Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Роялті - що це таке простими словами, розміри, особливості розрахунків

Останнє оновлення: П'ятниця, 01 березня 2024 Автор: Андрій Конотопський

Роялті

Що таке роялті і навіщо його платять? При прийнятті позитивного рішення організувати бізнес, використовуючи популярну останнім часом модель франчайзингу, підприємцю варто звернути увагу на величину ставки роялті. Це щомісячна плата за користування фірмовим брендом, унікальною бізнес-моделлю, а також утримання головною компанією франчайзингової системи. Розмір регулярних виплат безпосередньо впливає на прибутковість бізнесу. А щоб розібратися у всіх тонкощах справляння поточних платежів, читайте далі - і ви дізнаєтеся все про схеми розрахунку ліцензійної винагороди.

Про головне

В українському законодавстві франчайзинг фігурує, як комерційна концесія, при оформленні якої передбачаються виплати Користувачем (франчайзі) Правовласнику (франчайзеру) за надані йому права і послуги. Але в той же час законом не встановлено спосіб визначення і норми розрахунку платежів.

В рамках придбання франшизи, підприємець отримує право на виробництво товару, надання послуг під товарною маркою франчайзера. За це він платить винагороду, яку можна розділити на 3 групи:

 • початковий платіж: паушальний внесок, який включає можливість використання імені та технологій франчайзера;
 • плата за рекламу та маркетингові послуги: можуть включатися в роялті, існувати окремим пунктом або бути відсутніми, на розсуд Правовласника;
 • поточні виплати: роялті - це щомісячний гонорар головній фірмі за надання постійних франчайзингових послуг.

Форма платежів визначається договором комерційної концесії. Це може бути фіксована сума, процентні відрахування від щомісячного прибутку або обсягу продажів. Такі виплати забезпечують прибуток компанії - франчайзера і є головним економічним моментом для суб'єктів, що укладають договір франчайзингу.

Що це таке

Якщо говорити простими словами, то роялті - це плата за передачу Правовласником унікальних прав на можливість використання торгової марки, логотипів, слоганів, авторських прав, оригінальних розробок (ноу-хау) з метою отримання комерційної вигоди набувачем франшизи.

З огляду на спосіб розрахунку, класифікація передбачає 3 різновиди періодичних відрахувань:

 1. Відсоток з обороту - франчайзі відраховує кошти, передбачені процентним співвідношенням до обсягу продажів, який визначається за результатами роботи дочірньої організації за певний період часу (найчастіше – 1 місяць).
 2. Відсоток з маржі - платіж розраховується від різниці між роздрібною ціною і собівартістю продукту. Такий вид вигідний набувачеві франшизи, у якого націнка на товари варіюється в різних межах, і він має можливість регулювати ціноутворення.
 3. Фіксований роялті - поточний гонорар, який визначається договором і має певну процентну ставку від товарообігу. Його величину визначає ціна на послуги франчайзера, а також чисельність філій, що підкоряються головному офісу.

У деяких випадках щомісячна оплата управлінських та інших послуг компанії, яка надає франшизу, може бути відсутнім або мати символічно маленьке значення. Тоді франчайзер встановлює великий паушальний внесок.

Завдяки підвищенню процентної ставки, франчайзер має можливість виключити або знизити до мінімуму паушальний внесок, що стає привабливим для великої кількості потенційних франчайзі і сприяє розширенню франчайзингової мережі.

Наприклад, Приклади франшиз з відсутністю паушального внеску:

 1. Продуктовий магазин «Квасоля» від METRO Cash & Carry
 2. Магазин взуття Ecco
 3. Ресторан швидкого харчування Гриль Хаус
 4. Магазин з продажу ювелірних виробів Sunlight
 5. Магазин неформального одягу CROPP TOWN

Розміри

Величина роялті зазвичай визначається не шляхом розрахунків, а на підставі емпіричних даних, отриманих при аналізі світової практики використання франчайзингової моделі бізнесу.

Найчастіше вона коливається від 0,5% до 15% від обсягу реалізованого продукту або ціни товару.

Для кожної галузі запропоновано максимальні та мінімальні значення щомісячних виплат:

 • Авіаційна – 6-10 %
 • Автомобільна – 1-3 %
 • Споживчих товарів – 5%
 • Інструментальна – 3-5 %
 • Металургійна – 5-8 %
 • Сільськогосподарського машинобудування – 4-5 %

Для визначення розумної ставки роялті справедливо, якщо будуть враховані і приведені до балансу інтереси обох сторін. Так, максимальний розмір, на який слід погоджуватися франчайзі, повинен бути прирівняний за величиною з альтернативними способами:

 • придбання подібної франшизи;
 • свою справу;
 • вкладення активів у цінні папери.

З іншого боку, компанія, що надає франшизу, втрачає частину прибутку і частку ринкового простору. Тому, в інтересах франчайзера отримувати від франчайзі такі виплати, які будуть компенсувати втрачену вигоду. При цьому мінімальне значення роялті має бути не менше ніж самостійний дохід франчайзера при веденні самостійного бізнесу на даній території.

Крім того, існує зв'язок між початковим внеском і поточними виплатами. Франчайзингові відносини будуватимуться за двома сценаріями:

 • Правовласник отримує всю суму з паушальним внеском ще до початку функціонування партнерської фірми. У такому випадку роялті = 0.
 • Сума винагороди буде розподілена на весь термін і включена в поточні платежі. В результаті, загальні виплати по роялті за цією системою будуть більше, ніж в першому випадку.

Виходячи з вищеописаного, можна визначити, що процентна ставка роялті являє собою об'єктивну оцінку взаємовигідних відносин учасників франчайзингового договору.

Для чого потрібно платити

Роялті - це невід'ємна частина ефективного існування франчайзингової системи.

Давайте уявимо, що щомісячна виплата не призначається. Головна компанія отримує відразу всю винагороду у формі паушального внеску. Тоді з'являється великий ризик відсутності інтересу франчайзера в подальшому розвитку дочірнього оператора. Результат роботи франчайзі перестає його цікавити. При цьому всі ризики для продавця франшизи зводяться до втрати репутації.

З іншого боку, якщо буде відсутній паушальний внесок, з'являється великий ризик залучення недобросовісних франчайзі, що може спричинити неадекватні результати. Але якщо встановлено високий відсоток роялті, у підприємця може бути відсутня подальша можливість інвестування у власний бізнес.

Тому, щоб франчайзингова система динамічно розвивалася, правильно, якщо величина роялті буде розраховуватися з урахуванням наступних критеріїв:

 • обсяг переданих прав, територія дії договору;
 • умови угоди, ступінь залежності франчайзі від франчайзера, ступінь конкурентності;
 • розмір необхідних інвестицій, обсяг технічної документації, переданої франчайзером, яку кількість продукції буде випускати дочірня компанія.

Отже, роялті стимулюватиме франчайзера підтримувати франчайзі протягом усього договору. У цьому випадку від успішності фірми, що діє по франшизі, буде залежати прибуток організації, яка є вершиною франчайзингової системи.

І навпаки, франчайзі зможе отримувати хороший дохід, функціонуючи під піклуванням франчайзера.

Поточний платіж при роботі з популярними брендами

На прикладі франчайзингових пропозицій іменитих компаній можна розглянути, яка ставка роялті запропонована успішними організаціями.

McDonald’s

 • Роялті - 12,5%
 • Початкові інвестиції – $ 950000 – 1800000
 • Паушальний внесок - $ 45000

Кав'ярня «Шоколадниця»

 • Роялті - 7 % 
 • Паушальний внесок -  1000000 грн

Fix price

 • Роялті - 4 % від виручки
 • Початковий внесок - 124000 грн
 • Вкладення - 1760000-2440000 грн

Медичний центр «Інвітро»

 • Роялті - 11200 грн щомісяця, починаючи з 4 місяця роботи 
 • Паушальний внесок - 120000 грн 
 • Інвестиційні вкладення - 920000-1960000 грн

Ресторан швидкого харчування KFC

 • Роялті - 11 % 
 • Паушальний внесок - 560000 грн
 • Початкові капіталовкладення - 8400000 грн

Ресторан швидкого обслуговування Subway

 • Роялті - 8 %
 • Паушальний внесок - 230800 грн.
 • Інвестиційні вливання - 1840000 грн.

Висновок + відео

Прийшов час підвести підсумки. По суті, роялті - це регулярна винагорода компанії, яка є продавцем франшизи, за те, що підприємець, який прийняв умови франчайзингового договору, зможе заробляти стабільний прибуток у складі успішної організації. При цьому франчайзі не доведеться набивати свої власні "шишки", піднімаючи бізнес з нуля.

Підприємцю досить слідувати інструкціям, дотримуватися розроблені професіоналами і перевірені часом стандарти, щоб забезпечити швидкий старт бізнесу і отримання доходу. Таким чином, поточний щомісячний платіж буде платою за навчання і допомогу у веденні бізнесу, користування унікальними розробками, клієнтською базою і успіхом франчайзера.

А тепер мені цікава Ваша думка про роялті і про франчайзинг в цілому. Ваша черга продовжувати! Залиште коментар, і не забудьте оцінити статтю, якщо вона була для вас корисною:)

Підписуйтесь на нашу розсилку, щоб завжди бути в курсі нових цікавих статей про заробіток і малий бізнес!

Сподобався матеріал? Будь ласка, репости!


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити