Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Сергій КосенковСтаттю перевірив:

Сергій Косенков

Наш експерт-рецензент. Автор фінансово-інвестиційного журналу «BiznesCat.com».

Сергій Косенков

Як відкрити ресторан?

Останнє оновлення: Субота, 10 жовтня 2020 Автор: Андрій Конотопський
Зміст[Сховати]

Як відкрити ресторан

Відкриття ресторану - дуже ризикована і складна справа, але ресторани все одно продовжують відкриватися, їх число зростає з кожним роком. Формат ресторану передбачає не тільки багато посадочних місць і повноцінну кухню з баром, але і цілу внутрішню інфраструктуру з ієрархією персоналу, унікальною атмосферою, концепцією і, найважливіше, великими витратами на відкриття. Зате такі вкладення і орієнтир на солідну цільову аудиторію віщують хороший прибуток.

Як відкрити ресторан з нуля? Як зазвичай приходять до запуску свого першого проекту? Що потрібно, щоб налагодити стабільну роботу? Ці та багато інших питань про внутрішній устрій ресторану ми задали нашим клієнтам:

 • Ірині Притковой, власнику ресторану «Стафилье», Харків;
 • Дмитру Казанцеву, власнику ресторану «Підворітня», Дніпро.

Сподіваємося, їх досвід допоможе вам і ви дізнаєтеся як відкрити ресторан самостійно.

Чому ви вирішили відкрити ресторан? Розкажіть свою історію.

Досвіду у відкритті ресторанів у нас не було, про франшизу ми теж ніколи не замислювалися. Вирішили все зробити самі, відкрити ресторан з нуля. Відкрили заклад, тому що хотіли правильно харчуватися: сім'я у нас велика, до того ж у нас була своя ферма і залишалося дуже багато якісних продуктів.

Спираючись на своє прагнення до здорового способу життя (а харчування — один з його важливих компонентів), ми вирішили відкрити свій заклад, щоб бути впевненими, що все готується правильно, фільтри для льоду змінюються вчасно, як і масло у фритюрі, м'ясо вирощене без «хімії», та й взагалі все так, як повинно бути в якісному закладі.

Підійшли ми до цієї справи грунтовно: поки будувався ресторан, ми з великим ентузіазмом зайнялися фермерством, але, на жаль, через рік прогоріли. Однак навіть незважаючи на це, ми поставляємо в наш ресторан тільки правильне ФЕРМЕРСЬКЕ м'ясо з нашого регіону.

Ірина Приткова, власник ресторану «Стафилье»

Про власний ресторан я мріяв давно. Перед тим як відкрити свій ресторан в 2013 році ми з дружиною вже побудували невелике виробництво з обсмажування кави, запустили два кофешопи і чотири кав'ярні в Дніпрі та Києві.

Ресторанний досвід напрацьовували вже безпосередньо в процесі. Франшизу не розглядали, так як концепція ресторану спочатку була нестандартною.

Дмитро Казанцев, власник ресторану «Підворіття»

Як відкрити ресторан

Як ви підбирали місце і приміщення? Які критерії та побажання у вас були?

Приміщення для ресторану ми вибирали близько півроку. Серед основних критеріїв були:

 • зал площею не менше 100 квадратних метрів;
 • хороша прохідність;
 • близькість до метро, в першу чергу для зручності співробітників;
 • наявність великої парковки;
 • можливість установки літнього майданчика;
 • велика кухня;
 • хороший район, не дуже віддалений від центру і щільно заселений.

Переглянули ми тоді близько 40 варіантів, перш ніж вибрали. Зараз, проїжджаючи по місту, раз у раз виглядаю приміщення, які підбирали під ресторан. І наше місце, на мою думку, виявилося найбільш підходящим, так що не дарма ми так довго і ретельно вибирали.

У нашому приміщенні є навіть трохи більше, ніж ми просили. У нас є все: комфортабельний зал, велика кухня, комора, все для зручності гостей і персоналу плюс бонус — недалеко від нас знаходиться ще один ресторан. Для бізнесу хороша конкуренція-великий плюс.

Ірина Приткова, власник ресторану «Стафилье»

Нас цікавило виключно місце в центрі міста, з великим трафіком і відповідним портретом гостя. Приміщення ми придбали з нагоди у 2012 році. Воно повністю відповідало нашим критеріям: в самому серці міста, на червоній лінії, повноцінний перший поверх, нежитловий фонд, можливість роботи підприємства громадського харчування, розміщення літнього майданчика та інші «фішки».

Дмитро Казанцев, власник ресторану «Підворіття»

Як відкрити ресторан

Як ви прийшли саме до такої концепції?

Концепція була придумана задовго до найму співробітників. Подорожуючи по різних країнах і містах, ми помічали, що вважаємо за краще в основному некласичну кухню. І коли ми знову поверталися додому, дуже хотілося зануритися у смакову мозаїку ф'южен, а вибір, на жаль, був невеликий.

Дизайн закладу ми придумували командою, яка на той момент була вже майже сформована. Ця ж команда за допомогою двох будівельників сама ж і робила весь ремонт в приміщенні.

Результат вийшов краще, ніж ми очікували. Стельові балки дали вражаючий ефект при включеній підсвічуванні (ми навіть не підозрювали про цей ефект), а все інше вийшло згідно з нашими «каракулям» на листочках. Дуже шкодую, що не зберегла їх. Ми п'ять разів переміряли барну стійку, малювали на бетонній підлозі, де буде стояти кавоварка, де гріндер і т. д. Результат вийшов відмінний! А ось листочок, на якому були олівцем нанесені мітки, тому що в приміщенні було -10 °C і ручки не писали, загубився…

Ірина Приткова, власник ресторану «Стафилье»

Приміщення, яке ми придбали, розташоване в будинку 1913 року побудови, і раніше це була просто прохідна арка між будинками. У підвалі будинку, де зараз у нас кухня, знаходилася топкова, а на місці туалету — підсобка, в якій двірник зберігав свій інвентар.

Коли наш друг, відомий дизайнер, вперше потрапив в приміщення, він з порога сказав: "Так це ж підворіття!" Це і стало основою для розробки концепції закладу. Моя любов до історії рідного міста і захоплення антикваріатом допомогли відтворити атмосферу дореволюційного Катеринослава. Хоча дизайн придумувався на ходу, в будь-якому випадку, вважаю, ми втілили задумане на 100%.

Дмитро Казанцев, власник ресторану «Підворіття»

Як відкрити ресторан

Як ви складали меню і хто налаштовував вам технологічний процес?

Перше меню ресторану становила я сама, виходячи зі свого бачення ресторану. На момент відкриття у нас змінилося шість шеф-кухарів, і ми з чоловіком розраховували тільки на себе. Зараз у нас чудовий шеф, він трохи підкоригував моє меню, вніс свої авторські страви і налаштував весь технологічний процес. Я відмовилася від цієї ідеї, тому що витрати були непорівнянні з результатом.

Зараз у нас виходить абсолютно нове меню від Олега Мараховського, на авторство якого я вже точно не претендую.

Ірина Приткова, власник ресторану «Стафилье»

Нам дуже пощастило з шеф-кухарем, який прийшов ще до відкриття закладу і досі працює з нами. Завдання перед ним стояло непросте: відтворити страви з кулінарної книги Олени Молоховець 1909 року, використовуючи сучасні інгредієнти. Із завданням він впорався на відмінно, проте з часом довелося перебудувати меню з урахуванням більш стандартного попиту.

Дмитро Казанцев, власник ресторану «Підворіття»

Які документи необхідні для відкриття ресторану?

Зараз я навіть вже і не згадаю повний пакет документів, який ми збирали на момент відкриття. Але серед них точно були дозволи від санстанції, ліцензії на алкоголь і документи для пожежної служби. Особливих труднощів з оформленням всіх дозволів і реєстрацією ресторанного бізнесу не було, так як у нас в штаті є юрист. Він в парі з бухгалтером збирав весь пакет документів, стояв у чергах в податковій і т.д. Мене підключали тільки на фінальних етапах вичитування і для підписів.

Ірина Приткова, власник ресторану «Стафилье»

З документів для відкриття закладу нам потрібні були дозволи СЕС і МНС, а також ліцензія на торгівлю алкоголем. Пізніше ми оформили договір з КП "Благоустрій" на розміщення літнього майданчика. Якихось проблем і особливих складнощів я не пам'ятаю, багато що залежить від того, наскільки відповідально і серйозно ви підходите до оформлення документів і складання договорів. Тут швидкість - не найкращий помічник.

Дмитро Казанцев, власник ресторану «Підворіття»

У підсумку, щоб відкрити ресторан, потрібні такі документи:

 • реєстрація в податковій;
 • ліцензія на продаж алкоголю;
 • договір оренди приміщення (якщо ви не власник приміщення);
 • дозвіл МНС;
 • договір на вивезення сміття;
 • договір на дератизацію і дезінсекцію.

Як відкрити ресторан

Розкажіть про вибір кухонного обладнання та меблів: який мінімум потрібен для відкриття, що краще брати тільки нове, а що можна і б/в?

Щоб зрозуміти скільки коштує відкрити ресторан ви повинні скласти бізнес-план, куди і буду входити всі основні витрати, в тому числі на обладнання та програму для ресторану.

Обладнання для ресторану ми вибирали на виставках, кілька разів каталися до Києва, щоб подивитися новинки. На етапі відкриття, оскільки це наш перший заклад громадського харчування, ми підходили до вибору дуже скрупульозно. Купували все нове, якщо не потрібен був дуже рідкісний бренд, то замовляли у місцевих виробників, але тільки нове. Взагалі, ми прихильники всього справного і нового, так що можу сказати, що краще все-таки купувати з магазину.

Хоча з досвіду можу додати, що необов'язково це повинен бути розкручений бренд, особливо для початківців закладів. Є багато гідної альтернативи локального виробництва. Наприклад, меблі в залі у нас з Польщі, і я не можу сказати, що вона сильно відрізняється по зносостійкості від меблів на терасі, яка вже нашого виробництва.

Мінімум для відкриття... у кожного своя концепція: комусь потрібно всього пару столиків в залі, хтось залишить всього один стілець на весь персонал, зате в залі буде сама помпезність. Наприклад, для нас важливий комфорт у всьому і для всіх. Стільці в зал і на терасу ми вибирали майже всім колективом, вся компанія входила в магазин, ми сиділи на всіх стільцях — напевно, з боку це було смішно, але рішення приймалося тільки спільно.

По роботі на кухні і комфорту для персоналу також вирішували абсолютно все: що дійсно важливо, а що пустощі. У нас і зараз є список майбутніх необхідних закупівель і просто "іграшок" для шефа і персоналу.

Ірина Приткова, власник ресторану «Стафилье»

Кухонні меблі стандартизовані, як і обладнання. Меблі ми замовляли за індивідуальними розмірами і параметрами кухні, все теплове обладнання купувалося нове. З б/в можна брати, напевно, тільки холодильне обладнання, і то якщо критично не вистачає бюджету на нове.

Дмитро Казанцев, власник ресторану «Підворіття»

Як відкрити ресторан

Як правильно підібрати персонал в ресторан?

Обов'язково потрібні кухар, бармен і офіціант. А далі все залежить від власника, чи готовий він:

 • сам прибирати і мити посуд, якщо не вийде одна з посудомийок;
 • бігати з документами замість керуючого, бухгалтера і юриста;
 • займатися всіма святами, корпоративами та банкетами замість адміністратора;
 • запрошувати і розсаджувати гостей, як це робить хостес, і т. д.

На сьогодні у нас працює 23 людини, але ми підбираємо собі ще співробітників і раді бачити у своїй команді нових працьовитих і приємних людей.

Хлопці самі формують зміни, як їм комфортно, в середньому по 8-12 годин, в залежності від тих же свят, весіль і банкетів. За обов'язками у нас чіткий розподіл, але є і різного роду сезонні та святкові Доповнення. Наприклад, влітку на терасі за квіти відповідає один з адміністраторів, а вночі всі клумби, поки не пішов весь персонал, поливає охорона. На свята за весь декор відповідає вже інший адміністратор і т. п.

Ірина Приткова, власник ресторану «Стафилье»

Можу лише додати, що мінімальний штат персоналу безпосередньо залежить від кількості посадочних місць. Але важливо все ж не кількість співробітників, а їх якість, професіоналізм і відповідальність.

Дмитро Казанцев, власник ресторану «Підворіття»

Базові правила при підборі персоналу в заклад:

 • Претендент на будь-яку посаду в ресторані повинен бути охайним, адже це показує, як він буде ставитися до свого робочого місця. Якщо здобувач прийшов в пом'ятому одязі або брудному взутті, значить, і працювати він буде з неповною віддачею, неакуратно.
 • Офіціанти, хостес, бармени повинні бути товариськими, ввічливими і привітними.
 • Хорошим бонусом буде знання англійської, щоб спілкуватися з іноземними відвідувачами.
 • Як старший, так і молодший персонал повинен бути в першу чергу терплячим і стресостійким.
 • Хостес вибирають виходячи з двох критеріїв: зовнішні дані і володіння іноземними мовами.

Зазвичай у великих закладах підбором персоналу займається старший менеджер або керуючий. Щоб підвищувати навички персоналу, його потрібно постійно навчати і тестувати на знання прямих обов'язків.

Чи є у вас система покарань, стягнень для персоналу і як ви стежите за розкраданнями і якістю обслуговування?

Я б не сказала, що у нас система саме покарань, скоріше, це більше система заохочень за цілий посуд, нестандартну роботу і т.д. У нас співробітники приходять в ресторан в свої вихідні дні, щоб просто «позависати» з усіма, або замовляють у нас доставку додому. Навіть якось раз вийшов невеликий конфуз. Я від незнання, що у поваренка вихідний, сказала йому, що, якщо він просто стоїть в проході і заважає офіціантам, нехай бере вихідний. Потім довелося вибачатися: він просто за два дні скучив за командою.

За кожне матюкливе слово - 50 гривень у загальну скарбничку. Потім з неї купуємо дрібниці для ресторану, але щось давно ніхто не матюкається. За злодійство у нас однозначне звільнення. Справа в тому, що, влаштовуючись на роботу, кожен співробітник практично відразу отримує карт-бланш: молоді їдуть на навчання, профі — на підвищення кваліфікації.

Був такий випадок. Молодий чоловік відучився за рахунок ресторану на курсах молекулярної кухні. І через кілька днів виявилося, що він краде, причому внаглую, навіть незважаючи на камери в кухні, — звільнили. Було тільки шкода, що вклали не в ту людину. Але нічого, замість нього до нас прийшов наш золотий кухар.

Ми намагаємося відсівати подібних людей ще на стадії прийняття на роботу. Найскладніше - це побачити в людині внутрішню суть, тому ми ввели перевірочні тести.

А далі справа за камерами, таємними, скандальними або тихими, покупцями і незалежним аудитом. Кажуть, у ресторанному бізнесі головний злодій — бармен. На щастя, це не про нас. Всі наші ключові гравці пройшли з нами вогонь і воду, ось чекаємо мідні труби.

Ірина Приткова, власник ресторану «Стафилье»

Звичайно ж, ми застосовуємо і систему покарань, і систему заохочень. Встежити за розкраданнями персоналу неможливо навіть теоретично, тому ми намагаємося максимально мотивувати їх чесно і якісно виконувати свою роботу, щоб зберегти місце в колективі, створюємо приємні і комфортні умови для роботи і пропонуємо реальну конкурентну зарплату.

Дмитро Казанцев, власник ресторану «Підворіття»

Складання меню і вибір постачальників продуктів і алкоголю

Постачальники почали приходити до нас ще на стадії ремонту, відразу після того, як ми повісили вивіску. Порівнювали ціни і якість, замовляли опрацювання страв у різних постачальників. Зараз працюємо з місцевими фермерами, коли це можливо, і з прямими постачальниками з Києва та Одеси. Ніяких особливих проблем або подразнень ніщо не викликає. Буває, іноді шеф трохи переживає за часом доставки з інших міст, а так все в штатному режимі, всього вистачає.

Ірина Приткова, власник ресторану «Стафилье»

Як вже говорили, постачальників шукати не потрібно, вони самі приходять. Працюємо тільки з тими, у яких оптимальні ціни і якість продуктів. Що стосується умов, то в основному це стовідсоткова оплата за фактом поставки. З тими, хто дратує або поставляє неякісний продукт, ми не співпрацюємо більше одного разу.

Дмитро Казанцев, власник ресторану «Підворіття»

Чи є у вас кальяни або літній майданчик? Чи значно вони збільшують прибуток закладу?

Кальянів у нас немає. Літній майданчик є, прибуток вона, звичайно, збільшує, причому дуже помітно. Намагайтеся обов'язково вибирати місце для закладу з можливістю встановити «літник».

Ірина Приткова, власник ресторану «Стафилье»

Кальяни ми якраз запускаємо з цього сезону, а літній майданчик працює вже п'ятий рік поспіль. Звичайно ж, завдяки цим факторам в сезон прибуток значно виростає.

Дмитро Казанцев, власник ресторану «Підворіття»

Чи продаєте Ви алкоголь, який у вас бар? Наскільки залежить загальний трафік в закладі від наявності алкоголю в меню?

Так, у нас в ресторані є алкоголь, і бар у нас контактний. Наскільки залежить трафік, відповісти не можу, так як у нас за великим рахунком немає такого «безалкогольного» досвіду, але, думаю, це грає роль. В першу чергу вам потрібно здивувати гостей кухнею і змусити їх віддати перевагу ваш заклад іншому ресторану з картою бару. Наприклад, це може бути вегетаріанське, веганське заклад або концептуальне кафе.

Ірина Приткова, власник ресторану «Стафилье»

Алкоголь продаємо, і бар у нас контактний. Наприкінці минулого року ми провели рестайлінг закладу і зараз працюємо в концепції wine shop & bar. У нас представлений широкий асортимент вин і міцного алкоголю, можна купувати з собою за ціною «полки». Якщо ж гості хочуть розпити спиртне в закладі, застосовується послуга cork fee. Щодо трафіку питущих і непитущих: співвідношення приблизно 50 на 50.

Дмитро Казанцев, власник ресторану «Підворіття»

Які позиції меню у вас самі маржинальні - по бару і по кухні?

По кухні - салати, а серед них, звичайно, невбиваний «Цезар», по бару, як не дивно, безалкогольні напої: узвари і компоти.

Ірина Приткова, власник ресторану «Стафилье»

Самі маржинальні по бару - кава, чай і лимонади, а по кухні — перші страви і салати.

Дмитро Казанцев, власник ресторану «Підворіття»

Чи впливає сезонність на роботу вашого закладу?

Так, звичайно, сезонність дуже впливає як на меню, так і на завантаженість залів. Весна і осінь - багато людей на терасі, грудень — корпоративи, літо — час відпусток... і звичайно, ми додаємо сезонні меню, а персонал поки тільки нарощуємо.

Ірина Приткова, власник ресторану «Стафилье»

Сезонність дуже впливає на ресторанний бізнес в цілому, за рідкісним винятком. Низький сезон - листопад, січень, лютий, високий — травень, червень, липень, вересень. Відповідно, меню і штат змінюються в залежності від сезону.

Дмитро Казанцев, власник ресторану «Підворіття»

На який трафік і середній чек ви розраховували вийти за перші півроку, рік?

Насправді, у нас не було таких розрахунків. Це був чистої води експеримент. Вивчаючи досвід інших рестораторів і спираючись на вартість страв в закладах приблизно нашого цінового сегмента, ми дуже хотіли вийти на самоокупність хоча б через рік, і ось ми вже на фінішній прямій на шляху до поставленого завдання.

Ірина Приткова, власник ресторану «Стафилье»

При відкритті закладу ми брали до уваги класичні показники завантаження посадочних місць і середнього чека, проте запуск ресторану відбувся у вересні 2013 року, за два місяці до сумних подій на Майдані. В результаті тоді на заплановані показники ми не вийшли через форс-мажор, але в цілому впоралися цілком впевнено, просто процес затягнувся.

Дмитро Казанцев, власник ресторану «Підворіття»

Які статті витрат у вас були на момент відкриття закладу?

До моменту відкриття, крім покупки всього обладнання, меблів, текстилю і проплати ліцензій, податків і т.д., потрібно також подбати про ресурси на опрацювання страв, основну закупівлю кави і алкоголю хоча б по одній позиції.

Потрібно також враховувати оренду, якщо ви не купуєте приміщення, і мати в запасі піврічний резерв на видачу заробітної плати співробітникам, внесення комунальних платежів і сплату податків.

З таким запасом можна думати про відкриття набагато вільніше і не переживати хоча б за те, що залежить від вас, а не від потенційних гостей. Думаю, у кожного це буде своя сума, тому що занадто багато форматів, кожен зі своїми особливостями.

Ірина Приткова, власник ресторану «Стафилье»

Складно відповісти на це питання. Багато що залежить від того, заклад у власності або в оренді, які потрібно вносити комунальні платежі, від податкової ставки і т. д.

Початківцям рестораторам я порадив би мати в запасі як мінімум піврічний, а краще річний розмір заробітної плати персоналу, комунальних платежів, рекламних та інших постійних статей витрати. Чистий прибуток від діяльності ресторану буде лише приємним бонусом.

Термін життя закладу раніше розраховувався виходячи з трьох років. Так, за прийнятими колись нормами, воно повинно окупати себе за півтора року і ще півтора приносити власнику прибуток. Після зазначеного терміну потрібно робити рестайлінг або ребрендинг і перезапуск циклу.

У нинішніх умовах, зрозуміло, така модель нежиттєздатна. Інвестори, в тому числі і самі ресторатори, розглядають дивіденди від вкладених в бізнес грошей у розмірі не менше 1% на місяць. Наприклад, при вкладенні 150 000 доларів щомісячний чистий прибуток повинен становити не менше 1500 доларів.

Дмитро Казанцев, власник ресторану «Підворіття»

Як ви рекламуєте свій заклад?

Зараз ми даємо рекламу тільки в соцмережах. Після довгого періоду проб і помилок наша команда прийшла до висновку, що зовнішні банери, радіо і екрани в місті працюють слабо і не виправдовують своєї ціни.

А найкраща реклама - це наші гості та їхні враження від нас. Мені поставили завдання вести особистий блог в Instagram, де я описую всі моменти роботи нашого ресторану і свої враження. Ось, власне, і вся наша реклама.

Ірина Приткова, власник ресторану «Стафилье»

Instagram і Facebook, за п'ять років роботи ми пробували різні рекламні канали просування, в результаті зупинилися виключно на рекламі в соціальних мережах, а саме в Instagram і Facebook.

Дмитро Казанцев, власник ресторану «Підворіття»

Що потрібно щоб відкрити ресторан?

Як відкрити свій ресторан з нуля, з чого варто почати? Початківцям рестораторам не варто забувати про бізнес-план - своєрідну покрокову інструкцію, якої потрібно буде дотримуватися або коригувати в залежності від зовнішніх факторів. Щоб відкрити ресторан, бізнес-план - це перше, що варто скласти. Завдяки правильному плануванню можна мінімізувати несподівані витрати, уникнути поширених помилок при відкритті ресторану і розрахувати його прибутковість.

Фінансові розрахунки повинні включати наступні пункти:

 • початкові та майбутні витрати;
 • очікувана виручка (щомісяця);
 • розрахунки терміну окупності проекту.

Крім грошових підрахунків, варто подбати про:

 • розробці концепції ресторану;
 • визначенні та аналізі цільової аудиторії, основних конкурентів;
 • розробці меню;
 • оформленні документації;
 • купівлі / оренді приміщення та ремонті;
 • наборі та навчанні співробітників;
 • укладанні договорів з постачальниками;
 • рекламі.

Який ресторан відкрити?

Щоб правильно відкрити ресторан, ретельно продумайте концепцію закладу.

Рівень цін

Визначте початковий бюджет, від якого будуть залежати інші параметри. Рівень цін безпосередньо залежить від статусності ресторану: у закладі в центрі міста зі своєю парковкою і терасою, з іменитим шеф-кухарем і першокласним обслуговуванням, з унікальним дизайнерським ремонтом ціни в меню будуть набагато вище, ніж в невеликому затишному пивному ресторані біля метро.

Ресторан як формат сам по собі передбачає вимогливу публіку і великі вкладення. При цьому в одному закладі той же "ходовий" класичний салат Цезар буде коштувати 120 гривень, в іншому — близько 250 гривень. Однак експерти не рекомендують новачкам у сфері громадського харчування починати з витратних у фінансовому плані закладів. Великі вкладення можуть не окупитися через недосвідченість власника.

Тип кухні

Японська, українська, італійська, грузинська, європейська і так далі. Від виду кухні залежать інтер'єр закладу і його місце розташування. Щоб відкрити успішний ресторан з нуля, краще вибирати ту кухню, в якій ви добре розбираєтеся. Інакше здійснювати контроль і управління рестораном буде досить проблематично.

Максимальна кількість гостей

Для початку варто обмежитися 30-70 посадочними місцями, інакше вартість облаштування закладу обійдеться в пристойну суму. Ідеальним варіантом стане приміщення з можливістю розміщення літнього майданчика, щоб збільшити посадку в сезон.

Відкрити італійський ресторан

Головні відмінності відкриття італійського ресторану від закладу з будь-якою іншою кухнею полягає в особливостях складання меню, розробки інтер'єру і барної карти.

Меню повинно включати як популярні позиції - паста, піца, лазанья, різотто, — так і рідкісні національні італійські страви, які виділяли б ваш ресторан на тлі конкурентів. Це можуть бути супи каччукко або мінестроне, основні страви — полента, ньоккі, — страви з додаванням трюфелів і так далі. Особливу увагу варто приділити десертам-тірамісу, каннолі, сабайон, панна котта.

Барна карта в італійському ресторані-це в основному різні сорти вина, які відповідають певним позиціям меню. Вино має ще більше розкривати смак страви, доповнювати його. Також варто орієнтуватися на фінансові можливості цільової аудиторії.

Італійський стиль в інтер'єрі ресторану - це основний білий колір, натуральні природні відтінки, м'якість освітлення, дерев'яні меблі. Також важливо пам'ятати про красиві дрібниці: картинах з морськими пейзажами на стінах, витягнутих високих вазах, кованих елементах. Хорошим доповненням стануть декоративні ніші, полиці з вином.

Відкрити японський ресторан

Останнім часом японські ресторани стали досить популярними, тому не дивно, що щороку відкриваються нові заклади цього формату.

Величезна перевага японського ресторану серед конкурентів з іншим меню-велика кількість замовлень і доставка.

Якщо ви ще не продумали концепцію закладу або не знаєте, з чого почати, перегляньте доступні франшизи. Це забезпечить впізнаваність бренду і допомогу від успішної компанії на етапі побудови бізнесу, тому це хороший варіант розвитку власної справи.

Якщо ж ви хочете відрізнятися від існуючих закладів, необхідно продумати інтер'єр і меню. Внутрішнє оздоблення японського ресторану лаконічне, без зайвих деталей, тому величезних витрат на цьому етапі відкриття закладу буде трохи менше.

Кухня може розміщуватися на невеликій площі, популярністю користуються відкриті кухні, де гості можуть спостерігати за процесом приготування суші і ролів, які і складають основу меню. Меншим попитом користуються сашимі, салати, супи і десерти.

Як відкрити пивний ресторан

Концепція пивного ресторану відрізняється від пабів, адже ресторан орієнтується не на привізне розливне пиво в кегах, а на елітний крафтовий напій. Відкривати пивний ресторан найкраще, якщо у вас є своя пивоварня або договір про постійну співпрацю з локальними крафтовими цехами.

Меню пивного ресторану - різноманітні закуски до пива і повноцінні страви, які також залежать і від концепції закладу. Якщо подаються німецькі сорти пива, то і закуски повинні бути відповідні: баварські ковбаски, свиняча рулька, брецель, сир, тушкована капуста і так далі.

Інтер'єр відіграє одну з головних ролей в концепції пивного ресторану. Якщо ви вирішили відмовитися від франшизи, щоб створити унікальний заклад, потрібно ретельно продумати внутрішню обстановку. Тут великий вибір: індустріальний дизайн, лофт, ар-деко, рок-н-рол і багато іншого.

Скільки коштує відкрити ресторан з нуля?

Щоб зрозуміти, скільки коштує відкрити свій ресторан, необхідно підрахувати всі стартові витрати:

 • оформлення необхідних документів;
 • оренда або покупка приміщення;
 • проектування та дизайн ресторану;
 • ремонт приміщення всередині і зовні;
 • купівля меблів, обладнання;
 • створення фірмового стилю, брендбука;
 • закупівля посуду;
 • купівля або пошиття уніформи.

Це тільки частина витрат, адже ще залишаються щомісячні витрати: оренда та комунальні послуги, податки, заробітна плата, реклама, витрати на транспорт, закупівля продуктів, витрати на систему автоматизації ресторану. Також варто вписати в бізнес-план такий пункт, як заміна зношеного обладнання.

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram і будьте в курсі всіх подій

Додати коментар


Захисний код
Оновити