паушальний внесок має формуватися виходячи з конкретних параметрів.

І роялті, і паушальний внесок прописуються в договорі як обов'язкові платежі. Так що мови про те, щоб їх не платити немає. На жаль, на практиці виникають різні ситуації. І якщо з паушальним платежем все зрозуміло – він платитися до того, як починається основна робота, то ось щомісячний роялті часто стає каменем спотикання. Особливо в умовах, коли новий бізнес ще не вийшов на окупність, а роялті вже плати. Але так як це договірне зобов'язання, франчайзер за несплату може спокійно подати до суду.

Що краще - франшиза або свій бізнес?

  Свій бізнес Франшиза Коментарі
Вартість Інвестиції у відкриття бізнесу Інвестиції у відкриття бізнесу та паушальний внесок Незважаючи на те, що доведеться заплатити ще й вартість франшизи, при організації свого бізнесу більша ймовірність прорахуватися з вкладеннями.
Свобода прийняття рішень Ви самі приймаєте рішення Рішення в определеннйо частини приймає головний офіс Відповідальність за рішення також лягає на тих, хто їх приймає. До того ж жорсткий контроль і дотримання правил характерні тільки для великих відомих брендів
Ризики Все залежить від вашого досвіду, ризики підвищені Ризики знижені, але також присутні, як і в будь-якому бізнесі Якщо ви купуєте франшизу, не потрібно чекати, що все зроблять за вас. Це той самий бізнес, який вимагає повної віддачі, часу, фінансів та зусиль.
Репутація на ринку Будується з нуля Вже є Треба розуміти, що у більшості франшиз ніякого бренду все-таки немає. Якщо фірма не відома за межами свого міста, то це ніяк не бренд. Тому ця перевага є тільки у невеликої частини франшиз.
Бізнес-план Розробляється самостійно Надавати Будьте уважні при реалізації бізнес-плану від франчайзера. Трапляється так, що він складений без урахування регіону франчайзі і буде марний на інших територіях.
Договори з постачальниками Буде потрібно створювати з нуля Є контакти, договори і часто-знижки Франчайзер тут може мати перевагу за рахунок того, що замовляє великі партії товару на всю франчайзингову мережу. Тому в деяких випадках таких же знижок на товар одиночному підприємцю не досягти.
Виживання За стастикою закриваються частіше За статистикою закриваються рідше Підтримка франчайзера і його досвід часто грають головну роль і дозволяють підприємцям-франчайзі успішніше діяти на важкому ринку

Проблеми франчайзингу

Ми не будемо тут детально зупинятися на розборі всіх проблем, які є у франчайзингу, але зовсім не згадати про них не можна.

Проблеми з боку франчайзера

Бізнес-модель не перевірена.

Уявіть, що наш власник кав'ярні почав продавати франшизу відразу після відкриття власного закладу. Тобто він не пробув на ринку і року, не аналізував попит потенційної аудиторії, не домігся будь-якого результату. Може бути, навіть ще на окупність не вийшов. Але франшизу почав продавати. Чим це може обернутися? Тим, що кожен підприємець, який заплатив йому паушальний внесок, не отримає нічого крім назви, а з усіма проблемами і питаннями буде справлятися сам. Звісно сенсу в такій франшизі немає.

У франчайзера немає прав на інтелектуальну власність.

У цьому випадку власник кав'ярні може бути навіть і працює довго і успішно. Але так як він не володіє винятковими правами ні на назву, ні на рецепти приготування кави, ні на що інше, то виходить продає він не франшизу, а «пшик». Чим це може загрожувати всім, хто купить франшизу (та й всієї мережі)? Тим, що в один прекрасний момент прийде інший підприємець, зареєструє права, і скаже – ви користуйтеся моєю власністю. Ось вам повістка до суду і позов на відшкодування збитку.

Вартість франшизи завищена.

Щоб відкрити кав'ярню, буде потрібно мільйона півтора, якщо в середньому і дуже приблизно. А власник франшизи хоче, щоб підприємці не тільки ці півтора мільйона вклали, а й заплатили йому п'ятсот тисяч паушального внеску. Ні, звичайно, ніхто не заборонить так зробити. Інша справа, що дорогі франшизи продаються дуже повільно. Але проблема полягає не в тому, що її будуть мало купувати, а в тому, що такий розмір паушального внеску завищений. Адже він не повинен братися навмання за принципом "хочу заробити стопіцот тисяч, тому поставлю паушалку таку". Ні. Паушальний внесок складається з витрат франчайзера на відкриття нової точки франчайзі, а також частини прибутковою. І коли паушальний внесок дуже великий, стає зрозуміло, що дохідна частина занадто завищена.

Франшиза погано упакована

Упаковкою франшизи називається процес створення франчайзингової пропозиції. Це нешвидкий і складний процес. Але часто буває так, що в гонитві за мрією (читай – за швидким заробітком) майбутній франчайзер відноситься до процесу поверхнево і не опрацьовує пропозицію. Що отримуємо на виході? Зазвичай те, що після оплати паушального внеску, франчайзер не особливо прагне спілкуватися з новим партнером. Тому що просто не знає, що робити. Веде все це як мінімум до падіння репутації франчайзера, а часто і до судових розглядів.

