Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Франчайзинг - що це таке простими словами? Види, плюси і мінуси

Останнє оновлення: Середа, 21 лютого 2024 Автор: Андрій Конотопський

Франчайзинг

 Франчайзинг набуває широкої популярності серед вітчизняних підприємців і є взаємовигідним партнерством, що приносить прибуток двом сторонам договору. Ведення бізнесу по франчайзингу актуально в умовах високої конкуренції і дозволяє молодій недосвідченій компанії пробитися на вершину.

Що це таке

Франчайзингом прийнято іменувати партнерські взаємини, ділове співробітництво між компаніями.

Сьогодні даний вид комерційної діяльності користується широким попитом серед підприємців.

Якщо говорити простими словами, франчайзинг допомагає відкрити власну справу, але під маркою відомого бренду. Молоді підприємці охоче розглядають цей напрямок, оскільки компетентні фахівці допомагають їм на всіх етапах побудови бізнесу.

Щоб максимально ввести вас в курс справи, давайте разом розбиратися, що собою являє поняття «франчайзинг».

Франчайзинг - різновид довгострокового партнерства між кількома організаціями, де відома в комерційному середовищі компанія укладає контракт з фірмами, передаючи їм технології виробництва.

Ідея франчайзингу полягає в тому, щоб велика авторитетна компанія співпрацювали з невідомими дрібними підприємствами, і давала їм можливість виробляти, і реалізовувати товари під своїм брендом. Звідси можна виділити два типи об'єктів, що беруть участь у франчайзингу:

 • Франчайзер - як правило, велика компанія, що видає сертифікат на право користування технологіями, ОС і особистим ім'ям сторонньої організації;
 • Франчайзі - особа або окрема компанія, яка купує ліцензію у франчайзера, яка зобов'язується виплатити фіксовану суму (роялті) за експлуатацію товарного знака і ексклюзивних технологій.

Молодим невідомим компаніям даний метод корисний залученням масової аудиторії, за рахунок запозичення іменитого бренду знайомого покупцеві, а так само допомогою в побудові бізнесу з нуля.

Види

На сьогоднішній день існує два основних види франчайзингу:

 • Франчайзинг послуг. Більшість зарубіжних компаній активно купують або орендують в Україні центри, для навчання робочого персоналу, поставок спеціального обладнання, і контролюють робочий процес. Яскравим прикладом франчайзингу послуг можна назвати «Макдональдс»;
 • Франчайзинг товарів. Йдеться про постачання франчайзером обладнання, передачу технологій, дозвіл використання фірмового логотипу, фінансування піар-компанії та реклами. Таким чином, по країні налагоджуються мережі збуту популярного товару.

Франчайзинг став найбільш популярною формою залучення зарубіжних інвестицій в країну і зробив сильний вплив на партнерські взаємини між підприємцями різних держав.

Однак варто завжди пам'ятати що компанія, що надає можливість працювати від свого імені, постійно керує робочим процесом і не дає можливості для творчості, відходу від стандартів. Якщо ви бажаєте отримати прибуток в короткі терміни і не маєте в планах реалізацію власного унікального проекту, то франчайзинг стане відмінним виходом.

Що потрібно для роботи з франчайзингу

Франчайзингові відносини можуть приносити прибуток двом партнерам і сприяти зміцненню позицій кожного з них на ринку.

Сьогодні набуває широкої популярності термін «франшиза», який означає покупку бізнес концепції франчайзера невеликим маловідомим підприємством. В даному випадку, під бізнес концепцією ми маємо на увазі придбання цілого комплексу заходів, технологій і прав на реалізацію товару.

Франчайзі, в свою чергу, зобов'язаний слідувати всім прописаним в договорі пунктам, підкоряючись внутрішньому статуту компанії, у якої були придбана ліцензія. Франчайзі бажає за рахунок мінімальних вкладень отримати великий дохід в стислі терміни, а франчайзер поширює свій вплив на ринку за рахунок відкриття нових точок продажів.

Купівля франшизи іноземних компаній в Україні користується величезною популярністю, варто тільки згадати всім відомі мережі швидкого харчування. Багато вітчизняних підприємців часто задаються питаннями про вартість франшизи. Щоб стало зрозуміло, скільки грошей знадобиться для ведення подібного бізнесу, необхідно відразу уточнити, які позиції входять в будь-який бізнес-проект:

 • Оренда приміщення під майбутнє підприємство;
 • Створення проекту по дизайну приміщення;
 • Створення макета дизайну зовнішньої частини приміщення;
 • Придбання меблів та інвентарю;
 • Косметичний ремонт;
 • Залучення персоналу на роботу;
 • Придбання необхідного товару;
 • Розробка рекламної продукції та просування бренду в мережі;
 • Компанія на відкриття закладу.

Купуючи франшизу, перераховані позиції зменшуються рівно в два рази. Вам не потрібно ламати голову над креативним дизайном приміщення, витрачати гроші на глобальну піар-компанію і шукати по всьому місту кваліфікованих сумлінних працівників. Франчайзер всю основну роботу зробить за вас, в чому і полягає принадність покупки франшизи. Вона дозволяє в значній мірі заощадити час і нерви.

Що буде потрібно від вас натомість? Оплата паушального внеску. Він являє собою одноразовий платіж, що становить до 15% від загальної суми, що витрачається на покупку франшизи. Дивно, але в деяких випадках франчайзинг навіть має на увазі відсутність даного внеску. Але не варто спокушатися, він може бути не прописаний як прямий внесок, а полягати в обов'язковій закупівлі техніки або товару.

Приклад франшизи №1 у світі

Франчайзер постійно надає підприємцю консультативну, а так само рекламну підтримку.

Зустрічаючись зі складнощами в бізнесі, вам буде до кого звернутися, і ви зможете грамотно вирішити спірні ситуації. За постійну підтримку теж доведеться платити щомісячний платіж, в підприємницькому середовищі його прийнято називати «роялті». Платіж може бути фіксованим, а може прямо залежати від доходів.

Макдоналдс

Макдональдс є однією з найпопулярніших компаній, як у світі, так і в Україні, тому не дивно, що бажаючих придбати франшизу досить багато. Але франчайзинг з мережею Макдональдс не всім по кишені, ведення бізнесу вимагає колосальних вкладень.

Витрати:

 1. Вкладення на першому етапі складуть не менше $0,72 млн.;
 2. Вартість франшизи становить $45000;
 3. Щомісячний внесок становить від 12,5% від прибутку.

Але співпраця з Макдональдс проблемно не тільки через велику кількість вкладень. Франчайзі зобов'язаний пройти спеціалізовані курси з отримання навичок і ознайомлення особливостей технологічного процесу. Вартість повного курсу навчання становить $10000, і викласти дану суму готові лише справжні любителі ресторанної справи.

Від франчайзі потрібно виконати колосальний обсяг роботи, крім того, буде потрібно постійно брати участь в житті Макдональдс-спільноти. Керівники корпорації приділяють особливу увагу підбору партнерів, і придбати франшизу може лише впевнений в собі підприємець, всіма силами намагається розвиватися в галузі ресторанного бізнесу.

Плюси і мінуси

Як і будь-який напрямок в бізнесі, франчайзинг має як позитивні, так і негативні сторони, проаналізувавши які можна зробити висновок на користь або проти покупки франшизи.

Плюси:

 1. Бізнес на шляху становлення несе в собі безліч ризиків, а при франчайзингу ви купуєте повноцінний розвинений бізнес;
 2. Вам не потрібно витрачати кошти на рекламу, так як бренд вже є знайомим для середньостатистичного покупця;
 3. У будь-якому питанні франчайзі може покладатися на консультацію досвідченого фахівця, контролюючого належне виконання обов'язків договору.

Мінуси:

 • Бізнес не підходить креативним підприємцям, які бажають реалізовувати свій потенціал, маючи свободу дій. Кожне ваше рішення має бути погоджено з франчайзером;
 • Купівля франшизи вимагає чимало інвестицій;
 • Вступаючи у франчайзингові відносини, ви стаєте повністю залежними від успіхів франчайзера.

Поради

 1. Головне правило франчайзингу говорить про те, що ви повинні любити те, чим займаєтеся. Необхідно щиро бажати розвиватися в обраному напрямку, тільки тоді бізнес принесе задоволення і прибуток;
 2. Ви повинні дізнатися абсолютно всю інформацію про потенційного франчайзера, щоб уникнути неприємних сюрпризів в процесі подальшої співпраці;
 3. Будьте готові до того, що на початковому етапі варто неабияк вкластися в розкрутку бізнесу. Тільки так можна очікувати якнайшвидшу прибуток і окупність проекту;
 4. Проконсультуйтеся з досвідченим юристом по кожному пункту договору;
 5. Складіть бізнес-план проекту, так ви відразу зрозумієте, скільки вкладень від вас буде потрібно, і які стадії роботи необхідно буде пройти.

Висновок + відео

Франчайзинг набирає популярність в Україні і молодим підприємцям стає легше побудувати бізнес з нуля. Робота з франчайзингу має ряд переваг і сприяє підтримці економічних зв'язків з іноземними партнерами. Вибираючи покупку франшизи, як спосіб отримання прибутку, Ви отримуєте всебічну підтримку з боку франчайзера і гарантовано зможете домогтися успіху.

«Як ви ставитеся до франчайзингу, хотіли б влитися у велику компанію? Можливо, саме робота по франчайзингу здатна принести вам успіх і колосальний прибуток, варто лише визначитися з напрямком діяльності і у вас все обов'язково вийде».

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити