Вольдемар ВоронцовськийАвтор: 

Вольдемар Воронцовський

Відповідальний за розвиток журналу ІТстатті. Має діючий бізнес в IT-сфері. Спеціаліст в галузі заробітку та створенню сайтів.

Вольдемар ВоронцовськийВольдемар ВоронцовськийВольдемар Воронцовський

DeFi VS CeFi: децентралізовані фінанси проти централізованих

Останнє оновлення: П'ятниця, 12 квітня 2024 Автор: Вольдемар Воронцовський

DeFi VS CeFi

У криптоіндустрії вже не перший рік тривають суперечки про те, що краще: DeFi VS CeFi. Редакція сайту ITstatti.in.ua вирішила розібратися в цьому питанні. Розповідаємо, чим децентралізовані фінанси відрізняються від свого централізованого аналога.

Що таке DeFi простими словами

Що таке DeFi простими словами

DeFi - це скорочення від англійського decentralized finance (децентралізовані фінанси). Ринок децентралізованих фінансів - відповідь традиційній фінансовій системі, контроль над якою перебуває в руках топ-менеджерів і регуляторів.

Принципи DeFi передбачають децентралізований, завдяки блокчейну, і повністю автоматизований, завдяки смарт-контрактам, підхід до надання фінансових послуг. Йдеться про відмову від єдиних центрів управління і посередників на користь розподілу обов'язків серед учасників ринку. Наприклад, замість банків у DeFi кредити видають користувачі, які хочуть заробляти на своїх грошах. Так, зокрема, працює Compound.

Плюси та мінуси DeFi

Відмова від централізованого управління відкриває доступ до чесних цін на фінансові послуги. На ринку DeFi цінник формують самі учасники ринку, які змушені слідувати за попитом. Класичні банки, своєю чергою, залежать від ЦБ і можуть встановлювати ціни, які відповідають тільки їхнім інтересам, оскільки вони є монополістами. Серед інших плюсів DeFi можна виділити такі пункти:

  • Доступність. Щоб отримати фінансову послугу на ринку DeFi користувачеві не потрібно надавати довідки про доходи і навіть виходити з дому. Досить мати під рукою гаджет із виходом у мережу.
  • Анонімність. На ринку DeFi можна працювати конфіденційно.

Головний недолік DeFi - недостатньо високий рівень безпеки. 

Новини про зломи протоколів на ринку децентралізованих фінансів - часте явище. Також DeFi-платформи, як правило, поступаються своїм централізованим конкурентам за зручністю експлуатації, швидкістю роботи і широтою функціоналу.

DeFi: як заробити

Існує декілька способів заробітку на ринку децентралізованих фінансів. Наприклад, можна видавати позики під відсоток або заробляти на торгівлі криптовалютою. Серед інших варіантів:

Існують й інші варіанти. Наприклад, на ринку DeFi можна заробляти на ранньому інвестуванні в токени перспективних проєктів.

Що таке CeFi простими словами

Що таке CeFi простими словами

CeFi - це скорочення від англійського centralized finance (централізовані фінанси). Терміном позначають платформи з централізованим управлінням, які відкривають доступ до ринку цифрових активів. Приклад такого проєкту - найбільша на ринку криптобіржа Binance. Контроль над торговою платформою перебуває в руках її власників. При цьому Binance відкриває доступ до інструментів для проведення операцій з криптовалютами, які стали децентралізованою відповіддю традиційним грошам.

Плюси та мінуси CeFi:

Головний мінус CeFi-проектів - їхня централізована природа. Контроль над платформою і грошима її користувачів перебуває в руках групи менеджерів, які можуть діяти на свій розсуд. Також такий підхід часто передбачає деанонімізацію користувачів.

При цьому CeFi-проєкти, як правило, перевершують децентралізовані аналоги за швидкістю роботи. Також централізовані платформи функціональніші та зручніші.

Незважаючи на те, що на ринку вже є DeFi-аналоги багатьох CeFi-проектів, останні продовжують випереджати своїх централізованих конкурентів. Яскравий приклад - ситуація на ринку криптобірж. Користувачам доступно безліч децентралізованих торгових платформ (DEX). Незважаючи на це, учасники криптоспільноти продовжують віддавати перевагу централізованим криптобіржам.

CeFi: як заробити

Користувачам централізованих платформ також доступно безліч варіантів для заробітку. Наприклад, можна отримувати дохід від самостійної торгівлі криптовалютами або копітрейдингу. Любителям пасивного доходу підійде стейкінг.

Існують й інші способи заробітку на CeFi-платформах, наприклад, через реферальну програму.

Порівнюємо DeFi vs CeFi

  DeFi CeFi
Принцип

Децентралізація фінансових операцій

з відмовою від посередників.

Централізований підхід до

надання фінансових послуг.

Безпека

4/10.

Багато DeFi-проектів не проходять якісні аудити.

Інвестори ризикують втратити гроші через технічну помилку розробників.

При цьому повернути активи буде практично неможливо.

5/10.

Централізований підхід передбачає довіру третій стороні - платформі,

на якій будуть здійснювати операції.

Ефективність 5/10 8/10
Зручність експлуатації 4/10 8/10

Підіб'ємо підсумки

У кожного з "фінансових світів": централізованого і децентралізованого є як свої переваги, так і недоліки. Наприклад, у DeFi немає посередників, які завищують ціни, а CeFi пропонує зручні інструменти для проведення операцій. Тому дати однозначну відповідь на питання про те, який із підходів кращий, неможливо.

Читайте також - Що таке мінтинг NFT.


Вітаю всіх на нашому інтернет-журналі. Я - Вольдемар Воронцовський. Цей матеріал написаний і опублікований одним з наших авторів (експертом у своїй справі). За кожною статтею стоїть досвідчений співробітник нашої команди, який перевірив матеріал на помилки і актуальність. Познайомитися з нами можна в розділі - «».


Підписуйтесь на наш канал в Telegram 👉 там все про крипту та інвестиції

Додати коментар


Захисний код
Оновити