Не проведено аналіз ринку в інших містах

Часто ця проблема виникає несподівано. Як сніг для комунальників у грудні. Щоб зрозуміти, в чому суть, повернемося до нашого власника кав'ярні. У нього все добре, він розвивається і вже продав успішно дві франшизи в своєму ж місті. І у них теж все добре. Схема побудови бізнесу діє. А потім він продає франшизу в інший регіон. І починаються проблеми. Прибуток у нового закладу мінімальний, окупність не наближається, хоча робиться все те ж саме, що і в попередніх випадках. У чому проблема? У тому, що не було враховано відмінність ринку того регіону. А якби був проведений аналіз купівельної спроможності та конкурентного середовища, то стало б зрозуміло, що цінник за чашку кави у цієї кав'ярні для цього регіону занадто великий і ринок просто переповнений кав'ярнями не гірше, але дешевше. Проводити аналіз потрібно було ще до підписання договору з новим франчайзі.

Проблеми з боку франчайзі

За мене все зроблять.

Ми вже згадали цю проблему. Франшиза - це продаж прав. А не покупка готового бізнесу. Підприємцю потрібно буде багато і наполегливо працювати, а не сидіти, склавши ручки, чекаючи прибутку.

Так, франшизи можуть запропонувати різні умови. Десь в пакет франчайзингової пропозиції входить і підбір персоналу, десь-повноцінний запуск. Але суть залишається тією ж-щоб досягти результату, потрібно буде постаратися.

Це мій бізнес, що хочу, те й роблю.

Підприємець купив франшизу кав'ярні, але замість того, щоб слідувати інструкції франчайзера, вирішує взяти справу повністю в свої руки. Підвищує цінник, хоча франчайзер вказує, що це відлякає покупців, прибирає столики для відвідувачів, хоча франчайзер каже, що це обов'язково, так як відвідувачі люблять випити кави всередині, починає додавати спеції в каву, хоча франчайзер не рекомендує це робити, так як кава зі спеціями виходить смачніше у конкурента, не розкручує аккаунт в instagram, хоча франчайзер вказував на те, що це збільшує клієнтопотік на 10 відсотків (все це просто приклади).

Як наслідок, перевірена схема стає неперевіреною і з великою ймовірністю перестає діяти.

Примітка: один з мінусів франчайзингу, на який всі звертають увагу – частка підневільності. Хоча всі люблять в комерційних пропозиціях використовувати фразу "почни свій бізнес по франшизі", по факту це не буде цілком і повністю ваш бізнес. І купувати франшизу можна тільки тоді, коли ви готові приймати правила гри.

За що мені платити кожен місяць, я і так вже багато заплатив.

Гроші віддавати завжди складно. Особливо, якщо прибуток поки ще мінімальний. Ось і трапляється так, що франчайзі починає затримувати або ігнорувати виплату прописаного в договорі роялті. Це неправильно, просто тому що Умови обговорювалися спочатку. Веде до погіршення відносин і часто до судів, що забирає і час, і гроші у обох сторін.

Це лише частина проблем. Але про них потрібно було сказати, щоб склалося хоча б приблизне уявлення про те, що може відбуватися у франчайзингу.

Приклад франшизи

Насправді, приклади відкритих по франшизі закладів ви бачите кожен день. Один з найвідоміших прикладів - Макдональдс.

Всі ресторани Макдональдс відкриті по франшизі, у кожного з них – свій керуючий, який втім, повністю підпорядковується чіткій інструкції головної фірми.

Взагалі, в індустрії фаст-фуду найбільше прикладів франшиз - той же Subway - найпоширеніша франшиза - більше 24 тисяч відкритих точок. З кав'ярень, ви точно знайомі зі знаменитим Starbucks. Якщо взяти наше вітчизняне, то у всіх на слуху Cofee Like.

Але франшизи можна зустріти не тільки в сфері швидкого харчування. Так, наприклад, безліч відомих магазинів відкриваються саме по франшизі. Наприклад, магазини одягу Befree, або Colin's. Взуттєві Zenden, Mascotte, Karri.

Франшизи кухонь - Марія, фітнес клубів - Fit Curves. Є франшизи квестів, виробництва, продажу нерухомості та реелторських агентств, франшизи IT-компаній і мобільних додатків, франшизи готелів і хостелів.

У всіх сферах є фірми, які розширюються завдяки продажу франшизи. Їх стало настільки багато, що часто складно зупинити вибір на якійсь одній. Тим більше, що при пошуку можна запросто не помітити якусь цікаву пропозицію.

Як вибрати франшизу

Проблема вибору франшизи зараз стає все актуальнішою. Тому що кількість франчайзингових пропозицій зростає не те, що з кожним роком, а фактично з кожним місяцем. На території України вже можна нарахувати більше 3000 пропозицій від різних компаній.

Як зорієнтуватися в таких обсягах? По-перше, є кілька інструментів, якими ви можете полегшити собі пошук.

Фільтр в каталозі. Зручна система, яка дозволить вам швидко знайти підходящі франчайзингові пропозиції, роблячи вибір за потрібними параметрами.

Рейтинг франшиз. Це щорічне некомерційне дослідження від нашого порталу, яке дає зрозуміти, якою популярністю в Україні користуються ті чи інші франшизи.

Але що, якщо ви ще не вирішили, які франшизи вам підійдуть, а які ні. Чи є в цьому випадку рішення, здатне полегшити пошук?

Незважаючи на те, що кожен вибір буде індивідуальним, є кілька критеріїв, які варто використовувати для пошуку потрібно франшизи.

Вартість франшизи. Орієнтуйтеся на власні фінансові можливості. Якщо ви обмежені в коштах, вибирайте з дешевих. Благо зараз таких пропозицій дуже багато і не завжди це означає, що з нею ви не зможете багато заробити.

Напрямок франшизи. Орієнтуйтеся на переваги. Якщо вам не подобається займатися виробництвом, то явно не варто вибирати виробничі франшизи.

Популярність бренду. Не варто орієнтуватися тільки на популярність бренду. По-перше, серед нових компаній, які ще не встигли широко поширитися, також є безумовно гідні уваги. По-друге, чим відоміший бренд, тим зазвичай дорожче франшиза. Але і виключати відомі бренди зі свого пошуку, звичайно, не потрібно.

Історія франшизи. Те, скільки франшиза розвивається на ринку безумовно варто Вашої уваги. Багато компаній на ринку вже давно, а франчайзинговий напрямок запустили тільки недавно, тому що це стало популярним. Перевіряйте факти та оцінюйте історію компанії, перш ніж робити вибір.

Кількість власних і франчайзингових точок. Чому важливі обидва показники? Тому що кількість власних точок може сказати вам про те, що франчайзинг для компанії – не єдиний спосіб існувати і заробляти. І це добре. Другий показник розповість який у фірми досвід в управлінні партнерами. Що не менш важливо.

Ці критерії допоможуть вам зорієнтуватися серед великої кількості франшиз. Але навіть якщо по всіх фронтах пропозиція вас влаштовує, перед тим як підписувати договір франчайзингу, вивчіть його уздовж і поперек. Саме договір франчайзингу (ліцензійний договір, договір комерційної концесії) закріплює права та обов'язки обох сторін. А на словах сказати можна що завгодно. Ви повинні представляти, що потрібно від вас для досягнення успіху, а також конкретно знати, що надасть для цього вам франчайзер.

Відповіді на поширені запитання

™️ Що таке франшиза?

Франшиза - це права на використання бізнес-моделі, назви, бренду, технологій та інших елементів, що відносяться до діяльності фірми. Я купую франшизу Макдональдса = я маю право відкрити свій Макндольдс, але зобов'язаний зробити це за інструкцією, передбаченою договором між мною і Макдональдсом.

🔥 Які популярні франшизи існують?

З популярними франшизами ми зустрічаємося кожен день. Кафе і ресторани: Mcdonald's, Burger King, Subway, KFC..., магазини одягу та взуття: Befree, Love Republic, Kari..., продуктові магазини, автозаправки, мобільні компанії, дитячі центри ... велика частина фірм, які вам зустрічаються працюють по франчайзингу.

📃 Як купити франшизу?

Потрібно зв'язатися з представником фірми, яка продає свою франшизу, обговорити умови, підписати договір і внести паушальний внесок, якщо це передбачено договором.

️⚖️ Що краще-франшиза, або свій бізнес?

У обох варіантів є свої плюси і мінуси. Однозначної відповіді ніхто не дасть, тому що все індивідуально.

💵 Франшиза - це дорого?

Є різні франшизи. У тому числі і дуже дешеві, де вам буде потрібно не більше 40 000 грн для того, щоб почати бізнес. Все залежить від того, чим займається франшиза, наскільки це відомий бренд, що дає вам як покупцеві. Завжди детально вивчайте умови франшизи і зв'язуйтеся з представником, щоб уточнити всі деталі (зробити це без посередників можна в нашому каталозі).

Чи багато у франчайзингу шахраїв?

Безумовно вони є. Як і скрізь. Тому уважність і акуратність повинні стати вашими головними інструментами при підборі франшизи.

💰 Франшиза - це успішний бізнес?

Головна помилка новачків - думати, що бізнес за вас буде вести інша компанія. Це не так. Щоб франшиза, яку Ви купили, стала успішним бізнесом, вам треба докласти чимало зусиль. По факту це все ще бізнес з нуля. Хіба що до нього додається докладна інструкція і можливість проконсультуватися у досвідченої фірми.

Відео

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити