Андрій КонотопськийАвтор: 

Андрій Конотопський

Фахівець з питань бізнесу. Має декілька власних оффлайн та онлайн справ.

Аутсорсинг - що це таке і як працює, види послуг і приклади використання

Останнє оновлення: Понеділок, 05 лютого 2024 Автор: Андрій Конотопський

Аутсорсинг

Аутсорсинг з'явився порівняно недавно в бізнес-середовищі, і це виявилося досить зручно. Вам потрібно оптимізувати витрати в своїй компанії, хочете отримати професійний погляд ззовні, вам періодично потрібно вирішувати певні завдання, але на постійній основі наймати людину начебто і немає сенсу? Всі ці завдання якраз вирішує аутсорсинг.

Що таке аутсорсинг простими словами

У перекладі «outer-source-using» якраз і означає «Залучення ззовні». Тобто, аутсорсинг - це послуги, якими активно користується фірма, проте сама не є їх прямим виробником, а залучає сторонні компанії, які вирішують будь-які завдання організації-замовника за укладеним раніше договором в рамках довгострокового співробітництва.

Хто такий аутсорсер? Це і є компанія або окремий фахівець, які надають профільні послуги. Приклади найбільш поширених форм взаємодії організації замовника і аутсорсера:

 • послуги з прибирання офісів;
 • організації харчування;
 • IT-обслуговування;
 • доставка води;
 • бухгалтерія.

Простими словами, аутсорсингова компанія - це фірма / організація, яка надає вузькопрофільні послуги на основі договору. Договір аутсорсингу укладається на термін від одного року і більше.

Чим займається аутсорсингова компанія - приклади

Розглянемо найтиповіші ситуації, коли фірма приймає рішення звернутися до аутсорсера.

Ситуація 1. Обсяг послуг, який вам потрібен, настільки малий, що немає сенсу наймати співробітника на постійну роботу.

Ситуація 2. Вам періодично потрібні певні послуги, тобто не постійно. У таких випадках теж простіше залучити виконавця ззовні.

Ситуація 3. Буває, що бізнес проходить складний період і обставини змушують скоротити витрати на оплату праці і податки за найманих співробітників.

І ще кілька прикладів, коли аутсорсинг вам просто необхідний.

Приклад. Компанія "професійні працівники" з міста Києва пропонує послуги з підбору різноробочих. В арсеналі є великий штат віддалених працівників, які в будь-який час готові приступити до виконання поставлених завдань. Водії, вантажники, промоутери, фасувальники, пакувальники, працівники складу, електрики та багато іншого. Всі працівники пройшли спеціальне навчання і відповідально підходять до справи.

Щоб скористатися пропозицією, необхідно залишити заявку, після з вами зв'яжеться менеджер і обговорить деталі договору. Вже через кілька днів ви зможете підписати договір і прийняти нового співробітника.

Важливо знати. У випадках, аналогічних вищенаведеному прикладу, ви не витрачаєте ресурси свого кадрового відділу, за вас підбір персоналу виробляє компанія-аутсорсер, також ви не розраховуєте зарплату, податкові та пенсійні відрахування, всі організаційні моменти також бере на себе аутсорсер.

По темі. Бізнес-ідеї 2024. Чим вигідно зараз займатися.

ТОП-10 видів аутсорсингу 2024

Які організаційні завдання можна передати на аутсорсинг у 2024 році? Даний напрямок набирає обертів і найпопулярнішими залишаються IT-сфера і Бухгалтерія. Але є й інші сфери. Пропоную їх подивитися, можливо вам прийдуть нові ідеї щодо поліпшення вашого бізнесу.

Читайте також. Що робити з бізнесом в кризу. Чим вигідніше займатися не в найсприятливіший час.

Бухгалтерські послуги

Бухгалтерський сервіс напевно найбільш часто передають на віддалене управління. Часто трапляється так, що недавно створена «молода» фірма не може дозволити тримати в штаті співробітника, так як немає приміщення, необхідного обладнання і накопичених знань, проте обсяг роботи настільки великий, що самостійно новоспеченому директору не впорається. У таких випадках укладається договір зі сторонньою компанією-аутсорсером, яка займається виключно наданням бухгалтерських послуг. Вони працюють у себе в офісі, використовують свої технічні ресурси, вся інформація передається за допомогою інтернету, а важливі папери на підпис відправляють з кур'єром.

Клінінгова служба

Служба клінінгу організовує прибирання на території Замовника в певний час, який заздалегідь прописано в договорі, це може бути Щоденне прибирання або генеральне прибирання раз на місяць. Працівники клінінгової служби приїжджають в офіс, привозять з собою необхідне обладнання, миють, чистять і виносять сміття.

Плюси:

 • немає необхідності виділяти додаткові підсобні приміщення для зберігання інвентарю;
 • не треба складати графіки і контролювати робочі процеси додаткових працівників.

IT-аутсорсинг

IT-аутсорсингова компанія - теж популярний сервіс на аутсорсингу. Зазвичай в обов'язки таких компаній входить:

 1. Обслуговування серверного технічного обладнання.
 2. Підтримка сайтів.
 3. Встановлення програмного забезпечення та його налаштування.
 4. Розробка мобільних додатків, веб-додатків.

IT-сфера дуже стрімко розвивається, велика кількість операційних бізнес-процесів переходить у віртуальну реальність. Фахівцям даної сфери потрібне постійне підвищення навичок - навчання, курси, підвищення кваліфікації. Це величезні матеріальні витрати.

Словом, можна з упевненістю сказати, що компанія зможе заощадити свої матеріальні кошти, якщо скористається пропозиціями IT-аутсортингу.

Юридичні послуги

Власний юрист в штаті - це не завжди вигідно, більшість фірм не часто стикається з проблемами, які вирішує юридичний відділ. Тому дуже зручно мати можливість проконсультуватися з висококласним фахівцем періодично, але тим часом не витрачати величезні матеріальні ресурси на утримання працівника. Юристи вирішують наступні питання:

 • Складання простих договорів, заяв
 • Супровід угод
 • Консультації, пов'язані з законодавством і багато іншого

Відділ продажів

В даний час знайти гідного менеджера з продажу зовсім не просто, до того ж часто якісний результат залежить від наявності великого штату менеджерів. Утримувати в умовах невеликої фірми величезну кількість співробітників не представляється можливим. Відділ продажів на аутсорсингу вирішує дану проблему.

Переваги наступні.

 1. Наявність колл-центру.
 2. Наявність напрацьованої бази клієнтів.
 3. Великий досвід роботи в даній сфері.
 4. Ефективне навчання працівників.

Даними послугами користуються інтернет-магазини, компанії-виробники, оптові бази.

Кадровий аутсорсинг

Кадрова організація-аутсорсер дозволяє скоротити час і матеріальні витрати на пошук нових співробітників. Такі компанії формують у себе великі бази даних з фахівцями в певній сфері, вивчають попит і пропозицію, будучи посередником між працівником і роботодавцем.

Після укладення договору, вони супроводжують працівника відповідно до Трудового кодексу: займаються нарахуванням заробітної плати, податковими і страховими відрахуваннями, формуванням відпускних і лікарняних посібників і багато іншого. Будівельні організації, великі мережі супермаркетів користуються даною послугою.

Логістика

Організація роботи логістичної компанії-аутсорсера має на увазі під собою надання наступних послуг.

 • Пошук персоналу
 • Навчання працівників
 • Робота відповідно до Трудового кодексу
 • Купівля нової техніки та її обслуговування
 • Організація перевезень від "прийняття заявки" до "вивантаження вантажу"

Логістичні фірми, як окрема ланка в бізнесі, досягли на сьогоднішній день максимальної ефективності. Зростання купівельної спроможності, поява нового автомобільного транспорту для вантажоперевезень почасти посприяло цьому. Великим непрофільним фірмам не вигідно самостійно займатися даним видом діяльності, так як знову ж їх чекають великі матеріальні витрати.

Колл-центри

Колл-центри допомагають налагоджувати зовнішні комунікації зі споживачем, здійснюючи консультаційну діяльність і підвищують продажі. Переваги колл-центру на аутсорсингу:

 • економія;
 • можливість використовувати передові технології;
 • якісно-організовані робочі процеси;
 • наявність готової бази даних.

Рекламні послуги

Реклама для багатьох організацій потрібна не завжди. Щоб скласти якісну рекламну кампанію не обов'язково наймати в штат менеджера з реклами, досить укласти договір на довгострокову співпрацю з рекламним агентством.

Організація харчування

Даною послугою користуються освітні, медичні установи, Будівельні компанії. Це дуже зручно: компанія-аутсорсер доставляє готове харчування в тій кількості, яка прописана в договорі і в певні терміни.

По темі. Який бізнес вигідно відкрити в 2024 році.

Чим відрізняються аутсорсинг від інсорсингу, консалтингу та аутстаффінгу

Часто ці поняття змішуються чи немає чіткого розуміння, що до чого відноситься. Спробуємо розібратися.

Інсорсинг - це організація робочих процесів всередині компанії, тобто вирішення певних питань спеціальним відділом (юридичний відділ, бухгалтерія, логістичний відділ, IT – відділ). Компанія в будь-який момент часу може прийняти рішення перевести який-небудь відділ на аутсорсинг.

Аутстаффінг дозволяє передати організаційні процеси, пов'язані з персоналом в руки сторонньої організації. Компанія може скористатися даною послугою з уже існуючим штатом персоналу, просто переоформивши їх на іншу фірму, або набрати нових співробітників, уклавши договори з фірмою-посередником. Працівники знаходяться у фірмі замовника, реалізують свої робочі завдання, але питання з оформлення, виплати заробітної плати, відрахування податків лягають на плечі фірми-виконавця.

Даною формою співпраці користуються компанії-гіганти, в яких кількість працівників понад 500 осіб. Наприклад, медіахолдинги, великі супермаркети, технологічні компанії. Простими словами аутстаффінг відрізняється від аутсорсингу тим, що в першому випадку відбувається придбання не конкретних послуг, а робочого часу певного фахівця, який буде працювати в організації і виконувати вимоги топ-менеджера.

Щоб зрозуміти в чому відмінність консалтингу та аутсорсингу важливо знати, cunsulting – від англійського «консультація», це в першу чергу консультування. Зазвичай директори, великі менеджери організації звертаються в консалтингову фірму з питаннями про оптимізацію бізнес-процесів: виробництво реклами, поліпшення роботи відділу зв'язків з громадськістю, підвищення продажів.

Що не є аутсорсингом

Ще дуже часто аутсорсинг плутають з двома поняттями – фрілансом і дропшиппінгом. Але це різні поняття.

Фріланс Аутсорсинг
Вид працевлаштування Форма надання послуг
У більшості випадків робота будується на особистій домовленості Обов'язкова наявність Договору
Рівень відповідальності низький Факт співпраці підтверджений офіційно з розумінням повної відповідальності обома сторонами

Фрілансера можна вважати аутсорсером тільки при наявності офіційно підписаного договору обома сторонами.

Дропшиппінг - це система посередництва. Тут мова йде не про надання послуг, а про продаж товарів, точніше, перепродаж за певну націнку. Про свій досвід у сфері дропшиппінгу я розповідав тут.

Як перейти на Outsourcing? 5 кроків до реалізації

Отже, ви ретельно все обдумали і вирішили частину роботи компанії делегувати аутсорсеру. З чого почати? Ось вам покрокова інструкція.

 1. Вирішіть, який саме вид діяльності ви хочете перевести на віддалене функціонування. Порахуйте, скільки часу і грошей зараз тягне ця послуга, і що Ви отримаєте в результаті делегування аутсорсеру. Чим краще ви проведете аналіз, тим менше потім буде розчарувань.
 2. Виберіть компанію-аутсорсера з урахуванням своїх обов'язків, ретельно вивчивши всі пропозиції на ринку. Складіть докладний список вимог і уточніть умови співпраці. Рекомендую при виборі звернути увагу на відгуки, репутацію компанії, досвід роботи (якщо вам це важливо), наявність ліцензії та страховки.
 3. Укладіть договір з постачальником послуг, попередньо обговоривши терміни виконання роботи, умови оплати праці. Якщо сумніваєтеся або робите це вперше, то рекомендую вивчити договір і всі його умови разом з юристом. Підписувати обов'язково з юристом.
 4. Постарайтеся максимально ефективно налагодити процес контролю за виконанням роботи (звітність, пропускна система). Це варто ретельно продумати, особливо якщо робота важлива для вас і якщо виповнюється віддалено. У договорі обов'язково повинні бути прописані всі терміни і покарання в разі їх невиконання.
 5. Виконуйте зі свого боку всі умови раніше укладеного договору з питань оплати праці. Це запорука ефективної співпраці, плідної роботи та розвитку бізнесу.

Переваги та недоліки аутсорса

Але чи все так прекрасно і без проблемно з аутсорсингом? Насправді є деякі недоліки, і ви повинні їх знати і бути готовими. Пропоную ще раз подивитися, які існують плюси і мінуси даного співробітництва.

Переваг: Недоліки:
Як ми вже говорили раніше це суттєва економія грошових коштів, за рахунок скорочення робочих процесів. Неможливість контролювати виконання поставлених завдань.
Отримання якісних послуг без довгого пошуку кращого фахівця, особливо актуально для тільки що відкрилися компаній. Зниження якості послуг, що надаються через плинність кадрів або недостатньо підготовленого персоналу.
Можливість сконцентруватися на вирішенні профільних основних завдань компаній. Аутсорсер може підвищувати з часом ціни на послуги аутсорсингового обслуговування.
Зниження навантаження на бухгалтерський відділ, завдяки відсутності потреби нараховувати заробітну плату, робити відрахування і т. д.  

Що таке аутсорсинг? Простими словами, це віддалене рішення важливих процесів організації, це означає що сьогодні не обов'язково наймати в штат компанії співробітника, досить скористатися послугами аутсорсера, який бере на себе всі організаційні питання з працевлаштуванням персоналу.

Відео


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити